Uitkomst Breskens moet blijven A Stud: Makelai Karakter van gebouw kantongerecht in Terneuzen blijft behouden Doop boek Pennestreek Zeeuws-Vlaanderen Brand in landbouwschuur in Breskens POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT Gebouw is als onderkomen voor alle verenigingen onontbeerlijk Raad vergadert openbaar 'achter gesloten deuren9 Live performance Marga Adama in De Galerant Opleiding a i DE STEM ZEELAND Van Himme uit kritiek op functioneren De Zeeuw Parkeerverbod bij Concordia in Westdorpe gaat niet door Verschuivingen op Zeeuwse arbeidsmarkt Verrassende Kerstaanbiedingen! dESTEM Brengt c VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 Q Van onze verslaggever Terneuzen - De historische en ka rakteristieke waarde van het ge bouw van het kantongerecht aan de Markt in Terneuzen blijft zoveel als mogelijk behouden. Wethouder J. van Rooijen drukte dat gisteravond de gemeenteraad op het hart nu projectontwikkelaar Matser het plan heeft gepresenteerd het gebouw te voorzien van een glazen uitbouw aan de voorkant. Het markante gebouw wordt namelijk een horeca-voorziening en Matser ziet de glazen uitbouw als een manier om de horeca-voorziening rendabel te exploi teren. Daarnaast wil de projectontwik kelaar het gebouw laten aansluiten op de nieuwe winkels aan de Havenstraat. En dat kan alleen via deze uitbouw. Maar met name de fracties van SGP, Groen Links en D66 hebben de nodige bedenkingen tegen deze serre aan de voorkant van het gebouw. „Door mid del van de glazen uitbouw is het beeld bepalende gevoel van het kantonge rechtsgebouw niet meer te herkennen. Daarom zou ik graag zien dat het college aan Matser vraagt het plan zo bij te stellen dat het karakter gewaar borgd blijft," aldus C. van Burg (SGP). Om zijn woorden kracht bij te zettten diende hij een motie in om het waarde volle en historische karakter van het gebouw te waarborgen. Deze motie werd mede-ondertekend door Groen Links. „Het markante gebouw dreigt verminkt te worden. Je kunt zelfs van een verkrachting van het gebouw spre ken," sprak A. van Himme. Wethouder Van Rooijen raadde de mo tie af. Deze motie gaat volgens hem deels buiten de bevoegdheid van de raad om omdat een verantwoorde ver bouwing van een gebouw een zaak is tussen de welstandscommissie en het college. „Daarnaast heeft het gebouw niet de bescherming als monument. Kijk, wij hebben de verplichting op ons genomen het kantongerecht te kopen en door te verkopen aan de projectontwik kelaar. Aansluiting op en versterking van het winkelgebied is het uitgangs punt. Dat is ook onderdeel van de samenwerkingsovereenkomst. Voor W. van Walraven (PvdA) kwam de motie als mosterd na de maaltijd en had daarom bewust deze motie niet onder tekend. „Wellicht hadden we als raad wat alerter moeten zijn maar het ge bouw staat nu eenmaal niet op de monumentenlijst. Dus hebben wij als raad hierin geen bevoegdheid." Bij het aanhoren van de woorden van Van Rooijen en de vaste overtuiging dat de motie het niet zou halen trok Van Burg de motie in. Van onze verslaggever Oostburg - Het verenigingsgebouw De Uitkomst in Breskens moet serieus in beeld blijven bij de gemeente Oostburg als onderkomen voor de verenigingen in het dorp. laar afhaakte omdat de grond waar het verenigingsgebouw op staat vervuild is, ontstond een nieuwe situatie. De verenigingen mogen nog twee maanden in De Uitkomst blijven. Op grond van die nieuwe om standigheden vonden alle poli tieke partijen dat de gemeente nu