Psalmen en erwtensoep, maar de dekens blijven foetsie Hij is er! 06-8877 'Veertien vrachtwagens weg' Logisch -DE STEM- 'Shocklong': therapie nog oorzaak en onduidelijk Sc DE STEM Behendighei DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Huwelijk Hulporganisaties in Albanië hebben vooral met zichzelf te doen DE STEM 'Kerstkaarten retour afzender' VRIJDAG 15 DECEMBER 1994 Nagenoeg op het scheiden van het Internationaal Jaar van het Gezin hebben de Ne derlandse bisschoppen nog een geloofsbrief over het hu welijk uitgebracht. Nu is dat late tijdstip op zich niet erg. Het belang van het onderwerp staat of valt im mers niet met dat VN-thema- jaar. En om maar met de deur in huis te vallen: de bisschop pelijke huwelijksbrief 'In God verbonden' is eenzijdig. Maar daarover hoeft niemand deze keer te vallen. De bisschoppen komen er na melijk zelf rond voor uit. Ze hebben bewust een aantal brandende kwesties buiten beschouwing gelaten. Zoals bijvoorbeeld hoe huwelijk en gezin er in ons land op het ogenblik voorstaan. Ze zien dus voorbij aan de echtschei dingen, de gebroken gezinnen of geweld in het huwelijk. Waar gaat de brief dan wel over? De bisschoppen noe men hun schrijven uitdrukke lijk een geloofsbrief. Dat is een betrekkelijk nieuw woord in het religieuze spraakge bruik. Het is in zwang geraakt om zijn gevoelswaarde. Het duidt aan, dat het de afzender niet te doen is om polemiek, om bewijsvoering, om verma ning of gelijkhebberij, maar om overtuiging en oprechte getuigenis daarvan. Een bisschoppelijke geloofs brief zal dan uiteraard een getuigenis zijn van 'het geloof van de kerk', zoals dat heet. In dit geval dus 'het geloof van de kerk' inzake het huwe lijk. Overigens is 'het geloof van de kerk' niet hetzelfde als dat, wat door alle kerkleden geloofd wordt. Met deze uit drukking wordt bedoeld: dat, wat volgens het leergezag (paus en bisschoppen) door alle eeuwen heen in de kerk op dynamische wijze is ge loofd. „In de loop van de eeuwen is binnen onze kerk over het huwelijk een schat aan geloof servaringen en geloofsinzich ten gegroeid", zeggen ze en die schat willen ze over het voetjicht brengen. Biedt dit bisschoppelijke schrijven verrassingen? Nee. De brief behandelt de beteke nis, zin en waarde van het huwelijk vanuit gelovig per spectief. De lezer krijgt dus een hooggestemde visie op het huwelijk voorgezet. Een visie die het huwelijk veel hoger en dieper waardeert dan als een Contract dat twee mensen van verschillend ge slacht voor onbepaalde tijd met elkaar sluiten, waarbij rechten en plichten worden vastgelegd en dat om move rende redenen ook weer kan worden ontbonden. Die idealistische visie mag best weer eens over het voet licht gebracht worden in een tijd, waarin onmiskenbaar sprake is van vervlakking, waarin nut en rendement de boventoon voeren en idealen naar de rand schuiven of zelfs erover heen. Leidraad van de brief is de vraag waarom (nog) in de kerk trouwen. Kenmerkend voor de hele aanpak en toon zetting is bijvoorbeeld dat het woord onontbindbaarheid in de hele brief niet voor komt. Maar wel zinsneden als 'hu wen is geen momentopname, maar duurt een leven lang' en 'elkaar genegenheid, intomi- teit, respect en zorg geven schept een genadevolle ver houding waarin trouw geen plicht meer is, maar een ca deau aan de ander dat hem/ haar mooier en beter maakt'. Als je je afvraagt voor wie de bisschoppen deze brief nu ei genlijk geschreven hebben, dan lijkt hij toch vooral be doeld te zijn voor kateche- tisch gebruik bij de kerkelijke huwelijksvoorbereiding van trouwlustigen. Mensen