6De toffe jongen spelen, dat werkt niet' Chinees vuurwerk in Limburg /aaien, Tafeltennis is in Buchten een feest dankzij Chen Sung 1 175.- per jaar \f 75.- per jaar NEUZEN lid/nieuw te. geopend stdagen en >95. assis Schaatscoach Ab Krook (50) merkt niets van generatie-kloof DE STEM SPORT Bh Ab Krook: „Het gekke van de schaatssport is dat je mensen bij elkaar brengt die in wezen concurrenten van elkaar zijn. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN leg heeft voor sprinten of voor de tien kilometer. Ik vond het al zo vreemd dat dat symposium in een luxe restaurant in Baarn was. 'Waarom niet in een zaaltje in Amsterdam?', dacht ik. 'Het moet zeker uitstraling hebben.' Op de parkeerplaats zag ik op vallend veel Olympische auto's staan. 'Vanuit de atletiek is er veel belangstelling voor deze' avond', zei Gerard. Pas toen ik bij binnenkomst Leo Visser, Ben van der Burg en al die andere schaatsers zag, had ik door. waarom ze me daar naar toe gelokt had. Bart Veldkamp had Ineke, mijn vrouw, opgehaald. Het doet je wel wat als een groep, waarmee je zes jaar ge werkt hebt, zoiets voor je orga niseert." Ab Krook was destijds al begon nen aan zijn nieuwe klus bij de KNSB. Schaatssters trainen in de zomer betekent fietsen, rol schaatsen en hardlopen. Neder landers heten weliswaar een schaatsgek volk te zijn, maar die gekte kent ook zijn grenzen. Schaatsers die tussen april en oktober op ijs willen trainen, moeten daarvoor naar Canada. Krook: „Conditie ontwikkelt zich specifiek. De bijzondere be- weging van het schaatsen train je het beste op het ijs. Maar vreemd genoeg zie je daar, waar meer ijs is gekomen, niet direct effect. Sinds 1988 beschikt Cal gary het hele jaar over ijs. De prestaties van de Canadezen zijn daarna eerder slechter dan beter geworden. Nu hebben ze dan Marshall, die in Berlijn de 1500 meter won. Maar voor 1988 had den ze Boucher al. Voor ons- heeft het weinig zin om in de zomer zes weken op ijs te trainen en daarna twee maanden weer niet. Dan gaat al het effect ver loren." „Het Europees kampioenschap is vervroegd naar begin januari. Er gaan zelfs stemmen op om voortaan begin december al het EK te houden. Dat zou beteke nen dat je eerst vier maanden gefietst, gelopen en gerol schaatst hebt, daarna amper zes weken op ijs hebt getraind en dan al een groot kampioenschap moet rijden. De tijd is er nog niet rijp voor om overdekte schaats banen het hele jaar door open te houden. Ik zie hooguit gebeuren dat schaatsers een paar weken eerder beginnen met de ijstraining, maar dan wel in het buitenland. Want in Nederland is het financieel niet haalbaar om de banen eerder te openen." „Schaatsers zijn mentaal ook niet gewend om van maart tot augustus op het ijs te staan. We praten nu al aan het einde van het seizoen over schaatsmoeheid. Die trainingskampen vorig jaar op Tenerife heb ik op de eerste plaats belegd vanwege het hoog te-verhaal, maar ook vanwege de verfrissende werking die daarvan uit gaat. Schaatsers zijn een half jaar lang alleen maar bezig op een stuk ijs van 400 meter linksom te rijden. Een wielrenner heeft veel meer af wisseling." Gouden medailles Nee, zijn werk bij de mannen was niet af. Maar dat zou het ook niet geweest zijn als zijn schaatsers op de Winterspelen drie gouden medailles behaald hadden, eerlijk verdeeld over Ritsma, Zandstra en Veldkamp. Maar zij stuitten allen op één Noor, Johann-Olav Koss, die toen al een hartgrondig Nei liet horen. „Je werk als coach is nooit af," stelt Ab Krook. „De ploeg is altijd in beweging. Deze genera tie kan nog jaren mee. Het werk van Henk Gemser bij de vrou wen was ook niet af. Net zo min als dat in 1988 het geval was, toen ik van Henk de mannen- ploeg overnam." „De reden van mijn overstap naar de vrouwen was niet dat ik vond dat mijn werk gedaan was. Als je vier jaar in een 24-uurssi- tuatie met schaatsers bent omge gaan, is het goed voor de ploeg én voor de trainer om te veran deren. Je moet niet wachten tot dat je gevoel zegt dat