klas Waterschap houdt de knip dicht de krant eenheid Democratie bij waterschap Hulster Ambacht is ver te zoeken DE STEM Ouderen knappen zelf hun soos op U RIJDT RENAULT Schrijfavond van Amnesty in bibliotheek Hulst DAG KLAPPER PLAATSELIJK NIEUWS G Geen steun voor motie Hageman om tarieven voor burgers niet te verhogen Hoogste punt polikliniek Hulst bereikt m PESTEM ZEELAND C2 iculieren KORTING leen paar J. editie zeeland Uitvoering ODI gaat niet door RENAULT Wij doen de rest RENOCA Scouting maakt kerststukjes voor zomerkamp Kerst-liobbymarkt in Hengstdijk Pet past niet meer Hulst Vogelwaarde DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 1 bankje, jubileum, flijk, verloving, |statie, examen, n, enz. [>m 1.09 incl. BTW, lerplicht. Foto of pat 35 x 40 mm j)verige tarieven op I's worden niet Irneerd. of geef uw tekst Ising af bij één van jiriftelijke opgaven leaccepteerd indien lend zijn, ook indien lijgevoegd is. pt recht voor teksten ledenen te weigeren. 1 klachten bereiken tekst behoudt de jht voor om de naam er bekend te maken. [gefeliciteerd lenelis in St. Willebrord vel aan dit stel llukkig met elkaar Ina-buren" Van harte!! Veel leesplezier. antin de Klas beerstraat 14 I Amsterdam lO)6647536 Plein 49, Zaamslag Telefoon: 01153-2352 Van onze verslaggever Hulst - Van alle mooie gedachten over meer democratie in het water schap Hulster Ambacht na de ver kiezingen nieuwe stijl is weinig te recht gekomen. In de praktijk bestaat de meerderheid van het algemeen nog steeds uit mensen met een agrarische achtergrond, waar door ook het dagelijks bestuur, op één na, uit landbouwers bestaat. J. P. Hagerman stelde dat in zijn alge mene beschouwingen bij de begroting. „Juist de nieuwe verkiezingen hadden hier verandering in moeten brengen, temeer omdat alle Zeeuwen meer zeg genschap zouden moeten krijgen," al dus Hageman. „Met name bij de catego rie ingezetenen moeten degenen, waar op de meeste stemmen door het volk zijn uitgebracht, langs de zijlijn toekij ken." Volgens Hageman heeft het volk duide lijke keuzes gemaakt. „Maar door het getrapte binnen het huidige verkiezin genstelsel zijn deze keuzes niet bewaar heid geworden. Van democratie kan ons inziens dan ook geen sprake zijn." Hageman stelde dat de zaak wellicht is op te lossen door in de toekomst te werken met een voordracht voor het dagelijks bestuur per categorie. „Helaas moeten wij constateren," aldus Hage man, „dat van de door u gehanteerde slogan 'belang, betaling, zeggenschap' alleen het begrip 'betaling' voor de categorie ingezetenen overeind is geble ven. De dijkgraaf, baron K. Collot d'Escury, kon er alleen maar op antwoorden dat de verkiezingen in het Hulster Ambacht volgens de door de overheid opgestelde spelregels zijn verlopen. „Als je zaken wilt veranderen in de zin die u schetst, dan zal de Waterschapswet veranderd moeten worden." Van onze verslaggever Hulst - Het waterschap Hulster Ambacht snoept de reserves niet op om de lasten voor de inwoners op hetzelfde niveau te kunnen houden. Een voorstel van hoofdingelanden E. de Koek, W. de Brouwer en J. P. Hageman om dat wel 'te doen kreeg gisteren on voldoende steun. In zijn algemene beschouwingen namens de drie hoofdingelanden wees Hageman erop dat de wa terschapstarieven voor de inge zetenen volgend jaar met bijna twaalf procent stijgen. „Onaan vaardbaar," aldus Hageman. Hij diende een motie in om de tarie ven niet te verhogen en de be groting sluitend te maken door een greep te doen uit de reserves. Fusie Volgens Hageman zit er snel een fusie van de Zeeuws-Vlaamse waterschappen