I Potige heren bewaken disco Bolkestein overspeelt met aanval zijn hand Uni\ Ho,Ho Twintig portiers Bosch' beveiligingsbedrijf ingezet bij Barocci Zundert Voornaam Kritisch vc DE STEM BINNENLAND BUITENLAND -DE STEM- DE STEM Kok ergert z DE NIEUWE DRIEHOEK- SCHUURMACHIN! VAN METAB0. DESTEM ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 A} k denk dat ik van de nonnen op de bewaar- school voor het eerst het verhaal hoorde waarmee Lu cas het tweede hoofdstuk van zijn evangelie begint en dat nog ieder jaar met Kerstmis in de nachtmis wordt voorgele zen. Het is de overbekende ge schiedenis van de volkstelling die Jozef met zijn zwangere bruid Maria naar Bethlehem drijft, van de goddelijke menswording in een stal, van de herders die, door engelen van deze wonderlijke geboor te op de hoogte gebracht, zich op weg begeven om het Kind te gaan aanbidden. Het is de evangelist Mattheus die ons, althans in de katholieke litur gie, de vlucht van het heilige gezin naar Egypte heeft be schreven en de aanbidding van de drie koningen. Het is begrijpelijk dat de vro me verbeelding zich al vroeg van deze voorvallen heeft meester ggemaakt en er aller lei volkse elementen aan heeft toegevoegd. In sommige van die apocriefe verhalen wordt verteld dat het Kind onmiddellijk na de geboorte al kon spreken en lopen, dat Jozef zijn handen vol had met vuur halen, water putten, pap koken en windsels wassen en dat het hooi waarop het Kind in de kribbe lag zo hard en droog was dat zelfs de os en de ezel er niet van beliefden te eten. Werd de maagdelijke geboor te vaak kiesheidshalve voor gesteld als zonlicht dat door herder glas valt zonder dat te beschadigen, de preutsheid sloeg nadrukkelijker toe bij de versregels in een anoniem lied waarin bezongen werd hoe Maria haar kind 'haer korstkens ront' bood, maar die later veranderden in 'ap- pelkens root'. Hoezeer men de gebeurtenis sen rond Kerstmis aan de ei gen tijd en gebruiken aanpas te, blijkt ook uit het veel te onbekende, schilderachtige epische gedicht 'Van den le- vene ons Heren' waarin ver beeld wordt hoe het Kind, als het door Maria in bad wordt gedaan, met zijn handje zo uitbundig op het water slaat dat het naar alle kanten weg- spat. Later worden die volkse uit breidingen hoofdzaak en wordt ons omstandig verteld van een herder die de zang van de engelenschaar boven Bethlehem niet hoorde ondat hij juist een afgedwaald schaap aan het zoeken was maar die, te laat bij de kribbe in ue stal, het verloren schaapje op de koude voetjes van het Kind legt en daarvoor met een honderdjarige leeftijd beloond wordt. En in hoeveel legenden dwalen er geen zwarte koningen jarenlang rond en wordt de moord op de onnozele kinderen geen bloedstollende horror-story? Bij Maupassant en vele ande re eigentijdse auteurs die nu de kerstbundels vullen, zijn het niet meer de gebeurtenis sen in Bethlehem van twintig eeuwen terug die beschreven worden, maar is de viering van het kerstfeest het decor waartegen de menselijke een zaamheid wordt beschreven, of van gebeurtenissen waarin de geboorte van het kerstkind mensen tot inkeer brengt. Niet zelden werden dat onder de pen van goedwillende maar weinig begaafde auteurs nogal larmoyante variaties op het verloren-zoonmotief. Kerstverhalen Hoezeer het kerstfeest inge kapseld is in een sfeerrijke gezelligheid die met de ge boorte van Christus niets meer van doen heeft, maar die ons met overdadige me nu's, oogverblindende adver tenties voor feestkledij, cd's met housende engelenzang, etalages vol besuikerde stol len en kransen, kabouterach tige kerstmannen en markten vol dennegroen wordt opge drongen, is misschien wel het treffendst aan de kaak gesteld door Heinrich Böll, die in zijn verhaal 'Nicht nur zur Wei- hnachtszeit' een familie ertoe veroordeeld ziet elke dag van het jaar kerstfeest te vieren. Met