ïeert -.75 auto of motor DE STEM Deltan-tarieven niet omlaag ~V HUI JWEN AERK? Gezellig een praatje maken met de geketenden Alle Zeeuwse gemeenten moeten softdrugs gedogen' lebollenmix 'Provincie probeert burgemeesters beheer politie te ontfutselen' Nutsbedrijven zien nog niets in douceurtje voor gebruikers Mariska Duerinck pakt nationale twirltitels Leiding politie Zeeland vindt zichzelf te zeer gericht op uniformiteit Directeur: WOV-discussie schaadt Deltan wormachiQêi Vatt. d veler "MC-1400 CD" WA Iplpllijst 50x70 cm. ibosch, West Vaardeke 74. erland! Blokkade van kerncentrale Borsele zorgt niet alleen voor irritatie K MMKH mm ms Werkgroep voor drugsoverlast geeft antwoord op vraag naar beheersbaarheid Man dood na x se aldi Italiaanse olijfolie eerste persing extra vierge, liter Fritella frituurvet puur plantaardig, 500 gr. verstelbaar 'aiend Intie Inklusief schitterende posters, sommige met 3-lulk passe-partout m diverse afbeeldingen te koop vA/ot dacht u van het resultaat als u dat even laat Tien via een ..Kleintje" in De Stem Bijna 5 van de 10 mannen Jé De Stem lezen «ebben speciale belangstelling voor onze i<(ajnti6s" rubriok. XuS ron motoren" Uw aanbieding in die rubriek »an dus niet missen Zeeland Middelburg - De provincie Zeeland doet een gooi naar het beheer van de politie. Dat is buitengewoon bedreigend want het beheer hoort thuis bij de Zeeuwse burgemees ters. Dat zei de Vlissingse burgemees ter J. van der Doef, waarnemend korpsbeheerder van de regiopo litie Zeeland, gistermiddag op de oudejaarsbijeenkomst van de po litie in Middelburg. Van der Doef richtte zich in zijn toespraak vooral tot de burge meesters die verstek lieten gaan op de laatstgehouden vergade ring van het regionaal politiecol- lege. Hij waarschuwde ze voor de discussie die momenteel bin nen de provincie woedt om het beheer van de politie weg te halen bij de burgemeesters en onder te brengen bij de Commis saris der Koningin en Provincia le Staten. Recent is daar een provinciale nota over gemaakt. „De provincie kijkt zeer nadruk kelijk naar de functie van de burgemeesters als beheerder van de politie," aldus Van der Doef, die dat een slechte zaak vindt. „De afstand tussen burgers en provinciaal bestuur is zelfs in een kleine provincie als Zeeland al groot. En daarom mogen we geen provinciale politie krijgen. Dingen die de veiligheid raken, horen thuis op lokaal niveau, bij de gemeenteraden. En de burge meesters zijn de vertolkers van de mening van de gemeenteraad. Dat is ook de reden dat het plan voor provinciale politie een aan tal jaren van tafel is gegaan. „Daarom waarschuwde de waar nemend korspbeheerder zijn col lega-burgemeesters. Hij noemde hun afwezigheid op de vergade ring van het regionaal college een 'heel slecht teken' en 'een grote teleurstelling voor de bur gers'. Van onze correspondent Borssele - Het is vroeg. Zeven uur in de ijskoude ochtend om precies te zijn. Achter de bewaakte omheining van de kerncentrale loopt een bewa ker met hond. Het dier kwis pelt en blaft vrolijk. Zijn baas niet. Hij is een van die extra mensen die in alle vroegte door hogerhand zijn opgetrommeld vanwege een onverwachte actie van Greenpeace. Hetzelfde geldt voor de wacht- ploeg. De nachtdienst wordt eer der afgelost door de ochtend ploeg en wat het operationele gedeelte van de kerncentrale be treft, mag Greenpeace blokkeren wat ze wil. De stroom wordt gewoon geleverd en de fabriek zal echt niet stilvallen. Want dat is nu zo leuk aan die onverwach te acties: ze zijn van tevoren al bekend bij degenen die het aan gaat. Als dan, het is nog steeds bitter koud, de eerste actievoerders zich met een wind en waterdicht fietsslot aan de vijf toegangen van de kerncentrale ketenen, is de blokkade een feit. Niemand mag erin en niemand mag eruit. De circa 400 werknemers die de dagelijkse gang naar hun