'Winkels langer open: Dag vrij' Hl8 Metal-E 1 )e^e|Hd Zware lobby voor helikopterorder Werkge 'Am' Banken zii TEST DE ALS COM Bi Aantal bankovervallen daalt met ruim een derde •FNV wil minder werken met behoud loon •Morgen besluit over latere sluitingstijden Protesterende studenten ontregelen treinverkeer Duitse fabric DE STEM BINNENLAND Van Rand wij ck blijft toch aan DE STEM IUZM COMMENTAAR Gestolen goed SONY MS <V V5 BINNENLAND KORT DE STEM Stichting kraakt beleid Vie d'Or DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 Amsterdam (anp) - De in 1993 ingezette daling van het aantal bankovervallen heeft zich dit jaar versterkt voort gezet. In de eerste elf maanden van dit jaar vielen 294 kantoren ten prooi aan criminelen, 35 procent minder dan in dezelfde periode in 1993. Voor geheel 1994 zal het aantal bankovervallen waar schijnlijk onder het niveau van 1988 uitkomen. Toen waren er 310 berovingen. In het record jaar 1992 sloegen de overvallers 570 keer toe. Dat blijkt uit het jaarverslag 93/94, dat de Nederlandse Vere- niging van Banken (NVB) giste ren heeft gepresenteerd. Als oor zaken voor de spectaculaire da ling noemt de branchevereniging de gerichte criminaliteitsbestrij ding door de politie en de maat regelen die de banken hebben genomen om de veiligheid te vergroten. Ondanks de gunstige ontwikke ling reageert de NVB terughou dend. De afgelopen twee jaar zijn meer dan 4000 bankmede werkers en klanten ongewild bij overvallen betrokken geweest. Velen van hen ondervinden hier langdurige psychische gevolgen van, aldus de vereniging. Er vie len geen doden te betreuren, wel 38 gewonden. „Hoewel het aantal bankover vallen terugloopt, is elke overval er één te veel. Er is dus reden tot hoop, niet tot tevredenheid," schrijft de NVB, die meent dat voortdurende aandacht, óók van de overheid, voor dit probleem nodig blijft. De criminelen hebben bovendien veel minder geld buitgemaakt dan voorheen. In 1993 bedroeg 'de opbrengst' 8,5 miljoen gul den, 30 procent minder dan in 1992. In bijna één van de drie gevallen werd in het geheel geen buit gemaakt. Bij het overgrote deel van de wel geslaagde opera ties gingen de boeven met hoog uit enkele duizenden guldens naar huis, aldus de NVB. In een toelichting op dit cijfer zei voorzitter P. Kalff van de NVB: „Bankovervallen lonen dus echt niet meer." De dalende lijn is vooral een succes van de in Amsterdam ge starte roofcoördinatieteams. In middels beschikken negen van de 25 politieregio's over een der gelijke organisatie, die zich spe cifiek richt op het tegengaan van roofovervallen. In Amsterdam vliegt de politie bij voorbeeld met een helikopter boven de stad, waardoor ze gemakkelijker overvallers kan oppakken. Zo'n gerichte aanpak levert vol gens de NVB duidelijk effect op: het aantal overvallen in de re gio's met zo'n team liep in de eerste tien maanden van 1994 met 46 procent terug en in de andere regio's met 18 procent. Ook worden de daders in deze regio's naar verhouding sneller gepakt. De banken zelf investeerden de afgelopen twee jaar grote bedra gen in extra veiligheidsmaatre gelen, zoals tijdvertragende kas- automaten, beeld- en geluidop- nameapparatuur, toegangsbevei liging en bouwkundige voorzie ningen. Het jaarverslag legt geen oorza kelijk verband legt tussen de afname van het aantal overval len en de vermindering van het aantal kantoren. Als gevolg van de invoering van de geldauto maat en de fusies tussen een aantal grote banken, is er de afgelopen jaren driftig gesneden in het kantorennetwerk. