EN Aanpak problemen in Terhole EN TS NAAR DE STEM Derde editie kerstviering verstandelijk gehandicapten Kloosterzande 4Ik wil dat blik uit de slaapkamer van Arnie' DAG KLAPPER Alleen Sas van Gent en Sluis hebben geen overlast van drugs Dorpsraad krijgt reeks toezeggingen van gemeente Jeugdkoor De Schakeltjes brengen kerstmusical Arbeidsbureaus helpen duizend mensen meer aan baan dan vorig jaar ZEELAND Sleutelbeen gebroken na ongeval Geen nieuw recreatiepark in Groede-Bad H. van der Munnik burgemeester gemeente Tholen 94 DINSDAG 20 DECEMBER 1994 !5 5 >5 5 arkt straat nmarkt Serlippens dstraat Cfesterfiefdsfion1 Chesterfields rechtstreeks van de fabriek uit Engeland. Grot^^ tie voorij 'Mouse of 'England Gentsevaart 1 3 Kapellebrug' Hulst Cgrens HcIgie NI.) tel. 01 140 2082S Op 14 december 1994 is door gerechtsdeurwaarder J.H. Voeten uitgebracht een exploit ten verzoeke van Munira Nurdin, wo nende te Tilburg, te dezel' zake aldaar woonplaats kiezende aan het Wilhel- minapark 122 ten kanton van de advocaat en procu reur mr. MJ.A.M Bur gers, bij welk exploit is betekend aan Aziz Jaftetj bhai Ebrahimji Pishoti zonder bekende woon plaats of werkelijk verbli]* zowel in als buiten Nedei- land, een afschrift van ne verzoekschrift strekkende tot echtscheiding met ne venvoorziening, waarmee requirante zich op 30 no vember 1994 tot de Arron dissementsrechtbank Breda heeft gewend me aanzegging dat A.J-E P's' hori voornoemd, via eei procureur uiterlijk maart 1995 een verweer schrift kan indienen da wel om uitstel hiervan kan verzoeken danwel indie geen verweer wordt ge voerd e.e.a. schriftelijk kan worden bericht aan in hoofde dezes genoein advocaat alwaar tevens een afschrift van dit e ploit kan worden verki Gerechtsdeurwaarders kantoor Pieters en Voe'e Nieuwe Boschstraat 4811 CX Breda. Van onze correspondent Kloosterzande - Voor het derde achtereenvolgende jaar zal er op tweede kerstdag een kerstviering gehouden worden die speciaal be stemd is voor verstandelijk gehan dicapten. De vorige twee vieringen gebeurde dat in de parochiekerk in Biervliet, dit jaar zal het plaatsvin den in de St. Martinuskerk te Kloosterzande. De Werkgroep Kerstvieringen Zeeuws Vlaanderen heeft in samenwerking met de Vereniging van ouders van verstan delijk gehandicapten (VOGG) deze vie ring georganiseerd, waarbij het accent moet liggen op integratie in de paro chie. Het is dan ook de bedoeling, dat naast de ongeveer 50 gehandicapten met hun familie ook parochianen en andere belangstellenden de dienst bij wonen. Het belooft een grootse gebeurtenis te worden. In de levende kerststal zullen niet alleen de personen en het kindje van echt vlees en bloed zijn; ook de ezel en de schapen zijn echt. Kinderen van basisschool 'Ter Duinen' zullen een kerstspel opvoeren. Het kinderkoor zal de gezangen verzorgen en de Koninklij ke Harmonie St. Cecilia uit Klooster zande zal voor sfeervolle muziek zor gen. Om het dit jaar een extra feestelijk tintje te geven, nemen alle genodigde gehandicapten een muziek-instrument- je mee om zelf lekker muziek te maken. Na afloop van de dienst gaan alle genodigden met hun familie naar het parochiehuis te Groenendijk voor een kerstlunch. De dienst in de kerk op tweede kerstdag begint om 10.30 uur. Van onze verslaggever Terhole - De gemeente Hontenisse gaat op korte termijn verschillende problemen in het dorp Terhole