dage lijks bestaan versperd zien rea geren gevarieerd. De een pakt z'n thermosfles en begint vast aan de koffie in de wetenschap dat het lang gaat duren. Een ander, in een grote Volvo, vloekt, draait zijn gepeperde bolide om en scheurt richting huis. Terug onder het dekbed. Geïrriteerd Burgemeester Mandos betreedt i het toneel en verzoekt de dik ingepakte actievoerders de weg vrij te maken en de blokkade op te heffen. Een overbodige vraag, maar formeel moet de hoeder van de openbare veiligheid in Borsele dat nu eenmaal want anders kan hij geen acties onder-, nemen. De sfeer onder de buitengesloten werknemers is geïrriteerd. Kou de voeten, koude handen, een JSLUSc A AT In opvallende kleding voeren de leden van Greenpeace actie bij de kerncentrale. verkleumd lichaam terwijl het 'daar binnen' beduidend behaag lijker moet zijn. De tijd ver strijkt en er gebeurt niets. Of ja, toch. Een kleine schermutseling die zich vanzelf oplost. Meer niet. Politie staat, kijkt, babbelt en heeft het óók koud. Koffie is te verkrijgen bij de vrachtwagen van Greenpeace en het informa tiecentrum van de kerncentrale. Het is er nog nooit zo druk geweest. Hoongelach En dan komt daar zomaar ineens het Groen Linkse Tweede Ka merlid Marijke Vos met wat par tijgenoten opdraven. Als ze wil uitleggen waarom de mannen binnen afzienbare op straat ko men te staan en wat haar betreft de kerncentrale beter gisteren gesloten had kunnen worden, valt haar slechts hoongelach en een fluitconcert ten deel. Tegen de mannen van de KCB de slui ting uitleggen is heel iets anders dan wat kakelen vanuit het plu che van de Tweede Kamer. Ze druipt af en stapt in een Merce des die zonder al te veel manke ren de schone ochtendlucht vol op bezwangert met de door haar partij zo verfoeide en zichtbare uitlaatgassen. Auto laten staan en terug naar de natuur geldt dus voor anderen. Inmiddels is de sfeer veranderd. Gezellig zelfs en menigeen knoopt een praatje aan met een van de geketenden. Waarom ze daar staan. Of ze wel weten waar ze mee bezig zijn. Een Greenpeace-activiste die nor maal geschiedenis studeert, laat zich verleiden tot een discussie, iets waar de echte doorgewinter de en geketende Greenpeacers in getraind zijn om dat nu net niet te doen. Binnen een mum van tijd verliest ze het debat. Ze is alleen maar tegen kernenergie en wat een ziekenhuis aan radioac tief afval heeft is nu eenmaal broodnodig. Zo rond het noen is iedereen het foto wim koouman aardig zat aan het worden en kennelijk ook het crisisteam. Greenpeace heeft de publiciteit gehad, iedereen heeft genoeg kou geleden en zo is het dan ineens uit met de pret. De be drijfsbrandweer doet van bin nenuit een poort open, knipt het roestige prikkeldraad door en een sectie ME maakt een mooi poortje. Verkleumd, ondanks de kleding, lopen de actievoerders naar de warme autobus. De blokkade heeft in totaal bijna vijf uur geduurd en een KCB-rekening van enkele tonnen wegens de geleden schade staat dan al op de fax van Greenpeace. Middelburg - De discussie in de Zeeuwse Staten over de weige- j nng van Delta Nutsbedrijven om de WOV te financieren en de gronden daarvoor openbaar te maken heeft Deltan geschaad. De Zeeuwse Staten hadden ge noegen moeten nemen met het 'simpele antwoord dat Deltan er geen brood in ziet en niet moe ten verlangen van Deltan om uit I de geheime rapportage voor te I lezen. Het rapport, waarvan de I conclusie luidt dat het voor het nutsbedrijf niet rendabel is om I de WOV te financieren, bevat I vertrouwelijke en gevoelige be- drijfsinformatie die binnenska mers moet blijven. In die zin moest directeur P.v Stoter gisteren in een vergade ring van de aandeelhouders van Deltan zijn ongenoegen kwijt over de verwijten van de Zeeuw se politiek aan het adres van Deltan. De raad van commissarissen be sloot gisteren, ondanks druk van de Zeeuwse Staten (voor de helft aandeelhoudster van Deltan) het rapport niet openbaar te maken. Voor statenlid D. Eveleens, die het standpunt van de staten ver woordde, een onverteerbare zaak. De staten hebben'volgens Eveleens alle informatie nodig om een goed beeld te kunnen krijgen van alle risico's die aan de financiering van de WOV kle ven. Hij kreeg het niet en de staten, zo viel duidelijk te proeven, heb ben er in de ogen van de raad van commissarissen ook geen recht op. Commissaris Zandber gen noemde de hele discussie in de staten oneigenlijk. Hij vond het al merkwaardig dat de pro vincie bij Deltan de interesse voor mede-financiering had ge polst. Deltan heeft daar volgens Zandbergen vervolgens naar eer en geweten onderzoek naar laten verrichten en, jammer voor de provincie, geconcludeerd dat het niet haalbaar is. Die motieven zijn gebaseerd op vertrouwelijk informatie die Deltan niet met derden wil delen, schetste Zand bergen de situatie. Hij vindt de opstelling van Deltan de nor maalste zaak van de wereld. Toch zullen de Staten, indien het ooit tot een samenwerking komt met Deltan, die gisteren de deur op een kier hield, niet verstoken blijven van alle relevante infor matie. Dek zegde gisteren Eve leens een extra aandeelhouders vergadering toe indien Deltan alsnog geld in de WOV wil stop pen. „Formeel kan het, maar we praten over zo'n majeur project dat het onverstandig zou zijn om de aandeelhouders daarover niet te consulteren," aldus Dek. Middelburg - Voor een succes- volle aanpak van de overlast die voortvloeit uit de handel in drugs is het noodzakelijk dat aUe Zeeuwse gemeenten mee werken aan een gedoogbeleid voor softdrugs. Uitgangspunt daarbij moet zijn dat er niet weer dan 1 koffieshop op 20.000 wwoners is. Dat is het antwoord van de werkgroep Drugsoverlast onder leiding van de Vlissingse burge- Weester J. van der Doef op de vraag hoe Zeeland zijn drug sprobleem beheersbaar kan ma ken. De belangrijkste aanbeveling in het rapport van de werkgroep is als bekend koffieshops in Zee land onder strikte voorwaarden toe te staan. Van der Doef over handigde het rapport gistermid dag op het politiebureau in Mid delburg officieel aan twee leden van de zogenaamde beheersdrie hoek, hoofdofficier van justitie in Zeeland J. Huijgen en korps chef A. Smeels van de regiopoli tie Zeeland. Na drie maanden studie komt de werkgroep tot de conclusie dat Zeeland niet om het gedogen van softdrugs aan de hand van de zogenoemde AHOI-G criteria heen kan. Dat zijn de richtlijnen die de procureurs-generaal in Nederland toepassen om te toet sen of een koffieshop soft-drugs mag verkopen: geen reclame, niet aan minderjarigen verko pen, geen overlast veroorzaken, geen harddrugs en niet meer dan dertig gram per klant. De gemeenten in Zeeland moe ten hun regels op het gebied van de Algemene Politie Verorde ning, overlast, drank en horeca, ruimtelijke ordening en leefmi lieu aanpassen om de drugpro blematiek aan de hand van het gedoogbeleid te lijf te gaan. Daarnaast gelden nog andere randvoorwaarden. Koffieshops mogen zich niet vestigen in de buurt van scholen of jongeren centra, bij andere koffieshops als daardoor het gevaar voor versto ring van de openbare orde toe neemt, en in de omgeving van andere winkels en horecagele genheden. „Er is een markt voor drugs en die valt niet te ontkennen," zei den zowel Smeels als Van der Doef gistermiddag bij de presen tatie van de bevindingen van de werkgroep. Met andere woorden, het is zinloos als gemeenten de kop in het zand steken voor de feitelijke situatie. Als 'belangrijk signaal' aan de Zeeuwse gemeenten noemde Van der Doef dat die allemaal mee moeten meewerken. „Ook al ben je uitdrukkelijk tegenstander van softdruggebruik. Dat ont slaat je niet van de verplichting voorbij te gaan aan het brede politieke draagvlak dat er is voor de gedoogcriteria. Niet al leen de Procureurs Generaal, maar ook de minister en een groot deel van het parlement staan daar achter." De werkgroep benadrukt in haar advies ook het belang van de medewerking. 