Bedrijven besparen miljoenen rger mag at kiezen Werkgevers in de metaal zijn tevreden met milieuconvenant ING tracht via de tv Italië te 'veroveren' nd KORT Britse Rolls Royce krijgt Duitse BMW-motor Nog geen promotie voor 'Omo-man' bij Unilever economie KORT A4 DE STEM ECONOMIE A5 GAK versimpelt administratie Voorzitter van Cehave-Encebe weg na conflict Handelsakkoord Turkije ketst af KOP MUNT Vrolijk DECEMBER 1994 met Rusland h diepgaand bezinnen over aar zullen de ministers van rmeel beraad in Frankrijk oskou weer kan aanhalen se Zaken Hurd bracht de erleg met zijn collega's van n Mierlo het gevaar voor t Moskou. De relaties zi)n binnen de Navo sterk voor ese landen snel lid te laten dgenootschap. lag ministers heeft gisteren geëist dat ministers ontslaat die zijn corruptieaffaires. De rege- verlegenheid gebracht dan laag bi] verkiezingen eerder ij een met de leiders van de e bespreken. Veel ministers voor de schandalen van de de vinger naar elkaar. ilië overleden Mello, de man die met zijn dwong af te treden als aan kanker overleden De n ziekenhuis in New York al president Collor De Mello in aarin beschuldigde hij zijn smeergeld te hebben opge- eehter ank is gisteren een proces wee belangrijke organisaties senrechten. De zes worder n materiaal dat 'de integri- er martelingen en het plat- kse leger in het Koerdische n terecht onder de Turkse lectuelen die het voor de heeft doen belanden. stand met leger in de Zuidmexicaanse staal een legerkordon om hur n hebben 38 plaatsen in hel ale Zapatista Bevrijdingsle- n dat het bestand met hel zijn troepen aan het opruk- januari dit jaar in opstanc igen gevechten, waarbij zekei ngstroepen een kordon ronc n. Het EZLN is nu door hei r gevechten met de troeper de andere meer democratie voor aparte volken binner tslagi ;en eltsin is maandag ontslager eusoperatie heeft ondergaan rhalve week, gedurende ds aar vertoond. ed decreten en schriftelijks de Kaukasische regio. Jeltsir n woning in een buitenwijk ft om te herstellen. ers naar Angola en binnen enkele weken 50( zicht uit te oefenen op hel opstandige Unita-beweging m gewapende blauwhelmer zowel het regeringsleger als een bestand tussen Unita er jks schermutselingen plaats pter ver uit koers die zaterdag neerkwam in t toestel bevond zich volgens ten tevoren, 17 kilometer ten daarmee boven Noordkore- ernomen van een Defensie- olgens Noord-Korea is het n luchtruim had geschonden, rijlating van de Amerikaanse De VS eisen ook teruggave e tweede piloot. Witte-Huis- dat het incident geen gevolg van de VS met Noord-Korea jgt Pyongyang hulp voor zijn op vreedzame doeleinden. n de Europese Unie kunnen staat bij lokale verkiezingen ten worden. eest van het Verdrag van Maas- richt tot stand gekomen. ao regen België en Luxemburg v ige week op de Europese top issen uitzonderingen op ichtlijn. In sommigen gemeen- en van deze landen moeten E jurgers tenminste zes jaar mg ichreven staan om mee te ku ren beslissen over de lokale po :iek. In Luxemburg kunnen baken: anders zelfs pas na een verba] van twaalf jaar ook zelf verko- :en worden. De bevolking va het groothertogdom bestaat vo ruim dertig procent uit buiten landers, vooral Portugezen e Italianen. In België heeft vooral Vlaand ren zich sterk gemaakt voor o perking van het kiesrecht vo EU-burgers in de Vlaamse g meenten rond Brussel en en!