een boom vol kunst sneeuw, kerstgeschenken die alleen nog uit een kleurrijke verpakking bestaan en met glazen dwergen die, verhit door kaarsvlammetjes, nog in het hartje vap de zomer 'Vrede' fluisteren. Het briefhoofd van het advocatenkantoor vermeldt twintig meesters in de rechten. Een keurige lijst van namen, elke naam voorafgegaan door alle beschikbare voorletters. Slechts vier van de twintig kantoor-genoten hebben niet alleen hun voorletters laten afdruk ken, maar lieten ook hun roepnaam toe: Anneke, Carolijn, Judith en Julia. Hoe zou op dit advocatenkantoor de bespreking over het briefpa pier zijn verlopen? Zouden deze vrouwen zonder slag of stoot hun afwijkend gedrag hebben mogen uitdragen of hebben de collegae in een vinnig dispuut getracht hen te winnen voor het gareel van de onpersoonlijke voorletters ('Anneke, zo'n vóórnaam is allesbehalve voornaam')? Maar vooral: zou het toeval zijn dat tot de vier dissidenten niet eens één man behoort? (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdka'ntoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37?r3. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-178?r Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21920 Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-1969 Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01 oj-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 0165 -44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. TWINTIG portiers van het beveiligingsbedrijf Professional Protection Service in Den Bosch moeten er sinds gistera vond garant voor staan dat alles in en rond de heropende discotheek Barocci in Zundert glad jes verloopt. Het bedrijf heeft afspraken gemaakt met het politieteam Zun dert Rijsbergen. Profes sional Protection Service timmert landelijk aan de weg en heeft er onder andere toe bijgedragen dat het uitgaansleven in Den Bosch een stuk rus tiger is geworden. Van onze verslaggever René Kloeg SINDS KORT staan portiers van PPS ook in de zaken van horeca- exploitant Meijer Beheer in Bre da. Naast de portiers van het bedrijf werkt Meijer verder aan de bewaking van zijn zaken met de installatie van een uniek vi deo systeem, dat op korte ter mijn operationeel wordt. Jim van Huizen, oprichter van het beveiligingsbedrijf, wil de zaken rondom discotheek Baroc ci van het begin af aan goed regelen. Volgens hem is er nog nooit voor een discotheek in ons land zo'n uitgebreid beveili gingsplan opgesteld. „Onze mensen hebben geleerd welke figuren je moet weren. De eerste selectie begint al op het moment dat mensen het parkeer terrein opkomen. Vervolgens moet iedereen door een detectie- poort en worden indien nodig tasjes nagekeken. Wij zijn totaal anti-drugs. Maar, als wij dealers pakken en ze hun handel kwijt raken gaan ze de zaak mijden. Wij bellen altijd de politie ook al is het bij voorbeeld een hande laar met 10 pillen. Voor die aanpak is het nodig dat er kei harde afspraken met de politie komen," aldus Van Huizen. Overtreders Teamchef Jan Gorissen ver klaarde gisteren dat die afspra ken ook zijn gemaakt. Hij heeft daar verschillende gesprekken over gevoerd. Inhoudelijk wil hij er niet veel over kwijt. Wel zet zijn team vanaf de eerste ope- In vol ornaatPortiers van het beveiligingsbedrijf Professional Protection Service moeten ervoor zórgen dat alles voortaan gladjes verloopt in discotheek Barocci in Zundert. foto jan verhoeff ningsdag extra mensen in. „Er komen 3000 mensen meer naar Zundert. Dus moeten wij daar zijn. Vanaf de eerste dag zullen we bij voorbeeld de par keerproblemen in de gaten hou den. Ook treden we meteen op tegen illegale taxirijders en ook tegen taxi's van legale bedrijven, waarvan de chauffeurs niet over de vereiste papieren beschik ken," aldus Gorissen. De hard nekkige overtreders kunnen er zelfs op rekenen dat hun