Russen staan vlak voor Grozny „Nu minder belasting en straks meer pensioen? Dat wil ik ook!" VARA Failliete Bernard Tapie niet meer verkiesbaar Halfzus Boudewijn doorbreekt de stilte Militair topoverleg Bosnië in Den Haag Hoop op politieke oplossing vervlogen; Russisch parlement buitenspel Nieuw Antwerps bestuur: vrouw als burgemeester BUITENLAND it zet een in clubje nsen in de nsterbank' Chauffeur bijt agent Een thuisbankier vraagt nu een offerte aan. 'Troepeninzet moet effectiever' Een beter pensioen regel je gewoon bij de Postbank. BUITENLAND KORT Het vernieuwde VARA TV MAGAZINE voor één tientje tot 1 juni Graaft net even dieper ECEMBER 1994 A2 DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 it in 1986 voor een keer- 5TO DE STEM/JOHAN VAN GURP 1 ens ruim een miljard gul- bezuinigd: een besparing ïgevuld wordt door stude- ladrukkelijk te koppeleb studieresultaten. Bij vol le prestaties wordt de le- pas achteraf omgezet in eurs. n wil van elite-onderwijs massa-onderwijs. Maar de a mag niet te groot wor- Zolang het aantal studen- lijft groeien - en daar ziet e eerste jaren nog wel naar en zolang de overheid de efinanciering betaalt, zal het haar uitkomt de beur- ebruiken om tekorten weg irken. Bezuinigen op stu- n is geen paarse uitvin- Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Bernard Tapie is gis- I teravond persoonlijk failliet verklaard door de rechtbank j in Parijs. De zakenman/poli ticus wordt verantwoordelijk geacht voor het failliet van twee van zijn besloten ven nootschappen. De uitspraak van de rechtbank betekent dat Bernard Tapie voor vijf jaar lang onverkiesbaar wordt en dat hij zijn huidige mandaten zal moeten inleveren. Bernard Tapie is op dit moment Europarlementariër, lid van de Assemblée Nationale en van de Regionale Raad in de Bouches- du-Rhöne, de streek rond Mar seille. Tapie heeft drie dagen om tegen de beslissing in hoger be roep te gaan. De rechters van de handelsrecht bank in Parijs vinden dat Tapie verantwoordelijk is voor het failliet van de Financière et Im- mobilière Bernard Tapie, die de persoonlijke bezittingen van Ta pie beheert en Alain Colas Tahi ti, die het luxe jacht Phocéa onder zijn hoede heeft. De fiscus eist zoveel geld van Tapie, dat de waarde van zijn bezittingen niet voldoende is om de schulden af te betalen, aldus de rechtbank. Het touwtrekken rondom de voormalige Golden Boy van de Franse economie begon in mei. Toen brak de bank van Tapie, de Crédit Lyonnais, eenzijdig de overeenkomst die was gesloten om de 400 miljoen gulden schuld van de zakenman af te betalen. De bank meende dat Tapie de afspraken had geschonden door geen lijst over te leggen met al zijn bezittingen. Daarop kwam de zaak rond Ta pie in een stroomversnelling. De fiscus eiste ook diverse achter stallige belastingbetalingen op. De handelsrechtbank van Parijs wilde de rekeningen van de be drijven van Tapie nader bestu deren, daar er in de boeken een passief stond van ettelijke tien tallen miljoenen guldens. In alle juridische affaires rond Tapie heeft hij tot nu toe met succes uitstel bedongen. Hetzij in goed overleg, zoals in het geval van zijn industriële bedrij ven, hetzij door in hoger beroep te gaan. De tussenbalans is dat vandaag (donderdag) wellicht het luxueu ze 'Hötel Particulier', zijn huis van 2000 vierkante meter, aan de rue des Saints-Pères wordt geveild in opdracht van de Cré dit Lyonnais. Dinsdag was ei een druk bezochte kijkdag - wei nig kopers maar vooral veel nieuwsgierigen. De verkoop