Half miljoen voor Zeven schade Tien mille van Anjerfonds voor Porgy en Ba chemisch afval in EOD stuit nog niet op bom in Terneuzen Beton vlechten voor parkeergarage PLAATSELIJK nieuws UITSLAGEN KORT zeeuws Poltiek verschilt nog steeds van mening over bouw nieuwe sporthal in Breskens College wil parkeerverbod Graafjansdijk in Westdorpe DE STEM ZEELANC) C4 Havenschap Terneuzen krijgt steun uit Sociaal Economisch Ontwikkejlgehmder Capaciteitprobleem Novaci op tv Groei-mogelijkheden Huldiging van drie koorleden in Sluiskil Aardenburg KAARTINGEN SCHIETINGEN M NU WAT 57 WOENSDAG 14 DECEMBER 1994 Van onze verslaggever Terneuzen - De Stichting Porgy en Bess in Terneuzen krijgt van het Provinciaal Anjerfonds een subsidie van tienduizend gulden. De subsidie wordt gebruikt om de geluidsappa ratuur op het podium van het Jazz- en Theatercafé Porgy en Bess te verbeteren. De aanpassingen zijn nodig om de kwa liteit van de voorzieningen in overeen stemming te brengen met het hoge ni veau van de kunstenaars die op het podium van Porgy en Bess staan. Porgy en Bess wordt geheel geëxploi teerd door vrijwilligers. De stichting ziet de toekenning van de subsidie als een eerbewijs voor de inzet van de vrijwilligers. Met name de programmering van de jazz-concerten is volgens de stichting van een zodanige kwaliteit dat in ste den als Amsterdam en Antwerpen met jaloerse blikken naar de agenda van het Terneuzense café wordt aangekeken. Het lopende seizoen traden toppers op als Roy Hargrove, Bill Mays, John Piz- zarelli en de Duitse zangeres Sylvia Droste. In de tweede helft varlvriendelijke pro. op het programma bieden, nieuwjaarsconcert m^pggg van b en W Jacobs met Bernhard 3n het aanb0d van Landesbergen en onde)ostburgse aange. ta Reys. Op 12 februari andere gemeen- met de gitarist John daling waar te Nederlandse bassist He en de Belgische Italiaa lucci op drums. Op 8 rtaaloverzicht is ïg van oud pa- dervindt van de lagere subsidieprijs die de gemeente uitbetaalt. Het gemiddeld uitbetaalde bedrag aan de diverse vere nigingen valt aanmerkelijk lager uit dan een jaar geleden. Nu krijgen de verenigingen een gemiddelde prijs per kilo van zeven cent, terwijl ze in 1993 nog gemiddeld 9,7 cent uitbetaald kre gen. Het aantal ingezamelde kilo's pa pier is dit jaar 720.588, terwijl dat een jaar eerder 781.110 kilo was: een ver schil van drie volgeladen vrachtauto's. Terneuzen/Middelburg - Het havenschap Terneuzen krijgt een half miljoen gulden uit het Sociaal Economisch Ontwikke lingsfonds (SEOF) voor de aanleg van kade-spoor en opslagfa ciliteiten in de Zevenaarhaven. Gedeputeerde Staten hebben daar gisteren toe besloten. Het havenschap had om een bijdrage uit het fonds gevraagd om de risico's van de investering van 8,5 miljoen gulden, die ten be hoeve van Verbrugge Internatio nal wordt gedaan, te spreiden. Het havenschap voorziet op ba sis van huidige inzichten de eer ste vijftien jaar een jaarlijks te kort van een ton, een onrendabe le top van 1,5 miljoen gulden. Een verzoek om subsidie is ook richting het ministerie van Ver keer en Waterstaat gegaan. Verbrugge sleepte kortgeleden een contract met de Zweedse exporteur Assi Domdn in de wacht voor de overslag van 200.000 ton papier en cellulose maar komt daarmee in capaci- van onze correspondent Sas van Gent - Vanavond is in de 5 uur-show op RTL4 een reportage te zien zijn van het stadje Novaci in Roemenië. In deze reportage zal onder meer het ziekenhuis aan bod komen, dat door de Werkgroep Novaci uit Sas van Gent min of meer geadopteerd is. De opnames zijn onlangs in dit stadje in de Karpaten gemaakt. Een paar weken ervoor zijn de Sasse werkgroepleden nog met twee vrachtwagencombinaties vol met hulpgoederen naar Roe menië geweest, waaronder mate rieel voor het ziekenhuis en de bibliotheek. Aanleiding voor de tv-opnames was een actie in Alphen aan de Rijn. teitsproblemen. Er is gebrek aan kade- en