Meer banen dan geraamd 06-8877 lis weg Tweede Kamer wil debat over mestcentrale Kabinet stelt besluit helikopter-order uit e'reFHd Geen eigen stek meer Najaarsnota: Zalm tempert echter alvast vreugde over meevallers Behendigheid DESTEM BINNENLAND A3 'Kerstkaarten retour afzender' DE STEM COMMENTAAR Kamer bezorgd over record heenzendingen 4 Winnaars Bruisende Dagen bij Morres Meubel in Hulst. DE DRIEH0EK- SCHUURMA... VAN N1ETAB0. Ritzen: 'Kabinet is uitgedacht' V5 BINNENLAND KORT DECEMBER 1994 A2 nateriaal van de opgeheven ming Burgerbevolking. „Een is inderdaad naar Albanië een woordvoerder bij het Volksgezondheid Welzijn en aag. Van Defensie via ons. De en ons verslag van de bestem- at controleren, nee, maar we aan om het goed te laten e afwezigheid van de grote es die op weg naar Afrika het links laten liggen. Alleen het Artsen zonder Grenzen zijn er 'en Tirana en Vlora. uis van Tepelenë, het project an Oss, werkte ook Artsen n. Behoudens een paar nieuw nrechtkastje zijn de sporen iet meer zichtbaar, der van Artsen zonder Gren- dam: „We hebben wat kleine aan het gebouw aangebracht, weggegaan zijn? Omdat het s voltooid. Alles wat we erin r gelijk weer uitgesloopt, ook neel zelf. Je moet er in Alba- En dan nog worden de spullen 'andaan gestolen." 'e stichting De Ondergrondse „Tepelenë is de meest beruch- banië. Niets is daar veilig. Ze rimineel dat ze het psychia- uis twee keer gekraakt heb- en ketting aan de voordeur en r. Ik heb het meegemaakt dat bevoorraadden, allemaal nieu- streek een bende van twee- op die school neer. De politie n niks doen. Die kerels stalen g-" ederland kantoorhoudend in timmerde in Tepelenë plexi- potte ramen van 'de psychia- „Eerst wilde Artsen zonder huis afbreken. Daarna zegden jaar te begeleiden. Zeggen ze roject afgelopen is? Dat kan Tma van Oss, thuisgekomen in ijbels en een aansichtkaart, mensen mee? „De Stem der taat er op hun brieven. Ze jieer martelaren dan dat ze er i vertrouwen in die christelijke it was niet goed. De SDOK erd." werkt heel efficiënt en ver- ctief. Ik heb wel vertrouwen in out gelopen is betreur ik." jkkenhuis' van Tepelenë zip foto de stem/paul de schipper ;pelenë gebeurd is weet ik et." en woordvoerdster van Artsen inder Grenzen bevestigt de lak gewelddadige diefstal van dpgoederen in Albanië: „De uilen verdwijnen achter je 'g-" aldert Boer lijkt van de aara pdem verdwënen. De man die door Wilma van Oss ook van ischuldigd wordt een hulpjeep hebben ingepikt, verbergt zich hter een geheim telefoonnum- ier en neemt geen aangetekende rieven aan. ■lijft de vraag of het zoekraken an veertien ladingen hulpgof" eren te verklaren is uit een bntainerdiefstal. Bor: „Veer- en? Dat getal neem ik met een orreltje zout." an Oss had afgelopen week ee esprek met de SDOK. Haa ;actie: „Ik geloof ze van gee anten. Ik ga Justitie inschake- VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 Rotterdam (anp) - Om een einde te maken aan de jaar lijkse 'kerstkaartenterreur' stelt het comité De Beste Wensen Terug voor alle ont vangen kerstwensen per ke rende post portvrij retour te zenden. De kaart kan wor den voorzien van een be leefd 'De beste wensen te rug', gevolgd door de naam van de retourzender. De initiatiefnemers storen zich vooral aan de beste wensen van vage bekenden. Die stapel ongewenste doch noodzakelijkerwijs te be antwoorden post brengt een modaal gezin al snel op en kele tientallen guldens aan kosten. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Van Aartsen (Landbouw) mag geen onomkeerbare stap zetten op weg naar de verplichte levering van mest door boeren aan een eventueel op te richten mestcen trale. Voordat hij ook maar een hand tekening zet, moet de bewindsman met de Tweede Kamer praten. Vorige maand werd het Landbouwschap het na langdurige onderhandelingen eens over het oprichten van de mestcentrale- Zuid. Boeren hadden tot afgelopen mid dernacht de tijd om mestafzetcontracten af te sluiten. Als ze dat niet hebben gedaan of nog overtollige mest hebben, zijn ze straks wellicht verplicht die over schotten aan de mestcentrale te leveren. D66 en PvdA zijn tegen dit plan en ook de WD heeft grote bezwaren. Volgens D66-Kamerlid Ter Veer ontbreekt onder agrariërs het 'draagvlak' voor de mest centrale. Voormalig minister Bukman en diens opvolger Van Aartsen hebben die brede steun van het boerenbedrijfsleven als voorwaarde gesteld voor de komst van een mestcentrale. Van Aartsen moet woensdag in de kamer verschijnen. Hij 'beraadt zich' momenteel of hij voor die dag zijn handtekening zet onder de regeling voor de registratie van de contracten die boeren al hebben afge sloten. Hij heeft de Kamer wel alvast laten weten dat de sector straks zelf de meststroom en contracten moet controle ren. Hulp van de Algemene Inspectie dienst is daarbij niet te verwachten, aldus de minister. Dat maakt de mestcentrale waarschijn lijk een stuk duurder. Desondanks heeft het Landbouwschap nog steeds goede hoop dat de centrale er komt. De organi satie heeft gisteravond alvast de brieven over de registratie naar de boeren ge stuurd. Ze kunnen tot 31 december hun contracten laten registreren. (ADVERTENTIE) DE NIEUWE TELEKADO-BEWAARGIDS. De nieuwe TELEKADO-Bewaargids is uit! met daarin meer dan 160 originele ideeën om iemand anders te verrassen. Voor u het weet is er weer zo'n moment om uw familie, vrienden of kennissen met een TELEKADO te verblijden. Bijvoorbeeld bij een jubileum, een verhuizing of een verjaardag. U hoeft nu alleen maar even te bellen. Wij regelen dan dat uw cadeau feestelijk wordt ingepakt en van uw persoonlijke boodschap wordt voorzien. Waarna wij het binnen 24 uur op het door u opgegeven adres bezorgen, waar ook in Nederland. Nog geen TELEKADO- Bewaargids ontvangen? Vraag hem dan vandaag nog gratis aan. Bel: (20 cc. per minuut) TELEKADO. De leukste manier om iemand anders te verrassen Den Haag (anp) - Als de economische situatie zo gunstig blijft als nu, zal de banengroei 'royaal' uitko men boven het in het re geerakkoord genoemde aantal van 350.000. Vooral voor 1995 en 1996 zijn de signalen gunstig. Minister Zalm van Financiën zei dat gisteravond in de Tweede Kamer bij het debat over de najaarsnota. Anderzijds maande de minister tot voorzichtigheid over de kans op financiële mee vallers voor de schatkist. De bewindsman wees erop dat de toename van de werkgelegen heid altijd wat later inzet dan de groei van de economie. Volgens voorspellingen van de Europese Commissie zijn de signalen ech ter gunstig. Zalm rekent er een beetje op dat het Centraal Plan bureau volgende week ook met goed nieuws komt over de ba nengroei. Een probleem is wel dat het aantal nieuwkomers op de ar beidsmarkt ook flink toeneemt. Of de banengroei met een daling van de werkloosheid gepaard gaat, is volgens de minister dan ook nog niet duidelijk. Zalm temperde het optimisme van de Kamer over de mogelijk heid dat door belastingmeeval lers het financieringstekort snel ler daalt dan in het regeerak koord