Nieuw systeem Tafeltje Dekje VVV Sluis in de bloemetjes gezet is ver weg dichtbij.... Bijval in Oostburg voor opnieuw bespreken garantie studiecentrum POLITIE RAPPORT 'Generaal Maczek is een symbool van eeuw Europese geschiedenis' ZIJ HEBBEN NOG EEN WENS Proef van een jaar in de dorpen Biervliet en Hoofdplaat Vijf overwinningen Van de Wege in vluchtseizoen r DE STEM ZEELAND Provincie en Borsele tekenen W O V-contract Gewonde vrouw lag in portiek Tentoonstelling Bredase veiling met een SIEMENS S3 GSM-telefoon errit e jonge axel ZATERDAG 24 DECEMBER 1994 Van onze correspondent Oostburg - Het merendeel van de Oostburgse commissie Financiën staat achter het collegestandpunt om de contra-garantie voor het Zee land Studiecentrum in Aardenburg opnieuw ter discussie te stellen. De acht ton garantie wordt als veel te hoog ervaren. De kritiek uit de kikkerstad dat Oostburg niet soli dair is, valt bij het college behoor lijk zwaar op het dak. Afgelopen week heeft De Stem gemeld, dat het college van Oostburg de nieuwe gemeente Sluis/Aardenburg ertoe wil dwingen om voor een hoger bedrag garant te staan voor het voortbestaan van het noodlijdende Zeeland Studie centrum. Oostburg staat voor acht ton contra-garant tot 1998, terwijl de rest van de Zeeuws Vlaamse gemeenten voor 1 miljoen gulden garant staan. Een zeer scheve verhouding vindt Oost burg. Als daar daar geen verandering in komt, wil het Oostburgse college de raad geen nieuw voorstel doen. Tijdens de laatste raadsvergadering van de zelf standige gemeente Aardenburg, waren geluiden te horen dat buurgemeente Oostburg niet echt solidair bezig was. Een opmerking die bij de commissiele den gistermiddag en wethouder A. Ro- sendaal het verkeerde keelgat in schoot. De wethouder vond zelfs dat de garan tiestelling buitensporig hoog was. „Dat hebben we wel vier jaar geleden zo afgesproken, maar nu met de nieuwe gemeente Sluis/Aardenburg is het wel erg hoog. Ik vind dat die zaak behoor lijk onderbelicht is. Ik vind dan ook dat we tot een herverdeling van de contra garantie moeten komen," zei hij. En passant voegde hij er aan toe, dat bij het binnenhalen van Prolion, de ver vaardiger van de melkrobots, op de andere gemeenten ook geen beroep ge daan is. Door het verschuiven van de lening is het Zeeland Studiecentrum, mits de banken willen meewerken, tot 2002 uit de brand. Een termijn dus die de Een- hoornstad veel te lang vindt. Zeker omdat Oostburg in 1997 geconfronteerd zal worden met een korting uit de rijkskas van drie miljoen gulden. Daarom stelt men voor om de 1 miljoen garantie te verdelen naar het aantal inwoners per gemeente. Voor Oostburg betekent dat een verlaging van de con tra-garantie tot 180.000 gulden, met een tussentijdse verhoging van 66.500 gedu rende anderhalf jaar. Ook voor de ande re gemeenten zal de garantiestelling lager worden. De WD en D66 willen de handhaving van de huidige regeling, dus acht ton tot 1998. Het CDA en D&T voelen veel voor bijstelling van de contra-garantie. A. Verhage (D66) pleitte wel voor een tussentijdse evaluatie om kort op de zaak te zitten. De PvdA uitte bij monde van L. Wille eerst een heleboel andere voorstellen, maar na uitleg van Rosen- daal, dat de herverdeling veel voordeli ger zou uitpakken, schaarde ook hij zich achter de wethouder. „Dan heb ik de zaak verkeerd begrepen denk ik," zei hij. Rosendaal zei, dat het college nog niet met een raadsvoorstel op de proppen zal komen