Amerikanen nemen DWA over :rorder Werkgevers willen belasting verlagen met f 2,7 miljard 4 Pompstation voor aardgas Kort geding tegen Begemann ingetrokken Banken zijn het verlenen van 'herendiensten' aan fiscus beu de STEM land KORT Duitse fabriek voor treinwagons gaat aan Begemann Groep voorbij economie KORT Voormalig ABP-topman A. Masson overleden ECONOMIE A5 Stichting kraakt beleid Vie d'Or 'Banen weg bij bakkeri j en Hema' HCS-zaak dinsdag bij Hoge Raad 5 DECEMBER 1994 J\t rechercheurs van het broer van Catharina thriller is werkelijkheid n fantasie. vie je moet geloven. De Van Randwijck op ten dat-ie gewoon blijft vertrek op geruchten je moet geloven. De een andere hoofdrol, t niet eens in staat om uren, dus een man van doelwit kunnen worden tad? Dreigen met het moet aardig wat geld op in gisteren op Ritzen ■t dat weer doorbereke- ijk is het zeker niet in wordende tijden. iet geluk dat de midden- ieeltijd-personeel dat op 's moet bemannen. delijk natuurlijk door u g staan daar weer Air MERIJN DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 toffers busramp ordt zaterdag 17 december rr de zes dodelijke slachtof- tse Regensburg vorige week en uur 's avonds in de Grote gemeente woensdag laten ruik in RK Kerk eldpunt voor klachten over pastores, religieuzen ot de R.K. Kerk in Nederland, een 06-nummer te bereiken ■en gedetailleerde landelijke euning van slachtoffers van es. i de plaatselijke bisschop of voegd een klacht over sek- klacht moet onderzocht geerde. Maar de landelijke i adviescommissie, die moet de procedure. iosheidsfonds' de ww-premie voor komend al het vermogenstekort van oplopen tot 3,4 miljard het fonds al geconfronteerd van 2,2 miljard gulden, uale Verzekeringsraad, een fiks vermogenstekort af 1995. Daar staan slechts >en tegenover bij de arbeids- ,2 miljard gulden. ïaakt weinig kans t de nieuwe 'behendigheids- erland wordt ingevoerd. Op rtijen in de Tweede Kamer we speelautomaat in snack der dit jaar in Breda met de hteraf bezien nooit mogen conomische Zaken) gisteren e proef te betreuren, maar tevens voorzitter van een viseren over het gokbeleid, lat doet volgens Wijers niets els. Volgens de bewindsman naam en reputatie' - het rengen. SP-kamerlid Marij- ■zet, omdat Nijpels uitgere- nent had toegestaan op een eren. Wijers benadrukte dat het voeren van een goed sluiten met de plaatselijke teen gelast op de grafsteen van haar euwe man had laten zetten, jen verwijderen. Alleen de ilijven staan. Dat heeft de in kort geding beslist. 6 scheidde van de moeder, kon het niet verwerken dat rid de achternaam van een iet volgens hem onrechtma- meel nog zijn naam. Het door een ongeval. duidelijk. Defensie heeft d^ orkeur voor de Apache; Eco- mische Zaken heeft een hen orkeur voor de Tigre van Eu- ropter en daarmee voor Euro- samenwerking. J-fractieleider Bolkestein nde gisteren in deze krant ve aan tegen de houding v nister Wijers (D66, Econoffl ie Zaken). Bolkestein maaKw idelijk dat hij weinig eft in het spelen van de Eur se kaart als het gaat om likopter die nog ontwikK iet worden. helikopterorder levert de Ne rlandse industrie zoals Philips, DAF Specia vw Hollandse Signaal teg voor 1,3 miljard op- ihelikopters worden 8 itioneerd op de vliegbasis r, ets en rders Van onze Haagse redactie Den Haag - De belastingen voor ondernemers moeten de komende vier jaar geleidelijk extra worden verlaagd met 2,7 miljard gulden. Het geld daarvoor kan beschikbaar komen uit de meevallende groei van de economie. Extra belastingverlaging is nodig om dat Nederland zijn fiscale voorsprong op andere landen aan het verliezen is. Daardoor wordt Nederland minder aanlokkelijk voor