is nog niet zeker, omdat Tapie pro beert uitstel te bedingen. De rechtbank doet vanochtend uit spraak. Tapie bij drughandel gebleken. :len kregen ontslag, omdat nformatie aan criminelen en doorgespeeld. •voorzitter Van Duijn de zienswijze van Van niet onmogelijk. „Er zijn iken gepleegd in woningen Amsterdamse dienders. In inste twee gevallen zijn die oedelijk door ontslagen po- nensen gepleegd. Ik heb van meer gevallen, al is .eel ontkend dat die hebben sgevonden." bendeleider Charles Z. heeft ktober, op een zitting van Amsterdamse gerechtshof, ;d dat leden van het oude betrokken zijn geweest bij inele daden, waarbnder daanslagen. Hij zcr\i met >ping van politiemensen ge- ge informatie hebben verza- over functioneren van poli- 1 justitie. In eerdere publi- is deze zomer gemeld dat bende een CID-rechercheur n BVD'er 'plat' zou hebben, tegenover staan publicaties et wel degelijk de onderwe- geweest is, die de inbraken alente en andere hoge justi- en politiemensen pleegde, milieu' meldde dat in au- is zelf aan de krant, hielp an primeurs en orkesteerde ie manier met stormachtige citeit in de dagbladen en rvragen een ontregelende >agne tegen politie en justi- ie nog volop gaande is. Mi- Sorgdrager van Justitie ide die campagne een offen- van de georganiseerde mis- tegeri de politie, 'ongekend Nederland'. Moskou/Grozny (afp/rtr/upi) - Grozny bereidt zich voor [op een grote aanval. De Russische troepen waren gisteravond tot op enkele kilometers van de Tsjetsjeense hoofdstad genaderd. Alle hoop op een politieke oplos sing leek vervlogen, nadat de I onderhandelingen tussen Russen en Tsjetsjenen op een fiasco wa ren uitgelopen. Een groot deel van de 350.000 mensen tellende bevolking is weggetrokken uit de Tsjetsjeense hoofdstad, dat gisteren alle ken merken van een belegerde stad had. In de lege straten liepen gewapende mannen terwijl vrachtauto's vol strijders zich naar het 'front' spoedden. In het presidentieel paleis verzamelden vrouwen warme kleding, voedsel en medicijnen voor de strijders. Zij maken zich op voor de grote klap, waarschijnlijk vandaag. Dan loopt het Russische ultima tum af. De regering in Moskou waarschuwde gisteren opnieuw dat het alle middelen zal gebrui- ken om de orde in de weerbarsti- republiek te herstellen als de I opstandige groepen op 15 de cember hun wapens niet hebben r.eergelegd. President Jeltsin heeft gezegd niet bang te zijn dat Tsjetsjenië een nieuw Afgha nistan wordt. „Het zal geen gro te oorlog zijn. Het conflict zal zich niet buiten de grenzen van Bremen - Een vrachtwa genchauffeur heeft in Bre men een politieagent zo hard in de vinger gebeten dat de agent eerste hulp in het ziekenhuis nodig had. Toen twee agenten de chauffeur aanhielden, zagen ze nog net hoe de man een prop papier in zijn mond stopte. Het ging om een blad uit de tachograaf, dat de chauffeur wellicht wilde verdonkeremanen. Op het moment dat een van de agenten probeerde het papier uit zijn mond te ha len hapte de chauffeur toe. De bloedende wond moest in het ziekenhuis worden verzorgd. De tweede agent liep bij de confrontatie een gebroken vinger op. Er was politieversterking nodig om de chauffeur in te rekenen. Tsjetsjenië uitbreiden." Ondertussen verklaarde de Tsjetsjeense president Doedajev de oorlog aan Rusland. „Ik roep de bevolking op oorlog te voeren tegen de Russische troepen tot dat zij het grondgebied van Tsjetsjenië verlaten. We hebben geen andere keus. Mannen, vrou wen, kinderen, de hele Tsjetsj eense bevolking, wij