Ouderenzorg zoekt vrijwilligers Veerdienst Breskens-Vlissingen komende vrijdag weer normaal Van Leeuwenstichting pakt kunstdraad ZKC weer op POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Voor begeleiding terminale zieken in hospice Bachten Dieke Terneuzen Zonnebloem viert kerst met gasten Zeeuws Museum toont nieuwe werken op tentoonstellingen DE STEM ZEELAND Ursula Rijk wint weer monopolystrijd Kerststukjes maken bij ACT Terneuzen Gouden speld voor R. Riemens DINSDAG 20 DECEMBER 1994 Van onze verslaggever Terneuzen - Met het slot van de bietencampagne in zicht geldt vanaf vrijdag op het veer tussen Breskens en Vlis- singen weer de normale dienstregeling. Dit betekent dat de laatste boot vanaf Vlissingen om 23.50 uur vertrekt en de laatste overtocht vanuit Breskens om 00.20 uur. Met het herstel van de dienstre geling komen de vroege afvaar ten van Vlissingen (03.50 uur) en Breskens (04.20 uur) weer te ver- .vallen. Deze tijdelijke vaarten waren in gevoerd na de veiligheidsmaat regelen die voor de enkeldekker Prinses Margriet van kracht werden. De capaciteit van deze reserve-veerboot was beperkt tot zeshonderd passagiers; daar naast mochten vrachtwagens al leen ongeladen mee. De Prinses Margriet is ingezet ter vervan ging van de dubbeldekker Ko ningin Beatrix, die al geruime tijd in het reparatiedok ligt. De maatregelen op het veer Breskens-Vlissingen dupeerden vooral het bietentransport van uit Zeeuws-Vlaanderen naar de suikerfabrieken in West-Bra bant. Na klachten van transpor torganisaties en suikerindustrie werd gekozen voor een tijdelijke aanpassing van de dienstrege ling. Met het afsluiten van de bieten campagne komt de oorsprongke- lijke dienstregeling weer terug. Overigens gelden - zoals gebrui kelijk - op kerst- en oudejaars avond afwijkende dienstregelin gen. Van onze verslaggever Terneuzen - De Protestantse Stichting Ouderenzorg Terneuzen gaat vrijwilligers werven voor de begeleiding van oudere mensen die in de laatste fase van hun leven zijn aangekomen. Voor de verzorging en begeleiding van deze terminaal zieke mensen is gisteren in bejaarden centrum Bachten Dieke een hospice-afdeling geopend. In dit hospice-huis, de eerste in Zeeland, kunnen twee zieken te gelijk in een huiselijke omgeving verzorgd worden. Het gaat om mensen die terminaal ziek zijn en niet meer medisch behandeld kunnen of willen worden. In deze afdeling, waar de familie 24 uur per dag aanwezig kan zijn, wordt zoveel mogelijk de situatie thuis nagebootst en wordt tevens geprobeerd de zie ken actief bezig te laten zijn. Alle zorg wordt afgestemd op de noden en behoeften van de zieke mensen, zodat zij menswaardig en volwaardig kunnen leven tot aan het moment van overlijden. „Ik denk dat we met deze voor ziening in een behoefte voorzien, We hopen daarom dat deze zorg wordt ontdekt. Het gaat erom terminaal zieken in de laatste fase van hun leven te begeleiden en het zo goed mogelijk voor hen te maken. Dat ze hun leven op eén waardige wijze uit kunnen leven," aldus voorzitter R. Was- terval van de stichting. Naast de inzet van de medewer kers van Bachten Dieke gaat de stichting vrijwilligers werven. „We hebben onlangs een gesprek (ADVERTENTIE) Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK. OUDE ZOUTDUK 2-4. 4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10656 gehad met de pastores in de Kanaalzone met de vraag mee te doen met de werving. Er zijn per patiënt zeven vrijwilligers nodig die de taken verdelen. Ze krijgen een cursus van drie dagen om vooral te bekijken of die vrijwil ligers deze taak aankunnen." De activiteiten van hospice Bachten Dieke wordt beschouwd als ondersteuning van de be staande professionele hulpverle ning en de zogenaamde mantel zorg (zorg gegeven door familie, buren en vrienden). Een apart deel van het bejaardencentrum is speciaal ingericht en ingesteld om het laatste thuis voor de ernstig zieke patiënt te zijn. Sa men met een familielid of vriend kan de zieke patiënt daar zijn intrek nemen en zijn leven zo goed mogelijk uitleven, gesteund door naasten, vrijwilligers en