Breuk dreigt in de coalitie Groot Dictee in de Ridderzaal Hulp W-Brabant geroofd in Albanië In 18o0 ook al misdaad, asielzoekers en politieperikelen Straks één btw-tarief voor carnavalsclubs Prins Bernhard heeft een 'shocklong' Terneuzen tegen tijdelijke plaatsing van woonwagens Rabobank sluit komende drie jaar 200 kantoren WD wil groen licht voor toltunnel Westerschelde 4.95 1.99 99 In Terneuzen 24 uur politie op straat Inkomen van agrariërs herstelt licht Aandelen Fokker weer gekelderd De waarheid van Mondriaan De opmars van smarts Verhoging van collegegeld is onaanvaardbaar voor WD-leider Bolkestein mmw Cel ontdekt die hiv-virus aanvalt Werkloosheid loopt weer op Peiling: CDA de grootste partij Jeltsin en zijn staf twijfelen Jaarlijks ook 1000 banen weg 1 s; Spania ChiCO Clementines, net kilo Witlof, 500 gram AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen1" deze advertentie kunt u in alle AH-win kopen, behalve de artikelen waar Kie cijfertjes bij staan Die artikelen kun alleen kopen in AH winkels waar een die cijfertjes op de deur staat Recl^ f prijzen gelden t/m 24 december a s. rr groente, vlees en vleeswaren die ge t/m 17 december a s. Zolang de voorra strekt Ikllffiti»1®1 DE STEM 34e JAARGANG Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie bestrijdt de overlast in de binnenstad van Terneuzen met ingang van vandaag door twee agenten de klok rond de straat op te sturen. Justitie ondersteunt de nieuwe aanpak met het lik-op- stuk-beleid: direct boetes uitde len en strafbare feiten versneld ter zitting brengen. ZIE ZEELAND -Cl Den Haag - Na een jarenlange daling stijgt het gemiddelde in komen in de land- en tuinbouw dit jaar weer licht. Met name de kasgroentetelers, akkerbouwers en veehouders lijken uit een diep dal te klimmen. Maar met de melkveehouderij, bloemisterij en kippenhouderij gaat het slechter. ZIE ECONOMIE-A5 Amsterdam - Vliegtuigbouwer Fokker heeft zijn duikvlucht op de Amsterdamse effectenbeurs gisteren versterkt voortgezet. In twee dagen tijd is de waarde van de aandelen met bijna een vijfde gedaald. De omzet was opnieuw groot. ZIE BEURS-A6 HET WEER MIN/MAX ff {jjq VANDAAG IN DEZE KRANT Het hele jaar was hij al in het nieuws. Piet Mondri aan, de grondlegger van de abstracte kunst. In Den Haag is nu de defi nitieve expositie te zien van het werk van de schilder die het zijn taak vond de diepe waarheid achter de dingen te vin den. ZIE GROTE GIDS - DEEL D IN SURPLUS Alles voor de hersenen. Maar dan ook alles. Dat is samengevat wat de smart-nutrients in poe der- of pilvorm de slim me gebruiker beloven. Ze rukken op, maar of ze ook echt werken, is voor deskundigen de vraag. ZIE SURPLUS - DEEL E INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus deel E Regen In de ochtend valt nog enige tijd regen. Plaatselijk kan het glad zijn. Later op de dag enkele opklaringen. De zuidwesten wind draait in de loop van de dag naar het noordwesten en is matig. Londen - Amerikaanse weten schappers hebben immune cellen ontdekt die het gevreesde hiv-vi rus aanvallen. De cellen kunnen eventueel leiden tot de ontwikke ling van een geneesmiddel tegen de ziekte aids. Maar de weten schappers waarschuwen tegen te veel optimisme, want er is nog veel onderzoek nodig om de exacte werking van de cel te tes ten. Den Haag - Het aantal werklozen in de periode september/novem ber bedroeg gemiddeld 490.000. Dat zijn er 20.000 meer dan drie maanden eerder. De maandelijk se stijging van het aantal werklo zen ligt dus op bijna 7000, meldt