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Dienstenbond FNV zal proberen de langere openingstijden van winkels onderuit te halen via de cao's. Dat zei bondsbestuurder Voormeulen gisteren in een reactie op de nieuwste kabinetsplannen om de winkeltijden te verruimen. Het kabinet beslist morgen over het jongste plan, waarin de win kels van maandag tot en met zaterdag open mogen van zes uur 's morgens tot tien of twaalf uur 's avonds. In dit plan dat een ministeriële commissie heeft ontwikkeld, blijven de winkels in principe op zondag dicht. Wel kunnen ge meenten besluiten daarvan af te wijken en de winkels alsnog toe te staan de deuren te openen. Met het 'in principe dicht' op zondag komt de commissie tege moet aan bezwaren van minis ter-president Kok en delen van de PvdA-fractie die zwaar hech ten aan de zondag als 'baken van rust'. De Dienstenbond FNV gaat als reactie op het werken tijdens onaangename uren, 's mor gens vroeg of 's avonds laat - een vierdaagse werkweek met be houd van loon eisen. „Die com pensatie in de vorm van vrije tijd kunnen we nu dan mooi inte- Den Haag (anp) - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Amsterdam mr. R. graaf van Randwijck blijft gewoon op zijn post. Hij neemt 'volledig' afstand van berichten dat hij een andere functie wil. Dit staat in een gisteren uitgegeven verklaring van het openbaar ministerie en het ministerie van Justitie. De mededeling komt als een vol slagen verrassing. Dinsdag nog 'bevestigde het ministerie dat de procureur-generaal het departe ment had verzocht om een ande re functie. Volgens een woordvoerder van Justitie liet Van Randwijck di rect na de commotie rondom de IRT-affaire, waarin hij een van de hoofdrolspelers was, weten dat hij een andere baan wilde. Nu is de situatie 'echter weer rustiger en is zijn verzoek niet meer aan de orde'. graal in de detailhandel gaan invoeren," aldus Voormeulen. Hij hekelt het feit dat minister Wijers van Economische Zaken 'niet de moeite heeft genomen ook maar één keer met ons te praten'. Wat hem betreft is de liberalisering niet een noodzake lijke maar een luxe zaak. „Het gaat om de vergeten bood schap. Die verruiming is voor mensen die plotseling bezoek krijgen en dan blijkt het krat bier op. Om daar nu 600.000 mensen in de detailhandel an ders voor te laten werken, is volstrekt onzinnig." Voormeulen vreest ook voor een toename van het aantal winkelovervallen in de vroege en late uren. De FNV, CNV en MHP (vakbond voor midden en hoger personeel) hebben het kabinet in een brief gewaarschuwd 'werknemers niet op te offeren aan een 24-uurs- economie'. De drie bonden vin den dat werken op zondag alleen toegestaan mag worden als het via de cao is geregeld. De grootwinkelbedrijven Vendex en Albert Heyn juichen het plan voor ruimere openingstijden wel toe. Al kan een woordvoerder van Vendex niet zeggen of bij voorbeeld het warenhuis V D in de toekomst tot tien uur 's avonds zal opengaan. Gesprek ken met het personeel, de onder nemingsraad en de vakbonden zullen aan elk besluit vooraf gaan, aldus het concern. Albert Heijn wil graag met de super markten tot acht a negen uur 's avonds open gaan. Voor de nieuwe winkelsluitings wet zijn al tal van mogelijkhe den de revue gepasseerd. Het is nu nog onduidelijk of het kabi net in de nieuwe regelgeving kiest voor openstelling tot tien uur of tot twaalf uur 's avonds. Ook over de nachtverkoop - de uren tussen twaalf uur 's nachts en zes uur 's ochtends - is het definitieve oordeel nog niet ge veld. FOTO ANP Geen trein kon gistermiddag in of uit het Utrechtse station