van wie het huwelijksbootje op de klippen is gelopen, kunnen uit 'In God verbonden' weinig troost of bemoediging putten. Dat is niet de enige reden om je af te vragen of de bisschop pen het zich toch niet wat te gemakkelijk hebben gemaakt. Niet het ideaal dat de kerk van het huwelijk de mensheid voorhoudt, ligt in deze tijd onder vuur, maar de kwestie hoe dat ideaal zich verhoudt tot de weerbarstige werkelijk heid en hoe de kerk met die weerbarstige werkelijkheid omgaat. De argwaan die het kerkelijke huwelijk tegenwoordig bij ve len ontmoet, is juist dat de kerk het ideaal tot werkelijk heid verheft. Want in het ge val van een onverhoopte mis lukking is er geen herkansing. „Geloven is een levenslang leerproces van vallen en op staan. Vooral van opstaan en opnieuw beginnen," zegt de brief, maar een tweede huwe lijk, ho maar. Wat heet dan opstaan en opnieuw begin nen? Waarom geeft de katho lieke kerk mensen, van wie het huwelijk mislukt is, geen tweede kans? Offert ze deze mensen in feite niet op aan haar geloofsideaal en in deze voege aan haar ideologie? Die vragen krijgen geen ant woord. Bewoners van het gekkenhuis in Tepelenë. Mevrouw de minister vouwt haar welverzorgde handen. Ze leunt bijna verveeld achterover en legt de vragenstellers van de Kamer commissie voor Justitie nogmaals uit waarom bepaalde dingen wel en andere zaken niet kunnen. Op een gegeven moment wordt de - veelal op de publiciteit gerichte - hardnekkigheid haar te veel. Een beetje snibbig vraagt ze het doorzagende Kamerlid waarom hij wil dat ze vooruitloopt op het werk van de pas ingestelde parlementaire enquêtecommissie. 'Ter wijl u zelf vond en nog steeds vindt dat een dergelijke commissie er moest komen', zegt ze vol verbazing. Het is de kenmerkende naïveteit van de nieuweling in het Haagse circuit. Mevrouw Sorgdrager denkt (nog) logisch. Helaas leert de geschiedenis dat het aanpassingsproces niet lang duurt. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-372E3. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-1782r Goes, Klokstraat 1S 01100-28030, fax 01100-21925 Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-1969 Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01: .iu-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01 50-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, S 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur S 076-236.42/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. De badkamer van het gekkenhuis verdient die naam eigenlijk niet. FOTO'S PAUL DE SCHIPPER Door Paul de Schipper Wie verdonkererhaande de hulpgoederen van de gedreven, goedbedoelende Oosterhoutse Wilma van Oss? De evangelisch geïnspireer de transporteurs die beloofden de boel te bezorgen? De Albanese mafia? Of misschien het ziekenhuispersoneel zelf? Allereerst een discussie met hoofdzuster Naime Shehu van het gekkenhuis in Tepe lenë, Albanië. Wilma: „Ik heb in april vijf trucks vol hierheen gestuurd met spullen. Is hier iets aangekomen?" De hoofdzuster: „Nee, nee." Wilma: „Achtenvijftig dozen medicijnen?" De hoofdzuster: „Nee, nee." Wilma: „Vijftig bedden?" De hoofdzuster: „Nee, nee. Er zijn hier in september wel mensen uit Holland geweest. Ze zeiden: de vrachtwagens komen, maar ze zijn nooit geweest." In het gewone ziekenhuis van de stad Tepe lenë, ook een project van Wilma' s stichting Hart voor Albanië, ontdekt Wilma wel een sterilisatie-apparaat en drie bedden, destijds< afgestaan door het Pasteurziekenhuis in' Oosterhout: „Het hadden vijftig bedden moeten zijn. En ik mis de kleren