je moet opstappen. Dan is het al te laat. Voor de Olympische Spelen van Albertville heb ik gezegd: 'Dit is m'n laatste jaar.' Ik heb de KNSB voorgesteld mijn opvolger dat seizoen over mijn schouder mee te laten meekijken. Dat is toen niet gebeurd. Ik heb me over laten halen om de daarop volgende twee jaar, tot aan de volgende Olympische Winterspe len, te doen. Ook het afgelopen seizoen heeft er niemand met mij meegelopen, maar de verant woording daarvoor ligt niet bij mij. Als ik nu opgevolgd was door een gewestelijke trainer zonder internationale ervaring, had ik er meer moeite mee gehad om de ploeg los te laten. Maar Wopke heeft al een aantal jaren met een kernploeg gewerkt. De naam van Henk Gemser stond ook op het lijstje van de schaat sers. Aan hem had ik de ploeg ook toevertrouwd." Jammer en voorbarig vindt Krook het dat zijn opvolger Wopke de Vegt nu al onder vuur wordt genomen. Zandstra en .00 uur kalen. nderdag. oiljart I Tel. 01150-31102 ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 De schaatser Ab Krook stond begin jaren zeven tig in de schaduw van generatie-genoten als Ard Schenk, Kees Ver kerk en Jan Bols. Als de schijnwerpers de afgelo pen jaren gericht waren op Leo Visser, Bart Veld kamp, Falko Zandstra of Rintje Ritsma, stond ook bondscoach Ab Krook in het licht. Na zes succes volle jaren bij de mannen stelt de trainer uit Loos- drecht zijn kennis nu in dienst van het Neder landse vrouwenschaat- sen. Door Marcel Luyckx Heerenveen - In juni is hij vijftig geworden. Ondanks de successen op de schaatsbaan en de dage lijkse omgang met jeugd kan ook Ab Krook de tijd niet stopzetten. Een leesbrilletje corrigeert daar waar hij het niet meer zo scherp ziet, ook langs de schaatsbaan. Praktisch nut wint het van ijdel- heid. „Ik kan nog wel zonder leesbril, maar ik wil niet het risico lopen dat ik op mijn stop watch een acht voor een drie aanzie." Van een generatie-kloof tussen coach en rijders(sters) heeft Krook nog nooit iets gemerkt. ),Een generatie-kloof heeft niets te maken met een andere mu zieksmaak. Ik ben trouwens geen muziekmens, nooit geweest ook. House? Ik zou het niet eens her kennen. Het gaat erom hoe je met elkaar omgaat. Pas als je niet kunt accepteren dat de jeugd anders denkt en andere interesses heeft, heb je een pro bleem. Binnen een ploeg heb je al grote verschillen, maar er is altijd zoiets als een groepsge middelde. Ik ben al vanaf 1972 trainer. De jeugd van toen was heel anders, veel baldadiger. Vroeger sloopte Jong Oranje een half hotel." Berlijnse Muur Krook ziet er niet tegenop om te werken met een generatie die denkt dat hij Gunda Niemann bedoelt als hij het over de Ber- hjnse Muur heeft. „Zo'n misver stand is gauw uit de wereld. Het Ritsma uitten al kritiek op de voormalige sprintcoach. „Het seizoen is pas begonnen. Ik her ken het wel een beetje. Ik volgde, in 1988 Gemser op. Henk was een gevestigd iemand. Hij had weliswaar al twee jaar geen Eu ropees of wereldkampioen meer afgeleverd, maar hij had wel het etiket van toptrainer. Toen ik erin stapte, stopte Hein Vergeer, Leo Visser ging alternatief. Ik had een groep jongens die nog niets betekenden, uitgezonderd Gerard Kemkers." Één, twee en drie Krook belastte zijn erfenis nog eens extra door in het bondsor gaan te verklaren dat de Neder landse mannen bij de komende allroundtoernooien één, twee en drie worden. Bij de eerste we reldbekerwedstrijden in Berlijn stond telkens hooguit één Neder lander op het podium. Krook: „Ik heb die uitspraak gedaan op basis van de uitslagen van de laatste jaren, in de wetenschap dat Koss weg zou vallen. Berlijn zegt mij niets. Nederland is een typisch allroundland, waar bui tenlanders zich wegcijferen met het oog op de Olympische Spe len. Houd er maar rekening mee dat de Nederlanders er straks staan op het EK." Falko Zandstra lijkt het nieuwe zorgenkindje van het vaderland se schaatsen. Krook zag van na bij hoe de gewezen Europees en wereldkampioen in Berlijn van alle kanten