aanpakken. Burgemeester en wethouders hebben dat toegezegd na een gesprek met de dorpsraad van Terhole. De twee speerpunten van de dorpsraad zijn de verkeersveilig heid en de parkeerproblematiek. Wat dat laatste betreft is de dorpsraad verzekerd dat de ge meente op korte termijn iets gaat doen aan de Notendijk, zo dat automobilisten gemakkelij ker vanaf de rijksweg het dorp kunnen binnenrijden. Het is de bedoeling dat er een gele streep wordt getrokken vanaf de rijks- Van one correspondent Hulst - Bij een verkeersongeval in haar woonplaats is gistermor gen een 42-jarige vrouw uit Hulst gewond geraakt. Met een gebroken sleutelbeen, een gebro ken rib en een hoofdwond werd ze per ambulance overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. De vrouw fietste over de krui sing Clacisweg/Zoutestraat/Kor- lstraat en kreeg geen voorrang van een 52-jarige buschauffeur uit Axel, die de kruising vanuit de Koolstraat naderde. Van onze correspondent Den Haag/Oostburg - In Groede- Bad mag definitief een vier hec tare groot bungalowpark niet worden aangelegd. Dit is het gevolg van een gisteren bekend geworden uitspraak van de afde ling bestuursrechtspraak van de Raad van State. De gemeente Oostburg en Plan consult Vastgoed tekenden be roep aan bij de Raad van State omdat de provincie Zeeland de bouw van de bungalows tegen hield. De provincie keurde het bestemmingsplan af omdat de bungalows niet in het streekplan paste. Dit plan wil het toerisme op bestaande recreatieterreinen concentreren. Aanleg van nieu we terreinen is uit den boze. De gemeenteraad en Planconsult zeggen dat de bouw van bunga lows in Groede-Bad wel binnen het streekplan past. Volgens de gemeente zijn de bungalows een logische bouwkundige afronding van het reeds bestaande recrea tiegebied. De Raad van State zegt echter dat het streekplan geen nieuwe toeristische complexen toestaat. Bovendien ligt de plek, waar het bungalowpark is gepland, vlak bij het natuurgebied de Groedse Duintjes. Omdat de bungalows extra toeristen aantrekken, zou de natuur te veel belast worden. EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Theo Giele, Rein van der Helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. Goes: Klokstraat 1, tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings tijden van overige afdelingen op pagina A2. 17-10-94 weg tot aan de kerk. De dorpsraad heeft ook ge vraagd het parkeren op de krui singen Hoofstraat-Notendijk te gen te gaan. Er wordt niet geko zen voor uitbreiding van par keerplaatsen binnen het dorp, omdat dit meteen ten koste gaat van de aanwezige groenvoorzie ningen. Wel zal de gemeente ini tiatieven nemen om het parkeren vrachtwagens binnen de kern in betere banen te leiden. Een andere toezegging is dat de zandbak in het speeltuintje uit hygiënisch oogpunt wordt ver wijderd. Verder worden de speelwerktuigen nagekeken en opgeknapt. Terhole zal in de toekomst ook een meer verzorg de aanblik krijgen omdat de ge meente de braakliggende terrei nen en plantsoenen beter gaat onderhouden en de bossages door de gehele kern iaag houdt. De door de dorpsraad gewenste aanleg van een onverhard pad naat de basisschool zal door de gemeente bekeken worden. Ver der is beloofd dat geprobeert zal worden op enkele plaatsen bin nen en buiten de bebouwde kom de straatverlichting te verbete ren. Heel wat anders ligt het met de vraag om een nieuwe