Geschiedenis herhaalt zich in de Kaukasus Mini Justitie neemt plaats in beklaagdenbank Bjrm Zachte winter brengt natuur niet van slag Sorgdrager 'Maas snel beteugelen Met de ijzere DE STEM BINNENLAND BUITENLAND A2 -DE STEM- r' Doedajev maakte droom Tsj ets j enen werkelijkheid Agenda DE STEM 1? DESTEM DINSDAG 13 DECEMBER 1994 Na een heerlijke, lan ge wandeling door het bos werd ik op de hoek van de straat aange klampt door een overbuur man, normaal een ongevoelig, breeduit marcherend en smal denkend mens. Hij maakte snuffelgeluiden en vroeg: „Tsjonge, is dat je deo of je after-shave?" Ik keek hem verbaasd aan. „Die geur," zei hij. „Fantas tisch. De geur van kerst, dat is het. Je maakt mijn dag hele maal goed, buur. Vrede op aarde en zo." Zijn stem klonk zacht, warm zelfs. Zo had ik deze bonkige blaaskaak nog nooit meege maakt. De woorden die hij daarna wijdde aan zijn buiten landse buren waren doortrok ken van een verbijsterende mildheid. Het duizelde me. Zijn pitbull gaf snorkend kop jes aan mijn broekspijp! Een dag later las ik in de krant dat ze bij V&D dennen geur verspreiden en de klan ten zo in een aangename kerststemming brengen. Vol gens deskundigen werkt het uitstekend en ik ben geneigd ze te geloven. De mensen zweven op die lange roltrap pen als engeltjes naar boven en luisteren met tranen op hun kraag naar het elektroni sche kerststal-repertoire. V&D heeft er baat bij en waarschijnlijk hebben ook be drijven als Philips, DAF en KLM de laatste tijd flink met de bos-spuitbus gewerkt, want daar zijn de resultaten met airmiles tegelijk verbeterd. Kijk, zoiets lukt natuurlijk niet met ordinaire wc-eend of zo'n zoetige verfrisser in het stopcontact. Je komt er ook niet met Robijn in het was goed of bakjes potpourri op de kasten. Ook de zware chemische mid delen van rentokil hebben niet zo'n verregaande invloed op de menselijke geest als de adem van de kerstboom, die een hele huiskamer vult met de zegening van altijd groene naalden, een vleug hars en de herinnering aan midzomerse bosaarde. Reuk wordt tot nu toe vaak geassocieerd met negatieve dingen. Je ruikt onraad, angst herken je aan zweet of wat iemand in zijn of haar broek heeft laten lopen. Het is een geweldige stap voor de mens heid dat geur ook te maken heeft met geluk, met vrede. Door Dirk Vellenga Problemen kunnen met een superieur geurbeleid opgelost worden. Ed Nijpels bewerkt een uur van te voren de ver gaderzaal in het Bredase stad huis en binnen de kortste ke ren zit daar een team van wethouders die hand in hand alle problemen op willen los sen. Het had mij zwaar te pakken. Ik leefde met een piek op mijn hoofd en ballen aan mijn ledematen. En toch woonde ik niet lang en gelukkig in mijn lucht-kasteel. Er kroop De kerstgeur en de schijn van vrede twijfel in mijn linker neusgat. Zou die zware bedwelming van de mensheid geen bijwer kingen hebben? Als alle oorlogen de wereld uit zijn, krijgen mensen mis schien wel last van vreetbuien of zweetvoeten. Mogelijk gaan ze snurken. Dat zou on derzocht moeten worden. Op een dag had ik kennelijk te weinig gespoten en toen hakte de werkelijkheid van het Journaal er even keihard in. Ik zag soldaten in de sneeuw en hoorde kanonnen. Daar golfden de bossen van Bosnië door de huiskamer. Volop dennengeur, zou je zeggen, en toch vechten ze daar als dwazen. Tanks rollen over Tsjetsjenië en ook overal sneeuw en naaldwouden. Een echt kerstsfeertje en deson danks ratelt de oorlog door. Zou de geur van bloed en lijken toch sterker zijn? Ik ben nu heel voorzichtig bezig met een andere geur. Weet u hoe het ruikt als een kaars gedoofd wordt? Opwin ding, mystiek en huiselijkheid kringelen als rook omhoog. Zo'n uitgaande kaars, mis schien