wegens de studentenblokkade. Utrecht (anp) - Boze studen ten en scholieren hebben het treinverkeer in Nederland gisteren urenlang ontregeld. De landelijke demonstratie in Utrecht tegen de bezuinigings plannen van minister Ritzen op het hoger onderwijs en de stu diefinanciering, met naar schat ting tienduizend deelnemers uit het hele land, liep uit op een blokkade van een aantal vitale sporen op het centraal station van Utrecht. De NS moesten de elektriciteit van alle bovenleidingen uitscha kelen omdat studenten in de masten waren geklommen. Daardoor kon er geen trein in of '(ADVERTENTIE) GESTOLEN GOED behoort niet te gedijen, maar als het in handen komt van een advocaat gelden er blijkbaar andere spelregels. Advocaten mogen gestolen waar gebruiken, als ze maar niet bij het boevenpak horen. Dat is, vrij vertaald, de boodschap van het Amsterdamse hof, dat deze week de raads man van een internationale hasjsmokkelaar toestemming gaf om in het belang van zijn cliënt gestolen informatie te gebruiken. Het ging om informatie over illegale politie-methoden op floppy's die gestolen waren bij een Amsterdamse officier van justitie en bij het Amsterdams parket. Daarmee is eens te meer aangetoond hoe labiel de weegschaal van Vrouwe Justitia op dit moment is. Als de politie op onwettige wijze bewijs verzamelt, moet die buiten het strafpro ces gehouden worden. Terecht, want we leven niet in een politiestaat. Maar als een advocaat zwaait met onwettige, want gestolen informatie, dan worden die gegevens wel meegewogen in het strafproces. Gebruik ervan kan leiden tot vrijlaten van de verdachte. Die handelwijze van justitie mag dan in het belang van de rechtsstaat zijn, zij doet wel een zwaar beroep op het rechtsge voel van de burger. Bescherming van de rechten van de verdachte ligt terecht zwaar verankerd in ons strafrecht en mag zeker niet zomaar opzij worden gezet voor een vermeend belang van de samenleving. Maar een samenleving opzadelen met een crimineel die op vrije voeten is dankzij een gestolen computer schijfje, is moeilijk te verteren. Deze tegenstrijdigheid is geleidelijk in ons rechtssysteem terecht gekomen. In 1926 gingen we in de wet uit van het rechtsbeginsel dat het hoofdonderzoek in een strafzaak op de zitting moest gebeuren. Dat beginsel is volledig verwaterd, onder meer door arresten van de Hoge Raad. Inkijkoperaties, anonieme getuigen, onvolledige processen-verbaal, het mag allemaal. De rechter is in ons systeem de passieve toetser, hij bespreekt tijdens de zitting meestal de stukken uit het vooronderzoek. En die zijn soms, zo hebben we pijnlijk moeten ervaren, niet compleet. Daardoor kan een advocaat schermen met kennis waarover officier en rechter niet beschikken. Nu heeft de minister van Justitie een reeks maatregelen aange kondigd waarmee de officieren van justitie hun grip op de politie zullen vergroten. Maar dat is niet voldoende. De rechter zou een actievere rol in het strafproces moeten spelen. Dwingender aanwezig zijn zoals de vice-president van het Amsterdamse hof, die volledige rapportage van de politie over haar optreden eiste. Heel ongebruikelijk, maar zeer terecht. In ieder geval beter dan passief afwachten tot een alerte advocaat gestolen goed laat gedijen. SONY video Hi8 Mdflfti- AT Scryénra V.ccaCissoite •iS E4-50HME ►Hl?ad£ing< Deskundigen van het blad Video Uit Thuis hebben de Video 8 tapes van Sony als beste getest. Sony's Hi8 Master kwam als absolute nummer één uit de bus. En de Hi8 Metal-E-tape werd een uitstekende tweede. Beide metaal-opgedampte Video Hi8-tapes