Borsele tevreden met eerdere sluiting kerncentale Gemeenten moeten garant staan GIEHZE100S TELEFONEREN Zeeuw Protest JAC Terneuzen in Statenzaal Sluis huldigt voor laatste keer zijn sporters POLITIE rapport Studiecentrum Zeeland uit financieel dal door optrekken hypotheek Voor 1997 geen sanering kanaal Gent-Terneuzen Wisselvalligheid blijft Foutje, bed Op het verk DE STEM ZEELAND DE STEM Raad Oostburg akkoord met plan Schelde veste Buien Verwachtingen Terugblik pastoriediensten Monopoly-toernooi in Westdorpe Eis achttien maanden tegen drugdealer met een SIEMENS S3 GSM-telefoon Hondenparad' ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 C3 Middelburg - Burgemeester Mandos van Borsele is tevreden over het kabinetsbesluit om de kerncentrale drie jaar eerder te sluiten. „Het is natuurlijk nog afwachten wat de Kamer doet. Ik hoop, gezien de gebeurtenissen in de Kamer enkele we ken geleden, dat de kamerleden er ver standig mee omgaan." Belangrijkste aspect van het besluit is voor Mandos dat de werkzaamheden voor verhoging van de veiligheid van de centrale door künnen gaan. „De veilig heid kwam voor ons op de eerste plaats. Werkgelegenheid op de tweede; de on zekerheid op dat punt is in elk geval weggenomen en de werkgelegenheid voor de komende tien jaar gegaran deerd." Secretaris Heuckelbach van de onder nemingsraad van de locatie Zeeland van de Elektriciteits Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland (EPZ) is blij dat er een stuk spanning voor de werk nemers van de kerncentrale is wegge vallen. „Goed dat dit net voor de kerst dagen is gebeurd." Om de kerncentrale in 2004 stop te zetten, moeten activiteiten in de kern centrale al in 2001 afgebouwd worden, redeneert de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Van Gelder. In dat jaar valt volgens hem dan ook pas het mo ment van echt beslissen over doorgaan of niet. „Ik ben ervan overtuigd dat degenen die dan beleidsverantwoordelijkheid hebben, zullen afwegen of werkelijk die zeventig miljoen gulden uit algemene middelen gehaald moeten worden voor een centrale die veiliger is dan die altijd al was." Van onze verslaggever Aardenburg - Het Studiecentrum Zeeland kan uit het financiële dal omhoog klimmen als de hypotheek wordt opgetrokken tot het oorspronkelijke bedrag van zeven miljoen gulden. De na 1 januari nog zeven Zeeuws- Vlaamse gemeenten moeten dan wel opnieuw voor het volle pond garant staan voor die eerder afgesloten geldleningen. Daarnaast is een overbruggings krediet (drie ton) van de provin cie nodig en een geldlening van 465.000 gulden met een korte looptijd, die een extra garantie van de gemeenten vergt. De gemeenteraad van Sas van Gent ging donderdagavond al akkoord met die extra garantie vanwege het 'regionale belang' van het studiecentrum. „Er is al zoveel verdwenen uit Zeeuws- Vlaanderen, wat we hebben, moeten we proberen vast te hou- Van onze correspondent Oostburg - De gemeenteraad van Oostburg is unaniem ak koord gegaan met de uitgangs punten voor het plan Schelde- veste aan de Nieuwesluisweg te Breskens. Het college kreeg van de raad wel de opdracht mee de vereni gingen bij de definitieve exploi tatie-overeenkomst voorrang te geven bij het gebruik van de sporthal. De grote lijnen van het voorstel zijn dat de gemeente een miljoen gulden bijdraagt in de bouw van de sporthal. Daarnaast trekt de gemeente driekwart miljoen uit voor aanpassingen omdat het sportcomplex zo dicht mogelijk bij Breskens gebouwd moest worden. den," zo werd gezegd. Zeeland Studiecentrum kwam als