kunnen we daar iets mee in wereldverband. Vanuit de berm vraagt een juffrouw om aandacht. Schaars gekleed en weelderig gevormd. Boven haar hoofd de wervende tekst: 'om te' st(r)elen'. De rest van het plakkaat maakt duidelijk dat het om een bijzonder aanbod gaat van een textielketen, die met wat de Fransen een 'keelsteun' noemen, een soutien-gorge, de bestuurders afleidt. Wat zou er gebeuren als potentiële klanten de oproep serieus namen en in het dichtstbijzijnde filiaal de daad bij het woord voegden? Aangifte naar alle waarschijnlijkheid. Vanwege ongewenste intimi teiten of voor wie de 'r' wegstreept, wegens wederrechtelijke toeëigening. Of zou bij een goede advocaat de adverteerder schuldig bevonden worden aan uitlokking? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 /Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, B 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. T erneuzen, Zuidlandstraat 3201150-17920, f ax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepass' /an de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsr Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN/AMROrek. 52053844 De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. ■~i Noteer als nieuwe abonnee:_ Naam: Adres: Postcode: Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch maand automatisch 29.05 bank/gironr. De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: 84.70 L. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. Een Tsjetsjeense soldaat wacht in traditionej kleine republiek. Door onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - November 1991. De Russische leider Boris Jeltsin besluit dat hij het opstandige gedrag van de Tsj etsj enen niet langer kan tolereren en stuurt een troepenmacht van 650 militairen naar de hoofd stad Grozny. De troepen krijgen de opdracht mee om Djochar Doedajev te dwingen zijn onafhankelijk heidsstrijd op te geven. Maar de Russische militairen komen niet verder dan het vliegveld van Grozny waar ze staande worden gehouden door zwaar bewapen de Tsjetsjenen. Na een dag van moeizame on derhandelingen trekken de Rus sische troepen zich op 12 novem ber 1991 weer terug. Wellicht heeft de herinnering aan deze smadelijke afgang van 3 jaar geleden president Boris Jeltsin nu doen besluiten om de zaak grootscheepser aan te pak ken om zo een definitieve oplos sing van de aanhoudende crisis in de Kaukasus te forceren. Maar de weerstand die de Russi sche militairen van de plaatselij ke bevolking in Ingoesjetië en Dagestan ondervinden bij hun opmars in de richting van Groz ny, wijst erop dat de Russen eerder gemaakte fouten opnieuw begaan en de Kaukasische berg volkeren onderschatten. Rusland koloniseerde de Kauka sus in 1859 maar het duurde tot 1934 voordat de Sovjets het ge bied volledig onder controle konden brengen. Daarmee was het echter nog niet afgelopen met de' vrijheidsdrang van met name de Tsjetsjenen en zij pro beerden tijdens de Tweede We reldoorlog het Sovjetjuk van zich af te werpen. Dat bracht Josef Stalin tot het besluit om de hele bevolking in. 1944 naar Kazachstan te depor teren wegens vermeende colla-, boratie met de Duitsers. Tijdens het transport en de barre om standigheden in de kampen in ballingschap kwam bijna de helft van de bevolking om het leven. Pas in 1957 mochten de Tsjetsjenen terugkeren naar hun geboorteland. De Tsjetsjenen werden admini stratief ingedeeld bij de Ingoes- jen, het naburige bergvolk. Tot 1991 vormden ze samen de Tsjetsjen-Ingoesjenrepubliek, één van 'de Socialistische Sov jetrepublieken. In september 1991 keerde Djochar Doedajev, tot dat moment luchtmachtgene- raal bij de strategische bommen werpers in de Baltische staten, terug naar