zijn bereid te sterven." Eerder had hij ook de andere volkeren in de regio opgeroepen in opstand tegen Rusland te ko men. De Confederatie van Kau- kasische Volkeren, die bijeen was in Kabardino-Balkarië, rea geerde daar gisteren op met de mobilisatie van vrijwilligers om Tsjetsjenië te helpen bij het af slaan van de Russische 'invasie'. Tsjetsjeense en Russische func tionarissen braken hun onder handelingen om een eind te ma ken aan de crisis gistermorgen in de Noordossetische hoofdstad Vladikavkaz af. Voor Tsjetsjenië blijven de Russische eisen dat de republiek erkent deel uit te ma ken van de Russische Federatie onaanvaardbaar. Doema buitenspel Het Russische parlement is in tussen tot de ontdekking geko men dat de adviseurs van presi dent Jeltsin hun huiswerk goed hadden gedaan. De strategie rond het ingrijpen in Tsjetsjenië is zo uitgestippeld dat het parle ment op geen enkel moment in staat is om de president of de regering de voet dwars te zetten. Hoewel Jeltsin op 29 november in zijn eerste ultimatum aan Tsjetsjenië sprak over het instel len van de noodtoestand of de staat van beleg, slikte hij dat twee dagen later weer in. Voor het uitroepen van de noodtoe stand in het gebied zou Jeltsin volgens de grondwet binnen 72 uur toestemming moeten vragen aan de Federatie Raad, de Russi sche eerste kamer. Bovendien had de president in die situatie alleen de troepen van het ministerie van Binnenlandse Zaken in mogen zetten. Tsjets jenië is nu staatsrechtelijk een 'zone van militair conflict'. Dat biedt de mogelijkheid om het leger in te zetten en het parle ment buitenspel. In de lege straten liepen gewapende mannen. FOTO EPA Door onze correspondent Bert Schampers Brussel - Ze woont in Californië, heeft het uiterlijk van een stoeipoes en ver toeft frequent in kringen van de 'beau monde' van Los Angeles. Marie-Christi ne heet ze. Ze is de oudste dochter van Leopold III en diens tweede echtgenote prinses Liliane. De ze week vertelde ze op televisie haar levens verhaal. Voor de koninklijke familie in Bel gië was dat even slikken. Spreekbuis was het Vlaamse commerciële televisiestation VTM. Marie-Christine (43) had na lang aandringen toegezegd haar verhaal te vertellen. Voor een keer. En de prinses stond erop dat het interview in het Engels werd gehouden en niet in een van de twee landstalen die in haar vaderland wor den gebruikt. De kijkers zagen een blondine uit een grote limousine stappen, op weg naar een gala avond voor een aidsfonds. De prinses doet veel aan liefdadigheid, geniet van de gla mour, maar tot de echte sterren van Hol lywood behoort zij niet. In het interview kwam ze spontaan, eerlijk en openhartig over. Marie-Christine is de halfzus van wijlen koning Boudewijn. Ze behoort tot de versto ten tak van de familie. Toen Leopold III na de dood van de geliefde koningin Astrid in 1941 hertrouwde met Lilian Baels, had hij het eigenlijk voorgoed verbruid bij een deel van de Belgen. De koning had bovendien de verkeerde beslissing genomen in zijn land te blijven en met Hitier te gaan onderhandelen. Uit het huwelijk met Lilian Baels werden drie kinderen geboren: Alexander, Marie- Christine en Esmeralda. De kinderen groei den op met hun oudere halfbroers Albert en Boudewijn, maar kwamen niet in aanmer king voor troonopvolging. Toen Leopold na de koningskwestie aftrad ten gunste van zijn zoon Boudewijn, kwam het geleidelijk tot een breuk tussen vader en zoon. Na het huwelijk tussen Boudewijn en Fabiola verlieten Leopold, Liliane