'Het vaststellen van een beleid in een enkele gemeente en zeker het uitvoeren van dit beleid kan verplaatsing van de problemen naar een an dere gemeente ten gevolg heb ben. Op dit moment trekken de steden bijvoorbeeld de koffies- DINSDAG 20 DECEMBER 1994 DEEL' Van onze verslaggever Middelburg - De Raad van Commissarissen van Delta Nutsbedrijven wil best be kijken of er een douceurtje voor de gebruikers in zit als de winst over 1994 ho ger uitvalt dan 25 miljoen gulden. De kans dat die hersengymnas tiek tot lagere tarieven leidt moet echter verwaarloosd wor den. Deltan-directeur P. Stoter en president-commissaris van Deltan, gedeputeerde A. Dek lie ten daar gisteren weinig twijfel over bestaan. „De tarieven kunnen niet om laag," stelde Stoter onomwon den vast. „De vraag is of wij de klanten iets terug kunnen geven als er meer winst is dan 25 miljoen gulden over 1994. Dat is op dit moment moeilijk te zeg gen. Wanneer we volgend jaar de jaarrekening '94 behandelen, moeten we kijken hoe de lande lijke tarieven en de kosten zijn gestegen. Tegen die achtergrond kun je dan pas zeggen wat er met de tarieven moet gebeuren." Stoter is echter geen voorstander van een daling van de tarieven en zou het ook geen verstandige zet vinden. De Raad van Commissarissen toonde zich gisteren op verzoek van de aandeelhouders bereid door een andere bril naar de Deltan-winsten te kijken. Aan leiding daarvoor was een vorige week vrijdag aangenomen motie in Provinciale Staten. De strek king van die motie is dat Deltan bovenmatige winsten over 1994 moet gebruiken om de tarieven te laten dalen. Een meerderheid van de Zeeuw se Staten legde zich vrijdag knarsentandend neer bij een ver hoging van de tarieven voor licht, gas, water en kabel-tv met twee procent het komende jaar. De aandeelhouders steunden gis teren de statenmotie unaniem, al plaatsten enkele gemeenten, waaronder Terneuzen en Honte- nisse, kanttekeningen bij de on dergrens van 25 miljoen gulden. President-commissaris, gedepu teerde A. Dek, deed dat in feite ook. In het ondernemingsplan van Deltan wordt een streefbe drag van 50 miljoen gulden winst genoemd om de (concur rentie) positie van het bedrijf niet in gevaar te brengen. Dek noemde dat winstcijfer voor een bedrijf met een vermogen van 1,5 miljard gulden en een omzet van 750 miljoen gulden per jaar niet abnormaal. Dek vond de aansporing voor de Raad van Commissarissen eigen lijk ook overbodig. „De Raad van Commissarissen doet haar uiterste best om de tarieven laag te houden." Bovendien profiteren de gebrui kers nu indirect ook al van de hogere winsten van Deltan om dat die het eigen vermogen van Deltan versterken. De rentebat en van het eigen vermogen ko men volgens Dek indirect, via de •exploitatie, ten goede van de gebruikers. De twirlexpert en -kampioene, Mariska Duerinck, uit Kloosterzande. foto jaap wolterbeek Van onze verslaggever Kloosterzande - De tienjarige Mariska Duerinck uit Klooster zande heeft tijdens de Nederlandse kampioenschappen twir ling in Aalsmeer twee nationale titels veroverd. In de catego rie tot 12 jaar bleek ze de beste op de onderdelen 'twirling 1 baton' en 'danstwirl'. De titels vormen een bekroning op de vele uren training die Mariska, zondag wordt ze 11 jaar, in haar hobby stopt. Ze is een echte doorzetter en als het om twirling gaat is niets haar teveel. Ze is aangesloten bij de Showgirls uit 's Heerenhoek. Dat betekent dat ze in ieder geval twee keer per week met de veer boot over moet om te oefenen. Op woensdag traint ze met het hele team en op zaterdag krijgt ze solo-instructie. Vrijwel iedere dag als ze uit school komt gaan de garagedeu ren aan de Zoutedijk