Canada, het nuchtere Noord-Amerika Er zijn volop bezienswaardigheden, ze te vinden is een kunst Honda breidt Civic-serie kunstmatig uit Anti-diefstalsysteem op alle Primera's E2 ONDER DE KURK Dik [en met Kerst-1 DE STEM SURPLUS E3 Dringen voor plekje op Chinese automarkt RS-virus Club Med wint aan populariteit \G 16 DECEMBER 1994 Door Hein Sluijter Je kunt met het oog op een normale gezondheid niet bui ten die zes basisvoedingsstof fen. Maar wel altijd buiten alcohol, hoe leuk en lekker je het ook kunt vinden. Maar alcohol heeft nu eenmaal de eigenschap om net als koolhy draten, eiwitten en vetten in het lichaam te verbranden en energie te brengen. Joke zegt dat alcohol wél vet kan worden. Gewoon een aan elkaar rijgen van atomen, zegt ze. Dat gaat met behulp van allerlei stoffen in het lichaam, r a- :n je o- :n :r- en de je je ol >g IS, is jft >s- en bt. zoals enzymen en nog 'veel meer kleine stofjes', die che mische reacties teweeg bren gen. Als je per dag niet meer dan 2000 calorieën nodig hebt en je overschrijdt dagelijks die grens met wijn of een andere alcoholische drank dan is in principe de basis gelegd voor een uitdijend lichaam. Pats, die zit. En die alcoholist blijft dun omdat zelfs hij via uitsluitend alcohol die 2000 calorieën niet kan halen. Hij zou bij voorbeeld elke dag vijf flessen wijn moeten drinken. Verder vindt Joke dat ik ster ke buikspieren heb. Omdat ik mijn buikje kan inhouden, als ik dat wil. Laat ik die ronding hangen, dan is er volgens haar in tegenstelling tot wat ik wel eens gehoopt had, géén spra ke van een eenvoudige spier- verslapping maar van opge propt vet. Een wijnbuik kan dtis net zo goed als een bierbuik. Als je te veel worst of vermeceili eet, kan zich zelfs een worst buik of een vermecellibuik ontwikkelen. Het maakt niet uit. En die Italianen dan? Dat blijft een geheim. a kom ik dit jaar uit op een menu jaar of tien geheel zelfstandig worden. Natuurlijk heb ik gekozen er zichzelf respecterend kind lekker aar dan wel een speciale), macaroni en een toetje (maar dan een extra irecht en het toetje, volgende week elversierselen. Alle gerechten zijn n, 1/2 kilo rijpe tomaten, 1 kruiden- tje knoflook, 2 eetlepels olie, scheut roogde basilicum, 2 blaadjes laurier, i kleine stukjes en bak het fijn iten in een schaal met kokend heet tomaten afkoelen en pel ze, snij ze zo klein als je kunt isnippers 5 minuten zachtjes bakken de pan en laat het geheel nog een roert tomaten voorzichtig open, giet de :en halve liter water bij tomaat in de pan en breng de soep u bij: laurierbladeren, basilicum (een llonblokje zachtjes doorkoken maken en vlak voor het opdienen nog en een klein scheutje koffieroom en m één slag rond, zodat er in de soep in, 1 banaan, 1 kiwi, 1 rijpe peer, 1 groom (of een bus spuitslagroom), 2 >lag, sterretjes-vuurwerk lormidden (tussen de donkere, harde inderkant; dan kun je gemakkelijk het :rp mesje het vruchtvlees van de schil ir de schillen rtjes van de velletjes en leg ze in een en snij hem in plakjes; leg deze direct appelpartjes en roer het geheel goed sinaasappel worden de plakjes me ndarijn, appel en peer schoon, snij ze ekom met de vanillesuiker len worden de sinaasappelen gevul an een dikke dot slagroom at kaneelpoeder of hagelslag ■k. Ze in ieder toetje een sterretje e binnen. Heel feestelijk! VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 De skyline van Toronto kan zich meten met die van Manhattan. FOTO NICO KOOLSBERGEN Door Nico Koolsbergen Canada. Wie heeft er geen familie zitten? Alleen de ooms en tantes, de broers en de zussen zijn al een