gevolg van de drastische uit breiding van de accommodatie en door de omschakeling van non-profit naar profit-activitei- ten in ernstige geldmoeilijkhe- den. De lopende geldschulden bedragen 1,2 miljoen gulden. De problemen kwamen oktober vorig jaar voor het eerst aan het licht. Het bestuur zocht naarstig naar oplossingen om de finan ciële tegenspoed te overwinnen. Dat gebeurde in de vorm van bezuinigingen op personeelskos ten door aflopende contracten niet te verlengen en naast een nieuw bestuur nieuw manage ment aan te stellen, maar ook door bij de bank uitstel van aflossingsverplichtingen te krij gen. Een onderzoek naar de toekomst van Zeeland Studiecentrum bracht drie mogelijke scenario's op tafel. Niet gekozen is voor algehele bedrijfsbeëindiging. Dat zou leiden tot verlies van 58 arbeidsplaatsen in de regio. Ook de mogelijkheid van verkoop van de gebouwen aan een ander en die vervolgens terug huren is vooralsnog afgevallen. De keuze van het bestuur van Zeeland Studiecentrum en de gemeente Aardenburg is geval len „op de. derde variant, op hoging van de hypotheek en ver lenging van de garantstelling tot het oude maximum. De gemeenteraad neemt dinsdag 20 december een besluit. Het Jongeren Advies Centrum (JAC) uit Terneuzen heeft gisteren met spandoeken op de publieke tribune een halve dag lang in de Middelburgse statenzaal geprotesteerd tegen opheffing. Het centrum is bevreesd dat door de reorganisatie, die de Staten willen en waar gisteren ook tot werd besloten, het nut van het JAC verloren gaat. Het provinciebestuur wil de huidige JAC-vestigingen op termijn ombouwen naar model van het zogeheten JAIB waarbij naast versterking van de algemene hulpfunctie ook ruimte is voor licht pedagogische hulpverlening. FOTO JAAP WOLTERBEEK Den Haag - De sanering van de kanalen Gent-Terneuzen en Sluis-Brugge kan pas vanaf 1997 op grote schaal aangepakt worden. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat conclu deert dat sanering van de Handelshaven in Breskens hoge urgentie heeft, gezien de verontreiniging van de waterbodem. Dat blijkt uit het Saneringspro gramma Waterbodem Rijkswate ren 1995-2010, dat minister Jor- ritsma gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Over het kanaal Gent-Terneuzen wordt opgemerkt dat de vervuiling met de giftige chemische verbindin gen PAK's in de sliblaag op sommige plekken doorlekt naar de havenbodem. Toch conclu deert het ministerie van Verkeer en Waterstaat dat het grondwa ter niet vervuild is. Verwerking op grote schaal is voor 1997 niet te verwachten omdat een stortlocatie voor de vervuilde slib pas dan beschik baar komt. Voor die tijd moet in noodgevallen maar gebruik ge maakt worden van kleine regio nale stortplaatsen. De vervuiling van het kanaal Sluis-Brugge zal de eerste jaren vanwege het ont breken van een stortlokatie niet opgeruimd worden. Van onze correspondent Sluis - Sluis huldigde giste ren voor de laatste keer zijn sporters. De eveneens afsheid nemende wethouder Adrie Oosterling sprak in een goed gevuld Belfort dan ook van een historische huldiging. „Het is voor de laatste maal dat dit in Sluis als zelfstandige ge meente kan. Laten we daar even bij stilstaan," aldus Oosterling die vervolgens Hans Henry, Theo Tas, Arie Bogaart (sinds de op richting van de sportraad pen ningmeester) en Giel van Westen huldigde. In de pauze had Bram van Lare voor een uitstekende opvulling gezorgd door de triatlonsport (de Sluisse Terese van Lare werd dit jaar in deze sporttak wereld kampioene bij de veteranen) na der te