is aangenomen. Weliswaar tekent zich voor dit jaar een meevaller van 1,7 miljard of meer af, maar de bewindsman houdt er rekening mee dat een groot deel van dit bedrag niet blijvend is. Bovendien is het te kort geflatteerd doordat het vo rige kabinet allerlei kunstgrepen heeft toegepast. Volgens het regeerakkoord moet het financieringstekort aan het eind van de kabinetsperiode op 2,7 procent uitkomen. Blijft dan nog geld over dan moeten belas tingmeevallers worden gebruikt voor verdere tekortreductie óf voor lastenverlichting. Het be oogde niveau voor 1998 lijkt echter dit jaar al met gemak te worden gehaald. De Kamer spe culeert dan ook al druk over de besteding van extra meevallers. WD en CDA kiezen voor verla gen van het financieringstekort. PvdA en D66 willen - zeker aan het eind van de rit - meer geld uittrekken voor lastenverlich ting. Dat is goed voor de werk gelegenheid. PvdA-kamerlid Van der Ploeg suggereerde een deel van de eventuele meevallers in te zetten voor versterking van de economische structuur. PAS DE LAATSTE JAREN wordt gokverslaving als een groot maatschappelijk probleem beschouwd. Aandacht en beleid wa ren tot dan toe voornamelijk gericht op drug- en alcoholversla ving. De gigantische opmars van de speelautomaten en tal van andere illegale en legale gokmogelijkheden (casino's en allerlei loterijen met miljoenen aan prijzengeld) heeft echter duidelijk gemaakt dat Nederland meer dan alleen maar een 'gokje' waagt. Die negatieve ontwikkeling was voor de politiek aanleiding zich serieus met het probleem te gaan bemoeien. Naast de gebruike lijke Haagse moraliserende praatjes, werd een commissie onder voorzitterschap van de Bredase burgemeester Nijpels in het leven geroepen. Het is juist die commissievoorzitter geweest die de laatste dagen de aandacht heeft getrokken. Als burgemeester van Breda heeft hij toegestaan dat er is geëxperimenteerd met behendigheids spelletjes met kleine prijzen, de zogenaamde BKP's. Nijpels heeft een golf van kritiek over zich heen gekregen. Begrijpelijk, want Nijpels heeft zich ook niet erg handig gedra gen. Het burgemeesterschap van Breda en het commissievoorzit terschap zijn gescheiden functies, maar die redenering is niet overeind te houden wanneer je conflicterende experimenten toestaat. Het fanatisme waarmee de meerderheid van de Kamerleden zich op het onderwerp heeft gestort, doet echter ook niet zo waarachtig aan. De commissie-Nijpels heeft als opdracht meege kregen een ontmoedigend kansspelbeleid te formuleren, niet een averechts werkend totaalverbod. Het zou best wel eens kunnen zijn dat behendigheidsspelletjes in de nieuwe richtlijnen blijken te passen. Het is te hopen dat de Kamer over een maand of drie (wanneer de commissie Nijpels rapporteert) zich nog steeds even betrok ken voelt. Dat zou de bestrijders van de gokverslaving deugd doen. Die hebben het tot nu toe voornamelijk met goedbedoelde Haagse adviezen moeten doen. Zodra de financiële consequen ties aan de orde kwamen, gaf de politiek niet thuis. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet neemt vandaag geen besluit over de aanschaf van een nieuwe gevechtshelikopter voor de luchtmo biele brigade. Er bestaat grote onduidelijkheid over de tegenorders voor de Nederlandse industrie als de Amerikaan se Apache-helikopter wordt aangeschaft. Een besluit wordt waarschijnlijk daarom dit jaar niet meer geno men. Het kabinet wil eerst meer dui delijkheid over de omvang en zekerheid van de tegenorders van McDonnell Douglas, de leve rancier van de Apache. „In hoe verre hebben de Amerikanen zich in het verleden gehouden aan toegezegde compensatie-or ders," zegt een ingewijde. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Ka mer maakt zich grote zorgen over het record-aantal 'heen zendingen' van verdachten. CDA-Kamerlid Soutendijk heeft minister Sorgdrager (Justitie) opheldering ge vraagd over de stijging van het aantal heenzendingen tot naar schatting 5000 dit jaar, zoals deze krant gisteren meldde. Soutendijk verbaast zich erover dat de minister nu pas inziet dat uitbreiding van de celcapaciteit onontkoombaar is. De 'paarse' fracties zijn ook on gerust over de forse stijging van het aantal heenzendingen on danks de uitbreiding van de ge vangenis-capaciteit dit jaar met 2000 cellen. PvdA, VVD en D66 steunen de 'omslag' van Sorgdrager om toch voor extra cellen te pleiten. WD-Kamerlid Korthals vindt dat de minister snel moet aange ven waar ze het geld vandaan haalt om extra gevangenissen te bouwen. PvdA-Kamerlid Van Oven vindt dat de discussie over twee ge vangenen in een cel opnieuw moet worden gevoerd. Ook kor ter straffen - zoals procureur- generaal Steenhuis heeft gesug gereerd - acht Van Oven be spreekbaar. De helikopter-order omvat een bedrag van 1,3 miljard gulden. Dat is ook het bedrag aan com pensatie-orders voor de Neder landse industrie. In de markt zijn bedrijven als Fokker. Phi lips, DAF Special Products en Hollandse Signaal. Het uitstel van het kabinetsbe sluit is een tegenvaller voor staatssecretaris Meijling (WD, Defensie) en het ministerie van Defensie. Defensie geeft de voor keur aan de Apache-helikopter. Het ministerie van Economische Zaken geeft de voorkeur aan de nog te ontwikkelen Frans-Duitse Tigre-helikopter omdat de com pensatie-orders meer zekerheid bieden voor de Nederlandse in dustrie. Schade Het kabinet stelt een besluit ook uit omdat elke keuze schade op levert in de betrekkingen met óf de Verenigde Staten óf Frankrijk en Duitsland. De laatste dagen is er door de Amerikaanse presi dent Clinton, de Duitse bonds kanselier Kohl en de Franse pre mier Balladur druk uitgeoefend op Den Haag om voor hun heli kopter te kiezen. De gevechtshelikopters worden gestationeerd op de vliegbasis Gilze-Rijen. (ADVERTENTIE) Een overgebleven demonstrant krijgt van een agente te horen dat hij moet vertrekken. Circa 60 boze Rotterdamse junkies protesteerden gisteren bij het stadhuis. Hun opvangplek Perron Nul is gesloten. Dommee Hans Visser, de 'vader' van Perron Nul, heeft nu ook de Pauluskerk voor hen gesloten. De overlast in het kerkgebouw en de omgeving is volgens hem na sluiting van Perron Nul groot. De junkies weten nu niet meer waar ze naar toe moeten. foto anp (ADVERTENTIE) Uit de tienduizenden ingeleverde wedstrijdformulieren wer den de volgende 4 winnaars door een deskundige jury gekozen: T. Verbiest-lvens Kemzeke, België - Volkswagen Polo A. Dieleman, Zaamslag, Nederland Kleuren TV Ballonvlucht G. Verwilgen, Hulst, Nederland - Kleuren TV Ballonvlucht D. de Kever, Kemzeke, België - Kleuren TV Ballonvlucht Enkele originele door jong oud ingeleverde slagzmnei Bel voor fnfo: 03462-64244 VERVOLG VAN VOORPAGINA De PvdA betreurt het dat de liberalen het onderwijs-akkoord afwijzen. Dat doorkruist de onderhandelingen tussen Ritzen en universiteiten en hogescholen, vinden de sociaal-democraten. PvdA en D66 pleiten voor een vermindering van de collegegeldverhoging, maar de liberalen vinden dat het