Betere bewapening VN in Bosnië Bedr besp mil] o Verzet Tsjetsjenen kan Russische opmars niet stoppen Val Berlusconi onzeker door strijd in Lega Nord Werkgevi 'Israël bereid Golan op te geven' Europese burger mag in elke lidstaat kiezen DE STEM BUITENLAND Oud-president Carter meldt Bosnisch-Servische bereidheid tot staakt-het-vuren Ex-c ommunisten sterkste partij van Bulgarije BUITENLAND korti DE STEM GAK versimpel Voorzitter van Cehave-Encebe weg na conflict Nog geen pr ^Omo-man' DINSDAG 20 DECEMBER 1994 M Moskou (afp/rtr) - Russische gevechtsvliegtuigen hebben gisteravond opnieuw het cen trum van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny gebombar deerd. Daarbij is volgens een woord voerder van een plaatselijk zie kenhuis één dode gevallen en zijn zeker zeven personen ge wond geraakt. Het was de twee de aanval op het centrum van de stad. Eerder had de Russische luchtmacht onder meer het pa leis van president Doedajev on der vuur genomen. Tijdens een kabinetszitting in Moskou is gisteren besloten 'de liquidatie van separatisten' op te voeren. Volgens welingelichte kringen worden er versterkingen aangevoerd van de Zwarte-Zee- vloot en de militaire districten in Siberië, de Oeral en het Wolga- gebied. Momenteel zijn er al 20.000 tot 40.000 soldaten in Tsjetsjenië. De beslissing zou verband hou den met het slechte moreel van de Russische soldaten ter plaatse en het hevige verzet van de Tsjetsjeense troepen. Volgens het hoofd van de presi dentiële administratie in Moskou is de omsingeling van Grozny gisteravond voltooid. De troepen hebben opdracht gekregen de toegangsweg vanuit het zuiden af te sluiten. Die was tot dusver opengelaten voor vluchtelingen. Tot een grote aanval op Grozny of bestorming van de stad komt het volgens de Russische autori teiten niet. Die terughoudendheid heeft ver moedelijk te maken met het feit dat er nog zo'n 100.000 Russen in Grozny zouden zitten. Moskou is bang dat de Russen worden gegijzeld om als schild tegen de eigen troepen te worden ge bruikt. De Russische eenheid die vanuit het noorden naar de Tsjetsjeense hoofdstad oprukt, is nog maar zes kilometer van het centrum van de stad verwijderd, aldus Westerse verslaggevers ter plek ke. Gisteren, aan het eind van de middag, stond de kolonne van 200 pantservoertuigen, waaron der 120 tanks, aan de buitenwij ken van Grozny. Journalisten meldden dat de Russen het dorpje Petropavlovs- koje hebben ingenomen. Daarbij zijn 'zeer veel' slachtoffers ge vallen onder de burgers, aldus een Tsjetsjeense commandant. Volgens het persbureau Interfax zetten de Russische troepen bij de opmars raketten, helikopters en zware artillerie in. Het Tsjets jeense leger stuurde versterkin gen naar het gebied, deelden Tsjetsjeense militaire autoritei ten mee. Gisterochtend raakten de Russen verwikkeld in felle gevechten bij de stad Dolinski, op 15 km van Grozny. Daarbij vielen zes do den. President Doedajev riep gistera vond op tot nieuwe vredesonder handelingen met Moskou, maar het was niet duidelijk of hij op de voorwaarden van de Russi sche president Jeltsin wilde in gaan. Moskou zegt bereid te zijn verder te praten, maar volgens de Russische autoriteiten is Doedajev niet bereid tot 'nor male onderhandelingen'. De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU beschouwen de Russische opmars in Tsjetsjenië als een 'interne aangelegenheid', bleek gisteren na hun bijeen komst in Brussel. Volgens een woordvoerder neemt dat niet weg dat de EU 'bezorgd' is over de ontwikkelingen in de Kauka- sus-republiek. Van onze redactie buitenland - J Den Haag - Er zullen niet meer VN-troepen naar Bosnië gestuurd worden, maar de blauwhelmen krijgen wel betere bewapening en zwaarder materieel. Dat is een van de uitkomsten van de bijeenkomst van de mili taire chefs van staven van de Navo-landen die troepen aan de VN leveren. Ze zijn tot en met vandaag bijeen in Den Haag. Ook de VS, Rusland en de com mandant van de VN-troepen, de Franse generaal De Lapresle, ne men aan de bijeenkomst deel. 