opnieuw haar best moet doen De Uitkomst aan te kopen. Mits zij natuurlijk geen geld kwijt is in verband met de geconstateer de grondvervuiling. Namens de fractie van de Partij van de Arbeid vroeg L. Wille schorsing van de vergadering voor overleg met de overige frac ties. Na heropening van de ver gadering werd de motie aange nomen waarin ondermeer dat uitgangspunt was vervat. Het college van B en W mag de 25.000 gulden uittrekken. Maar dan niet louter voor de voorbe reiding van de aanpassing van de gymzaal. Het geld moet de gemeente besteden aan een zo breed mogelijk onderzoek dat moet leiden tot een bevredigende oplossing voor de verenigingen in Breskens. Die opdracht, vervat in een mo tie na een korte schorsing van de vergadering, gaf de gemeente raad gisteravond unaniem aan wethouder C. Bolijn-Hertzber- ger. Aanpassing De raad deed dat bij de bespre king van het voorstel van burge meester en wethouders een voor bereidingskrediet van 25 mille uit te trekken voor de aanpas sing van het gymnastieklokaal tot multi-functioneel centrum waar ook de verenigingen ge bruik van kunnen maken. De kwestie nogmaals in een no- tedop. De Breskense verenigin gen moesten aanvankelijk per 1 januari uit het verenigingsge bouw De Uitkomst omdat de eigenaar dat verkocht had aan een projectontwikkelaar die hui zen op de grond wilde bouwen. De gemeente kwam daarop met het alternatief om de gymzaal met een aanbouw geschikt te maken als onderkomen voor de verenigingen. Maar toen de projectontwikke- Van onze verslaggever Oostburg - De openbare vergadering van de gemeenteraad van Oostburg heeft zich gisteravond gedeeltelijk achter geslo ten deuren zonder publiek afgespeeld. Opmerkelijk, want de raad was al een uur bezig aan de vergade ring. Fractievoorzitter L. Wille van de Partij van de Arbeid vroeg toen echter om behande ling van een agendapunt buiten de openbaarheid om. De sociaal democraten kregen daarbij steun van de fractie van D66. Wille deed het verzoek toen bur gemeester J. Kruize het voorstel aan de orde wilde stellen om in te stemmen met de bouw van recreatiepark Scheldeveste te Breskens. Wille greep daarop onmiddellijk de microfoon. „Ik wil opmerkin gen in de persoonlijke sfeer ma ken en daarom verzoek ik dit agendapunt besloten te behan delen." Hij verrastte er het colle ge van burgemeester en wethou ders mee. Gemeentesecretaris C. Geerse moest er het reglement van orde van de gemeenteraad zelfs op naslaan om uit te zoeken Gedeputeerde G. de Kok recreatie en toerisme) kreeg gisteren het eerste exemplaar van het boek 'Pennestreek Zeeuws-Vlaanderen' in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Terneuzen. Het is een boek over Zeeuws-Vlaanderen met pentekeningen van karakteristieke plaatsen en plekjes van Jos van Grieken en Andreas Schelfhout. Het boekwerk wordt uitgegeven door het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen in samenwerking met Dagblad De Stem. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - Raadslid A. van Himme (Groen Links) is het gedrag van collega-raadslid W. de Zeeuw (WD) tijdens de maandelijkse zitting van de Terneuzense gemeen teraad meer dan beu. Hij liet zijn ongenoegen over het functioneren van De Zeeuw gisteravond in niet mis te verstane woor den blijken. „Ik erger mij aan de hou ding van het raadslid. Hij leest tijdens de vergadering allerlei literatuur die niets te maken heeft met de agen da. De Zeeuw is aan het afglijden. En dat mag best eens worden gezegd." De