aan te komen en daarom kan het waterschap be ter gaan potverteren. „In het licht van de toekomstige fusie en gelet op de toch al hoge belas tingdruk, bent u het ons inziens als dagelijks bestuur moreel ver plicht tegenover de burgers om de gecreëerde reserves ook aan de burgers binnen het water schap Hulster Ambacht te laten toekomen. Hageman wees er op dat eenzelfde potvertering ook wordt toegepast in het buurwa- terschap de Drie Ambachten. Dijkgraaf baron K. Collot d'Es cury wees er op dat de reserve positie van het waterschap al ver onder de maat is. Vandaar ook dat juist voor volgend jaar is besloten er niets meer uit te halen. De motie van Hageman en zijn medestanders zou volgens de dijkgraaf een aanslag van meer dan vier ton op de drie miljoen gulden tellende reserve betekenen. De door Hageman bedoelde re serves in de Drie Ambachten hebben volgens de dijkgraaf be trekking op de waterkwaliteit en i niet op het waterbeheer. „Die zijn destijds ontstaan door bij zondere omstandigheden. Ze toen ondermeer bij het begin met hun heffingen reserves kunnen opbouwen." Geen steun Hageman probeerde ook de boe ren in het waterschapsbestuur voor zich te winnen door de tarieven die zij moeten betalen te vergelijken met boeren in de Drie Ambachten. Agrariërs blij ken daar de helft goedkoper uit te zijn. De boeren in het Het Ambacht bleken er niet gevoelig voor te zijn. Bij de stemming eeg het drietal enkel steun van mevrouw R. Ferket-de Clerck. Naar aanleiding van vragen door onder meer ook P. Blommaert beloofde de dijkgraaf dat het bestuur nog volop gelegenheid krijgt om te praten over de be steding van een eventueel reke- ningoversehot over 1994. Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554, Redacteuren: Peter Oggel (editie chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Theo Giele, Rein van der Helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. Soes: Klokstraatl, tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. verkoopleider: Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings- 'Iden van overige afdelingen op Pegina A2. 17-10-94 De ouderen zijn iedere dag druk in de weer in hun Gregoriuscentrum in Axel. Van onze verslaggeefster Axel - De sfeer onder de kwastende mannen is opper best. Flinke halen, snel thuis. „Vanmiddag willen we natuurlijk weer wel bil jarten." De drie biljarttafels zijn netjes afgedekt en op de grond ligt zwart plastic. Een stuk of zes, zeven senioren in beige ketel pakken rollen en dippen of hun leven ervan afhangt. Grijs van onder en wit van boven, zo was het en zo moet het blijven. Arthur de Wever, coördinator van de Gregorius-ververs, poetst de bekers. Herinneringen aan heroïsche biljartontmoetin- gen zijn immers op zijn best als ze blinken. „We hebben hier een biljarter van 89, die maakt er gemiddeld zeven. Da's de beste van ons allemaal." Het Gregoriuscentrum in Axel, waarin vroeger de Antonius- school zat, wordt opgeknapt. De aannemer vernieuwt het plafond en de verlichting. En verven, 'dat doen we zelf', rede neerden de mannen van de be- jaardensoos. „De Gregorius- stichting is niet rijk," zegt Art hur. „En zet er maar bij dat we nog sponsors zoeken," roept een ander. „We willen een vierde biljart, dat kost tien mille." De stemming zit er goed in. Kijkers die niet kwasten wor den lekker op de korrel geno men, maar ondertussen wordt FOTO CAMILE SCHELSTRAETE er toch flink doorgewerkt. Want om een uur moet de tent weer open. Elke dag staat er 75 man op de stoep voor de soos in de Walstraat, veertig om te kaarten en ruim dertig om te biljarten. Ze