buitenlandse inves teerders. Daarom stellen VNO en NCW voor een aantal belastingen de komende vier jaar verder te verlagen. De ondernemersor ganisaties hebben hun wensenlijstje voor belastingverlaging gisteren inge diend bij staatssecretaris Vermeend van Financiën. Die verlaging moet komen bovenop de lastenverlichting van een half miljard voor het midden- en klein bedrijf en bovenop de verkleining van het verschil tussen bruto- en nettoloon met een half miljard. Daartoe heeft het kabinet al besloten. Volgend jaar al zou het kabinet een einde moeten maken aan de kapitaals belasting die ondernemers moeten beta len bij de oprichting van een bedrijf. Dat kost ongeveer 475 miljoen. De be lastingdruk bij het erven van onderne-, mingen door familieleden moet worden verminderd (50 miljoen) en de vermo gensbelasting op ondernemingsvermo gen en eigen huis moet verdwijnen (185 miljoen). In de jaren 1996, 1997 en 1998 moeten de belastingen verder worden verlaagd tot in 1998 de belastingdruk is vermin derd met 2,7 miljard. Voorzitter Rin- nooy Kan van het VNO wees er gisteren op dat de belastingheffing een van de belangrijkste maatstaven is als het gaat om de vraag hoe concurrerend het Ne derlandse bedrijfsleven is in vergelij king met dat van andere landen. „Als Nederland zich internationaal uit de markt prijst, zal dat ernstige gevol gen hebben voor de bedrijvigheid als bron van welvaart en werkgelegen heid." Als het kabinet de plannen van VNO en NCW overneemt, zal er extra werkgelegenheid ontstaan, verwacht Rinnooy Kan. Maar hoeveel banen er bij kunnen komen, kon hij niet zeggen. Berlijn (dpa/anp) - Advent Holding uit Boston, een Amerikaanse participatiemaatschappij, neemt Deutsche Waggonbau (DWA) over. Daarmee is Begemann van J. van den Nieuwenhuyzen definitief afgevallen als nieuwe eigenaar van de ooit vermaarde Oostduitse producent van treinwagons en trams. H. Düvel van de Duitse metaal- bond IG Metall onthulde giste ren de naam van de aspirant overnemer. De Treuhandanstalt, de huidige eigenaar van DWA die al meer dan een jaar een overnemer zoekt, wilde alleen kwijt dat een 'internationaal ge renommeerde participatiemaat schappij' als de beste bieder uit de bus is gekomen. Begemann gaat nieuwe aange paste strategische alternatieven voor de eigen railgroep (Holec in Ridderkerk) uitwerken, maakte Begemann gisteravond bekend. De Raad van Bestuur beklem toonde opnieuw dat de Bege mann Groep naar zijn mening 'niet staat of valt met DWA'. Volgens de Treuhand wil de overnemer Deutsche Waggonbau zo snel mogelijk naar de beurs brengen. Dit staat in een open brief van Treuhand-directeur Paulin aan DWA-bestuursvoor- zitter Witt. Het is de bedoeling dat de raad' van bestuur van de Treuhan danstalt donderdagavond de voorkeur van de directie voor Van onze redactie economie Den Haag/Eindhoven - De directeuren Frans Maes en Gerard van Santen, commis sarissen en de accountantsor ganisatie Deloitte Touche staan fikse claims te wachten voor de tientallen miljoenen schade die polishouders heb ben geleden door de onder gang van levensverzekeraar Vie d'Or in Eindhoven. Dat bleek gisteren in Den Haag, waar de Stichting Vie d'Or - op gericht om zo veel mogelijk van de schade te verhalen - een rap port presenteerde van fraude onderzoekers van KPMG. Het rapport kraakt vooral het beleid van oprichter en grootaandeel houder Maes bij Vie d'Or. Er was volgens KPMG sprake van belangenverstrengeling tus sen Vie d'Or en aan Maes ge lieerde vennootschappen, die eind 1992 voor minstens 12 miljoen bij de verzekeringsmaat schappij in het krijt stonden. Met enkele grote tussenpersonen had Vie d'Or provisie-overeen