DE STEM Asielzoekers moeten werken PROFILzKLAASSEN Mestac ziet af van bouw fabriek op kanaaleiland bij Sluiskil 'Hoger onderwijs alleen voor rijkeluiskinderen' ansen bv. Bewoners Roosevelt in Terneuzen moeten meer huishoudelijk werk doen Leven in vier grote Zeeuwse gemeenten wordt weer duurder Meerderheid in Staten is voor verhoging van de energietarieven GEBRUIKTE FIETSEN SPARTA MET. i.z.g.st. 875. PEUGEOT VOGUE i.z.g.st. 750.- Studenten en scholieren protesteren tegen bezuinigingplannen Ton aan antiek gestolen in Sluis 1 K SKI-leden laten koffie staan om de eerste Zeeuwse Playbackshow te financieren CDA en PvdA maken stoere taal niet waar Japan koopt Zeeuwse melkrobotten Schoen met voet gevonden op strand van Veerse Meer Zeeland wil verhoging geld voor pleegouders PASSAGE-AXEL-01155-61781 Zeeland ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 DEEL C Van onze verslaggeefster Sluiskil - Mestcorporatie Mestac uit Veldhoven ziet af van de bouw van een fabriek op het kanaaleiland bij Sluiskil. Het bedrijf heeft om onbekende reden de optie op het stuk grond niet verlengd. Het Havenschap Terneuzen gaat de grond aan drie andere bedrijven verko pen: scheepswerf De Schroef, container- bedrijf Moens en aannemer De Vos. Woordvoerder F. van de Hemel van het havenschap wilde deze namen gisteren echter niet bevestigen, voordat de koop definitief is. Het bewuste perceel is 7.500 vierkante meter groot en ligt op grondgebied van de gemeente Sas van Gent. Het college van B en W van die gemeente had Mestac inmiddels de benodigde vergunningen verleend. Het bedrijf wilde op het ka naaleiland een opslagloods voor dierlijke drijfmest bouwen. Omwonenden waren bang voor stanko verlast en maakten bezwaar tegen het afgeven van de hinderwetvergunning. Maar dat bezwaar verklaarden B en W in augustus ongegrond omdat in die ver gunning bepaalde beperkende voor waarden waren opgenomen. Volgens Van de Hemel van het haven schap is de term 'optie' overigens niet helemaal juist. „Het gaat om een recht van voorkeur. Dat kost niets, maar geeft een bedrijf de mogelijkheid een jaar lang de grond te kopen. Op 1 juli 1993 verliep het recht van voorkeur voor Mestac. Tussen juli vorig jaar en heeft zich dus een andere gegadigde gemeld, die de grond zeer waarschijnlijk gaat kopen." Bij Mestac was niemand bereikbaar voor een reactie. De telefoniste liet weten dat iedereen die er iets over zou kunnen zeg gen 'in een hele belangrijke ledenverga dering' zat. „Er is zoveel loos op dit mo ment," sprak zij raadselachtig. F. Saerens, een van de zeventig bezwaar makers, is bijzonder blij met het nieuws dat Mestac niet komt. „Een beter kerst cadeau had ik me niet kunnen wensen. De toekomst ziet er voor Sluiskil weer goed uit." Van onze verslaggever Vlissingen/Oostburg - Stu denten en middelbare scholie ren in Zeeland hebben giste ren geprotesteerd tegen de on- derwijsbezuinigingen die mi nister Ritzen door wil voeren. Gisterochtend vroeg bezetten studenten de Hogeschool Zee land in Vlissingen. Ook leerlin gen van de Pabo en het Delta College in Middelburg hielden protestacties, evenals scholieren van scholengemeenschap Schel- demond in Vlissingen. In Zeeuws-Vlaanderen deden de eindexamenkandidaten van scholengemeenschap Het Zwin in Oostburg mee aan de acties. Gistermiddag nam een grote groep beschilderde scholieren van de Middelburgse Pabo zin gend en dansend bezit van het Abdijplein. D66-Gedeputeerde Dijkwel (Onderwijs) stal daarbij de show door per megafoon te verklaren dat hij de petitie van de jongeren zou doorsturen naar de minister. „Drie hoeraatjes voor meneer Dijkwel," riep