DE STEM Doorakkers niet langer in GP Een bal van goud voor Stoitsjkov RKC wil deel duel met Feyenoord overspelen Rapport WK voetbal: verval tot commercie UITSLAGEN standen Motorcoureur uit Gilze krijgt geen 'IRTA-start' 400 AUTO'S OP VOORRAAD STERD B Den Haag ziet af van Tourstart '96 sportnieuws KORT Blessure Jacco Eltingh valt mee Koss vertegenwoordiger van Unicef Schorsing Chinese atletiektrainer Nieuwe namen op scheidsrechterslijst Gerbrands coach volleybalvrouwen Gaudino naar Manchester City Bart Veldkamp maakt seizoen af Echtpaar geslaagd voor UCI-jurycursus Cricketers maken grote indruk DECEMBER 1994 A7 landelijke actie legt sterk cte ruk op sociaal-economische i. die van het bisdom Roer- d op de opbouw van ,paro- s, de missie. Je kunt beide neuten in harmonie aanbie- en de parochies de keuze n. Het is ook niet reëel paro- s terug te fluiten die in het eden een keuze hebben moe maken." at betekent: niet echt een ensmelting, maar een geza- lijke presentatie van beide nderlijke acties? Met behoud van ieders ei- identiteit." iet alleen in het bisdom Roer- id, maar ook landelijk is ike van een nieuwe dialoog :en bisschoppen en geloofsge- nschapPas reageerde de tchoppenconferentie op het port van de door haar inge- de Commissie voor de Dia- l Een opvallende zinsnede de reactie van de bisschop- „Alle dialoogpartners staan ■ds onder het Woord en de ditie.Dat laatste, de nadruk traditie, zullen voorstanders vernieuwing u niet in dank emen. lgens het Tweede Vaticaanse icilie zijn er twee bronnen openbaring: de bijbel en de iitie, dat wil zeggen, hoe de der kerk de afgelopen eeu- onder leiding van Petrus ds gestalte heeft gekregen, nu. de bisschoppen zullen altijd als standpunt inbren- 'aar bent u niet bang dat dit er de 'vernieuwers' tot pro- en zal leiden? bisschoppen zullen het eer genoemd standpunt altijd ven huldigen. Anders verlie- ze als bisschop het recht van eken. Maar als mensen kun- we altijd rond de tafel zitten frustraties proberen af te wen. Vaak blijkt wat als icipe wordt ingebracht, toch erusten op frustratie, pijn en driet. En daarvoor mag je, at je zelfs vergeving vragen." 'e leven m een sterk gesecula- erde wereld. Individuele ver woordelijkheid en democra- daar vragen de vernieuwers niet om traditie. Wilt u de k dan toch zuiver in de leer Iiden, of vindt u dat de kerk i wat rekkelijker moet opstel- zodat een veel bredere ge- znschap bij de kerk betrokken ft ;n klok die je terugdraait, ai je kapot. De kerk en de reld maken steeds verande- gen door. De Reformatie, de lichting en in deze tijd de :ularisatie. Dat zijn grote be- jingen, waar je niet meteen antwoord op hebt. Dat moet irstaan, doorleefd worden. Je et er niet voor vluchten, maar i niet meteen maar de hele k aanpassen. We staan met allen voor de problemen van etijd." Toch vragen de mensen van ■kelijke leiders dat ze kleur :ennen. Het afgelopen jaar •ft u zich, begrijpelijkerwijs, beetje op de achtergrond •.ouden. Sommigen zeggen nu: de bisschop niet laat weten ar hij staat, loopt hij het <aar dat men onverschillig rdt. Wat op zichzelf gevaarlij- kan zijn dan polarisatie. dere mis begint met een uldbelijdenis, dat geldt dus voor mijzelf. Ik zeg niet dat :onder fouten of tekorten ben. kan niet anders dan de kerk len zoals ik dat met mijn akter doe." bent niet zo'n grote wegivij- ben zoals ik in elkaar steek, schoenen van welke kerkva- dan ook zijn mij te groot. De k is door al de jaren heen uwens niet zo zeer geleid door schoppen, maar door heiligen- ar bestaat in de kerk van nu te