en een vrachtwagen wc-papier." „De bedden hebben we onder de streek-kli- nieken verdeeld," vertelt de directrice nogal kortaf. i In het nabijgelegen dorpje Krakes staat zo'n kliniek. Ja, chef-arts Dilaver Alushi heeft inderdaad een mooi stalen bed uit Oosterhout staan. „Heb ik gekocht." Gekocht! Voor vijftig gulden van het grote ziekenhuis in de stad. Op zijn bureau, een houten tafel, ligt ook een ansichtkaart: 'Molens van Kin derdijk'. Die kreeg hij van de christelijke hulporganisatie Hoop voor Albanië uit Maasdijk. Wie antwoord zoekt op die vraag komt terecht in een jungle van hulpclubs die van Albanië hun jachtgebied hebben gemaakt. Veel van deze dames en heren hulpverleners wensen de Albanezen de hemel toe, maar elkaar minstens het vagevuur. Wilma van Oss: „Ik stuurde een vrachtwagen zeeppoe der mee met en christelijke hulpclub. Het gevolg: grote ruzie met een andere christelij ke organisatie. Waarom zij die wagen niet kregen." In Albanië werken zestig Nederlandse orga nisaties! Hoop voor Albanië, Hart voor Al banië, Hulp voor Albanië, Mensen voor Men sen, De Ondergrondse Kerk, Stichting Dor- kas en een reeks Albanië-comités. Bij de Ondergrondse Kerk gaan hulp en missie in hetzelfde pakket. Letterlijk, vertelt Bert Ubbels: „We hebben 100.000 schooltas sen uitgedeeld. Ja, natuurlijk met bijbels erin." Terloops informerend of ik ook christen ben, legt hij uit hoe de SDOK poogt om 'het Evangelie te laten neerkomen in de harten van de Albanezen.' De SDOK deed dat ooit letterlijk. Toen Enver Hoxha het land nog potdicht afsloot, wachtte de SDOK op een gunstige wind en liet in zuid-Italië ballon nen op met bijbelteksten. Zendeling Chris Dakas en diens vrouw Lau ra wonen boven het Stephen Centre, een evangelisatie-centrum in het centrum van Tirana. Het Stephen Centre, ook het Albane se hoofdkwartier van de SDOK, herbergt een onberispelijk lunchcafé en accomodatie voor missionarissen. „Wil je erwtsensoep?" vraagt Laura. Ze serveert Hollandse snert maar verkoopt ook hamburgers. Ongevraagd begint ze: „We hebben hier veel genade nodig. We moeten de Albanezen leren elkaar lief te hebben." Ja, haar man beheert het hulpgoederen-de pot. Met een mond vol snert lees ik een tekst uit de Psalmen aan de muur: „Zalig is het volk wiens God de Heere is." Het zijn de eerste Nederlandse woorden die ik in Albanië te genkom. Ernaast hangt een Coca Cola-recla me: 'It flows from te fountain, beneficial': Het komt uit de fontein emhet zegent. Anderhalve uur later: of meneer Dakas nog komt? „Mijn man is weg," zegt Laura. De dekens van Wilma van Oss blijven zoek. Hulp aan Albanië: wie bij a naar b infor meert, hoort dat die niet deugt enzovoorts en dat a daarom maar met een eigen stichting begonnen is. Typisch Nederlands, dat zelf willen regelen. „Het Albanese ministerie dat die hulp coör dineert, wordt er stapel mesjokke van," vertelt Henriëtte Gevers van Mensen voor Mensen uit Son en Breugel. „Ik vind het gênant. De hulpverleners lopen elkaar voor de voeten." Er is een Nederlandse organisatie in Tirana, die met helikopters hulp naar de afgelegen bergdorpen biedt, maar in kwaad gerucht staat. „Ze verkopen hulpgoederen op de zwarte markt," bromt Luan Oryfese, economisch- directeur van het Universiteits-ziekenhuis in Tirana, „zelf gezien, biscuits en verpleeg stersuniformen geschonken door de Neder landse overheid." Hij doelt op materiaal van de opgei dienst Bescherming Burgerbevolking. „Een deel daarvan is inderdaad naar Albanië gegaan," aldus een woordvoerder bij h# Ministerie van Volksgezondheid Welzijn en