t l-B I. Tarieven energie kunnen lager Hij komt! 06-8877 Ac DE STEM Hulstenaren vinden kritiek op drugbeleid onbegrijpelijk brRuh lak Control. Internationale kerstdis in Hulst Kamer 6kan leven' met sluiting Borssele in 2004 Deze week Gas, water en licht over enkele jaren wellicht goedkoper door bouw centrale DE STEM Rusthuizen Dierenbescherming laakt aanbiedingen door slagers van 'tropisch kerstvlees' Valsheid in geschrifte in rusthuizenaffaire bewezen I Terneuzen - De tarieven voor gas, water en licht in Zeeland kunnen binnen enkele jaren tot de laagste van I Nederland gaan behoren. Daarbij is het wel essentieel dat Delta Nutsbedrijven (Deltan) het huidige beleid doorzet. Dat betekent dat het vermogen van Deltan niet mag worden aangetast. Man gedood bij schietpartij l in Vlissingen eel uit nee te Oral-B <kelijk tussen waar van alle tandartsen krijgt u bovendien ebit te verzekeren. COMMENTAAR Man uit Oostburg komt om bij bedrijfsongeval Aardenburger zwaar gewond op Dow-terrein r££ nrobieem lost u het beste rn*^ een Kleintje in de L n nunimmer» mat minstens L uiaTvan do yuan Stomlozars - lezeressen dia speciaal A ^langstelling v<3°' cPf °eiflrnties"-rubrtolc personeel gevraagd liglhel ioor de hand, dal et snel en „oei reacties komen Zeeland Van onze verslaggever Hulst - Winkeliers en inwoners uit Hulst vinden het 'onbegrijpelijk' dat er vanuit de Werkgroep Drug beleid Zeeland een storm van kri tiek is neergedaald op het besluit van Burgemeester A. Kessen van Hulst alle koffieshops te sluiten. Ze zeggen dat in een brief aan burge meester J. van der Doef van Vlissin- gen, voorzitter van de werkgroep. „Het afgelopen jaar zijn wij bijna dage lijks geconfronteerd met overlast van drughandel," aldus de briefschrijvers. Volgens hen is het vanuit België een af en aan gerij van koeriers op brommer tjes zonder uitlaatdemper. Bezoekers uit onder ander Frankrijk parkeren hun auto's in het wilde weg. De gasten van de koffieshop gedragen zich vaak zeer luidruchtig. Maar dat is volgens de briefschrijvers nog niet alles. „Wij zijn verschillende malen persoonlijk bedreigd geweest en lastig gevallen door zowel gasten als door de uitbaters zelf, waarvan diverse malen met geweld. Men schroomt er niet voor om overdag drugs te dealen en te gebruiken op straat en dit in een winkelgebied. Wij als bewoners en on dernemers zijn het meer dan zat om 's nachts druggebruikers in onze portie ken te vinden en de andere ochtend hun braaksel en speeksel van de stoepen en ramen te moeten verwijderen". De Hulstenaren wijzen erop dat drug handel bij de wet nog altijd verboden is. „Of het is verboden of het wordt vrijge geven. Elke weg ertussen leidt tot cri minaliteit en overlast. Wij steunen dan ook van harte het streven van de heer Kessen om drughandel hard aan te pakken. Wij hopen dat u dezelfde weg inslaat." Van onze verslaggever Gedeputeerde A. Dek (Energie) maakte dat gisteren kenbaar bij de ondertekening van de over eenkomst tussen de gemeente I Terneuzen en het bedrijf Elsta, I de exploitant van de te bouwen I warmtekrachtcentrale op het I terrein van Dow Benelux. Motie „Door dit vermogen van Deltan I kunnen we goede investeringen doen zoals in deze centrale. Hierdoor is het mogelijk dat I Zeeland straks de laagste ener-, gieprijzen van Nederland kan krijgen. Want deze centrale le vert energie tegen een lagere prijs." Provinciale Staten voeren vrij dag, tijdens de maandelijkse zit ting, een discussie over de ener gieprijzen. Deltan wil de ener- gieprijzen volgend jaar met twee procent verhogen maar de staten vinden dat niet nodig omdat het energiebedrijf volgend jaar een winst van 25 miljoen gulden ver wacht. Volgens de staten kunnen de I Van onze correspondent Vlissingen - Bij een 'schiet- I partij in de Keldermanstraat I in Vlissingen is gisteravond I de 32-jarige S. Melse uit die plaats door pistoolschoten I om het leven