inrit naar de dorpskern te maken. Dit on derwerp heeft zoveel haken en ogen dat het Hontenisser college daarover nog geen uitspraken wil doen. Met alle toezeggingen op zak vindt de dorpsraad dat in ieder geval een aanzet is gegeven om de leefbaarheid op Terhole te verbeteren. De dorpsraad Terhole is sinds mei van dit jaar actief. Na de oprichting zijn eerst knelpunten geïnventariseerd en uitgewerkt, om goed voorbereid met burge meester en wethouders om de tafel te gaan zitten. De dorps raad bestaat uit Jolanda Freyzer-Pieters (voorzitter), Honny Fassaert (secretaris), Al- bert van Eervelt (penningmees ter). Frank Reyns, Willy Ver meulen en Alie van Delft. Jan Everaert en Ro Ducheine funge ren als adviseurs. De dorpsraad roep alle inwones van Terhole op niet te schromen om met sugges ties te komen die het wonen in Terhole nog verder kunnen ver beteren. (ADVERTENTIE) FOTO WIM KOOIJMAN Kees de Raad voor een deel van zijn verzameling blikken. „De waarde stijgt alleen maar..." Kees en Annie uit Den Haag verzamelen zich rot in Zuiddorpe Centrale vestiging biedt uiterst representatieve ingang en bijzonder praktische achterom! Bedrijvenpark Handelspoort Voor inlichtingen: Ol 150-75460 ,neu KEES en Annie zijn echt huiselijke types. Ze ver maken zich voornamelijk thuis, want 'van drinken of zo' houden ze toch niet. De huiskamer van hun rijtjeshuis in de Boekweitstraat in Zuid- dorpe ziet er roze uit, van de poppen van Annie. Kees heeft zijn eigen do- meintje, boven in de lo geerkamer. Daar staan vierhonderd blikken, een paar series stripboeken en wat autootjes. Op keurige zelf gemaakte consooltjes. Van onze verslaggeefster Florence Imandt „IEDER z'n eige hobby hè, dat ken je zeker wel zien," verwel komt Kees de Raad de verslag geefster. Zijn accent verraadt hem meteen. Kees (46) komt uit Den Haag. Zijn vrouw Annie (47) zelfs uit de Schilderswijk. Een jaar of vier geleden zijn ze naar Zuiddorpe verhuisd omdat ze in Den Haag geen beneden woning konden krijgen. En dat was nodig voor Annie, die ast matisch is. Terwijl ze 't vertelt, steekt ze d'r nog lekker eentje op. „Ja, .ik kennut nie laten. Slecht hè?" Ze schiet in een hezige lach. Kees trekt zijn wenkbrauwen op, gnuift en bolt verder aan zijn shaggie. Kees en Annie, een typisch Haags stel: goed gebekt en veel gevoel voor humor. Annie heeft forse blonde krullen en een ring met een camee. Kees heeft grijze krullen, dito snor en een bril die net een slag te groot is. Aan de muur wit struktuurbehang. Haagse chique in een hoekwo- ninkje in Zuiddorpe, een gat in Zeeuws-Vlaanderen. Weet-je- wel. De Hagenaars komen er niet echt tussen, in de Zuiddorpse scene. „Als je hier om twaalf uur 's avonds bij iemand aanklopt, zullen ze niet gauw vragen of je nog een bakkie lust," vat Annie haar indruk van de Zeeuws- Vlaamse mentaliteit samen. Van daar dat het Haagse koppel het vertier vooral binnenshuis zoekt. Zij in de poppen, hij in de 'blik- kies'. Voor sommige blikken betaalt Kees een knaak op een rommel markt, maar met hetzelfde ge mak legt-ie tijdens de Zuiddorp se Boekweitfeesten 65 piek op tafel. „Ik verklaar 'm voor gek," zegt Annie als we met zijn drieën in het logeerkamertje staan, „maar hij vindt 't mooi zegt-ie. Nou, vooruit dan maar." Vierhonderd blikken (en een paar bussen - die zijn dus rond -) staan keurig netjes op gesteld in dat kleine kamertje. Tabak bij