Sport in Den Haag. Van Defensie via or organisaties doen ons verslag van de bestem ming. Of we dat controleren, nee, maar doen er alles aan om het goed te la verlopen." Opvallend is de afwezigheid van de grol! hulporganisaties die op weg naar Afrika het kleine Albanië links laten liggen. Alleen hel Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen zijne: actief in de steden Tirana en Vlora. In het gekkenhuis van Tepelenë, het project van Wilma van Oss, werkte ook Arte zonder Grenzen. Behoudens een paar r getimmerde aanrechtkastje zijn de sporen van dat werk niet meer zichtbaar. Een woordvoerder van Artsen zonder Gren zen in Amsterdam: „We hebben wat kleine verbeteringen aan het gebouw aangebracht Waarom we weggegaan zijn? Omdat hel programma was voltooid. Alles wat we erin stopten werd er gelijk weer uitgesloopt, ook door het personeel zelf. Je moet er in Alba nië bijblijven. En dan nog worden de spullen achter je rug vandaan gestolen." Jan Bor van de stichting De Ondergri Kerk(SDOK): „Tepelenë is de meest beruch te stad van Albanië. Niets is daar veilig. Ze zijn daar zo crimineel dat ze het psychia trisch ziekenhuis twee keer gekraakt heb ben: gewoon een ketting aan de voordeur en een auto ervoor. Ik heb het meegemaakt dat we een school bevoorraadden, allemaal nieu we spullen. Er streek een bende van twee honderd man op die school neer. De politie was bij ons, kon niks doen. Die kerels stalen de hele boel leeg." De SDOK, in Nederland kantoorhoudend in Hoogblokland, timmerde in Tepelenë plexi glas voor de kapotte ramen van 'de psychia trie.' Jan Bor: „Eerst wilde Artsen zi Grenzen dat tehuis afbreken. Daarna zc ze toe het vijf jaar te begeleiden. Zeggen ze nu dat het project afgelopen is? Dat kan niet." Een bittere Wilma van Oss, thuisgekomen in Oosterhout: „Bijbels en een aansichtkaart, help je daar mensen mee? „De Stem de: Martelaren staat er op hun brieven. Ze maken hier meer martelaren dan dat ze redden. Ik heb vertrouwen in die christelijke lui gehad. Dat was niet goed. De SDOK heeft me belazerd." Bor: „Wilma werkt heel efficiënt en ver schrikkelijk aktief. Ik heb wel vertrouwen in haar. Dat dit fout gelopen is betreur ik." In 1967 beschreef het befaam de Engelse artsenblad The Lancet voor het eerst een ei genaardige complicatie die als uit het niets plotseling kan toe slaan. Bij twaalf ernstig zieke patiënten was hun ziekte op bijna precies dezelfde manier uit de hand gelopen: ze werden allemaal toenemend benauwd en op de röntgenfoto waren dezelfde 'wolkige', op 'vocht in de longen' duidende afwijkin gen te zien. Deze gevaarlijk complicatie - van die twaalf patiënten over leed de helft - heet sindsdien ARDS, een nog steeds gevreesd syndroom dat jaarlijks bij 10.000 Nederlandse patiënten toeslaat. Van hen overlijdt ruim de helft. ARDS is de handzame afkor ting van Adult Respiratory Distress Syndrome, wat Potjes engels is voor een bij volwasse nen plotseling optredend falen van de longen. Dit beeld wordt met name gezien na veelvuldi ge bloedtransfusies, ernstige verwondingen en bloedvergifti ging (daarom wordt ARDS ook wel 'shocklong' genoemd), maar kan ook optreden bij een lange lijst ziekten en ziekma kende omstandigheden zoals verdrinking, vergiftiging, het inademen van braaksel, bestra ling, of in aansluiting op een longonsteking. Zoals vele we gen naar Rome leiden, zo kun nen zeer verschillende ziekten leiden tot dezelfde complicatie. De oorzaak van ARDS is dus niet exact aan te geven. Het syndroom onstaat wanneer beschadigde longblaasjes, de 'blaadjes' van de bronchus- boom, beginnen