Daktuinhuisje Baas Zeeuwse babbels Begroting ^P%ee (uw de Sc/iMp&ae HE JA, DAT KEN I Foutje, bedankt! Op het verkeerde been gezet (Mis)leiding DE STEM Hondenparadijs STAOI'R DAN OP! RK-KERKDIENSTEN PREDIKBEURTEN Zeeland Rond verschijnt el ke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Camile Schelstraete, Theo Giele, Wil Verherbrugge, Frank Deij, Peter Oggel en Eugene Verstraeten. De re dactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendin gen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aanmerkingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. IJzendijkenaar: 'Read my Lips' Maar of het hoogste punt nou voor Hulst een hoogtepunt is? Misschien moet er voortaan met witte duiven worden gespeeld. IJzendijkenaar: Laat het nou eerst maar eens gaan vriezen. Bewoners Cadzand-Bad hebben geheid schade. Er is in Hulst uitzicht op werkgelegenheid. Jutters geven 'm van katoen. Regionale televisie komt steeds meer in beeld. De Uitkomst liet zich al voorspellen gewerkt lijk onderkomen. Zijn kast nog OVERAL waar er wordt, worden fouten gemaakt. Het kan echter pijnlijk zijn wanneer dit in een ziekenhuis gebeurt. Dit lot onderging een medewerker van deze krant. Tijdens zijn gedwongen verblijf in het ziekenhuis voor een (ove rigens geslaagde) hernia-opera tie hoorde hij op 'het zitje' ver halen over de meest lugubere voorvallen die zich in een zie kenhuis kunnen voordoen. De details worden u voor de ge moedsrust bespaard. Gekletst wordt er tenslotte altijd. Toch maakte hij het een en ander van nabij mee. Tegenover de rugpatiënt lag een krasse baas van 84, die een nieuwe knie zou krijgen. Omdat er iets met de man zijn longen mis was, werd de operatie een week uitgesteld. Tot stomme verba zing van de man op leeftijd kreeg hij na drie dagen bezoek van enkele verpleegkundigen die 'de wond kwamen controle ren'. Met de mededeling dat hij nog niet geopereerd was, dro pen de 'schoonmaaksters' met het schaamrood op de wagen af: Foutje. Na negen dagen werd onderge tekende ontslagen uit zijn tijde- vroeg in de ochtend uitruimend stond de volgende patiënt op de gang al te wachten om het bed in te nemen. 'Tijd is geld' en effenciency' zijn in de gezond heidszorg tegenwoordig ook sleutelwoorden. Niet meer kunnen rusten op zijn vertrouwde bed stond hij daar moe en noodgedwongen leu nend tegen een ander bed, te wachten op zijn taxi die, zoals met het ziekenhuis afgesproken, hem pas over een uur zou ko men ophalen: foutje. Ondertusen kwam er een opge dofte dame binnen die vroeg of de hoofdpersoon met haar mee wilde gaan naar de gipskamer om de enkel in het gips te zetten. Na de mededeling gekre gen te hebben dat hij overal met haar mee naar toe wilde, behal ve naar de gipskamer en zij gevraagd had of er dan mis schien anderen op de kamer in het gips moesten, droop ook zij met de nodige blos op de wan gen af: foutje. De nieuwe beslaper van het bed aanschouwde het geheel met de nodige gêne. Waren dit gebrui kelijke taferelen? Foutje? Nou nee, bedankt. (SB) HET zal toch niet waar zijn? Hij zal toch niet... De Vlaamse pre mier Luc Van den Brande was juist begonnen aan zijn speech voor de deelnemers aan de cur sus Vlaanderen, het parade paardje van de Zeeuwse Com missaris der Koningin Wim van Gelder. „Verwacht van mijn geen doorwrocht betoog," be gon Van den Brande. En zo was HULST is een paradijs voor honden. Mannetjeshonden dan. Een wandeling met de baas door de Hulster binnenstad is voor zo'n trouwe vierpoter een waar feest. Maar ook voor een hond kan het geluk weieens te veel worden, zo bleek deze 'week. Enthousiast sprong een git zwart poedeltje uit een auto met Belgisch nummerbord en keek blij verrast om zich heen. Over al waar hij maar kijken kon paaltjes om eens lekker zijn poot tegen op te tillen. Tiental len paaltjes, straten vol. En dito parkeermeters. Kortom, de hon- denhemel. De kleine zwarte krullebol trok hijgend de lijn strak en begon vol goede moed het eerste paal tje te besprenkelen dat hij tegen kwam. En toen het volgende, het volgende, het volgende.... Naarmate het einde van de Gentsestraat naderde ging het al wat moeizamer en langzamer. Toen het baasje vervolgens de Steenstraat wilde instappen werd de aanblik van weer tien tallen paaltjes en parkeermeters de poedel blijkbaar te veel. Het beestje ging pardoes