proffesionele hulpverleners. In hospice Bachten Dieke wordt de zorg overdag, maar vooral ook 's nachts geboden. Het gaat om de patiënt gezelschap hou den of te waken, hulp bij de dagelijkse verzorging en luiste ren naar en/of praten met de stervende mens en zijn naasten. Een van de ruimtes in de nieuwe hospice-afdeling. FOTO WIM KOOIJMAN Van onze correspondent Westdorpe - De achtste editie van de monopoly-wedstrijd in café De Gravin in Westdorpe werd gewonnen door Ursula Rijk. De wedstrijd kende iets minder deelnemers dan voor gaande jaren, doch de strijd was er niet minder om. In totaal schreven acht make laars in spé zich in voor deze wedstrijd. De twee voorrondes van elk anderhalf uur brachten Marc en Ursula Rijk, Corina Verhoef en Maurice Bos in de finalestrijd. Ursula Rijk had tij dens deze voorrondes al het meeste geld verzameld, dus ging tij vol goede moed de finale. Bij de finale-wedstrijd vlogen vooral in het eerste gedeelte de straten over de tafel. Stationne tjes werden verhandeld alsof het om warme broodjes ging en het waterleidingbedrijf verwisselde van eigenaar voor een schamel bedrag. Na het bebouwen van de straten waren het de bankbil- Jeten die over tafel vlogen. Daar bij verzamelde Ursula Rijk het meeste geld, zodat zij wederom winnares werd. Uit handen van Paul van Gimst kon zij de beker en de wisseltrofee in ontvangst nemen. Daarnaast kreeg zij een spel voor de lange, donkere win teravonden uitgereikt. Tweede werd haar echtgenoot Mare Rijk, derde Maurice Bos en vierde Co rina Verhoef. Terneuzen - Het ACT (Activitei- I ten Centrum Terneuzen) is op donderdag 22 december weer i normaal open van 13.00 tot 17.00 uur. In deze weken zal de nadruk liggen op het maken van kerststukjes. herder kunnen mensen natuur lijk hout bewerken en kleien ^bijvoorbeeld potten bakken). Donderdag 29 december is het ACT gesloten. Het ACT staat open voor alle mensen die buiten het betaalde arbeidsproces staan en is opge richt op initiatief van de WUT (Werkgroep Uitkeringsgerech- 'igden Terneuzen). Dit activitei tencentrum is te vinden in De Triangel, Korte Kerkstraat 26 in Terneuzen. Onlangs werd in Middelburg de Jan van Leeuwen Stichting op gericht. De stichting gaat vanaf januari volgend jaar exposities van beeldende kunst inrichten -in de -nog nieuw in te richten- tentoonstellingsruimte van de Zeeuwse Bibliotheek. Van onze verslaggever Ronald Verstraten Middelburg - „Geen grandioze openin gen, met veel drank en zo. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse Bibliotheek faciliteiten en ruimte biedt, drukwerk verzorgt en zoveel mogelijk de kosten van de tentoonstellingen probeert te druk ken." Aan het woord is Marlies Jongejans, hoofd collectievorming van de Zeeuwse bibliotheek en bestuurslid van de nieuwe Jan van Leeuwen Stichting, Aan een tafel in Zaal 2 van de bibliotheek aan de Kousteensedijk, ontvouwt ze samen met haar collega Clazien Minderhoud (secre taris/penningmeester), Ineke Sinke (Kun stuitleen) en voorzitter Henk Koch de plannen van de stichting. Lijfelijk afwe zig, maar in de geest present, is kunste naar Wim Hofman. „Je kunt onze stichting zien als een voortzetting van het Zeeuws Kunstenaars Centrum, dat drie jaar geleden is gestopt. Ons doel is om een tentoonstellingsruimte te bieden aan hedendaagse beeldende kunst en tegelijkertijd het kunstbeleid van de Zeeuwse Bibliotheek te continue ren", legt Koch uit. Jongejans beaamt Kochs woorden. „We hebben vaak heel goed samengewerkt met het ZKC. Het was plezierig om contact te hebben met een groep mensen die hun inbreng hadden op het gebied van de beeldende kunst. Dat hebben we na het wegvallen van het centrum gemist. Vandaar dat we mensen gezocht hebben, die wat meer lijn in ons tentoonstellings- beleid kunnen aanbrengen." Hommage Het ZKC dreef destijds vooral op de inzet van de Middelburgse beeldend kunste naar Jan van Leeuwen, die twee jaar geleden overleed. Er waren toen te weinig mensen om werk van hem over te nemen. „De naam van deze nieuwe stichting is dan ook een hommage aan hem. Als kunstenaar, docent, organisator en stimu