zijn, net als alle Sony Video 8-tapes, de beste tapes voor elke Video 8-camera. Ideaal voor het opnemen van de meest waardevolle momenten uit uw leven. Overtuig uzelf en ga naar één van de 300 foto- en videospeciaalzaken van Combi. SONY VIDEO S-TAPES ALS BESTE GETEST. ONLY SONY. FANTASTISCH IN FOTO EN VIDEO uit het station. Vanaf half een gistermiddag lag alle treinverkeer van en naar de Domstad plat. Pas om tien over zeven 's avonds kwam het gelei delijk weer op gang. De NS zetten gedurende de blokkades bussen in om de gestrande reizi gers te vervoeren. Zij wagen zich niet aan een schatting van de opgelopen fi nanciële schade. De NS gaan na of die te verhalen is op de actie voerders. De reizigersvereniging Rover zegt de studenten aan sprakelijk te zullen stellen voor de 'miljoenenschade'. De vereni ging schat dat tussen de 250.000 en 400.000 reizigers door de ac ties zijn gedupeerd. Het organiserend actiecomité Boze Utrechtse Studenten en Scholieren (BUSS) distantieerde zich van de blokkades. Ook de studentenvakbond ISO deed dat nadrukkelijk. „De mensen die op een dergelijke manier actievoe ren, verpesten het voor de stu dent. Dit haalt ieders woede op de hals. Dit kan en mag niet," aldus IS O-voorzitter S. Nuyten. Zij stelt Ritzen en de Tweede Kamer verantwoordelijk. „Stu denten zijn terecht woedend en door studentenorganisaties niet meer in de hand te houden." De studentenvakbond LSVb noem de de acties op het station 'be grijpelijk maar niet goed'. De politie overwoog lang de Mo biele Eenheid in te zetten om de blokkades te breken, na een uit drukkelijk verzoek van de Spoorwegen. Zij zag daar uitein delijk vanaf omdat burgemeester Opstelten en korpschef Wiarda bang waren voor gewonden ón der studenten, politiemensen en treinreizigers. De enkele honder den overgebleven actievoerders gaven uiteindelijk kort voor ze ven uur de blokkade op. De politie verrichtte geen arresta ties. Tegen de achtergrond van het chaotisch verlopen studenten protest is gisteren ook duidelijk geworden dat de voorstellen van minister Ritzen over de bezuini gingen op het hoger onderwijs ook politiek zwaar onder vuur liggen. Behalve de bezuinigingen op de studiefinanciering van een miljard gulden via de invoering van de prestatiebeurs, wil Ritzen ook het collegegeld met 1000 gulden verhogen. De regeringspartijen PvdA en WD en de grootste oppositie partij CDA hebben grote moeite met het akkoord dat Ritzen met de vertegenwoordigers van de universiteiten en de hogescholen heeft getekend. Onder de colle ges van bestuur van de universi teiten tekent zich bovendien een meerderheid af tegen het princi pe-akkoord. Ritzen voerde gis teravond overleg met de voorzit ters van de colleges van bestuur van de universiteiten over zijn plannen. Morgen spreken de uni versiteiten zich definitief uit over het akkoord. De hogescho len, verenigd in de HBO-Raad, lijken er minder problemen mee te hebben. De demonstratie in Utrecht was de tweede landelijke binnen en kele weken. Begin vorige maand protesteerden vierduizend stu denten in Den Haag. J Zou het echt waar zijn dat de rechercheurs van lm IRT hebben ingebroken bij de broer van Catharin; Valente? In deze doorlopende thriller is werkelijkheid al eerder absurder gebleken dan fantasie. Je weet onderhand niet meer wie je moet geloven. öf ene dag krijg je te horen dat Van Randwijck op stappen, de dag erna laat-ie weten dat-ie gewoon l en dat de berichten over zijn vertrek op geruchtéi berusten. Je weet ook niet meer wat je moet geloven. D; Utrechtse commissaris Wiarda, een andere