zijn geboorteland. Onder zijn leiding bezetten met jachtgeweren gewapende Tsjets jenen de Sovjet-regeringsgebou wen in Grozny. Doedajev stuur de de leiders van de Communis tische Partij uit Grozny weg en organiseerde presidentsverkie zingen die hij op 27 oktober 1991 met overweldigende meer derheid won. Doedajev maakte vervolgens de droom van veel Tsjetsjenen wer kelijkheid door de kleine repu bliek met niet meer dan 1,3 miljoen inwoners eenzijdig onaf hankelijk te verklaren. De Ingoesjen kozen ervoor om hun eigen weg te gaan en In goesjetië bleef onderdeel van de Russische Federatie. Zij raakten op hun beurt in de loop van 1992 slaags met het naburige Noord- Ossetië omdat de Osseten land in bezit hadden genomen dat oor spronkelijk eigendom van de In goesjen was geweest. Moskou verklaarde de noodtoestand van kracht voor het gebied en sinds dien zijn Russische troepen in Ingoesjetië en Noord-Ossetië ge stationeerd om de strijdende partijen uit elkaar te houden. President Doedajev kreeg onder tussen geen enkele internationa le erkenning. Dat bracht Doeda jev ertoe om Tsjetsjenië steeds meer als een islamitische staat te profileren. Daarom mag Doeda jev zich ondertussen verheugen in de steun van Afghanistan en van het Congres van Kaukasi sche Bergvolken, waarin repu blieken als Abchazië, Dagestan, Noord- en Zuid-Ossetië en Ka- bardino-Bajkarië zijn vertegen woordigd. Het Kremlin heeft er in de afge lopen jaren alles aan gedaan om het bewind van Doedajev in een kwaad daglicht te stellen en het te isoleren. Tsjetsjenië kreeg te maken met een economische boycot die het land steeds meer in een wurggreep kreeg. Tegelij kertijd begon Rusland met de steun aan en de opbouw van een oppositiebeweging tegen Doeda jev. De Russen hebben heel lang volgehouden dat deze steun al leen bestond uit geld en advie- Maar tijdens de mislukte aanval van de oppositie twee weken geleden op de hoofdstad Grozny bleek dat de tankbemanningen bestonden uit Russen, terwijl Russische helikopters en vlieg tuigen luchtsteun gaven aan de oppositietroepen. Nadat deze strategie ook op een mislukking was uitgelopen, stelde president Boris Jeltsin een ultimatum aan Tsjetsjenië, wat hij twee dagen later weer introk. Tenslotte gaf hij vorige week vrijdag opdracht aan de Russi sche regering 'om met alle mid delen die de staat ter beschik king staan' de grondwettelijke 'orde van de Russische Federatie in Tsjetsjenië te herstellen. Zon dagmorgen begonnen de tankco-' lonnes die al een aantal dagen klaar stonden op te trekken in de richting van Grozny. Voor Rusland is Tsjetsjenië om twee redenen belangrijk. Na tuurlijk is er het economische belang van de kleine republiek die beschikt over grote olierijk dommen. Voor de onafhankelijk heidsverklaring kwam ruim 60 procent van alle brandstof voor de Russische vliegtuigen uit Tsjetsjenië. Daarnaast is er te geo-politieke belang van te land. De Kaukasus regio, die gi aan Turkije en Iran wordt wel de 'weke onderbuik' van dt Russische Federatie genoemd Het is de Russen een doorn in het oog om niet dat hele ge onder controle te hebben. Ei dan is er nog het persoonlijke belang van president Boris Jelt sin. Hij wil graag een sterke leider zijn en een eind m: aan het al jarenlang slepende conflict. Jeltsin gokt erop dat een, grote 'troepmacht de zaak in korte tijd kan klaren. Maar hij neemt zijn beslissing tegen de wil in van het Russische parlement en van Russische bevolking. .Bovendien heeft de president i leger op pad gestuurd dat voor zeker de helft ook tegenstander lis van interventie. Dat betekent dat jonge ongemotiveerde Russi sche dienstplichtigen het moeten nemen tegen fanatieke .Moslimstrijders die hebben zworen dat ze nooit