en hun drie kinderen het paleis van Laken en ves tigden zich in het kasteel van Argenteuil. Van Alexander, Marie-Christine en Esmeral da werd weinig meer vernomen. In 1981 maakten de kranten melding van het huwe lijk van Marie-Christine met een Canadese barpianist. Zes weken later liep het huwelijk op de klippen. In het tv-interview vertelde de prinses dat zij in paniek had gehandeld, om te voorkomen dat ze terug naar België moest. Koning Boudewijn betaalde de echt scheiding van de berooide prinses. Marie-Christine moet een ongelukkige jeugd hebben gehad. Ze begreep niet waarom Boudewijn, toen hij eenmaal koning was geworden, nooit meer langskwam op Argen teuil. Ze schreef haar halfbroer zelfs een brief. Het antwoord luidde dat zij te jong was om alles te kunnen begrijpen. Moeder Liliane was woedend over de brief. De echtgenote van Leopold III werd in het interview afschilderd als een tiran. De prin ses onthulde dat ze regelmatig voor korte of langere tijd werd opgesloten in haar kamer, dat soms wekenlang niet tegen haar werd gesproken en bekende tijdens een hofbal op 17-jarige leeftijd te zijn verkracht. Haar moeder geloofde het niet en stuurde haar naar een psychiater. „Mijn moeder heeft nooit van mij gehouden," zei de prinses. Marie-Christine was net als Lilian afwezig bij de begrafenis van Boudewijn, in augustus 1993. De prinses vertelde dat zij een dag voor de plechtigheid op en neer was gevlo gen om in het diepste geheim het stoffelijk overschot van haar halfbroer de laatste eer te bewijzen. Het had haar emotioneel niets gedaan, zei ze. Al na haar vlucht naar Canada in 1981 had ze besloten alle banden met België te verbreken. (ADVERTENTIE) i betaalt u maandelijks een vaste premie waarbij een aanvullende koopsomstorting ook tot de Van onze Haagse redactie Den Haag - Op voorstel van minister Voorhoeve (WD, Defensie) vindt er komende maandag in Den Haag militair topoverleg op het hoogste niveau plaats over de VN-operatie in Bosnië. Geld opzij zetten voor later en daar nu al fiscaal profijt van hebben. Dat kan bij de Postbank op twee aantrekkelijke manieren. Met een Postbank Koopsompolis en een Postbank Privé Pensioen. In beide gevallen is de maximale aftrekpost per persoon f5.496,- en f 10.992,- voor gehuwden. Bij een Koopsompolis betaalt u één malig een bedrag. De Postbank garandeert u een kapitaal dat aan het einde van de loop tijd wordt omgezet in periodieke uitkeringen (de lijfrente). In het geval van een Privé Pensioen mogelijkheden behoort. Het ren dement is dan wat hoger dan bij een éénmalige Koopsompolis. Welke vorm het beste bij u past, kunt u lezen in een overzich- HH telijke folder. Iedereen die minder belasting wil betalen en later meer financiële armslag wil, doet er verstandig aan om vrijblijvend de folder en een offerte aan te vragen bij Klantenservice Verzekeringen. Het telefoonnummer is (020) 6 814 814. POSTBANK Voor de bijeenkomst zijn de chefs van staven van alle bij de oorlog in Bosnië betrokken lan den uitgenodigd. Doel van de bijeenkomst is te kijken wat de VN verder in Bosnië kan doen. „Het gaat niet over hoe we de VN-macht Unprofor moeten te rugtrekken. Het gaat over het effectiever maken van de vredes macht. De vraag: hoe blijven we daar," aldus een woordvoerder van het ministerie van Defensie. De topontmoeting vindt in Den Haag en niet in het Navo-hoofd- kwartier in Brussel plaats omdat Voorhoeve het voorstel heeft ge lanceerd, zo zeggen defensie bronnen. Bijkomend voordeel is dat de Franse