hoofdrol, speler in de IRT-affaire, blijkt niet eens in staat oiu wat studenten de trein in te sturen, dus een man van de praktijk is hij ook al niet. Zouden de NS trouwens geen doelwit kunnen worden van de georganiseerde misdaad? Dreigen met lamleggen van het treinverkeer moet aardig wat geld op kunnen leveren. Zullen de NS de schade van gisteren op Ritzen verhalen en zal hij op zijn beurt dat weer doorbereke nen in de beurzen? Onmogelijk is het zeker niet in deze alsmaar gecompliceerder wordende tijden. De studenten hebben intussen het geluk dat de midden stand straks zit te springen om deeltijd-personeel datof allerlei onmogelijke uren kassa's moet bemannen. De prijs daarvoor wordt uiteindelijk natuurlijk door en mij betaald, maar gelukkig staan daar weer Aii Miles tegenover. MERm Herdenkingsdienst slachtoffers busramp Elburg - In de gemeente Elburg wordt zaterdag 17 decemba een herdenkingsdienst gehouden voor de zes dodelijke slachtof fers van het busongeluk bij het Duitse Regensburg vorige week donderdag. De dienst begint om zeven uur 's avonds in de Grote of Sint Nicolaaskerk, zo heeft de gemeente woensdag lat weten. Meldpunt seksueel misbruik in RK Kerk Utrecht - Er komt één landelijk meldpunt voor klachten ova seksueel misbruik door katholieke pastores, religieuzen andere medewerkers in dienst van de R.K. Kerk in Nederland Dit meldpunt zal schriftelijk of via epn 06-nummer te bereiken zijn. Het vormt een onderdeel van een gedetailleerde landelijke regeling voor de opvang en ondersteuning van slachtoffers seksueel misbruik in pastorale relaties. Volgens het kerkelijk recht is alleen de plaatselijke bisschop o! de betrokken religieuze overste bevoegd een klacht over sueel misbruik te behandelen. De klacht moet onderzocht worden door een kerkelijke gedelegeerde. Maar de landelijke regeling voorziet in een toetsings- en adviescommissie, die moei toezien op de correcte uitvoering van de procedure. SVR: 'Tekort bij werkloosheidsfonds' Zoetermeer - Doordat de regering de ww-premie voor komend jaar veel te laag heeft vastgesteld zal het vermogenstekort van het Algemeen Werkloosheidsfonds oplopen tot 3,4 miljard gulden eind 1995. Eind 1994 wordt het fonds al geconfronteerd met een negatief eigen vermogen van 2,2 miljard voorspelt het secretariaat van de Sociale Verzekeringsraad. Ook bij het aow-fonds tekent zich een fiks vermogenstekort al van bijna een miljard gulden eind 1995. Daar staan slechts betrekkelijk bescheiden overdekkingen tegenover bij de arbeids ongeschiktheidsfondsen; eind 1995 1,2 miljard gulden. Nieuwe speelautomaat maakt weinig kans Den Haag - De kans is zeer klein dat de nieuwe 'behendigheids machine met kleine prijsjes' in Nederland wordt ingevoerd. Op de WD na voelen de politieke partijen in de Tweede Kamer niets voor introductie van een nieuwe speelautomaat in snack bars en cafetaria's. De proef die eerder dit jaar in Breda met de machine werd uitgevoerd, had achteraf bezien nooit plaatsvinden, zei minister Wijers (Economische Zaken) gistere» in de Tweede Kamer. Wijers zei de proef te betreuren, maar verbond daar geen consequenties aan. Burgemeester Nijpels van Breda, tevens voorzitter van commissie die het kabinet moet adviseren over het gokbeleid, gaf groen licht voor de proef. Maar dat doet volgens Wijers niets af aan de onpartijdigheid van Nijpels. Volgens de bewindsman kan Nijpels - 'een man van grote naam en reputatie' - te' commissiewerk goed tot een einde brengen. SP-kamerlid Marij- nissen had daar vraagtekens bij gezet, omdat Nijpels uitgere kend in