gekomen. I Buurtbewoners hoorden rond 1 20.45 uur schoten en liepen naar I buiten om poolshoogte te nemen. I Ze zagen toen het lichaam van jhet slachtoffer op straat liggen I en waarschuwde de politie. Het I ook te hulp geroepen ambulan- I ce-personeel slaagde er niet in I de man te reanimeren. I Over de toedracht tast de politie I volledig in het duister. De Kel- I dermanstraat staat bekend als I een van de straten in het Vlissig- Ise waar met enige regelmaat I wordt gedeald. I Melse was in het drugcircuit een I bekend figuur en voor de politie I geen onbekende. tarieven, met zoveel winst in het verschiet, zelfs worden verlaagd. Het CDA heeft een motie in voorbereiding om de tarieven niet te verhogen. Ook de PvdA is met een soortgelijke motie bezig. 800 miljoen Maar Dek maakte gisteren dui delijk dat aan de reservepositie van Deltan niet getornd mag worden. „Enkele jaren geleden behoorden onze tarieven nog tot de hoogste in Nederland. Dat hebben we nu rechtgetrokken. Ik verwacht bij voortzetting van het beleid dat onze energietarie ven binnen enkele jaren tot de laagste in Nederland behoren." De warmtekrachtcentrale kost achthonderd miljoen gulden. Energiebedrijf Deltan geeft veertig miljoen gulden uit om deze centrale van de grond te krijgen. De centrale levert vier honderd megawatt per uur. Hiervan wordt zo'n honderd me gawatt verkocht aan de bedrij ven in de Kanaalzone.. De overi ge driehonderd megawatt wordt verkocht aan Deltan. Dek kan nog niet zeggen of de burger de goedkopere stroom direct in de portemmonnee merkt. Milieuvoordelen De gisteren getekende overeen komst tussen de gemeente Ter neuzen en Elsta houdt in dat Elsta 1,4 miljoen gulden betaald aan de stuurgroep Gebiedsge richte Benadering Kanaalzone voor de uitvoering van het plan van aanpak. Dit is bedoeld om het wonen, werken en de natuur van elkaar te scheiden en op elkaar af te stemmen. Enige tijd terug werd met de betrokken bedrijven overeenstemming be reikt over de transactiesom van zo'n 4,5 miljoen gulden. Naast de goedkopere prijs waar tegen de centrale energie levert biedt de centrale ook milieu voordelen. Zo zorgt de centrale voor dertig procent minder uit stoot dan de huidige installatie van Dow. In april van het volgende jaar wordt met de bouw van de cen trale begonnen. De warmte krachtcentrale is in juni 1997 operationeel. sn de streepjescode van U ontvangt dan binnen De asielzoekers in de ge meente Hulst hebben gisteren op internationale wijze kerst feest gevierd. Op het buitencentrum 't Ja gertje gingen gistermiddag 'koks' uit Shri Lanka, Irak, China, voormalig Joegoslavië en Afghanistan de keuken in om een feestdis te bereiden uit hun eigen vaderland. Daarnaast zorgden ook vrij willigers van de vereniging Vluchtelingenwerk Hulst voor Nederlandse hapjes. Na een middag van voorbe reidingen konden gistera vond zo'n zestig mensen in 't Jagertje aan tafel schuiven om te proeven van de ver schillende delicatessen. Vol gens Nel de Rijk van de vere niging Vluchtelingenwerk was de internationale kerst dis bijzonder. „Het komt niet vaak voor dat je feestdiners van zes verschillende natio naliteiten krijgt opgediend. Zo'n gezamenlijk etentje is een goed middel om contact met elkaar te maken. Een goede gelegenheid voor de mensen om wat meer ken nis over eikaars gewoonten en gebruiken te krijgen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Kistje Clementines inhoud ca. 2,5 kilo Geldig t/m 17 december '94 rt Edah. Uw prijsattraktieve supermarkt EINDELIJK IS het Openbaar Ministerie klaar met het onderzoek in sen zaak, die de Zeeuwse samenleving al van het begin af aan deftig bezighield: de rusthuizenaffaire. Twee strafbare feiten zijn bewezen, er is sprake van valsheid in geschrifte. Toch seponeert justitie de zaak en worden de schuldigen niet vervolgd. „Ik ben blij dat ik dat seponeren niet aan de maat- ichappij hoef