Niemand thuis in 't Witte Huis Koninkrijksstatuut na 40 jaar op helling Valente Bolk< OP WE 150-GEiri de stem Clintons gebrek aan internationaal leiderschap verbijstert vriend en vijand de stem Hulp en besc BINNENLAND BUITENLAND UIT HET HART VAN AFRIKA Astronomen VS ontdekken planeten rond verre ster -DE STEM- Verdrag Antillen, Aruba en Nederland voldoet nu nog, maar behoeft wel aanpassing VYD-leider wil Van Randwij ck wil andere baan DESTEM WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 Aj Onlangs kwam ik Martha weer eens tegen. Ik had haar lang niet meer gezien en schrok van haar uiterlijk. De vrolijke, altijd lachende en goedgemutste Martha leek een metamorfose te hebben ondergaan. Ik ken Martha nog van Juba. Haar man, Daniel, was chauf feur en stond in dienst van de US-AID-organisatie daar. „Die twee passen precies bij elkaar," dacht ik vaak. Ze hielden van elkaar en hadden twee leuke kinderen. De burgeroorlog en vooral de executie van twee van Da niel's collega's in Juba, we gens vermeende samenwer king met het Sudanese bevrij dingsleger, SPLA, dwong hen om zich eerst in Juba te ver bergen en daarna de stad zo gauw mogelijk te verlaten. Ze speelden het klaar om via omkoperij en een persoonlij ke gunst van iemand in het leger vanuit Juba met een militair vliegtuig naar Khar toum, de hoofdstad van Su dan, te vliegen. Het vliegtuig had weer eens een lading wa pens van. westerse makelij in Juba afgeleverd en ging leeg terug naar het Arabische noorden. Nou ja, leeg? Vol met gewon de soldaten, die in de Heilige Oorlog voor Allah het net niet hadden klaargespeeld om Allah's Paradijs met een vrijkaartje te mogen binnen treden. Niet gesneuveld. Het leven niet verloren. Wel een arm misschien of een been of een hand, maar niet hun le ven. Omdat ze de laatste adem nog steeds niet mochten uitblazen voor Allah en zijn Profeet, niet meer dan 'won den' hebben opgelopen aan het front, maar nog steeds ademen. Enfin, Daniel, Martha en hun twee kinderen mochten mee naar Khartoum aan boord van zo'n terugkerend vlieg tuig. Dat was vijfjaar geleden, in 1989, toen ik zelf ook uit Juba vertrok. Ik zeg tegen Martha: „Maar, lieve meid, wat is er toch met jou aan de hand? Wat is er gebeurd? Hoe is het met Da niel? En met Saartje en Vic ky, je kinderen? Waarom kijk je zo droevig?" „Ach, praat me daar niet over. Ik heb zo ontzettend veel meegemaakt. Je weet dat mijn man naar Egypte is ver trokken om aan de greep van de moslim fundamentalisten te ontsnappen. Sindsdien leef Door Veldman ik in angst en vrees.... en grote armoe. Het leven is niet meer waard om geleefd te worden! Ik ben het gewoon zat!" „Kom, Martha, kop op. Ver tel eens wat er gebeurd is. Waarom voel je je zo lamlen dig en ongelukkig?" „Ik ben mijn man kwijt. Ge lukkig heb ik mijn beide kin deren nog, maar ik kan ze bijna niet in leven houden. Hier in Khartoum vind ik het zo moeilijk om in mijn levens onderhoud te voorzien. Ik ben dus begonnen met het stoken en brouwen van jene ver uit sorghum. Je weet hoe gewild dat spul is, vooral onder de soldaten, ook Martha, de jeneverstookster al zijn ze moslim. Maar je weet ook hoe gevaarlijk het is om dit te doen. want de straf fen zijn niet mals. Ik heb het spul gemaakt en het telkens verborgen in een gat onder de grond, om aan het spiedend oog van de vei ligheidspolitie te ontsnappen. Ik heb bijna geen inkomen, omdat het werk zo gevaarlijk is. Als ik gesnapt wordt, dan kost met dat een zeer hoge geldboete, op z'n minst twin tig, misschien wel vijftig zweepslagen en mogelijk ook drie maanden gevangenis straf. Ik stook dus jenever en ver koop het spul op de zwarte mark, in het geheim, met angst en beven. „En vertel me nou niet dat ik er mee op moet houden! Ik kan niet anders. Bovendien zijn het de hoge pieten, alle maal moslims, die