tabak, verf bij verf, snoep bij snoep. Kees schat de waarde op enkele duizenden gul dens. „Voor één zo'n oud blikkie hebben ze een keer 125 gulden geboden, maar ik doe niks weg. De waarde stijgt alleen maar. Dver een jaar of vijf worden er lelemaal geen blikken meer ge maakt. Vanwege het milieu en zo." Kees heeft zich voorgenomen tot zijn zestigste door te gaan met verzamelen. „Dan gaat het naar die jongen daar," en wijst naar het fotootje van zijn kleinzoon van twee op het kastje. „Maar pas als hij 25 is hoor. Want hij moet er goed mee omgaan. Die stripboekies ook. Heb ik niet gelezen," onthult hij. „Da's zon de, komen er ezelsoren aan, weetjewei." Achter elk blik zit wel een ver haal zo blijkt. Bij de buurtwin- kel bijvoorbeeld weten ze dat Kees blikken spaart en daar zijn ze niet te beroerd de Hagenaar te helpen. Zo kwam hij aan zijn jongste aanwinsten, drie hele kleine blikjes van Honig die niet in de winkel te koop zijn. „Dan bel ik gewoon de fabrikant op en zeg 'ik bent een verwoed verza melaar en binnenkort exposeert ik ze'. Nou meestal komen ze dan met een grote van Gend en Loos-wagen om ze af te geven. Ech waar." Voor het uitzendbureau moest hij eens watermeters verplaat sen. „En dan kom je in de klein ste gaten terecht. In dat kerkje, hoe heet het, ja precies, Water landkerkje. In de kelder bij zo'n oud mannetje stond dit Van Mel- Van onze verslaggever Vogelwaarde - Het jeugdkoor De Schakeltjes voert tweede kerstdag de kerstmusical 'Een herberg is geen plaats voor hem' op in de parochiekerk van Stoppeldijk. De musical duurt een klein uur, begint om 15.00 uur en iedere belangstellende is welkom. De rode draad door het zang- en dansspel is een moeder die aan vijf kinderen het kerstverhaal vertelt. Telkens worden dan ver schillende scenes voor het voet licht gebracht. Zoals de engel die de blijde boodschap komt bren gen, een heraut die iedereen aan spoort naar het kindje te gaan kijken, een engelendansje, de herders die onderweg zijn naar Jezus en de herbergscène. De musical wordt besloten met een modern slotlied, dat de kerstge dachte vertaalt naar de huidge tijd. De Schakeltjes hadden afgelo pen weekend een try-out. Ze voerden de musical op'tijdens de kerstviering van de Gehandicap ten Organisatie Nederland in Hulst. Gezien de vele lovende reacties hebben ze er het volste vertrouwen in dat ze ook de inwoners van Vogelwaarde op tweede kerstdag een aangename middag zullen bezorgen. De Schakeltjes tijdens repe tities voor 'Een herberg is geen plaats voor hem'. FOTO WIM KOOIJMAN MARKTEN GRIJPSKERKE Christmas Fair - Imkerij Poppen- damme Poppendamseweg 3 - di t/m vr 12.00-17.00 uur - za 10.00-17.00 uur (van donderdag t/m woensdag) KLASSIEK VOGELWAARDE Advents- en kerstconcert - Ge mengd Koor Stoppeldijk - Parochie kerk -19.30 uur (gratis) DIVERSEN CLINGE Café de Gouden Kroon -14.00 uur Kerstkaarting Malpertuus - KBO -13.30 uur volks dansen, zang en biljarten EEDE Hof van Eede - Gymnastiekgroep 45+ KVO - 10.00 uur open huis en kerstviering GRAAUW Gemeenschapshuis - 13.30 uur jo keren HULST De Lieve -13.30 uur bieden De Lieve - KBO - 20.00 uur dansen KLOOSTERZANDE Café de Reizende Man -19.30 uur vleeskaarting OOSTBURG Verpleegtehuis De Stelle - 10.00 uur koffiemorgen Multiple-Sderose- groep ST. JANSTEEN Café Zondags Vermaak -14.00 uur vleeskaarting TERNEUZEN De Veste -19.00 uur dansen cd WALSOORDEN Café