belichten. Daarvoor waren naast de bondscoach van de NTB, Alexander Maasdijk, ook present Miquel van Tongeren, Mario Willems en Terese van Lare de drie winnaars van het jongste Zeeuwse Super Prestige Circuit. Na de pauze werden de navol gende sporters en teams gehul digd: Zaalvoetbal club Oud Sluis (kamipoen Orevo), Bart Groos- man (NK bridge paren en vier tallen), Maike van Damme (ZK damesdubbel), Marleen Masclee (meervoudig ZK kampioene bad minton), Femke ten Hoor (win nares Zeeuwse Grand Prix bad minton), Ineke van Hal (winna res Zeeuwse Grand Prix bads- minton), zaalvoetbalteam Groos- man/Pacojeans (kampioen derde klasse OREVO), Terese van Lare (WK triatlon veteranen), tweede mixed team Lawn tennisvereni ging Sluis, A. Bogaart (penning meester sportraad sinds 1970), F. Gijsel (volbrengen marathon van Londen), Rob Bogaart (vierde bij de West Vlaamse kampioen schappen karate) en P. Warmer dam (volbrengen alternatieve elfstedentocht en de 200 km van de Weissensee). De Sluisse Terese van Lare werd dit jaar bij de triatlon wereldkampioene bij de vete ranen en werd daarom ook gehuldigd door wethouder, Adrie Oosterling. FOTO W1M KOOIJMAN Auto gestolen Axel - Gisternacht is vanaf een parkeerplaats aan de Marij- kestraat in Axel een blauwe Opel Corsa ontvreemd. Het voertuig was voorzien van ken tekennummer SV-85-HY. Kat vergiftigd Hulst - Gistermorgen deed een 33-jarige vrouw uit Hulst bij de politie aangifte van het feit dat haar kat dood werd aangetrof fen op de Dullaertstraat. Vol gens een dierenarts is het dier vergiftigd door strychnine. Alcoholcontrole Kloosterzande - Gisternacht werd een 26-jarige automobilist uit Walsoorden op de Hulster- weg in Kloosterzande gecontro leerd op het gebruik van alco hol. Een ademanalysetest gaf als uitslag een promillage aan van 0.9. De man kreeg een dag vaarding uitgereikt. Inbraken in caravans Nieuwvliet - Bij de politie in West-Zeeuws-Vlaanderen werd gisteren aangifte gedaan van in braken in drie op een camping aan de Mosseldijk te Nieuwvliet staande caravans. Uit een daar van verdween een schotelanten ne. De beide andere zijn ge bruikt als slaapplaats van niet bij de camping ingeschreven staande parkeerders. De cara vans waren alle eigendom van Duitse families. Achtervolging Sas van Gent - Achtervolgd door de Belgische Rijkswacht raakte donderdagavond op de Westdam te Sas van Gent een 26-jarige man uit Dortmund (D) de macht over het stuur kwijt van de hem bestuurde perso nenauto en belandde in een sloot. Daarbij werd de auto ge heel vernield. De Rijkswacht startte de achtervolging in Zei- zate omdat bij hen was bekend dat het voertuig op 10 december in Sluiskil was gestolen. Na zijn aanhouding werd de man over gedragen aan de Zeeuw-Vlaam- se politie die de Duitser achter slot en grendel zette. Autoradio gestolen Sint Jansteen - Donder dagnacht is ingebroken in een aan de Populierenstraat te St.- Jansteen geparkeerdstaande personenauto van een 25-jarige vrouw uit die plaats. Uit het voertuig verdween een autora dio. De vrouw deed hiervan aangifte bij de politie in Hulst. Inbraak Terneuzen - Uit een woning aan de Spaarnestraat te Terneuzen is bij een inbraak voor vele duizenden guldens aan audio- en videoapparatuur ontvreemd. De 32-jarige bewoner ontdekte dit bij thuiskomst op donder-' dagavond. De diefstal moet de zelfde avond zijn gepleegd. Jongen gewond Terneuzen - Bij een verkeerson geval in zijn woonplaats liep een 16-jarige snorfietsbestuur der uit Terneuzen een hoofd wond op en moest zich onder dokstersbehandeling