Minister legt politie aan banden I )e^e|Hd TOT 1 SEPTEMBER '95 VOOR SLECHTS word jaarlid-abonnee en ontvang gratis omslagmap er brengt van slag Voorhoeve: Militaire rampenteams vormen Rosmalen vecht voor zelfstandigheid Nieuw IRT-team rolt grote drugbende op Miljoenenfraude met aandelen ontdekt Sorgdrager laat politie-onderzoek doorlichten op ontoelaatbare methoden 4Maas snel beteugelen' Met de ijzeren vuist BEL GRATIS: -0222360 DE STEM BINNENLAND oedajev aakte droom sjetsjenen erkelijkheid DE STEM COMMENTAAR Rotterdamse politie stelt 'tiplijn' in Vakantievierende vluchtelingen moeten terug BINNENLAND KORT DECEMBER 1994 A2 DINSDAG 13 DECEMBER 1994 A3 dstad van Tsjetsjenië DAGESTAN JETSJENIË ZNYArgun®^lem,tS 2 OSali s-Martan 40 km anp/afp sjetsjenië. Daarnaast is er het eo-politieke belang van het 'and. e Kaukasus regio, die grenst an Turkije en Iran wordt ook el de 'weke onderbuik' van de ussische Federatie genoemd, "et is de Russen een doorn in et oog om niet dat hele gebied nder controle te hebben. En an is er nog het persoonlijke elang van president Boris Jelt- sin. Hij wil graag een sterke leider zijn en een eind maken aan het al jarenlang slepende conflict. Jeltsin gokt erop dat een, grote troepmacht de zaak in korte tijd kan klaren. Maar hij neemt zijn beslissing tegen de wil in van het Russische parlement en van de Russische bevolking. Bovendien heeft de president een leger op pad gestuurd dat voor zeker de helft ook tegenstander is van interventie. Dat betekent dat jonge ongemotiveerde Russi sche dienstplichtigen het op moeten nemen tegen fanatieke Moslimstrijders die hebben ge zworen dat ze nooit meer een Russische bezetter op hun grondgebied zullen toelaten. Het Afghanistan-syndroom herleeft. n best tegen een stootje, zachte winterweer van dë emperaturen van dik boven >ra en fauna niet ontwrich- mis, geen derde oogsten, e hand. lijkheden om op het weer te reageren. „Een insect kruipt weg om te overleven. En som mige vogels die normaliter al naar het zuiden zouden zijn vertrokken, hebben deze tocht misschien wat uitgesteld. Maar gaan doen ze toch, want zij laten zich leiden door de daglengte, de hoeveelheid zon licht." „De meeste vogels zijn on danks het zachte weer allang weg. Gierzwaluwen bijvoor beeld zijn allang vertrokken, kievitten blijven nog wat han gen. En de vogels uit het noor den, waar het wel koud is, zijn inmiddels ook al bij ons gear riveerd, zoals eenden en sijs jes. „Bijen kruipen bij kou dichter op elkaar en eten meer. Zij overleven de winter als volk. Maar bij wespen is dat an dersom. Daar gaat alles dood, op de koningin na die op een warm plekje de winter uitzit. Dan zie je op zolders van die wespen met lange achterlij ven, dat is de koningin. „Planten die in feite niet 'thuishoren in Nederland, leg gen wel sneller het loodje en hebben ook -andere prikkels. En ook de bladval gaat on danks de hoge temperatuur gewoon door, want ook blad- val heeft met de daglengte te maken, met het licht. Alles bij elkaar kan de natuur tegen een stootje." dat Nederlandse militairen 1. binnen 24 tot 48 uur ingezet kunnen worden bij rampen in het buitenland. Daartoe zou den er kleine militaire teams gevormd moeten worden die snel hulp kunnen bieden. De minister verklaarde dat gis teren. Defensie onderzoekt sa men met Ontwikkelingssamen werking en Binnenlandse Zaken al de mogelijkheid om dergelijke kleine militaire eenheden te vor men. PvdA en D66 voelen wel voor de vorming van noodhulpeenheden. „Het idee is prima," zegt M.' Zijlstra. „Het is in overeenstem ming met de lijn die in het verleden is ingezet, om actief aan crisisbeheersingsoperaties deel te nemen," aldus J. Hoeke- ma van D66. De WD heeft nog geen oordeel. H. Hillen, de de fensiespecialist van het CDA, is terughoudender: „Op zich staan wij positief tegenover acties om ergens hulp te verlenen. Maar daar moet het parlement wel altijd een oordeel over