rue du Nord - 13.30 uur schieting voor bejaarden ZUIDDORPE 't Schutterslokaal - 13.30 uur schieting voor bejaarden FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur De Leeuwekoning HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Timecop 20.00 uur Only You 20.00 uur The Lion King 20.00 uur Miracle on 34th Street 20.00 uur Interview with the Vampi re VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur The Lion King 20.00 uur Timecop 20.00 uur Interview with the vampi re 20.00 uur Pulp fiction GENT Decascoop 14.30, 17.00, 2000 en 22.30 uur Interview with the vampire 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Nostradamus 14.30,17.00,20.00 uur De Flat 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Sirens 14.30 uur Miracle on 34th Street 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Timecop 14.30, 17.00 (Ned. versie), 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The Lion King 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur I love trouble 17.00, 20.00 en 22.30 uur The specia list 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Max 14.30,17.00 uur Blown away 20.00 en 22.45 uur Pulp Fiction 20.00 en 22.30 uur When a man loves a woman 22.30 uur Threesome 22.30 uur Suite 16 14.30,17.00, 20.00 uur Forrest Gump KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Interview with the vampi re 20.00 uur Timecop 20.00 uur Leon 20.00 uur Pulp fiction Van onze verslaggever Middelburg - Van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten antwoorden alleen Sluis en Sas van Gent 'nee' op de vraag of er sprake is van drugproblematiek. Dat blijkt uit het veldwerk dat de werkgroep Drugsoverlast verrichtte om oplossingen aan te reiken in haar notitie over de drugsproblematiek in Zeeland. le-blik, Taftjes-melkbonbons, kijk-dan. D'r zaten knopen in. Dan vraag ik of ik het mag hebben, of eventueel kopen." Annie wordt op straat wel eens aangehouden door dametjes die zeggen 'ik heb een blikje voor uw man'. „Of laatst joh," slaat ze de journaliste joviaal op de schouder. „Toen zagen we op de teevee bij Goede tijden Slechte tijden dit blik van Van Nelle. Heb Kees gebeld of-ie het blik uit de slaapkamer van Arnie mocht hebben. Nou, dat mocht- ie. Leuk toch?" Voor Kees is de kick van het blik de variëteit. „Ze zijn zo fleurig weetjewei. Allemaal verschil lend, dat is het geinige d'r aan. Ze moeten wel gaaf zijn natuur lijk, duidelijk leesbaar. Geroeste blikkies mot ik niet." Kees moet zijn blikken-kamertje zelf stoffen van Annie, ,,'t Is zijn hobby. Ik heb de mijne. Alhoe wel," peinst ze. „Hij maakt ook poppen hoor. En hij borduurt. Kijk daar, die schilderijtjes van Suske en Wiske, heeft-ie zelf gemaakt. Leuk hè." Met de poppen hebben de Hage naars toch een wat andere band dan met de blikken. Soms begin nen ze spontaan te zwaaien naar de poppen op het raamlijst als ze samen op bank zitten. „Of dan zegt Kees als we opstaan 'wat waren ze weer onrustig vannacht hè. Bij wijze van geintje natuur lijk hè. Dat de mensen niet den ken 'die twee Hagenezen zijn ook knetter'." Sas van Gent en Sluis zeggen allebei noch problemen te ken nen met handel in en het gebruik van zowel soft- als harddrugs. Zeeuws-Vlaamse gemeenten die wel problemen kennen met soft en harddrugs zijn Terneuzen, Hulst en Axel. Aardenburg kent alleen incidenteel problemen met softdrugshandel. Dat geit ook voor