Zeeuw veerde op. Zijn ogen spoten vuur. Hij voel de zich onheus bejegend en onterecht aangevallen. „Als er iets op mijn functioneren in de raad aan te merken valt moet dat door de voor zitter worden gezegd en niet door een raadslid van Groen Links. Dit is stemmingma kerij. U probeert op deze manier de goede sfeer in de raad te verzieken. Maar dat zijn we van u gewend," rea geerde De Zeeuw fel op de kritiek van Van Himme. of de wens van Wille wel formeel in te willigen was. Dat bleek zo te zijn. Kruize deelde mee dat besloten behan deling van het agendapunt mo gelijk was indien een vijfde van de aanwezige raadsleden het col lege daar om verzochten. „Ik en mijn twee fractieleden," telde Wille, „en ik heb begrepen dat de heer yerhage (D66, red.) er ook mee instemt." Verhage zorgde daarop voor een komi sche noot. „Dat heb ik niet ge zegd," zei hij in eerste instantie. „Ik zei: ik weet niet wat je vragen wilde." Het D66-raadslid werkte vervolgens wel mee aan het verzoek van de PvdA. Nadat de lachsalvo's uit de vol gepakte raadszaal weggestorven waren, verzocht de burgemeester iedereen tijdelijk de vergader zaal te verlaten. Dat waren er heel wat. Want de nodige Bressi- aanders bezochten gisteravond de raadsvergadering om te horen hoe de besluitvorming over de huisvesting van de verenigingen in de gemeenteraad uit zou pak ken. Wille maakte in het besloten deel van de vergadering opmer kingen aan het adres van L. Baarends, fractievoorzitter van Dorpsbelangen en Toerisme, over de mogelijke betrokkenheid bij de realisatie van het plan Scheldeveste, maar Baarendse ontkende dat ten stelligste. Dat plan voorziet als bekend in de bouw van een zwembad, sport hal en recreatiewoningen aan de Nieuwesluisweg in Breskens. Bij een brand in een landbouwschuur aan de Hoofdplaatseweg in Breskens zijn 160 ton aardappelen en 35 ton stro in vlammen opgegaan. Ook de schuur werd door het vuur zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De eigenaar is tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand, die omstreeks Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Het plan om in de Graafjansdijk in Westdorpe ter hoogte van verenigingsgebouw Concordia een parkeerver bod in stellen gaat voorlopig de ijskast in. Het college van B en W van de gemeente Sas van Gent trok gisteravond tijdens de raadsvergadering het voorstel in om daar een autovrije strook van tweehonderd meter in te stellen. De reden van het terugtrekken van het plan is dat er twee verzoeken van invaliden zijn binnengekomen om op diezelfde plek parkeer plaatsen voor hen aan te leggen. Een bijkomend probleem is dat streekvervoerder ZWN overweegt de busroute te veranderen. Opmer kelijk, omdat de overlast die de streekbussen van de geparkeerde auto's ondervinden als er in Concordia iets te doen is, juist de aanleiding voor het hele voorstel was. Met het terugtrekken van het voorstel zijn meteen ook de grieven van de Welzijnsraad van de baan. Het college had namelijk de voorstel len van die raad volkomen verkeerd begrepen, volgens vice-voorzit- ter R. Jansen. „Onze ideeën zijn op een belachelijke manier samengevat in het collegevoorstel. Een kind snapt toch dat een parkeerverbod van vijf kilometer dwaasheid is. B en W hadden ons moeten bellen, als ze het niet snapten. Zo ga je niet met mensen om!" Van onze verslaggever Middelburg - Uit de ar- beidsmarktgegevens van het stafbureau Arbeidsvoorzie ning Zeeland blijkt dat in maand november slechts lichte