het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. In april deed zich een om slag voor en begon de werkloos heid te dalen. Maar die is nu weer zo goed als ongedaan gemaakt. Den Haag - Als er nu Kamerver kiezingen zouden worden gehou den, zou het CDA weer de groot ste partij worden, meldt het Ni- po. De partij zou een zetel win nen en op 35 uitkomen. De PvdA zou 5 zetels verliezen en even groot worden als de WD: 32 ze tels. D66 zou met 24 zetels gelijk blijven. Moskou - Het besluit van presi dent Jeltsin om het ultimatum aan Tsjetsjenië twee dagen uit te stellen heeft minder nobele mo tieven dan op het eerste gezicht lijkt. De reden is eerder dat de militaire operatie in Tsjetsjenië vastloopt. Een massale aanval op de hoofdstad Grozny is daardoor nauwelijks mogelijk. Jeltsin en zijn generaals zijn aan het twijfe len gebracht. ZIE BUITENLAND-A4 Door de bank genomen Van onze Haagse redactie Den Haag - De WD verwerpt het onderwij s-akkoord tussen minister Ritzen en het hoger onderwijs. De verhoging van het collegegeld is voor de libe ralen onaanvaardbaar. Daarmee dreigt een breuk in de paarse coalitie. PvdA en D66 hebben wel problemen met de omvang van de collegegeldverho ging, maar zij wijzen daarmee nog niet het akkoord af. De drie fracties zoeken onderling nog driftig naar alternatieven, maar nu de WD de collegegeld verhoging resoluut afwijst, lijkt het weinig zinvol meer voor uni versiteiten en hogescholen om volgende week woensdag hun handtekening onder dat akkoord te zetten. „Wij waarschuwen Ritzen nu al dat dit akkoord mét die college geldverhoging het in de Tweede Kamer niet zal halen," aldus een woordvoerder van WD-fraetie- voorzitter Bolkestein. De perikelen rond het hoger on derwijs dreigden gisteren uit te monden in een politieke rel tus sen Bolkestein en minister Rit zen. Maar de WD-leider ontkent dat hij de positie van Ritzen ter dis cussie heeft gesteld. Bolkestein verweet de bewindsman eerder een 'hap-snap-beleid'. „In de beeldvorming is de aanpak van Ritzen niet meer te volgen. Dat geeft verwarring en wekt ir ritatie, maar het is absoluut niet de bedoeling de poten onder de stoel van Ritzen weg te zagen," aldus de WD-zegsman. Ritzen noemde de aanval van Bolkestein een 'aanval op het ka binet'. De minister wijst erop dat WD-minister Van Aartsen (Landbouw) het akkoord mede ondertekend heeft en WD-mi- nister Zalm (Financiën) is 'mede architect' van de voorstellen ge weest. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Vanavond wordt op Neder land 3 het Groot Dictee der Ne derlandse Taal uitgezonden. Kamerlid Sharon Dijkstra (Pv dA) en sportcommentator Her man Kuiphof zijn in gesprek, voor de opnamen in de Ridder zaal die gisteren plaatsvonden. Aan het programma nemen be-, kende en onbekende Nederlan ders deel. foto anp Van onze verslaggever Terneuzen - B en W van Terneuzen verzetten zich tegen een 'op dracht' van de provincie voor de tijdelijke plaatsing van zes woonwagens uit de Blikstraat in Sluiskil naar een terrein aan de Reuzenhoeksedijk (ten westen van het afwateringskanaal) in Terneuzen. De gemeente vindt deze locatie volstrekt 'onver antwoord', aldus wethouder J. van Rooijen. Den Haag (anp) - Prins Bernhard heeft een 'shock long'. Het lichaam kan daardoor onvoldoende zuur stof opnemen. De prins is wel herstellende van zijn longontste king. De artsen zijn 'niet ontevreden'. De toestand van de prins is nog steeds 'zorgelijk doch stabiel'. Een shocklong, of het Adult Respiratory Distress Syndrome (ARDS), kan ontstaan door een