geld heb ben en die deze drank klan- destien kopen. Een geluk dat Allah alcohol verbiedt. Zo kan ik er nu wat aan verdie nen om met mijn kinderen te overleven." Washington - Voor het eerst lij ken geleerden erin geslaagd de aanwezigheid van planeten aan te tonen bij een andere ster dan onze zon. Het gaat om de ster Beta Picto- ris, in het sterrenbeeld Pictor (Schilder), de op een na helder ste ster in het sterrenbeeld. Ze bevindt zich op een afstand van bijna 60 lichtjaar van de aarde. Sterrenkundigen wisten al dat zich rond Beta Pictoris een sto- fring bevindt waarin zich ver moedelijk kometen ophouden. Ze leiden dat af uit de manier waarop het licht van de ster door de stofring wordt geabsorbeerd. De Amerikaanse sterrenkundi gen Levinson, Duncan en Wetherill melden in het tijd schrift Nature een 'asymme trische roodverschuiving' van het licht dat door de stofring van Beta Pictoris wordt geabsor- Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie'® 01640-37^53. Etten-Leur, Markt 28, C 01608-21550, fax 01608-178" Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-2192. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-196: Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 0 ^0-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8,30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Groti advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. EEN NIEUWE lawine van kritiek gaat dezer dagen over Amerika's president Bill Clinton heen. Ditmaal luidt het eendrachtige ver wijt van media, van poli tieke experts, van Republi keinse tegenstanders en van Democratische 'vrien den' dat de wereld snel naar chaos afglijdt, maar tevergeefs bij Washington aanklopt om leiding, om visie, om hoop. 'Er is nie mand thuis in het Witte Huis,' schreef een verbijs terde Anthony Lewis, een van 's lands gezagheb bendste politieke colum nisten, deze week in de New York Times. kiezen en de Navo voorlopig haar plannen voor uitbreiding van het bondgenootschap in de richting van de Russische grens te doen inslikken. „Maar de Russen willen meer. Ze willen de vernietiging van de Navo en de verwijdering van de Amerikaanse troepen uit Euro pa, zodat het Kremlin de vrije hand krijgt binnen de gewezen Sovjetunie en ook zijn invloed daarbuiten kan versterken," al dus Evans en Novak. Omdat het Amerika van Clinton geen leiding verschaft, zouden de argeloze Westeuropese landen zwichten voor Ruslands zorgvul dig bereide cocktail van toena^ dering (plannen voor gezamen lijke Russisch-Westeuropese mi litaire oefeningen) en dreiging (een herbezetting door de Russen van de Baltische staten). „De Amerikaanse politiek wordt ge vertrouwen en uiteindelijk de formidabele politieke kracht hebben gegeven waaraan Jeltsin nu niet anders kan dan toegeven. „Niet dat Westeuropa enige lof verdient voor haar opstelling je gens Bosnië en Rusland, maar de VS zijn nu eenmaal de wereld macht met alle eisen van dien," aldus Rosenfeld. Zwalkend Als droevig voorbeeld van recen te Amerikaanse buitenlandse be-' leidsvorming geldt de manier waarop onlangs in het Witte Huis werd besloten dat Amerika niet langer zou aandringen op Navo-bombardementen op de Serviërs in Bosnië en dat Was hington zelfs een soort groot- Servië wilde toestaan in ruil voor een wapenstilstand op de Balkan. In een reconstructie door de New beerd. 