kunnen geven." Voorhoeve beklemtoont dat de Tweede Kamer zich moet uit spreken over de inzet van de rampenteams, maar wijst er op dat de snelheid waarmee zij uit gezonden worden van groot be lang is. Dat houdt in dat het parlement zich soms pas over de inzet kan uitspreken als de een heden zich al in het rampgebied bevinden. Het CDA vindt dit problema tisch, maar de PvdA heeft min der moeite met de parlementaire zeggenschap achteraf. Ook Hoe- kema kan daarmee leven. Hij acht de regering 'heel wel in staat' in te schatten wanneer expliciete toestemming van de Kamer nodig is. Voorhoeve wil kleine teams vor men die speciaal voorbereid zijn op het verlenen van noodhulp. Hij denkt daarbij aan een ver kenningseenheid, een medisch team, een transport-, een water- zuiverings- en een management- eenheid die de logistiek in een rampsituatie helpt coördineren. De precieze samenstelling van een team wordt aangepast aan de noodsituatie waarin de mili tairen worden ingezet. Het gaat daarbij niet om nieuw op te richten eenheden. De militairen die deel uitmaken van een team hebben normaliter een andere taak binnen de krijgsmacht, maar zijn op korte termijn inzet baar. Steeds vaker blijkt juist in de eerste fase van een hulp-operatie inzet van militairen onontbeer lijk om de actie op poten te zetten. Defensie heeft als 'cala miteitenorganisatie bij uitstek eenvoudig de plicht te helpen waar zij kan.' aldus Voorhoeve. Van onze redactie binnenland Den Haag - Minister Sorgdrager van Justitie wil het hanteren van illegale opsporingsmethoden door de poli tie rigoreus uitbannen. Daartoe heeft zij gisteren maat regelen afgekondigd. Het Openbaar Ministerie en de korpsbeheerders van de politie moeten aan de procureurs-gene raal opgeven welke onderzoeken er bij de regionale en de interre gionale rechercheteams lopen. Daarbij moeten zij duidelijk ma ken welke bijzondere opspo ringsmethoden zijn gebruikt, hoe die zijn getoetst en welk oordeel de hoofdofficier van justitie daarover heeft. Sorgdrager wil met de doorlich tingsactie 'volstrekte duidelijk heid' krijgen over de door de politie gehanteerde opsporings methoden. Per zaak bekijken de procureurs-generaal of de politie correct heeft gehandeld. Alles dat na deze inventarisatie op Maastricht (anp) - Maatrege len om de wateroverlast in Limburg te beperken, moeten geen twee jaar op zich laten wachten. Dat zei commissaris van de ko ningin in Limburg Van Voorst tot Voorst gisteren in Maastricht nadat hij en minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat het rapport van de Commissie Wa tersnood Maas hadden gekregen. De commissie-Boertien heeft on derzocht welke maatregelen no dig zijn om de kans op overstro mingen in Limburg te verminde ren, na de watersnood een jaar geleden. Conclusie is dat over stromingen zijn te beperken door de Maas over een lengte van 180 kilometer te verbreden en te ver diepen. Bovendien moet onge veer 62 kilometer nieuwe dijken de Maasvallei beschermen. Als de overheid besluit het ad vies van de commissie uit te voeren, kan het werk over twee jaar beginnen. De gehele uitvoe ring van het Maasproject duurt vijftien tot twintig jaar, maar al na tien jaar is in Limburg sprake van een redelijke beveiliging. De investeringen belopen 1,3 mil jard. Van Voorst tot Voorst wil dat het kabinet snel knopen doorhakt. Hij drong sterk aan op versnelde uitvoering van het advies. tafel komt en strijdig is met de regels van het Openbaar Minis terie, moet volgens Sorgdrager leiden tot het afzien van straf vervolging en vrijspraak van de verdachten. De politiefunctionarissen die hebben meegewerkt aan het ver zamelen van niet-toelaatbaar materiaal hangt ontslag boven het hoofd. „Hun handelen kan logischerwijs niet zonder gevol gen blijven," aldus Sorgdrager. Aanleiding voor de doorlich tingsactie is een aantal recente strafzaken waarbij de politie on rechtmatig bewijs verkreeg uit