verschuivingen heb ben plaatsgevonden. Het aantal inschrijvingen op de Zeeuwse arbeidsbu- reau's steeg met acht pro cent, maar het aantal uit schrijvingen viel met acht tien procent nog hoger uit. Tegelijkertijd groeide de groep ingeschrevenen in het B.Z.B. (Bemiddelingsbe stand zonder baan) met vijf procent. Alles bij elkaar levert dit een werkloosheidspercenta ge op van 8,3, tegenover 7,9 in oktober. half twaalf gistermorgen werd ontdekt, is vermoedelijk ontstaan door gebruik het gebruik van een heteluchtkanon waardoor het stro vlam vatte. De brandweer van Breskens had na anderhalf uur blussen het vuur onder controle, waarna met nablussen kon worden begonnen. Een karwei dat nog geruime tijd in beslag nam. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - Totaalkunstenares Marga Adama verzorgt vana- vondeen live performance, als opening van een nieuwe expositie in Galerie In de Galerant in de Nieuwstraat in Terneuzen. Adama, die haar opleiding ge noot aan de Rietveld Academie, is een van de oprichtsters van de TotalArt Galerie waarmee zij tussen 1981 en 1988 veelvuldig internationale tentoonstellingen hield. Haar performance is geti teld 'Stromende beelden, beel dende stromen'. Zij wil er een 'energetische uitwisseling tussen verschillende kunstdisciplines en het publiek mee bereiken. Uit gangspunt is de omzetting van gestolde materie (schilderijen) in stromende energie (muziek) en andersom het omzetten van mu ziek in beelden. Soms doet ze dit door middel van een live concert, soms met behulp van een bandopname met door haarzelf gecomponeerde muziek. Ze treedt op om 20.30 uur. De expositie, die zij daar mee opent, omvat interieurob jecten van Elianne de Feijter. De tentoonstelling duurt tot 12 januari. Op woensdag en zater dag geopend van 13.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 13.00 tot 21.00 uur. Ook op koopavonden en -zondagen en op afspraak. Reservewiel weg Hulst - Namens zijn Terneu zense werkgever deed gisteren een 33-jarige chauffeur uit St.-Jansteen bij de politie te Hulst aangifte van diefstal van een reservewiel. Het wiel was gemonteerd op de aan hangwagen van een vrachtau to. Het werd gisternacht ont vreemd toen het voertuig ge parkeerd stond aan het Afri- kaplein te Hulst. Schoenen gestolen. Oostburg - Uit een schoen winkel aan de Burchtstraat in Oostburg werd woensdag een paar schoenen ontvreemd met een waarde van 240.-. Een 22-jarige vrouw uit Eede deed hiervan aangifte bij de politie in Oostburg. Inbraak Sas van Gent - Gisternacht is ingebroken in een kantoorge bouw aan de Oostkade in Sas van Gent. De 55-jarige eige naar deed aangifte van dief stal van een computer met een waarde van 4000 gulden. Zakkenrollen Terneuzen - Een 28-jarige vrouw uit IJzendijke werd woensdagmiddag het slachtof. fer van zakkenrollerij. Toen ze winkelde aan de Arsenaal straat in Terneuzen werd ze beroofd van haar portemonnee die in haar tas zat met daarin een bedrag van honderd gul den. Diefstal Terneuzen Woensdagavond vanuit de hal van een sport complex aan de Alvarezlaan in Terneuzen een sporttas met kleding ontvreemd. De bena deelde, een 33-jarige man uit Terneuzen, had de tas even onbeheerd gelaten. Granaatkop IJzendijke - In de bosjes langs de Klakbaan in IJzendijke werd woensdagmiddag een granaatkop ontdekt. De ge waarschuwde EOD (Explosie ven Opruimings Dienst) zal het projectiet onschadelijk maken. Biervliet KERSTAVOND - De leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houden