uit te leggen," is de reactie van de Zeeuwse jedeputeerde Dijkwel. Hij was de man die aangifte deed. Jijkwel heeft gelijk en hij zal in Zeeland niet de enige zijn die zich hierover verwondert. De argumenten die justitie aanvoert, om het seponeren te verdedigen, zijn namelijk niet sterk. Akkoord, ochreuder en consorten zijn binnen hun eigen orthodoxe ge meenschap van hun voetstuk gevallen en Blankenstijn is zelfs uit »i zijn kerkelijke functies ontheven. En ja, met de gezondheid van heiden is het ook niet best, hoewel Schreuder na een maagope ratie alweer fit genoeg lijkt om zijn oude baan, dominee in Goes, °P te eisen. Deze argumenten zijn echter allerminst uitzonderlijk. Ze gaan ook vaak op voor andere wetsovertreders die zich wel voor de rechter ■henen te verantwoorden. Er lijkt daarom sprake van willekeur, d<e het rechtsvertrouwen van de Zeeuwse bevolking zeker niet ■ai verstevigen. Integendeel. det was veel zuiverder geweest als de officier van justitie de zaak het had geseponeerd en aan de rechter had voorgelegd. De or afhankelijke rechter behoort te bepalen of er zoveel bijkomen de straffen en verzachtende omstandigheden zijn, dat van verdere vervolging moet worden afgezien. Dat zou wellicht etzelfde resultaat als nu hebben opgeleverd, maar dan was de aak tenminste fatsoenlijk afgemaakt. Nu gaat de officier van lestitie op de stoel van de rechter zitten en wekt hij de schijn dat "U de hoofdrolspelers in deze affaire wil sparen. Dat is zeer onbevredigend. Door onze Haagse redactie Den Haag - Een meerderheid in de Tweede Kamer kan le ven met het voorstel van mi nister Wijers om de kerncen trale Borssele in 2004 te slui ten. Minister Wijers heeft gisteren gesproken met de Samenwer kende Elektriciteitsproduktieb- edrijven (SEP) over het finan ciële gat van 70 miljoen gulden dat ontstaat door het vroeger sluiten van Borssele. Het vorige kabinet heeft de elektriciteits sector een vergunning verleend voor het moderniseren van de Zeeuwse kerncentrale. Om die aanpassingen, die ongeveer 470 miljoen gulden kosten, terug te verdienen, had de SEP bedongen dat de kerncentrale tot 2007 operationeel kon blijven. Als Borssele toch in 2004 dicht moet, leidt de sector een strop van 70 miljoen gulden. Het is nog niet zeker waar Wijers dat geld vandaan haalt. De minister heeft al flink in zijn begroting gesnoeid. „Al hebben we nog wel een klein stroppenpotje," zei een woordvoerder van Economische Zaken gisteren. Hij sloot niet uit dat het departement het bedrag op de begroting uitsmeert over een periode van tien jaar. De minister kan ook een greep doen in de pot 'voorziening ega lisatie tarieven' van de stroom- producenten. Die spaarpot van ongeveef 385 miljoen gulden is bedoeld om schommelingen in de prijs van bijvoorbeeld gas en kolen op te vangen. „Die post staat voor een zeer belangrijk deel ter beschikking van de mi nister," bevestigde gisteren de SEP, die verder elke mededeling over de uitkomst van het ge sprek met Wijers weigerde. Het vorige kabinet, dat Borssele de vergunning voor de moderni sering verleende, had de Tweede Kamer tevens beloofd dat er nog een 'open discussie' over de toe komst van Borssele mogelijk was. Daarop nam een krappe meerderheid in de Tweede Ka mer onlangs een motie van GroenLinks aan waarin het ka binet gevraagd werd 'af te zien van bedrijfstijdverlenging'. De voorstanders van die motie legden hem echter verschillend uit. D66 vond dat de centrale gewoon tot 2004 open kon blij ven. GroenLinks meende dat met het standpunt van de Kamer modernisering niet meer aan de orde was en de kerncentrale daarom al in 1998 dicht zou moeten. Vanaf 1998 moet Bors sele namelijk voldoen aan de strengere veiligheidseisen. Minister Wijers, zelf vanwege 'bestuurlijke continuïteit' voor stander van het openhouden van Borssele tot 2007, besloot daarop met de sector in overleg te tre den. Met zijn 