inkijkoperaties. Dat gebeurde buiten medeweten van het Open baar Ministerie. De minister laat ook onderzoe ken of het gebruik van onrecht matig verkregen gegevens - bij voorbeeld gestolen computer schijfjes die door misdaadorga nisaties zijn afgeleverd - onder de helingsbepalingen van het strafrecht vallen. Zij heeft zich ernstig gestoord aan het gebruik van anoniem aangereikte infor matie door media en advocaten. „Het is de taak van het OM zonodig actie te ondernemen naar aanleiding van de gestolen informatie." Verdacht Van het Amsterdamse gerechts hof mogen advocaten informatie afkomstig van bij justitie gesto len materiaal, gebruiken in een strafproces. Dit heeft het hof gisteren bepaald in de zaak te gen de bende van B.K., die wordt verdacht van internationale has jhandel. Het hof heeft dit standpunt be paald nadat de advocaat in deze zaak, mr. J. Boone, liet weten dat hij 'verdachte' informatie heeft ontvangen. Die is ofwel afkomstig van de inbraak in het huis van officier mr. J. Valente, of uit de burelen van het Am sterdamse parket. Het hof vindt dat. aangenomen dat de advoca tuur geen deel heeft gehad aan de illegale wijze van verkrijging van het materiaal, raadslieden gebruik mogen maken van de informatie als zij denken dat het van belang is voor de zaak van een cliënt. Tenminste 2000 inwoners van Rosmalen (bij Den Bosch) willen vandaag met drie extra treinstellen en twintig bussen naar Den Haag gaan om te protesteren tegen de dreigende samenvoeging met de grote buur'. Zij willen voorzitter De Cloe van de kamercommissie voor Binnenlandse Zaken duizenden 'gele kaar ten' aanbieden, die gisteren zijn ingezameld onder de bevolking. Staatssecretaris Van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken wil heel Rosmalen (30.000 inwoners) laten opgaan in Den Bosch. De Tweede Kamer spreekt daar morgen over. Die discussie is ook van belang voor bijvoorbeeld de regio Breda en de andere grote Brabantse steden, waar zich vergelijkbare situaties voordoen. In Rosmalen waren gisteren overal langs de wegen 'schildwacht huisjes' geplaatst (zie foto), waar gele kaarten getekend konden worden. De straatverlichting brandt 24 uur en het gemeentehuis is behangen met leuzen als 'Rosmalen raakt nooit van de kaart'. FOTO ANP GEEN GEZAG kan ongestraft afscheidingen toestaan. En vandaaij dat de Russische president Jeltsin de opstandige Tsjetsjenen met geweld dreigt. Hij is niet alleen bang dat de Russische Federatie haar macht en zeggenschap over het gebied verliest, maar ook dat de roep om afscheiding zich verder verbreidt. Aan de grens van Tsjetsjenië huizen de Osseten en in hun gebied is het eveneens al tijden onrustig. I Ga tegenstanders van Jeltsin zien niets in zijn oorlogszuchtige taal en daden. Zij vrezen dat de strijd niet te winnen is. In de vorige eeuw hebben de Russen veertig jaar oorlog moeten voeren in de Kaukasus. Slechts ten koste van grote verliezen is het gebied toen gepacificeerd. De Kaukasische republiek Tsjets-. jenië is bovendien een uitgelezen gebied voor een guerilla en daarmee hebben de Russen in Afghanistan afdoende ervaringen opgedaan. Militairen en politici herinneren zich verder al te goed wat er gebeurde toen de toenmalige Sovjetunie met geweld probeerde de Baltische staten binnen het rijk te houden. Het betekende het einde van het imperium. 