'De beslissing van de chefs van staven komt op een moment dat de Amerikaanse oud-president Carter meldt dat de Bosnische Serviërs bereid zijn een onmid dellijk staakt-het-vuren aan te gaan met de moslims en te pra ten over het vredesplan van de grote mogendheden. Carter zei dit na besprekingen met de Bosnisch-Servische leider Ka radzic. Volgens het vredesplan van de grote mogendheden moeten de Serviërs, die thans 70 procent van het grondgebied van Bosnië beheersen, terug naar 49 pro cent. Kort geleden deden de mo gendheden van de zogeheten contactgroep voor Bosnië (VS, Groot-Brittannië, Frankrijk, Rusland en Duitsland) een con cessie aan de Bosnische Serviërs door de mogelijkheid te openen Haaien plagen recordzwemmer Parijs - Pech achtervolgt de Fransman Guy Delage bij zijn poging de Atlantische Oceaan over te zwemmen. Nadat hij afgelopen vrijdag van start was gegaan, werd de voormalige zeezeiler al snel zeeziek. De laatste da gen heeft hij vooral last van haaien die hem aanvallen. Volgens een begeleider heeft een haai het drijfanker van het speciale lichtgewicht vlot van de 42-jarige re cordzwemmer volledig ver nield. Delage, die tien uur per dag zwemt, werd zeeziek door de golfbewegingen die het voor hem drijvende vlot veroorzaakte. Dat weerhield hem zaterdag van zwem men. Hij weigerde medicij nen en wil zo snel mogelijk aan de omstandigheden wennen. Het begeleidende artsenteam gaat ervanuit dat het ongemak binnen twee dagen voorbij is. De bedoeling is de oceaan in ongeveer drie maanden over te steken en van Frankrijk in Guadeloupe (Franse An tillen) te komen. voor de vorming van een confe deratie met Servië. Effectiever De militaire topfunctionarissen bogen zich gisteren in Den Haag voornamelijk over een voorstel van de Franse minister van De fensie, Léotard, waarmee effec tiever optreden in Bosnië moge lijk moet worden. De plannen behelzen, afgezien van beter en zwaarder materi aal, het creëren van een vrije corridor tussen Split en midden- Bosnië, het permanent vrijhou den van de luchthaven van Sara jevo en het concentreren van troepeneenheden, die nu ver spreid zijn door heel Bosnië. Het sturen van meer troepen stuit op politieke problemen. De reeds met blauwhelmen in Bosnië aanwezige landen willen niet meer manschappen leveren, de VS zijn alleen bereid 24.000 man te sturen bij een eventuele evacuatie en ook andere landen tonen niet de bereidheid troepen te sturen. Carter zei tijdens zijn missie naar het strijdgebied dat het voorgestelde staakt-het-vuren volgens de Bosnische Serviërs direct moet ingaan en geldt voor vier maanden, eventueel te ver lengen met wederzijds goedvin den. „Ik ga nu naar Sarajevo om het voorstel voor een staakt-het- vuren aan de Bosnische (moslim- )regering voor te leggen," aldus Carter. Sceptisch Witte-Huiswoordvoerster Myers reageerde op Carters opmerkin gen met: „De Bosnische Serviërs zijn de agressors in deze oorlog. Ik denk dat het Amerikaanse volk de gelegenheid heeft gehad om te zien wat daar gebeurt." Zij herinnerde eraan dat het Witte Huis vanaf het begin scep tisch is geweest over de motieven van Karadzic om Carter uit te nodigen voor zijn onderhande lingsmissie, maar voegde eraan toe dat het nuttig kan zijn als Carter erin slaagt 'een sfeer te helpen scheppen waarin kan worden onderhandeld'. De Bosnische regering zei over Carters uitlatingen dat hij 'niet goed ingelicht schijnt en dat hij een weg volgt die zijn criteria voor mensenrechten, waar hij befaamd om is, in gevaar kan brengen', p Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag dat zich over oorlogs misdaden in het voormalige Joe goslavië buigt, heeft gisteren 7 miljoen dollar toegewezen ge kregen om zijn werk in de eerste drie