'compromis' van toch volledig moderniseren en desondanks in 2004 sluiten, kun nen de fracties van PvdA, WD en D66 leven. Het CDA-kamer- lid Lansink noemt het 'een merkwaardig einde van een du bieus besluitvormingsproces in de Tweede Kamer'. „Het kost de staat zo een hoop geld. Als de centrale goed en veilig draait, waarom zou dat dan niet drie DONDERDAG 15 DECEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Ronald Verstraten Oostburg De kerstfolders van een tweetal slagersbe- drijven is de Dierenbescherming in West-Zeeuws-Vlaan deren in het verkeerde keelgat geschoten. Ze vindt dat de aanbiedingen van onder andere vlees van tropische dieren ethisch niet door de beugel kan. Van onze correspondent Waterlandkerkje - De 33-jarige R. van de Bossche uit Oostburg is dinsdagavond bij een arbeidsongeval in Wa terlandkerkje om het leven gekomen. Het slachtoffer was op het ter rein van een transportonderne ming aan de Stuerboutstraat be zig met het aanbrengen van ver- stralers aan zijn vrachtauto. Tij dens het karwei stond hij ver moedelijk op het chassis van het voertuig tussen de cabine en de daarachter geplaatste kraan op de vrachtauto. De motor was draaiend, waarbij de zogenaam de Power take off (PTO) stond ingeschakeld. Vermoedelijk is de man per on geluk met zijn voet op de bedie- ningshandel van de kraan ge stapt. Daardoor draaide de kraan in de richting van de cabi ne en kwam het slachtoffer klem te zitten met fatale gevolgen. Een collega trof de man om streeks half elf aan, liggend op de grond naast de vrachtauto. Van onze correspondent Terneuzen - Op het terrein van Dow Benelux in Terneuzen raakte een werknemer van een onderaannemer gewond bij werkzaamheden aan de fornui zen van Ethyleen 2. De man, een 48-jarige inwoner van Aarden burg, viel enkele meters omlaag toen enkele planken op een bor des gingen schuiven. De werknemer werd met zware verwondingen aanvankelijk naar het Terneuzense streekzieken huis De Honte vervoerd; later werd hij overgebracht naar het Universitair Ziekenhuis in Gent. (ADVERTENTIE) De folders, van een slager uit Oostburg en van een andere slager 'uit de streek', maken gewag van het normale wild, zoals konijn, haas en fazant. „Maar daarnaast wordt er re clame gemaakt voor gems en springbok, rendier en eland. En van vogels, zoals spreeu wen, snippen en plevieren," zegt Ineke Roelse, afdelingsin specteur van de Dierenbe scherming. Daarmee is de lijst nog niet compleet, want ook krokodil, alligator en zelfs bi zon staan op het menu. „We maken ons als Dierenbe scherming hier ernstig zorgen over. Wat voor kant gaan we op? Aan de ene kant hebben we de mond vol over het ver voer van dieren, over be schermde diersoorten, over het milieu. Maar aan de andere kant worden er vreemde die ren opgegeten. Ik bedoel,-wie gaat er nu waarachtig bizon eten?," klinkt het vertwijfeld uit haar mond. Exclusief „Is dit nu Kerstmis 1994?," vraagt zij zich dan ook af. Volgens haar wordt het bij zondere vlees hier voor het eerst aangeboden. „Ik heb er in ieder geval nog niet eerder folders van gezien. Ja, wel van struisvogels. Die worden hier nu zelfs gekweekt. Maar met die andere soorten willen ze nu zeker 'exclusief' doen. Ethisch gezien vind ik dat ab soluut waardeloos." Wie straks de behoefte heeft om een krokodillensalade, een pasteitje met alligatorragoüt of gewoon een broodje bizon tot zich te nemen, zit voor de wet goed. „Het vlees is alle maal geïmporteerd en goedge keurd. En dan mag het ook worden verkocht," zegt Roesle. De Dierenbescherming kan dan ook geen legale stappen ondernemen. „Maar we willen wel zoveel mogelijk aan de bel trekken, in de hoop dat men sen die deze folders in huis krijgen, er net zo over denken als wij." jaar langer kunnen?," aldus Lan sink. Ook GroenLinks is om heel an dere redenen verbolgen over de koers die Wijers is ingeslagen. „Het was ons al lang duidelijk