'och moeten de woorden van Gaidar, Javlinksi en andere Progressieve tegenstrevers van de Russische president niet al te serieus genomen worden. Natuurlijk hebben ze gelijk dat interne conflicten niet met het geweer, maar aan de conferentietafel beslecht dienen te worden. Als zij echter beweren dat Jeltsin door deze stappen een gevaar voor de democratie geworden is, dan worden deze woorden meer ingegeven door komende Presidentsverkiezingen dan door de realiteit van het moment. Met de democratie is het in de Russische Federatie matig gesteld. De afscheiding van Doedajev heeft met democratische besluitvorming evenmin veel van doen. De strijd gaat niet om democratie, maar om macht. Aan de ene kant de Russische 'ederalisten onder leiding van Jeltsin die bang zijn voor prece denten, aan de andere kant half of geheel corrupte plaatselijke Rechthebbers die uit zijn op gewin. Er is echter een veel groter gevaar en dat is dat Jeltsins militaire operatie mislukt. Dat zou de stabiliteit in de federatie veeleer in gevaar kunnen brengen. Allerlei heethoofden die zich nu nog in den afgelegen gebieden gedeisd houden, zien dan dat de. nussische macht op lemen voeten rust en zullen hun kans 9'ijpen. Om die reden is praten ook nu weer beter dan de ijzeren vuist. Van onze correspondente Rotterdam - Met de mede deling 'Uw informatie draagt bij tot een veiliger stad' worden inwoners van de Rijnmondregio sinds gis teren via billboards opge roepen de regionale politie- tiplijn te bellen als ze getui ge zijn geweest van geweld smisdrijven. De politie Rotterdam-Rijn mond heeft de tiplijn inge steld om het (anonieme) tip gevers makkelijker te ma ken melding te doen van wat ze hebben gezien. Vol gens woordvoerder Geelof schrikt het inspreken op een bandje minder af dan wan neer een tipgever direct een politieman/vrouw aan de lijn krijgt. Dat juist nu de lijn is geopend, heeft te ma ken met extra geweld op straat dat tegen de Kerst optreedt. De politie zegt dat de tiplijn alleen is bedoeld voor infor matie over geweldsmisdrij ven. „Het gaat niet om een kliklijn. Een mededeling als 'mijn buurman doet het met een ander' wordt meteen doorgespoeld." Van onze verslaggever Amsterdam - Met een omvangrijke actie heeft de politie in en om Amsterdam een grote Turkse heroïnebende opgerold. Aan de actie namen zeven arrestatieteams, afkomstig uit het hele land, deel met in totaal 180 mensen. Bij vijftien invallen werden 3T mensen aangehouden - op twee Nederlanders na allen Turken - en werden 19 vuurwapens ge vonden. waaronder twee pistool mitrailleurs en vijf handgrana ten. Ook werden bij de invallen een illegale nachtclub en een hennepkwekerij ontdekt en ont manteld. De bende geldt als gewelddadig: de reden voor de massale inzet van arrestatieteams. Volgens po litiewoordvoerder K. Wilting is dat af te leiden uit het wapenar-, senaal, aan een beraamde poging tot liquidatie die de politie wist te verijdelen, de ontvoering van een Turkse bruidegom door zwaarbewapende mannen vanuit een bruidsstoet en afpersing van in Nederland wonende Turkse families en zakenlieden. Het oprollen van de internatio nale, vanuit Nederland in heel Europa opererende drugbende geldt als succes voor het - na de flater van de IRT-affaire - op nieuw opgerichte Interregionale Rechercheteam Amsterdam/Am- stelland/Gooi- en Vechtstreek. Volgens woordvoerder Wilting moest het rechercheteam zonda gochtend in alle vroegte over gaan tot de invallen, omdat een soort bende-oorlog dreigde. „We kwamen erachter dat intern wrevel ontstond in de organisa tie. De onderlinge strijd was zich aan het uitbreiden. Gezien de vele vuurwapens die gehanteerd werden was de kans groot dat hun strijd zou uitbarsten, met doden en zwaargewonden als ge volg. Bovendien stond de rover hoofdman, zoals wij een van de Turkse kopstukken noemen, op het punt naar het buitenland te gaan." De invallen vonden plaats in Amsterdam, Zaandam en Vinke- veen. De bende concentreerde zich op Amsterdam en omge ving, opereerde in heel Europa, maar had hier haar logistiek centrum. Via verscheidene rou tes werd heroine, aangevoerd uit Turkije en vaak verdeeld in een depot in Duitsland, doorgevoerd naar Engeland, Italië, Spanje en Nederland. Den Haag (anp) - Asielzoe kers met een vluchtelingen status of een vergunning tot verblijf op humanitaire gronden die in hun land van herkomst op vakantie gaan, lopen een gerede kans dat zij hun verblijfsstatus ver spelen en op last van het ministerie van