'Roodverschuiving'- en haar tegenhanger 'blauwver- schuiving' zijn het gevolg van het Dopplereffect. Het Dopplereffect zorgt ervoor dat de golflengte van licht dat op ons afkomt als het ware wordt samengeperst, waardoor het blauwer lijkt dan het in werkelijkheid is. Als de licht bron van ons afbeweegt, wordt de golflengte 'opgerekt' en ver schuift de kleur van het licht naar het rode uiteinde van het spectrum. De door de Amerikanen waarge nomen asymmetrische roodver schuiving kan volgens hen alleen worden verklaard doordat min stens twee planeten een baan rond de ster beschrijven. Als de gegevens van de Amerikanen kloppen (en hun interpretatie er van), zouden nog veel meer ster ren over planeten moeten be schikken. Van onze correspondent Mare de Koninck 's WERELDS belangrijkste structuren van macht en diplo matie, de Navo en de Verenigde Naties, lijken door een kleine regionale oorlog in Bosnië gere duceerd tot rammelende ge raamten die elk moment kunnen verpulveren. De Amerikaans-Russische vriendschap die de voorbije ja ren was gesmeed als het hoopge vend alternatief voor de voorbije koude oorlog, schijnt al weer te verwelken in een naderend kli maat van koude vrede. De oorlog in en om Tsjetsjenië is daarvan wellicht de eerste exponent. En het Atlantische huwelijk tus sen Amerika en Westeuropa be leeft zijn diepste crisis ooit. Volgens de politieke analysten Evans en Novak in de Washing ton Post is het al niet meer zo dat de wanorde zich spontaan ontvouwt omdat president Clin ton en zijn adviseurs bij gebrek aan durf en wijsheid verzuimen de internationale ontwikkelin gen te beïnvloeden. De twee Amerikaanse 'opinie-makers' stellen vast dat Jeltsin inmiddels actief Clintons passiviteit ex ploiteert en bezig is te bereiken wat zijn voorgangers Stalin, Chroetjov en Breznjev niet is gelukt: de ondermijning van het Atlantisch Bondgenootschap. Pak slaag Geholpen dobr het intellect van zijn 'briljante' minister van Bui tenlandse Zaken Kozyrev, heeft Jeltsin de voorbije dagen de Ver enigde Staten 'een dubbel diplo matiek pak slaag' gegeven, door nu openlijk en ongestraft de zij de van de Serviërs in Bosnië te kenmerkt door'plotselinge ont- hqtsende verschuivingen en te genstrijdigheden en door impul sieve handelsafspraken met Azië en Zuid-Amerika. Dat alles maakt onze geallieerden in Eu ropa verward en argwanend je gens ons. En het ergste is dat dat niet eens onze bedoeling is. Dat er geen groot plan achter zit." Ondoordacht Een andere vooraanstaande poli tieke publicist in de VS, Stephen Rosenfeld, meent dat Amerika's 'visie' op de toekomstige Navo, zoals neergelegd in het 'Part nership for Peace'-initiatief, al tijd al ondoordacht is geweest en eerder een manoeuvre was om beslissingen terzake uit te stel len. Maar door dat uitstel zijn allerlei niet meer te beheersen krachten, vooral in Moskou, met de toekomst van de Navo op de loop gegaan... Alles was volgens Rosenfeld be ter geweest dan de aanhoudende onduidelijkheid in Washington, Clinton had de opheffing van de Navo kunnen aankondigen en al dan niet de vervanging ervan door een waarachtig andere mi litaire veiligheids-organisatie. Hij had helder onderscheid kun nen maken tussen voormalige Warschau-pactlanden en voor-, malige Sovjetstaten en de aan spraken die deze landen thans al dan niet zouden kunnen maken op een Westerse garantie tot ver dediging. - Clinton had Rusland tegelijk economisch kunnen helpen en militair insnoeren toen het poli tiek op z'n zwakst was. Maar hij heeft niets gedaan behalve grote moeite geëtaleerd een beleid te formuleren. Die Amerikaanse zwakte zou het Russisch natio nalisme alleen maar meer zelf- York Times is vastgesteld dat president Clinton zelf nooit be trokken is geweest bij dat be sluit, dat toch een reusachtige afwijking inhield van de lijn dip het Witte Huis tot dan - zij het zwalkend - had aangehouden. Maar op die zondag 27 novem ber waren het minister van De fensie Perry en Nationaal Veilig heidsadviseur Lake die eenzaam beslisten dat er een eind moest komen aan Amerika's koppeling in Bosnië van diplomatie aan geweld, terwijl Clinton onbena derbaar in Camp David zat na te denken over de gevól^en van de Republikeinse stembusoverwin ning. Enorme verwarring over Ameri ka's Bosnië-houding was