Voorzitter Politiebond ziet complot in serie onthullingen Korten op studiebeurs 'oude traditie' Russc „Ni bi en st P* Dat Jeltsin laat vaker doodstraf toll rekken Failliete I :^«brie' Hoop op polit DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Vies gevoel Criminaliteit Volière-ei -DE STEM- 4 Dit zet een klein clubje mensen in de vensterbank' DE STEM Chauffeur bijt agent Een thuisbank Een beter DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 We zijn verraden. Universi teiten en hogescholen hebben zich geprofileerd als collabo rateurs. Nog vers in mijn ge heugen van enige weken te rug: sympathiebetuigingen en aanmoedigingen. Ze stonden achter ons. Maar nu er de mogelijkheid bestond zich op een lijn te stellen met de studenten (de klant is tenslot te koning, nietwaar?), dweep ten zij met Den Haag. Den Haag, de grote onbetrouwba re pittbull. Herinner u de stu dentendemonstratie van 1993, waar de schijnheilig heid van het gezag weer dui delijk bleek. Eenzijdige communicatie en slaag tot daaraantoe, maar het achter de rug om bekok stoven van een gepeperde aanslag op onze beurzen gaat te ver. Tenslotte was iedereen het erover eens dat verdere beursverlaging uit den boze was, maar ja, zolang het beestje maar een naam heeft, nietwaar? 'Wie met pek omgaat wordt ermee besmet. Hogescholen en universiteiten bedankt. Jullie achterbaksheid geeft me een vjes gevoel. Prinsenbeek, C.E.T. van Houten, student Hogeschool West-Brabant Het artikel 'Roosendaler breekt 120 keer in om te overleven' (De Stem van 6 december) maakt duidelijk waar het met onze veiligheid naar toe gaat. Een direct gevolg van het Haagse beleid. Er wordt wei nig gedaan om deze crimina liteit te voorkomen of te be strijden. Van de 10.000 extra politieagenten - voor de ver kiezingen door sommige rege ringspartijen beloofd - komt er slechts een klein deel. Een deel van de politiek blijkt volslagen blind voor de be langen van de burger. Zelfs °PDesuTren ofredn20°^nn9eri he'rechUooeht"JC"'ich standpunt eens is. bij veiligheid, een fundamen tele waarde en een overheids verantwoordelijkheid bij uit stek. Eerlijke burgers worden als weerloze prooi overgela ten aan een groeiend leger van rovende en stelende cri minelen. Nederlandse crimi nelen, maar helaas ook heel erg veel buitenlandse. Oosterhout, B.A. van Dongen Met belangstelling las ik het, artikel over het volière-ei in uw bijlage 'Surplus' van 9 december. Zo wordt aan die ren gedacht en die aandacht hebben ze nu juist zo hard nodig. Er zijn helaas nog erg veel dieren die in erbarmelijke omstandigheden leven en niet kunnen demonstreren, pro testeren of staken. Ze hebben maar te doen en te berusten in wat mensen van hen ver-, langen. Gelukkig is er de die renbescherming en zijn er ook veel andere organisaties en particulieren die zich het lot van dieren aaptrekken. We hopen nu maar dat meer en meer winkels en consu menten kiezen voor het voliè- re-ei en dat daardoor die mil joenen leghennen uit die af schuwelijke batterijen een waardig leven krijgen. Breda, A. de Jong Door onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Het aantal executies van gevangenen die de doodstraf hebben gekregen zal in Rusland in de komende maanden toenemen. President Jeltsin wijst meer gra tieverzoeken af als antwoord op de publieke beschuldigingen dat hij niet hard genoeg tegen de toenemende misdaad optreedt. Jeltsin heeft dit jaar veertien verzoeken om gratie afgewezen en zal er nog meer afwijzen voor het einde van het jaar. Dit zei Anatoli Pristavkin, het hoofd van de presidentiële gratiecom missie, in een interview met het Engelstalige dagblad The Mo scow Times. In 1993 werden er slechts vier executies uitgevoerd, maar ter wijl de misdaad hand over hand toeneemt, wordt ook in de pu blieke opinie de roep om zwaar dere straffen steeds luider. In de eerste negen maanden van dit jaar werden er vier veroor deelden geëxecuteerd maar Pristavkin verwacht binnen kor te tijd een serie overhaaste exe cuties. „We staan onder grote druk," zegt Pristavkin. „Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken is zeer ontevreden, de» openbare aanklagers en de rechters klagen en zelfs mensen van de staf van de president oefenen druk op ons uit." President Jeltsin krijgt dit jaar-r 150 verzoeken