stellen. De jongen verleende op de kruising Tooropstraat/Rembrandtlaan geen voorrang aan een perso nenauto bestuurd door een 47-jarige vrouw uit Terneuzen. Bij de botsing werd de snorfiets geheel vernield en de personen auto licht beschadigd. Libanees aangehouden Terneuzen - Gisternacht om streeks twee uur is een 30-jarige uit Libanon afkomstige man op de Korte Kerkstraat in Terneu zen aangehouden. De man bleek in het bezit te zijn van verschil lende potjes met onbekende pil len en verder enkele grammen cocaïne. Hij is ingesloten en ter beschikking gesteld van de vreemdelingendienst van de po litie. Diefstal auto Terneuzen - Een 39-jarige in woonster uit Terneuzen deed gisteren bij de politie aangifte van diefstal van haar personen auto. Het voertuig, een rode Triumph Acclaim HLS, voor zien van kentekennummer HX- 20-JK, werd donderdagnacht ontvreemd vanaf een parkeer plaats aan de Anjestraat in Ter neuzen. Diefstal Terneuzen - Donderdagmiddag werd uit een elektrowinkel aan de Schoolweg in Terneuzen een portofoon met een waarde van 1100 gulden ontvreemd. Dank zij oplettendheid van een getui ge, die de politie een duidelijk signalement kon verschaffen van de verdachte, kon deze vrij snel worden aangehouden. De 33-jarige Terneuzenaar had in tussen de portofoon al afgege ven aan een 46-jarige stadge noot. Die spoorde de politie ook op en in de loop van donderdag avond kon de portofoon weer worden teruggeven aan de rechtmatige eigenaar. Tegen beide Terneuzenaren is proces verbaal opgemaakt. Illegalen aangehouden Zuidzande/Terneuzen - De po litie in Zeeuws-Vlaanderen heeft gisternacht vier illegalen aangehouden en ingesloten. Op de Ambachtsdijk in Zuidzande liep een 20-jarige illegaal in Nederland verblijvende Chinees in handen van de politie. In een woning aan de Van Bovenstraat in Terneuzen werden door de politie twee Marokkanen en een Spanjaard aangetroffen die niet in het bezit waren van identi teitspapieren. Alle aangehoude nen worden ter beschikking ge steld van de vreemdelingen dienst van de politie in Zeeuws- Vlaanderen. In de berm Westdorpe - Vermoedelijk door het rijden onder invloed van alcohol raakte gistermorgen een 35-jarige automobilist uit Zelr zate (B) op de Tractaatweg in Westdorpe even het spoor bijs ter en belandde met zijn perso nenauto in de berm. Een ade manalysetest gaf als uitslag een alcoholpromillage aan van 1.6. De man kreeg een proces ver baal. Auto in brand IJzendijke - Donderdagmiddag zag een 26-jarige vrouw dat de voor haar woning aan de Wa- tervlietstraat te IJzendijke ge parkeerdstaande personenauto spontaan begon te branden. De gealarmeerde brandweer van IJzendijke kon niet voorkomen dat het voertuig geheel uit brandde. Een technisch manke ment aan de auto is vermoede lijk de oorzaak van de brand. Snelheidscontrole IJzendijke - Donderdagmiddag zijn bij een snelheidscontrole gehouden op rijksweg N61 nabij IJzendijke 31 automobilisten bekeurd wegens het overtreden van de maximum snelheid van 80 kilometer per uur. Gecontro leerd werden 823 voertuigen en de hoogstgemeten snelheid be-; droeg 114 kilometer per uur. De controle uitgevoerd tussen 13.00. en 15.30 uur werd gehouden in samenwerking met rijkswater-i staat die zich bediende van een radarpistool. Vernieling Terneuzen - Door een 56-jarige eigenaar van een café aan de Nieuwediepstraat te Terneuzen werd gisteren bij de politie in Terneuzen aangifte gedaan van een vernieling. Een onbekende bezoeker sloeg donderdag met een fles op een speelkast, waar door een schade ontstond van