maanden van 1995 voort te zetten. De voormalige VS-president Carter (links) luistert na een toespraak van de Bosnisch-Servische leider Karadzic, vlak voor het begin van hun besprekingen gisteren in de stad Pale. foto epa Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Israëlische en Syrische onderhandelaars hebben elkaar deze maand in Washington in het ge heim ontmoet om opnieuw over de voorwaarden van een Israëlische terugtrek king uit de bezette Golan- hoogvlakte te praten. Zo meldde de Israëlische oppo sitieleider Netanyahu giste ren. Volgens Netanyahu is Israël bereid zich van de in 1967 op Syrië veroverde bergrug terug te trekken en zijn de eerste stappen daartoe in Washington besproken. De leider van de rechtse Li- kud-partij zei dit na afloop van een ontmoeting van de parle mentaire commissie voor Bui tenlandse Zaken en Defensie. Aan de onderhandelingen na men Israëlische legerofficieren en de Syrische ambassadeur in de Verenigde Staten, Muallem, deel. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Peres ont kende het bericht niet, maar onderstreepte dat Syrië nog niet met concrete voorstellen is gekomen. Het is niet de eerste keer dat berichten over de mogelijke be reidheid van Israël om de Go- lan-hoogvlakte te ontruimen naar buiten komen. In januari van dit jaar zei de Israëlische premier Rabin dat hij ontrui ming van de hele Golan-hoog- vlakte 'niet uitsluit'. Zijn uitspraak resulteerde in een voorstel voor stapsgewijze terugtrekking gedurende een periode van acht jaar, dat ech ter in mei werd afgewezen door de Syrische regering. Het vredesproces tussen Israël en Syrië zit al maanden in een impasse. Syrië eist nog steeds een volledige en onmiddellijke terugtrekking van Israël uit de bezette Golan-hoogvlakte voor er sprake kan zijn van een vredesverdrag. Israël houdt echter vast aan een stapsgewij ze terugtrekking. De terugtrekking van Israëli sche troepen uit de bezette Westoever en de uitvoering van de Palestijnse verkiezingen zijn morgen onderwerpen van ge sprek tijdens een ontmoeting tussen Rabin en PLO-leider Arafat. Israël weigert voorlopig zijn leger ineens uit de Westoever terug te trekken en heeft als compromis aan de Palestijnen een stapsgewijze terugtrekking aangeboden. Dit om de verkie zingen, die al in juli hadden moeten plaatsvinden, mogelijk te maken. Volgens een PLO-woordvoer- der zal Arafat volharden in zijn standpunt dat het Israëlische leger zich volledig moet terug trekken. Inmiddels is de Israëlische pre sident Weizman voor een offi cieel bezoek van drie dagen in Egypte aangekomen. Op het programma staan besprekin gen met zijn ambtgenoot Mu barak over het vredesproces in het Midden-Oosten. Weizman heeft gisteren een krans gelegd bij het graf van de Onbekende Soldaat en het graf van oud president Sadat. Het geweld in de regio gaat onveranderd door. Twee Israë lische soldaten zijn gisteroch tend omgekomen en een ander liep verwondingen op bij een aanval van Hezbollah-guerril- lastrijders in de door Israël bezette veiligheidszone in Zuid-Libanon, meldt het Liba nese leger. Israëlische troepen en hun Zuidlibanese bondge noten beantwoordden de aan val met bombardementen op Hezbollah-stellingen. Sofia (rtr/afp/dpa) - De So cialistische Partij (PSB) heeft de parlementsverkiezingen van zondag in Bulgarije ge- wonnen. De ex-communisten behaalden volgens de eerste officiële uitsla gen bijna 44 procent van de stemmen, een winst van tien procentpunten vergeleken met de stembusgang drie jaar gele den. Voorlopige resultaten van de kiescommissie, gebaseerd op een telling van 95 procent van de stemmen, gaven aan dat de PSB een goede kans maakt de absolu te meerderheid te krijgen in het parlement. De partij kan rekenen op 124 van de 240 zetels. De anti-communistische Unie van Democratische Krachten .