behoefte aan: aan heili- Financiering zonder eigen geld 3 maanden 100% garantie autopas 500 fietsen tegen bodemprijzen DAHLIASTRAAT 46 - MADE - TEL. 01626-85380 Sport DINSDAG 20 DECEMBER 1994 DEEL Van onze verslaggever Waalwijk - Behalve de tucht- commissie houdt ook de re glementscommissie van de KNVB waarschijnlijk werk over aan de eredivisie-voet balwedstrijd Feyenoord-RKC (1-0). Voor de rode kaart van RKC'er Danny Muller heeft de Waalwijkse club om een mondelinge behandeling ver zocht. Het rood voor de Bra ziliaan Glaucio opende voor Feyenoord de mogelijkheid de Nigeriaan Obiku in te zet- ten, hetgeen volgens RKC on reglementair is. „Wij vinden dat Obiku als derde buitenlander onreglementair is ingezet, omdat een speler (Glau cio, red.) ook na een rode kaart bij de wedstrijd betrokken blijft," verklaart RKC-voorzitter Jan Snoeren. Op advies van se cretaris mr. Jan Gerrits, die te vens lid is van de tuchtcommis- sie van de atletiekunie (KNAU), besloot RKC gisteren te protes teren. Schriftelijk verzocht RKC het duel over te laten spelen vanaf het moment dat Mike Obi ku in de 75e minuut in het veld kwam. „We zien wel wat het uithaalt. Misschien besluit de KNVB wel dat het laatste kwartier wordt overgespeeld wanneer dat aan het einde van de competitie voor één van beide clubs nog van belang is," aldus RKC-coach Bert Jacobs. Met het protest van RKC staat de KNVB nu voor de taak vast te stellen wat de werkelijke status is van een uit het veld gestuurde speler en wat onder de term deelnemen moet worden begre pen. Het reglement schrijft voor dat maximaal twee niet-Nederlan- ders per club aan een wedstrijd mogen deelnemen. Over de ge volgen van een rode kaart voor een buitenlander wordt niet ge rept. Indien zowel Glaucio als de Zweed Larsson in het veld was gebleven, had Obiku niet kunnen invallen. Door de rode kaart voor de Braziliaan kon coach Van Hanegem afzien van zijn voornemen de al warm lopende Van Bronckhorst in te zetten en kwam Obiku aan bod. RKC be toogt dat Feyenoord oneigenlijk voordeel uit de rode kaart heeft getrokken. „Gevoelsmatig zeg ik, dat een speler die uit het veld wordt gestuurd niet meer aan de wed strijd deelneemt en dat dus een andere buitenlander kan inval len. Dat is mijn prvé-mening. Ik neem aan dat het protest van RKC bij het sectiebestuur te recht komt en dan advies aan de reglementscommissie wordt ge vraagd," zegt mr. Henk Hulshui zen uit Schijndel, die al bijna vijftien jaar deel uitmaakt van de reglementscommissie. Bij het incident rond Glaucio en Muller liep de speler van RKC behalve een rode kaart ook een ribblessure op. Onderzoek in het ziekenhuis wees uit dat de rib niet gebroken is. Muller kan ver moedelijk vanaf volgende week weer trainen. Van onze verslaggever Ad Pertijs Gilze - Cees Doorakkers keert zo goed als zeker niet meer terug in de Grand-Prix-races. De 31-jarige motor coureur uit Gilze krijgt van de WK-organisatie niet langer een zogenaamde 'IRTA-start', een deelnemersbe- wijs voor alle Grand-Prix-races in de 500cc-klasse. „Ik laat de IRTA nog wel weten dat ik het er niet mee eens ben, maar ik verwacht niet dat ze het besluit terugdraaien," zegt de teleurgestelde Doorakkers, die lange tijd als enige Nederlander de ongelijke strijd aanbond met grootheden als Kevin Schwantz 'en Michael Doohan. „Er waren dit najaar al eerder geruchten dat ik mijn 'IRTA-start' kwijt zou raken, maar desalniettemin is de klap van de definitieve afwijzing hard aangekomen. Ik ben er echt kapot van. Want dit is toch het einde van mijn