Justitie wor den teruggestuurd. De maatregel gaat per 1 januari in. Op dit moment kunnen vluchtelingen die zich schuldig maken aan criminele handelingen het land worden uitgezet. Het ministerie wil het terugstu ren uitbreiden met degenen voor wie hun land kennelijk weer veilig is. Zo wordt overwogen of Slo- venen en Kroaten die in 1993 een verblijfsvergun ning kregen, naar hun land kunnen terugkeren. Maar ook vluchtelingen die regel matig voor vakantie naar hun voormalige vaderland reizen, wil Justitie hun sta tus ontnemen. Zij hebben blijkbaar geen gevaar meer te duchten en dus is de bescherming niet meer no dig. Van onze correspondente Rotterdam/Brussel - De Bel gische politie is gestuit op een miljoenenfraude met aandelen, die zich onder de neus van de Rotterdamse po litie heeft afgespeeld. De criminele organisatie ope reerde vanuit een kantoor in het centrum van Rotterdam, dat op een steenworp afstand ligt van het hoofdbureau van politie. Ze bedienden zich van een geavan ceerd telemarketingsysteem, waardoor bestaande en niet-be- staande aandelen werden ver kocht. De organisatie zou daar zelf ruim 42 miljoen gulden aan over hebben gehouden. Volgens de gespecialiseerde Bel gische politiedienst die zich be zighoudt met het bestrijden van witwaspraktijken, zijn er dui zenden spaarders in Europa en zelfs in Australië benadeeld. De organisatie benaderde potentiële geïnteresseerden in aandelen eerst schriftelijk en daarna tele fonisch. Dat gebeurde volgens woordvoerder De Meij van de Belgische politiedienst op een agressieve manier, waardoor mensen zich lieten bewegen de al dan niet fictieve aandelen te ko pen. De criminele organisatie bood met veel mooie woorden de (ten dele niet-bestaande) aandelen buiten de officiële beurs aan te gen een veel te hoge prijs. De bedragen die kopers overmaak ten, werd niet geïnvesteerd in aandelen, maar contant opgeno men na opeenvolgende bank- transacties. Dit ingewikkelde ge schuif met geld was bedoeld om het spoor naar de gedupeerde koper te verdoezelen. Ook wist de organisatie op die manier het geld voor de belastingdienst wit te wassen. De elf mensen van het Rotter damse bedrijf Access Computer Services hielden de administra tie bij van de verkoop. De Bel gische politie heeft financiële lij nen weten te traceren naar Spanje (waar een 'bijkantoor' van de criminele organisatie was gevestigd) en naar Italië, Frank rijk, IJsland en Oostenrijk. Acces Computer Services be staat nog steeds. Niemand wil er commentaar geven op het feit dat de Belgische justitie een 23-jarige 'werkneemster' in hechtenis heeft genomen. Daar mee kwam de zaak aan het rol len. De vrouw werd op 6 decem ber bij toeval in Brussel gearres teerd toen ze op het punt stond een half miljoen gulden op te nemen bij een bank. Ze ver klaarde toen dat het geld 'de winst van het systeem' was. „Maar verder is ze niet erg me dedeelzaam," zegt De Meij. „Toch geloven we dat we met haar arrestatie dicht bij de kop stukken van de organisatie zijn gekomen." Wanneer die worden aangehouden kan De Meij niet zeggen. Om de zaak tegen ver dachten 'hard' te maken roept zijn politiedienst benadeelden op zich kenbaar te maken. Op verzoek van de Belgische collega's heeft de Rotterdamse politie een inval bij Access Com puter Services gedaan en admi nistratie in beslag genomen. J j/ e/ In Ruanda komt er weer wat leven in de brouwerij. Letterlijk, want Heineken heeft de produktie in de fabriek in de hoofdstad Kigali hervat. Goed, de produktie is nog maar 25 a 30 procent van normaal, er is nog wat personeel zoek en de inwoners van het verscheurde land hebben amper het leven, laat staan geld, maar als ze geld hebben is het mooi als dat in bier omgezet wordt. Bralirwa heet de bier- en limonadefabriek, waarvan Heineken 70 procent van de aandelen heeft. De biergigant heeft in het voorbij half jaar flink op de Ruandese vestiging afgeschreven, dus het kan