(UDF), de voormalige regerings partij, die uitkomt op ongeveer 24 procent (68 zetels), erkende haar nederlaag. Eerder toonden overwinningen van ex-communisten in Polen en Hongarije al aan dat de bevol king in Oost-Europa teleurge steld is in de kapitalistische om wenteling. In Bulgarije kwam 75 procent van de kiesgerechtigden naar de stembus. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Slaagt Umberto Bossi erin om de val van het Itali aanse kabinet te bewerkstel ligen? Of is de man die de Lega Nord heeft opgericht en tot nu toe heeft geleid zijn gezag in de partij volkomen kwijt? Van die vragen hangt het lot af van de regering-Berlusconi die gisteren drie moties van wan trouwen heeft geïncasseerd, die uiterlijk vrijdag in stemming ko men. Een deel van de federalistische Lega Nord, de voormalige chris ten-democraten, de ex-commu nistische PDS en de orthodoxe communisten zijn uit op de val van Berlusconi. De Lega en de christen-democraten dienden daarvoor een gezamenlijke motie in. Of Berlusconi aanblijft, is vooral afhankelijk van het stemgedrag van de parlementariërs van de Lega Nord, een van de coalitie partners van Berlusconi. Bossi heeft 316 van de 630 stemmen in het Lagerhuis om de premier weg te stemmen. Hij zegt op 325 .te kunnen rekenen. Nu echter steeds meer leden van zijn frac ties in Kamer en Senaat openlijk deserteren is de uitslag van de stemming volslagen onzeker ge worden. De toestand rond Berlusconi is niet alleen tekenend voor de chaotische toestand in de Itali aanse politiek, maar ook voor de inhoudelijke zwakte van de op papier zo sterke Lega. De Lega is in 1984 door Bossi opgericht als een beweging die streefde naar een verregaande regionale autonomie voor Noord-Italië. In de jaren daarop won zij vooral aan kracht als protestbeweging tegen het wan bestuur en de corruptie van de traditionele partijen, tegen de hoge belastingdruk en tegen de instroom van immigranten. Bij de parlementsverkiezingen van 1987 kreeg de Lega één zetel in de Kamer en één in de Senaat (Bossi zelf). Vijf jaar later telde zij al 55 kamerleden en 25 sena toren. In maart van dit jaar behaalde zij dankzij het nieuwe districtenstelsel en het akkoord met Berlusconi's partij Forza Italia maar liefst 113 zetels in de Kamer en 60 in de Senaat. De Lega was daarmee de groot ste regeringspartij geworden. Bossi's naaste medewerker Ma- roni werd vice-premier. Het re geringsprogramma voorzag in de schepping van de gewestelijke autonomie die tien jaar eerder de reden tot het ontstaan van de Lega was geweest. De praktijk bleek anders. De coalitie tussen Lega, Forza Italia en het vooral in het zuiden ster ke Nationaal Verbond (AN) was gebaseerd op een gezamenlijke afkeer van links, maar niet op een constructief programma. Dat bleek duidelijk op het punt van het federalisme, waar de voormalige fascisten van AN niets van wilden weten. Tegelijk snoepte Berlusconi steeds meer sympathisanten van de Lega af en schoten ook zijn herhaalde aanvallen op de rech terlijke macht en zijn pogingen om de staatstelevisie te 'bezet ten' bij Bossi in het verkeerde keelgat. Vandaar zijn voornemen om onderhandelingen te starten met de oppositie om zo een einde te maken aan Berlusconi's poli tieke carrière. Voor Bossi, die in wezen altijd een revolutionair is gebleven, is dat een logische stap na het falen van het kabinet. Voor veel van zijn partijgenoten, bij wie de afkeer van links dieper zit dan de teleurstelling over Berlusconi, ligt die keuze niet zo eenvoudig. In de afgelopen maanden is de Lega al twaalf van haar kamer leden en twee senatoren kwijtge raakt, die zich niet konden vin den in Bossi's herhaalde aanval len op de regering en verder gingen onder de banier van For za Italia of als onafhankelijken. Een onbekend maar snel groeiend aantal fractieleden van de Lega denkt er sterk over om Bossi eveneens de rug toe te keren. Hun aanvoerder is Corrado Staglieno, vice-voorzitter van