komsten die 'zakelijk niet ver antwoord' waren. De financiële administratie van de maatschap pij was onder de maat. De raad van commissarissen was op de hoogte van de nevenactivi teiten van Maes, maar heeft zich onvoldoende kritisch opgesteld Twee commissarissen waren zelfs betrokken bij Maes-ven- nootschappen. Accountant De loitte Touche wordt verweten ondeugdelijke jaarrekeningen over de periode 1989-1992 te hebben goedgekeurd. Advent goedkeurt. Daarna is ook nog de instemming nodig van het ministerie van Financiën in Bonn en van de Europese Commissie. Volgens de Treuhand zal een 'wereldwijd actieve onderne ming' de privatisering van DWA begeleiden. Bij deze constructie met een institutionele investeer der en een 'absoluut leidend technologisch concern' kan Deutsche Waggonbau zich op ei-, gen kracht ontwikkelen tot een krachtige producent van wa gons, aldus het schrijven. Wanneer de overneming haar beslag krijgt, laat de Treuhan danstalt in het midden. Düvel voelt weinig voor een overname door Advent. Hij sprak van 'je reinste kapitalisme'. De verant woordelijkheid voor DWA wordt naar zijn zeggen grotendeels uit handen gegeven. DWA geldt als het mooiste bezit van de Treuhand. Deze instel ling, opgericht voor de sanering en de privatisering van de Oost duitse staatsbedrijven, stopt eind dit jaar. DWA is na de Duitse hereniging drastisch ge saneerd. Er werken nu 6600 mensen. Op 1 juli 1995 mogen dat er nog maar 4765 zijn. In de DDR-tijd werkten er nog 25.000 man. Dit jaar lijdt het bedrijf bij een omzet van 1,2 miljard mark voor het eerst verlies, is de ver wachting. Eind vorige maand bleek eigen lijk al dat Begemann geen kans meer maakte op de overname van DWA. Toen kwam naar bui ten dat de onderhandelingen met de Treuhand waren afgebroken. Het vertrek van Van den Nieu wenhuyzen als bestuursvoorzit ter, na zijn veroordeling een maand eerder wegens handel met voorkennis in aandelen HCS, was voor de Duitse instel ling reden de gesprekken te beëindigen. Woerden - Bij de bakkerijen van Hema dreigen 100 tot 125 van de 600 banen te verdwijnen. De helft van de dertig regionale bakkerijen wordt in het kader van een reorganisatie gesloten, heeft de Dienstenbond FNV be kendgemaakt. Volgens de bond wil Hema het bakproces gedeeltelijk centrali seren. Voortaan zouden op één centrale plaats in het midden van het land halffabrikaten moeten worden gemaakt die in de regionale bakkerijen verder worden bewerkt. Een woordvoerder van het KBB- concern, het moederbedrijf van Hema, vindt het te vroeg om commentaar te geven maar be vestigt wel dat er een reorgani satie op stapel staat. Die zou volgens hem over een reeks van jaren worden uitgevoerd. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat gooit een auto vol met aardgas nadat zij gisteren in Woudenberg het eerste aardgas-tankstation in Nederland opende. Het is de schoonste fossiele brandstof die er is en dus minder slecht voor het milieu. Een wagen moet wel zijn aangepast om op aardgas te kunnen rijden. In Roosendaal maakt de gemeentereiniging gebruik van wagens die op aardgas rijden. foto ANp Overheidsbedrijven België nemen genoegen met verklaring dat Begemann verplichting nakomt Breda (anp) - Vier Belgische overheidsholdings hebben een dreigend kort geding te gen het Begemann-concern en zijn adviseur J. van den Nieuwenhuyzen ingetrokken. De vier - Gimv, Nim, Sidinvest en Alinvest - nemen genoegen met een schriftelijke verklaring dat Begemann eerder afgespro ken verplichtingen inzake doch terbedrijf Volvo Car Sint Trui den (VCST) nakomt. Dat heeft bestuursvoorzitter A. Deleye van Begemann gisteren bevestigd. Met de intrekking