maandag 19 december een kerstavond. Op het program ma staat een toneelstuk, uitge voerd door een aantal vrou wen van de bond. Daarna is er samenzang met het koor. De viering begint om 19.30 uur in café De Landbouw. NIEUWJAARSRECEPTIE - De nieuwjaarsreceptie van de Plattelandsvrouwen is woens dag 4 januari in het kerkcen trum te Hoek en begint om 19.30 uur. Aansluitend vertelt de heer De Jonge, een verwoed amateurfotograaf, alles over fotograferen en hij geeft nutti ge tips. Sluiskil KERSTZANG - In de Neder lands hervormde kerk wordt maandag 19 december een kerstsamenzang gehouden. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Medewerking verlenen muziekvereniging Sluiskil, het ouderenkoor, het kinderkoor en het Nederlands hervormd kerkkoor. De toegang is gratis. Terneuzen COC - Het COC houdt zondag 25 december een tropisch kerstfeest in zaal Kalashnikov in de Korte Kerkstraat. De avond begint om 20.30 uur. Zondag 1 januari is er in die zelfde zaal vanaf 20.00 uur een nieuwjaarsreceptie. - PREDIKANT - Dominee W. de Boer, predikant in Moord recht, heeft het beroep dat door de Nederlands hervorm de gemeente in Terneuzen op hem is uitgebracht aangeno men. De nieuw benoemde pre dikant is 38 jaar en sinds 1985 als zodanig verbonden aan de Nederlands hervormde kerk in Moordrecht. Recreatief volleybal Cadzand Cadzand - Door vrijwillige degradatie van Hoge Springer naar de B-poule zijn nu al de eerste periodetitels uitgedeeld in de recreatieve bedrijfsvol- leybalcompetitie te Cadzand. In poule A behaalde GSC Sluis bij de eerste deelname in deze groep gelijk de eerste titel met 13 punten uit vijf wedstrijden. In puole B be haalde DSV de periodetitel met 14 punten uit vijf wed strijden. Het komt nu voor het eerst in de hoogste poule. EINDSTANDEN Poule A: 1. GSC Sluis 5-13, 2. Zwin 5-11, 3. Tack 5-10, 4. Truus 5-5V4, 5. C1000 5-5>/2, 6. Hoge Springer 5-0. Poule B: 1. DSV 5-14, 2. YVC 5-9'/2, 3. P&H 5-6'/2, 4. ING 5-6, 5. VCG 5-5'/2, 6. Krikje 5-2'A Ador-tennis vrouwen Hoek - In de Ador-tenniscom- petitie voor vrouwen in re creatiegebied De Braakman speelden in poule G Nijsse en Smash met 2-2 tegen elkaar gelijk. Voor Nijsse waren Ada de Milliano en Marga Ver- cruysse met 10-4 succesvol te gen Martha Simonse/Celina Thomas. Namens Smash won nen Cobi Naerebout en Ellie van Steenbergen met 9-7 van Irene Vervaet/Janny Michiel- sen. UITSLAGEN Poule C: Aardenburg-Doesburg 2-2, Drive-TS Ador 0-4. Poule F: Meppers-Ador Sport 1 2-2, Boskreek 2-Boskreek 3 0-4. Poule G: Nijsse-Smash 2-2, Dropshotje-Denoek 4-0. Ador-mixedtennis Hoek - In de Ador-mixedten- niscompetitie kwamen in pou le H Cerestar en De Bock een 6-6-gelijk spel overeen. Voor de Bock zegevierden de com binaties Willy van Leeuwen/ Willy Verbeke, Paula Buys se/ Willy Verbeke en Paula Buys- se/Frank de Bock ten koste van S. Bergen Henegouwen/M. Schelkens (7-5), P. Schelkens/ G. Bergen Henegouwen (10-3) en S. en G. Bergen Henegou wen (5-4). Lester Bergen He negouwen smaakte twee keer het zoet van de overwinning voor Cerestar. Samen met J. respectievelijk M. Schelkens was ze te sterk voor Ellen van Kerkvoort/Vivian de Bock (9-2) en Vivian de Bock/Willy van Leeuwen (13-0). Verder versloeg de combinatie Schel- kens/Schelkens met 10-3 Ellen van Kerkvoort en Frank de Bock. UITSLAGEN Poule C: Tricot Luxe-Steen bakker 6-6, Brako Krono-Stro- pielekes 5-7. Poule D: Meppers-Erpelkap- pers 9-3, ROB-Verschelling4-8. Poule J: Bouterse-ZVH 4-8, Stuntels-Sukkels 3-9. Poule