zeer ern stige longontsteking, door een zeer lage bloeddruk of doordat er vocht of braaksel in de longen is geko- men.De prins wordt af en toe beademd. De huidige B en W zijn uitermate verbaasd over het besluit omdat het be wuste terrein aan de Reuzen hoeksedijk vervuild is. „Er is sprake van een voormalige stort plaats. Wij vinden het onverantwoord om woonwagenbewoners op of aan de rand van een voormalige stortplaats onder te brengen," al dus Van Rooijen. Het besluit van de provincie valt Van Rooijen rauw op het dak. „De provincie heeft hiertoe be sloten zonder eerst met ons te overleggen." Het college over weegt in beroep te gaan tegen de beslissing van de provincie. „Het maakt niet uit of de woon wagens aan de rand van de voor malige stortplaats komen te staan. De kans is immers groot dat de kinderen op de vervuilde grond spelen. En die verantwoor delijkheid willen wij niet ne men." Van Rooijen wijst op de saneringsoperatie van een per ceel aan de Mozarthof in Terneu zen. De geconstateerde vervui ling wordt in opdracht van de ge meente opgeruimd omdat op die plaats woningen worden bouwd. VERVOLG OP ZEELAND - Cl ge- Van onze verslaggever Paul de Schipper Tepelenë - Wilma van Oss staat te huilen bij het gekken huis van Tepelenë. Een pene trante chloorlucht drijft uit de voordeur. Een gek in zijn blote gat hurkt en piest zijn enkels nat. Andere gek ken kijken toe. Alleen Akif, de slimste mis schien, bietst sluw een sigaret, leunt tegen een fege container. Het gekkenhuis staat hoog op de kale heuvel, met holle ogen, want er zit nauwelijks glas in de kozij nen. Wat nu? Geen bedden, geen de kens, geen medicijnen; niets van wat Wilma met veertien vracht wagens uit Oosterhout zegt naar Albanië te hebben gestuurd, is hier aangekomen. Helemaal Wilma van Oss niets. Uit naspeuringen in Alba nië blijkt dat een deel is gestolen en de rest nog spoorloos is. Den Haag (anp) - „Nederland moet worden gevrijwaard tegen de gevaren van een onbegrensde gastvrijheid. Uitzetting van vreemdelingen echter, naar een land dat hen niet wil opne men, levert grote problemen op." Zo op het oog zouden deze uitspraken de zer dagen in de Tweede Kamer hebben kunnen opklinken. Vergeet het maar. Het was minister Thorbecke van Binnenlandse Zaken die in 1849 de eerste zin voor zijn rekening nam. De tweede kwam uit de mond van baron Groeninx van Zoelen, zo'n 150 jaar geleden lid van de Eerste Ka mer. Een wassende stroom asielzoekers, een nijpend tekort aan cellen en proble men met de Amsterdamse politie en justi tie. Het zijn maatschappelijke vraagstuk ken van deze tijd. En het zijn precies de zelfde problemen waarmee de Nederland se samenleving in de vorige eeuw kampte. Die verrassende en vermakelijke ontdek king doet de lezer van het gisteren ver schenen standaardwerk 'Geschiedenis van het Ministerie van Justitie, deel I 1798- 1898' van mr. M. Verburg. Tot de leukste passages behoren de be schrijvingen van de ellende die het minis terie heeft doorgemaakt met de leiding van de Amsterdamse politie en justitie. Alsof de Van Randwijcks, Vrakkings en Nordholten al sinds het ontstaan van het koninkrijk de scepter zwaaien in de hoofdstad. Zo raakte 'Den Haag' in 1840 in rep en roer toen bekend werd dat de Amsterdam se hoofdcommissaris Wiselius bovenop zijn salaris elke maand een onkostenver goeding van 300 gulden kreeg, een onge kend bedrag in die tijd en vergelijkbaar met de extraatjes die de vorige Amster damse burgemeester Van Thijn hoofdcom missaris Nordholt voorhield om hem naar Amsterdam