omdat het nog maar om een mededeling ging. „We gaan eerst met de andere gemeentes rond de tafel zitten, als we precies weten wat zij willen komt er een vervolggesprek. Jullie wor den op de hoogte gehouden," beloofde hij. Van onze verslaggever Terneuzen/Oostburg - De Stichting Welzijn voor Oude ren (SWO) begint 24 januari met een nieuw systeem van warme maaltijdverstrekking in de gemeenten Terneuzen en Oostburg. Het gaat voorlopig om een proef van een jaar in de dorpen Biervliet en Hoofdplaat. Thuiswonen de ouderen daar kunnen dan zeven dagen in de week gebruik maken van Tafeltje Dekje. Een bedrijf uit Eindhoven levert zogenaamde koel-vers maaltij den voor een prijs van 8,50 gul den per maaltijd. Het experiment is opgezet door 'de ouderenstichtingen in West- Zeeuws-Vlaanderen en Terneu zen en beleidsambtenaren in de betrokken gemeenten. Om verschillende redenen is naar alternatieven gezocht om de warme maaltijdvoorziening voor thuiswonende ouderen (Ta feltje Dekje) daar op een andere leest te schoeien. Een voorname rol speelde het gebrek aan capa citeit om wachtlijsten weg te Borsele - In het gemeentehuis van Borsele hebben gisteren de Commissaris der Koningin Van Gelder en de Borselse burge meester Mandos de overeen komst tussen de provincie en de gemeente over de toltunnel WOV getekend. Hiermee komt formeel een einde aan het jarenlange verzet van Borsele tegen het gekozen tracé. Zoals bekend moest de Raad van State er aan te pas komen om Middelburg te dwingen betere afspraken met Borsele te maken. De gemeente is uiteindelijk ak koord gegaan met een pakket voorzieningen dat de provincie ongeveer tien miljoen gulden extra gaat kosten. werken en te voorkomen. Want doordat steeds meer ouderen langer thuis blijven wonen, stijgt het aantal aanvragen voortdu rend. De SWO in de regio West- Zeeuws-Vlaanderen telde begin dit jaar bijvoorbeeld 180 gebrui kers. Dat aantal is nu al gestegen tot 210. Het huidige systeem van maal- tijdverstrekking kent bovendien beperkingen voor de klant. Hij kan niet kiezen op welk moment hij de maaltijd wil gebruiken, en er is geen mogelijkheid zeven dagen in de week van Tafeltje Dekje gebruik te maken. Door om te schakelen op koel-vers maaltijden zijn die mogelijkhe den er wel. Want volgens dat principe krijgt de klant gekoelde maaltijden (houdbaarheid drie weken) thuis bezorgd. Dus kan hij kiezen hoeveel maaltijden hij wenst, én wanneer hij ze wil nuttigen. De SWO's hebben onderhande lingen gevoerd met het bedrijf uit Eindhoven en de ziekenhuis- groep Zeeuws-Vlaanderen om de maaltijdvoorziening aan ouderen in Zeeuws-Vlaanderen op deze manier te regelen. De zieken- huisgroep kan de maaltijden pas met ingang van 1 januari 1996 leveren. Ook zijn er nog onder handelingen gaande over de con tracten. Daarom is voorlopig in zee ge gaan met het Eindhovense be drijf. Zo denken de SWO's de wachtlijsten weg te kunnen wer ken. Voor een keus op langere termijn worden de resultaten van de onderhandelingen met de ziekenhuisgroep afgewacht. Mattie Oosterling, Joyce Boussen en Monique Gijzels (van links naar rechts) met de cadeaus die zij als VVV-medewerkers kregen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Sluis - De WV Sluis-Ret- ranchement is door de Pro vinciale WV onderscheiden vanwege de goede dienstver lening en taakopvatting die deze club tentoonspreid. „De WV Sluis-Retranchement komt bij elk onderzoek als één van de beste VW's van Zeeland, uit