inter nationale carrière." De rijdersvereniging IRTA heeft dertig startbewijzen te verdelen in de 500cc-klasse. Doorakkers pakte vorig jaar geen enkel WK- punt en stond 27e op de IRTA- ranglijst. „Ik was de eerste zon der punten." Op basis van zijn prestaties van het afgelopen jaar kan Doorakkers bezwaarlijk aanspraak maken op een 'start'. Dat was echter ook vorig jaar het geval en toen mocht hij wel mee blijven doen. Omdat de Honda-rijder de IRTA er destijds van kon overtuigen dat de tech nische problemen, die de oor zaak waren van de uitblijvende prestaties, opgelost waren. Het afgelopen seizoen raakte Doorakkers echter opnieuw aan het sukkelen en weer meent hij dat na lang speuren de manke menten aan de Honda NSR ver holpen zijn. Dit keer heeft de IRTA geen pardon met de Gilze- naar. „Kennelijk zijn er dit jaar meer kandidaten dan in de vori ge seizoenen. Een lijst met deel nemers heb ik nog niet gezien, maar volgens een man bij de IRTA hebben zich veel jonge rijders aangemeld en komen twee teams. Roberts en Padgett, met drie man aan de start." De motorcoureur uit Gilze kan begrijpen dat na drie opeenvol gende matige seizoenen de IRTA niet meer zo gemakkelijk te lij men is met een verklaring dat de technische problemen verholpen zijn. „En toch is het zo," ver zucht Doorakkers. „De proble men van 1993 hadden alles te maken met de wegligging, zoals het frame, de vering en voor vork. Die zaken waren bij het Den Haag (anp) - Den Haag heeft de kandida tuur voor de start van de Tour de France in 1996 maandag in Parijs inge trokken. In een brief aan Tourdirec teur Jean-Marie Leblanc stelt burgemeester Haver- mans, die in november 1993 de residentie als kandidaat aanmeldde, dat de gemeente niet garant wil staan voor het bedrag van 4,5 miljoen gulden dat de Tour voor de start vraagt. Naar verluidt zijn Den Bosch en Rotter dam kandidaat de vacature van Den Haag in te vullen. Het Haagse gemeentebe stuur heeft geleerd van de slechte ervaringen in het verleden. De residentie moest diep in de portemon nee tasten met uitkeringen bij de financiële debacles •van de World Games '93 en de Wereldruiterspelen '94. Daarom heeft het bestuur besloten af te zien van de Tourstart. begin van het afgelopen seizoen inderdaad opgelost. Dit jaar ging het mis met iets anders: het motorblok. Ik heb het hele sei zoen met slechte carters gereden. Geld voor nieuwe was er niet, maar uiteindelijk hebben we ook dat euvel weten te verhelpen. De resultaten in de laatste twee Grand Prix', in Argentinië en Barcelona, bewezen dat ook." Doorakkers zegt dat het vertrou wen in de machine weer hele maal terug was. „Wanneer dat niet het geval zou zijn, had ik er zelf wel een punt achter gezet. Want zo'n lijdensweg als de af gelopen jaren, wil ik niet nog een seizoen meemaken. Maar de IR TA kijkt jammer genoeg puur naar de resultaten, en niet naar de vorderingen die ik de laatste twee Grand Prix' maakte." De Gilzenaar was al volop bezig met de voorbereiding op het nieuwe seizoen. „Alle afspraken met monteurs, sponsors en leve ranciers zal ik moeten afzeg gen," beseft Doorakkers. Hij heeft enkele aanbiedingen op zak voor nationale races (super- bikes en Sound of Singles). „Maar het liefst ga ik internatio naal superbikes rijden. Maar het zal moeilijk worden om die plan nen voor het volgende seizoen nog rond te krijgen." Cees Doorakkers ging de laatste jaren als racende prof door het leven. „Ook dat is nu voorbij. Ik zal als amateur verder moeten en een ander hoofdinkomen moeten zoeken. Wat ik ga doen, weet