Hontenisse, maar die gemeente heeft bovendien af en toe te maken met problemen die te maken hebben met de handel in harddrugs. De inventarisatie vermeldt voor de gemeente Oostburg proble men met softdrugshandel en in cidentele moeilijkheden met be trekking tot die in harddrugs. De werkgroep schat dat er in heel Zeeland in totaal honderd vijftig verkooppunten van drugs zijn. Het gaat dan niet louter om de verkoop van softdrugs in kof fieshops, maar de verkoop van uiteenlopende soorten verdoven de middelen vanuit bijvoorbeeld auto's en woningen of op straat. Het aantal koffieshops in Zee land is volgens beleidsmedewer ker G. Brasser van de politie Zeeland, tevens lid van de werk groep, zeer beperkt. Goes telt drie koffieshops, maar daar zit er maar eentje bij die in aanmer king komt om op grond van het gedoogbeleid open te mogen blij ven. Middelburg kent er drie, en in zowel Vlissingen als Terneu zen zijn op dit moment twee koffieshops die mogelijk onder de richtlijnen (kunnen) vallen. Van onze correspondente Sint Maartensdijk - Zoals verwacht is H. van der Mun nik burgemeester van de nieuwe gemeente Tholen ge worden. Het bericht van de benoeming bereikte burgemeester Van der Munnik gistermiddag tijdens de laatste vergadering van de Thoolse gemeenteraad. Commis saris der Koningin in de provin cie Zeeland, W. van Gelder, stel de H. van der Munnik (van CDA-huize) telefonisch op de hoogte van zijn aanstelling als burgervader van de met ingang van 1 januari 1995 samenge voegde gemeenten Tholen en Sint Philipsland. Van der Mun nik is half in de vijftig en kwam acht en half jaar geleden naar Tholen. Loco-burgemeester P. van Schetsen maakte de benoeming van H. van der Munnik bekend, vlak voordat er afscheid werd genomen van de Thoolse raad, die de normale zittingsperiode met acht maanden verlengde. Middelburg - De Zeeuwse arbeidsbureaus, verdeeld over acht vestigingsplaatsen, hebben in 1994 meer mensen aan een betaalde baan geholpen. Ten opzichte van 1993 zal de groei van het aantal succevolle bemiddellingen rond de duizend komen te liggen. Deze toename wordt gerealiseerd in een vrijwel gelijk gebleven vacaturemarkt. Voor het komend jaar wordt in Zeeland weer een lichte stijging van de personeelsbehoefte verwacht. Opvallend is vooral de toename van het aantal niet-werkenden dat door tussenkomst van het arbeidsbureaus aan een baan is geholpen. De stijging bedroeg 38%, van 3.076 in 1993 naar 4.251 in 1994. Onderverdeeld naar doelgroepen bedraagt de groei voor langdurig werklozen 40%, voor minderheden 36%, voor vrouwen 40% en voor jongeren tot 27 jaar 48%. De bemiddeling van werkenden is met 20% afgenomen. Uit de cijfers van dit jaar blijkt dat de Zeeuwse bedrijven en instellingen het arbeidsbureau steeds vaker inschakelen als wer vingskanaal. Het aantal vacaturemeldingen steeg maar liefst met 20%. De directie ziet in deze toename een bevestiging van haar beleid, dat sinds enkele jaren wordt gekenmerkt door een sectorale marktbena dering. Invulling van dit sectorbeleid gebeurt in samenwerking met sociale partners. Hierbij worden bedrijven geactiveerd om bij het aantrekken van personeel zoveel mogelijk voorrang fe geven aan mensen uit de zogenaamde doelgroepen. Binnen de arbeidsbureaus wordt het sectorbeleid vormgegeven door te werken met vaste consulenten voor de afzonderlijke sectoren.

de Stem | 1994 | | pagina 15