zijn eigen stad een experiment had toegestaan op terrein waar hij zelf over moet adviseren. Wijers benadrukte dat Nijpels voorop heeft gelopen met het voeren van een goed gokbeleid door convenanten af te sluiten met de plaatselijke gokwereld. Naamswijziging op grafsteen gelast Den Haag - Een Haagse vrouw die op de grafsteen van haar zoontje de achternaam van haar nieuwe man had laten zetten, moet die naam binnen zeven dagen verwijderen. Alleen de voornaam van het jongetje mag blijven staan. Dat heeft de Haagse rechter mr. B. Punt woensdag in kort geding beslist. De vader van de jongen, die in 1986 scheidde van de moeder, had de naamsverandering geëist. Hij kon het niet verwerken dat op de grafsteen van zijn eigen kind de achternaam van een andere man stond. Bovendien was het volgens hem onrechtma tig, want het jongetje droeg formeel nog zijn naam. Het tienjarige jongetje overleed vorig jaar door een ongeval. Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA-fractie hekelt het opbieden door de Amerikaanse helikopterfirma McDonnell Douglas om de Apache-gevechtshelikopter aan Nederland te verkopen. Voor de aanschaf van de ge vechtshelikopter voor de lucht mobiele brigade is 1,3 miljard gulden uitgetrokken. McDonnel Douglas heeft in de concurren tieslag tegen het Frans-Duitse consortium Eurocopter het aan tal helikopters telkens verhoogd. „Je krijgt steeds meer zegeltjes voor hetzelfde geld. Ik wil weten of we 24 helikopters kopen om dat we er zoveel nodig hebben. Of kopen we er 28 omdat dat zo goedkoop is of 30 omdat we er dan nog twee gratis krijgen. Als je iets aanschaft, moet je wel weten hoeveel je nodig hebt," aldus PvdA-kamerlid H. Vos. In de lobby om de helikopter in de wacht te slepen is de laatste dagen zwaar geschut in stelling gebracht. De Amerikaanse presi dent Clinton, de Duitse bonds kanselier Kohl en de Franse pre mier Balladur oefenen zware druk uit op het kabinet. Zij hebben de pluspunten nog eens onderstreept van hun helikop ters. McDonnell Douglas hecht grote waarde aan het binnenhalen van de Nederlandse helikopterorder. De Amerikanen denken daarmee goede papieren te hebben om de Apache ook aan het Britse leger te verkopen. De Britten hebben ruim honderd nieuwe gevechts helikopters nodig. Zij beslissen volgend jaar. Het ministerie van Buitenlandse Zaken volgt intussen met argus ogen het gevecht tussen de Ame rikaanse Apache en de Europese Tigre-helikopter. Als het kabinet de keuze van Defensie zou vol gen voor de Apache, kan dat ten koste gaan van de zojuist dood minister Van Miérlo (D66) aan gehaalde relaties met Frankrijk, vrezen topambtenaren van Bui-, tenlandse Zaken. Bronnen in Den Haag gingen er; gisteravond nog altijd van uit dat het kabinet morgen de knoop doorhakt. Minister Voor hoeve (WD, Defensie), op be zoek in Brussel, sloot evenwel uitstel van de beslissing niet uit omdat de agenda van de minis terraad erg vol is. Of eventueel uitstel nodig is om dat Defensie en Economische Zaken verschillend denken over de aan te schaffen helikopter is Ec:<" onduidelijk. Defensie heeft voorkeur voor de Apache; H nomische Zaken heeft een liet voorkeur voor de Tigre van i* rocopter en daarmee voor Euro pese samenwerking. WD-fractieleider Bolkestein kende gisteren in deze krant vei zet aan tegen de houding v minister Wijers (D66, Econo®' sche Zaken). Bolkestein nr" duidelijk dat hij weinig heeft in het spelen van de m pese kaart als het gaat om w helikopter die nog ontwil' moet worden. De helikopterorder levert de Ne derlandse industrie zoals ker, Philips, DAF Special