* gemeenten in Limburg en A werpen. Daar bestaat de bev king voor meer dan 20 proc uit buitenlanders of waar dat de toekomst het geval zal zijn- DINSDAG 20 DECEMBER 1994 Den Haag (anp) - De grote werkgeversorganisaties in de metaalsector, FME en Me taalunie, zijn tevreden met het binnenkort te tekenen omvangrijke milieuconvenant tussen de overheid en de me taal- en elektrotechnische in dustrie (ruim 10.000 bedrij ven met circa 400.000 werk nemers). FME-voorzitter J. van den Ak ker zei gisteren tijdens de pre sentatie van het akkoord, dat hij wel van de verschillende overhe den eist dat zij een samenhan gend en gelijkluidend milieube leid voeren. Alleen zo kan het convenant een succes zijn. De milieu-overeenkomst geldt voor een groot aantal bedrijven. Het gaat onder meer om fabri kanten van schroeven, machine bouwers, vrachtwagenproducen ten en tv- of computerbedrijven. Het ministerie van Milieu is de belangrijkste overheidspartner, gevolgd door de ministeries van Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat. Namens de sector zijn de FME, de Metaalunie en de ondernemersorganisatie CWM vertegenwoordigd. Ook de verenigde gemeenten, provincies en waterschappen zijn van de partij. De opzet van de overeenkomst is, dat de betrokken onderne mingen in eigen bedrijfsmilieu plannen werk maken van de overheidsdoelstellingen. Volgens minister De Boer (Milieu) moe ten de bedrijfsplannen worden opgesteld of aangepast op het moment dat een onderneming een nieuwe milieuvergunning aanvraagt of de bestaande moet verlengen. In de nieuwe vergun ning kan vervolgens rekening worden gehouden met de plan nen. Binnen ongeveer vier jaar zullen naar verwachting de meeste bedrijven zijn toegetre den tot het convenant, aldus de minister. Ze sprak van een 'ge weldige stap' omdat vooral zo veel kleine ondernemingen bij het akkoord zijn betrokken. Met het convenant verplichten de bedrijven zich in te spannen hun milieubelasting flink terug te schroeven. Zo zijn er-doelstel lingen opgenomen die onder de meer uitstoot van stikstcjfoxy- den, kankerverwekkende kool waterstoffen (pak's) en zware metalen moet indammen. Verder zijn er taakstellingen op het ge bied van energiebesparing, af valpreventie en bodemvervui ling. De doelstellingen volgen bestaande grote overheidsnota's zoals het tweede Nationaal Mi- lieubeleids Plan (NMP2). Minister De Boer stelde gisteren dat 'eigen verantwoordelijkheid en eigen initiatief van de bedrij ven' voorop staat. De provincies en de gemeenten, de verleners van milieuvergunningen, zullen van hun kant de opgestelde be drijfsmilieuplannen toetsen. Vol gens de FME-voorzitter mag van de overheden dan wel worden verwacht dat ze 'de nodige be wegingsvrijheid' geven aan het bedrijfsleven. Bovendien moeten gemeenten en provincies voorko men dat ze willekeur betrachten bij de toetsing van de onderne mingsplannen. „Een bestendige gedragslijn is noodzakelijk," zei hij. Leidschendam (anp) - Het GAK biedt werkgevers vanaf 1 januari de mogelijkheid de hoeveelheid gegevens die ze elk jaar opnieuw moeten aan leveren, terug te brengen van 55 per werknemer naar ze ven. Dat is mogelijk door gebruik te maken van nieuwe informatie technologie, waardoor gegevens worden gecombineerd met die van andere administratieve pro cessen. Voor de werkgevers bete kent het al met al een verminde ring van de administratieve las ten van vele tientallen miljoenen guldens per jaar. Voorzitter J. Kamminga van de .ondernemersorganisatie MKB Nederland vulde gisteren in Leidschendam symbolisch de eerste vereenvoudigde jaaropga ve in. Het GAK werkt verder aan het koppelen van bestanden en denkt 'binnen afzienbare tijd' de werkgevers nog meer tegemoet Veghel (anp) - Bestuurs voorzitter C. van Gisbergen van de Brabantse land bouwcoöperatie Cehave- Encebe heeft zijn functie neergelegd. Volgens Ceha ve-Encebe is zijn besluit mede ingegeven door ver schillen van inzicht binnen het bestuur over het te voe ren beleid. Over de precieze aanleiding van het conflict wil het con cern geen mededelingen doen. Van Gisbergen zelf was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Hij is slechts een jaar