wijd open, pakt ze haar casetterecorder en kan dan uren lang met haar stokje (baton) staan oefenen. Ze beoefent deze sport al vanaf haar zesde jaar. Maar eigenlijk kon ze op drie-jarige leeftijd al goed met het stokje overweg. Moeder Duerinck speelde des tijds nog trom in showband Koortje en dochter Mariska ging overal mee naar toe. Zo doende kreeg ze de majoretten- hobby bijna met de paplepel in gegoten. Het was dit jaar de derde keer dat ze aan de Nederlandse kam pioenschappen mee deed. Twee jaar geleden had de organisatie haar per ongeluk in een te hoge leeftijdscategorie ingeschaald en werd ze dus maar tiende. Vorig jaar sukkelde Mariska met een blessure, maar wist toch nog beslag te leggen op een vijfde plaats bij het twirlen. De derde keer was dus de goede keer met zelfs twee nationale titels. Van onze verslaggever Middelburg - De leiding van de politie Zeeland heeft zich er bij het fusieproces drie jaar lang blind op gestaard dat alles overal hetzelfde moest zijn om van het nieuwe regiokorps een eenheid te maken. Die ontboezeming viel gister middag op te maken uit de woorden van korpschef A. Smeels op de eindejaarsbijeen- komst van de politie in Middel burg. „Ons handelen is in de afgelopen drie jaar wellicht wat al te krampachtig geweest. Toen was de sturing veelal gericht op uni formiteit. Dat werd beschouwd als een middel om de eenheid in het korps te bewaren. Noodge dwongen lag toen - als gevolg van de fusie tussen vijf autono me politiekorpsen - het accent op interne zaken. Maar naar de Oïl£GVtll toekomst toe, kunnen wij ons die interne gerichtheid niet langer permitteren." afgesproken en wat heb jij bijge dragen aan veiligheid." De hoofdofficier van justitie in Zeeland, J. Huijgen, sprak zijn vertrouwen uit in de veranderde organisatiestructuur. „Verder gaand zelfbestuur van de distric ten kan tot verbetering leiden, maar ook binnen de districten zal verder delegatie en verant woordelijkstelling moeten plaatshebben." Van onze correspondent hops aan. Maar als het beleid daar gericht is op sluiten, dan zal de aandacht van de handela ren zich richten op naburige ge meenten.' De beheersdriehoek (hoofdoffi cier van justitie Huijgen, korps chef Smeels en korpsbeheerder Chr. Rutten de politie Zeeland) ondersteunen de conclusies en aanbevelingen van de werk groep. Het rapport komt morgen aan de orde in de vergadering van het regionaal politiecollege, dat bestaat uit alle Zeeuwse bur gemeesters. ZIE OOK REGIO C2: ■Alleen Sas en Sluis hebben geen overlast Andere boeg Daarom gooit de Zeeuwse politie het met ingang van volgend jaar over een andere boeg: meer zelf bestuur voor de verschillende districten. Die moeten zelf aan geven hoe ze de beschikbare uren in willen vullen voor de politiezorg. De politie, aldus Smeels, moet meer zorg op maat bieden. Wat ook weer niet wil zeggen dat de districten maar wat aan kunnen rommelen. „Binnen de organisatie zullen we elkaar op basis van periodieke rapportages duidelijk aanspre ken over vooraf afgesproken in spanningen en op vooraf over eengekomen resultaten. De vraag zal zijn: Wat heb jij waar gemaakt van wat wij hebben Vlissingen - De 37-jarige E. Rijckborst uit Koudekerke is zondagavond bij een ver keersongeval zwaar gewond en enkele uren later in het streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen overleden. De man reed zondagavond om streeks kwart voor elf met zijn personenauto over de Badhuis straat te Vlissingen in de rich ting Koudekerke. In een scherpe bocht naar links is hij vermoede lijk de macht over het stuur kwijt geraakt en in aanrijding gekomen met een verkeersbord. Vervolgens botste hij frontaal tegen een boom, daarbij werd de auto geheel vernield. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar een zieken huis vervoerd, medische hulp mocht niet meer baten.

de Stem | 1994 | | pagina 13