variëren in leeftijd van 55 tot 89 jaar. „Verslaafd zijn we niet," weet opper-ver- ver Arthur de Wever, „maar er zijn er, die werkelijk voor het biljarten leven." Van onze correspondente Vogelwaarde - De voorstelling 'D'r zit sleet op' van de toneelve reniging ODI uit Vogelwaarde op zaterdag 17 december gaat niet door. De voorstelling moet afgelast worden wegens ziekte van een van de speelsters. De geplande voorstellingen op 7 januari in Den Dullaert in Hulst, 28 janua ri in de Halle Axel en 17 februari in het Zuidland in Terneuzen gaan gewoon door. Als nieuwe datum in Vogelwaar de is nu gekozen voor 11 februa ri. Het wordt dit jaar dus geen première in eigen huis, maar in Den Dullaert. De kaarten voor de voorstelling in Vogelwaarde blijven geldig. (ADVERTENTIE) Mr. F.J. Haarmanweg 58 Terneuzen I Tel. 01150-17751 1 De bouw van de nieuwe polikliniek in Hulst verloopt volgens plan Van onze correspondente Hulst - Na een ingewikkelde, vrij gevaarlij ke klim, werd door P. Rademacher, direc teur van de Ziekenhuisgroep Zeeuws- Vlaanderen, de vlag gehesen op de bouw van de nieuwe polikliniek in Hulst. Het hoogste punt is bereikt en dat werd even onderstreept met koffie en gebak. „Vroeger kwam er een fles champagne of een krat bier, het zogenaamde pannenbier. Maar we mijden alcohol dus houden we het op koffie." Volgens directeur P. Rademacher loopt alles volgens plan. „We zitten keurig op het bouw schema, als het weer mee blijft werken is de FOTO CAMILE SCHELSTRAETE bouw in-juni klaar, daarna begint het inrichten en we hopen de polikliniek dan te openen in september 1995," aldus P. Rademacher. Hij onderstreepte nogmaals dat hij hoopt op het groene licht voor de dagverpleging. Deze ruimte zou dan achter het huidige gebouw gezet wor den. „De stukken zijn goed voorbereid, maar we moeten wachten op de goedkeuring. In de poll kliniek komen alle poliklinische afdelingen, een rRontgenkamer, een klein laboratorium, behan- delfaciliteiten en een ambulance stalling," Een echt feest werd er niet van gemaakt. Na het hijsen van de vlaggen was er een tractatie en daarna ging het werk gewoon door. „Het echte feest bewaren we voor de opening in septem ber," aldus de directeur. Van onze correspondente Hulst - De afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen van Am nesty International houdt el ke derde maandag van de maand een schrijfavond. Maandag 19 december is er gelegenheid om brieven te schrijven in de openbare bi bliotheek van Hulst. Zij, die vinden dat er veel on recht is in de wereld en ook daadwerkelijk iets willen doen aan het schenden van de men senrechten, kunnen dan brieven schrijven. Er zijn voorbeeldbrie ven aanwezig die overgeschre ven kunnen worden, luchtpost papier is ook voorradig. Amnesty probeert met een voortdurende stroom van brie ven de betreffende regeringen, die schuldig zijn aan schendin gen van de mens, aan te zetten tot het verbeteren van de vaak schrijnende situaties. Maandag 19 december is er weer een schrijfavond tussen 19.00 en 21.00 uur. Wie meer inlichtingen wil kanbellen naar Trudy van Noort-Buijs, 01140-14589. telefoon Van onze correspondent Kloosterzande - De afgelopen week zijn de jeugdleden van de Canisiusgroep Scouting Kloos terzande langs de deur geweest om kerststukjes te verkopen. Door de leiding en ouders van de jeugdleden worden de bestelde stukjes deze week gemaakt. De opbrengst van deze actie wordt voornamelijk besteed aan het zomerkamp 1995. De groep bestaat momenteel uit drie speltakken: de kabouters (meisjes tot 11 jaar), welpen (jongens tot' 11 jaar) en