lator heeft hij heel veel betekend voor de kunst in Zeeland," aldus Koch. De Van Leeuwen Stichting gaat uit van kunst van goede kwaliteit, die op een of andere manier met Zeeland te maken heeft. Op de tentoonstellingen zal werk te zien zijn Van beeldende kunstenaars die in Zeeland wonen en werken, maar ook van kunstenaars van buiten de provincie, die zich door Zeeland laten inspireren. „Een grens die niet altijd even scherp te trekken is," geeft Sinke toe, „maar voor ons moet dit uitgangspunt houvast bie den." Voorrang wordt gegeven aan kunstenaars die de laatste jaren niet zo vaak aan de bak konden gekomen. „We denken bij voorbeeld aan uit Zeeland afkomstige Academie-verlaters van wie het werk veelbelovend is. Maar ook aan oudere kunstenaars die om de een of andere reden een tijdje uit beeld zijn geweest. De stichting stelt zich ook open voor het presenteren van werk dat in het kader van een reisbeurs, stipendium of dergelij ke is gemaakt." Gemikt wordt op vier a vijf tentoonstel lingen per jaar. De huidige tentoonstel lingsruimte op de benedenverdieping wordt hiervoor speciaal opnieuw inge richt. Vanaf 27 januari exposeert Henny Schrijver als eerste. Zij is de weduwe van Van Leeuwen en ze stelt recente oliever ven op papier tentoon. In mei volgt een tentoonstelling van schilderijen van Frans van Bommel en in het najaar staat een dubbeltentoonstelling op het pro gramma, met sieraden van Annelies Plan- teydt en ruimtelijke objecten van haar man, Jean Beining. De Zeeuwse bibliotheek blijft ook zelf tentoonstellingen organiseren. Echter op andere terreinen dan de beeldende kunst, want dat wordt voortaan aan de nieuwe stichting overgelaten. „Het is alleen een verandering in niveau," zegt Minderhoud. „Er waren altijd al tentoonstellingen van kunst, alleen worden die nu gerichter. De Zeeuwse Bibliotheek heeft er een budget voor, dus waarom niet aan de Jan van Leeuwenstichting overgelaten?" De 200 gasten van de Zonne bloem afdeling Groot-Terneu- zen zijn zaterdag in de Philips- kantine begroet met een bakje koffie en een kerstkransje. V. van der Laan stond in haar openingswoord stil bij alle el lende in de wereld, maar haar boodschap was, dat er nog zo veel leuke dingen te doen zijn om van te genieten. Aansluitend was er een kerstli turgie met medewerking van ds. De Best en Hoogendoorn en Pastoor Heijnen. Het cen trale thema was: Doe als God wordt een mens. De orgelbege leiding was in handen van de heer de Visser. De kerstviering werd vocaal ondersteund door het Zonne bloemkoor. Achttien vrijwilli ger zongen kerstliederen die vanuit de zaal massaal werden meegezongen. Het 'Ere zij God' werd staand meegezon gen. FOTO WIM KOOIJMAN Van onze verslaggever Middelburg - Het Zeeuws Museum heeft aan zowel zijn Mondriaantentoonstelling in Middelburg als aan de expo sitie in het Domburgse Marie Tak van Poortvliet Museum nieuw werk kunnen toevoe gen. In Domburg gaat het om de tekening 'Stille dag aan 't Bol werk te Middelburg' van Johan Nyland. Het werk hing in 1912 op een expositie in Domburg. Bij onderzoek naar de bruikleenge vers is de tekening tevoorschijn gekomen. Familie van de schilder heeft deze tekening nu aan het Zeeuws Museum geschonken. Volgens het museum past het werk uit stekend in zijn collectie schilde rijen uit de Domburgse periode. Het is tot 15 januari te zien op de tentoonstelling 'Reconstructie Tentoonstelling van Schilderijen Domburg juli-augustus 1912'. In het Zeeuws Museum zelf loopt tot dezelfde datum nog de ten toonstelling 'Mondriaan en Toorop temidden van hun tijdge noten in Domburg'. Voor een particulier verzamelaar in Frankrijk was deze expositie aanleiding om het schilderij 'Les Arbres' van Lodewijk Schelf hout in langdurige bruikleen af te staan aan het museum. Schelfhout maakte het schilderij in 1912 in de Provence. Het doek vormt volgens het museum een mooie aanvulling op de schilde rijen met het thema 'boom' die reeds ruim in zijn collectie verte genwoordigd zijn. Van onze verslaggever Terneuzen - Chauffeur Rinus Riemens van A.C. Rijnberg weg transport in Terneuzen kreeg za