de Senaat, volgens wie Bossi bezig is om 'de Lega naar de afgrond te leiden'. Gisteren kondigde ook vice-premier Maroni aan dat hij de motie van wantrouwen niet zal steunen omdat hij als minis ter niet tegen zichzelf zou kun nen stemmen. En dan zijn er nog de tientallen anonieme figuren, die vaak zon der enige politieke ervaring plotsklaps in de rol van volks vertegenwoordiger zijn gedrukt. Zij vrezen, meestal niet ten on rechte, dat bij een crisis hun pas verworven status van onorevole (eerbiedwaardige: de aanspreek titel voor parlementariërs) te verliezen, tegelijk met een maandsalaris van ruim tiendui zend gulden netto, plus eenzelf de bedrag aan onkosten. Berlusconi kent de menselijke zwakheden en weet daar met succes op in te spelen. En dat geeft in deze donkere dagen voor Kerstmis aanleiding tot een toe nemend aantal geruchten en ver wijten, dat er bij de pogingen om Lega-parlementariërs over de streep te trekken, fiks met de buidel gerammeld zou worden. „Veel nieuwe fractieleden van de Lega denken alleen aan geld, baantjes en hun eigen belang. Zij zijn tot alles bereid, maar vooral om zich te laten kopen. En van zijn kant is Berlusconi gewend om mensen te kopen. Een tv-pre- sentator, een filmster, een ka merlid of een senator: voor Ber lusconi maakt het geen verschil. Hij koopt wie hij wil hebben," zei gisteren de Bossi getrouwe EU bezint zich op relatie met Rusland Brussel - De Europese Unie moet zich diepgaand bezinnen over I de relaties met Rusland. In het voorjaar zullen de ministers van I Buitenlandse Zaken tijdens een informeel beraad in Frankrijk bekijken hoe de EU de banden met Moskou weer kan aanhalen De Britse minister van Buitenlandse Zaken Hurd bracht de kwestie gisteren aan orde tijdens overleg met zijn collega's de EU in Brussel. Na afloop benadrukte minister Van Mierlo het gevaar voor] verstoring van de betrekkingen met Moskou. De relaties zijn I ernstig bekoeld nu de Amerikanen er binnen de Navo sterk voor I pleiten om de Midden- en Oosteuropese landen snel lid te laten i worden van het Noordatlantisch bondgenootschap. Oppositie India eist ontslag ministers New Delhi - De Indiase oppositie heeft gisteren geëist dat 9 premier P.V. Narasimha Rao enkele ministers ontslaat die zijn genoemd in twee onderzoeken naar corruptieaffaires. De rege- ring is door de affaires nog sterker in verlegenheid gebracht dan ze toch al was door een grote nederlaag bij verkiezingen eerde deze maand in diverse deelstaten. Het Indiase kabinet kwam gisteren bijeen met de leiders van d. Congres-partij om de tegenslagen te bespreken. Veel ministers II wijzen iedere verantwoordelijkheid voor de schandalen van de hand en wijzen met een beschuldigende vinger naar elkaar. Broer ex-president Brazilië overleden Rio de Janeiro - Pedro Collor de Mello, de man die met zijn j| onthullingen zijn broer Fernando dwong af te treden als president van Brazilië, is maandag aan kanker overleden. De 42-jarige Pedro werd zaterdag in een ziekenhuis in New York al hersendood verklaard. Pedro luidde in mei 1992 de val van president Collor De Mello ij I met een geruchtmakend interview. Daarin beschuldigde hij zijn broer ervan miljoenen dollars aan smeergeld te hebben i streken en cocaïne te snuiven. Activisten voor Turkse rechter Ankara - Voor een Turkse rechtbank is gisteren een prots begonnen tegen zes activisten van twee belangrijke organisaties 1 voor de bescherming van de mensenrechten. De zes worder beschuldigd van het verspreiden van materiaal dat 'de integri- j teit van de staat beschadigt'. Zij hebben materiaal verspreid over martelingen en het plat- j branden van dorpen door het Turkse leger in het Koerdischs zuidoosten van het land. Zij staan terecht onder de Turkss anti-terreurwet, die al vele intellectuelen die het voor ds Koerden opnamen in de gevangenis heeft doen belanden. Zapatistas verbreken