Zelf tegels zetten steeds eenvoudige Plan Westerhage 1 p 1 1 a n - e x D o s i t i e A.S. ZOT 06-83 Kleine ondernemer met grote eisen zoekt woning mèt eigen bedrijfsruimte in Breda: van/opstal bedrijfsobjekten van0pstal Lijmen in plaats van metselen NEEM NU El FILMNET EN I Dreigend tekort aan bouwlocaties Uitzetten Voegen 1 Een eigen bedrijfsruimte met niet meer en niet minder vierkante meters dan de onderneming nodig heeft. En zélf kunrlen bepalen hoe de bedrijfsruimte wordt ingedeeld en ingericht. 2 Werken dicht bij huis. Geen tijd en energie mag verloren gaan met heen en weer pendelen tussen woning en bedrijf, terwijl privé en zakelijk toch gescheiden moeten kunnen blijven. 3 Een ideale woon- èn werkomgeving: directe aansluiting op het rijkswegennet is natuurlijk absoluut noodzakelijk. Maar een prettig woonklimaat is ook zeker een vereiste. 4 Ondersteuning bij de inrichting van de bedrijfsruimte en bij alle financiële en fiscale aspecten is een uitkomst. Langs de Westerhagelaan is dè ideale lokatie gevonden waar het idee van werken in een woonomgeving en wonen in een werkomgeving optimaal kon worden gerealiseerd: uitstekende woon voorzieningen direkt in de buurt, goede bereikbaarheid vanaf de A16, ligging 0 vlakbij het station Breda- Prinsenbeek en een voortreffelijk stedebouwkundig plan dat met alles rekening houdt. Grote woningen: bijna 500 m3! Type halfvrijstaand. Representatief. Betaalbaar. Bijzondere architectuur en een plezierige indeling met living, study en keuken 65 m2, 1e verdieping 50 m2 èn 2e verdieping 50 m2. Bedrijfsruimte: 9 basistypes. Naar de eisen en wensen van koper/eige naar in te delen en in te richten. Koopsommen vanaf 419.000,- vrij op naam (met bedrijfsruimte excl. btw). Op donderdag, vrijdag èn zaterdag 15 t/m 17 december presenteren van/opstal bedrijfsobjekten en vanOpstal Koopwoningen plan Westerhage, kompleet met tekeningen, maquettes en alle informatie, in hun kantoor aan de Prinsenkade 3 in Breda. Zij nodigen u uit om u (vrijblijvend) te komen oriënteren. Prinsenkade 3 4811 VB Breda Telefoon 076-220688 Koopwoningen Jacobs Breda Ele< 15 - 40°/ op planki en res MÉT DE WEKELIJKS WEDSTRI OP 2e MANCHESTEt DE STEM ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 Er ontstaat de komende jaren een gebrek aan bouwlocaties. Dat zegt Vereniging Grootbe drijf Bouwnijverheid (VGBouw). De vereniging maakt hiervan melding in een brief aan de le den van de Vaste Commissie voor Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening van de Tweede Kamer. Voorheen maakte het ministerie van VROM kenbaar voor hoeveel woningen bouwgrond beschik baar was. Sinds enige jaren wordt die informatie niet meer verstrekt. VGBouw stelt dat een dergelijk overzicht wenselijk is, omdat pas dan tijdig kan worden vastgesteld of er voldoende loca ties in ontwikkeling zijn. Dit is nodig om een toekomstig wo ningtekort te vermijden. Uit rapporten zou blijken dat de komende tien jaar 610.000 wo ningen gebouwd gaan worden. In diezelfde rapporten wordt op gemerkt dat er zeker behoefte is aan 835.000 woningen. De VG Bouw vraagt daarover ophelde ring. Het is duidelijk volgens de VGBouw dat er, in verband met de extra woningbehoefte, nieuwe bouwlocaties beschikbaar ko men. De overheden moeten wat dat betreft de blik verruimen, aldus VGBouw. Een fluitje van een cent is het nog net niet. Toch is tegelzetten tegen woordig aanzienlijk eenvoudiger dan vroeger. Metselen heeft plaats gemaakt voor lijmen, een klus die een beetje doe-het-zelver gemakke lijk zelf kan doen. Door Willem Aalders Voordat de tegels tegen de muur kunnen, moeten de nodige voorbereidingen worden ge troffen. De te betegelen wand moet bovenal goed vlak en schoon zijn. Door de wand grondig te reinigen, verdwijnen losse