opslagruimte. Om de trafiek naar Terneuzen te kunnen halen bouwt Verbrugge zelf twee nieuwe grote loodsen en schaft nieuw materieel aan waarmee in totaal een investe ring van 11,5 miljoen gulden is gemoeid. Verbrugge heeft het havenschap gevraagd te zorgen voor extra kaderuimte. Bij het havenschap wordt de investering van strategische waarde genoemd. Nee verkopen aan Verbrugge zou een negatief uitstralingeffect hebben voor de Terneuzense haven. Verbrugge had in dat geval niet alleen de deal met exporteur AssiDoman niet kunnen sluiten maar ook het risico gelopen bestaande klanten te verliezen. Met de nieuwe kade- en opslag ruimte behoudt Verbrugge groei mogelijkheden en komen ook verre markten in Zuid-Amerika en Afrika in het gezichtsveld omdat er grotere schepen kun nen afmeren. Een andere argu ment is dat er groei zit in de houtprodukten. Verbrugge groeit nu van 1 miljoen ton naar 1,2 miljoen ton maar verwacht het ladingspakket te kunnen uitbrei den tot 1,5 miljoen ton. Met de bijdrage aan het ha venschap rest er nog 3,5 miljoen gulden in het SEOF. Verbrugge is inmiddels begonnen met de bouw van de loodsen. Het ha venschap volgt snel met het uit diepen van de Zevenaarhaven en de aanleg van 300 meter kade. Het is de bedoeling dat in augus tus volgend jaar het nieuwe stukje haventerrein in gebruik komt. De actiegroep verontruste Bres- siaanders had de vijf politieke partijen van de gemeente Oost burg naar Breskens uitgenodig, om nog eens van gedachten te wisselen over een lang gekoes terde wens: Na twintig jaar van beloftes de sporthal eindelijk binnen de grenzen van het vis sersdorp binnen te halen. De enige partij, die met die wens wel in zee wilde gaan, was de PvdA bij monde van L. Wille. Zijn partij had tijdens de debat ten over de sporthalproblema- tiek van de gemeente Oostburg al kenbaar gemaakt, dat Oost burg een goede zwemvoorzie- ning zou krijgen en Breskens een sporthal op sportpark Baersan- de, waar hij officieel nog steeds ingetekend staat. De coalitie, WD, CDA en Dorpsbelangen en Toerisme, hield vast aan het standpunt voor een sporthal in het plan Scheldeveste. De mensen van de 'Verontruste Bressiaanders' wilden ook wei eens weten, waarom een exploi tatietekort wel voor Oostburg mag gelden en niet voor Bres kens CDA'er H. Lippens stelde namelijk in zijn inleidend praat je, dat voor een hal in het dorp een sluitende exploitatie over legd diende te worden. (ADVERTENTIE) LL J LU i Van onze correspondent Breskens - De grote hamvraag gisteravond tijdens het politiek forum in het Wapen van Breskens was of de sporthal, ingetekend in het plan Scheldeveste, (210 vakantiebungalows, zwembad en sporthal) per se in het plan gebouwd moet worden. Volgens de PvdA niet en behoort een sporthal in de kern tot de mogelijkheden. De coalitiepartijen wilden de in woners van Breskens wei de har de garanties geven dat ze voor rang krijgen bij het gebruik. Lippens vond het daarom jam mer dat vanuit de bevolking weinig kenbaar werd gemaakt omtrent de wensen. Dat schoot de Stichting Sporthal Breskens (SSB) duidelijk in het verkeerde keelgat. J. Flikweert vertelde na mens de SSB dat er wel degelijk onderhandelingen geweest wa ren met het college. Met name met wethouder C. Bolijn. „Maar wij werden categorisch gene geerd. En wij vertegenwoordigen bijna alle verenigingen." Hij ver telde het forum dat de SSB wel gevraagd werd om voor de ge meente te inventariseren. „En achter ons rug werden de vereni gingen aangeschreven." Het fo rum vond dan ook dat er nog maar eens om de tafel gezeten moest worden." Aan het eind van de avond, geleid door R. Leentfaar, diende de actiegroep 'Verontruste Bres siaanders' nog symbolisch een motie in. Of de politiek zich nog eens serieus wü bezinnen om trent een compromis dat de meerwaarde - de sporthal - voor het gebied Breskens binnen de kern komt te liggen. De mannen van de EOD wachten op de