bezoekje waard. Maar Canada heeft meer te bieden. Het is goedkoop. En net Amerika. Of toch niet? Op de schouw van opa en oma stond een wonderschone lamp. Een blauwe cilinder, een centimeter of veertig hoog. Ging de stekker in het stopcontact, veranderde het blauw in een landschap met een grote waterval. Maar voor het mooiste moest je nog iets langer wachten. De toenemende hitte van de gloeilamp zette een stuk karton in de lamp in beweging. En dan begon nen de Niagara-watervallen te stromen. Opa en oma hadden de lamp mee naar huis genomen na een bezoek - per boot - aan hun kinderen in het verre land. Een tocht naar Canada was niet compleet zonder bezichtiging van de watervallen en de aankoop van enkele passende souvenirs. Dat was halfweg de jaren vijftig. Tien duizenden Nederlanders hadden de gro te oversteek gemaakt naar Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika. Maar Ca nada trok het meest. Uit de haven van Rotterdam vertrokken ze, met de Grote Beer of de Statendam. Weken zaten ze op zee. Het afscheid op de kade was voor eeuwig; nooit zou je elkaar nog zien. Tenzij je - zoals opa en oma - in goeden doen was. Na de snikken in Rotterdam haastten de achterblijvers zich per fiets naar Hoek van Holland. Midden over de Nieuwe Waterweg dreef statig het enor me passagiersschip langs. Nog één keer zwaaien voor het aan de einder ver dween. Het contact beperkte zich ver der tot brieven en foto's. Van de water vallen en de nieuwe neefjes en nichtjes die in dat verre land werden geboren. De helft van de ooms en tantes vertrok in die jaren naar het beloofde land. Daarna nam de welvaart toe en toen bleek het afscheid toch niet voor altijd te zijn geweest. Vandaag de dag doet het vliegtuig een uur of zeven over de reis. Tante Mien is nu 75 en komt elk jaar een paar maanden naar Nederland, om familie en kennissen te bezoeken. Daarna gaat ze weer naar Dresden in Ontario, het stadje waar de authentieke 'negerhut van oom Tom' staat. Het beroemde verhaal van Harriet Beecher Stowe is waar gebeurd. Ook uit andere landen trok Canada nieuwe burgers. De plaatsnamen in het land getuigen ervan. Vrij dicht bij el kaar liggen stadjes en dorpen als Lon don, Cambridge, Chatham, Westmin ster. De naam van de dubbelstad Wa terloo/Kitchener zegt weinig over de wortels van de inwoners. De straatna men daar des te meer. Het is alh-s Duits en elk jaar viert de stad een U Tbundig Oktoberfest. Met bier en vorst. De highland games in het dorp ergus zijn groter opgezet dan de spelen m het Schotse moederland. Canada wordt druk bezocht, vooral het zuiden van Ontario waar de meeste Nederlanders zich vestigden. Alle be zoekers komen terug met enthousiaste verhalen. Over de ruimte, de welvaart En over de Niagara-watervallen. Canada 3000 is een luchtvaartmaat schappij die gespecialiseerd is geraakt in het vervoeren van Nederlanders over en weer. Het is geen uitzondering als de mededelingen aan boord ook in het Nederlands worden gedaan. Dat geeft een prettig thuisgevoel. De vluchten zijn goedkoop, beduidend voordeliger althans dan van andere luchtvervoer ders. Dat trekt de zuinige Nederlander, die dan maar op de koop toe neemt dat er aan boord van Canadese maatschap pijen een absoluut rookverbod geldt. Is zuid-Ontario een vakantieland? Zon der twijfel, ook al vindt men er niet het verpletterende natuurschoon waarom Canada - meer naar het noorden - be kend is. Dit gebied is overwegend vlak. het doet vaak aan agrarisch Nederland denken zonder de slootjes, de molens en de boerderijtjes. Soms duiken er bossen op. Wie het zuiden van Zweden