voorzitter geweest. Daarnaast was hij voorzitter van de raad van commissarissen. Waarschijnlijk houdt het vertrek van Van Gisbergen verband met de problemen van de Encebe-slachterij in Boxtel. Cehave-Encebe werkt momenteel aan een financieringsplan voor de Encebe. De varkensslachte rij heeft de afgelopen jaren tientallen miljoenen guldens verlies geleden. Een deel daarvan moet worden ge dekt met geld uit de kas van de Cehave. Voordat Cehave en Encebe fuseerden was Van Gisbergen voorzitter bij Encebe. te komen. Deze instantie voert de administratie voor veertien bedrijfsverenigingen met 170.000 werkgevers en 3,3 mil joen werknemers. Gemiddeld wordt per bedrijf tien uur per week besteed aan administratief werk dat voort vloeit uit wetten en regels. Voor bedrijven met minder dan vijf werknemers kost dat 6500 gul den per bedrijf, oplopend tot 150.000 gulden en meer bij be drijven die meer dan honderd werknemers tellen. Volgens het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf kost de administratieve rompslomp het Nederlandse bedrijfsleven zo'n dertien miljard gulden per jaar. De ministeries van Economische Zaken en Financiën hebben de problemen wel onderkend, maar de overheid doet nog steeds te weinig om de papierberg te ver minderen, aldus Kamminga. Zo als de zaken nu staan, komt de commissie-Van Lunteren in op dracht van staatssecretaris Ver meend binnenkort tot de conclu sie dat op korte termijn voor 100 miljoen gulden kan worden ge schrapt door vereenvoudiging van regels. Aardig begin Volgens Kamminga is dat niet meer dan een 'aardig begin', want het aanleveren van sociale, fiscale en statistische gegevens dreigt weer te worden uitgebreid door wetgeving rond terugdrin ging van ziekteverzuim en ver betering van arbeidsomstandig heden. Het GAK werkt aan één aanle- verpunt voor al die gegevens. Maar ook niet bij het GAK aan gesloten bedrijfsverenigingei), zoals Detam, werken eraan. De werkgevers zien liever dat er één aanleverpunt komt voor alle in stanties, aldus Kamminga. In middels maakt MKB-Nederland deel uit van de Stichting Admi nistratieve Lastendruk MKB. Die heeft als doel de papierberg verder terug te dringen in sa menwerking met instanties als het GAK en Economische Zaken. Fraude - Deutsche Telekom blijft achtervolgd worden door onthullingen over fraude met 06-telefoonnummers. De Duitse spoorwegen zijn het jongste slachtoffer: een 'hacker' pleegde, in 1993 voor 9.000 mark aan sekstelefoontjes met Zuid-Ame- rika via de lijnen van intercity- treinen. Deutsche Telekom ontkent dat veel gewone abonnees van mo biele telefoons op dezelfde ma nier zijn gedupeerd. Het was de bedoeling dat Fitz Gerald in mei 1995 in het comité zou worden opgenomen. Nu ge beurt dat pas in 1996. FitzGe rald heeft zelf de wens gegeven langer aan te blijven als coördi nator wasmiddelen. Volgens een woordvoerder van Unilever wil hij het werk afmaken waarmee hij nu bezig is. „Hij wil de wasmiddelenactiviteiten voor zijn opvolger in goede conditie achterlaten." FitzGerald maakt als verant woordelijke man voor de intro ductie van Omo Power moeilijke hjden door. De verkoop van dit wasmiddel blijft achter bij de hooggespannen verwachtingen. Een agressieve campagne van concurrent Procter Gamble (Ariel), die de kwaliteit van Omo Power openlijk in twijfel trekt. President Sir Colin-Chandler (midden) van Vickers/Rolls Royce schudde gisteren zijn collega Pischetsrieder van BMW de hand, nadat de overeenkomst tussen beide autofabrikanten was bekrachtigd. foto epa Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britser dan Britse Rolls Royce zal in de toekomst worden uitgerust met een BMW-motor. De laatste trots van de Britse automobielindustrie viel gisteren ten prooi aan de Beierse