de bus," zegt provinciaal di recteur R. ter Heide. Die onder zoeken zijn publiekstesten, waarbij het functioneren van de WV's in Zeeland onder de loep wordt genomen. „Op alle onder delen van deze test behoort VW Sluis-Retranchement voortdu rend tot de top vijf van de Zeeuwse VW's. Door de jaren heen komt deze VW daarmee gemiddeld als beste naar voren," aldus Ter Heide. Hij bood gisteren medewerkers en bestuur in hun fraaie onder komen aan de Sint-Annastraat in Sluis namens het provinciale bestuur kerststerren aan. Na een verbouwing bezit Sluis een representatief VW-kantoor, dat op een zeer prominente plek ligt aan de invalspoort vanuit Brugge-Knokke. Daarmee is het een visitekaartje voor de talloze Vlaamse toeristen die dagelijks Sluis binnenrijden. .Ter Heide beschouwt de VW in Sluis als een 4-sterren-VW. „Juist in deze tijd waarin het niet meer vanzelf spreekt dat de toerist naar onze regio komt, komt het aan op het aanbieden van kwalitatief goede produkten en een professionele instelling. En dat is in Sluis het geval," zo werd gezegd. In voorgaande jaren werden kerststerren uitgereikt aan het toenmalig personeel van de Zee- landbrug en Hof Domburg. In beide gevallen ging het om er kenning van goed dienstbetoon, een element waar het in het huidige toerisme steeds meer op aankomt. Casettespelers 'gestolen dagmiddag de personenauto bestuurd door een 60-jarios vrouw uit Terneuzen Axel - Gisternacht is ingebro ken in een aan de Pieter Pau- lusstraat te Axel geparkeerde auto van een 24-jarige man uit die plaats. Daaruit werd een casettespeler ontvreemd. De zelfde nacht verdween ook uit de auto van een 25-jarige man uit Axel een cassettespeler. Zijn voertuig stond gepar keerd aan de Jacob Marisweg in Axel. Sporttas uit auto Breskens - Uit een aan de Nieuwersluis geparkeerde au to met Belgisch kenteken werd donderdagmiddag een sport tas met kleding gestolen. Papieren weg Cadzand Bad - Een 42-jarige man uit Breskens deed giste ren bij de politie in West- Zeeuws-Vlaanderen aangifte van een inbraak in zijn auto. Die stond donderdagmiddag geparkeerd op een parkeer plaats aan de Z water Polder te Cadzand Bad. Daaruit ver dween zijn portefeuille met enige persoonlijke eigendoms bewijzen. Ook werd ingebro ken in de aan de Vlamingweg te Cadzand Bad geparkeerde auto van een 40-jarige inwo ner uit Tielt (B). Hij mist een draagbare radio en wat per soonlijk papieren. Grote partij drank gestolen Hoofdplaat - Uit een woning aan de Oostlangeweg te Hoofdplaat werden bij een in braak 188 flessen wijn, cham pagne en sterke drank ont vreemd. Tevens verdween uit het pand een hometrainer. Van het feit werd bij de politie aangifte gedaan door een 51-jarige inwoner uit IJzendij- ke. Zakkenroller Terneuzen - Een 20-jarige vrouw uit Oostburg werd don derdagmiddag toen ze over de Noordstraat te Terneuzen liep het slachtoffer van zakkenrol lerij. Haar portefeuille werd haar ontfutseld met daarin een bedrag van een paar hon derd gulden en een aantal pas jes. Door rood Terneuzen - Bij een aanrijding op de kruising Guido Gezel- lestraat-Spuistraat is donder- aan voorzijde geheel vernield, moedelijk doordat ze door rood licht reed, kwam ze in botsing met een personenauto bestuurd door een 23-ja plaatsgenote. Terneuzen - In het kader van het project Gericht toezicht binnenstad Terneuzen hield de politie donderdagavond 19-jarige in Middelburg ver" blijvende man aan. Hij bleek in het bezit te