meer een Russische bezetter op hun grondgebied zullen toelaten. He' Afghanistan-syndroom herleeft. Nederland was vorige week in de ban van de boeven en Bern- hard. De gezondheidstoestand van de oude prins werd meerde re malen per dag aan het volk doorgegeven. Het zag er aanvankelijk niet best uit. Maar vrijdag verklaar de iemand van de Rijksvoor lichtingsdienst dat er geen 'ster- vensindicatie' was. Voor de goe de orde verklaarde een dagblad dat hiermee werd bedoeld dat de prins niet stervende was. Maar zijn toestand blijft zorg wekkend. En dan waren er de boeven. Een heel ander onderwerp. Hoewel, prins Bernhard is natuurlijk ook altijd wel een beetje een boef geweest. Maar dan, in de ogen van de meeste mensen, van het sympathieke soort. En voor zover we weten heeft hij nooit iemand van z'n fiets getrokken en in een sloot gesmeten. Dat overkwam wel de Amster damse officier van justitie Va- lente. Bovendien werd die ook nog tijdens het hardlopen lastig gevallen, waarop hij een wei land invluchtte. Plotseling spreekt heel Neder land van 'Italiaanse toestan den'. Is dat niet een beetje over dreven? Zijn het niet juist ty pisch Nederlandse toestanden? Ongetwijfeld heeft de man doodsangsten uitgestaan. Maar hij is uiteindelijk toch weer heelhuids thuis gekomen. Ter wijl menig Italiaans magistraat al in stukjes werd opgedeeld op het moment waarop hij de voor deur net achter zich had dicht getrokken. Van de fiets getrok ken en in een sloot gesmeten, het weiland in gevlucht. Neder- landser kan het niet. Maar laten we oppassen niet al te luchthartig en badinerend te doen over de manier waarop criminelen in Nederland verte- ILLUSTRATIE MAT RIJNDERS genwoordigers van de rechter lijke macht bedreigen. Want er blijkt meer aan de hand te zijn dan 'sloot en wei land'. Reken maar dat je niet lekker slaapt als je met de dood bent bedreigd, want ook dat komt zo af en toe voor, zei procureur-generaal Gonsalves zondag zo tussen neus en lippen door voor de televisie. In dit klimaat moet de vorige week geïnstalleerde parlemen taire enquêtecommissie aan de slag. Geen gemakkelijke klus. Centraal in de opdracht staat het onderzoeken van de opspo ringsmethodes die de politie toepast in de strijd tegen de zware misdaad. Het lijkt een spannend onderwerp, goed voor vele uurtjes onderhoudende te levisie. Maar dat zal in de praktijk tegenvallen. Want de betrokke nen zullen alles doen om te voorkomen dat er allerlei spec taculaire onthullingen over het voetlicht komen. Dat kan of de politie alleen maar verder in diskrediet brengen of tot nu toe brave burgers aan ideeën hel pen om ook het pad der mis daad te betreden. Het zal commissievoorzitter Van Traa en zijn makkers niet meevallen om aan een breed publiek duidelijk te maken waarom juist dit onderwerp aangepakt moet worden. Het is er immers niet rechtstreeks op gericht de bestrijding van de misdaad te verbeteren. Nee, de commissie moet juist gaan uit zoeken of de manier waarop de politie achter het zware geboef te aanjaagt wel deugt. En dan is de verwachting dat dit indirect tot betere wetgeving kan leiden. Maar de krantelezer en televi siekijker ergert zich intussen groen en geel aan de manier waarop zware criminelen zelfs in de rechtszalen frank en vrij rondstappen en zich daar op foto en video laten vastleggen. Niks geen anonieme verdachten meer. Met nadrukkelijke in stemming van de betrokkenen maken initialen plaats voor vol ledige achternamen. Terwijl dit soort mensen van hun rechtszaak een grote publi- citeitsshow maakt, voelt de po litieman op straat en achter zijn computer zich vreselijk op de vingers gekeken. Mede door de manier waarop criminelen en hun adviseurs de media bespe len is justitie