gigant die het con tract won voor de ontwikke ling van een nieuwe genera tie Rollsen en Bentleys. Door scherpere prijzen te bie den voor ontwikkelingskosten en onderdelen kreeg BMW op de valreep de voorkeur boven het lang favoriete Mercedes- Benz. Inzet van de prestigeslag is de ontwikkeling van een nieuwe motor voor 'the roller'. De hui dige aandrijving van de statige vorstenauto is nog steeds geba seerd op een veertig jaar oude Buick-motor. De kosten van de noodzakelijke verjongingskuur worden geschat op een kleine 700 miljoen gulden. Te veel om alleen te dragen voor het Rolls- moederbedrijf, het Britse de fensieconcern Vickers. De Londense City reageerde gisteren verrast op de samen werking met BMW. Algemeen was verwacht dat de beroemd ste auto ter wereld een V-12 hart van Mercedes zou krijgen. Een Vickers-woordvoerder ver klaarde onlangs nog dat Merce des een 'geschikter imago' had voor de Britse luxefabrikant. Vickers-baas Sir Colin Chand ler was lange tijd in onderhan deling met de Duitsers. Mercedes werd echter afge troefd door Bernd Pichetsrie- der, de ambitieuze baas van BMW. Eerder dit jaar kocht hij al de voorlaatste parel in de eens zo schitterende Britse au- tobielkroon. Pichetsrieder be taalde voor Rover een kleine twee miljard gulden aan British Aerospace. In de City heerste naast verrassing toch ook een zekere opluchting omdat met BMW als partner het voortbe staan van Rolls nu voor langere tijd lijkt verzekerd. Volgens Chandler wordt BMW geen aandeelhouder van Rolls Royce maar levert de Duitse fabriek technische kennis en componenten. Niet uitgesloten wordt echter dat beide merken een joint venture zullen aan gaan voor de ontwikkeling van een Bentley coupé voor vermo gende jongeren. BMW verbindt zich met het opperste automobielcomfort nadat Rolls Royce een uiterst moeilijke periode heeft over leefd. Ondanks het prestige als vervoermiddel van sjeiks, film sterren en popzangers ging het moederbedrijf Rolls Royce (vliegtuigmotoren) failliet. Ook de fameuze airconditioning van Rolls (ongeveer net zo duur als een standaard Austin Metro) en het genummerde walnotenhou- ten dashboard konden het rol lende instituut niet meer red den. Vickers nam de noodlij dende automobieltak over voor 110 miljoen gulden. Na ingrijpende saneringen ver wacht Rolls Royce dit jaar een winst van rond de 30 miljoen. Dit jaar zijn een kleine 1500 Rollsen geproduceerd met een gemiddelde prijs van 270.000 gulden. Rolls Royce-baas Peter Ward heeft laten weten dat met de' komst van nieuwe Duitse partner geen Britse banen ver loren zullen gaan. Rotterdam (anp) - Unilever-bestuurder N. FitzGerald, verant- woordlijk voor de stroef draaiende wasmiddelendivisie, treedt volgend jaar nog niet toe tot het speciale comité, het hoogste bestuursorgaan van het concern. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Steeds vaker krijgen de lezers van Italiaanse kranten en tijdschriften het gestileerde leeuwtje van de Post bank voor ogen. Op regionale tv-sta- tions leggen deskundigen van de Inter nationale Nederlanden Groep uit, hoe de kijker zijn geld moet investeren. En sinds kort dragen verschillende sportieve en culturele evenementen in Italië de naam van de Nederlandse multinational en haar Italiaanse dochter Sviluppo. Alles als onder deel van een groots opgezette Italiaanse veroveringscampagne. Het begon in 1992, met de overname van de beleggingsmaatschappij Sviluppo Finanzia- ria. ING was vooral geïnteresseerd in het verkoopnet van Sviluppo, dat sindsdien te vens wordt gebruikt voor de verkoop van verzekeringspolissen. „In Italië is het con cern aanwezig in drie verschijningsvormen: de verzekeraar Nationale Nederlanden, de beleggingsmaatschappij ING-Sviluppo, en tenslotte de ING-Bank