kent, waant zich dan even daar. Het wemelt er van de bezienswaardig heden, maar het is een kunst ze te vinden. De Europese gewoonte om al op tientallen kilometers afstand borden te plaatsen die naar een pretpark of bij zonder evenement verwijzen, is volledig onbekend. Aan de hand van wegen kaarten en wegnummers zal men zich een weg moeten zoeken. Met de auto, want alternatieven zijn er nauwelijks. Dit is een land en volk op wielen. Canada is een jong land. En wat maar even in aanmerking komt, wordt tot monument of bezienswaardigheid ge bombardeerd. Een Nederlandse die er al jaren woont, maakt er grapjes over: 'Another plaque, someone important must have farted here', spot ze. ('Alweer een plaquette, hier moet vast een be langrijk iemand een wind gelaten heb ben.') Het hotel Bradgate Arms in Tor onto mist de plaquette nog, maar lang kan het niet meer duren. Het wordt gedreven door alweer een Nederlander: Bertil de Kloet, afkomstig uit Nijmegen. Het Nederlands elftal heeft er afgelopen zomer voor de WK nog gelogeerd en De Kloets zoontje Sebastian was de mas cotte van Oranje. De Kloet is trots op zijn hotel, dat met zijn Russische chef-kok ook hoog scoort op de lijst van Canada's beste restau rants. Maar ooit zal hij terugkeren naar Nederland. De zaken gaan prima, maar wie eenmaal in Nijmegen heeft ge woond, weet waar hij oud wil worden. En waar je moet zijn als je echt van voetbal houdt. En Canada kent geen frietjes met pindasaus... De topsporten zijn en blijven ijshockey - dat hier gewoon hockey heet - en baseball. De BlueJays uit Toronto zijn in de laatste sport wereldkampioen. Het leven is doordrongen van honkbal, net als m de VS. Dat blijkt bij een bezoekje aan Ska-Na-Doth, een herbouwd india- nendorpje in de buurt van London. Een paar blanke kindertjes spelen rond een houten pot met een enorme vijzel. Een blond meisje van een jaar of vijf sjouwt de vijzel rond. „My baseball bat," zegt ze trots. Canada is anders dan de Verenigde Staten. De auto's en de verkeersregels zijn het zelfde, de skyline van de fraaie wereldstad Toronto kan zich meten met die van Manhattan, de taal is (behalve in Quebec) identiek, al zijn er kleine verschillen in de spelling, de televisie is ook hier een aaneenschakeling van re clamespots waartegen zappen niet meer helpt. Ook hier wordt met dollars be taald, al is de Canadese variant minder waard dan in de VS, ongeveer 1,34 gulden. De biljetten van 100 dollar doen in formaat en opdruk aan de Neder landse snippen denken; en ook hier staat er een vogel op. Net als in de VS komt bij de aangegeven prijzen altijd nog tax. Canada ligt ten noorden van de VS en dat betekent dat er geen subtropische gebieden voorkomen. Maar 's zomers is het er wel warmer dan in Nederland, terwijl de winters aanmerkelijk kouder zijn. Als in Californië nog in de Pacific wordt gezwommen, zijn de Canadezen sneeuw aan het ruimen. Daar beginnen ze soms in oktober al mee. Canada eet met mes en vork, veel Amerikanen hebben genoeg aan vork en vingers. Het grootste verschil zit in de mensen. Canadezen zijn nuchter; ze doen aan noord-Europeanen denken. Amerika nen zijn uitbundiger en hebben het hart meer op de tong. Komt het door het andere klimaat of door de eenzaam heid? Canada is na Rusland het grootste land ter wereld. Maar er wonen maar 28 miljoen mensen, de meesten in het zui den van Ontario en het Franstalige Quebec. Naar het noorden toe belanden we in een vrijwel onbewoond land, met wouden en meren, met bergen en beren. Bij de Niagara Falls wemelt het van de Amerikanen. De befaamde watervallen zijn vanaf de