ongeveer 1500 gulden. HET wordt vanmorgen uitkijken voor gladde plekken op de wegen en dan vooral op op- en afritten Op vele plaatsen hangt er nu nog nevel of mist, als die opgetrokken is, wordt het een redelijk zonnige dag. Overigens zijn we nu bij de juiste temperaturen voor deze tijd van het jaar beland, 's nachts wat schommelend rond het vriespunt en overdag 5 tot 6 graden. Er zullen ook wat lichte buien vallen de komende dagen, maJr ook veel zonnige perioden. Een uitloper van een hogedrukgebied heeft ons de afgelopen nacht bereikt en zorgt in ieder geval vandaag voor redelijk winterweer. Op de Atlantische Oceaan bevinden zich flink wat fronten van depressies, die naderen onze streken met grote snelheid om dat in de hogere luchtlagen een strakke en harde luchtstroom vanuit het westen op gang is gekomen. Als die storingen ons passeren kan er wat lichte regen uitvallen. Dat begint morgen al en volgens de weerkaarten zal dit de gehele week het geval zijn. Dat betekent dat de kansen op een witte kerst aanzienlijk gedaald zijn. Maar als u zo graag een sneeuwtapijt wil zien tijdens deze dagen moet u nog niet wanhopen, want in een week kan veel veranderen. Als we de verwachtingen in cijfers vertalen komen we tot de volgende conslusie: vandaag een maximumtemperatuur, komen de nacht rond het vriespunt, een zeer kleine kans op neerslag, maar de zon zal volop aanwezig zijn Morgen bewolkt en nu en dan wat regen, overdag wordt het zeker 7 graden en 's nachts zelfs 4 graden. Vandaag en morgen west tot zuidwestelijke wind 3 tot 4 Beaufort. Maandag opnieuw wisselend bewolkt opklarin gen afgewisseld met buien, het is aanzienlijk frisser met overdag 3 graden en 's nachts 2 graden. De wind is maandag beduidend harder met 5 tot 6 Beaufort. Dinsdag, woensdag en donderdag, de kansen op neerslag worden minder, overdag 4 graden en 's nachts opnieuw rond het vriespunt, de wind draait naar het noordwest en is met 3 tot 4 Beaufort redelijk. Aangezien de noordwestelijke wind koude lucht uit de buurt van Groenland aanvoert warmt deze boven de Noordzee flink op, dat betekent buien én die kunnen natte sneeuw vervoeren. Hoe was het weer vorig jaar op 17 december? De zon scheen totaal niet, het regende een halve milimeter, overdag werd het 6.9 en 's nachts 1.6 graden. De extreme temperaturen op 17 december sinds 1900: in 1946 vroor het 's nachts 11.4 graden, maar in 1953 was het 13.1 graad warm Wintersportgebieden, het vriest op 2.000 meter 8 graden en op 3.000 meter 15 graden De weerspreuken: 'Valt tijdens de winter veel regen neer, we krijgen straks prachtig zomerweer' en 'Grauwe nevels is geble ken, zijn voor koud weer een zeker teken'. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. G. Claessens, St. Jansteen, tel. 01140-20159. WEST-ZEEUWS-VLAANDE REN Van zond. 12 u. tot maand. ,20 u. pastor H. de Vrieze, tel. 01177-1472 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid- dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. W. Vervaet, tel. 01155-61532. Van onze correspondent Westdorpe - Voor de achtste maal wordt morgen het traditio nele monopoly-toernooi gehou den in het Westdorpse café de Gravin. De opzet van het toernooi is ten opzichte van de voorgaande edi ties niet gewijzigd. Tot 14.30 uur kunnen de deelnemers zich op geven en daarna gaat de eerste ronde van anderhalf uur van start. Vervolgens worden geld en goe deren geteld en kan de tweede ronde starten, eveneens voor an derhalf uur. Daarna is bekend wie zich geplaatst hebben voor de finale, die over maximaal twee