even lijden dat het nog niet zo denderend gaat. Begrijp me goed, ik wil Heineken niet veroordelen, omdat het bedrijf probeert om zijn economische functie te hernemen, maar het komt zo wrang over als je weet dat in dat land de inwoners nog steeds vooral eikaars bloed lijken te willen drinken. De Ruandezen dronken vroeger 1 miljoen hectoliter bier en fris per jaar, dus misschien voorziet Heineken wel in een van de eerste levensbehoeften daar, maar ik ontkom niet aan het beeld van moordlustige bendele den die even hun kapmessen opzij leggen om een pilsje te drinken. Zouden er ook vaderlandse brouwers zijn met vestigin gen in Bosnië? MERIJN Fout gemaakt in nieuw paspoort Den Haag - Staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken moet het nieuwe paspoort nog deze maand opnieuw laten drukken met Aruba erin als koninkrijksonderdeel. GroenLinks- fractieleider Rosenmöller eist dat vandaag in de Tweede Kamer. Het volledig herziene reisdocument, dat vanaf 2 januari ver krijgbaar is, noemt alleen Nederland en de Nederlandse Antillen als delen van de monarchie. Rosenmöller vindt dat dermate slordig dat met verbetering niet mag worden gewacht tot de tweede druk. Gevolmachtigd minister Croes van Aruba heeft gisteren op de omissie gewezen. Hij vindt het ontbreken van de eilandsnaam extra pijnlijk omdat deze week wordt herdacht dat het koninkrijksstatuut 40 jaar bestaat. 'Aidsprobleem in gevangenis onderschat' Rotterdam - De Nationale Commissie Aidsbestrijding (NCAB) noemt de positie van aidspatienten en hiv-geïnfecteerden in gevangenissen zorgwekkend. De organisatie schat dat tussen de 700 en 1400 gedetineerden besmet zijn. De NCAB vindt dat het ministerie van Justitie te weinig oog heeft voor de problemen van deze gevangenen. De organisatie pleit voor meer voorlich ting, meer preventie en meer hulp voor de besmette gedetineer den. En meer geld: de NCAB stelt dat er jaarlijks 1,1 miljoen gulden nodg is voor de bestrijding van aids in gevangenissen, terwijl er nu maar 3,5 ton naar toe gaat. Schmitz verlengt vergunning Lucky 10 Den Haag - Een kwetsbare groep van gepensioneerden-' en uitkeringsgerechtigden geeft wellicht meer geld aan het kans spel Lucky 10 uit dan verantwoord is. Desondanks heeft staatssecretaris Schmitz van Justitie gisteren de vergunning voor Lucky 10 verlengd met vijf jaar. De Katholieke Universiteit Brabant heeft het kansspel onder zocht. Daarvoor werden 665 spelers geënquêteerd. Het spel blijkt vooral populair bij mannen tussen 30 en 50 jaar. Jongeren zetten weinig geld in. Naarmate de leeftijd stijgt, nemen de bestedingen toe. Ongeveer 20 procent van besteedt 100 of meer per maand. Het is volgens de onderzoekers denkbaar dat de uitkerings- en pensioengerechtigden meer geld aan het spel uitgeven dan gezien hun inkomen verantwoord is. Met het oog op deze kwetsbare groepen stelt Schmitz extra eisen aan een zorgvuldiger reclame voor het gokspel. Open tbc iu ziekenhuis Den Bosch Den Bosch - De GGD van het Stadsgewest Den Bosch stelt onder 350 mensen een onderzoek in naar besmetting met open longtuberculose. Het onderzoek is ingesteld nadat anderhalve week geleden open tuberculose is geconstateerd bij een patiënt in het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch. De GGD heeft iedereen benaderd die de afgelopen maanden met de patiënt in aanraking is geweest. Bij een eerste onderzoek onder 40 familieleden en kennissen van de man zijn geen besmettingen geconstateerd. Artsen en personeel van het zieken huis en patiënten, die bij de man op de kamer hebben gelegen, worden deze week onderzocht. Eind volgende week is de uitslag van dat onderzoek bekend. Pas over twee tot drie maanden kan met zekerheid worden vastgesteld of de ziekte is overgedragen. (ADVERTENTIE) Mikro Gids, zwart wit de goedkoopste dinsdag 13 december tot 21.00 uur woensdag 14 december tijdens kantooruren.

de Stem | 1994 | | pagina 3