Canadese kant het mooist. Het bijbehorende stadje is één toeris tenfuik, met eindeloos veel hotels en vermaak. Het natuurgeweld is om zoomd door souvenirwinkels, uitzicht plaatsen en parkeerterreinen. Daar zijn ze dus, de watervallen die al veertig jaar tot de familietraditie beho ren. Zo zien ze er uit in het echt. Net de lamp van opa en oma. Zouden zulke lampen nog worden gemaakt? De sou venirwinkels zijn afgeladen met asbak ken, shirts, prentbriefkaarten en wat niet al meer. Maar geen lampen met stromende watervallen. Ze zijn al lang geleden verboden. Te brandgevaarlijk. Informatie over reizen naar Canada bij de sectie Toerisme van de Canadese ambas sade: Parkstraat 25, 2514 JD Den Haag, telefoon 070-3614111. Canada 3000 is te bereiken via 020-6758226. Er zijn vluchten op Canada van veel andere maatschappij en, waaronder de KLM. Door Rien van der Steen Honda vervangt de Concerto door een nieuwe vijfdeurs Civic. Een kunstgreep, want omdat de Concerto absoluut geen succes geboekt heeft wordt de opvolger gewoon voorzien van een wel- luidender naam. En daarmee wordt de Civic-serie dus 'kunst matig' uitgebreid. En Honda heeft er grote plan nen mee. De Nederlandse direc teur Bert Waterman noemt de groei van het marktaandeel van zijn merk van essentieel belang. „We hebben de prijzen van ver schillende modellen verlaagd en we willen ons marktaandeel in Nederland van 2 naar 3 til len. De nieuwe vijfdeurs Civic is afgeleid van het vierdeurs mo del, is voor een groot deel ont wikkeld in Europa en wordt gebouwd in de fabriek in Enge land, waar ook al een Accord- model in elkaar gezet wordt. Deze nieuwe Civic moet voor een doorbraak van Honda in Europa zorgen". De nieuwe Honda is het komen de voorjaar leverbaar in vier uitvoeringen, elk met een ande re motor. De basis is een 1.4 met 90 pk. Dan volgt een zuinige VTEC E 1.5 met eveneens 90 pk. Verder zijn er een 1.6 met 113 pk en het topmodel SR met 1.6 motor en 126 pk. Alle motoren hebben vier kleppen per cilin der en meerpunts brandstofin jectie. Want techniek speelt bij Honda als altijd een voorname rol. Airbags zijn nergens stan daard, maar wel in alle uitvoe ringen te krijgen. Een bijzon derheid is een ingebouwde 'rol- beugel' voor de vijfde deur, die de carrosserie extra stijf maakt. De Civic met vijf deuren is een gezinsauto, die er goed uitziet, redelijk uigerust is en goed rijdt. Voor Nederland leveren de 1.4 en 1.5 motoren geen pro blemen op, maar in bergachtig terrein wordt dat anders. Dan is de 1.6 in deze ca. 1100 kilogram wegende auto hard nodig. Een diesel is er nog steeds niet bij Honda. In de Europese die- selmarkt bij uitstek, Frankrijk, wordt in de Concerto's een tur bodiesel van Peugeot geleverd, maar in de rest van Europa is het nooit zover gekomen. Honda is op zoek naar een passende dieselmotor, maar het zal nog wel even duren voor hij daad werkelijk te koop is. De goedkoopste Civic met vijf deuren kost zo goed als 33.000 gulden. De 1.5 met zuinige 'arm-mengsel' motor is duizend gulden duurder. Een 1.6 staat op 42.000 gulden en 1.6 SR met behalve een automaat alles-er- op-en-eraan komt op 49.490 gulden. Honda wil er volgend jaar in totaal 3500 van verko pen. De nieuwste Honda ziet er niet uit als een Civic. Honda heeft die naam gekozen omdat hij al twintig jaar bekend is. En na tuurlijk, om van de aanduiding Concerto af te komen. Be nieuwd wat het merk onder neemt als de 'echte' Civic-serie straks vernieuwd wordt. De vijfdeurs zal dan wellicht nog een tijdje gehandhaafd worden. De opvolger van de slecht verkopende Concerto met vijf deuren