die in Italië vooral een ondersteunende functie heeft voor de beide andere takken. Alle drie werken zij via dezelfde filialen en agenten. Dat maakt ING tot het eerste Italiaanse voorbeeld van een complete en geïntegreerde en financiële dienstverlening," verklaart marketing ma nager Alberto Martin. In de afgelopen twee jaar heeft ING zich zo een bescheiden, maar duidelijke positie op de Italiaanse markt veroverd. Op de beleg- gingsmarkt is het aandeel van ING-Sviluppo verdubbeld tot 2 procent en het streven is naar een marktaandeel van 5 binnen twee jaar. In de verzekeringsbranche, waar ande re buitenlandse kolossen als Alhanz en Winthertur al een aanzienlijk marktaandeel hebben verworven, incasseert Nationale Ne derlanden, dat vanaf nul is vertrokken, nu een nog geringe 0,3 procent van de premies. Voor levensverzekeringen ligt het aandeel op 0,6 procent en ligt het doel op 2 procent binnen twee jaar. Een prettige bijkomstigheid is dat beide branches in Italië een grote groeipotentie hebben. Het verzekeringswezen is betrekke lijk weinig ontwikkeld, maar kan nu rekenen op een flinke impuls door de recente kortin gen op de pensioenen, die miljoenen Italia nen zal overhalen tot het afsluiten van een aanvullende levensverzekering. Verreweg de meeste Italiaanse spaarders beleggen hun geld nu nog in staatsleningen, die rentes geven van vaak meer dan tien procent. Maar als het politiek rustiger wordt - en dat zal ooit toch eens moeten gebeuren - dan zal dat leiden tot een verlaging van de rentevoet, die de beleggingsfondsen tot een geduchtere concurrent zou maken dan zij nu nog zijn. Om maximaal van de te verwachten groei te kunnen profiteren, is ING vorige maand een origineel initiatief gestart. Op in totaal 122 regionale tv-staions worden vier maanden lang drie verschillende financiële voorlichtingsprogramma's uitge zonden. De programma's zijn verzorgd en aangeboden door ING in samenwerking met drie economische tijdschriften en worden voor een belangrijk deel gepresenteerd door agenten en consulenten van ING-Italië. De bedoeling van de drie reeksen - van ieder zestien afleveringen van 12 tot 24 minuten - is mede om het financiële benul van de Italiaanse spaarders te vergroten, door ze te wijzen op de alternatieven voor staatsleningen en banktegoeden, legt Marti ni uit. Het is inderdaad geen reclame in de klassieke zin, omdat in de programma's niet in de eerste plaats de voortreffelijkheden van ING worden geëtaleerd, maar de ver schillende manieren van beleggen worden uitgelegd. Maar het zijn natuurlijk wel ING- medewerkers die het woord voeren, terwijl ook de Postbankleeuw regelmatig prominent in beeld komt. Er blijkt belangstelling voor te bestaan, zegt Martini. „Dagelijks stemmen 1,8 tot 4,5 miljoen mensen af op onze programma's, zodat de naambekendheid van ING in Italië zeker is toegenomen. En daar was het ons in eerste instantie om te doen." heeft er toe geleid dat de consu ment terughoudend op het was middel reageert. Naast het aanblijven van Fitz Gerald als wasmiddelenman, heeft Unilever besloten de taak verdeling bij de divisie voedings middelen te wijzigen. Hier ver dwijnt de geografische verdeling over Noord- en Zuid-Europa. In plaats daarvan komt een struc tuur waarbij de bestuurders hun directe verantwoordelijkheid voor produkten in Europa com-, bineren met strategische verant woordelijkheden over de hele wereld. Unilever heeft hiertoe besloten, omdat het bedrijf zo beter op de groeistrategieën op de hele wereld en de voortgaan de integratie van de Europese markten kan inspelen. Een vergadering van de Euro pese Unie met een Turkse delega tie heeft gisteren niet geleid tot 'de ondertekening van een vrij handelsakkoord, zoals de bedoe ling was. Griekenland