ontwikkelingen bij het speuren naar de vliegtuigbom. foto's camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) is gisteren nog niet gestuit op de eventuele aanwezigheid van een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog aan de Reuzenhoeksedijk nabij de Rooseveltlaan in Terneuzen. Met speciale meetapparatuur werd op een perceel van veertig bij veertig meter tot op zes meter diepte gezocht maar daarbij is nog geen bom aangetroffen. Luitenant J. Horst van de EOD vertelde dat bij het onderzoek van gisteren voor de dienst dui delijk moest worden of er wel of niet een bom ligt maar de ge meente neemt het zekere voor het onzekere. Zodoende wordt ook vandaag nog gezocht. „Ge tuigenverklaringen geven aan dat er vermoedelijk iets moet liggen," aldus een woordvoerder van de gemeente. Volgens luitenant Horst betekent de operatie wel zoeken naar een naald in een hooiberg. „Getuigen hebben het ding op deze plaats zien vallen. Maar dat betekent niet dat de bom inderdaad op die plaats ligt. Een bom kan immers in de grond zijn eigen weg gaan en op een andere plaats liggen. Als de bom er ligt gaat het om een vijfhonderd ponder van En gelse makelij. We hebben in ie der geval voor de operatie drie dagen uitgetrokken. Maar wel licht dat we nog moeten bijstu ren." Horst kan nog niet zeggen of er tot evacuatie overgegaan moet worden als de bom er ligt. Het gaat dan om de ontruiming van een gebied van driehonderd me ter rondom de plaats waar de bom is gevonden. „Maar we moeten eerst vaststellen wat het is en hoe we het aanpakken." De EOD trof bij het afgraven van de grond flink wat rommel aan zoals potten en dakpannen. De gemeente heeft opdracht ge geven voor het zoeken naar de eventuele aanwezigheid van de vliegtuigbom omdat de Reuzen hoeksedijk wordt verbreed. Deze verbreding is nodig in verband met de aanleg van de nieuwe wijk Othene. Sluiskil - Na afloop van de we kelijkse eucharistievering in de parochiekerk van Sluiskil wer den drie leden van het West- Zeeuws-Vlaams Gregoriaans Koor gehuldigd. Zij zijn 25 jaar of langer actief als koorzanger. Pastoor J. Voeten mocht de drie jubilarissen de zilveren medaille van de Nederlandse Sint-Grego- riusvereniging opspelden. Voor de gedecoreerden, Achiel van Damme uit Sluis, Alois Stallaert uit Schoondijke en Herman Driessens uit IJzendijke, kwam de huldiging als een volslagen verrassing. Pastoor Voeten sprak woorden van waardering uit voor het feit dat het West-Zeeuws-Vlaams Gregoriaans Koor erin slaagt om zangers uit heel veel plaatsen bijeen te brengen en overal waar dat gevraagd wordt zijn diensten te verlenen. Hij achtte het een goede zaak dat men de krachten bundelt omdat er toch een tamelijke schaarste gaat onstaan als het om mensen gaat die tijd en inzet willen leveren voor de verzor ging van de eredienst, met name op het terrein van de liturgische zang. Na de huldiging in de kerk hield het koor zijn jaarfeest in De Vlaemsche Pot in Philippine. De parkeergarage onder de Oostkolk in Terneuzen krijgt steeds meer gestalte. Een deel van de betonnen vloer werd namelijk gisteren onder veel bekijks gestort. Ruim dertig man waren druk doende met het vlechten van het beton. Volgens een medewerker van Aquivia, het bedrijf dat de parkeergarage bouwt, gaat het werk sneller dan voorzien. De weersomstandigheden zitten immers mee. De parkeergarage moet in maart volgend jaar klaar zijn voor gebruik. foto camile schelstraete PAROCHIERAAD - De paro chieraad van Aardenburg komt maandag 19 december om 19.30 uur in de rk basis school Op Dreef bijeen voor een vergadering. Op het pro gramma staan een kennisma king met pastoraal werker Niek van Waterschoot, het Re gionaal Pastoraal Werkplan 1995, het weekendrooster voor de viering van de liturgie in Aaedenburg, Eede en Sluis en de bespreking van de stand van zaken met betrekking tot het Parochieel Pastoraal Over leg (PRO) en de Inter Paro