van het kort geding lijken de stroeve verhou dingen tussen het Bredase con glomeraat en de Belgische over heid weer enigszins te zijn ver beterd. De Belgen kondigden de juridische stappen aan op het moment dat Begemann het flink aan de stok had met de Vlaamse premier L. van den Brande over de redding van de noodlijdende Boelwerf. V,an den Nieuwen huyzen noemde de dreigende rechtszaak destijds een 'flauwe, politieke poging om Begemann te beschadigen'. Begemann wil VCST graag ver kopen, maar de Belgische inves teringsmaatschappijen waren bang dat hun belang hierbij ge schaad zou worden. Zij hadden al eerder met Van den Nieuwen huyzen afgesproken dat hij hun belang van 15 procent in Bege mann voor 75 miljoen gulden terugkoopt. De holdings hadden dat aandeel in Begemann gekre gen in ruil voor hun belang van 45 procent in VCST. De vier vreesden dat bij een eventuele verkoop van VCST niets meer van deze afspraak terecht zou komen. Begemann verklaarde direct bij Den Haag (anp) - De Hoge Raad neemt dinsdag 20 december al het cassatieberoep van Begemann-topman J. van den Nieuwenhuyzen tegen zijn veroordeling in de HCS-affaire in behandeling. De griffie van de Hoge Raad verwacht zonder nieuwe juridische problemen over drie tot vier maanden uitspraak te kunnen doen. Van den Nieuwenhuyzen ging in cassatie nadat hij in oktober door het gerechtshof in Amsterdam werd veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf wegens de handel met voorkennis in aandelen HCS in 1991. De Hoge Raad bekijkt overigens slechts of de rechtsgang in orde is geweest, maar gaat niet op de inhoudelijke kant van de affaire in. monde van Deleye dat Van den Nieuwenhuyzen zijn afspraken over deze terugkoopoptie zou nakomen. Nu is dit nog eens schriftelijk bevestigd, wat voor de Belgische overheidsholdings voldoende is. „Eigenlijk was het een beetje een storm in een glas water. Aan de andere kant is het positief en constructief dat ze er geen echte storm van hebben gemaakt," al dus Deleye. Hij heeft daardoor meer hoop gekregen dat een an dere netelige kwestie, namelijk de zakelijke afhandeling van de failliete Boelwerf, nu ook tot een goede afloop komt. In de kwestie-Boelwerf heeft Be gemann op zijn beurt een juridi sche procedure in petto voor de Vlaamse regering. Het bedrijf meent recht te hebben op f 32 miljoen in verband met een afge sproken putoptie. Ook vindt Be gemann zich in de goede naam aangetast. Welke schade hiermee gemoeid is, is echter nog niet duidelijk. -Rijen. Van onze verslaggever neter-Jan Dekkers Amsterdam - De banken zijn niet van plan de komende jaren nog meer 'herendien sten' te verlenen aan de be lastingdienst. Volgens voorzitter mr. P. J. Kalff lan de Nederlandse Vereniging van Banken is de grens langza merhand bereikt. In het jaarver slag trekt hij fel van leer tegen rieuwe 'diensten' die de banken binnenkort (gratis) zouden moe- jen gaan verrichten De afgelopen jaren heeft de werheid de banken al opgeza- rid met de plicht bepaalde fi nanciële gegevens van hun klan- en aan de belastingdienst te melden. Het is in 1986 begonnen met het erplicht opgeven aan de fiscus «an aan klanten uitbetaalde ren- °Yer Hun tegoeden. De maat- gel was door de regering geno- en omdat veel mensen die E«ra mkomsten niet aan de be lastingdienst opgaven. De schat kist liep daardoor jaarlijks vele honderden miljoenen guldens guldens mis. Deze verplichting voor de ban ken is gaandeweg verzwaard en wordt, als het aan de fiscus ligt, nog verder uitgebreid. Kalff: „De grens tussen wat nog wel en wat niet meer redelijk is, dreigt langzamerhand te worden overschreden. Die grens wordt in ieder geval gepasseerd