te lekken en eiwit en vocht door gaan laten. Hoe dat in zijn werk gaat en waarom precies weet men niet, maar met dit lekken wordt een kettingreactie van steeds ern stigere verschijnselen in gang gezet. Nadat het vocht eerst in het longweefsel terecht komt ('vocht in de long') lopen in een later stadium de longblaasjes vol. Uiteindelijk zijn de long blaasjes in grote delen van de long niet langer in staat om voldoende zuurstof uit de inge ademde lucht te halen. Om het gebrek aan zuurstof te com penseren zal de patiënt sneller gaan ademen, wat hem extra inspanning kost. En omdat de oedemateuze lon gen door al dat binnenstromen de vocht steeds meer verstijven gaat het ademen met nóg meer inspanning gepaard en gaat het met de patiënt alsmaar slech ter. Want de zieke longen krij gen geen rust - integendeel: hoe zieker ze worden hoe har der ze moeten werken. De belangrijkste therapie be staat uit het bestrijden van de onderliggende ziekte, bijvoor beeld door een breuk goed vast te zetten, een abces te ontlas ten of door het verwijderen van een ontstoken orgaan. Dit kan lang niet altijd. In dat geval rest slechts 'onder RUBRIEK u o cl ui Y- 2 4 Door Jan Paalman steunende therapie'. In de meeste gevallen beademt men de met medicijnen suf gemaak te patiënt kunstmatig met zuurstof. Dit gebeurt onder iets verhoogde druk in de hoop dat daardoor de dichtgeklapte longblaasjes weer open gaan staan. Opvlammende luchtwe ginfecties dienen in de kiem te worden gesmoord. Veel meer kan men niet doen. Sinds 1967 is men dan wel meer over ARDS te weet geko men, maar die hoog opgetaste theorie heeft zich nog steeds niet vertaald in een effectieve re therapie. „De sterfte ten gevolge van ARDS," zo stond een paar jaar terug in het Ne derlands Tijdschrift voor Ge neeskunde te lezen, „bedraagt nog steeds ongeveer 60 pro cent, even hoog als in 1967." Dit percentage neemt met de leeftijd evenredig toe. VERVOLG VAN VOORPAGINA Van Oss in Tepelenë: „Ik breek ze de poten. Je denkt dat je goed zit, een professionele organisa tie, de Bijbel in het vaandel, maar dit nee." Een door Van Oss ingeschakelde Oosterhoutse advokaat, me vrouw mr. Van der Sluis, heeft van een ex-relatie van de SDOK al een Toyota-jeep en geld terug- geëist. Deze man, de WAO-er Aaldert Boer uit Zwolle, onder nam verschillende expedities naar Albanië. „Er is veel gesjoemeld," ver klaart Jan Bor, als directeur van SDOK eindverantwoordelijk voor het transport van de goede ren van de Oosterhoutse stich ting. Hij wentelt de schuld af op Boer: „Hij deed goed werk in dat psy chiatrisch ziekenhuis. Hij kreeg via ons spullen uit Oosterhout. Op het terrein stonden twee lege containers. Daar hebben we de goederen van Wilma gedeeltelijk gelost. De containers zijn leegge stolen." Het Bureau Rechtshulp in Zwol le behartigt de belangen van Boer. Woordvoerder mr. Van der Klei: „Boer is niet fit genoeg om u te antwoordem, maar de claim van de stichting in Oosterhout is zeer discutabel." Over de relatie tussen Boer en de SDOK zegt hij: „Die is niet dui delijk. Wat me wel duidelijk wordt, is dat verschillende groe pen die Albanië helpen ruziënd over straat rollen. En waar de waarheid ligt kan ik niet over zien." In Tirana bschikt de SDOK over De leefomstandigheden in het ronduit verschrikkelijk. een depot dat beheerd wordt door de Amerikaanse zendeling Chris Dakas. Of daar misschien nog hulpgoederen van de Oos terhoutse stichting staan, blijft onduidelijk. Dakas, die in Tirana ook een christelijk lunchcafé drijft, houdt zich onbereikbaar. „Hij is ziek," zegt