schilfers, stof, verf en vetaanslag. Om de bekistingsolie te verwijderen, kunnen nieuwe betonwanden met een staalborstel worden behandeld. Vertoont een wand slechts lichte oneffenheden, dan kunnen deze met het iets dikker opzetten van de lijm worden uitgevlakt. Sterkere onre gelmatigheden - meer dan vier of vijf millime ter op elke strekkende meter - kunnen storend werken, zeker als de wand door strijklicht wordt belicht. Met een steengaasbespanning kunnen onregel-, 'matigheden worden weggewerkt: span het steengaas met gegalvaniseerde nagels strak op de ondergrond en 'raap het uit' met specie (een deel cement en vier delen zand), enkele dagen voor het aanbrengen van de tegels. Bij water dicht werk, bijvoorbeeld in badkamers of kel ders, is het raadzaam om aan de raapspecie een dichtingsmiddel toe te voegen. Het betegelen is een karwei dat nauwelijks problemen oplevert, maar het 'uitzetten' van de tegelwand is een lastig karweitje. Het komt zelden voor dat de afmetingen van de wand precies overeenkomen met het formaat van de tegels. Meestal moet er gesneden worden. Vaak ontstaat aan één of meer zijden van het wandvlak een rij resttegels, waarvan de breed te kan variëren. Blijft er maar een smal strookje over, dan ontstaat een slordig, onrus tig karakter. Het is te voorkomen door vooraf een indeling te maken. De verdeellat dient daarbij als hulpmiddel. Dat is een rechte houten lat met een lengte die gelijk is aan de halve wandbreedte plus vijfentwintig centime ter. Leg op de grond tien tegels stijf naast elkaar en meet de totale lengte. Deel de gevonden lengtemaat door tien. Het verkregen getal is de gemiddelde maat van één tegel en dus ook van alle tegels uit de partij. Kies vervolgens een voegbreedte. Drie a vier millimeter is gebrui kelijk. De gemiddelde tegelmaat plus een voeg-, breedte is de maat die op de verdeellat wordt afgetekend. Om het te betegelen wandvlak zo symmetrisch mogelijk te kunnen indelen, zal eerst het zuivere midden moeten worden gezocht. Teken dit af door middel van een loodlijn tussen vloer en plafond, zodat vanuit deze lijn gewerkt kan worden. Om de passtroken (de op breedte te snijden tegels in de hoeken) steeds groter te laten zijn dan een halve tegel, moet het midden van het wandvlak (de loodlijn) precies over eenkomen met het zuivere midden van een tegel of van een voeg. Als de vloer zuiver waterpas ligt, kan direct worden begonnen met het aanleggen van de onderste rij tegels. Is dit niet het geval, spijker dan een rechte lat waterpas tegen de wand, waarvan de bovenzijde precies één tegelhoogte plus één voeg boven het laagste punt van de vloer ligt. Begin bovenop deze lat met de tweede rij tegels. De eerste tegelrij bij de vloer wordt gesneden en gelijmd als de wand hele maal is betegeld en de lat is weggehaald. Er zijn verschillende lijmsoorten. Het handigst zijn de pastueuze soorten. Ze zijn meestal blijvend elastisch en daardoor geschikt voor minder stabiele ondergronden, maar minder geschikt voor vochtige ruimten. Daarvoor is een waterbestendige lijm op' cementbasis beter bruikbaar. Deze zijn in poedervorm verkrijg baar en moeten met water tot een stevige massa worden gemengd. Het aanbrengen en verdelen van de tegellijm gebeurt met een lijmkam of een getande spaan. De tanding kan grof of fijn zijn, afhankelijk lijmsoort. Met de lijmkam wordt de lijm in 'ruggen' over de ondergrond verdeeld. Daarbij wordt de lijm zo egaal mogelijk en zonder dikke plekken verdeeld, met de ruggen in horizontale richting. Op de lijmverpakking staat een tijd waarbinnen de tegels moeten zijn aangebracht. Het vastplakken van de tegels is eenvoudig: druk de tegel op de juiste plaats, schuif hem dan enige centimeters naar boven en vervol gens weer naar beneden. Daardoor wordt de lijm