op zijn bureau van ter dood veroordeelden die om gratie vragen. Een groot deel daarvan zal ongetwijfeld worden omgezet in levenslang, maar Pristavkin en anderen zeggen dat de president steeds meer toe geeft aan de publieke druk. Dat betekent slecht nieuws voor de 500 gevangenen die volgens te genstanders van de doodstraf op dit moment hun straf afwachten. Ook al zouden er dit jaar twintig misdadigers terdood worden ge bracht, dan komt dat aantal nog niet in de buurt van de cijfers in de statistieken van de Sovjetpe riode. Tussen 1960 en 1990 wer den meer dan 21.000 veroordeel-, den met een schot in het achter hoofd om het leven gebracht. De omstandigheden in de Russi sche gevangenissen zijn dermate mensonterend dat een aantal veroordeelden geen verzoek om gratie bij de president hebben ingediend, maar een smeekbede tot Jeltsin hebben gericht om hun straf zo snel mogelijk uit te voeren. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37"73. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-178" Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-2192o Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-1961 Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 0' 120-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01653-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13,30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur S 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Voorzitter Van Duijn van de politiebondan NPB. foto archief de stem Door Rinze Brandsma Amsterdam/Utrecht - En op nieuw is de georganiseerde misdaad de lachende derde partij. Terwijl de bedenkelij ke oorlog tussen de Utrechtse en Amsterdamse recherche en tussen politie- en justitie mensen als een veenbrand doorsmeult; een oorlog die een model-IRT-team onmo gelijk maakte en de IRT-af- faire ontketende, die minis ters de kop kostte en die opsporing en rechtspraak volkomen ontregelt. „Wie heeft hier belang bij, steeds nieuwe wilde verhalen haar bui ten te brengen? Het lijkt op een gecoördineerde publiciteitsactie die steeds bedoeld is de Utrecht se recherchemensen te beschadi gen. Er is een heldere verwijzing gedaan naar zittende medewer kers van het regionale recher cheteam. Het gaat om een klein clubje mensen. Die zijn nu in de vensterbank gezet." Hans van Duijn, voorzitter van de Nederlandse Politiebond NPB, weet dat de niet afnemen de vloed van publiciteit over vermeende schandalen bij justi tie en politie de rechercheteams heeft veranderd in fladderende kippehokken. „Weer een nieuw schandaal. Ontkenningen aan al le kanten, onderzoeken. Maar het kwaad is al geschied. Na tuurlijk kan in die teams niet meer normaal worden gewerkt." Van Duijn wil niet hardop zeg gen wie volgens hem verant woordelijk kan zijn voor de sug- gestie van het nieuwste 1RT- schandaal. „Al is het wel heel opvallend dat achter elkaar drie zaken naar buiten komen. Aller eerst de zogenaamde inkijk-ope- raties die door beveiligingsbe drijf Kuras voor de Utrechtse politie zouden zijn gepleegd. In individuele gevallen zijn daar misschien fouten gemaakt, maar verder lijken de operaties niet aan de orde. „Ten tweede was er deze week het bericht dat het nieuwe Am- sterdams-Gooise IRT een gewel dige slag geslagen heeft met het oprollen van een grote drugben de. Ten derde is er dit verhaal, dat Utrechtse politiemensen ver dacht maakt. Alles komt zo wèl op scherp. Steeds is de actie richting Utrecht." Gisteren berichtte de Telegraaf dat de Amsterdamse politie en justitie bezig zijn met een onder zoek naar mogelijke betrokken heid van Utrechtse leden van het opgeheven IRT Amsterdam/ Noord-Holland/Utrecht bij de inbraak in de woning van de Amsterdamse officier van justi tie mr. J. Valente. Niet de ge organiseerde misdaad - de Octo pus-bende of die van de andere drugs-baron Charles Z. - waren daarvoor verantwoordelijk,) maar wellicht Utrechtse recher cheurs. De achtergrond zou zijn dat de verhoudingen tussen de Amster damse en de Utrechtse recher cheteams in de IRT-affaire zo verziekt zijn geraakt, dat Utrechtse ex-IRT-leden alles aangrijpen om wraak te nemen. Door de inbraak zou Valente beschadigd worden. En door het Plegen politiemensen zelf inbraken? Aan verdachtmakingen in ieder geval geen gebrek. foto de stem/ben steffen