het ge volg in de navolgende dagen vol tegenspraak tussen Perry en diens collega van Buitenlandse Zaken Christopher, die net als Clinton niet bij de beslissing betrokken was geweest. In de dagen daarvoor was het ook al een en al trans-Atlantische te genspraak geweest over het be sluit van Washington het wape nembargo tegen de Bosnische moslims niet meer te helpen af dwingen. Ll Deze week leek er sprake van een zoveelste Amerikaanse koerswijziging, toen Washington en Parijs samen besloten dat de VN-troepen in Bosnië beter be wapend en door de Navo be schermd moeten worden. Zulks terwijl het Pentagon tegelijk plannen opstelt voor de terug trekking van die VN-troepen en geen geheim maakt van haar frustratie over haar 'onmoge lijke' militaire rol daar. Stoere taal Bij alle afwezigheid van helder beleid van de regering Clinton President Clinton...gedeprimeerd, geïsoleerd en radeloos... komt nog dat de intussen in het Congres oppermachtige Republi keinse oppositie op haar beurt eveneens bijdraagt tot het beeld van Amerikaanse tegenstrijdig heid. De nieuwe invloedrijke voorzit ter van het Huis van Afgevaar digden, Gingrich, verklaarde dat hij Servisch Bosnië zowat terug tot het stenen tijdperk wilde bombarderen. Maar op de vraag of Amerika daarmee geen ver antwoordelijkheid op zich neemt voor de uitkomst van de oorlog daar en er daarom met grond troepen heen zou moeten, had Gingrich geen antwoord. Zijn stoere taal was er simpelweg ondoordacht uitgeflapt. Volgens Clintons critici is Bosnië symbool voor wat wordt gezien als het failliet van diens bredere buitenlandse politiek, waarin volgens het weekblad Time 'elke formulering ontbreekt van waar in de nieuwe wereldorde Ameri ka's nationaal belang in geding is'. Dat gebrek zou nog schrij nender zichtbaar worden door de binnenlandse politieke misère van de president: „Een tragedie die hem deprimeert, isoleert, ra deloos maakt en tevens zijn in- ternatfonale gezag aantast." Successen Clintons eigen omgeving be klemtoont dat het Amerikaanse buitenlandse beleid ook veel FOTOAP successen heeft gekend. En in derdaad was het nog maar twee maanden geleden dat de media terzake een 'spectaculaire sue- cessenreeks' vaststelden: een nu cleair ontwapeningsakkoord met Noord-Korea, een vreedzame in vasie ter vestiging van de demo cratie in Haïti, een geslaagde mobilisatie in Koeweit ter af schrikking van een opnieuw dreigend Irak. Maar het feit dat president Clin ton op die resultaten geen i meen gerespecteerd of zelfs maar herkenbaar internationaal beleid heeft kunnen bouwen, maakt volgens de Los Angeles Times die recente successen tot 'een toevallig moment van orde in een poel van chaos'. Door Ronny Rens (anp) Willemstad - Het statuut dat de staatsrechtelijke betrekkin gen tussen Nederland, de Antillen en Aruba regelt, blijkt na 40 jaar in essentie nog steeds te voldoen. Het document is sedert 1954 de hoogste wettelijke regeling in het koninkrijk. Tussen de drie rijksdelen heeft zich in die tijd nooit een ernstig conflict over het statuut voorgedaan. De fric ties van de laatste jaren waren meer interpretatieverschillen van de statuutregels en zijn tot nog toe steeds in onderling over leg opgelost. De drie landen herdenken mor gen het 40-jarig bestaan van het Koninkrijksstatuut. Minister Voorhoeve (Defensie) is met een hoge delegatie voor de viering op Aruba en de Antillen. Koningin Beatrix spreekt een speciale te levisierede uit voor de rijksgeno ten overzee. Het statuut zette in 1954 een streep onder het koloniale tijd perk. Het gaf de overzeese rijks delen (waaronder toen nog Suri name) intern zelfbestuur. Alleen Defensie en Buitenlandse zaken bleven koninkrijksaangelegen heden. Suriname koos in 1975 voor onafhankelijkheid; Aruba kreeg in '86 de status van apart land binnen het koninkrijk. Het