te lokken. De discussies in het parlement van ander halve eeuw geleden over het asielbeleid verschilden ook al geen haar van de debat ten die daar nu over worden gevoerd. Sommigen vonden het weigeren van vreemdelingen in strijd met de Nederland se gastvrijheid, anderen meenden dat men juist streng moest optreden tegen 'behoef tige vreemdelingen die vanuit andere lan den hierheen gezonden werden' (1849). Ook het cellentekort is van alle tijden. In de jaren tachtig van de 19e eeuw was het probleem zo groot geworden, dat het mi nisterie besloot de officieren van justitie in een geheime brief op te dragen bij de réch ters niet meer van die lange gevangenis straffen te eisen. In 1886 had Nederland 1200 cellen. Dat waren er 800 te weinig. Het verschijnsel heenzendingen is even min in deze tijd uitgevonden. Van 1889 op 1890 steeg het aantal wegens gebrek aan celruimte naar huis gestuurde veroordeel den met 48 procent naar 408... 8 710311 "000218 I I I I I VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Utrecht (anp) - Bij de Rabobank zullen de komende drie jaar 100 tot 200 van de huidige 600 aangesloten banken door fusies verdwijnen. Het aantal kantoren van de bank slinkt in de pe riode tot 1998 van 1950 tot ongeveer 1750. Ook de werkgele genheid loopt fors terug. situatie, waarin het aankomt op de eigen krachten van de prins, kan nog 'enige weken' aanhouden. Specialisten van academische ziekenhuizen hebben onderling afgesproken de media geen informatie te verstrekken over aandoeningen die te maken kun nen hebben met het ziektebeeld van prins Bern hard. De artsen willen hun collega's in het AZU niet in moeilijkheden brengen en vrezen verder dat zelfs met neutrale uitleg over het ziektebeeld de privacy van prins Bernhard in gevaar komt. ZIE OOK PAGINA - A2: Oorzaak nog onduidelijk Dat heeft drs. H. Wijffels, voor zitter van de hoofddirectie van de Rabobank, gisteren bekendge maakt bij de presentatie van de nieuwe huisstijl van de bank. Wijffels denkt dat bij de aange sloten banken de komende tijd jaarlijks 1000 banen verdwijnen. Hij baseert zich daarbij op een enquête onder de aangesloten banken. Momenteel heeft de bank ongeveer 35.000 mensen in dienst. Voornaamste reden voor de daling van het aantal kanto ren en de werkgelegenheid is de voortschrijdende informatietech nologie. Vooral op het gebied van administratieve afhandeling staat veel werkgelegenheid op de tocht. Daarentegen komen er in de commerciële sfeer banen bij. Rabobank is niet de enige bank waarbij de werkgelegenheid de komende jaren onder druk staat. Bij ABN Amro verdwijnen de ko mende drie jaar 2800 van de in totaal 36.000 banen. ING Bank wil tot 1996 naar schatting nog 1800 van de 24.000 werknemers kwijt en bij CLBN, de vierde bank van Nederland, gaan de ko mende jaren nog eens 400 van de 3000 arbeidsplaatsen verloren. Wijffels presenteerde gisteren vol trots de nieuwe huisstijl. Het nieuwe beeldmerk - het figuur van een mens op een zonnewijzer - 'symboliseert de vernieuwing binnen de organisatie en de klas sieke waarden waarop de bank is gebaseerd'. Het tijdperk van het massabankieren met standaard- produkten is volgens de Rabo- topman voorbij. Van onze Haagse redactie Den Haag - Voor carnavalsverenigingen gaat een financieel aantrekkelijke en minder omslachtige regeling gelden voor de afdracht van btw. De inspecties in Brabant en Limburg krijgen opdracht om een systeem uit te werken waarbij op simpeler wijze btw over inkopen van drank en voedsel kan worden betaald. Een totale