De test Ben ik wel verantwoord bezig? DE STEM KERST'94 Ergens na een maand of twee gaat het steevast fout. Alsof de goede wil dan voldoende is getoond, verdwijnt het condoom uit het seksleven. Zodra verkering 'vast' wordt, blijft vaak enkel de pil over als bescherming tegen zwangerschap. Aids-protectie? 'Elkaar vertrouwen' scoort het hoogst onder jongeren. 'Als ik ze niet bij me heb dan hebben we pech. Dan vrijen we gewoon niet' Achmed Elassoui, 21 jaar, leeft van ee uitkering en WtL.xtc Hannelore HoucLijk, 19 jaar, jaars- ZATERDAG 24 DECEMBER 1994 E2 Zeven met, drie zonder Een Nipo-enquête wees eerder deze maand uit dat de helft van de ondervraagden (tot 19 jaar) in Nederland nooit een condoom gebruikt. Terwijl ze goed weten hoe belangrijk het rubber is in de strijd tegen soa's (seksueel overdraagbare aandoeningen). Het onderzoek 'Jeugd en seks' uit 1990 gaf aan dat nog geen veertig pro cent van de jongeren 'stelselmatig' met rubber vrijt. „Het is belangrijk dat je je partner goed uitzoekt," vindt Mark (20 jaar, heao-student). „Als ik met een meisje naar bed ga, vraag ik eerst drie keer of ze de pil slikt. Een condoom heb ik nog nooit gebruikt. Nu vind ik het niet meer nodig, omdat ik al anderhalf jaar dezelfde vriendin heb." Mark weet dat hij zich eigenlijk kwetsbaar opstelt: „Een paar jaar geleden had ik een zogenaamde one-nightstand. Daarna zat ik toch een tijd behoorlijk in de stress, want inderdaad, voor hetzelfde geld heb ik iets opgelopen. En mijn vriendin dan ook inmiddels. Stom van me, maar om nou een aids-test te ondergaan, nee. Ik ga er op de een of andere manier van uit dat ik gezond ben." Veel jongeren onderschrijven dit verhaal, hoewel de meesten bena drukken dat ze tijdens de eerste maanden van een relatie wel dege lijk die lastige 'regenjas' omdoen. Sanne (19 jaar, hbo) beseft het 'schijnheilige' daarvan. „Nu doen we het zonder, dus hadden we dat in het begin ook kunnen doen. Toch geeft het een zeker gevoel, omdat je elkaar aanvankelijk nog niet door en door kent." Marijke (18 jaar, hbo) heeft zich zelf ook 'voor de gek gehouden'. „Ik wil altijd met condoom én, als het even kan, pil vrijen." Ondanks dat ging het laatst fout. „Het was zo fijn, dat we niet konden stop pen," herinnert ze zich. Mijn vriend en ik weten van elkaar dat \ve echt veilig willen 'seksen', maar een condoom was even niet binnen handbereik en voor we het wisten was het al gebeurd. Dat betekent dat we het voortaan net zo goed zonder kunnen doen." Sjefke (16,mavo) is sowieso niet zo huiverig: „De kans dat je iets op loopt, is volgens mij klein. In het verkeer loop je meer risico's. Mijn broer heeft bijvoorbeeld vaker ge vrijd dan motor gereden en vorige week rijdt hij zichzelf bijna te pletter. Dan is dat toch veel ge vaarlijker?" Gerard (17) leert voor autoschade hersteller aan het Spectrum Colle ge. Hij heeft verkering met Laura (14) die vbo (huishoudschool) doet. „Ik gebruik ze altijd," zegt Gerard. „Mijn vader heeft gezegd dat ik wel geld van hem kon krijgen om condooms te kopen. Als ik ze maar zou gebruiken. Ik heb dan ook nog nooit zonder gevreeën." Laura is aan de pil en het stel is niet bang voor besmetting met een ziekte. Toch doen ze het mét. „De jongen moet ze bij zich hebben hoor," zegt Laura. „Dat is zijn verantwoordelijkheid." Maar Ger- Door Michiel van den Broek