voorbij werd gere den. „Het is niet zo dat ik nu naar Falko stap om hem op fouten te wijzen. Dat zou niet goed zijn. Hij heeft een trainer, die dagelijks met hem werkt. Bij zijn komst trekt een nieuwe trai ner als het ware een trucendoos open. Daar moet ik dan niet doorheen fietsen. Ik heb destijds voor Rintje Ritsma ook een be paalde route uitgestippeld, zon der dat ik dat hardop gezegd heb. Met Carla Zijlstra werk ik nu ook aan de techniek. Dat hoeft niet direct te leiden tot betere tijden. Ik weet niet welke route Wopke met Falko heeft besproken. Daar blijf ik buiten." Moor wat als Falko Zandstra op jou afstapt? Ab Krook wikt en weegt zijn antwoord. „Dan moet je daar met alle betrokkenen over pra ten." Buchten (anp) - In Buch ten gaat de televisie niet meer aan voor The Bold The Beautiful of The Beauty and The Beast. De bewoners van het Lim burgse gehucht volgen da gelijks hun eigen soapserie over tafeltennisclub Bartok. The Master De Misser, het verhaal van twee Chinezen in een dorpje met 2469 inwoners. Onlangs veroverde Van Sloun/ Bartok de herfsttitel in de eredi visie. Tafeltennis is in Buchten een volksfeest, carnaval met Chinees vuurwerk. In een donker verleden, Bartok speelde in de vierde klasse, zag Piet van Sloun het licht. „Onze club moet ooit eens de landstitel veroveren," lachte hij. Een grap? De gedreven Limburger bedoel de het serieus. Buchten veran derde langzaam in een bolwerk op de bescheiden tafeltennis- landkaart. In 1989 kwam Sung Chen naar Nederland. „Voor een half jaar tje," dacht hij. Gerard Bakker haalde de Chinees, ooit de num mer vijf in eigen land, naar Ha- zerswoude. Toen bij de club van Bettine Vriesekoop de geldkraan dicht ging, greep Chen met zijn penhoudergreep de kans bij Bartok aan de slag te gaan. De inwoners van Buchten 'ver nederlandsten' zijn voornaam in Soeki. En Chen 'verlimburgste'. „Ik voelde me hier meteen thuis, de rust is heerlijk. Ik was verlost van de drukte van de miljoenen mensen in Peking. Hier in Lim burg lijkt het of er meer koeien dan mensen wonen, zijn er meer bloemen dan professionele tafel tennissers." Met Chen kwam Bartok dit voorjaar al dicht bij hèt doel. Na het behalen van het lentekam pioenschap ging de landstitel, in de onderlinge tweestrijd met Harkstede, nog aan de Limburg se neuzen voorbij. Met de herfst titel, die het team zondag ten koste van Veldhoven behaalde, weet Bartok zich ook volgend kan hooguit een interessant ver haal zijn waarmee ze hun voor deel kunnen doen. Bij Jong Oranje zitten de jongste sporters en de oudste trainer (Leen Pfrommer). En dat gaat al jaren goed." „In een kernploeg breng je men sen bij elkaar die maar één ding gemeen hebben: ze kunnen alle maal hard schaatsen. Verder zijn ze totaal anders. Ze komen uit uiteenlopende milieus, hebben andere interesses, een andere op voeding. Als trainer krijg je met al die verschillen te maken. En dat is veel wezenlijker dan het generatie-verschil. De toffe jon gen spelen met een leren jas, dat werkt niet. In bepaalde situaties moet je één zijn met de jongens, als je maar weet wanneer je afstand moet nemen. Als je je te veel inleeft in de levenswijze van één bepaalde sporter, kan dat funest zijn voor een ander." „Het gekke van de schaatssport is dat je mensen bij elkaar brengt die in wezen concurren ten van elkaar zijn. En dat 24 uur per dag, dat geeft natuurlijk wel eens fricties. In de atletiek traint iedereen apart. Pas voor een groot toernooi komen ze bij elkaar en dan blijkt wel of het klikt, zo niet, dan boeken ze een ander hotel. Schaatsers moeten het hele seizoen met elkaar om gaan en uit die wisselwerking tot maximale prestaties zien te ko men. Ik maak ze duidelijk dat ze van elkaar kunnen profiteren en elkaar enthousiast kunnen ma ken. Op de training, in hun ge drag. Wielrenners rijden tenmin ste nog in ploegverband. Schaat sers zijn eenlingen." Abraham Krook zag Abraham in de zo mer, in een tijd dat alle 400 meterbanen in ons land droog staan en 'onze' nationale