ontheffing voor carnavalsvere nigingen is niet mogelijk. Dat heeft staatssecretaris Ver meend (Financiën)) laten we ten aan WD-kamerlid Van Rey. Deze had zich tot de staatssecretaris gewend na klachten van onder meer de Bond van Carnavalsverenigin gen in Limburg. „Of een omzetbelasting van 11,11 procent uit de bus komt, moet worden afgewacht," al dus een carnavalesk bedoelde opmerking van de staatssecre taris. Het is de bedoeling dat carna valsverenigingen afspreken met de fiscus dat ze een vast tarief betalen over hun omzet, en niet uitgesplitst apart voor het hoge en lage tarief. Van Rey is opgetogen over de toe zegging van Vermeend. Voor malig staatssecretaris Van Amelsvoort (CDA) verwierp begin dit jaar een verzoek van uit de Kamer om carnavalsver enigingen fiscaal enigszins te gemoet te komen. Van Rey: „Het is heel vreemd dat de laatste weken in carna valskringen in Limburg het idee bestond dat de paarse coa litie niet veel voelt voor carna val. Juist de CDA-staatssecre- taris wilde niet meewerken. De PvdA'er Verme»r>d gelukkig wel. Zo zie je maar." Probleem bij de afdracht van btw voor carnavalsverenigin gen is de omslachtige wijze waarop het totaalbedrag moet worden berekend, beseft Ver meend. Eetwaren en frisdran ken zijn in het lage btw-tarief belast, alcoholische dranken in het hoge. De mogelijkheid be staat om een vast bedrag vast te stellen; wellicht de door Ver meend gesuggereerde 11,11 procent. Van onze Haagse redactie Den Haag - De WD in de Tweede Kamer wil dat snel duide lijkheid komt over de bouw van de Westerschelde Oeververbin ding (WOV). Wilma van Oss wil nu via Justitie de stichting De Ondergrondse Kerk (SDOK), transporteur van de hulpgoederen, ter verant woording roepen. Het negentiende eeuwse gekken huis van Tepelenë is voor de 42- jarige Wilma en haar stichting 'Hart voor Albanië' het diepte punt van de inspectie-reis naar dit arme Balkan-land. Op het vieze erf van dit helleoord ontrolt zich een hulpschandaal van de eerste orde. Veertien vrachtwagens: voor vele tiendui zenden gulden aan medicamen ten en medische apparatuur, complete keukens, allemaal foet sie. Het is om te janken. En dat terwijl SDOK, een organi satie met ervaring in Albanië, na drukkelijk beloofd had dat alles keurig zou worden bezorgd. VERVOLG OP PAGINA - A2 De fractie wil dat de Tweede Ka mer groen licht geeft voor het convenant dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de pro vincie Zeeland hebben gesloten over de aanleg en de financiering van de tunnel. Eerder deze maand overlegde de Kamer met minister Jorritsma. Toen is afgesproken een besluit aan te houden totdat de provincie Zeeland en het Rijk definitief ak koord zouden zijn. Dat is volgens de WD-kamerle- den Te Veldhuis en Blaauw in middels het geval, omdat Provin ciale Staten van Zeeland hebben ingestemd met het convenant. In een brief aan de kamercom missie voor Verkeer en Water staat schrijven ze 'latere ondui delijkheden en eventuele teleur stellingen en frustraties te willen vermijden'. Daartoe is het volgens hen ge wenst dat de kamerleden die eer der deze maand nog met Jorrits ma overlegden, zich nu confor meren aan het convenant. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een Krant vol Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, ats u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: 1 Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- g gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. LI DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1