ik nog niet. Er zijn ver schillende mogelijkheden. Het opzetten van een eigen motor zaak is er één van." Bodelier Ook 125cc-coureur Loek Bode lier (28) uit Rosmalen vreest het komende seizoen de WK-races te missen. Bodelier, die afgelopen seizoen nog sterk acteerde met een derde plaats in de TT van Assen, werd door het Duitse LB Zwafink Racing uit het team gezet. Zwafink haalde de Japan ner Seito en de Australiër McKoy in huis. Bodelier wil nu een eigen team beginnen. Daar heeft hij echter nog ruim 300.000 gulden voor nodig. „Het moet wel snel ge beuren, anders ben ik veel te laat met testen." Cees Doorakkers: „Ik ben er echt kapot van. Want dit is toch het einde van mijn internationale carrière.foto de stem/johan van gurp Den Haag (anp) - Het wereldkampioen schap voetbal van afgelopen zomer in de Verenigde Staten is vervallen tot com mercie. Dat is de mening van de inter nationale federatie van voetbalhistorici en -statistici, die het WK geanalyseerd heeft en de conclusies in een 21 pagina's tellend rapport heeft neergelegd. „De eindronde van het WK was de speel plaats van de reservespelers van de interna tionale topclubs van de beste competities ter wereld. De krachtsverhoudingen van de 24 deelnemende landen zijn dichterbij elkaar gekomen, maar het niveau is niet verbeterd. De topclubs van de wereldranglijst van clubteams hadden niet alleen kunnen mee doen, maar waarschijnlijk ook de wereld kampioen geleverd," zijn enkele conclusies. De federatie heeft ook kritische kantteke ningen bij de arbitrage. „Het moderne voet bal heeft grensrechters nodig met meer be voegdheden en geen gedegradeerde scheids rechters die met een vlag zwaaien. Een WK moet geleid worden door de beste scheids rechters ter wereld, zonder dat gekeken wordt naar een verdeling over de continen ten. Het is grotesk dat bij het Aziatisch kampioenschap op basis van kwaliteit Euro pese scheidsrechters werden ingezet en bij de eindronde van het WK Aziaten. Met het uit angst van partijdigheid naar huis sturen van de scheidsrechters uit de acht landen die zich voor de kwartfinales geplaatst hadden, gaf het zichzelf een brevet van onvermogen en zorgde de FIFA voor een vertrouwens breuk met de eigen topscheidsrechters." De federatie pleit ook voor de invoering van een 'blauwe kaart'. De gele zou alleen ge trokken mogen worden bij ernstige overtre dingen, die van reglementair-technische aard dienen bestraft te worden met een blauwe kaart. Twee blauwe kaarten worden een gele, vier blauwe een rode. De FIFA bestrafte de gele en rode kaarten ook nog eens met een forse geldboete. Dat zijn vol gens de statistici feodale methoden. „Heeft de FIFA geen betere invallen en beschouwt zij de spelers van de wereldbond als haar onderdanen," vragen zij zich af. „Welke boetes betalen FIFA-bestuurders voor fou tieve beslissingen?" Ernstige kritiek uit het rapport ook op het laten spelen van wedstrijden in de hitte van de middag om de Europese televisie-stations te gerieven. Door het bijtrekken van blessu retijd werd de netto-speeltijd weliswaar gro ter, maar het leidde met tot een hoger niveau van de wedstrijden. Het gemiddelde aantal doelpunten bij de interlandwedstrijden en continentale clubtoernooien lag over de hele wereld op 2,5 per wedstrijd. Na de invoering van de nieuwe terugspeelregels op de doelman steeg dat met bijna 0,30 doelpunt. Bij 36 groeps wedstrijden in de eindronde van het WK kwam het moyenne, ondanks de drie-pun- ten-regel voor een gewonnen wedstrijd slechts op 2,58. Dat steeg in de daarop