daarop de actie leider, waarna de jeugd begon te zingen: „Dijkwel bedankt, Dijk wel bedankt..." Bezetting Studenten van de Hogeschool Zeeland namen gisterochtend be zit van het bestuursgebouw, zet ten alle deuren vast met hangslo ten en verklaarden zich bereid desnoods een heel weekend en volgende week door te gaan met de bezetting als hun eisen niet werden ingewilligd. Een vierde jaars student, die het met de ac ties niet eens was, molesteerde een deur en richtte uit boosheid Een grote groep beschilderde Pabo neemt zingend en dansend ook andere kleine vernielingen aan. „Alleen rijkeluiskinderen, ook al hebben die de intelligentie van een vis, kunnen straks nog hoger onderwijs gaan volgen. En die nitwits komen dan weer in de re- Van onze verslaggever Sluis - Onbekende hebben in de nacht van donderdag op vrijdag uit een antiekzaak in de Oude Kerkstraat in Sluis voor minstens honderdduizend gulden aan spullen gesto len. De buit bestond uit antieke boeken, waaronder enkele authen tieke Statenbijbels, en een grote hoeveelheid sieraden zoals gou den en zilveren kettingen en ringen. Een patrouille van de districtspolitie Zeeuws-Vlaanderen ont dekte de inbraak. Toen ze met de surveillancewagen door de Ou de Kerkstraat reden, zagen de agenten de deur van de antiekwin kel op een kier staan. Ze stapten de zaak binnen en zagen dat de hele inventaris van de winkel overhoop was gehaald. Ze haalden de 53-jarige eigenaar van de antiekzaak, die niet bij zijn winkel woonde, erbij. Die rea geerde geschokt. De antiquair schatte dat hij voor tenminste een ton gedupeerd was, maar was gisteren nog druk bezig met een inventarisatie van de weggenomen spullen uit zijn zaak. Bij de politie in Oostburg was niet bekend of de eigenaar verze kerd was tegen diefstal. scholieren van de Middelburgse bezit van het Abdijplein. FOTO JAAP WOLTERBEEK gering. Voor ons, met ouders uit de lagere- en middeninkomens wordt studeren een onhaalbare kaart." Dat zei Steven Blaakman, eind examenkandidaat vwo aan scho lengemeenschap Het Zwin in Oostburg, gisterochtend over de bezuinigingsplannen van Ritzen. Uit protest tegen die plannen voerde de boze jonge Blaakman gisteren met ruim zeventig mede leerlingen uit de hoogste klassen van het Zwin op een vriendelijke manier actie. Ze bleven de hele ochtend weg uit de lessen, en verpakten het schoolgebouw in zwart land bouwplastic voorzien van pro testleuzen In groepjes discussi eerden zepver de in hun ogen fa tale plannen die het ministerie van onderwijs voor hen als aan komend studenten hoger onder wijs in petto heeft. Petitie Ook stelden ze een petitie op die ze 's middags aanboden aan het gemeentebestuur van Oostburg en opsturen aan het ministerie van onderwijs. De petitie was on dertekend door een groot aantal boze West-Zeeuws-Vlaamse aan- In Zeeuws-Vlaanderen deden de eindexamenkandidaten van scholengemeenschap Het Zwin in Oostburg mee aan de acties. FOTOWIM KOOIJMAN Van onze verslaaoever „„„ain komende studenten. „Onze actie is een signaal om duidelijk te maken dat wij het to taal niet eens zijn met de afwen teling van bezuinigingen op stu denten. De kwaliteit van het on derwijs leidt eronder en de toe gankelijkheid van het hoger on derwijs vermindert." Studenten in West-Zeeuws- Vlaanderen zitten toch al in een (uit)hoek waar de klappen vallen door de geïsoleerde ligging van het gebied. „Dat maakt het vol gen van hoger onderwijs voor ons op zich al ontoegankelijker." Van onze verslaggever Terneuzen - Het leven wordt er voor de inwoners van de vier grote Zeeuwse gemeenten weer een stukje duurder op. Uit het jaarlijkse onderzoek van