ducts en Hollandse Signaal teg^ norders voor 1,3 miljard °P- gevechtshelikopters worden stationeerd op de vliegbasis ze-Rijen. Gil' Van onze Haagse redactie Den Haag - De belastinge^ ondernemers moeten de ko vier jaar geleidelijk extra r verlaagd met 2,7 miljard Het geld daarvoor kan besch komen uit de meevallende grc de economie. Extra belastingverlaging is nod dat Nederland zijn fiscale voo^ Berlijn (dpa/anp) - Advei Amerikaanse participatiemj W-aggonbau (DWA) over. van den Nieuwenhuyzen de| eigenaar van de ooit ver van treinwagons en trams. H. Düvel van de Duitse metaal- bond IG Metall onthulde giste ren de naam van de aspirant overnemer. De Treuhandanstalt, de huidige eigenaar van DWA die al meer dan een jaar een overnemer zoekt, wilde alleen kwijt dat een 'internationaal ge renommeerde participatiemaat schappij' als de beste bieder uit de bus is gekomen. Begemann gaat nieuwe aange paste strategische alternatieven voor de eigen railgroep (Holec in Ridderkerk) uitwerken, maakte Begemann gisteravond bekend. De Raad van Bestuur beklem toonde opnieuw dat de Bege mann Groep naar zijn mening 'niet staat of valt met DWA'. Volgens de Treuhand wil de overnemer Deutsche Waggonbau zo snel mogelijk naar de beurs brengen. Dit staat in een open brief van Treuhand-directeur Paulin aan DWA-bestuursvoor- zitter Witt. Het is de bedoeling dat de raad van bestuur van de Treuhan danstalt donderdagavond de voorkeur van de directie voor Van onze redactie economie Den Haag/Eindhoven - De directeuren Frans Maes en Gerard van Santen, commis sarissen en de accountantsor ganisatie Deloitte Touche staan fikse claims te wachten voor de tientallen miljoenen schade die polishouders heb ben geleden door de onder gang van levensverzekeraar Vie d'Or in Eindhoven. Dat bleek gisteren in Den Haag, waar de Stichting Vie d'Or - op gericht om zo veel mogelijk van de schade te verhalen - een rap port presenteerde van fraude onderzoekers van KPMG. Het rapport kraakt vooral het beleid van oprichter en grootaandeel houder Maes bij Vie d'Or. Er was volgens KPMG sprake van belangenverstrengeling tus sen Vie d'Or en aan Maes ge lieerde vennootschappen, die eind 1992 voor minstens 12 miljoen bij de verzekeringsmaat schappij in het krijt stonden. Met enkele grote tussenpersonen had Vie d'Or provisie-overeen komsten die 'zakelijk niet ver antwoord' waren. De financiële administratie van de maatschap pij was onder de maat. De raad van commissarissen was op de hoogte van de nevenactivi teiten van Maes, maar heeft zich onvoldoende kritisch opgesteld. Twee commissarissen waren zelfs betrokken bij Maes-ven- nootschappen. Accountant De loitte Touche wordt verweten ondeugdelijke jaarrekeningen óver de periode 1989-1992 te hebben goedgekeurd. Van onze verslaggever Pieter-Jan Dekkers Amsterdam - De banken zijn niet van plan de komende jaren nog meer 'herendien sten' te verlenen aan de be lastingdienst. Volgens voorzitter mr. P. J. Kalff van de Nederlandse Vereniging van Banken is de grens langza merhand bereikt. In het jaarver slag trekt hij fel van leer tegen meuwe 'diensten' die de banken binnenkort (gratis) zouden moe ten gaan verrichten be afgelopen jaren heeft de overheid de banken al opgeza deld met de plicht bepaalde fi nanciële gegevens van hun klan ten aan de belastingdienst te melden. Het is in 1986 begonnen met het erplicht opgeven aan de fiscus van aan klanten uitbetaalde ren- e over hun tegoeden. De maat regel was door de regering geno men omdat veel mensen die gxtra inkomsten niet aan de be-

de Stem | 1994 | | pagina 4