DE STEM ar Bezoekers naar gasplateau irden Berging Pioner Onegi bij Rilland Bath verloopt voorspoedig Schapenhouder vindt 52 verdronken schapen Oud-schaapherder wil andere locatie bezoekerscentrum Saefthinge Levende kerststal in Sas van Gent Onbekend schip vaart gat in dam bij Ossenisse Eerste Zeeuwse compost is van prima kw aliteit Publiek geniet volop van Het Geheim van Ossenisse Stadswachten in Hulst mogen geen risico lopen A5 Oostburg: geen toeristenbelasting voor asielzoekers Glasbakken in Hulst op kleur Hulst presenteert nieuw beeldje van Reynaert Casino Euroclub Voorlopig gesloten Op Graafjansdijk komt geen parkeerverbod Stadskantoor in Sas van Gent beter toegankelijk 1BER 1994 EVEN TIJD OM TE LEZEN Vergeet dan niet de ..Kleintjes" door te f nemen. Er staat vast iets van uw gading bij. Ook vandaag ;iL .051 ÜiMTÏ— Zeeland MAANDAG 12 DECEMBER 1994 Bat de Grote Sprong len mislukking was. Isten die mislukten Boeren in de zware Jesten werken, was lid het economische Ie laten aan pragma- lie partij, onder wie lling. Zij redden het I nadruk te leggen op naar Princeton ge- ng Yi (47), voor 1989 ^staand schrijver in aalt in zijn volgend fngels te verschijnen lemorial' zelfs over Imbalisme tijdens de ■evolutie. De in Pe- roeide schrijver was |an de Culturele Re- het platteland ge- tr hij tot het eind, |er, bleef. Hij hoorde over kannibalisme, kich niet voorstellen (waren. In interviews met zijn vrouw, een op het platteland Ig hij te horen dat het (voldoende was een te doden. Niet zei- de organen van het luitgerukt en opgege- lest eten. Het was een pn loyaliteit aan 'de Jende Zheng op uit de een bejaarde man, die net trots vertelde hoe I de door een menigte geslagen zoon van bezitter had openge- Ihad ontdaan van zijn ie meeste asielzoekers, gen zullen in hun ei- moeten worden opge- f, indien het echt niet tijdelijk in Neder- blijven kan geen spra- Clke twaalf jaar komt migratie en de daaruit inde geboorten in Ne- n stad als Utrecht bij. iet zo voortduren. Er tureel zegt zich te realiseren een van zijn Club ver- nen worden begrepen, geen egoïsten en geen Vlet het gedachtengoed ntrumdemocraten wil- iks te maken hebben, voorstanders van de ireie samenleving die nu is. Niemand, rwart, moslim of chris- van ons weg. Het gaat om het beheersbaar n de bevolkingsdruk in ub desondanks een ze ntrekkingskracht op anten van Janmaat kan de voorzitter niet Toen hij via een ad- landelijke dagbladen ;ing naar gelijkgestem- eerden daar ook veel figuren op. „Eigen volk soort mensen. Maar die we er allemaal uitge- in we blijven bij ons beleid heel waak- in wel van de Club deel 1? Een tiental keurige alle politieke gezind- ikert Gerbrands. Die, moeg, vrijwel allemaal :e opleiding hebben ge- Je zou verwachten dat jciologen zich voor der- raagstukken zouden in- n, maar het zijn bijna ntzondering ingenieurs, ikele rechter." ((postbus 267, 5550 AC vaard) kent inmiddels tuur, dat sinds april ijks vergadert, en heeft stichting ingeschreven lindhovense Kamer van adel. Maar veel meer verzameling goedwillen- eurs is het nog niet, moet rbrands toegeven. Ge- ordt nu naar deskundi- in een 'raad van toe- aats willen nemen om de 3 een wetenschappelijk ictabel fundament te ver wordt ook naar leden lateurs. Een landelijke ne moet daarvoor zor- rbrands hoopt voorzich- 100.000 leden. „Ik denk initiatief goed valt. De rijp voor." Van onze verslaggeber Rilland-Bath - Voorbereidin gen voor de berging van het gestrande Russische contai nerschip Pioner Onegi zijn begonnen. De klus is zaterdag toege kend aan het IJmuidense ber- gings- en sleepbedrijf Wijs muller, in samenwerking met ultraship uit Terneuzen. Dat gebeurde nadat vrijdaga vond laat besprekingen tussen Rijkswaterstaat en de bergers combinatie Van den Akker/Smit Tak op niets