heet weer 'gewoon' Civic. FOTO HONDA De Nissan Primera is voor het nieuwe modeljaar vernieuwd. Aan de buitenkant is daar trouwens weinig van te merken. Een chroom randje in de grille, iets andere achterlichten en dat soort dingen. En de meeste versies worden nog steeds geleverd met standaard airconditioning. De be langrijkste wijziging aan de nieuwe Primera is een driepunts startonderbreker in alle uitvoerin gen. Diefstal van en uit auto's is een toenemend probleem in Europa. In de Nissan-fabriek in het Engelse Sunderland zijn zelfs technici die zich gespecialiseerd hebben in auto-inbraak. Ze laten zien dat een deurslot binnen twee seconden uit het portier getrokken wordt, het stuurslot slopen kost ook maar een paar seconden en met behulp van een lange, smalle haak is een achterdeur van een auto door een kenner ook in een wip geopend. Met behulp van een elekriciteitsdraadje en een klemmetje kan een beetje inbreker ook de centra le vergrendeling van een auto zodanig dwarsbo men dat die in no-time openspringt. Voor een goed begrip: dat gebeurt van buitenaf. De inbre ker zoekt onder een spatbord naar een vitale spanningsdraad en heeft de auto in een oogwenk open. Het technisch centrum van Nissan in Cranfield in Engeland heeft voor de Europese markt een anti-diefstalsysteem ontwikkeld, waardoor het onmogelijk is de auto te starten. Het is overigens al goedgekeurd door het Nederlandse TBBS, dat dit soort systemen voor de verzekeringsmaat schappijen keurt. De startonderbreker wordt au tomatisch ingeschakeld als de motor afgezet wordt en dat is zichtbaar door een knipperend rood lampje onder de voorruit. Middels radiogol ven, dus geen infrarood, kan de bestuurder het systeem uitschakelen. Het systeem kan uitgebreid worden met een alarminstallatie. De nieuwe Primera's worden geleverd als vier- en vijfdeurs. De voordeligste vierdeurs kost 35.995,-. De duurste versie is de vijfdeurs 2.0 GT, die 64.795,-kost. Nu bekend is geworden dat Porsche voor de Chinese Volks republiek een auto ontwikkeld heeft komt er meer informatie vrij over die voor autofabrikan ten aantrekkelijk geachte markt. Volvo heeft inmiddels een im porteur aangesteld voor noord oost China, een gebied met een bevolking van 100 miljoen men sen. Chrysler heeft er al een keer of drie enorme orders ge boekt. En Mercedes heeft op een autotentoonstelling in Beijing een studie getoond van een compacte auto voor de Chinese markt. Mercedes-Benz heeft tegelijker tijd de Chinese regering voor stellen gedaan hoe het verkeer in het land tot ontwikkeling gebracht kan worden. Op de autotentoonstelling waren meer dan twintig fabrikanten aanwe zig. Mercedes werkt sinds 1949 sa men met Chinese partners. In 1950 werden al autobus-chassis aan China geleverd. Volgens topman Helmut Werner wordt China een uiterst belangrijke automarkt. Werner: „Wij willen de Chinezen laten zien hoe ze auto's moeten bouwen en ze onze know-how aanbieden". De studie, die in Beijing getoond is, zal straks in een fabriek waar Mercedes aandelen heeft ge bouwd worden in een jaar oplage van 250.000 stuks. De basisversie zal ongeveer 17.000 gulden kosten. Volgens Mercedes-Benz zullen in het jaar 2004 ruim twee mil joen nieuwe auto's verkocht worden in China. Op dit mo ment zijn dat er nog geen 500.000. De kinderafdeling van het Spaarne- ziekenhuis is over vol en het Haagse St. Juliana Kinderziekenhuis moest zelfs patiëntjes weigeren. NCRV's Hier en Nu wijdde er een uitzending aan. Het tamelijk onbekende RS-virus heerst weer en slaat vooral bij de allerkleintjes 'potentieel le vensbedreigend' toe. „Al