steeds laten uitlekken van infor matie zou in lopende strafpro cessen aan het licht komen dat ook de Amsterdamse recherche gebruik heeft gemaakt van ver boden opsporingsmethodes. Achter elkaar ontkenden politie- en justitiemepsen in Utrecht en Amsterdam het verhaal. Ten eer ste is zelfs geen sprake van een onderzoek naar eventuele be trokkenheid van politiemensen bij de golf van inbraken bij hoge politie- en justitiemensen deze zomer. De persofficier van justi tie in Amsterdam, mr. N. Schaar, noemde het verhaal 'totale on zin': „Het wordt steeds krank zinniger. Straks halen we er nog marsmannetjes bij." In Utrecht reageerde de machts driehoek van burgemeester Op stelten, korpschef Wiarda en hoofdofficier van justitie Berger zelfs met een gezamenlijke ver klaring: de suggesties zijn 'vol strekt ongegrond'. De Utrechtse driehoek deed dat 's ochtends al, na informatie ingewonnen te hebben bij hoofdofficier en korpsleiding in Amsterdam. Op een politieconferentie in Am sterdam was de reactie van R. Hessing, korpschef in Rotter dam, veel gealarmeerder. Hij zei het verhaal niet te kunnen gelo ven. „Maar als het waar is spelen we met vuur en bestaat de poli tie binnen tien jaar niet meer, omdat niemand nog vertrouwen in ons heeft." Hessing suggereer de dat desnoods de marechaus see taken moet'overnemen en in opspraak geraakte politie moet vervangen. NPB-voorzitter Van Duijn is het met dat laatste niet eens. „De politie is mans genoeg om zelf zuiveringen door te voeren, als dat nodig is." Toch is volgens hem door de voortslepende IRT- affaire en herhaalde politie- en justitieschandalen in Amsterdam en Utrecht veel kapot gemaakt. „Het zal buitengewoon moeilijk worden met de zittende mensen verder te gaan." In het Telegraaf-verhaal wordt gemeld dat een Utrechtse re chercheur onlangs heeft ver klaard ervan overtuigd te zijn dat ex-IRT-rechercheurs verant woordelijk zijn voor de inbraak bij Valente. Van Duijn: „De krant kan die bron nu niet meer geheim houden. Ik vind dat de Telegraaf daar openheid over moet geven." In september verklaarde oud minister van Binnenlandse Za ken en oud-burgemeester van Amsterdam Van Thijn - tot af treden gedwongen in de IRT-af faire - ook al dat wellicht oud politiemensen achter de golf van inbraken bij leden van Amster damse politie en justitie zitten. Hij zei echter, niet te geloven dat politiemensen in actieve dienst ingebroken hebben bij justitie-1 functionarissen. Dat was in kringen van de Amsterdamse po litie geopperd. Van Thijn zei toen: „Het zijn spookverhalen die de wereld uit moeten. Dat overheidsdiensten bij elkaar inbreken komt in Ne derland niet voor. Ik durf bijna mijn hand in het vuur te steken voor de Nederlandse politie." Van Thijn noemde het rondzin gen van deze verhalen tekenend voor 'het volstrekt verziekte kli maat' bij de politie. De oud-minister suggereerde 'met een beetje fantasie' dat het kan gaan om oud-politiemensen die ontslagen zijn wegens norm overschrijdend gedrag. Die zou den uit rancune verhaal willen halen. De laatste jaren zijn voor al in Amsterdam herhaaldelijk agenten ontslagen, onder meer op grond van informatie die bij IRT-onderzoek boven kwam. Bij hen was corruptie of betrokken heid bij drughandel geblekei Enkelen kregen ontslag, omdat zij informatie aan criminele: hadden doorgespeeld. NPB-voorzitter Van Duiji noemt de zienswijze van Vat Thijn niet onmogelijk. „Er zijl inbraken gepleegd in woning®, van Amsterdamse dienders, li tenminste twee gevallen zijn vermoedelijk door ontslagen po litiemensen gepleegd. Ik M weet van meer gevallen, al is officieel ontkend dat die hebben plaatsgevonden." Ook bendeleider Charles Z. -in oktober, op een zitting van het Amsterdamse gerechtshof, gezegd dat leden van het i IRT betrokken zijn geweest bij criminele daden, waarbndei moordaanslagen. Hij zcnf met omkoping van politiemensen ge voelige informatie hebben verza meld over functioneren van poli tie en justitie. In eerdere publi caties is deze zomer gemeld zijn bende een CID-rechercheur en een BVD'er 'plat' zou hebben. Daar tegenover staan publicaties dat het wel degelijk de onderwe reld geweest is, die de inbraken bij Valente en andere hoge justi tie- en politiemensen pleegde. 