uitliepen. Het con tainerschip kwam donderdag op de Westerschelde in moeilijkhe den en wordt sinds die tijd door sleepboten tegen een zandplaat gehouden. Zaterdagmiddag heb ben de bergers het schip overge nomen. Met een aantal sleepboten van Multraship en Wijsmuller wordt geprobeerd het schip stabiel te houden. Daarnaast wordt met behulp van groot materieel een deel van de lading gelost. De Pioner Onegi (lengte 130 meter, laadvermogen 6780 ton) is gela den met containers en stukgoed. Tevens wordt de brandstof over gepompt in een langszij liggende tanker. Als die klus geklaard is wordt het schip naar Vlissingen versleept, waar de rest van de lading zal worden gelost. Ongeveer twintig van de op het dek geladen containers vielen af gelopen donderdag van het schip af. Omdat enkele overboord ge vallen containers kapot zijn ge gaan, kwamen er jerrycans spij solie en flessen onkruidbestrij dingsmiddel in het water te recht. De spijsolie vormt volgens de politie te water geen gevaar. Men gaat er vanuit dat slechts enkele flessen met onkruidbe strijdingsmiddel in het water te recht zijn gekomen. Die zijn in middels gevonden. Met de berging van de contai ners wordt vandaag begonnen. Het in moeilijkheden geraak te Russische schop trok giste ren vele 'ramptoeristen'. FOTO RUBEN SCHIPPER Van onze verslaggever Oostburg - De gemeente Oostburg gaat geen toeris tenbelasting heffen voor in de gemeente gehuisveste asielzoekers. B en W van Oostburg ko men daarmee tegemoet aan het verzoek van de staatsse cretaris van binnenlandse zaken om- een 'terughou dend' beleid te voeren. Omdat binnen de gemeente asielzoekers zijn onderge bracht in hotels, pensions en dergelijke zou de gemeente in principe toeristenbelas ting van een gulden per nacht kunnen heffen. Ge meenten kunnen een terug houdend beleid uitsluitend voeren op grond van een vrijstelling in de belasting- verordening. Het Oostburg- se college is het met de staatssecretaris eens dat het gezien de aard van hun ver blijf niet wenselijk is de asielzoekers in de belasting heffing te betrekken. De ge meenteraad wordt dan ook voorgesteld de belastingver ordening te wijzigen. Van onze verslaggever Hulst - In de gemeente Hulst worden vanaf 1 januari de ver schillende kleuren wegwerpglas apart ingezameld. De huidige glasbakken verdwij nen en daarvoor komen nieuwe containers in de plaats met drie compartimenten. Bewoners moe ten voortaan wit glas, groen glas en bruin glas apart in de glasbak deponeren. Van onze correspondente Hulst - De Vereniging Huist Reynaertstad heeft een beeldje laten maken door Klaas van Rosmalen uit Den Bosch. Het beeldje is onder leiding van dok ter Gielen ontworpen. Er zijn 250 beeldjes gemaakt en deze worden, als er na de kerstmarkt nog over zijn, in de verschillende winkels en het VW Hulst ver kocht. Het eerste exemplaar werd door voorzitter Theo Mattheeuws overhandigd aan 'peetvader' W. Gielen. Het tweede beeldje ging naar burgemeester A. Kessen. Reynaert kijkt sluw als een Hul- stenaar en straalt kwaliteit uit. Hij is gespierd en slaat de nagels van zijn poot in de grond. Een vasthouder dus. Kapeliebrug - Het Casino 'Ca sino Euroclub Hulst' in het Zeeuws- Vlaamse Kapellebrug is gisteren op last van de recht bank m Middelburg gesloten omdat daar een verboden kans spel zou worden gespeeld. openbaar ministerie had daar om verzocht nadat een eer der door het OM opgelegde voor- 'opige maatregel -dat er een half )aar niet het spel 'Euro Observa- bon Game' mocht worden ge speeld- door de rechtbank werd getrokken. Destijds bepaalde de raadkamer dat het opleggen van die maatregel een zaak was an de rechtbank en niet van de n,ic'er van justitie. Volgens het M lijkt het Euro Observation ame te veel op het verboden V Golden Ten. Vermoedelijk de