terdagavond het IRU ere-diplo- ma met gouden IRU speld over handigd. IRU staat voor Interna tional Road Transport en is het overkoepelend orgaan van Euro pese transportondernemers. Het diploma en de speld werden hem overhandigd door M. Villée, secretaris van de regio Zuid van Transport en Logistiek Neder land tijdens een door de perso neelsvereniging georganiseerde feestavond in Terneuzen. Slechts twee chauffeurs in Zee land krijgen dit jaar deze onder scheiding. Rinus Riemens vol deed aan een aantal voorwaar den om voor de onderscheiding in aanmerking te komen. Hij is twintig jaar ononderbroken chauffeur, waarvan vijftien jaar in het grensoverschrijdende ver voer tot volle tevredenheid van de werkgever. Hij is daarnaast minstens tien jaar in dienst van de dezelfde transportonderne mer, hij heeft minstens een mil joen kilometer in het grensover schrijdende vervoer afgelegd, heeft de laatste vijftien jaar geen zware verkeersongevallen ver oorzaakt en hij heeft in de laat- ste vijf jaar geen verkeers-, douane-, of administratieve voorschriften op grove wijze overtreden. De onderscheiding is door de werkgever aangevraagd. Villée overhandigde zaterdaga vond ook de ADR-deelcertifica- ten aan achttien chauffeurs en een planner van Rijnberg die daar onlangs examen voor heb ben gedaan. Jeans weg na inbraak Axel - In het afgelopen week einde is ingebroken in een kle dingzaak aan de Noordstraat te Axel. De 36-jarige onderne mer uit Axel, die aangifte deed, mist een hoeveelheid jeansbroeken die uit de schap pen waren meegenomen. Vernieling in café Cadzand Bad - Een 48-jarige inwoner uit Sluis deed giste ren bij de politie in West- Zeeuws-Vlaanderen aangifte van vernieling in zijn cafébe drijf aan de Boulevard De Wielingen te Cadzand Bad. Van een kerstboom werd de verlichting vernield en verder een plantenbak en een deur knop. Pomp los Cadzand Bad - Onbekenden hebben in het afgelopen week einde de pijpkoppelingen los gemaakt van een pomp in een bouwput die diende bij de bronbemaling. Hierdoor kon het grondwater in de bouwput niet meer worden wegge pompt. De hierdoor ontstane schade viel overigens mee. Een 47-jarige man uit Oots-Sou- burg deed van het feit aangifte bij de politie. Auto gestolen Clinge - Een 45-jarige man uit Clinge deed gisteren bij de politie in Hulst aangifte van diefstal van zijn auto. Het voertuig had geruime tijd ge parkeerd gestaan achter een woning aan de Rozenstraat te Graauw. Het voertuig werd met diverse beschadigingen gistermorgen teruggevonden aan de Bankertstraat in Axel. Vuurwerkposters Hulst - Een 27-jarige inwoner uit St.-Jansteen deed gisteren bij de politie in Hulst aangifte van het feit dat twee posters die hij had opgehangen aan twee toegangsdeuren van het winkelcentrum te Hulst waren verdwenen. Met de posters werd reclame gemaakt voor de verkoop van vuurwerk. De po litie in Hulst heeft in verand hiermee een 36-jarige man uit Evergem (B) aangehouden. De man zei het gedaan te hebben omdat de posters het zicht op zijn winkel in het centrum wegnamen. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Inbraak Graauw - Zondagmiddag is tussen tussen 13.30 uur en 18.30 uur ingebroken in de woning aan de Rozenstraat van een 31-jaTige man uit Graauw.Vermist wordt een geldbedrag in zowel Neder- lanse- als Belgische valuta van enkele honderden guldens. Ook mist de man wat siera den, een televisietoestel en een video. Mishandeling Sluiskil - Een 25-jarige man uit Terneuzen deed bij de poli tie in zijn woonplaats aangifte van mishandeling. Dat ge beurde zondagmiddag tijden de voetbalwedstrijd Sluiskil 2-STEEN 2. De 25-jarige scheidsrechter werd door STEEN 2- spelers belaagd na dat door Sluiskil 2 een doel punt was gescoord en werd toegekend. Tijdens het geschil hierover werd de man hard tegen zijn linkerbeen getrapt, aldus zijn verklaring bij de politie. Verzet bij aanhouding Oostburg - Gisternacht om streeks drie uur zag een politie surveillance van de politie op de Nozemanweg in Oostburg rijden. Bekend was dat de ei genaar zijn rijbewijs al had moeten inleveren in oktober van dit