de Consumentenbond naar de hoogte van gemeente- l'jke belastingen en heffingen Wijkt dat de gemeentetarie- ven per 1 januari overal zul- I len stijgen. pe bond onderzoekt jaarlijks de belastingdruk in Nederlandse ge meenten met meer dan 20.000 in woners. Het onderzoek betreft de tarieven voor onroerend-zaakbe- lasting (voorheen onroerend- goedbelasting), rioolrecht en rei nigingsheffing. Deze drie zorgen voor tachtig procent van alle ge meentelijke inkomsten uit belas tingen. In Zeeland gaat het om de gemeenten Terneuzen, Goes, Middelburg en Vlissingen. De Terneuzenaar krijgt welis waar te maken mét een forse uit- gavestijging omdat de gemeente voor het eerst rioolbelasting heft. Per huishouden komt de aanslag tussen de 75 en 200 gulden te lig gen, afhankelijk van het gebruik. Maar desondanks is de Terneu zenaar in vergelijking met de in woners van de drie overige ste den nog goedkoop uit. De belas tingdruk in de Scheldestad steekt gunstig af bij die in Goes, Mid delburg en Vlissingen. Dat scheelt soms vele tientjes per jaar. Bernadette van Dijk van de Con sumentenbond benadrukt dat de hoogte van de tarieven, en het verschil tussen de gemeenten, af hankelijk is van de activiteit van gemeenteraadsleden. „De hoogte van de gemeentelijke belastingen is een politieke zaak. De lasten moeten in verhouding staan met de kosten die gemaakt worden. Het is dus belangrijk dat de ge meenteraadsleden de kosten in de hand houden en controleren." -Cl-onderstaande gegevens svp omtoveren tot een mooi staatje ter completering van het verhaal. onroerende-zaakbelasting per 3000,- gebruikerstarief eigenaarstarief huidig nieuw huidig nieuw Goes 5,32 5,43 6,65 6,78 Middelburg 5,45 9,15* 6,80 11,43* Terneuzen 3,80 3,96 4,75 4,94 Vlissingen 6,09 6,24 7,61 7,80 deze gemeente hanteert per l januari een nieuw tarief van 5000,- Afvalverwerkingtarieven gezinstarief een-persoonstarief huidig nieuw huidig nieuw Goes 222 268 Middelburg 205 268 68 89 Terneuzen 206 214,20 214,20 Vlissingen 185 225 Riooltarief huidig nieuw Goes 97,50 132,50 Middelburg 140 166 Terneuzen <100 m1: 50 100-350 m3 75 200-350 m! 100 Vlissingen 92 120 -- Van onze verslaggever Sluiskil - De leden van het Sociaal "Kultureel Initiatief (SKI) in Sluiskil hebben deze maand tijdens vergaderingen geen koffie gedronken. Van onze verslaggever Frank van Cooten Terneuzen - De bewoners van het asielzoekerscen trum (azc) Roosevelt in Terneuzen gaan zelf de handen uit de mouwen ste ken. Door een landelijke bezuinigingsmaatregel van het ministerie van Justitie moeten ze meer gaan doen voor de kost. Het gaat dan om bijvoorbeeld keuken werkzaamheden en schoonmaakwerk. „De opvang moet goedkoper," zegt directeur N. Berentsen. „Be zuinigingen worden over de hele linie doorgevoerd, dus ook op het asielzoekerswerk. Alle centra krijgen hiermee te maken, dus ook het centrum in Terneuzen." Uitzendkrachten weg De werkzaamheden waar het om gaat worden momenteel uitge voerd door vooral uitzendkrach ten. Berentsen weet nog niet of de contracten met deze uitzend krachten worden opgezegd. „De bezuinigingen kunnen ook wor den opgevangen door een her schikking van uren. Het is wel zo dat als er contracten opgezegd moeten worden, de uitzend krachten het eerste aan de beurt komen en niet de mensen met de vaste contracten." De bewoners van het azc moeten straks zelf in de keuken aan de slag. Het gaat om zaken als af wassen, soep maken en opdienen en aardappels schillen. Ook gaan ze met schoonmaakmiddelen in de weer om het centrum netjes te houden. Verveling „Kijk, het mes snijdt aan twee kanten. Het is duidelijk dat de asielzoekers de