op de &oep liggen en was met geen mogelijkheid meer vooruit te branden. Toen enig getrek en gesjor niet hielp zat er voor de baas niks anders op dan het diertje op te pakken en de rest van de straat te dragen. (EV) VORIGE week presenteerde de Kust VW Zeeuws-Vlaanderen in Nieuwvliet tijdens de alge mene ledenvergadering haar nieuwe voorzitter. Toeval of niet, maar de heer J. Smits uit Zuidzande komt net als zijn voorganger J. de Waard uit het bankwezen. De vergelijking gaat nog verder, want de kers verse voorzitter werkt eveneens voor de in het verleden gefu seerde banken Raiffeissen en Boerenleenbank. Bij de aanstelling hoort uiter aard een korte toespraak. Daar in vertelde Smits dat het werk gebied West-Zeeuws-Vlaande- ren zeer belangrijk is, vanwege de vele overnachtingen. De kust dekt ruim 75% van de verblijfs- accommodatie van heel Zeeuws-Vlaanderen. Gezien de ze drukte om een bed te be machtigen, zou hij het niet gek vinden indien het Toeristisch Bureau Zeeland van Tinie Mae- nhout ook driekwart van haar tijd aan het westen zou beste den. Maenhout zelf had daar geen bezwaar tegen. Wel een voor waarde. „Als ik dan uit dit deel ook 75% voor mijn begroting krijg, is die tenminste sluitend." (WV) Het gebrek aan een tuin wordt door flatbewoners niet zelden gecompenseerd met de inrichting van het balkon of het aankleden van het dakterras. Zo zie je soms in de hoogte de mooiste planten en bloemen bloeien. In Westdorpe wordt deze hobby wel erg fanatiek beleefd. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE HET IS weer de tijd van de 'donkere decemberdagen. De tijd dat de huizen weer sfeervol worden ingericht. Ramen en deuren worden volgeplakt, de kerstboom krijgt een plekje in de huiskamer en de kinderen mogen 's avonds weer met de kaarsen knoeien. Behalve thuis, worden ook op de scholen de klassen leuk inge richt. Tijdens handvaardigheid- lessen worden de nodige (kerst)spulletjes gemaakt. Want het moet toch 'lekker gezellig' worden. Kerst is natuurlijk be halve de kerstboom en over vloedig eten, de geboorte van Jezus. Dat kinderen daar soms heel anders over denken, blijkt wel uit de opmerking van die jongen uit groep vier. „Juf ik weet wie Jezus is," sprak hij plotsklaps. „Oh ja, en wie is dat volgens jou dan wel," vroeg ze. Hij: „Wel, Jezus is de baas van de kerst boom." (WV) ook de Vlaamse journalist Pol van den Driessche zijn spreek beurt begonnen toen het gezel schap nog in afwachting van de Vlaamse eerste-minister was. Na de eerste zin, volgde de tweede. Wederom een copie van Van den Driessches betoog. En de derde, en de vierde. Van den Brande vertrok geen spier. Het gezelschap kers-verse-Vlaande- ren-kenners begon ongemakke lijk op de stoelen te schuiven. Na vijf bijeenkomsten, met als doel de Hollandse vooroordelen over de Zuiderbuur weg te ne men, zou toch niet uitgerekend de eerste onder de Vlamingen zo'n faux-pas begaan. Hij zou toch niet doodleuk de verkeerde speech van het stapeltje gepakt hebben? Plaatsvervangende schaamte maakt zich van de toehoorders meester. Wijst ie mand Van den Brande op zijn uitglijer? Wie durft? Van den Driessche had de inlei ding tot zijn betoog afgesloten met het noemen van de eerste- minister, 'van wie hij niet waar dig was de schoenveters los te knopen'. Toen, na zijn publiek een minuutje met van gêne in gehouden adem in spanning te hebben geladen, Van den Bran de bij deze passage belandt, breekt de spanning. In plaats van zijn eigen naam, noemt de eerste-minister die van de Stan daard-journalist: 'Van wie ik nog niet waardig ben zijn veters vast te maken'. Na deze wel heel subtiele re pliek op de redevoering van de Van den Driessche, begint Van den Brande aan de, dertig kant jes tellende, uiteenzetting over zijn geliefde Vlaanderen en de plaats van de deelstaat in Euro pa, de Benelux en België. Een stuk serieuzer dat wel, maar niemand zit meer op het puntje van de stoel zoals het gezel schap zat toen Van den Brande iedereen even op het verkeerde been zette. (TG) Tja, daar trapt de douane niet in, mijne heren. Leuk geprobeerd, daar in Zaamslag waar donderdag een illegale drankstokerij annex hennep kwekerij werd opgerold. Hen nep is hennep en geen Chinese anjer, laat staan dubbel ge mengd. Want de douane kent zijn klassieken en laat zich niet door bordjes (mis)leiden. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Passeeden deistag pakteken de krant en k'liet'r mijn ogen 's overgaon; as eeste zag'k vaneigen die kleurefoto van diene soldaot staon. Dien Axeljèr. Ik aont lezen en toen schoot'r van alles deur mime kop. Pakt e stik papier, docht'k, voor g't vergeet en schrijf t'een en t'ander op. An in '44 de Polen, opt punt Axel binnen te vallen en te sneuvelen messchien, gezeed aoien: 't Is toch al zo lank gelejen dammen ons moeder 's èn gezien en d'Amerikaonen in d'Ardennen toen op tijd ulderen kerstkal- lekoen wouwen eten, oe aoite wjèreld d'r dan nou nie uitgezien en waor aoi'm wij messchien gezeten? Tegelijk kwamt'r nog wa bij mij op. Ge moe weten: Ik èn ook dienst gedaon. Opgeropen, verplicht, en omda't nou emaol nie anders kost, zijn'k gegaon. Beroeps daor aoi'm't nie zo op, in ons ogen zatt'n d'r nogal nie teveel goeie bij, maor toen'k da leesden, kree'k kompasie mee tien jongen, geloofde mij? Ge zul toch beroepssoldaat zijn en ouw moeder die zet zoiets in de krant. Ge zou ou toch doodsjeneren en ge bleef toch wennen gunter wijd in da land! Die manne die vier jaor in Indië gezeten èn, dienstplichtug wel te verstaan, van te moeten, èn daor wier op geschoten, wa d'èn die niet moet'n deurstaon? Daor zullen autoos onderwegen zijn mee kestdag, anders kom ons kerstdinee te laot. De post gao teur, d'n boot die vjèr, de bus die rai en daor is peliesie op straot, en dattij nou mee kestdag niet thuis is, da's dan gewoon 'n geval van spijtug eeh! IJ moet in Bosnië blijven en t'is deenkeluk d'n enugsten nie. IJ moet gewoon zijnen tijd uitdienen, alles bij makaor nog e week of drie. Da's ook nog t'overzien,dus eigeluk ist'r emaol niks biezonders aon d'and, al snap'k nie, dagg' ouwen eigen jongen zo voor pietsnot keu zetten in de krant! WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond 10.30 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09 15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 10.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Fau- lus. zat. 19.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zond. 9.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 9.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zat. 19.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 11.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 11.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 9.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. zaterdag 17 december ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderskerk): 10 u. ds. J. Engelheer. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u ds. A. de Hamer Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. 9.15 u. ds. C. Betram. zondag 18 december HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Sint Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk. Axel: 10 u. ds. H. Reijnders, Zaam slag. Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. J Leentfaar- v.d. Brug (HA). Groede: 11 u. ds. v.d. Sar. Dond. 22/12: 19 u. adventsvesper. Hoek: 10 u. ds. A. v.d Maas. Hontenisse: 11 u. ds. A. de Meij Mecima. 16.30 uur Kerstviering zondagsschool. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: 9.30 u. ds. A. de Meij Meci ma. 17 u. kerstviering zondags school. Nieuwvliet: 10 u. ds C. Hoogen- doorn. 16.30 u kinderkerstfeest. Oostburg 10 u. dienst te Zuidzan de. Philippine: 10 u. ds. M. Taalman-de Ruiter. Retranchement: 11 u. ds. Houwaart. Schoondijke: 9.30 u. ds. F.v.d. Sar (SOW-dienst in Herv. Kerk). Sint Kruis: 9 u. ds. H. Valk (HA). Sluis; 9.30 u. ds Houwaart. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. J Boersma; (Goede Herderskerk): 10 u. ds. A. Bosch. 19 u. ds. M. Heijting. (Opstandingskerk): 9 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte) 17 45 u. ds. J. Boersma. Waterlandkerkje: 10 u. 11 u. dhr. Ketelaar. IJzendijke: 9.30 u. ds. J.v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. ds. A. de Haan (gezam. dienst). 19 u. ds. H. Rein- ders (gezam. dienst in Geref. Kerk). Zuidzande: 10 u. dhr J. Ende (ge zam. dienst). GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 u. ds. R v. Elderen, 17 u. ds. A. de Haan, Zaamslag. Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. A. Bosch. (Opstandingskerk): 10.30 en 15 u. ds. D de Best. Zaamslag: 10 u. ds. A. de Haan, 19 u. ds H. Reinders. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel 9.30 u. ds. A. Souman, 15 u. ds. A. Kramer, Gent (HA). Hoek: 9.30 u. Stud. J. roose, Kam pen, 15 u.. ds. A. Souman. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 u. leesdienst, 15 u. Stud. J. Roose. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: ('t Kruispunt): 10 u. br. C. Goudswaard. Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u. dhr. T. van Nes. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Nieuwvliet: 10 u. ds. J. Servaas, St. Niklaas (B). DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. dhr. T. Postma. Middelburg: 11 u. mevr. C. Rezel- man en dhr. C. Vis. Vlissingen: 9.30 u. mevr. C. Rezel- man en dhr. C. Vis. Aflevering 386 Als Omèr de Wilde uit Clinge nog vertrouwen in ons heeft, zal het vast niet veel zijn, want hoe lang dit lied er maar al ligt....! Het kwam er telkens maar niet van! Omèr: verschoning. Het heet 'Ons Eerste Elftal' en Ton van Engelen schreef het in 1952, dus zo links en rechts zal er wel al eens een speler gewisseld zijn. De melodie is als: Hiep, hiep, hoera.... Na ieder couplet dient navolgend refrein gezongen te worden: Jongens van de 'Sportclub Clinge' laat ons allen dit refrein Nu voor Rood-Wit luide zingen, dat wij de roem van Clinge zijn. ONS EERSTE ELFTAL Hooggeachte clubgenoten, die thans hier te samen zijn, Ik breng hier een huideliedje, bij dit zilveren festijn. Laat ons dus nu luid zingen, hef'nt feestrefreintje aan Nu wij vandaag in Clinge, vijfentwintig jaar bestaan. Leegwater is onze doelman, die zijn kooi heel streng bewaakt En met honderdduizend mensen nog niet zenuwachtig raakt. Pas heeft hij een bene gebroken en heeft daarvan nogal last En nu hij geen bal kan grijpen, houdt hij zijn Simone vast. (Beterschap. Pegam) Achter werken steore knapen zoals Weemaes onze 'Crack', Die voor Rood-Wit steeds paraat is, onze stoere rechterback. In de sport een grote kerel, in de liefde is hij klein, Hij vindt dat alle meisjes vlindertjes met vleugeltjes zijn. Fransje Merckx is onze stopper, hij de ziel van onze ploeg, Hij zou 's nachts geen oog meer slapen, als men Clinge ooit versloeg. Hij laat vaak het hoofd gauw hangen en hij kijkt dan toch zo zuur, Was hij maar al bij zijn Annie, want dan is hij steeds vol vuur. Naast hem werkt E. van Roeyen, is een sieraad op het veld. Op hem in de achterhoede is eenieders hoop gesteld. Thuis ook, heb ik horen zeggen, speelt hij 'n prima partij, Want nu pas een poos geleden, kreeg zijn vrouw er 'n tweeling bij. Pietje Ras een goede speler, leeft geheel en al voor sport. Snel en altijd zeer beweeglijk, komt aan snelheid nooit tekort. Ras die traint ons eerste elftal, 'k hoop dat hij z'n best blijft doen En Rood-Wit eens zo mag leiden tot een waardig Kampioen. Eentje in de middenlinie werkt het hardst van allemaal. Zwoegen als een echte terrier doet hij tot het eindsignaal. F. Vermeiren, k'zou je willen vragen, waar haal jij de kracht vandaan; Is het uit bier of limonade of verdien j' er enkel aan? E. Willaert dat is een kanthalf van de allerbeste soort Enthousiast en onverschrokken stuwt hij zo de aanval voort. Immer zal hij blijven werken, blijft zijn kleuren eeuwig trouw, Houdt nog meer van Sportclub Clinge, heus, dan van zijn eigen vrouw. Nu de grote man van Clinge, de beste van het stel, Is toch zeker hier 'De Witte', steeds de beste in het spel. Van deze uiterst faire speler, heeft hier iemand mij verteld, Dat hij overal bekend staat als 'De Schrik van het Hele Veld'. Rechts vooraan daar werkt er Segers, is een serieuze man Die, als hij maar eens zou willen, heus wel iets presteren kan. Segers is er vast een kerel, werkend voor zijn Rood en Wit En hij draagt de Clinge-kleuren immers heel diep in zijn hart. Willaert de midvoor van Clinge, is op het veld een beetje traag Toch zien wij hem hier in Clinge in de aanval o zo graag. Met zijn hoofd is hij geweldig, als zijn schot ook eens zo was, En de sukkel niet getrouwd was, waren wij zo in de tweede klas. Franckaert is onze linksbuiten, van de ploeg het beste deel. Een ding maakt je wel eens razend: praten doet hij veel te veel. Franckaert ik wü je adviseren gauw 't huwelijk in te gaan, Dat is voor jou heel wat beter, dan is't kankeren zo gedaan. Pegam

de Stem | 1994 | | pagina 21