wagen in beslag wordt genomen. Gorissen zei gisteren dat hij voorafgaand aan de opening ver trouwen had in de aanpak van PPS. In de praktijk moet de komende tijd blijken of dat te recht is. Barocci moest dicht vanwege drughandel en overlast. Van Huizen van PPS is niet bang voor bedreigingen van de ge organiseerde criminaliteit. „Onze mensen weten dat ze dat" risico lopen. In het wereldje is bekend dat wij altijd aangifte doen. Aangifte van drugbezit en van bedreiging. Dat is regel van het bedrijf en daar tekenen de mensen ook voor als ze in dienst komen." Gat in de markt Voor Jim van Huizen is de bevei liging van Barocci het grootste project tot nu toe. Kort geleden had hij nog veertig portiers in vaste dienst en dertig mensen op oproep beschikbaar. Met de op drachten in Zundert en Breda erbij zijn daar weer enkele tien tallen mensen bijgekomen. Zijn beveiligingsbedrijf bleek en blijkt een gat in de markt. Naast de beveiliging van horecazaken zorgt hij ook voor de beveiliging van grote evenementen, in nau we samenspraak met de horeca en de politie. Voor Van Huizen staat of valt het succes van de manier van werken bij een goede samenwerking met politie en justitie. Het is zeker niet zo dat zijn bedrijf vooral zaken 'schoon veegt' waar de criminaliteit al veel invloed heeft. Van iedere zaak maakt PPS een beveili gingsrisico-analyse. Daaruit moet onder meer blijken of het personeel verantwoord kan wor den ingezet. „Wanneer een eigenaar van een zaak tijdenlang iedereen maar binnen heeft gelaten en dat ziet dat zijn zaak naar de knoppen gaat, moet hij niet ons inhuren en verwachten dat we het even rigoreus veranderen. Soms moet een zaak eerst dicht en soms kun je dingen geleidelijk bijsturen." Zijn portiers zijn potig, maar spierkracht is zeker niet het eer ste vereiste. Doel is juist om geweld te voorkomen. PPS neemt alleen mensen van onbe sproken gedrag in dienst. Justi tie heeft het bedrijf erkend en controleert het. Portiers die Van Huizen in dienst komen worden gescreend en ieder smetje is ge noeg om te worden afgewezen. Daarnaast moeten portiers van PPS bereid zijn een opleiding van een half jaar te volgen en wekelijks trainingen bij te wo nen. „Mensen die bij mij in dienst willen komen om alleen in het weekend een beetje te mep pen vallen door de mand." Na de opleiding en training zijn de PPS-portiers natuurlijk geen softies. Wekelijks oefenen ze hoe ze mensen zonder geweld buiten kunnen houden of indien nodig buiten kunnen zetten. „En als er dan al eens geweld moet worden toegepast, dan zo min mogelijk." Professioneel Laurens Meijer van Meijer Be heer vindt de 14 portiers die hij sinds korte tijd aan de deur van zijn zes zaken heeft staan zeer professioneel. Hij krijgt tot nu ook positieve reacties van zijn klanten. „De portiers maken allemaal een ontspannen indruk. Ze komen ook zo op de klanten over. Hun optreden is gewoon professio neel. Dat je bij voorbeeld aan het feit dat ze bij de geringste twijfel of ze iemand binnen moeten la ten eerst heel rustig een praatje maken. Ik was eerlijk gezegd heel benieuwd wat ik aan de deur zou krijgen. Het zijn stevige jongens, maar toch niet met een boeventronie. Ze hebben ook geen agressieve uitstraling, on danks dat er beren bij zitten," aldus Meijer. Hij constateert ook dat de por tiers van het bedrijf een goede training hebben gehad. „Praten, praten, praten eindeloos praten. Uiteindelijk leidt dat tot minder agressie. Ze selecteren ook goed, maar dat is nog geen 100 procent garantie. Afgelopen weekend stak zomaar een student iemand met een glas. Wat je dan wel ziet is dat die jongens zo'n professio- nale uitstraling hebben dat de paniek heel snel voorbij is." Teamchef M. Wachter van de politie Centrum Breda beaamt het professionele optreden. „Wat ik er van een afstand van heb gezien is heel erg