volgende zestien wedstrijden met het knock- out-systeem, ondanks de doelpuntloze fina le, tot 3,00. De historici en statistici achten een intercon tinentale kwalificatie voor de eindronden van het WK op grond van democratie en kwaliteit dwingend noodzakelijk. De inde ling zou moeten geschieden aan de hand van de FIFA-wereldranglijst van de landen. Zij zijn ook van mening dat te veel FIFA-fune- tionarissen te zwaar belast zijn en dat zij niet erkennen dat het voetbal, ondanks de kleine cosmetische ingrepen, steeds meer vervalt tot commercie. Den Haag (anp) - Bijna had de Limburgse textielbaron Nol Hendriks de Bulgaarse voetballer Hristo Stoitsjkov in 1989 gekocht voor restan ten van partijen kleding. Een Bulgaars talent in ruil voor 40.000 spijkerbroeken, plus wat sporttenues en jassen. Tegenwoordig is de waardering voor Stoitsjkov in edelmetaal uitgedrukt. De 28-jarige aanval ler van Barcelona werd maandag verkozen tot beste Europese voetballer van 1994. Hij verdient de 39e Gouden Bal. Hendriks herinnert zich het uit vloeisel van zijn handelsgeest. Het was in het voorjaar van 1989, toen Roda JC in Europees verband tegen Sredets Sofia speelde. Voetballiefhebber Hen driks, thuisbankier van de huidi ge koploper in de eredivisie, ge noot van Stoitjskov en diens col lega's Penev en Kostadinov. Vooral de eerste was verant woordelijk voor de uitschakeling van de Limburgers in de kwart finales, na strafschoppen. Hendriks: „Ik heb toen onder handeld met Sredets. Jeans wa ren in Bulgarije nog helemaal in. Het ging om restanten van par tijen, onder meer zo'n 40,000 spijkerbroeken. De nieuwwaarde was ongeveer twee miljoen gul den, maar de werkelijke waarde bedroeg niet meer dan 500.000 gulden. Stoitsjkov was de duur ste van de drie, maar hij zou echt een koopje zijn geweest. Maar de Bulgaren wilden nog wat tijd nemen, tot de volgende ronde." Voetbal in het Oostblok was in die dagen nog een zaak van de communistische staat. In de halve finales was Barcelo na tegenstander van Sredets, destijds de legerploeg en tegen woordig weer CSKA geheten. Bij Barcelona was Johan Cruijff trainer en die slaagde erin Stoitsjkov voor twee miljoen dollar te strikken. Hendriks: „Dat was jammer, maar wij had den hem toch niet lang kunnen houden. Als kleine club moet je wat dat betreft niet al te veel illusies koesteren Stoitsjkov en de Roemeen Hagi stonden afgelopen zomer model voor de goede prestaties van het Oosteuropese voetbal tijdens het WK. Ze waren de onbetwiste leiders van hun ploeg. Vooral aan die prestaties dankt Stoitjskov, in de VS uitgeroepen tot derde speler na Romano en Baggio, de Gouden Bal. De pres taties bij Barcelona deden de rest. Zijn doelpunten in de Champions League en de Spaan se competitie, het vierde kam pioenschap op rij. Afknapper was de Europese finale tegen AC Milan, die eindigde in een af gang: 0-4. De als electriciën opgeleide Stoitsjkov ziet voetballen als een feest. De emotie spugende ogen, het waarschuwende vingertje, de driftbuien, de aanstellerij, de so li, de volstrekte onvoorspelbaar heid, de verwoestende schoten, meestal met links doch zonodig met het rechterbeen. Het publiek in stadion Nou Camp is gek van hem. De nachtelijke uitspattingen met maatje Romario in de Catalaan se hoofdstad worden hem verge ven. Want Hristo is een echte winnaar, op wiens inzet nooit wat valt aan te merken. Als een vader gaf hij Romario op zijn donder na diens eigenzinnig ver lengde vakantie. De Braziliaan vierde de wereldtitel op het strand, terwijl zijn ploeggenoten