jaar. Korte tijd later werd de auto opnieuw rijdend aangetroffen op de Scherp- bierseweg. De bestuurder werd gecontroleerd op het mo ment dat hij het voertuig in een garage had gereden. De man een 36-jarige Groedenaar werd gezegd verdacht te wor den van het rijden onder in vloed en daarvoor was aange houden wilde hij weglopen en verzette zich vervolgens tegen zijn aanhouding. Hij weigerde verder op het politie bureau mee te werken aan een ade manalysetest. Proces verbaal is opgemaakt wegens het rij den tijdens invordering van het rijbewijs, verzet bij zijn aanhouding en het weigeren van de gevraagde ademanaly setest. Sas van Gent KERSTAVOND - Morgen wordt in de r.-k. kerk te Sas van Gent om 20.00 uur de traditionele Volkskerstzanga- vond gehouden. Aan dit eve nement wordt meegewerkt door het Nederlands Her vormd Koor, het r.-k. dames en herenkoor en de Harmonie de Vereenigde Vrienden. De algehele muzikale leiding is wederom in handen van Johan de Witte. Na afloop van deze volkskerstzangavond volgt een samenzijn in cultureel cen trum de Speye. Daarbij zal tevens de trekking verricht worden van de jaarlijkse lote rij van harmonie de Vereenig de Vrienden. Westdorpe JAMSESSIE - Tweede Kerst dag is er in café De Gravin vanaf 20.00 uur een jamsessie. Popliefhebbers kunnen zelf het podium op om muziek te maken. Er staan daar een gi taar-, zang- en basversterker gereed, tezamen met een drumstel. Doorgewinterde muzikanten, beginnende ach terkamergitaristen en goedge- stemde badkamerzangers en -zangeressen zijn allen van harte welkom. PAPIER - Aanstaande zater dag, 24 december, wordt het oud papier in Westdorpe weer opgehaald door bestuur en le den van voetbalvereniging RIA-W. Zij beginnen hiermee om 09.00 uur. PLAY-BACKNIGHT - Het nieuwe jaar zal in de Gravin in Westdorpe op muzikale wij ze ingeluid worden. Vanaf kwart voor één 's nachts zal er namelijk een grootse play back night gehouden worden. Geïnterresseerden kunnen zich tot 25 december nog op geven. Tot nu toe hebben een aantal bekende zangers en zangeressen reeds hun mede-' werking toegezegd. Het is geen wedstrijd. Karin en Paul' van Gimst verwachten echter een grote opkomst en veel ple zier. Zeker gezien het aantal verborgen talenten dat op een 'normale' dag, al dan niet na het nuttigen van enige con sumpties, aan de toog boven komt borrelen. RECREANTEN TAFELTEN NIS - De Westdorpse tafelten nisvereniging den Dijk organi seert aanstaande vrijdag 23 december voor de zevende maal het recreantentoernooi. Dit zal wederom plaatsvinden in cultureel centrum Cu. dia, reeds vele jaren de thuis basis van de club. Het toer nooi staat voor iedereen open, zolang men geen competi tiespeler is. Men kan zich in schrijven in de zaal vanaf 18.30 u. De wedstrijden begin nen om 19.00 u. Voor de win naar is onder meer een wissel beker beschikbaar. Schoondijke KERSTNACHTDIENST - Op kerstavond, zaterdag 24 de cember, zal een kerstnacht dienst gehouden worden in de Nederlands hervormde kerk te Schoondijke. Voorganger is ds. R. Blokland. Het koor 'God is mijn lied' uit Breskens zal onder leiding van Arie Lensen de 'Messe de Minuit' van Mare Antoine Charpentier uitvoe ren, met medewerking van or kest en vocale solisten. De nachtdienst begint om 22.00 uur. Breskens KERSTVIERING - Vandaag wordt om 19.00 uur in de 'Samen op Weg' kerk in de Dorpsstraat een kerstviering gehouden die verzorgd wordt voor en door de kinderen van de van de openbare basis school van Breskens. De groe pen 4 tot en met 8 hebben onder leiding van dominee J. Leentfaar een gedichtje, een kaarsenlied, een herderslied en een kerstspel ingestudeerd. Uiteraard zal het zingen van kerstliederen ook niet ontbre ken. De viering is voor ieder een toegankelijk. Oostburg KERSTDIENST - In de NH kerk is 24 december de jaar lijkse Samen op Weg kerst nachtdienst. Die begint om 23.00 uur, voorafgaand daar aan is er samenzang. Voorgan gers zijn ds C. van Duinen en M. Lorier. Het koort Jubilate zorgt onder leiding van A. Heirman samen met organist M. Verhoek en een trompettist voor de muziek. t

de Stem | 1994 | | pagina 17