professioneel. De mensen zijn erg goed opge leid op het gebied van sociale vaardigheden," aldus Wachter. Pas na een jaar denkt hij defini. tief te kunnen oordelen over Jij concept van PPS. In zijn z was de orde met de inzet eigen portiers onder leiding vu hemzelf en zijn broer Gerrital goed geregeld. „Wij wilden al een tijdje minder bij de uit* ring betrokken zijn." PPS is Volgens Meijer absoluut niet in de arm genomen na ds ernstige rellen in de Bredase binnenstad van begin september Tientallen relschoppers haa" toen verhaal omdat een van „vu uit een zaak van Meijer was geweerd. Al voor de rellen waren de gebroeders Meijers met1 Bossche bedrijf in gesprek. Bij alle zes de horecazaken vat Meijer Beheer in de binnenstad wordt op dit moment de laatsts hand gelegd aan de installatie van het video bewakingssys teem. Afhankelijk van de ont vang van de zaken zijn er mea of minder camera's geïnstal leerd. Voor de ingang van dt zaken op de Grote Markt, in dt Reigerstraat en op de Haver markt zijn kleurencameta's geïnstalleerd. „Iedereen die binnen of buitea gaat wordt op de video vastge legd. Mocht er iets gebeuren dan is er niet alleen een zwart wil foto beschikbaar, maar ook duidelijke omschrijving van de kleding. Alle camera's wo: op een viersporenband vastge steld. Met behulp van speciale apparatuur kan door van 1 naar band te springen iemand door de hele zaak worden ge volgd. Alles wordt op tijd, dag en zaak opgenomen en kan zo ook worden opgezocht," aldus Meijer. Monitors Op verschillende locaties kan er op monitors worden gevolgd wat er op straat, op de terrassen ei in de zaken gebeurt. Meijer ver wijst naar video bewakingssys temen van de politie in Engeland en Amerika. „Met een investering van nog geen tienduizend gulden kan de politie een monitor aansluiten op het systeem en zonder inzet van veel mensen in de gaten houden wat er in het centrum gebeurt. Het publiek heeft er volgens heig geen moeite mee. Publiek dal zich er niet aan stoort is hel publiek dat wij binnen willen hebben. Publiek dat zich er wel aan stoort moet maar lekker er gens anders naar toe gaan." Bijna vier maanden jong is het kabinet-Kok nu. Voorbij is de tijd dat de bewindslieden bij verklaarbaar gebrek aan vorm geving van het voorgenomen beleid vooral beoordeeld wer den op een leuk smoeltje, inne mende vriendelijkheid of ande re componenten van presenta tie. De harde werkelijkheid van het regeren dient zich aan en dus de vraag hoe bewindslieden zich daarin staande houden. Crisissituaties heeft het kabinet nog niet gekend, dus moet het antwoord op die vraag nog worden opgeschort. Intussen zijn de bewindslieden zonder kleerscheuren door de eerste behandeling van hun begrotin gen gerold, is er bijna onopge merkt een omvangrijke lasten verlichting goedgekeurd (de Eerste Kamer volgt volgende week) en houden de berichten aan dat het er in het kabinet plezierig - inclusief lachsalvo's zelfs - aan toe gaat. Is het beeld aan de andere kant van de coalitie, de fracties van PvdA, WD en D66 die dit kabinet hebben gewild en dus in beginsel schragen, ook zo positief? Al eerder betoogde ik dat men er zich bij het voor zichtig opbloeiend dualisme voor moet hoeden elk verschil van opvatting, elke openlijke discussie uit te vergroten tot ruzie en conflict. Dat kan na tuurlijk niet betekenen dat om wille van de aantrekkeljkheid van het publieke debat over inhoud van zaken, het beestje niet bij de naam mag worden Bolkestein foto de stem/johan van gurp genoemd. Dus als er ruzie in de tent is dan moet die ook ruzie heten en politiek geduid wor den. De aanval van WD-leider Bol kestein op minister Ritzen (On derwijs) valt in die categorie. Het was niet de eerste keer dat Bolkestein zich met prikkelen de uitspraken in de publiciteit gooide. 