in augustus kregen wij de eerste gevallen binnen," zegt dr. P. Gerrits, kinderarts van het Nijmeegse Canisius-Wilhelmi- na-Ziekenhuis. „De laatste <lrie weken is het echt proble matisch. Ook wij hebben kin deren door moeten verwij zen." Maar volgens het Rijks Instituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) heerst het RS-virus niet veel heviger dan notmaal. Het RS-virus. een handzame afkorting van Respiratoir Syncytiaalvirus, waart elk jaar in de wintermaanden rond met een piek in de maanden december, januari en februa ri.Bij volwassenen is het een van de 188 verwekkers van een gewone verkoudheid en veroorzaakt, zo heeft iemand uitgerekend, gemiddeld 4 da gen koorts, 12 dagen hoesten en 22 dagen een verstopte neus. Maar bij zuigelingen kan het virus alarmerend toeslaan. Een dik Amerikaans leerboek weet te melden dat één op de tweehonderd kinderen ooit in het ziekenhuis wordt opgeno men wordt vanwege een uit de hand gelopen infectie. Van hen krijgt tien procent het zo benauwd dat ze beademd moeten worden en van alle in het ziekenhuis opgenomen patiëntjes sterft twee procent, wat neerkomt op een totale sterftekans van 1 op de 20.000. Een kleine kans, een kind loopt in een auto vele malen meer gevaar, maar toch. De verschijnselen kunnen die van een gewone verkoudheid zijn. dus koorts, hevige loop neus. keelpijn of tonsillitis. Het virus laat pas echt zijn tanden zien als het afdaalt naar de lagere luchtwegen. Alle verkoudheidsvirussen hebben die neiging, maar het RS-virus is toch wat anders dan anderen omdat het zich bij voorkeur in de kleinste zijtakjes van de bronchieën nestelt. Een ontsteking van deze bronchioli heet bronchiolitis, een vervaarlijk ziektebeeld waarbij het kind alsmaar be nauwder kan worden. Vooral bij de allerkleinsten, en vooral als ze te vroeg geboren zijn of een afwijking hebben aan hart of longen, kan dan een zie kenhuisopname nodig zijn. Sommigen van die kinderen moeten zelfs kunstmatig wor den beademd. De cardinale vraag is natuurlijk wanneer ouders zich terecht ongerust moeten maken want kinderen worden voortdurend belaagd door virussen. Pluis of niet pluis?, dat is de kwestie. „Als het kind een goede kleur heeft en alleen maar piept dan kan het kind in overleg met de huisarts heel goed thuis worden behandeld," zegt kinderarts Gerrits. Dat wordt anders als het bij het piepen moe worden en slecht gaat drinken. Als het kind al ademend zijn neusgaten openspert, waarbij de ruimten tussen de ribbetjes ook nog naar binnen trekken, kortom, als het kind pompend en zagend gaat ademhalen en bleek en grauw van kleur is, dan is er reden voor bezorgd heid. Het is dan verstandig om de huisarts te waarschu wen. „In de meeste gevallen kun je een afwachtend beleid voeren, kinderen hoeven lang niet altijd naar het zieken huis," aldus Gerrits. „Maar Door Jan Paalman we weten dat een kind op de derde tot vijfde dag door een dal gaat. Dus als zo'n kind de eerste of tweede dag al heel benauwd is dan kun je erger verwachten." Daar komt bij dat voedingsproblemen bij zuigelingen vaak uitputting kunnen veroorzaken. Ze drin ken niet terwijl de kefhoest ze makkelijk laat spugen. „Dat is vaak ook een reden om die kinderen op te nemen." De behandeling is voorname lijk ondersteunend', vernevel de slijmoplossende en lucht- wegverwijdende middelen te gen de benauwdheid, zo nodig extra zuurstof en in het uiter ste geval beademing. Men is vooral beducht voor een hele kleine risicogroep, de groep van te vroeg geboren kinde ren en kinderen met hart- en longafwijkingen. Die krijgen daarnaast ook het