statuut is indertijd opgesteld met de bedoeling dat de Caribi sche rijksdelen 'ergens in de toe komst' onafhankelijk zouden worden. Politiek Den Haag heeft daarop na de inwerkingtreding regelmatig aangedrongen. Sinds 1954 heeft geen enkele Nederlandse regering zich sterk willen bemoeien met de interne zaken van de overzeese rijksde len. Toen Aruba acht jaar gele den de status aparte kreeg, is nadrukkelijk in het statuut op genomen dat het eiland tien jaar, nadien onafhankelijk moest worden. Minister Hirsch Ballin, die in '89 aantrad als bewindsman van Antilliaanse en Arubaanse Za ken, veranderde die lijn. Zolang de eilanden dat wilden, konden ze in het koninkrijk blijven. Hirsch Ballin verbond daaraan wel voorwaarden. De konink rijksregering waarin Nederland het voor het zeggen heeft, moest een grotere stem hebben in de interne kwesties van de Antillen en Aruba. Het overgrote deel van de bevol king op de Antillen blijkt intus sen nadrukkelijk de bestaande banden met Nederland te willen behouden. Referenda op alle vijf eilanden wezen uit dat meer dan 75 procent van de bevolking het Antillen-van-Vijf wil voortzet ten en daarmee indirect ook de relatie met Nederland en Aruba wil behouden. Hoezeer ook het statuut zijn diensten heeft bewezen als handleiding voor de staatsrech telijke verhoudingen, het blijkt toch nodig het aan te passen. Vier jaar geleden liet Hirsch Bal lin weten met name een verster king van de rechtszekerheid en de democratie in het statuut te willen inbouwen. De Nederlandse oud-minister maakte zich ook in toenemende mate zorgen over de wijze waar op de Antillen en Aruba worden bestuurd. Vandaar dat hij stond op streng Nederlands toezicht De haven van Willemstad, Curagao. bij het waarborgen van deugde lijk bestuur. Nederland verschilt vooral met de eilanden van mening over afbakening van bevoegdheden van de Antillen en Aruba. Beide rijksdelen zijn al zo goed als zelfstandig in het aanhalen van betrekkingen met landen in de regio. Den Haag wil echter steeds meer kwesties aanmerken als koninkrijkszaken, zoals de fiscaliteit, de grensoverschrij dende criminaliteit en de kust wacht. De Antilliaanse regering vindt dat een nieuw statuut 'onder geen beding' aan de autonome status mag tornen. „Elke kwestie die onder de paraplu van het koninkrijk komt, betekent inper king van onze autonomie," zegt jeen vooraanstaand Antilliaans politicus. Mr. Van Rijn, Nederlands docent staatsrecht aan de Universiteit van de Antillen, meent dat slechts enkele geringe handgre pen nodig zijn om het statuut beter te laten functioneren. De besluitvorming over konink rijkszaken dient wel op demo cratischer wijze plaats te vinden. Van Rijn is voor handhaving van het koninkrijkstoezicht op het bestuur van de Antilliaanse ei landen en Aruba, zij het dat de controle flexibeler en beter han teerbaar moet zijn. Ook vindt hij1 dat in het statuut meer juridi sche waarborgen moeten worden opgenomen voor de autonomie van de overzeese rijksdelen. Het is de bedoeling dat de drie landen begin '96 een herzien statuut overeenkomen. Eerst moet binnen de Antillen echter overeenstemming ontstaan over de betrekkingen tussen de cen trale regering in Willemstad en de vijf eilanden. Ook dienen de Antillen hun toekomstige rela ties met Nederland en Aruba te definiëren. De noodzaak binnen de Antillen nieuwe staatkundige verhoudingen te scheppen is ont staan na het uittreden van Aru ba uit het Antilliaanse staatsver band.