en Mark Flapper ard zegt dat hij ze niet altijd op zak heeft. Hoe doen ze dat dan? „Als ik ze niet bij me heb dan hebben we pech gehad hè? Dan vrijen we ge woon niet." Het merendeel van de jeugd is niet zo voorzichtig. De wil is er wel, ondanks de urenlange stank van rub ber rond het liefdesnestje, prakti sche bezwaren staan echter in de weg. Het is. tenslotte best een kunst om in je opwinding die ballon netjes af te rollen. En nadat de brandweer is uitgerukt zonder knoeien op te bergen. Weinig jon gens zullen er plezier aan beleven. Mariëlle (17 jaar, meao) weet dan ook dat meisjes meer gelegen is aan het gebruik van voorbehoedsmid delen, zij worden tenslotte zwan ger. „Ik ken genoeg jongens die maar wat aan rotzooien. Als ze alcohol hebben gedronken beland den ze in een andere wereld en doen hét makkelijker. Dat geldt natuurlijk ook wel een beetje voor meisjes, maar wij zijn daar echt veel voorzichtiger in." Sjefke onderschrijft dat: „It's all in the game. Aids is gewoon het risico van het vak. En daar moet je niet te bang voor zijn. Heel veel mensen liggen als ze seks hebben, te den ken van: 'Oh jee, straks loop ik iets op'. Als je daar alleen maar aan denkt, heb je geen leven meer. Als een meisje er geen bezwaar tegen heeft dan zou ik gewoon geen con doom gebruiken." Bij Mariëlle ging het op vakantie bijna fout. Gelukkig kon ze een opdringerige Italiaan overtuigen van de noodzaak van veilig vrijen: „Ik wil gewoon per se weten wat iemand in zijn verleden heeft uit gespookt." Vakanties zijn ook vol gens Sanne gevaarlijk. Vanwege de sfeer wil het dan allemaal weieens sneller gaan dan thuis. Haar Tune siër kreeg ook de opdracht 'rustig aan te doen'. Tycho (15, mavo) doet het al tijd mét. Behalve dan die ene keer in Frankrijk. „Ik dacht dat ze aan de pil was," ver telt hij. „Dus als je dan lekker met het voorspel bezig bent, ga je niet twee kilometer lopen om de con dooms op te halen die nog in je tent liggen. De volgende dag vertelde dat meisje dat ze helemaal niet aan de pil was." Bang voor besmetting of een zwangere vakantieliefde is Tycho niet geweest. „De volgende dag ging ze terug naar huis en daarna heb ik nooit meer iets van haar gehoord." Trotse verhalen over seks kan Karin (15, mavo) niet vertellen. „Ik heb nog nooit met iemand gevree- en," geeft ze onomwonden toe. „En op een eerste afspraakje ga ik niet gelijk met iemand naar bed dus ik heb nooit condooms bij me. Maar ik kan me wel voorstellen dat ik ze op vakantie eerder mee zou nemen dan naar een feestje. In de zomer vakantie ben ik zelf in de verlei ding gekomen maar nu ben ik blij dat ik het toen niet heb gedaan. Die jongen was 23 en ik kende hem nog maar net. De eerste keer moet toch speciaal zijn." „Ik wil geen seks met iemand die ik niet goed ken," vertelt Jasper (16, mavo). „Dan kun je net zo goed naar een darkroom als in de 'iT' gaan. Mijn seksleven stelt op dit moment niet zoveel voor dus ik heb niets bij me. Op mijn dertiende heb ik voor het eerst met iemand ge vreeën bij ons thuis. Mijn ouders zeiden altijd dat ik het beter daar kon doen dan in de bosjes. We hebben toen geen condoom ge bruikt." Waren ze dan niet bang FOTO ARYAN JANSEN voor enge ziektes? „De jongen waar ik mee naar bed ging was vijftien," 'zegt Jasper, „en het was voor ons allebei de eerste keer dus we hoef den niet echt