zijn van enkele bolletjes heroïne en cocaïne, een geringe hoeveelheid hasj en een pilletje van een onbe kende samenstelling. De r is in verzekerde bewaring steld. Verder werden drie mensen bekeurd voor het rij den zonder verlichting, vier vreemdelingen kregen proces verbaal wegens het niet in hun bezit hebben van titeitspapieren. Ook werden verschillende winkeliers wezen op het feit dat ze ha waren te ver hadden uitge stald voor hun bedrijf in de Noordstraat. Onder invloed achter stuur Terneuzen - Gisternacht is een 34-jarige automobilist uit Gent betrapt wegens het rij den onder invloed. Een ade manalysetest gaf als uitslag 320 microgram alcohol per uitgeademde liter lucht. De man kreeg een transactiebe drag aangeboden van driehon derd en twintig gulden en ver der eer rijverbod opgelegd van twee uur. Planten uit tuin gehaald Terneuzen - Vanuit een voor tuin van een woning aan de Jacob van Lennepstraat in Terneuzen zijn gisternacht een twintig-tal planten (Buxussen) gestolen. Voor de benadeelde een schadepost van ongeveer zevenhonderd gulden. Te snel gereden Zaamslag - Bij een gistermid dag tussen één en drie uur op de Axelsesttraat te Zaamslag gehouden snelheidscontrole zijn 28 automobilisten gever baliseerd wegens het overtre den van de maximum snelheid van 50 kilometer per uur. Ge controleerd werden 212 voer tuigen met als hoogstgemeten snelheid 77 kilometer per uur. Van onze correspondent Vlissingen - In een flatportiek aan de Schaepmanstraat is gisternacht rond kwart voor een een 53-jarige gewonde vrouw aangetroffen. De vrouw is met hoofdletsel overgebracht naar het ziekenhuis i! Vlissingen en verkeert in levensgevaar. In verband met betrokkenheid is een 38-jarige Vlissinger aangehouden. (ADVERTENTIES) Van onze duivensportmedewerker Terneuzen - Met het behalen van vijf overwinningen in de door de kring West-Zeeu- ws-Vlaanderen/Walcheren in het afgelopen vluchtseizoen gehouden wedvluchten was L. van de Wege uit Groede zeer succesvol. Twee keer schreef M. Buijsse uit Oostburg een kringvlucht op zijn naam. Voor eenzelfde aantal te kenden ook Ch. de Poorter uit Oost-Souburg en de combinatie Dellaert te IJzendijke. Voor de in dit jaar door Zeelands grootste kring van de zondagvliegers ge houden 37 wedvluchten werden door de leden 16.084 duiven in- gekorfd. Kampioenschappen 1994 Generaal totaal: 1. Combinatie Hiet- brink-Ventevogel, Nieuw- en St.- Joosland, 2. H. Calon, Hoofdplaat, 3. Ch. de Poorter, Oost-Souburg, 4. P. de Smet, IJzendijke, 5. R. van Hee, Oostburg, 6. Combinatie Bakker, Middelburg, 7. C. Riemens, Cad zand, 8. L. van de Wege, Groede, 9. Hok Pevi, Oost-Souburg, 10. D. van Kerkhoven, Retranchement. Breda - Op 13, 14 en 15 januari 1995 wordt in de hallen van de RBT-veiling in Breda de Inter nationale Tuinbouw Vakten toonstelling, ITV, gehouden. Er komen ongeveer honderd standhouders met de nieuwste snufjes op het gebied van tuin- bouwtechnologie. Er worden zeven- tot tiendui zend tuinders uit Nederland en België verwacht. Asduifkampioenschappen Vitesse oude duiven: 1. J. Huigh Schoondijke, 2. J. Kools, Cadzand, 3. Combinatie Dellaert, IJzendijke, 4. Gernaert, Hoofdplaat, 5. L. van Wallenburg, Oost-Souburg. Dag fond oude duiven: 1 en 4. A. Dumin- ck, Cadzand, 2. Combinatie Hiet- brink-Ventevogel, Nieuw- en St.