'Binnenhofbargoens' is hem een gruwel, liet hij onlangs weten. Hem zul je niet kunnen betrappen op verhullend taal gebruik; van zijn recht om kri tiek uit te oefenen waar nodig zal hij zonder aanzien des per- soons gebruik maken. Wat in zijn ogen krom is, zal hij krom noemen, wat recht is recht. Bolkestein kan zich die hou ding te gemakkelijker aanme ten omdat hij zich, vergeleken met de voorzitters van de beide andere regeringsfracties, in een onafhankelijker positie heeft weten te manuoevreren. Hij koos welbewust niet voor een plaats in het kabinet. Daardoor verschafte hij zich, binnen de kaders van het regeerakkoord, ruimte om vanuit de Kamer te pogen het kabinet op de door de WD gewenste koers te hou den. Anders dan zijn collega's Wallage (PvdA) en Wolffens- perger (D66) hoeft Bolkestein geen rekening te houden met de aanwezigheid van de eerste man van de partij in het kabi net. Die eerste man is hijzelf en dat wil hij weten ook. Want onder "zijn leiding gaat het de WD beterjlan ooit. De partij die in achterliggende jaren het patent op persoonlijke vetes leek te hebben, koestert zich nu in de ongekende luxe van eenheid achter de leider. Die luxe ver taalt zich in oplopende aan hang bij opiniepeilingen. Er zal Bolkestein en de zijnen alles aan gelegen zijn om dat beeld tot en met de Statenverkiezin gen van volgend jaar maart vast te houden. Bolkestein is een totaal ander type dan de meest succesvolle WD-leider tot nu toe, kandi daat-senator Wiegel. Was en is die vooral één-dimensionaal, Bolkestein weet met verve twee marktsegmenten te bespelen. Dat van wat Wiegel pleegde te noemen 'de mensen in het land' en dat van de gegoede, zich tot de intellectuele bovenlaag re kenende burger. Met een goed ontwikkeld vingertoppengevoel voor wat in die beide segmen ten aan gemeenschappelijke opvattingen leeft, probeert Bol kestein zijn aanhang te vergro ten. Zijn uitspraken over de asiel problematiek en de positie van minderheden in dit land, doen het in beide segmenten goed. "Minister Pronk beschrijven als een beleidsmatige egotripper, ontwikkelingssamenwerking willen vervangen door nood hulp, de sociaal-democratie en de christen-democratie dood en begraven verklaren en de victo rie van het neo-liberalisme kraaien, nadruk leggen op de prestatiemaatschappij en de heilzame werking van de markt, het past allemaal naad loos in zijn strategie. Bol kestein slaagt er bovendien in dat alles zo te overgieten met een intellectualistisch sausje dat het populistische karakter van de gerechten die hij op dient aan het oog wordt ont trokken. Bolkesteins optreden in de af gelopen vier maanden heeft hem ongetwijfeld tot de meest interessante politicus in de nieuwe Tweede Kamer ge maakt. Maar dat hij moet op passen, kwam de afgelopen we ken aan het licht. Zonder nu onmiddellijk te betogen dat ook voor Bolkestein al de regel op gaat dat succes arrogant maakt, moet toch worden vast gesteld dat de WD-leider met zijn aanval op Ritzen zijn hand overspeelde. Waarschijnlijk heeft hij dat zelf ook wel inge zien. Anders valt niet te verkla ren waarom hij, tegen zijn ge woonte in, binnen 24 uur zoveel gas terug nam dat van zijn aanval weinig meer dan een schijnbeweging overbleef. Eerst verweeet hij Ritzen het voeren van een 'hap-snap- beleid'. Daarop aangevallen door Ritzen en Wallage, koos de WD-leider voor de terug tocht. De term 'hap-snap- beleid' sloeg niet op Ritzens beleid maar op de beeldvor ming rond het optreden van de minister. En omdat zijn eerste uitspraken door Ritzen terecht werden opgevat als een aanval op het hele kabinet - de VVD- ministers Zalm (Financiën) en Van Aartsen (Landbouw) heb ben het bezuinigingscompromis mee uitgedacht - haastte Bol kestein zich om te verklaren dat de WD nog steeds achter alle ministers in het kabinet staat. Alles bijeen bepaald geen sterke beurt van iemand die graag pretendeert een politicus