'Het milieu' meldde dat in au gustus zelf aan de krant, 1 die aan primeurs en orkesteerde op die manier met stormachtige publiciteit in de dagbladen kamervragen een ontregelende campagne tegen politie en justi tie die nog volop gaande is. nister Sorgdrager van Justitie noemde die campagne een of' sief van de georganiseerde mis daad tegen de politie, 'ongekend voor Nederland'. Door Hans van den Broek Den Haag - Met de verho ging van het collegegeld zet de paarse CDA-loze coalitie een oude traditie voort: be knibbelen op de rijksbijdra gen voor studenten. Rechts om of linksom: via het op trekken van collegegelden, het verlagen van de basis beurs, het inperken van de duur, het verlagen van de leeftijdsgrens of de invoering van de OV-jaarkaart. Het keerpunt vormt 1986: on derwijsminister Deetman loodst de wet studiefinanciering door een tegenstribbelende Tweede Kamer. Een uiterst complexe wet die studenten een redelijk 'basisinkomen' moest garande ren, de toegankelijkheid tot het hoger onderwijs moest vergro ten en studenten financieel on afhankelijker maakte van hun ouders. Vóór die tijd konden studenten in veel gevallen kiezen: ofwel gebruik maken van de kinder bijslag, dan wel een studiebeurs aanvragen. De hoogte van die toelage was afhankelijk van het inkomen van de ouders. Studenten van ouders met een laag inkomen konden alles bij elkaar rekenen op zo'n 900 gul den per maand. Dat bedrag was opgebouwd uit een beurs (een gift) en een renteloos voorschot. Het collegegeld bedroeg begin jaren tachtig nog slechts 500 gulden per jaar, maar ging de jaren daarna al met sprongen omhoog. In het studiejaar '85/'86 moesten studenten al 1000 gulden betalen. Met de wet op de studiefinan ciering werd het systeem volle dig op de helling gezet. Daar voor in de plaats kwam een geheel nieuw stelsel in de vorm van een drietrapsraket: een ba sisbeurs, een rentedragende le ning en voor de lagere inko mensgroepen een aanvullende beurs. Studenten die niet voor die aan vullende beurs in aanmerking kwamen, móesten een beroep doen op hun ouders voor een extra bijdrage om in het levens onderhoud te voorzien. Studen ten met aantoonbaar weiger achtige ouders kregen alsnog een rentedragende lening en aanvullende beurs. Hoewel de Tweede Kamer ern stige twijfel had over de snelle invoering van dit razend inge wikkelde systeem, vond een rui me meerderheid dat deze wet studenten meer zekerheid bood. De deur van universiteiten en hogescholen stond nu voor ie dereen met talent open. Geld mocht geen belemmering meer vormen om te gaan studeren. Het was in de jaren dat het Nederland economisch niet slecht ging. Maar eind jaren tachtig sloeg de crisis onver wacht snel toe. De schatkist raakte leeg, het aantal studen ten groeide veel harder dan ver wacht. De kosten rezen de pan uit. De roep om bezuinigingen liet niet lang op zich wachten. Een beurs gold bij de invoering De huidige minister Ritzen zette de studiebeurs steeds meer onder druk. in 1986 voor zes jaar. Dat werd een paar jaar later terugge bracht tot vijf jaar. Maar stu denten mochten na die periode nog wel twee jaar lenen. Met het aantreden van minister Ritzen kwam de basisbeurs steeds meer onder druk. Hij kreeg de opdracht een miljard gulden te bezuinigen. De minis ter besloot de leeftijdsgrens voor studenten met recht op een beurs te verlagen van 30 naar 27 jaar en de rente op lenen werd verhoogd. Een paar jaar later werd Ritzen opnieuw aangeslagen: deze keer moest er 600 miljoen bespaard worden op de studiefinancie ring. De basisbeurs werd verder uitgekleed; dit alles onder de noemer 'studenten op eigen be nen'. Vanaf 1995 mondt dat uit in een fasegewijze verlaging van die basisbeurs. Vanaf 1996 komt die basisbeurs uit op grofweg 425 gulden per maand voor uitwonenden en 125 gulden voor thuiswonen den. Tegelijkertijd verruimde Ritzen de mogelijkheid om een centje bij te verdienen. Bedroeg dat in de jaren tachtig door de bank genomen nog maar een paar duizend gulden, studenten mogen vanaf volgend jaar 15.000 gulden per jaar bijver dienen. En Ritzen verruimt fors de leen- mogelijkheid voor studenten, tot aan het maximum van de studiefinanciering (1300 gulden per maand). Deze keer onder het motto: 'Geven waar het kan, lenen waar het moet'. In feite gaf de minister hiermee het startsein voor de afbraak van de basisbeurs. Heilig