- De herstructurering van de An tillen verloopt moeizaam. Nu via de referenda eindelijk duidelijk heid is verkregen over het voort bestaan van de Antillen-van- Vijf, blijven de afzonderlijke ei landen staan op het behoud van hun autonomie. De rol van de centrale Antilliaanse regering zal daarom te vergelijken zijn met die van Nederland ten op zichte van de Antillen, waarbij de eilanden ook inmenging in dr interne aangelegenheden afwil zen. Een Landelijke Herstructure- rings Commissie, die vorige week op Curagao is geïnstal leerd, moet over zes maanden voorstellen indienen voor de toe komstige verhoudingen en be voegdheden. Ook moet zij plan nen ontwerpen om de steeds op duikende fricties tussen de eb landen en de regering in Willem stad te voorkomen. Zodra de Antillen het onderling eens zijn, komt er een nieuwe ronde-tafelconferentie. Die moet uitmonden in overeenstemming over wat Hirsch Ballin in l«u aanduidde als een 'verlicht' sta tuut. Dat zal ook voor heel lange tijd de staatkundige relaties m het koninkrijk bepalen. Door Madeleen Wesseling (anp) Amsterdam (anp) - De Amstei se officier van justitie mr. J. VI zit niet 'geknakt' thuis, maaj gewoon keihard verder met meer de Octopus-zaak. Dit gistermiddag toen hij twee 'ml goden' in de grote drugzaa verantwoording riep voor hun deel bij hasjhandel. Ondanks alle commotie rond zij soon gaat Valente gewoon door m werk als bestrijder van de gec seerde misdaad. Bedreigingen, niet lijfelijk, en de inbraak in zij in Wilnis hebben van hem wt slachtoffer' gemaakt, zoals hij ze. Door Henk Bouwmans Den Haag.- WD-fractieleidei (D66, Economische Zaken) on< aanschaf van zo'n dertig Ami kopters te staken. Het kabini Met de order is 1,3 miljard gul Bolkestein geeft net als de WD- bewindslieden op Defensie de voorkeur aan de Apache boven de nog te ontwikkelen Frans- Duitse Tigre-helikopter. De WD-leider: „Ik koop liever wat ik kan zien en kan aanraken. Ik vraag mij ook af of het verstan dig is om te gokken op de Euro pese kaart waar het zo'n moei lijk instrument betreft." „Europese samenwerking is een heel belangrijke zaak. Maar het mag er niet toe leiden dat je te lang moet wachten op een pro- dukt of dat het te duur wordt. De Apache kun je zo kopen, vliegt al twintig jaar, is wel erg Den Haag (anp) - Mr. R. graaf van Randwijck, procureur-gene raal in het ressort Amsterdam, wil een andere baan. Hij heeft de top van het ministerie van Justi tie verzocht een andere functie voor hem te zoeken. Wanneer Van Randwijck, een van de hoofdrolspelers in het IRT-drama, precies opstapt is nog niet bekend. Minister Sorg- drager van Justitie heeft er be grip voor dat Van Randwijck na al het tumult in Amsterdam een andere baan wil hebben. Van Randwijck zelf is onbereikbaar voor commentaar. De commissie-Wierenga, die de opkomst en ondergang van het Interregionaal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht onder zocht, verweet Van Randwijck dat hij zich onvoldoende had bemoeid met de werkmethodiek die uiteindelijk leidde tot de op heffing van het IRT-team. (ADV 11 ii 4 VZ u Stationsstraat 25, G Waalwijk, Laageinde 39, 04160-38 VOOR WIE de blauwhelmen onduidelijker. De Bosnische Si vredesmacht op. De buitenlan onmogelijk definitief met de tei Intussen is de mening van bijgedraaid. Er zit voordeel aa ders op het strijdtoneel. De VN boycot. Van alle hulptranspoij hun deel. Zonder tol geen i procent van de goederen berei De blauwhelmen hebben nog gijzelaars. Dreigt er gevaar voi erop dat de internationale ge laten zien, belemmert hij sim| militairen in hun bewegingsvr verdwijnt. De moslims, die aanvankelijk den, zijn intussen enigszins v* helmen zijn niet in staat de ai om de burgerbevolking besch heid verhindert opheffing v< moslims, die in getal in de adequaat te bewapenen en eerlijke strijd'. Door wie wordt de aanwezigh wel gewenst? Door de onsc Europese leiders. Voor de sla Unprofor biedt, een uitkomst, menten en de brandstof die d de situatie voor de burgerbevo De Europese leiders blijven s helmen. De niets ontziende o< muis onverkoopbaar. De besc wordt. En om die simpele, Nederlandse troepen aan de D

de Stem | 1994 | | pagina 2