ergens bang voor te zijn." Aids werd tot voor kort gezien als een homo-ziekte. Maakt dat het voor Jasper anders? „Ik zou het nu nooit meer zonder doen," vertelt hij. „Voor mijn examen ben ik bezig met een werkstuk over aids. Met wat ik nu weet, ben ik toch wel wat banger geworden. Voor homo's is het denk ik extra eng." Van vrijen is het bij Iwan (20 jaar, mts) nog nooit gekomen. „Ik ben gewoon té sociaal. Een aardig meisje zomaar gebruiken, vind ik zielig. En met iemand die ik niet echt mag, doe ik sowieso niks. Kortom: De juiste persoon moet langslopen." Als het zover is, weet Iwan zeker dat hij het rubber niet zal mijden. „Aids is na een jaar niet over, daar kan geen pil tegen op." „Je hebt altijd ramp. probeert Sjefke de boel te rela. ".en. „En aids is daar één van. Vlieger had den ze de pest, toen kreeg je kanker en als ze aids kunnen bestrijden, krijg je wel weer iets anders. Men sen moeten toch ergens aan dood gaan." Enkele namen in het artikel zijn gewijzigd. Van onze verslaggever ,^Je hoort niet tot een risico, groep," zeiden ze bij de GGD „dus de kans dat je het hiv-vi- rus hebt is nog niet half zo groot als de kans dat je onderweg van Prinsenbeek naar Breda een do delijk auto-ongeluk krijgt." Dat is dus een vrij kleine kans Maar toch begint de twijfel té knagen bij zo'n aids-test. Nadat het bloed is afgetapt begint het wachten op de uitslag. En dan word je langzaam maar zeker malende. De vier dagen die het duurt voordat de uitslag van de test binnen is, beginnen steeds ze- nuwslopender te worden. Het is de onzekerheid die me langzaan maar zeker naar de strot grijpt Het lijkt op het wachten op de uitslag van een belangrijk exa men, maar met dit verschik wanneer je voor dit examen zakt, dan is het afgelopen met je. Een positieve uitslag bete kent een afspraak met Magere Hein waar je niet meer onderuit kunt. De hele tijd zeurt de gedachte door m'n kop: als ik positief word getest, dan is dat het defi nitieve einde. Dan ga ik dood. Zo simpel is het. En al ga ik er niet meteen aan, zo'n medede ling betekent het einde van het leven zoals ik dat tot dan toe heb geleefd. Natuurlijk probeert iedereen je op je gemak te stellen. De huis arts: 'In mijn praktijk is het nog nooit voorgekomen dat iemand die zich op het hiv-virus heeft laten testen het ook daadwerke lijk bleek te hebben.' Je vrien din: 'Ach, voordat je mij leerde kennen deed je het toch ook altijd safe?' Je moeder: 'Je gaat toch regelmatig onder de douche? Nou dan.' Maar goed bedoeld als al die opmerkingen zijn, ze nemen de spanning niet weg. Er is natuurlijk niets zo simpel als het laten afnemen van een aidstest. Je maakt een afspraak met je huisarts die je doorver wijst naar een laboratorium waar ze een beetje bloed aftap pen. Dat kun je dan ook op allerlei andere kwalen en afwij kingen laten controleren. Behal ve op het hiv-virus kun je er ook terecht voor bijvoorbeeld je cholesterolspiegel. Het gaat al lemaal in een moeite door. Een paar dagen later is een belletje naar de dokter genoeg om de uitslag te weten te komen. Dat telefoontje is het moment waarop het koude angstzweet je uitbreekt. „Ik wilde graag de uitslag van mijn bloedtest weten," stotter ik. „Natuurlijk. Wat is je geboorte datum?" „Negen, zes, negentienzeven tig." „Okay, 'n ogenblikje." Het gerommel op de achter grond lijkt uren te