min of meer in de beklaagdenbank terecht geko men. Als een organisatie die maar wat aanrotzooit. Natuurlijk mag je van politie en justitie verwachten dat ze zich strikt aan wetten en voorschrif ten houden. Maar uit wat tot nu toe naar buiten is gekomen blijkt niet dat politiemensen op grote schaal dingen doen die ze niet mogen doen. Het gaat er meestal om dat ze die dingen doen zonder de vooraf vereiste toestemming te vragen en zon der het achteraf duidelijk te rapporteren. Als een handige advocaat daar achter komt, is de kans groot dat een rechter de boef naar huis stuurt. Maar dat is vanzelf sprekend in strijd met het rechtsgevoel van heel veel men sen. In dat spanningsveld moet de commissie Van Traa gaan opereren. Het zal haar waar achtig niet meevallen. Nu alle begrotingen zijn afge handeld, besteedt de Tweede Kamer de laatste twee verga- derweken voor het Kerstreces aan allerlei uiteenlopende on derwerpen. Aan de orde komen deze week onder andere de gasopslag in het Drentse Lange- lo, de Europese top van vorige week, de herindeling van het gebied rond Den Bosch en de najaarsnota. Donderdag wordt verder aan dacht besteed aan het veertigja rig bestaan van het statuut met de Nederlandse Antillen. Com missies buigen zich over politie en veiligheid, onderwijskwes ties en schuldenproblemen. De Eerste Kamer behandelt onder andere de Mediawet, de organi satiewet sociale verzekeringen en de financiering van onder wijsgebouwen. Door onze redactie wetenschap Wageningen - De natuur kan best tegen een stootje. Daarom zal het uitzonderlijk zachte winterweer van de laatste dagen, waarbij nachttemperaturen van dik boven 'de tien graden voorkomen, flora en fauna niet ontwrich ten. Geen rozen met Kerstmis, geen derde oogsten, voorlopig is er nog niets aan de hand. De Wageningse hoogleraar prof. Linus van der Plas ziet geen schokkende gevolgen, „Zaden en knoppen zijn nu nog in een staat van rust. Dat blijven ze ook nu wel, al zijn er natuurlijk uitzonderingen. Natuurlijk komen er nu voor tijdig planten tot ontwikke ling, maar dat stelt weinig voor. „In het algemeen gesproken moeten planten eerst een pe riode van koude doorstaan eer ze zich gaan ontwikkelen. Ze wachten als het ware op die kou. Minstens vijfhonderd tot duizend uren van kou is daar voor nodig, en dat hoeft heus geen vrieskou te zijn als de temperatuur maar beneden de vijf graden blijft. Daarom moet je ook appelzaden in de koelkast leggen. Eerst kou, dan pas ontkiemen." Knoppen en zaden worden in de zomer gevormd. De natuur laat zich in haar wijsheid niet verschalken door enkele we ken van zeer zacht weer en houdt de teugels van rijping strak in de hand. Veel erger, zegt prof. Van der Plas, is een periode van kou, waarna de planten uit hun rust ontwa-' ken, gevolgd door een periode van warmte en weer kou. Kou in december, warm in januari en weer kou in februari kan op een ramp uitlopen. Dieren, aldus prof. van der Plas, hebben veel meer moge-f lijkheden om op het weer te reageren. „Een insect kruipt weg om te overleven. En som mige vogels die normaliter al naar het zuiden zouden zijn vertrokken, hebben deze tocht misschien wat uitgesteld. Maar gaan doen ze toch, want zij laten zich leiden door de daglengte, de hoeveelheid zon licht." „De meeste vogels zijn on danks het zachte weer allang weg. Gierzwaluwen bijvoor beeld zijn allang vertrokken, kievitten blijven nog wat han gen. En de vogels uit het noor den, waar het wel koud is, zijn inmiddels ook al bij ons gear riveerd, zoals eenden en sijs jes. „Bijen kruipen bij kou dichter op elkaar en eten meer. Zij overleven de winter als volk. Maar bij wespen is dat an dersom. Daar gaat alles dood, op de koningin na die op een warm plekje