- Joosland, 3. K. Wielemaker en zoon, Oost-Souburg, 5. J. Nijssen, Vlissin gen. Midfond oude duiven: 1. Ch. de Poorter, Oost-Souburg, 2. L. van de Wege, Groede, 3. A. de Groote, Bier vliet, 4. Combinatie Dellaert, IJzen dijke, 5. L. van Wallenburg, Oost- Souburg. Overnachfond oude dui ven: 1 en 4. Combinatie Hietbrink- Ventevogel, Nieuw- en St.-Joosland, 2. J. Siereveld, Arnemuiden, 3. Com binatie Bakker, Middelburg, 5. L. Schoolmeester, IJzendijke. Jonge duiven: 1. H. Mookhoek en zoon, Breskens, 2. Hok Pevi, Oost-Sou burg, 3. R van Hee, Oostburg, 4. E. Cornelis, Breskens, 5. E. de Wever, Schoondijke. Hokkampioenschappen, aangewe zen Vitesse oude duiven: 1. L. van de Wege, Groede, 2. P. de Smet, IJzen dijke, 3. J. Kools, Cadzand. Midfond oude duiven: 1. L. van de Wege. Groede, 2. Ch. de Poorter, Oost- Souburg, 3. A. de Groote, Biervliet. Dagfond oude duiven: 1. Combinatie Bakker, Middelburg, 2. C. de Putter en zoon, IJzendijke, 3. C. Riemens, Cadzand. Overnachtfond oude dui ven: 1. Combinatie Hietbrink-Ven- tevogel, Nieuw- en St.-Joosland, 2. J. Siereveld, Arnemuiden, 3. Combi natie Radings, Middelburg. Jonge duiven: 1. H. Calon, Hoofdplaat, 2. J. de Smet, Oostburg, 3. D. van Kerkhoven, Retranchement. Hokkampioenschappen, wezen onaange- Vitesse oude duiven: 1. Ch. de Poor ter, Oost-Souburg, 2. L. vn de Wege, Groede, 3. J. Kools, Cadzand. Mid fond oude duiven: 1. L. van de Wege, Groede, 2. Ch. de Poorter, Oost-Souburg, 3. A. de Groote, Bier vliet. Dagfond oude duiven: 1. A. Duininck, Cadzand, 2. K. Wielema ker en zoon, Oost-Souburg, 3. Com binatie De Nooijer-Japiejo, Oost- Souburg. Overnachtfond oude dui ven: 1. Combinatie Hietbrink-Ven- tevogel, Nieuw- en St.-Joosland, 2. Combinatie Bakker, Middelburg, 3. L. Schoolmeester, IJzendijke. Jonge duiven: 1. H. Calon, Hoofdplaat, 2. H. Neve, Biervliet, 3. H. Mookhoek en zoon, Breskens. VERVOLG VAN VOORPAGINA ZEELAND Om elf uur gaan bisschop Muskens van Breda, voormalig bisschop Ernst van Breda en de Poolse legerbisschop Glodz voor in de Heilige Mis. De Choralen van de Grote- of Onze-Lieve-Vrouwe Kerk vullen de ruimte onder de Middeleeuwse gewelven met gezang en het machtige orgel wordt bespeeld door Anton van Kalmthout. Mgr. Ernst begint met een lezing uit het evangelie van Jezus Christus volgens Johannes: „In die tijd sprak Jezus tot de joden: voorwaar, voorwaar, ik zeg u..." Europa Mgr. Muskens, die vorige maand in Bergen op Zoom tot bisschop van Breda is gewijd, houdt de preek: „Generaal Maczek symboliseert een eeuw Europese geschiedenis. Hij streed als soldaat in het Oostenrijks Hongaarse leger, in een heel ander Europa dan nu... De geest van het strijden voor rechtvaardigheid heeft geen volk zo lang gekend als het Poolse volk. En daarvan hebben wij in Nederland profijt getrokken..." Czeslaw Szewczyk maakt video-opnamen. Ge vraagd naar zijn leeftijd, antwoordt hij: „Ik ben van de lichting '28, soldaat in '44." Hij praat Vlaams, want is geboren in Winterslag. Evenals zijn vader heeft hij er in de mijnen gewerkt, van zijn veertiende tot zijn zestiende. Daarna nam hij vrijwillig dienst bij de divisie van Maczek. „Alle mensen weten dat oorlog verschrikkelijk is. Maar als je het niet hebt meegemaakt, begrijp je het niet. Het is net als een vrouw die haar kind verliest. Iedereen vindt dat verschrikkelijk, maar je beleeft niet het verdriet van die vrouw. Ik had een haat tegenover de Duitsers, maar woon nu al heel veel jaren in Duitsland. In Offenbach bij Frankfurt. Natuurlijk wilde ik vandaag hier zijn." Na de plechtigheden zegt Andrzej Maczek in zijn hotel: „De dood van een vader is heel moeilijk voor een zoon. Maar bij de dood van zo'n beroemde vader, die in zijn soldaten zoveel zonen heeft, komen nog meer moeilijkheden kijken. Ondanks zijn hoge leeftijd is m'n vader plotseling overleden. We hebben hem vandaag begraven. Toch kun je ook zeggen dat we vandaag zijn leven hebben gevierd." Burgemeester Nijpels van Breda noemt Maczek in zijn toespraak in de Grote Kerk, 'een dapper militair, maar bovenal een nobel mens'. Ook Andzrej Maczek spreekt tijdens de uitvaartmis enkele woorden. In het Pools. Karol Lesman, zoon van een Poolse oud-strijder die zich in Breda vestigde, is zo vriendelijk ze te vertalen: „Het was een grote vreugde voor mijn vader dat Polen weer vrij was gedurende de laatste jaren van zijn leven. Zijn moeite en die van zijn soldaten was toch niet vergeefs geweest. Ik ben ervan overtuigd dat God mijn vader zo heeft willen belonen. Het is niet aan mij om het over zijn verdiensten te hebben. Lieve vader, rust in vrede." Om precies één uur brengen drie Poolse officieren met zwaarden en vaandel een eresaluut bij de lijkkist in de Grote- of Onze-Lieve-Vrouwe Kerk. Daarna marcheren ze naar buiten. Het ijzerbeslag onder hun laarzen klikt kort en droog tegen de stenen vloer en galmt na in de Niervaartkapel. Een kwartier later verlaat de kist de kerk. „Ik ben dankbaar dat de stad Breda ons Polen deze gelegenheid biedt," zegt Henry Weber, een vete raan van de pantserdivisie die zich na de oorlog in Londen vestigde. Aan de Tuinzigtlaan geeft om twee uur tamboer- maitre Claessens het sein tot vertrek aan de lijkstoet. Vier tamboers volgen Claessens op de voet en roeren de omfloerste trom. Daarna volgt een compagnie van het Poolse leger, die overgeko men is uit Warschau. Ze marcheren perfect in de maat. Elke keer als ze hun laarzen neerzetten op het asfalt maakt het één geluid. Op hun geweren de bajonet. De kist met het stoffelijk overschot van de generaal wordt gedra gen door cadetten van de Koninklijke Militaire Academie. Verplaatst Op het Pools Militair Ereveld is de afgelopen dagen het monument voor de pantserdivisie enkele meters verzet om plaats te maken voor het graf van Stanislaw Maczek, zoon van een rechter uit Lwów. Bisschop Muskens van Breda bestelt hem ter aarde. Breda, twee dagen voor Kerstmis: het was de dag dat de wereld voorgoed afscheid nam van Stanis law Maczek, een van de belangrijkste generaals in de Tweede Wereldoorlog. bereikbaar in heel Europa een begrip In service en de elektronica van morgen.... Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 Stichting MONUMENT WARSCHAU 1e POOLSE PANTSER DIVISIE Onder deze naam gaan wij verder om HUN WENS in vervulling te doen gaan. 25.000 Poolse militairen maakten deel uit van de 1e Poolse Pantser Divisie! Zij hielpen ons bevri|den. Dege nen van hen, die nog leven, hebben één wens: EEN GEDENKTEKEN VOOR HUN DIVISIE IN WARSCHAU. Als iedere bewoner van de door de Polen bevrijde gebieden van Nederland (Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Noord-Brabanl, Oost-Drente en Zuidoosl-Groningen) 0.25 overmaakt op girorekening 55 99 099 of ABN- Amro bankrek. 50 37 58 825 beide t.n.v de Stichting 1e Poolse Pantser Divisie, dan kan de wens van onze be vrijders van 1944/1945 vervuld worden! Inl. P B. 838 2900 AV Capelle aid IJssel Tel. 010-45 11 288 Vanaf f 30. - minimaal ontvangt u onze gedenkpenning (6 cm 0) '"'OO-lludV^ V

de Stem | 1994 | | pagina 12