duren, het gemompel dat doordringt uit de artsenpraktijk voelt steeds drei gender aan. Totdat het 'vonnis' geveld wordt. „Hallo, ben je daar nog? De test is negatief, dus dat betekent dat er geen hiv-virus in je bloed zit. Je moet er natuurlijk wel reke ning mee houden dat het drie weken duurt voordat het virus meetbaar in het bloed zit. Dus als je de afgelopen drie weken onveilige contacten hebt gehad is de test niet honderd procent." „Pfff, ja, nee. Dat zit wel goed." „Oh ja, wat de hoeveelheid cho lesterol in je bloed betreft, daar is ook niets mis mee. Niet te veel en niet te weinig," deelt de arts nog mee. Maar dat interesseert me op dat moment al geen ene moer meer Ik heb het overleefd. Er wordt een hoop gepraat over aids en iedereen heeft er wel een mening over. Hoe denk jij er zelf over en heb je het idee dat je er een verantwoorde life-style op na houdt als het gaat om het voorko men van aids? Bij deze een volledig vrijblijvende, maar confronterende test om je eigen verantwoordelijk heidsgevoel eens tegen het licht te houden. 9 Het is zaterdagavond, je zit al leen thuis en komt tot de conclusie dat dit niks is. Wat doe je? A. Ik duik alsnog de kroeg in en besluit niet weg te gaan zonder iemand aan de haak geslagen te hebben. B. Ik duw nog maar eens een video cassette met een film van Sly Stal lone in de videorecorder. Dat leidt wel wat af. C. Ik sluit de gordijnen en begin in Oorlog en Vrede van Tolstoi en ga daarna een uur onder de koude douche staan. 9 Een kennis van je blijkt seropo sitief te zijn. Hoe ga je met hem of haar om? A. Dat-ie het maar bekijkt. Veel te gevaarlijk om bij zo iemand in de buurt te komen. B. Een praatje maken kan wel maar als-ie vertrokken is toch maar goed mijn handen wassen. C. Ik was eigenlijk niet van plan met hem naar bed te gaan, dus ik kan verder met hem omgaan zoals met elke andere kennis. 9 Je nieuwe vriendje is een lot uit de loterij. Richard Gere verbleekt er bij. Maar in de eerste nacht weigert hij meteen een condoom om te doen. Hoe reageer je? A. Dit is een kans uit duizenden. Zo knappe gast kan eenvoudig niet besmet zijn. B. Ik wil eigenlijk wel veilig, maar als ik doordram dan smeert hij 'm misschien. C. Ik gooi hem ter plekke uit bed met de mededeling dat hij een onverantwoordelijke hufter is. 9 Welk argument om geen con dooms te gebruiken accepteer je? A. „Vertrouw je me niet? Ik doe het bij iedereen mét, behalve bij jou, want jij bent de ware." B. „Ik ben gesteriliseerd, dus waar- om zou ik?" C. Geen enkel argument is goed genoeg. Ik wil nog wel een paar jaartjes langer mee. 9 Waar denk je aan als je deze foto ziet? A. Aan een cactus B. Aan mijn eerste vriend/in C. Aan de verloedering van een ontwortelde, sprititueel corrupte samenleving die zich begeeft naar een chaotisch fin-de-siècle. 9 Je denkt of je weet dat jezelf niet seropositief bent. Wie krijgen vol gens jou aids? A. Homo's en junkies B. Amerikaanse basketballers, En gelse popsterren en inwoners van Amsterdam. C. Zonder op te letten kan iedereen d'r tegenaan lopen. 9 Hoe denk je over jezelf? A. Ik ben een deurmat. Iedereen loopt over me heen. B. Ach, voor de lieve vrede heb ik wel wat over. C. Ik zie mezelf graag als iemand die zijn zaakjes goed regelt. 