op het moment dat van de banken zou worden verlangd ook inlichtin gen aan de belastingdienst te verschaffen over door klanten betaalde rente." Volgens de banken bestaan er bij de belastingdienst plannen om de banken te verplichten straks op te geven of hun klanten som mige van hun inkomstenbelas ting afgetrokken posten ook in derdaad hebben betaald. Daarbij gaat het vooral om betaalde ren te voor bijvoorbeeld hypotheken en uitgaven voor lijfrentepre- En als de schijn niet bedriegt zit er nog meer aan te komen, vreest Kalff. In 1992 begon het accoun tantsbureau Moret, Ernst Young in opdracht van de fiscus een steekproef naar het aangif te-gedrag van ontvangers van dividend. Dat onderzoek moet aantonen of veel dividend-inkomsten door de belastingplichtigen worden ver zwegen. Blijkt dat het geval te zijn dan wil de belastingdienst de banken verplichten voortaan gegevens over het uitbetalen van dividenden te melden. Zolang het resultaat van dat onderzoek niet beschikbaar is weigeren de banken ook maar te denken over een dergelijke verplichting. Intussen, vervolgt Kalff, heeft de belastingdienst al weer plannen om ook 'dividend-stripping' aan te gaan pakken. Daaronder ver staat de fiscus het verkopen van aandelen vóór de dividend-da tum en het weer terugkopen van die aandelen na die datum. Daarbij wordt al van te voren de aankoopprijs vastgesteld. Een onderzoek bij enkele banken moet duidelijk maken of en hoe dergelijke transacties in de boe ken worden opgenomen. Daarna volgt de opdracht aan alle ban ken om over dit soort handelin gen te rapporteren. „Terwijl de belastingdienst er aan voorbij schijnt te gaan dat dit soort transacties zeer wel bij verschillende financiële instel lingen kunnen worden onderge bracht, dreigt voor de banken opnieuw een administratieve be lasting, die in geen enkele ver houding staat tot de opbrengst van de fiscusA-» concludeert Kalff. Ook bij de bestrijding van wit was-praktijken en sociale fraude worden de banken steeds vaker ingeschakeld. Zo zijn banken sinds kort verplicht ongebruike lijke geldtransacties te melden. De banken werken daar loyaal aan mee, maar het moet Kalff wel van het hart dat dit de zoveelste 'herendienst' is die de banken veel geld kost en waar geen enkele vergoeding van de overheid tegenover staat. Intussen gaan er stemmen op om, in het kader van de bestrij ding van sociale fraude, gemeen telijke sociale diensten de be voegdheid te geven bij de ban ken te informeren naar de tegoe den en eventuele andere inkom sten van uitkeringsgerechtigden. Voor de banken is daarmee de maat vol, vooral vanwege princi piële bezwaren daartegen. De vertrouwensrelatie tussen de bank en de klant, de laatste jaren door diverse overheids maatregelen toch al op de proef gesteld, wordt verder aangetast. Nee dus, luidt de boodschap. Andersom, als de banken eens gebruik willen maken van een overheidsdienst, geeft die niet thuis. Voorbeeld. De Rijksdienst voor het Wegverkeer talmt met de aanlevering van informatie aan het Verificatie Informatie Pact van AT&T en Unisource Den Haag - Het Europese telecomverband Unisource en het Amerikaanse AT&T hebben bevestigd dat zij gezamenlijk een nieuwe onderneming oprichten voor telefoon- en dataverkeer. Koninklijke PTT Telecom heeft een belang van twintig procent in Unisource. De nieuwe onderneming vergt een investering van ongeveer een miljard dollar. Unisource krijgt een belang van zestig procent, AT&T van veertig procent. Disneyland Paris verlaagt prijzen Parijs - Het noodlijdende attractiepark Disneyland Paris ver laagt met ingang van 1 april volgend jaar de prijzen. In het hoogseizoen (april tot