dat het niet mogelijk is de cen trale te moderniseren en toch in 2004 kostendekkend te sluiten. Wijers pleegt nu een onrendabe le investering. Het is verspilling van overheidsgeld of geld van de SEP, want dat is ook niet be doeld om zo'n gat te stoppen," zei Marijke Vos van GroenLinks gisteren. De modernisering van Borssele vloeit voort uit de strengere ei sen die de Nederlandse overheid na de ramp in Tsjernobyl aan kerncentrales is gaan stellen. De plannen om de kerncentrale, die internationeel als heel veilig be kend staat, te verbeteren, wer den op verzoek van de overheid gemaakt. De elektriciteitssector heeft inmiddels al 160 miljoen gulden uitgegeven. Dat geld is onder meer besteed aan onder zoek om de vergunning te ver krijgen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Aan de andere kant is Dijkwel verheugd dat nu ook justitie heeft bewezen dat er sprake is geweest valsheid in geschrifte. „Dat betekent dat de terechtheid van onze aangifte nu in volle omvang door justitie wordt on derschreven," aldus Dijkwel. Het is de nasleep van de rusthui zenaffaire die door deze krant onthuld werd en waarin voor tonnen subsidie onjuist werden besteed, het reformatorische be stuur van twee rusthuizen in Middelburg en Goes met geld smeet en van de administratie een chaos maakte. Nieuwe feiten De nieuwe feiten die aan het licht zijn gekomen dateren van voor die periode en zijn ontdekt door rechercheurs van het minis terie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer. In 1986 is een bedrag van 64.000 gulden beschikbaar gesteld voor vervanging van zachtboardpla- fonds. Dat is nooit gebeurd en het geld is ook niet terugbetaald. Dijkwel kondigde gisteren aan dat het door de provincie teveel betaalde aandeel van ongeveer 35 mille ook zal worden terugge vorderd op het bestuur van de nieuwe stichting, en dat komt bovenop het bedrag van 3,7 ton dat de provincie al terugvordert aan andere onterecht uitbetaal de subsidies. Niet juist Het tweede strafbare feit is dat in 1989 een rijksformulier over de bouw van twaalf bejaarden woningen niet juist werd inge vuld. De kosten van een liftin- stallatie werden verzwegen en extra bouwkosten en kosten van grondaankoop werden niet coor- ect vermeld. Ook dat is valsheid in geschrifte, aldus persofficier van justtie Veurink, die gisteren het nieuws bekendmaakte. Tegen de huisaccountant Roza, die de jaarrekeningen fiatteerde is, zo luidt de juridische verkla ring, 'zeer geringe twijfel gere zen inzake de vraag of er vol doende bewijs was om tot ver volging te kunnen overgaan'. Met andere woorden: het was een dubbeltje op zijn kant, maar omdat er twijfel heerst en dat altijd in het voordeel van de verdachte meeweegt, wordt ook Roza niet vervolgd. De provincie ziet in het feit dat valsheid in geschrifte nu keihard is aangetoond wel hard materi aal om de aangekondigde aan klacht van Roza bij de Raad van Tucht van het Nivra (Nederlands Instituut van Register-Accoun tants) te laten doorgaan. ZIE OOK DE STEM COMMENTAAR - (ADVERTENTIE) TeleKado 1 «ww.KiloS DE NIEUWE TELEKADO-BEWAARG1DS. Let deze week extra op uw brievenbus. Want vandaag of morgen kunt u de nieuwe TELEKADO-Bewaargids ontvangen met meer dan 160 otiginele ideeën om iemand anders te verrassen. Voor u het weet is er weer zo'n moment om uw familie, vrienden of kennissen met een TELEKADO te verblijden. Bijvoorbeeld bij een jubileum, een verhuizing of een verjaardag. U hoeft alleen maar even te bellen. Wij regelen dan dat uw cadeau feestelijk wordt ingepakt en van uw persoonlijke boodschap wordt voorzien. Waarna wij het binnen 24 uur op het door u opgegeven adres bezorgen, waar ook in Nederland. Heeft u volgende week nog geen TELEKADO-Bewaargids ontvangen, vraag hem dan meteen gratis aan. Bel: 06-8877 (20 ct. pet minuut) TELEKADO. De leukste manier om iemand anders te verrassen!

de Stem | 1994 | | pagina 17