hele dag op hun krent zitten. Ze vervelen zich. Ik denk dat de bewoners zelf ook blij zijn dat ze iets mogen doen. Zoals zelf koken. Dat gebeurt in de Scandinavische landen al vol- op- Het is in dit centrum niet te doen alle bewoners een eigen gaspitje te geven. De verbouwingskosten van het centrum zijn te hoog. Maar je kunt ze wel onder leiding van een kok ondersteunende werkzaamheden laten verrich ten. Smaken verschillen Daarnaast is het ook zo dat het koken voor dertig nationaliteiten heel moeilijk is. Het gaat niet om de kwaliteit van het eten, maar smaken verschillen. Joegoslaven lusten bijvoorbeeld geen rijst en Chinezen geen aardappels." De bewoners van het Terneuzen- se azc worden momenteel al in gezet voor schoonmaakwerk- zaamheden om het centrum. Dat gebeurt via het OMNI-project (Overal Maximaal Nuttig Inzet baar) van de gemeente Terneu zen. „Dat is vooral bedoeld om de integratie te bevorderen. Maar het gaat er vooral om dat de asielzoekers zelf bezig zijn." Vrijwillig De bezuinigingsmaatregel is al leen van toepassing op azc's. Op de opvangcentra (oc's) blijven mensen gemiddeld slechts zes weken, zodat het geen zin heeft ze een structurele taak te geven. Volgens A. Leenaars, plaatsver vangend directeur van opvang centrum Prinsenbos in Gilze, vervullen asielzoekers hier wel additionele taken. „Maar op vrijwillige basis. In de keuken, voor het schoonmaken en de technische dienst hebben we vast personeel in dienst. Als asielzoekers dat leuk vinden, kunnen ze hier of daar een hand je helpen. Maar dat is niet ver plicht. In de acz's ligt dat anders. Daar verblijven de bewoners een maand of acht. Dan heeft het ze ker zin ze een vaste taak binnen het geheel te geven." Ze lieten de consumptie staan om geld te sparen voor de eerste Zeeuwse Playbackshow. Dit evenement wordt morgen -Cl-zondag 18 december -CO-gehouden tussen 13.30 en 17.00 uur in welzijnscentrum Het Meulengat in Sluiskil. Naast het laten staan van de koffie heeft het SKI besloten deze feestmaand niets extra's meer te doen om het evenement te kunnen financieren. De orga nisatie heeft er alles aan gedaan deze middag tot een succes te maken. Zo is er een prijzenpakket van ruim duizend gulden. Daar naast krijgen alle deelnemers een gemonteerde videoband van die middag. De deelnemers komen uit heel Zeeuws-Vlaanderen en zelfs uit Walcheren. Enkele medewer kers bezochten de afgelopen maanden alle andere lokale playbackshows om de betere acts uit te nodigen voor de show in Sluiskil. De vakjury bestaat onder ande re uit de zangers Piet Brakman en Diederick Benjaminsz. Voorzitter is Loek van Hecke. De jury bestaat verder uit Roel van Antwerpen (radiopresenta tor) en mevrouw Verstelle (on der andere betrokken bij" het kinder en jeugdcabaret). Een publieksjury met vertegen woordigers van enkele plaatse lijke verenigingen reiken onder andere een aanmoedingsprijs uit. Het Meulengat wordt omge bouwd tot een studio met onder meer een groot videokanon die close ups van de artiesten laat zien. Ruim zestig medewerkers verlenen hun medewerking aan deze middag. De toegang tot het evenement is gratis. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten leggen zich met de grootst mogelijke meerder heid neer bij de verhoging van de tarieven voor licht, gas, water en kabel-tv met twee procent het komende jaar. Wel is een amendement aangeno men dat zegt dat wanneer het energiebedrijf Deltan in 1994 meer winst maakt dan 25 miljoen gulden, het overschot verdeeld zal worden onder de Zeeuwen, Voorlopig betaalt een gemiddeld Zeeuws gezin echter vijftig gul den meer voor het energiever bruik komend jaar. Van de ferme taal van het CDA en later de PvdA, die in de media aankondigden met een motie te zullen komen om de tarieven niet te verhogen, ja zelfs te verlagen, is niets terecht gekomen. Er bleek namelijk niet voldoende politieiek steun bij de andere fracties te bestaan voor zo'n mo tie. Het amendement dat nu is aangenomen is naar verluidt wel bijna tien keer herschreven om de steun van de grote fracties WD en SGP te verwerven. „Wij als CDA wilden dat bedrag van 25 miljoen gulden verminderen naar twintig miljoen gulden Van onze verslaggever Middelburg - Bedrijven in Ja pan hebben 34 melkrobotma- chines uit Cadzand gekocht en daarvoor bankgaranties afgegeven. Hiermee kent het project, waar bijna een miljoen gul den subsidie van het Zeeuws provinciaal bestuur in zit, en op termijn tot driehonderd extra banen in de regio moet leiden, een zeer succesvolle start. Dit is gisteren uit betrouwba re bron in het Zeeuwse pro vinciebestuur vernomen. „We hebben al wel meer belang stelling, maar de order uit Ja pan is hard, daar zijn Letters of Credit voor afgegeven, dus ze zijn betaald," aldus de zegsman. Aangezien de aan koop van een melkrobot een bedrag van tussen de drie en de vier ton vergt, gaat het hier om een bedrag van meer dan een miljard gulden omzet. Het producerende bedrijf Prolion/Trako wilde gisteren 'uit zakelijk belang' de deal niet bevestigen, maar men ontkende het bericht ook niet. Het streven is om op termijn 150 machines op de markt te brengen. maar ook daar bleek geen steun voor," zo liet CD A-statenlid Sa- man de vergadering nog weten. Het amendement is dus bijzonder moeizaam tot stand gekomen en zal maandag als motie van de provincie (die de helft van de aandelen in Deltan bezit) in de aandeelhoudersvergadering van Deltan worden ingediend. CDA-gedeputeerde Dek (tevens president-commissaris van Del tan) zei weinig moeite te hebben met het amendement. Hij onder streepte nog wel even het belang van een hoge winst van Deltan en liet eeven later weten dat er waarschijnlijk wel meer winst zou worden gemaakt dan die 25 miljoen. „De gebruikers zullen dus wel geld terugkrijgen, maar hoeveel, dat moet we nog bereke nen," aldus Dek. GroenLinks was de enige fractie die stegen stemde. De partij vreest namelijk een toename van het energiegebruik als de tarie ven goedkoper worden. Van onze correspondent Lewedorp - Op het strand van het Veerse Meer langs de Europa- weg-oost is gistermiddag een schoen met daarin een voet ge vonden. De lugubere vondst werd gedaan door een 44-jarige man uit Lewedorp tijdens het uitlaten van zijn hond. De man waarschuwde politie, die de technische recherche inscha- kele. Het verdere onderzoek wordt verricht door de politie van het district Oosterschelde- bekken. Van onze verslaggever Middelburg - Alle Nederlandse pleegouders dienen veel meer kostenvergoeding te krijgen voor hun pleegkind dan nu het geval is, ér moet minstens 150 gulden per maand per pleegkind bij. Dat gaan de Zeeuwse Staten ei sen van de Tweede Kamer, nadat gisteren in Middelburg een motie van het PvdA-statenlid Sturm unaniem werd aangenomen. Volgens de motie Sturm is de kostenvergoeding in Nederland hopeloos ouderwets en hebben pleegouders sinds 1984 geen ho gere kostenvergoeding meer ge kregen, terwijl sindsdien wel de prijzen omhoog zijn gegaan. Sturm wil dat de vergoedingen worden opgetrokken naar het huidige prijsniveau en dat ze jaarlijks worden geïndexeerd. ADVERTENTIE inlays steunzolen orthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. a teteringsedijk 60 breda 076-148168/223475 fax: 200729

de Stem | 1994 | | pagina 17