chef-defensiestaf ook in de gelegenheid is de bijeenkomst bij te wonen. Frankrijk maakt geen deel uit van de militaire structuur van de Navo. Het is de bedoeling dat ook de Britse generaal Rose, comman dant van de VN-troepen, aanwe zig zal zijn. Onduidelijk is nog of de topmili- tairen van Rusland, Oekraïne, Van onze correspondent Antwerpen - Na ruim twee maanden heeft Antwerpen een nieuw gemeentebestuur. De socialist Bob Cools wordt na twaalf jaar vervangen als burgemeester. te houden, was samenwerking tussen de vier verliezende par tijen absoluut noodzakelijk om bestuurlijk over een meer derheid te beschikken. De belangrijke portefeuille van havenwethouder gaat in het nieuwe college naar de liberaal Leo Delwaide. Mieke Vogels van de groene partij Agalev wordt wethouder van milieu. Hugo Schiltz van Ant werpen '94 krijgt financiën. Eric Anthonis, die in 1993 het project Antwerpen culturele hoofdstad van Europa onder zijn hoede had, wordt wethou der van cultuur. Het college in Antwerpen telt elf leden. De nieuwe uitge breide coalitie maakt een ein de aan 70 jaar rooms-rood bestuur. De vier partijen krij gen af te rekenen met een oppositie die aangevoerd wordt door de 18-man sterke fractie van het Vlaams Blok. Zijn opvolgster heet Leona Detiège, partijgenoot van Cools en momenteel minister in de Vlaamse regering. Bob Cools wordt voorzitter van de gemeentelijke sociale dienst. Het gemeentebestuur in Ant werpen is een coalitie van vier partijen: socialisten, liberalen, groenen en een combinatie van christendemocraten, Vlaams nationalisten en onaf- hankelijken, bekend onder de naam Antwerpen '94. Twee weken geleden sprongen de onderhandelingen over een nieuw college af, omdat Ant werpen '94 niet akkoord ging met de aan hen toegewezen portefeuilles. De coalitiepartners waren na de gemeenteraadsverkiezingen van 9 oktober tot elkaar ver oordeeld. De verkiezingen werden gewonnen door het extreem-rechtse Vlaams Blok. Om die partij buiten de deur Bangla Desh en Pakistan - deze niet-Navo-landen doen ook mee aan de VN-vredesoperatie in Bosnië - zullen deelnemen aan het topoverleg. Als de Navo praat over effectie ver optreden wordt gedacht aan het herschikken van de aanwezi ge troepen, het zenden van meer materieel en betere bewapening, het optimaal beschermen van blauwhelmen in kwetsbare ge bieden, het creëren van een zo genaamde blauwe route, een vei lige corridor tussen centraal- Bosnië en Split en het perma nent vrijhouden van de luchtha ven van Sarajevo. Belangrijk aspect is ook dat de Navo zowel troepen als burgers in Bosnië via de lucht wil gaan bevoorraden. Dat vraagt de no dige extra militaire activiteit. Volgens Voorhoeve kunnen de gijzelingen en het ophouden van transporten door de Bosnische Serviërs niet blijvend getole reerd worden en zal effectiever optreden noodzakelijk zijn 'met alles wat nodig zal blijken te zijn'. Berlusconi ziet val kabinet onder ogen Rome - Premier Berlusconi van Italië, die zijn coalitieregering voor zijn ogen ziet afbrokkelen, heeft gisteren de weg vrijge maakt voor een parlementaire slag die het einde van zijn zeven maanden oude bewind kan betekenen. Hij maakte bekend het Lagerhuis toe te spreken zodra de begroting voor 1995 is goedgekeurd. Dit gebeurt naar verwachting volgende week woendag. In een brief aan de Kamervoorzitter zei hij dat de politieke situatie hem dwingt de verhoudingen in het parlement te herzien, waarmee moet blijken of de regering nog wel over een meerderheid beschikt. Nu coalitiepartner