trainingszweet produceerden. Stoitsjkov vond het de hoogste tijd, dat voor het eerst in bijna veertig jaar een Bulgaar de Gou den Bal mocht torsen. Hij is ook pas de zesde Oosteuropeaan, na de Russen Jasjin (1963), Blochin Hristo Stoitsjkov. foto ap de (1975) en Belanov (1986), Tsjechoslowaak Masopust (1962) en de Hongaar Albert (1967). Klassementf 1. Stoitjskov (Barcelona) 210 punten, 2. Baggio (Juventus) 136, 3. Maldini (AC Milan) 109, 4. Brolin (Parma) en Hagi (Barcelona) 68, 6. Klinsmann (Tottenham Hotspur) 43, 7 Ravelli (Góteborg) 21, 8 Litmanen (Ajax) 12, 9. Desailly (AC Milan) en Savicevic (AC Milan) 8, 11 Baresi (AC Milan) en Preud'homme (Benfica) 7, 13. Cantona (Manchester United) Laudrup (Real Madrid), Letsjkov (Hamburger SV) en Balakov (Sporting Lissabon) 4. Heerde - De rugblessure van tennisser Jacco Eltingh is niet ernstig. Dat heeft een uitvoerig onderzoek in het Rotterdamse Dijkzigt-ziekenhuis maandag uitgewezen. Eltingh staakte vrijdagavond in Amsterdam tegen Tom Kempers de strijd tijdens zijn eerste partij voor de Masters, omdat hij steeds meer last kreeg van pijnscheuten in de rug. Eind november had Eltingh tijdens het WK dubbelspel in Jakarta voor het eerst klachten. Daar zette de partner van Paul Haarhuis het toernooi voort met pijnstillers. De behandelende arts Heijboer stelde vast dat de pijn bij Eltingh wordt veroorzaakt door een irritatie tussen de ribben en de borstwervels. De Heerdenaar, gestegen naar de 23e plaats van de wereldranglijst, mag aangepast blijven trainen, maar moet twee weken service en smash achterwege laten. New York - De Noorse oud-schaatser Johan-Olav Koss is maandag benoemd tot speciale vertegenwoordiger van Unicef. „Het is een eer voor mij om bij Unicef betrokken te zijn," zei de drievoudige Olympische kampioen over de organisatie die kinderen over de hele wereld helpt. Koss, derdejaars student medicijnen, dankt zijn benoeming vooral aan het feit, dat hij het met zijn gouden medailles verdiende geld in Olympic Aid heeft gestopt. De Noor gaat zich inzetten voor jonge gehandicapten en oorlogskinderen. Peking - De atletiek-associatie van de Chinese provincie Tianjin heeft Bai Lin, trainer van de op doping betrapte discuswerpster Qiu Qiaoping, geschorst. „Er loopt nu een onderzoek in hoeverre hij verantwoordelijk is," verklaarde een official. Het is de eerste maal dat in China, de afgelopen maanden herhaaldelijk in het nieuws door doping in de de sport, een trainer officieel wordt ondervraagd. Allen Richardson, voorzitter van de medische commissie van de wereldzwembond (FINA), mag zich voorlopig niet bemoeien met zaken over dopingcontroles. De maatregel is genomen, omdat de Amerikaan de positieve reacties van Chinese zwem mers bij dopingcontroles tegenover de Amerikaanse krant Chicago Tribune bevestigde voordat de wereldbond ze bekend maakte. Zeist - De voetbalscheidsrechters Jan Wegereef, René Temmink, Herman van Dijk en Hugo Luyten zijn op de scheidsrechterslijst van de FIFA geplaatst. John Blankenstein, Jef van Vliet en Hans Reygwart zijn geschrapt. Zij mogen op grond van hun leeftijd geen internationale duels meer fluiten. De arbiters Mario van der Ende, Jaap Uilenberg, Dik Jol en Roelof Luinge stonden al op de lijst. Van de grensrechterslijst verdwijnt Jos van Boekei. Gerard Hubers neemt zijn plaats in. Woerden - Toon Gerbrands zal met ingang van 1 januari voor drie maanden fungeren als tijdelijk bondscoach van het Neder landse vrouwenvolleybalteam. In die periode zal de 37-jarige Haarlemmer zich bezig houden