oktober) gaat een volwassene omgerekend 63 gulden betalen voor een toegangskaartje. Nu is dat nog 81 gulden. De prijs voor het laagseizoen daalt van 57 tot 49 gulden. Disneyland Paris, gelegen op 35 kilometer van de Franse hoofdstad, heeft sinds de opening in april 1992 veel kritiek gehad op de hoogte van de prijzen. Het pretpark leed het afgelopen boekjaar een verlies 585 miljoen gulden en denkt pas in 1996 quitte te kunnen spelen. Eurocheque weinig geliefd Utrecht - Steeds minder mensen maken gebruik van de euroche- que als betaalmiddel. De Rabobank heeft als gevolg hiervan besloten haar klanten vanaf volgend jaar nog slechts tien cheques per keer te verstrekken in plaats van vijftien. Met deze maatregel verkleint de bank bovendien de nadelige gevolgen van verlies of diefstal. Het grote aantal betaalautomaten in winkels en geldautomaten bij de bank of postkantoor, maakt de eurocheque in toenemende mate overbodig. Van de klanten van de Rabobank die over dit betaalmiddel beschikken, gebruikt ruim de helft minder dan vijftien cheques per jaar. Het gemiddelde gebruik ligt bij de Rabo nu op 25. Vijf jaar geleden was dat nog 37. Beperkte groei gebruik duurzame energie Den Haag - Duurzame vormen van energie-opwekking nemen langzaam maar zeker toe. Vorig jaar groeide de hoeveelheid uit bij voorbeeld wind en zon gewonnen energie met 2 procent ten opzichte van 1992. Ondanks de stijging ligt de bijdrage van duurzame energie op slechts bijna 1,5 procent van het totale energiegebruik. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Tussen 1987 en 1993 is het gebruik van duurzame energie met 16 procent gegroeid. Dat leverde jaarlijks een besparing van 1 a 1,2 miljard kubieke meter aardgas op. Het aantal windmolens voor energie-opwekking is sinds 1988 gestegen van 300 tot ruim 700. Zij leverden in 1993 vijf maal zoveel vermogen als zes jaar eerder. Het aandeel van de zonne-energie in het totale energie verbruik is, ondanks de installatie van enkele grotere systemen in de afgelopen jaren, nog uitermate beperkt. Mercedes gaat in Frankrijk produceren Stuttgart - Het Duitse autoconcern Mercedes-Benz heeft beslo ten de fabriek voor de produktie van de kleine stadsauto Swatchmobile te vestigen in het Franse Lotharingen, vlakbij de grens met de Duitse deelstaat Saarland. Dit is bekendgemaakt door de voorzitter van de ondernemingsraad van Mercedes, Karl Feuerstein. Hij toonde zich zeer teleurgesteld. Mercedes-Benz weigerde de keuze voor Lotharingen te bevesti gen. Het bedrijf liet weten dat er nog onderhandelingen gaande zijn met verscheidene vestigingsplaatsen. Feuerstein zegt echter dat vast staat dat de fabriek komt te staan in- Hambach bij Sarreguemines. Het besluit wordt waarschijnlijk officieel be kendgemaakt op 20 december. Dan vergadert het bestuur van Mercedes' moederconcern Daimler-Benz. Er hebben maar liefst 75 vestigingsplaatsen gedongen naar het binnenhalen van de fabriek. PolyGram koopt Island Pictures J New York - Philipsdochter PolyGram heeft woensdag de in Los Angeles gevestigde filmmaatschappij Island Pictures gekocht. In 1989 verwierf PolyGram al de platenmaatschappij van Island. Het contract met de oprichter en directeur van Island, Chris Blackwell, is inmiddels verlengd tot 2000. Het is onbekend hoeveel PolyGram voor beide zaken betaalde. Bij Island Pictures zijn 120 films gemaakt, waaronder Kiss of the Spider Women, She's gotta have it, en Bagdad café. Er werken twintig mensen. De platenmaatschappij van Island startte in 1969 en gaf platen van onder meer Bob Marley, Steve Winwood en Grace Jones uit. A. Masson. foto anp Systeem van de banken. Dit systeem, bedoeld om