te zijn die alleen maar duidelij ke, niet voor tweeërlei uitleg vatbare uitspraken doet. Een en ander neemt niet weg dat er nogal wat kanttekenin gen te maken zijn bij het optre den van Ritzen en staatsecreta ris Nuis; al treedt die laatste nauwelijks waarneembaar op nu er echt problemen aan de orde zijn, maar ja, dit is ook geen tijd om gemoedelijk met. studenten op terrasjes te gaan zitten bomen. Ritzen heeft wel iswaar op slimme wijze een deel van de hem opgelegde be zuinigingen weten weg te schuiven, maar de 'oplossing die hij - en met hem het kabi net - gepresenteerd heeft, is weinig creatief en ontmoet te recht veel kritiek. In het veel geprezen dualisme tussen kabi net en regeringsfracties zal ge zocht moeten worden naar op lossingen die de toegankelijk heid van het hoger onderwijs minder geweld aan doen. Bolkestein moet er voor voor waken dat zijn drang tot hel derheid hem niet verleidt tot ondoordachte uitspraken. H|l beroept zich graag op zijn recht om te kritiseren en zijn vrijheid om te zeggen wat hij vindt Maar ook voor hem geldt dat dat recht en die vrijheid inge perkt zijn door de vrijwillig op zich genomen mede-verant woordelijkheid voor de uitvoe ring van het regeerakkoord en voor het bevorderen van de samenhang in de coalitie. On beperkte vrijheid geldt alleen maar in de oppositie. Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier K •een totaalbeeld' over c. vang en de samenstellin de tegenorders voor derlandse defensie-in. Pas dan zal het kabin< keuze maken tussen de rikaanse Apache- ei Frans-Duitse Tigre-gev helikopter. Kok verwacht dat het k half januari de keuze voor de nieuwe gevechtshf ter voor de luchtmobiele Den Haag - De univei collegegeld met duize: overduidelijk 'nee' tege: besturen niet gegeven. Zij hebben slechts een gewichtige opmerkinger plaatst. Premier Kok heeft de ur teiten gisteren verweten slechts negatief reageren binetsvoorstellen in het onderwijs. Eerder wezen korting in verband met cl selherziening van het hon derwijs af. De universiteiten vinden hoging van het collegeg omvangrijk en hebben b( tegen het tempo waarin d ring de maatregel wil iw In het kabinetsvoorstel g| collegegeld op 1 septemlj met 500 gulden omhoog, jaar later nog eens met 5 den. De voorzitters van c versiteitsbesturen menen verhoging niet te rijmen v allerlei ingrepen in de st nanciering die al nadelig i ken voor studenten; de in' van de tempobeurs, de pré beurs en de verlaging basisbeurs. De studentenbonden reap teleurgesteld, omdat de url teiten zich niet ronduit tej| voorstel hebben verklaar) kan er niks mee mee, en i| dat Ritzen er ook niks mi De universiteiten vinden legegeldverhoging niet ai bel, maar ze spelen d; hard", aldus voorzitter K. ter van de LSVb. Dat vi: voorzitter S. Nuyten va I (ADVERTENTIE) I NU VVD-FRACTIEVOOR genomen van zijn pikj onderwijsminster Ritze retirerende Bolkestein 'hap-snapbeleid' Ritzen zegt hij in te zijn voo collegegeldverhoging. V ter Zalm van Financiën Het zoveelste relletje in paarse coalitie lijkt wee Ritzen heeft echter me gezicht lijkt. Voor de ccj vol te raken. Eerder hee door te beweren dat niet meer van deze tijd Daarnaast ergeren de kestein met verve uitg( heeft doelbewust niet i hij zich als fractievoorzi laat niet na om te bena verschillende taken hel voelen het kabinet zeer In essentie heeft Bolkes de vorige volksvertege ringsakkoorden van de pot voor de politiek. V< staan van dualisme. De houding van Bolkes nobele politieke motie' wel bij zijn opstelling, de VVD en zijn partij do Het gevaar dat Bolkes provocerende gedrag De tegenkrachten stekl vilein dat de PvdA do PvdA zelf neemt de w Bolkestein toe. Wanneer Bolkestein v< stuk interessanter is g pen. Er zijn weinig plaa als in de politieke hoo beter dan Bolkestein. F beweging die indertijd gebracht.

de Stem | 1994 | | pagina 2