over de hele achterkant van de tegel verdeeld en is de hechting optimaal. Een bijkomend voordeel is dat hiermee het jJ vlies verbroken wordt dat is ontstaan nadjj lijm op de muur is aangebracht. Zorg voor gelijke voegbreedten. Pas- o[ t(j kruisjes zijn daarvoor een hulpmiddel, a ook draadnagels of stukjes hardboard t geschikt. Voegmiddelen hebben niet alleen de functieJ eventuele maatverschillen tussen de teg derling op te vangen. Ze dien ook oir, -J spanningen tussen de ondergrond en 1 tegeloppervlak te compenseren. Voor het vullen en afwerken van de z'n vroegst na een etmaal) kan kant en ii voegpasta worden gebruikt. Een andere n. lijkheid is om zelf voegspecie te maken' - bestaat uit één volumedeel cement op'; volumedeel zilverzand. Voor voegen bra dan drie millimeter is de verhouding eer twee. Aan zelfgemaakte voegspecie kan kleurpigment worden toegevoegd. Voor tri voegen wordt witte cement gebruikt. Maak voor het voegen het tegeloppervlak t met een vochtige spons en was een paar uur J het afvoegen de 'cementsluier' weg. Probleem: ïÉt-.A Openingstijden plan-expositie: L Donderdag 15 december van 8.45 tot 21.00 uur Vrijdag 16 december van 8.45 tot 17.45 uur Zaterdag 17 december van 10.00 tot 16.00 uur Parkeren kunt u op het eigen parkeerterrein van vanOpstal Een planidee van vanOpstal og marketing importeur/groothandel/dealer van geluid en cc JBE OP 1 iesbosstraat 14 Breda/Princenhage Door Chris van Nijnatten Breda - Dat kansje waarop Ton Lokhoff doelt, ligt morgen opgesloten in on derschatting bij de tegen stander. Wellicht is daar enige sprake van in het doorgaans niet zo beschei den Amsterdamse kamp. De Ajacieden hadden het afgelopen week over De Grote Rondo, die ze voor het enige rendabele grote theater van Breda in petto hebben. Voor wie het niet weet; het rond- ootje is de favoriete opwarming bij voetballers. Ze maken een kring, plaatsen er een of twee col lega's midden in en proberen el kaar de bal toe te spelen, zonder dat de figuren in het midden aan de bal komen. Wie de bal aan de 'jagers' verliest, is af en kan in de cirkel gaan staan. Bij Ajax heb ben ze een variant bedacht. Ze nemen het hele veld aan de Bea- trixstraat als rondo-terrein, vor men een keten en de spelers van NAC mogen proberen de bal af te pakken. „Lukt ze nooit", denken ze in De Meer. Maar Louis van Gaal is niet gek, hij houdt alles in de gaten. Van Gaal 'stond woensdagavond een meter van Pierre van Hooijdonk vandaan, toen hij in de nieuwe krochten van de Kuip op zijn ei gen olijke wijze reageerde. Er werd hem gevraagd of hij zondag een beetje voorzichtig aan wilde doen met de collega's van Pierre. In Breda gaat het toch allemaal al zo moeizaam, terwijl ze vorig jaar, nog wel in topvorm, twee keer met 5-0 op hun donder heb ben gekregen van de Godenzoon tjes. „Ik zal je wat anders vertellen", zei Van Gaal. „Grote rondo's; ts- ss, ik ga ze scherp zetten. En ver tel ze trouwens in Breda maar, dat ik al weet dat ze dinsdag avond het tweede elftal het Jioofdveld in Breda kapot hebben laten trappen. Misschien gooien ze er wel weer zand op." Hij lach te een beetje. Een dag later lachte Lokhoff ook een beetje. „Laat ze ons maar on derschatten. Maar ik geloof er niet in hoor. Als ze hier het veld opstappen, staan er dik tiendui zend mensen te gillen. Zijn ze ge lijk wakker." Ajax, tja. Leuk, maar moet NAC van die club de punten pakken? „Nee." Dat weet Lokhoff ook wel. „Het is een wedstrijd op zich. Mooi en spe ciaal om tegen Ajax te kunnen spelen. Dat geldt voor ons alle maal. Maar verder? Ik weet echt niet wie er bij NAC in de defensie komt te staan, zoveel geblesseer den zijn er. Wat moeten we nou? Ik hoop dat het interland-debuut bv. Mac •ONDER VOORBEHOUD EN ALLEEN VOOR KABELABO I

de Stem | 1994 | | pagina 8