H: Baronie-Zwiepers 7-5, Cerestar-De Bock 6-6. Ador-tennis mannen Hoek - In poule D van de Ador-tenniscompetitie voor mannen versloeg Van Noorden met 10-2 De Kraker. Namens Van Noorden won Mark San- tana zijn partij met 8-2 van Marco Potvlieger, Ad van Be- suyen met 7-6 van Jean-Paul de Kraker en Aad Noë met 9-4 van Peter Harms. Voor De Kraker kon Adrie Vantricht met een 8-2-zege op Peter Minnaert iets terugdoen. Ver der wonnen de dubbels Santa- na/Besuyen en Noë/Minnaert van achtereenvolgens J-P de Kraker/Harms (7-6) en Van- tricht/A. de Kraker (8-3). UITSLAGEN Poule C: Pecom-Cerestar 9-3, Cruson-SGZ 1 6-6. Poule D: Meppers- <Erpelkappers 9-3, ROB-Ver- schelling 4-8. (ADVERTENTIE) interieur/ine "De" Nederlandse fabrikant, met rechtstreekse verkoop aan de consument, presenteert haar nieuwste collectie hangwanden (zwevende wanden), kasten, zithoeken en zitmeubelen. Zondag IC december open! ninrj 't reu beetje anders zijn SK KllWCfJ I 7H71 PP S( hoonhoven Induslfiflcrruin Oost Telefoon OliVJ -B7?66 Fr fx 01073-07b'j7 Opmmgslijden toon/*'1 DrKJI 'lljkS Vrin I O OU lot 17 00 VnjdHfjrfvond op HfsprrMk gesloten ZoVuMfJ 19 dcc geopend Pr ij/en /ijn in< lusiel BTW en instrflMliekosten Den Haag/Vlissingen (an hbo-opleiding Commi aan de Hogeschool Zee voor verbetering vatba studie, die hier pas sinds jaren bestaat, heeft te vakbekwame docenten e het theoretisch gehalte studieprogramma's op pe gen. Dat is het oordeel van een c Krabbendijke - De famil Post moet de kerstdag! noodgedwongen in een stac ravan doorbrengen in modderige bouwput van hi nieuwbouwwoning in Sch rendijke. De aannemer is failliet en 'verzekeraar' die de afbouw v( honderd procent garandeerde, nog niet over de brug gekom< En zolang hij geen andere aa nemer inschakelt om het karu af te maken, blijft het gezin in kampeerwagen met het schr; uitzicht op hun onafgebouw huis. Als gedeelde smart halve sm; is, staat het gezin-Post in iec geval niet alleen: zij zijn een v de 42 gedupeerden in Zeela met hetzelfde vooruitzicht als firma 'Verzekerd Keur BV' z afspraken niet nakomt. De 42 woningen, verspreid in Zeeuwse, zouden volgens best in mei zijn opgeleverd. Maar maandenlange vertraging gi de aannemer in oktober failli reden voor het makelaarska toor Bart en Kramer te vero derstellen dat de garantievot waarden in werking zouden ti den. Beu Nu, twee maanden later zijn het wachten beu. Zeven van h( leden van de Vereniging Eig Huis, hebben de huisjurist inj schakeld. Als Verzekerd Kc niet voor vrijdag 12.00 uur a nog aan zijn verplichtingen vt doet, spant Eigen Huis een kc geding tegen het bedrijf aa zegt mr. P. Alers. Bart en Kramer willen echt een stap verder. Volgens Krabbendijker A. Bart is hi sprake van 'kwade 'opzet'. O hij heeft 'directe schade gel den'. Zo liep hij een provisiebedr van ruim drie ton mis. De kost van het afbouwen van de woningen schat hij op meer di een half miljoen gulden. Incl sief de dagelijkse boete van e half promille van de waarde vi de 42 huizen, die per stuk ong veer anderhalve ton kosten. Bart wordt volgens eigen zegg door Keur aan het lijntje geho den. „Smeer die claims maar je haar, hebben ze me gezegc Hij heeft daarom aangifte v; fraude en bedrog gedaan bij h Regionaal Bureau Fraude Arnhem. Dat bureau onderzoe nu of het Arnhemse bedrijf zi schuldig maakte aan strafba feiten, bevestigt politiewoor voerder Meijer. Polis Keur is overigens geen verzek raar in de ware zin des woon 2£ Koopa

de Stem | 1994 | | pagina 12