virusrem- mende ribavirine toegediend. Daarmee is de kous helaas niet helemaal af. Na een RS- virusinfectie blijven de lucht wegen een paar maanden overgevoelig. Dat gaat van zelf weer over. Maar bij kin deren met aanleg voor CA- RA lijkt het RS-virus een blij vende overgevoeligheid van de luchtwegen uit te lokken en men weet niet goed wat men daar van denken moet. Het is het probleem van de kip en het ei. Veroorzaakt die aanleg voor astma een hevi ger RS-virusinfectie, of maakt het RS-virus deze kinderen extra gevoelig voor astma? Dan is er nog een intrigeren de kwestie. Kinderartsen heb ben duidelijk de indruk dat het RS-virus dit jaar heviger woedt dan andere jaren, maar het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne vindt van niet. „Het hele jaar door zijn er sporadi sche gevallen van een RS-vi rusinfectie, maar de epidemie is pas goed begonnen in de week van 24 tot 29 oktober," zegt dr J.C. de Jong, viroloog bij het RIVM. De laboratoria van de zieken huizen sturen elke week de uitslagen van viruskweken naar het RIVM, zodat men daar de verspreiding van het RS-virus met enige vertraging tamelijk nauwkeurig kan vol gen. Wat blijkt nu? Halverwe ge november waren er inder daad meer gevallen van een RS-virusinfectie. Maar de aantallen schommelen altijd van jaar tot jaar en de cijfers van dit jaar liggen nog steeds binnen het normale. Dat spoort niet met de ervaring van de kinderartsen. „Ik denk dat dit komt omdat een Intensive-Care afdeling al gauw vol ligt want daar zijn maar een paar bedden be schikbaar", zegt De Jong. „Dat geeft een onrustig ge voel omdat de kinderartsen niet die zorg kunnen geven die ze eigenlijk zouden willen geven. Bovendien kwam vorig jaar het RS-virus vorig jaar wat minder voor zodat de aantallen nu buitensporig hoog lijken. In een kliniek waar de zwaarst zieke kinde ren worden binnengebracht krijgt men dan al gauw het gevoel dat het virus heeft toe geslagen dan normaal." Club Med wint aan populariteit in Nederland. Volgens moeder maatschappij Club Méditerranée groeit de Nederlandse markt voor deze manier van vakantievieren het snelst in de hele wereld. Club Med Nederland registreerde van oktober vorig jaar tot afgelopen november dertig procent meer boekingen, de sterkste stijging van alle landen waarin Club Med vertegen woordigd is. Toch zijn de bijhorende aantallen bescheiden: het aantal Nederlandse Club Med-gangers steeg van 10.500 naar 13.700. De Vogezen in Frankrijk, Marbella in Spanje en de clubdorpen op de Griekse eilanden Corfu en Kos zijn in Nederland het populairst. Volgens J. van Bever, directeur Nederland van Club Med, slaat de alles-inbegrepen-formule hier steeds beter aan. „Wij hebben het afgelopen jaar met voordelige aanbiedingen gewerkt. Daardoor is ons imago - 'dure vakanties' - veranderd. Dat was onze grootste handicap. Zeker, mensen betalen bij boeking een hogere reissom dan voor andere reizen. Maar dan hoeven ze op de plaats van bestemming hun portemonnee niet meer te trekken. Alle sportactiviteiten, alle lessen, amusement en het eten zijn allemaal bij de reissom inbegrepen. Behalve de drankjes in de bar. We hebben nu aangetoond dat die formule ook in het prijsbewuste Nederland aanslaat, de komende jaren moet hier de grote doorbraak komen." Moederbedrijf Club Méditerranée trok vorig jaar, dat zwaar verliesgevend was, wereldwijd ongeveer 1,2 miljoen gasten. Dat moeten er binnen zes jaar jaarlijks 2 miljoen zijn. Club Med gaat de komende jaren het aantal clubdorpen sterk uitbreiden, vooral in Azië en het Midden-Oosten.

de Stem | 1994 | | pagina 25