scouts (jongens en meisjes vanaf 11 jaar). Het afgelopen jaar is het leden tal verdubbeld. Dit geldt echter niet voor de leiding. Daarom is de groep zoekende naar jongens en meisjes vanaf 16 jaar, die willen assisteren bij de vele acti viteiten, waardoor verdere groei gewaarborgd blijft. Van onze correspondente Hengstdijk - In de kantine van Camping de Vogel in Hengstdijk wordt zondag van 11.00 tot 18.00 uur een kerst- hobbymarkt gehouden. Er worden een aantal kraampjes opgetrokken waarin mensen hun hobby kunnen demonstreren. Ook worden er vele kerstartike len geëxposeerd. De organisatie weet dat er ook een kerstman op bezoek komt en dat er voor ieder wat wils is op deze markt waar natuurlijk ook spullen verkocht worden. Er zijn nog kramen beschikbaar. Zij die meer inlichtingen willen of een kraam willen bemannen kunnen bellen naar W. Claassen (01148-1306). MARKTEN GRIJPSKERKE Christmas Fair - Imkerij Poppen- damme Poppendamseweg 3 - dl t/m vr 12.00-17.00 uur - za 10.00-17.00 uur (van donderdag t/m woensdag) THEATER MIDDELBURG Tom Oosterhuis (cabaret) - 'Zonder Fratsen' - Stadsschouwburg - 20.00 uur 20) SINT NIKLAAS De Sprookjes van Grimm - door de Tijd - stadschouwburg - 20.00 uur VLISSINGEN Theater Teater - Mr. Mrs. Leo pold P. Bloom naar 'Ulysses' van James Joyce - Vestzaktheater - 20.30 uur (ƒ17,50) KLASSIEK CLINGE Kerstconcert - Tsjechisch Knapen koor Boni Puèri - Parochiekerk H. Henricus-19.30 uur (ƒ15) GOES Zeeuws Vocaal Ensemble - o.l.v. Kees van Eersel met adventmuziek en muziek passend in de wintertijd - Buys Ballot College Bergweg - 20.00 uur MIDDELBURG Kerstconcert Het Zeeuws Orkest - Concertzaal - 20.00 uur 30) Kerstconcert Vocaal Ensemble Quod libet - o.l.v. Willie Bil-den Hollander - Koorkerk - 20.00 uur (ƒ10- kind 7 t/m 12 jr 7,50) TERNEUZEN Klezmermuziek - door Di Gojim - Zuidlandtheater - 20.00 uur DIVERSEN EEKLO Lezing Nayantara Sahgal - Indi- aase schrijfster - De Media Molen straat - 20.30 uur TERNEUZEN Lezing Geerten Meijsing - Porgy Bess-20.15 uur (ƒ10) KLOOSTERZANDE Café de Kastanje -19.30 uur kaar ting LAMSWAARDE Café de Lamsoren - 13.30 uur schieting voor bejaarden FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur De Leeuwekoning HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Timecop 20.00 uur Only You 20.00 uur The Lion King 20.00 uur Miracle on 34th Street 20.00 uur Interview with the Vampi re VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur The Lion King 20.00 uur Timecop 20.00 uur Interview with the vampi re 20.00 uur Pulp fiction KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Interview with the vampi re 20.00 uur Timecop 20.00 uur Leon 20.00 uur Pulp fiction DIVERSEN CLINGE Malpertuus - ANBO - 13.30 uur hobbymiddag Malpertuus - KBO -15.00 uur oude- rengymnastiek GRAAUW Gemeenschapshuis -13.45 uur bie den STOPPELDIJK 't Gelaag - KBO -14.00 uur kaarting Dezer dagen bespraken wij in het koffiehuis een rechtszaak die in Middelburg gaande was. Het betrof twee Irakezen, die in eee Middel burgs café in gesprek waren geraakt met drie Zeeuwse meisjes. Na de korte ontmoe ting waren de meisjes door het tweetal gevolgd, waarna het jongste meisje, 15 jaar oud, door de ene Irakees werd verkracht, terwijl zijn maat op de uitkijk stond. De twee andere meisjes waren gevlucht. In het proces tegen de twee riep hun (Nederlandse) advo caat, dat je de Irakezen hun wandaad eigenlijk niet kwa lijk mocht nemen. In het café had het meisje van 15 name lijk tegen de vreemdelingen geglimlacht. In Irak betekent dit dat je als meisje 'zu haben' bent, en (blijkbaar) vogelvrij. Hij vroeg daarom clementie. Bovendien bepleitte hij vrij spraak voor de Irakees, die tijdens het misdrijf op de uit kijk had gestaan. Wij bespraken dit staaltje van onbegrijpelijke - begripvolle pro deo advocatuur met rode koontjes. Gelukkig, vonden we allemaal, had de rechter de advocaat maar laten klet sen. Maar het geval was wel tekenend voor de tolerantie van vandaag de dag. Willem, een oud-politieman, consta teerde dat de pet, die ons - volgens de goodwill-adverten- ties over overheid, allemaal moest passen, behoorlijk is gaan knellen. We zijn een slap zoodje, vond Maarten, een gepensioneerde schilder, die voor belezen doorgaat. „In mijn jonge jaren hadden we in de stad lang niet zoveel agenten als tegenwoor dig, maar 't was heel wat veiliger op straat. De politie had aanzien en gezag! Wij, als kwajongens, hadden de broek vol als we 'n diender zagen. Zo'n agent voelde zich trou wens nik te min om je een pak rammel te geven. Dat moet jij ook nog wel weten, Willem!" Willem knikte dankbaar. „Herinneren jullie je de Po- tenbreker nog?" vroeg hij. Nou, dat deden we! De Po- tenbreker was de enige moto ragent waarover het korps van Hermandad destijds be schikte. Over hem ging het verhaal dat hij een vluchtende arrestant met die motor over zijn voeten gereden had, zo dat de man in het gips in de cel belandde. „Zulke kerels als de Poten- breker moesten we vandaag de - dag weer hebben in de stad," riep Maarten. „Het is dat ik te oud ben, maar .'an ders zou ik er zelf nog wel voor voelen!" Je zag hem in gedachten op die twee Irake- zen inrijden. Willem schudde het hoofd. „Jullie praten over de wild-west-tijd!" zei hij. „Tegenwoordig mag je als po- litie-ambtenaar niks meer. Heb je niet gelezen dat het Amsterdamse gerechtshof drie zware drugscriminelen vrij moest laten, omdat de politie hun telefoon had afge luisterd om bewijs tegen ze te verzamelen? O, de politie had toestemming van de rechter commissaris gekregen! Maar nu hadden ze toevallig niet de tafeltelefoon van die crimine len afgeluisterd, maar hun au totelefoon! 'Foutje! Bedankt', zei meneer Moskowicz, die de advocaat van dat stelletje was. En ge loof het of niet - de rechter moest ze laten gaan! Meneer Moskowicz zei na afloop van het proces in de krant dat deze uitspraak een hoogte punt in zijn carrière was." Maarten keek verbijsterd. „Begrijp ik nou goed, dat die advocaat 'n stelletje zwaar schuldige boeven vrij wist te krijgen door 'n handigheid je?" „Krek," Zei Willem. „Wat 'n mazzel dat die advo- vaat geen officier van justitie geworden is," concludeerde Maarten. „Hoezo?" vroeg ik. „Nou," zei Meindert, „als die knaap zo slim is dat-ie schuldigem mensen de bajes uit weet te praten, dan istie ook slim ge noeg om onschuldige mensen d'r in te lullen!" Daar viel zelfs Willem stil van BOEKENVERKOOP - In de Openbare bibliotheek Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen Oost in Hulst worden zaterdag 17 de cember afgeschreven boeken verkocht. De boeken zijn van af 10.00 uur te koop tegen redelijke prijzen. De verkoop is van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. EXPOSITIE - In de biblio theek van Vogelwaarde loopt tot 7 januari een tentoonstel ling over kerstversieringen. De tentoonstelling is te bezichti gen op maandag van 15.00 tot 17.00 uur, woensdag van 15.00 tot 17.00 en 18.00 tot 20.00 uur en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur. De expositie toont kerstversieringen die gemaakt zijn met verschillende technie ken door Els Sponselee-Ker- ckhaert uit Hulst.

de Stem | 1994 | | pagina 19