blijft zich verzetten tegen een douane-unie per 1 januari, terwijl ook de andere lidstaten zware kritiek hebben op de mensenrechten in Turkije. Op Griekenland na, wensen de landen van de Euro pese Unie echter geen verdere verwijdering tot Turkije. Minis ter Van Mierlo benadrukte dat Turkije in de invloedssfeer van het Westen moet blijven. De EU- ministers werden gisteren in Brussel opgewacht door honder den Koerden, die protesteerden tegen de 'etnische zuivering Ik keerde mijn vrouw de rug toe en zij bestierf het van het lachen! Deze zin behoeft enige toe lichting. U weet dat ik u eer der op zeer objectieve wijze deelgenoot heb gemaakt van een zekere afkeer van een aantal chocolade-reclames. En als ernstigste beeldvervui- lingsdelict kwam Loft uit de bus. Meneer Piet Dekkers, de marketingmanager van pro ducent Storck, is in Nederland verantwoordelijk voor deze reclame. En hij was nota bene nog tevreden over de resulta ten van de campagne, hetgeen ons het ergste voor de toe komst moet doen vrezen. Meneer Piet Dekkers heeft me nu een mooie brief ge schreven, die ik u niet wil onthouden. Leest u mee: „Geachte heer Reijn. 'News travels fast' en is spreekwoor delijk ook van toepassing op uw redactionele beschouwing met daarin ons merk Loft in de hoofdrol. Er zijn vele reac ties van handelsrelaties en zelfs concurrenten binnenge komen om ons te attenderen op het gepubliceerde. Dit wa penfeit wilden wij u niet ont houden en is wellicht illustra tief voor de attentiewaarde van uw column 'Kop Munt' en De Stem in het algemeen." Hij wijst erop dat Storck het belang in Van Melle heeft afgestoten en vervolgt: „Van onze kant willen wij u een mooie en smaakvolle Kerst toewensen, waarbij Loft natuurlijk absoluut niet mag ontbreken. De smaak zal u zeker verrassen! Sportiviteit staat binnen ons concern hoog in het vaandel en om dit tot uiting te brengen sluiten wij tevens een Loft polo-shirt bij, met daarop de alleszeg gende slogan: "t Is Loft en lachen!"' Een pracht-polo, mag ik u wel vertellen. Een kwaliteitsshirt in een vrolijke kleur, met de bedrijfsslogan op de rug. Ik heb het dus vannacht aange trokken, mijn vrouw de rug toegekeerd en ik kan u verze keren: het was lang geleden dat zij zo'n vrolijke nacht heeft gehad! De doos bevatte verder twee zakjes Loft en die hebben we op de redactie soldaat ge maakt. Loft heeft nog het meeste weg van pindarotsjes, Door Willem Reijn gedoopt in chocolade dus. maar dan zonder pinda's. Iets minder lekker, maar een stuk meer verantwoord qua calori sche waarde en zo, vermoed ik. Het oordeel over de reclame schort ik nu onmiddellijk op. Hulde aan de heer Dekkers. Ik heb nog een ander onder werpje af te handelen. Laatst las ik een stukje van een ver moeide manager, die kloeg over zijn medewerkers die be richtten dat zijn klanten niet tevreden waren over zijn pro- dukt. „Wat zeuren mijn mensen nou?," schreef hij vol onbe grip in het blad. „Die klanten bellen me nooit." Natuurlijk klagen wij. arme consumenten, wel als het de moeite waard is. Ik heb eens een reisje gemaakt naar Span je. Van de honderd ontevre den klanten waren er uitein delijk twintig die klaagden, waarvan tien na een onheus briefje van de touroperator de strijd staakten, vijf na hon derd gulden de zaak erbij lie ten zitten en vijf na de ge schillencommissie met zes honderd gulden (de helft van de reissom) genoegdoening kregen. Klagen kan helpen, wil ik maar zeggen, mits het de moeite waard is. Maar klagen kan nog eenvou diger. Kiezen met de voeten, dat is de trend. Weglopen naar een ander. Niks geen vermoeiend briefje of tele foontje. Ze zoeken het maar uit. De manager stak tevreden zijn sigaar op. Niemand onte vreden. Wat een heerlijk ge voel. Prettige Kerst en een voeten