9 Als je condooms gebruikt, hoe zwengel je dat onderwerp aan? A. Drie seconden voor 'de daad' breng ik het tussen neus en lippen door ter sprake. B. Ik gooi tijdens het romantische etentje een condoom in zijn of haar toetje. C. Ik breng het terloops ter sprake en zorg dat ik zo'n ding altijd bij de hand heb. 9 wat is je grootste probleem met condooms? A. De aanschaf ('Wat zegt u? U wilt condooms? Een héél pakje?') B. Het omdoen ('Hou maar op. Het hoeft al niet meer.') C. Het gevoel ('Oh, dus jij voelt nog wel wat. Dan heeft er tenminste een van ons lol.') De uitslag Heb je voornamelijk op A-ant woorden gereageerd dan ben je een: onnozel mannetje/vrouwtje Het wordt onder hand wel eens tijd dat je je eigen gedrag eens tegen het licht houdt. Misschien moet je jezelf nog eens een eindje laat voorlichten, want nu gedraag je jezelf als een lopende tijdbom, zo onverantwoordelijk en nonchalant. Wat doet de overheid tegen zulk onnozel en laks gedrag? Ben je vooral B-minded, dan val je in de categorie: niet volslagen achterlijk Er valt nog wel het een en ander te verbeteren aan je 'lifestyle'. Maar in ieder geval denk je af en toe nog eens over de consequenties na, ook al ben je makkelijk om te praten. Als je niet uitkijkt ben je een vogeltje voor de kat. Scoor je vooral goed in het C-seg- ,ment dan ben je: o zo verantwoordelijk Je laat je niet aan het lijntje hou den en hebt in ieder geval een behoorlijk realistische kijk op hoe de wereld in elkaar steekt. Maar het blijft opletten geblazen. „Ik draag altijd merkschoene Nu heb ik een 'Australian' ja< 'Levi's' broek en 'Nike' schoe aan. Het is wel belangrijk da* van een bepaald merk is. We genlijk niet precies waarom, deze schoenen kom je bij eer tent als Soirée in Bergen op bijvoorbeeld niet naar binnei Maar ik heb ook wel kakscho nen dus dan kan ik er toch in „Ik geef het gewoon eerlijk t ik leef van een uitkering. Hat maar werk. Als ik van die uitl ring rond moet komen..., dat gewoon niet. Vroeger ben ik crimineel geweest maar de It ste vijfjaar heb ik niets meer daan. Toch blijven de mensei als crimineel zien. Bij de mee tenten hier in Breda kom ik r binnen en hier kennen ze me eens." „Ik kom nu wel aan zwart ge als ik het nodig heb. Ik verko wei eens wat, je weet wel. Ik wel laten zien wat ik bij me I Ja, het is inderdaad XTC. Aan geren verkoop ik niet en ook aan onbekenden. Het maakt niet als de politie me zo in de krant ziet, ik heb toch al prol men genoeg. Ik heb alleen dt gere school gedaan en op mi vijftiende ben ik naar een tel gestuurd. Eigenlijk heb ik ge woon een rotleven." JANSEN „Ja, mensen die confectie-kleding dragen vind ik gewoon niet inte ressant. Ik ben behoorlijk mode bewust, ik hou van kleren. Din gen die nog niemand aanheeft, draag ik juist. Zoals dit zilveren jurkje. Je moet een beetje dur ven, vier of vijf lagen kleding over elkaar. Goed, de piercing door m'n neus is inmiddels vrij gewoon, maar dat is ook enkel een versiersel. Mijn stamkroeg is de Boulevard, hier 'n Breda. Daar komen alle kunstenaars, echt heel interes sant. Laat zien dat je een eigen mening hebt! Ook in de muziek: Björk, Sugar Cubes en natuurlijk grunge. Alternatief, dat klopt wel. Hoe wel ik mezelf liever eigenzinnig noem. Het wordt zo massaal: 'al to*. ledereen met wat zwarte kle ding vindt zich alternatief. In tweedehands-kledingzaken ben je steeds duurder uit, dat zegt al genoeg, toch?"

de Stem | 1994 | | pagina 28