met de inventarisatie van de mogelijkheden voor het programma van de vrouwen en de per 1 april aan te trekken bondscoach. Het vrouwenvolleybal mist sedert 1 november een bondscoach, omdat per die datum het contract met Bert Goedkoop afliep. Goedkoop wilde zijn verbintenis niet verlengen, indien geen betere mogelijkheden voor zijn speelsters werden geschapen. Frankfurt - Maurizio Gaudino is door Eintracht Frankfurt tot 30 juni 1995 uitgeleend aan Manchester City. De Duitse international kreeg toestemming van justitie voor deze transac tie. Hij had het fiat nodig, omdat hij op borgtocht vrij is na zijn arrestatie wegens oplichting en verduistering. De rechtbank ging akkoord met het vertrek van de middenvelder naar Engeland op voorwaarde dat hij een adres achterlaat en terugkeert voor het proces. Den Haag - Bart Veldkamp maakt het schaatsseizoen gewoon af. De Olympisch kampioen van 1992 vertrok gisteren met de kernploeg voor een trainingskamp naar Collalbo. Zondag had Veldkamp nog gesuggereerd dat hij het seizoen als voorbij beschouwde, nadat hij op de tien kilometer had opgegeven bij de nationale afstandskampioenschappen. De 27-jarige Hagenaar gaat ervan uit dat hij, evenals Ids Postma en EK-reserve Gianni Romme, in januari een kans krijgt om zich in de ploeg voor het wereldkampioenschap allround te rijden. De beslissing daarover wil bondscoach Wopke de Vegt pas nemen na het Europees kampioenschap (6-8 januari in Heerenveen). Tunis - Het jurycorps van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) is gisteren met twee internationale wedstrijdlei ders uitgebreid. Na een tiendaagse cursus in de Tunesische hoofdstad Tunis zijn Miriam en Jos Bellemakers uit Stein geslaagd voor het diploma 'internationaal wedstrijdcommissaris'. Het Limburgse echtpaar is nu inzetbaar tijdens alle grote wielerwedstrijden. Nairobi - Het Nederlands cricketelftal maakte maandag in Kenya opnieuw grote indruk, dit keer in de oefenwedstrijd tegen Kongonis, een sterke selectie van Afrikaanse cricketers, die kansloos ten onder ging. De Nederlanders scoorden in vijftig overs het hoge totaal van 279, met nog zeven wickets in handen. Er was een century weggelegd voor Nolan Clarke, die samen met de opnieuw sterk spelende Cantrell (63) een stand van 189 runs opvoerde voor het eerste wicket. De gastheren kwamen daarna niet verder dan een totaal van 195 voor 7 en verloren met een verschil van 84 runs. SCHAKEN Groningen, internationaal toer nooi Eerste ronde: Van Wely (Ned) - Miles (Eng) V2-V2, Van der Wiel (Ned) - Beljavski (Oek) V2-V2, Georgiev (Bul) - Azmaiparasj- vili (Geo) 0-1, Tiviakov (Rus) - Sokolov (Bos) 0-1, Goelko (VSt) - Joesoepov (Rus) V2-V2, Almasi (Hon) - Hodgson (Eng) 1-0. SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 50 Eerste prijs: 3 winnaars, f. 500.000,00; tweede prijs: 2 win naars, f. 35.107,90; derde prijs: 185 winnaars, f. 569,30; vierde prijs: 6.196 winnaars, f. 16,90; vijfde prijs: 82.805 winnaars, f. 5,00. cijierspei au Zes cijfers goed: geen winnaar; vijf cijfers goed: 1 winnaar, f. 10.000,00; vier cijfers goed: 17 winnaars, f. 1 000,00; drie cij fers goed: 204 winnaars, f. 100,00; twee cijfers goed: 2.325 winnaars, f. 10,00. PAARDESPORT Londen, CSI Grote Prijs, na barrage: 1 Beer- baum (Dui) Gaylord 0-34,50, 2. John Whitaker (GBr) Granusch 0-35,33, 3. Tops (Ned) Sonora 0-35,79, 4. McNaught-Mandli (Zwi) Pirol 0-36,35, 5. Bost (Fra) Souvines-Toi 4-36,49. VOETBAL Engeland, Premier League Uitslag: Southampton - Aston Villa 2-1.

de Stem | 1994 | | pagina 9