vlug 1995 toegewenst, u allen! Turkije. vn foto epa Fokker krijgt order voor twee F-50's Amsterdam - Vliegtuigbouwer Fokker heeft een order ontvan gen voor twee Fokker-50's. De bestelling is afkomstig van de Taiwanese regionale luchtvaartmaatschappij Formosa Airlines. Daarmee komt het totale orderboek van het PropjetLine-pro- gramma van Fokker op 200 toestellen. Formosa Airlines neemt de twee vliegtuigen af in januari en februari van volgende jaar. Haskoning koopt Britse branchegenoot Nijmegen - Het Nijmeegse ingenieurs- en architectenbureau Haskoning verhoogt in één klap zijn omvang met 50 procent door de overname van het Britse bureau Posford Duvivier. Het bedrijf, dat naast een aantal vestigingen in Engeland ook kantoren heeft in Koeweit, Maleisië en Hongkong, telt ruim 350 werknemers. De omzet bedraagt ongeveer 40 miljoen. Haskoning zelf telde eind vorig jaar ruim 600 werknemers en boekte in 1993 een omzet van ruim ƒ107 miljoen. Posford Duvivier is gespecialiseerd in haven- en kustwerken, infrastruc tuur en ecologie. De Engelsen hebben verder kennis in huis van droogdokken en scheepswerven. Posford Duvivier heeft in eigen land kantoren in Londen, Peterborough, Newcastle, Hove en Haywards Heath. 'ABN Amro verhaalt schade op Co-op' Amsterdam - De ABN Amro Bank wil het Duitse Co-op aanspreken voor eventuele schade die de bank kan oplopen wanneer zij wordt veroordeeld tot betalen van schadevergoe ding aan obligatiehouders Co-op. Dit zegt mr. G. Hooft Graaf land, die optreedt namens ruim honderd beleggers die zich gedupeerd achten door misleidende informatie in emissiepros pectussen. De Hoge Raad verwierp begin deze maand het beroep van ABN Amro Bank tegen uitspraken van rechtbank en Gerechtshof. Die bepaalden dat de bank verantwoordelijk is voor de prospectus sen die behoorden bij de uitgifte van twee obligatieleningen van Co-op in 1987 en 1988. Vlak na de plaatsing van de laatste lening werd bekend dat Co-op in de problemen zat. De koers van de obligaties daalde drastisch, waardoor beleggers werden gedupeerd. Zij stellen de bank aansprakelijk voor de opgelopen schade. Bundesbank: brede groei Duitse economie Frankfurt - De economie van Duitsland is over een breed front aan het groeien. Vrijwel alle indicators staan in een opgaande lijn. In het westen van het land is de economische bedrijvigheid in het derde kwartaal zelfs groter geweest dan begin 1992, toen er na de hereniging van beide Duitslanden sprake was van een grote inhaalvraag. Dit schrijft de Bundesbank in haar maand verslag van december. Toch neemt de werkloosheid toe. Dat probleem is niet meer alleen via het herstel van de conjunctuur op te lossen, aldus de Bundesbank. Elke keer in de afgelopen twintig jaar wanneer de recessie voorbij was, bleek de structurele werkloosheid groter te zijn geworden. Dat duidt erop dat de arbeidsmarkt verre van vlekkeloos functioneert. Benzine 1 cent per liter goedkoper Rotterdam - De prijs van benzines gaat morgen 1 cent per liter omlaag. De advies-pompprijs wordt: super plus loodvrij 1,91, euro loodvrij 1,85 en superbenzine 2,02. De prijs voor dieselolie blijft ongewijzigd. Stork-Wartsila weg uit Amsterdam Amsterdam - De Fins-Nederlandse dieselmotorenfabrikant Stork-Wartsila Diesel (SWD) gaat weg uit Amsterdam. De onderneming wil op het huidige bedrijfsterrein in Zwolle een nieuwe fabriek bouwen, zo heeft het bedrijf gisteren bekendge maakt. De Amsterdamse vestiging telt circa 250 werknemers. De produktie in Amsterdam wordt binnen 2,5 jaar langzaam stopgezet, waarbij SWD gedwongen ontslagen probeert te voorkomen. Ook voegt SWD de servicevestigingen in Schiedam en Krimpen aan de Lek samen. Bij die twee bedrijven werken circa vijftig mensen.

de Stem | 1994 | | pagina 5