fraude met ongeldige identificatiepa pieren aan te pakken, onder zoekt identiteitspapieren op hun echtheid. Het systeem heeft al leen al dit jaar 6000 valse identi teitsbewijzen ontdekt, waardoor in veel gevallen fraude kon wor den voorkomen. Kalf noemt het het wrang dat de Rijksdienst voor het Wegverkeer weigert om gegevens over ongel dige rijbewijzen te verstrekken omdat de dienst daarvoor wil worden betaald. En dat terwijl vrijwel alle 'herendiensten' door de banken gratis aan de overheid moeten worden verleend. Hij wijst erop bovendien dat het juist de overheid is geweest die de banken dit jaar met een wet hebben opgezadeld met nieuwe regels voor de identificatie bij geldtransacties. Het is hem een raadsel waarom een overheids dienst dwars ligt als de banken om informatie vragen om die twet goed te kunnen uitvoeren. Den Haag (anp) - Mr. drs. A.J.M. Masson, de voormalige directeur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP), is op 72-jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag overleden. Dat heeft de familie gisteren bekendgemaakt. Masson vormde in de jaren tach tig het middelpunt in een ge ruchtmakende affaire bij het grootste pensioenfonds van Ne derland. Wie met het ABP zaken wilde doen moest smeergeld be talen aan Masson, luidde de ver denking. Het openbaar ministe rie stelde voor de rechtszaak een dossier van 25.000 pagina's sa men. Zo werd hij ervan beschuldigd het faillissement van tennishal lenbouwer A. Poot te hebben bevorderd toen deze geen steek penningen meer wilde betalen. Poot moest dat geld afdragen via zakenvriend ir. J. van Zon ('Ome Kobus' in de bouwwereld). Ook zou het Haarlemse bouwbedrijf J.P.A. Nelissen 'provisie' hebben betaald voor de bouw van het stadscentrum in Nieuwegein. Het geld werd vervolgens via een bv op Jersey naar Masson ge sluisd. Masson ontkende steeds alle aantijgingen. Na een lange juridische strijd werd de oud-di recteur beleggingen uiteindelijk door het gerechtshof in Den Bosch vrijgesproken. Deze uitspraak was vervolgens weer grond voor jarenlange juri dische strijd over een schadever goeding van de staat. Pas eind 1990 werd vastgesteld dat de staat een schadevergoeding van een miljoen gulden niet hoefde te betalen. Ook begon eind jaren tachtig het Maastrichtse advocatenkantoor mr. M. Tripels een juridische procedure tegen Masson om de rekening voor juridische bij stand betaald te krijgen. Het hof wees een vordering van 675.00 gulden toe. „Van een kale kip kun je moeilijk veren plukken," liet Masson weten toen bekend werd dat hij zijn raadslieden niet had betaald. Masson werd op 22 januari 1922 geboren in Den Haag. Na de oorlog werkte hij bij het ministe rie van Wederopbouw, waar toen ook Van Zon en de latere ABP-hoofddirecteur mr. drs. N. Wiarda te vinden waren. In 1956 trad hij als sous-chef beleggin gen voor het eerst toe tot het ABP. Na een minder succesvol uitstapje op de onroerend-goed- markt keerde hij eind jaren zes tig op voorspraak van Wiarda opnieuw terug bij het ABP. Deze drukte de aanstelling door, ondanks nadrukkelijke bezwa ren in de top van het pensioen fonds. Na diverse promoties werd Masson januari 1982 direc teur beleggingen. Masson liet zich in die jaren het' leven prettig maken. Hij bracht zijn vakanties door op luxueuze jachten en in mondaine bad plaatsen, genietend van de rijk dom van vrienden uit de bouw wereld. Ook binnen de muren van het ABP-kantoor toonde hij zich le vensgenieter en clown. Zijn se cretaresse verbaasde hij eens door een paar tulpen uit de vaas op haar bureau te pakken en die op te eten. Masson wordt zater dag in Den Haag.begraven.

de Stem | 1994 | | pagina 5