hoger onderwijs zelf maar 200 miljoen per jaar moeten ophoesten. De universiteiten beslissen vandaag of zij het akkoord zullen ondertekenen, de hogescholen maandag. Waarschijnlijk nog vóór de ondertekening van volgende week woensdag debatteert de Tweede Kamer, op aandringen van het CDA, over het onderwijs-akkoord. Overleg tussen Ritzen en de onderwijsspecialisten van PvdA, WD en D66 leverden gisteren geen nieuwe voorstellen op. De minister is niet van plan aan een alternatief te werken. Volgens Ritzen is het kabinet 'nu uitgedacht'. „We hebben drie maanden aan dit akkoord gewerkt, en alle mogelijkheden bekeken," aldus de minister. Ritzen zegde gisteren een lezing in Enschede, over de internationali sering van het hoger onderwijs, af uit angst voor studentenacties. Studenten kondigden aan massaal aanwezig te zullen zijn. Ook gisteren zijn op diverse plaatsen hogescholen en universiteiten bezet geweest. tl J Heerlijk was dat gisterochtend, die witbevroren na tuur. Dat geeft je tenminste weer je normale gevoel van tijd en seizoen terug en de hoop dat het misschien toch nog goed komt met dit land. In Friesland wordt na zo 'n eerste winterochtend meteen rijp-heraad gehouden. Ook zonder Jan Sipkema gaat dat gewoon door. De rayonhoofden krijgen na afloop van de bijeenkomst formeel de opdracht de peilstok uit het vet te halen. Gek hè, dat we 's zomers in dit land meestal niet weten wat we met onszelf aanmoeten. Hoe mooi de omstandigheden soms ook zijn, ze leiden alleen maar tot excessen. 's Winters echter hebben we zoveel om naar uit te kijken, zoveel te overdenken en zoveel te organiseren dat we ons geen moment vervelen. We komen ook nader tot elkaar voor wat warmte en andere simpele geneugten. Het enige misselijke van de natuur vind ik dat er met Kerstmis altijd sneeuw ligt in oorlogsgebieden en aardbevingscentra en bijna nooit meer op de plekken waar mensen hun wintervertier zoeken. Of zou daar misschien een wijze les in schuilen? MERIJN Ed van Tliijn ANVR-voorzitter Utrecht - Ed van Thijn, de voormalig burgemeester van Amsterdam, is gisteren in Utrecht gekozen tot voorzitter van de vereniging van reisondernemingen (ANVR). Het voorzitterschap van de ANVR kost Van Thijn een halve dag per week. Wat hij de andere 4,5 dagen doet, wilde hij niet zeggen tijdens een persconferentie na afloop van de vergadering. 'Journalist heeft status leraar Engels' Den Haag - Er gaapt een diepe kloof tussen journalist en krantenlezer. Journalisten mogen van de lezers eigenwijs, bru taal en arrogant zijn. Hier tegenover staat een zekere gering schatting van de journalist voor zijn lezer. De journalist, zeker die bij de regionale krant, spreekt van een 'passieve informatie nemer', een wispelturig figuur met behoefte aan amusement. Dat staat in het verslag van een onderzoek naar de Nederlandse dagbladjournalist, zijn vak, zijn krant, zijn lezer. De vraag aan het Instituut voor Strategische Kommunikatie BV was: hoe zien de dagbladjournalisten en de lezer zichzelf en elkaar? Over de status van het beroep van journalist zijn de ondervraagden het eens: Die is ongeveer even hoog als die van een leraar Engels aan een havo. Levenslang geëist wegens doden douanier Amsterdam - Tegen de 42-jarige J.B., een van de mensen die indertijd Heineken ontvoerden, is gisteren voor de rechtbank in Amsterdam levenslange gevangenisstraf geëist wegens het dood schieten van een douanier en de invoer van 20 kilo cocaïne. B. wordt ervan verdacht begin dit jaar de 