Lega Nord zich steeds vaker openlijk tegen de regering richt, lijkt die meerderheid er niet meer te zijn. Plan VN en Ruanda terugkeer Hutu's Nairobi - De Verenigde Naties en Ruandese regeringstroepen hebben een plan opgesteld om de 400.000 ontheemde Ruande- zen, voornamelijk Hutu's, terug te laten keren naar huis. Volgens een VN-vertegenwoordiger is de nieuwe Ruandese regering vastbesloten de kampen met ontheemden te sluiten om te voorkomen dat ze 'broeinesten van de oppositie' worden. De VN is gisteren samen met het Ruandese regeringsleger begonnen met het ontwapenen van Ruandezen in de vluchtelin genkampen, nadat daar eerder onlusten waren uitgebroken. Taak Nederland in milieubeleid EU Den Haag/Kopenhagen - Het Europees Milieu Agentschap (EMA) in Kopenhagen heeft gisteren twee Nederlandse institu ten een belangrijke taak gegeven in de uitvoering en ontwikke ling van het Europees milieubeleid. Het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne) in Bilthoven is aange wezen als 'Europees themacentrum voor de luchtkwaliteit'. Het Europees Centrum voor Natuurbescherming (ECNB) in Tilburg gaat samen met het Natuurhistorisch Museum in Parijs leiding geven aan het 'Europees themacentrum Natuur'. Akkoord over nieuwe Ierse regering Dublin - Aan de vier weken durende politieke crisis in Ierland lijkt een eind gekomen nadat onderhandelaars het gisteren eens zijn geworden over het beleid van een 'regenboog-coalitie', waarin twee linkse en een rechtse partij samenwerken. Het akkoord maakt de weg vrij voor het premierschap van Fine Gael-leider John Bruton, die vandaag in het parlement tot regeringsleider wordt gekozen en Albert Reynolds opvolgt. Australiërs vinden prehistorische boom Sydney - In Australië is in een 600 meter diepe kloof een boomsoort ontdekt die stamt uit het Jura- en Krijttijdperk van 65 tot 200 miljoen jaar geleden. De vondst is voor plantkundigen even spectaculair als de vondst van een levende dinosaurus. PLO verwerpt voorstel Israël Jeruzalem - PLO-onderhandelaars hebben gisteren in Cairo een Israëlisch compromisvoorstel over de terugtrekking van de Israëlische troepen tijdens de Palestijnse verkiezingen verwor pen. Ze ontkennen echter dat de vredesonderhandelingen in een impasse zijn geraakt. Volgens het Israëlische dagblad Haaretz heeft Arafat maandag gezegd dat hij overweegt in te stemmen met de aanwezigheid van een kleine groep Israëlische soldaten in de Palestijnse steden tijdens de verkiezingen op voorwaarde dat ze op de achtergrond blijven en enkel vanuit uitkijkposten de boel in de gaten houden. Voorzitter parlement Krim neemt ontslag Simferopol - Voorzitter Sergej Tsekov van het parlement van de Krim heeft gisteren zijn aftreden aangekondigd. Hij is het niet eens met de eisen van verscheidene facties in het parlement die meer zeggenschap willen over de samenstelling en werkwijze van het presidium van de volksvertegenwoordiging. Tsekov heeft al een week ruzie met het parlement van de Krim, het deelgebied van Oekraïne dat streeft naar een grotere onafhanke lijkheid en meer samenwerking met Rusland. (ADVERTENTIE) Interview Paul de Leeuw: 'Ik ben een omhoog gevallen mavo-leerling' Het fenomeen Diana Ross Tom Egbers in Buis Haard Memoi res: Annie M. G. Schmidt Mart Smeets ais DJ Columns van Paul Witteman, Midas Dekkers, Boudewijn Büch een sportcolumn van Jan Douwe Kroeske Filmtips Alle programmagegevens Los 2 gulden Introductie-abonnement: bel (035) 711911 T~V-MA6>! AZL!N£

de Stem | 1994 | | pagina 3