was en is voor Ritzen de aanvullende beurs (nu maximaal 5200 gul den per jaar). Elke verlaging van de basisbeurs compenseer de hij voor lage inkomens via de aanvullende beurs. Maar de roep om afschaffing van die aanvullende beurs wordt steeds luider. Vooral de WD keert zich hiertegen. Elke student kan bijlenen, is de sim pele redenering van de WD. De Toenmalig minister Deetman zorgde in 1986 voor een keer punt met de wet studiefinanciering, foto de stem/johan van gurp vrees dat hiermee de toeganke lijkheid van het hoger onder wijs wordt aangetast, delen de liberalen niet. Maar die toegankelijkheid dreigt wel in gevaar te komen als de collegegeldverhoging voor alle 420.000 studenten in het hoger onderwijs zou gelden. Daarom wil Ritzen de verho ging met duizend gulden com penseren voor de lage en mid deninkomens. Desondanks, met een collegegeld van jaarlijks 3250 gulden vanaf 1997 spant Nederland in Europa de kroon. Maar die verhoging is niet de enige onaangename verrassing die het paarse kabinet voor stu denten in petto heeft. Op de studiefinanciering wordt ook nog eens ruim een miljard gul den bezuinigd: een besparing die ingevuld wordt door stude ren nadrukkelijk te koppelen aan studieresultaten. Bij vol doende prestaties wordt de le ning pas achteraf omgezet in een beurs. Ritzen wil van elite-onderwijs naar massa-onderwijs. Maar de massa mag niet te groot wor den. Zolang het aantal studen ten blijft groeien - en daar ziet het de eerste jaren nog wel naar uit - en zolang de overheid de studiefinanciering betaalt, zal zij zo het haar uitkomt de beur zen gebruiken om tekorten weg te werken. Bezuinigen op stu denten is geen paarse uitvm- ding. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Bernard Tapie is gis teravond persoonlijk failliet verklaard door de rechtbank in Parijs. De zakenman/poli ticus wordt verantwoordelijk geacht voor het failliet van twee van zijn besloten ven nootschappen. De uitspraak van de rechtbank betekent dat Bernard Tapie voor vijf jaar lang onverkiesbaar wordt en dat hij zijn huidige mandaten zal moeten inleveren. Moskou/Grozny (afp/rtr/upi) op een grote aanval. De gisteravond tot op enkele kilo: hoofdstad genaderd. Alle hoop op een politieke oplos sing leek vervlogen, nadat de onderhandelingen tussen Russen en Tsjetsjenen op een fiasco wa ren uitgelopen. Een groot deel van de 350.000 mensen tellende bevolking is weggetrokken uit de Tsjetsjeense t hoofdstad, dat gisteren alle ken- g, merken van een belegerde stad w had. In de lege straten liepen e, gewapende mannen terwijl p vrachtauto's vol strijders zich naar het 'front' spoedden. In het V( presidentieel paleis verzamelden p vrouwen warme kleding, voedsel en medicijnen voor de strijders. p Zij maken zich op voor de grote w klap, waarschijnlijk vandaag. g( Dan loopt het Russische ultima- m turn af. De regering in Moskou p waarschuwde gisteren opnieuw sj dat het alle middelen zal gebrui- p ken om de orde in de weerbarsti- ti ge republiek te herstellen als de p opstandige groepen op 15 de- p, cember hun wapens niet hebben p, neergelegd. President Jeltsin yj heeft gezegd niet bang te zijn p dat Tsjetsjenië een nieuw Afgha- re nistan wordt. „Het zal geen gro- p, te oorlog zijn. Het conflict zal pr zich niet buiten de grenzen van Bremen - Een vrachtwa genchauffeur heeft in Bre men een politieagent zo hard in de vinger gebeten dat de agent eerste hulp in het ziekenhuis nodig had. Toen twee agenten de chauffeur aanhielden, zagen ze nog net hoe de man een prop papier in zijn mond stopte. Het ging om een blad uit de tachograaf, dat de chauffeur wellicht wilde verdonkeremanen. Op het moment dat een van de agenten probeerde het papier uit zijn mond te ha len hapte de chauffeur toe. De bloedende wond moest in het ziekenhuis worden verzorgd. De tweede agent liep bij de confrontatie een gebroken vinger op. Er was politieversterking nodig om de chauffeur in te rekenen. H tu m di hi rol is me Stc rej Ho in Ts- lep sta tw hei sta vol rnp aa: sch Bo die het Za jen 'zo bie Geld opzij zetten voor late nu al fiscaal profijt van hebben, bij de Postbank op twee aantrekt manieren. Met een Postbank Koop| en een Postbank Privé Pensioen. In beide gevallen is de aftrekpost per persoon f 5.496,- en 4

de Stem | 1994 | | pagina 2