bestand met leger Mexico - Indiaanse opstandelingen in de Zuidmexicaanse staal I Chiapas zijn door de linies van een legerkordon om hur I bolwerken in de jungle geslopen en hebben 38 plaatsen in hé, j gebied bezet. Het indiaanse Nationale Zapatista Bevrijdingsle- j ger (EZLN) kondigde gisteren aan dat het bestand met hel j regeringsleger is verbroken en dat zijn troepen aan het oprek ken zijn. De indiaanse beweging kwam op 1 januari dit jaar in opstanc tegen het centrale gezag. Na elf dagen gevechten, waarbij zekei 145 doden vielen, legden de regeringstroepen een kordon ronc de stellingen van de opstandelingen. Het EZLN is nu door hei militaire kordon gedrongen, zonder gevechten met de trs aan te gaan. De rebellen eisen onde andere meer democratie landhervorming en meer rechten voor aparte volken binner Mexico. Jeltsin uit ziekenhuis ontslagen Moskou - De Russische president Jeltsin is maandag ontslager uit de privékliniek waar hij een neusoperatie heeft ondergaan Hij heeft zich de afgelopen anderhalve week, gedurende dt Tsjetsjeense crisis, niet in het openbaar vertoond. Wel vaardigde hij vanaf zijn ziekbed decreten en schriftelijk! I verklaringen uit over de situatie in de Kaukasische regio. Jeltsir heeft zich nu teruggetrokken in een woning in een buitenwijk van Moskou, waar hij enige tijd blijft om te herstellen. VN sturen 500 waarnemers naar Angola Luanda - De Verenigde Naties sturen binnen enkele weken 5011 waarnemers naar Angola om toezicht uit te oefenen op hel bestand tussen de regering en de opstandige Unita-bewe Beide partijen hebben dringend om gewapende blauwhetmer verzocht voor de ontwapening van zowel het regeringsleger als de Unita-militie. Er is weliswaar een bestand tussen Unita er I het leger maar er vinden dagelijks schermutselingen plaatf tussen de twee partijen. Neergehaalde VS-helikopter ver uit koers Washington - De VS-helikopter die zaterdag neerkwam is Noord-Korea was ver uit koers. Het toestel bevond zich volgens zijn laatste radiomelding, vijf minuten tevoren, 17 kilometer ten noorden van 'controlepunt 84' en daarmee boven Noordkore- aans gebied. Dit is gisteravond vernomen van een Defensie woordvoerder in Washington. Volgens Noord-Korea is het toestel neergeschoten omdat het zijn luchtruim had geschonden. Noord-Korea weigerde maandag vrijlating van de Amerikaanse I piloot die het incident overleefde. De VS eisen ook teruggave van het stoffelijk overschot van de tweede piloot. Witte-Huis woordvoerster Myers zei te hopen dat het incident geen gevolg zal hebben voor het kernakkoord van de VS met Noord-Korea uit oktober. Onder dit akkoord krijgt Pyongyang hulp voor zijn kernprogramma, mits dat gericht is op vreedzame doeleinden. Lega-Nordleider Bossi. foto epa Lega-minister Speroni (Grond wetshervorming)'. Duidelijker kan de morele devaluatie van het openbare leven in Italië niet worden geïllustreerd. De richtlijn maakt het mogelijk dat ongeveer 5 miljoen EU-bur- gers die in een andere lidstaat van de Unie wonen zich passief of actief met de lokale politiek kunnen gaan bemoeien. De EU-lidstaten moeten die richtlijn, waarover de ministers van Buitenlandse Zaken gisteren in Brussel een akkoord hebben bereikt, voor 1 januari 1996 om zetten in nationale wetgeving. Landen waar volgend jaar al lokale verkiezingen worden ge houden, moeten hun wetgeving voor die tijd aanpassen. In Nederland bestaat al actief en passief kiesrecht voor buitenlan ders bij gemeenteraadsverkie zingen. Wel moet de wetgeving worden aangepast, omdat de Eu ropese richtlijn geen voorwaar den stelt aan het kiesrecht. Bui tenlanders in Nederland kunnen nu alleen stemmen als zij ten minste vijf jaar in hun gemeente wonen. Het stemrecht bij lokale verkie zingen voor EU-burgers is niet helemaal volgens de letter en de pen Haag (anp) - De grote werkgeversorganisaties in de metaalsector, FME en Me