de winter uitzit. Dan zie je op zolders van die wespen met lange achterlij ven, dat is de koningin. „Planten die in feite niet 'thuishoren in Nederland, leg gen wel sneller het loodje en hebben ook -andere prikkels. En ook de bladval gaat on danks de hoge temperatuur gewoon door, want ook blad- wal heeft met de daglengte te maken, met het licht. Alles bij jelkaar kan de natuur tegen een stootje." Den Haag (anp) - Minsts Voorhoeve van Defensie w dat Nederlandse militaire binnen 24 tot 48 uur ingezs kunnen worden bij rampen i het buitenland. Daartoe zot den er kleine militaire tean gevormd moeten worden d snel hulp kunnen bieden. De minister verklaarde dat gi; teren. Defensie onderzoekt si men met Ontwikkelingssamer werking en Binnenlandse Zakt al de mogelijkheid om dergelijk Van onze redactie binnenland Den Haag - Minister S( hanteren van illegale ops tie rigoreus uitbannen. F iregelen afgekondigd. Het Openbaar Ministerie en korpsbeheerders van de polit moeten aan de procureurs-gen raai opgeven welke onderzoeki er bij de regionale en de interr gionale rechercheteams lope Daarbij moeten zij duidelijk m ken welke bijzondere opsp ringsmethoden zijn gebruikt, hi die zijn getoetst en welk oords de hoofdofficier van justi' daarover heeft. Sorgdrager wil met de doorlic tingsactie 'volstrekte duidelij heid' krijgen over de door politie gehanteerde opsporing methoden. Per zaak bekijken procureurs-generaal of de polit correct heeft gehandeld. All dat né deze inventarisatie Maastricht (anp) - Maatreg len om de wateroverlast Limburg te beperken, moets geen twee jaar op zich late wachten. Dat zei commissaris van de k ningin in Limburg Van Vooi tot Voorst gisteren in Maastric nadat hij en minister Jorritsr van Verkeer en Waterstaat h rapport van de Commissie W tersnood Maas hadden gekrege De commissie-Boertien heeft o derzocht welke maatregelen n dig zijn om de kans op overstr mingen in Limburg te vermind ren, na de watersnood een ja geleden. Conclusie is dat ove stromingen zijn te beperken do de Maas over een lengte van II kilometer te verbreden en te ve diepen. Bovendien moet ong veer 62 kilometer nieuwe dijk< de Maasvallei beschermen. Als de overheid besluit het a< vies van de commissie uit voeren, kan het werk over tw< jaar beginnen. De gehele uitvo ring van het Maasproject duu vijftien tot twintig jaar, maar na tien jaar is in Limburg spral van een redelijke beveiliging. I investeringen belopen 1,3 mi jard. Van Voorst tot Voorst wil dat h kabinet snel knopen doorhak Hij drong sterk aan op versnelt uitvoering van het advies. GEEN GEZAG kan ongestraft dat de Russische president Je geweld dreigt. Hij is niet allet haar macht en zeggenschap dat de roep om afscheiding van Tsjetsjenië huizen de i eveneens al tijden onrustig. De tegenstanders van Jeltsir taal en daden. Zij vrezen da vorige eeuw hebben de Rt voeren in de Kaukasus. Sleet het gebied toen gepacificeert ienië is bovendien een uitge daarmee hebben de Russen i opgedaan. Militairen en politici herinne Qebeurde toen de toenmaligt de Baltische staten binnen h( einde van het imperium, 'och moeten de woorden progressieve tegenstrevers v serieus genomen worden. Ni conflicten niet met het gev\ beslecht dienen te worden, door deze stappen een geva dan worden deze woorder Presidentsverkiezingen dan d Met de democratie is het gesteld. De afscheiding van besluitvorming evenmin ves democratie, maar om maci federalisten onder leiding v< denten, aan de andere kant Machthebbers die uit zijn op Er is echter een veel groter c operatie mislukt. Dat zou de 9evaar kunnen brengen. All< bun afgelegen gebieden g "ussische macht op lemer 9rijpen. Om die reden is pra! vuist.

de Stem | 1994 | | pagina 2