uur gespeeld wordt. Rond de klok van half zeven zal dus de winnaar of winnares be kend zijn. Deze krijgt dan, naast zijn of haar prijs, tevens de wis seltrofee uitgereikt. Van onze correspondente Middelburg - Tegen de Vhssing- se harddrugdealer F. B. (37) is vrijdag voor de Middelburgse rechtbank een gevangenisstraf geëist van achttien maanden. B., zelf al zo'n twintig jaar ver slaafd, was enige tijd clean toen hij in oktober '88 uit een vorige detentie werd ontslagen. Buiten de gevangenis duurde het echter niet lang of B. greep opnieuw naar de harddrugs en in de pe riode januari '89 tot september van dit jaar voorzag de Vlissin- ger in eigen behoefte door de verkoop van heroïne en cocaïne. Enige aanvulling op zijn inko men verkreeg dè man bovendien door een serie woninginbraken in Vlissingen en omgeving. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. I (ADVERTENTIE) bereikbaar in heel Europa een begrip in service en de elektronica van morgen- Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 :ZeeL ke z editie Bijdr Can Giele, Fran Euge dacti" Geen gen, tips, op belt u ook s 145,4 IJzendijkenaar: 'Read m Maar of het hoogste p Misschien moet er voort IJzendijkenaar: Laat he Bewoners Cadzand-Bad Er is in Hulst uitzicht o Jutters geven 'm van kat Regionale televisie komt De Uitkomst liet zich al OVERAL waar er g wordt, worden fouten ge Het kan echter pijnlij wanneer dit in een ziek gebeurt. Dit lot ondergi" medewerker van deze Tijdens zijn gedwongen v in het ziekenhuis voor een rigens geslaagde) hemia- tie hoorde hij op 'het zitj halen over de meest lu voorvallen die zich in ee kenhuis kunnen voordoe" details worden u voor d moedsrust bespaard. Ge wordt er tenslotte altijd. Toch maakte hij het ee ander van nabij mee. Tege de rugpatiënt lag een baas van 84, die een ni knie zou krijgen. Omdat e met de man zijn longen was, werd de operatie een uitgesteld. Tot stomme v zing van de man op le kreeg hij na drie dagen b van enkele verpleegkun die 'de wond kwamen cont ren'. Met de mededeling d nog niet geopereerd was, pen de 'schoonmaaksters' het schaamrood op de wag Foutje. Na negen dagen werd ond tekende ontslagen uit zijn t HET zal toch niet waar zijn zal toch niet... De Vlaamse mier Luc Van den Brande juist begonnen aan zijn s voor de deelnemers aan de sus Vlaanderen, het pa paardje van de Zeeuwse missaris der Koningin Wim Gelder. „Verwacht van geen doorwrocht betoog," gon Van den Brande. En zo HULST is een paradijs honden. Mannetjeshonden Een wandeling met de door de Hulster binnensta voor zo'n trouwe vierpoter waar feest. Maar ook voor hond kan het geluk welee veel worden, zo bleek iweek. Enthousiast sprong een zwart poedeltje uit een auto Belgisch nummerbord en blij verrast om zich heen. 0\ al waar hij maar kijken paaltjes om eens lekker poot tegen op te tillen. Tien len paaltjes, straten vol. En parkeermeters. Kortom, de h denhemel. De kleine zwarte krullebol t hijgend de lijn strak en be vol goede moed het eerste pf tje te besprenkelen dat hij te kwam. En toen het volger het volgende, het volgend Naarmate het einde van Gentsestraat naderde ging al wat moeizamer en langzan Toen het baasje vervolgens Steenstraat wilde instap werd de aanblik van weer ti tallen paaltjes en parkeerme! de poedel blijkbaar te veel. Het beestje ging pardoes op Stoep liggen en was met g mogelijkheid meer vooruit branden. Toen enig getrek gesjor niet hielp zat er voor baas niks anders op dan diertje op te pakken en de r van de straat te dragen. (EV)

de Stem | 1994 | | pagina 20