taalunie, zijn tevreden metj het binnenkort te tekenen; omvangrijke milieuconyenant tussen de overheid en de me taal- en elektrotechnische in dustrie (ruim 10.000 bedrij-l ven met circa 400.000 werk nemers). FME-voorzitter J. van den Ak ker zei gisteren tijdens de pre sentatie van het akkoord, dat hij Leidschendam (anp) - Het GAK biedt werkgevers vanaf j 1 januari de mogelijkheid de hoeveelheid gegevens die ze elk jaar opnieuw moeten aan leveren, terug te brengen van 55 per werknemer naar ze ven. Dat is mogelijk door gebruik te maken van nieuwe informatie technologie, waardoor gegevens worden gecombineerd met die i van andere administratieve pro- cessen. Voor de werkgevers bete- j klnt het al met al een verminde ring van de administratieve las- ten van vele tientallen miljoenen guldens per jaar. Voorzitter J. Kamminga van dei .ondernemersorganisatie MKB Nederland vulde gisteren in Leidschendam symbolisch de1 eerste vereenvoudigde jaaropga- ve in. Het GAK werkt verder aan het koppelen van bestanden en denkt 'binnen afzienbare tijd' de werkgevers nog meer tegemoet Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Burgers van landen van de Europese Unie kunne-1 met ingang van 1996 in elke lidstaat bij lokale verkiezing® hun stem uitbrengen en zelf gekozen worden. Veghel (anp) - Bestuurs voorzitter C. van Gisbergen van de Brabantse land bouwcoöperatie Cehave- Encebe heeft zijn functie neergelegd. Volgens Ceha ve-Encebe is zijn besluit mede ingegeven door ver schillen van inzicht binnen het bestuur over het te voe ren beleid. Over de precieze aanleiding van het conflict wil het con cern geen mededelingen doen. Van Gisbergen zelf was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Hij is slechts een jaar voorzitter geweest. Daarnaast was hij voorzitter van de raad van commissarissen. Waarschijnlijk houdt het vertrek van Van Gisbergen verband met de problemen van de Encebe-slachterij in Boxtel. Cehave-Encebe werkt momenteel aan een financieringsplan voor de Encebe. De varkensslachte rij heeft de afgelopen jaren tientallen miljoenen guldens verlies geleden. Een deel daarvan moet worden ge dekt met geld uit de kas van de Cehave. Voordat Cehave en Encebe fuseerden was Van Gisbergen voorzitter bij Encebe. geest van het Verdrag van Maas tricht tot stand gekomen, kregen België en Luxemburg rige week op de Europese top Essen uitzonderingen op richtlijn. In sommigen gemee» ten van deze landen moeten r- burgers tenminste zes jaar m schreven staan om mee te K nen beslissen over de lokale po» tiek. In Luxemburg kunnen buit®' landers zelfs pas na een verb J van twaalf jaar ook zelf ver» zen worden. De bevolking v I het groothertogdom bestaat ruim dertig procent uit buitf landers, vooral Portugezen Italianen. In België heeft vooral Vlaan ren zich sterk gemaakt voor perking van het kiesrecht v EU-burgers in de v'aamse]°ie meenten rond Brussel en enK gemeenten in Limburg enW werpen. Daar bestaat de be king voor meer dan 20 pros uit buitenlanders of waar da de toekomst het geval zal zip- Rotterdam (anp) - Unilever-be woordlijk voor de stroef draait volgend jaar nog niet toe tot 1 bestuursorgaan van het concer Het was de bedoeling dat Fitz- Gerald in mei 1995 in het comité zou worden opgenomen. Nu ge beurt dat pas in 1996. FitzGe- rald heeft zelf de wens gegeven langer aan te blijven als coördi nator wasmiddelen. Volgens een woordvoerder van Unilever wil hij het werk afmaken waarmee hij nu bezig is. „Hij wil de wasmiddelenactiviteiten voor zijn opvolger in goede conditie achterlaten." FitzGerald maakt als verant woordelijke man voor de intro ductie van Omo Power moeilijke tijden door. De verkoop van dit wasmiddel blijft achter bij de hooggespannen verwachtingen. Een agressieve campagne van concurrent Procter Gamble (Ariel), die de kwaliteit van Omo Power openlijk in twijfel trekt.

de Stem | 1994 | | pagina 4