44-jarige douanier J. Holm te hebben doodgeschoten na een wilde achtervolging in de Amsterdamse binnenstad. Volgens officier van justitie mr. D. Aben heeft B. de douanier 'eenvoudig neergeknald'. Het zou hem puur om het grote geld te doen zijn geweest. „B. heeft al eerder een straf van 12 jaar gekregen. Ik wil hier niet over 12 jaar weer staan," motiveerde Aben de levenslange eis. Hij refereerde daarmee aan de celstraf die B. kreeg wegens de ontvoering van biermagnaat A. Heineken en diens chauffeur A. Doderer. Reclamevliegen op zondag verboden Den Haag - Vanaf 1 januari 1995 is reclamevliegen op zondag niet meer toegestaan. De president van de rechtbank in Den Haag, mr. A. van Delden, acht een verbod hiertoe van minister Jorritsma (verkeer en waterstaat) gerechtvaardigd. De president wees gisteren in kort geding de bezwaren van een aantal luchtvaartbedrijven af. De Vereniging van Nederlandse Luchtvaartondernemingen en 14 luchtvaartbedrijven zijn fel tegen het verbod. Ze vrezen een omzetderving van zeker eenderde als deze bedrijven op zondag geen sleepvluchten voor reclame meer mogen maken. Een reden voor het verbod is de geluidshinder die de vliegtuigen veroorza ken doordat ze geruime tijd boven dezelfde plaats cirkelen. Dijkstal kijkt naar politiegelden Den Haag - Minister Dijkstal gaat op aandrang van de drie paarse fracties opnieuw kijken of er mogelijkheden zijn om volgend jaar al meer politie op straat te krijgen. Ook gaat hij bekijken of hij regionale korpsen die nu flink in de rode cijfers zitten tegemoet kan komen. Dat verklaarde de minister gisteren als reactie op moties van PvdA, WD en D66 De coalitiepartijen willen dat er deze regeerperiode geen 2000 maar 4000 agenten en surveillanten op straat komen. Ook vinden ze dat volgend jaar al met de opleiding van de agenten en surveillanten begonnen moet worden. 'Brandpunt heeft geen identiteit' Den Haag - Het tv-nieuwsprogramma Brandpunt van de Katholieke Radio Omroep (KRO) heeft geen eigen identiteit. De KRO en daarmee Brandpunt dient daarom niet langer betaald te worden uit de omroepbijdragen. Dit stelt WD-fractieleider Bolkestein. Hij vindt dat Avro, Tros, Veronica, EO, KRO, Vara en NCRV zich niet langer op hun bijzondere positie kunnen rechtvaardigen door een beroep op hun identiteit. Hij vindt dat - nu de deal tussen de publieke omroepen en de produktiemaatschappij Endemol is afgeketst - het moment gekomen is om het omroepbestel op te doeken. Bolkestein wil één nationale zender, zonder reclame en te betalen uit de gemeenschapspot. Naast deze nationale zender moeten de publieke omroepen de slag maar uitvechten met de commerciële omroepen. Artsen: goedkoper voorschrijven Den Haag - De Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) gaat huisartsen stimuleren goedkopere medicijnen voor te schrijven. Dat zijn de LHV en minister Borst (Volksgezondheid) overeen gekomen. De Tweede Kamer eiste vorige week nog dat de minister huisartsen en apothekers op korte termijn zou dwingen goedkopere medicijnen voor te schrijven of te leveren. Maar dwingende maatregelen vergen wetswijziging en dus veel tijd, aldus minister Borst. De LHV gaat nu een programma opzetten dat huisartsen stimuleert goedkoper voor te schrijven door op het doktersre cept de stofnaam te zetten in plaats van de merknaam van geneesmiddelen. Dit kan leiden tot een aanzienlijke kostenda ling. Ook met apothekers, groothandel en industrie zal hierover nader worden overlegd.

de Stem | 1994 | | pagina 3