schaatshelden even wat minder bekende Nederlanders zijn. Krook dacht zijn vijftigste ver jaardag in de familie-kring te vieren. Hij zocht er niets achter toen Gerard Kemkers hem attent maakte op een symposium van de sporthogeschool in Amster dam over sportspecifieke moto rische testen, daags voor zijn verjaardag. „Gerard wist dat wij bij de KNSB proberen om dergelijke testen te ontwikkelen, om te kunnen bepalen of iemand aan- Hampton A ■ton.» |j^ VTOmi Herbers&Jenniskens JUWELIERS Passage 26 Roosendaal Tel. 01650-58637 ook een beetje ontlasten. Hij moet niet gebukt gaan onder het 'tolk-spelen'. Juist nu hij, sinds hij een Nederlands paspoort heeft, zo dicht bij het nationale team zit." Chen is de bikkel van Buchten. „Als je hier tijdens een jeugd- training 'Soeki' roept, laat ieder een spontaan z'n batje vallen. De tribunes zitten elke thuiswed strijd vol voor hem." De 29-jarige Chinees kan in het rus tieke dorp bijna niet meer rustig over straat lopen. „Iedereen klampt hem aan. Om training te geven, een bedrijfje te openen of om thuis te komen koken. Soeki vormt een bedreiging voor de plaatselijke restaurantjes." Achter de tafel is Wang nog niet echt berucht in Buchten. Bij de sportmedische keuring wel. „Ik ging samen met hem en Soeki naar de keuring," verhaalt Leen- ders. „Wij maakten duidelijk als tolk mee naar binnen te willen, maar de dokter sloeg dat aanbod af. Een paar minuten later kwam de keuringsarts proestend naar buiten. Wang moest een klein flesje urine inleveren. Uit een plastic tasje had hij een liter fles gehaald." Het is één van de anekdotes waar ze aan de bar bij Bartok nog hard om lachen. 'Rare jon gens, die Chinezen'. Op die ver halen teren ze nog, in het Lim- 'burgse land. Tot het veroveren van de landstitel, of het volgen de succes in de Europa Cup. Door twee Chinezen en Jos Ver hulst. „Bert van der Helm was hier pas. Hij zei dat we geduld moesten hebben. Volgens hem wint er over drie maanden nie mand in Nederland meer van Wang. Er zijn wel andere voor beelden van Chinezen die door aanpassingsproblemen in de eer- De twee Chinezen in Nederlands dienst: Chen Sung (links) en Wei Wang (rechts). ste helft van de competitie niets wonnen, maar in de tweede helft valler had zich op laten halen ten in, als privé-kok en als tolk. op naam van Wei Wang, de „We wilden een trainingsmaatje Waar Chen zijn weg in Buchten kaarten, zit Wang zielig alleen in iedereen van de tafel veegden, door vrienden in Jülich. „Daar „We doen er echt van alles aan tweede Chinese Limburger, voor Soeki, zodat hij ook over- snel gevonden had, verdwaalde een hoekje." Van een miskoop willen ze m had hij een spoedcursus koken hem te helpen," verduidelijkt Bartok trok Wang deze zomer dag veel kan spelen. We hebben de nieuwkomer. Bartok wacht Buchten eigenlijk nog niet spre- gehad. Hij had de eerste vier Gré Leenders. „We willen Soeki aan. „Hij zou de nummer tien goed contact met Jülich (de nog steeds op de eerste positieve Maar Buchten leeft ook mee met ken. De Limburgers zijn met hun dagen hier, in zijn appartement- jaar verzekerd van een finale- van China zijn," verklaart voormalige Duitse club van bijdrage van de 26-jarige Wang. de tweede Chinees. Bijna plaats- gedachten al onderweg naar je, op een zak chips geleefd." plaats. Bartok-manager Gré Leenders Trinko Keen, red), waar een hele te de club een opsporingsbericht morgen, na slechte tijden komen de aankoop. „Maar dat bleek een tribune Chinezen traint. Daar „Hij heeft aanpassingsproble- toen Wang vlak na aankomst in goede tijden. Hun soap verkoopt Bartok schakelde daarop de Chi- De successen van onlangs afge- leugen," voegt hij er gelijk aan raadden ze ons Wang aan," al- men. Als Soeki bij onze leden Limburg een paar dagen onvind- voorlopig prima, wordt geen ze- nese restauranthouder in Buch- lopen competitie kwamen niet toe. dus de manager. aan tafel schuift om mee te baar was. De rechtshandige aan- perd en kent een goede afloop.

de Stem | 1994 | | pagina 15