chiële Vereniging (IPV). Nieuw-Namen - De Verenigde Kaarters: 1. E. de Kind-G de Maayer, 2 R. Sturm-R. Smet, 3. A. Vergauwen-A. Thielens. Nieuw-Namen - Moed en Geduld: 1, A. Dupont-R. Sturm, 2 L. Timmer- *r iLT"ï>rsman, 3. M Dehenin- aan t Pompj burg. De linkeiubf.Loos: 1 F. en de antenne moesten2 iJk daarbij ontgelden. Gereedschap weg Sas van Gent - Gisternacht is ingebroken in een in aanbouw zijnd bedrijfspand aan het Vlaanderenplein te Sas van Gent. Vermist wordt een aan tal gereedschap tot een bedrag van enkele duizenden guldens. Geld weg Terneuzen - Gisternacht is in gebroken in een shoarmazaak in de Terneuzense Nieuwstraat. Uit een gokauto maat wordt een onbekend geldbedrag vermist. Ruit vernield Sas van Gent - Maandaga vond rond acht uur werd een 3. M. Tichem, Terneuzen. Heikant - KBO, gemeenschapscen trum 't Heike, 19 schutters. Hoge en extra hoge vogel E. Fierens, Loke ren; beide zijvogels: H. Dhondt, Zuiddorpe; grootste aantal (4): R. Schalkens, Heikant. 's-Heerenhoek - Zaal De Korenbu- ers, 25 schutters Eerste hoge vogel: P Maat, Zorgvlied; tweede hoge vogel: C. Eversdijk, St.-Sebastiaan; eerste zijvogel: N. Schowucy Juliana, tweede zijvogel: H.jdjg jn_ de Graaf Jansdijk te Westdorpe staande woning van een 35-jarige man uit die plaats. Uit de woning verdween audio- en videoap paratuur ter waarde van vele duizenden guldens. Auto in brand Zaamslag - Tijdens het starten van zijn personenauto raakte maandagavond aan de Punt- straat in Zaamslag de perso nenauto van een 25-jarige in woner uit die plaats plotseling in brand. De man probeerde zelf de brand te blussen doch dit lukte niet. Ook de gealar meerde brandweer van Zaam slag kon niet voorkomen dat het hele motorcompartement uitbrandde. Serooskerke VEKABO - De Vereniging van Kampeerboeren houdt vanavond een algemene ledenvergadering in de Zandput. Er komt een spreker van het landbouwschap en van het overlegplatform recreatie. De EOD trof bij het afgraven van de grond aan de Reuzenhoeksedijk in Terneuzen wel flink wat rommel aan maar geen sporen van een vliegtuigbom. Westdorpe - De gemeente Sas van Gent wil in het oostelijk deel van de Graafjansdijk in Westdorpe een parkeerverbod instellen. Het college van B en W doet dit voorstel aan de raad naar aan leiding van een verzoek van de ZWN. Die klaagt namelijk over 'ernstige belemmering van het verkeer' als er in verenigingsge bouw Concordia iets te doen is. Geparkeerde auto's aan beide kanten van de weg hinderen de doorgang voor de streekbussen van ZWN. Het parkeerverbod geldt alleen voor de kant tegenover het vere nigingsgebouw. Over een lengte van 200 meter wordt aan die kant een onderbroken gele streep getrokken. Een parkeer verbod aan allebei de -kanten vindt het college overdfeven. Daardoor zou er te veel parkeer ruimte verloren gaan, zowel voor de omwonenden als voor de be zoekers van Concordia. De politie heeft zich inmiddels akkoord verklaard met het par keerverbod zoals B en W dat willen invoeren. De gemeente raad beslist morgen over het voorstel. Het plan van de Stichting Wel- zijnsraad Sas van Gent om het hele zogeheten B-deel van de Graafjansdijk vrij van parkeer ders te maken, ziet het college niet zitten. (ADVERTENTIE) Hoe jonger je start met de opbouw van je pensioen, hoe eerder je kunt zeggen: "Ik stop met werken". In het boekje PensioenTimer staat wat de mogelijkheden zijn en welke maat regelen je daar zelf voor kunt nemen. Vraag het boekje aan via onderstaande coupon of bij je verzekeringsadviseur. In het boekje zit tevens een waardecoupon voor een gratis Pensioen- Diskette om je eigen pensioenbehoefte in kaart te brengen. ■NP? NU WAT l Naan Straat. Postcode/Plaats: Leeftijd m/v In een envelop sluiten en zonder postzegel sturen aan Antwoordnum- ^^mer 89, 2500 VC Den Haag. Bellen kan ook. 070- 361 47 31 toestel EEN PUBLIKATIE VAN DE GEZAMENLIJKE LEVENSVERZEKERAARS

de Stem | 1994 | | pagina 17