zijn vrouw, even later is Dakas ineens 'weg'. Afgescheept met een wonder baarlijke opstanding, dan maar een telefoontje naar de SDOK in Nederland. „De spullen van Wil ma van Oss staan in de gevange nis van Tepelenë," vertelt SDOK-directeur Bor tussen neus en lippen door. Bor: „Het kon niet anders, van wege het plaatselijk geboefte. Met medewerking van de over heid hebben we in april opslag ruimte gekregen in de gevange nis. Boer had er de sleutel van, dat was de kat op het spek binden, want wat er nadien in 'gekkenhuis' van Tepelenë zijn FOTO DE STEM/PAUL DE SCHIPPER Tepelenë gebeurd is weet ik niet." Een woordvoerdster van Artsen zonder Grenzen bevestigt ie vaak gewelddadige diefstal van hulpgoederen in Albanië: „W spullen verdwijnen achter )e rug." Aaldert Boer lijkt van de aard bodem verdwënen, De man we er door Wilma van Oss ook van beschuldigd wordt een hulpjeep te hebben ingepikt, verbergt zien achter een geheim telefoonnuffl- mer en neemt geen aangetekend brieven aan. Blijft de vraag of het zoekraken van veertien ladingen hulpgoe deren te verklaren is uit containerdiefstal. Bor: ,,"eer tien? Dat getal neem ik met een korreltje zout." Van Oss had afgelopen weeke gesprek met de SDOK. "a reactie: „Ik geloof ze van ëe kanten. Ik ga Justitie inschaKe- len." I Rotterdam (anp) - Om een einde te maken aan de jaar lijkse 'kerstkaartenterreur' stelt het comité De Beste Wensen Terug voor alle ont vangen kerstwensen per ke rende post portvrij retour te zenden. De kaart kan wor den voorzien van een be leefd 'De beste wensen te rug', gevolgd door de naam van de retourzender. De initiatiefnemers storen zich vooral aan de beste wensen van vage bekenden. Die stapel ongewenste doch noodzakelijkerwijs te be antwoorden post brengt een modaal gezin al snel op en kele tientallen guldens aan kosten. (ADVERTENTIE) DE NIEUWE TELEKADO-BEWAARG1DS. De nieuwe TELEKADO-Bewaargids is I uit! met daarin meer dan 160 'I originele ideeën om iemand I anders te verrassen. Voor u het weet is er weer zo'n moment I om uw familie, vrienden of kennissen met een TELEKADO te verblijden. Bijvoorbeeld bij een jubileum, een verhuizing of een verjaardag. U hoeft nu alleen maar even te bellen. Wij regelen dan dat uw cadeau feestelijk wordt ingepakt en van uw persoonlijke boodschap wordt voorzien. Waarna wij het binnen 24 uur op het door u opgegeven adres bezorgen, waar ook in Nederland. Nog geen TELEKADO- Bewaargids ontvangen? Vraag hem dan vandaag nog gratis aan. Bel: (20 cc. per minuut) fl TELEKADO. De leukste manier oi iemand anders te verrassen! PAS DE LAATSTE JAREN w maatschappelijk probleem be ren tot dan toe voornamelijk ving. De gigantische opmars van de illegale en legale gokmogelijk met miljoenen aan prijzenge dat Nederland meer dan alleer Die negatieve ontwikkeling w serieus met het probleem te c lijke Haagse moraliserende pr voorzitterschap van de Bred leven geroepen. Het is juist die commissievoot de aandacht heeft getrokken, hij toegestaan dat er is geëx* spelletjes met kleine prijzen, d Nijpels heeft een golf van Begrijpelijk, want Nijpels hee gen. Het burgemeesterschap v terschap zijn gescheiden funi overeind te houden wannee toestaat. Het fanatisme waarmee de m< op het onderwerp heeft g waarachtig aan. De commissie kregen een ontmoedigend kar averechts werkend totaalverb zijn dat behendigheidsspellen te passen. Het is te hopen dat de Kamer de commissie Nijpels rapport ken voelt. Dat zou de bestrij doen. Die hebben het tot nu t< Haagse adviezen moeten doe ties aan de orde kwamen, gaf

de Stem | 1994 | | pagina 2