dood ingejaagd door een loslopende hond Van onze verslaggever Ossenisse - Een vermoedelijk loslopende hond heeft in Os senisse 52 schapen de dood in gejaagd. Schapenhouder A. Serrarens is daarmee in een klap de helft van zijn fokma- teriaal kwijt. Een schadepost van ongeveer 15.000 gulden. De dode schapen werden in de loop van vrijdag ontdekt langs de Scheldeoever nabij de nol van Ossenisse. De dieren waren ver dronken. Naar de oorzaak wordt .nog gezocht. De feiten moeten zich volgens schapenfokker Ser rarens 's ochtends hebben afge speeld. Vermoedelijk heeft een loslopende hond de dieren in paniek gebracht, waardoor ze in het water zijn gesprongen. Een wandelaar heeft vrijdagochtend een hond, die toebehoort aan een gast van een nabijgelegen cam ping, op de zeedijk zien lopen. Diezelfde hond heeft in het ver leden ook al eens voor proble men gezorgd. „Het kan eigenlijk niet anders dan dat een hond de schuldige is," stelt Serrarens. „Een schaap is bijzonder bang van water. Maar als ze opgedreven worden raken ze in paniek en springen ze er wel in. Zo'n hond hoeft er dan niet per sé tussen te lopen. De dieren kunnen al in paniek raken als hij begint te blaffen." De 52 schapen maakten deel uit van een kudde van 95 stuks fokdieren. Texelse schapen van hoogwaardige kwaliteit. „Dit was mijn fokmateriaal voor vol gend jaar. Dus nu ben ik er de helft van kwijt," aldus de gedu peerde schapenhouder. Serra rens fokt al 25 jaar schapen, maar zegt zoiets nog nooit te hebben meegemaakt. „Het ge beurt natuurlijk wel vaker dat een hond een paar schapen ver wondt of doodbijt. Dan spreek je over een paar duizend gulden schade. Een bedrijfsrisico dat je moet incalculeren. Maar dit is wel wat anders. Als de eigenaar van de hond straks niet goed verzekerd blijkt, blijf ik met een A. Serrarens: „Dit was mijn fokmateriaal voor volgend jaar. geweldige strop zitten." Serrarens benadrukt dat veei mensen niet beseffen wat een hond kan aanrichten onder een schaapskudde. „Op de dijk staan borden dat het vanwege de be weiding met schapen verboden is met honden op de dijk te komen. Maar veel mensen trekken zich daar mks van aan. Het is vaak FOTO CAMILE SCHELSTRAETE nonchalance. Het idee van het zal allemaal wel los lopen. Maar nu zie je wat er van kan komen. Die borden staan daar dus niet voor niks." Ook in Sas van Gent is dit jaar een levende kerststal te bewonderen. Aanstaande za terdag, 17 december, zal deze tussen 11.00 en 16.00 uur op gesteld staan op het Wilhelmi- naplein, nabij het postkantoor. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Ossenisse - Een nog onbekend schip heeft het waterschap Hulster Ambacht opgezadeld met een kostenpost van 50.000 gulden. Het schip is op de Westerschelde over de nol van de Molenpolder bij Ossenisse gevaren en heeft in de dam een gat geslagen van zo'n vijftien meter breed. De dader is verdwenen. De scha- devaring moet in de loop van vorige week hebben plaatsge vonden en werd begin deze week ontdekt. De gebeurtenis deed zich voor vlak bij de plaats waar het schip de Aya II vast liep. Daar kwamen nogal wat sche pen bij te pas en het zou dus kunnen dat toen ook de dam kapot is gevaren. Bij het waterschap Hulster Am bacht probeert men alsnog de dader te achterhalen, zodat de schade verhaald kan worden. De hoop is daar volgens de heer De Kroon van het waterschap ge vestigd op de walradarpost in Terneuzen. „Alle schepen die op de Westerschelde varen krijgen bij de walradarpost een label opgeplakt en vervolgens worden ze gevolgd. De gegevens worden bewaard. We hopen nu dat we medewerking krijgen om uit te zoeken yvelke schepen er vorige week in die buurt zijn geweest." Normaal gesproken hebben schepen bij de nol van Molenpol der niets te zoeken, omdat die een flink eind van de vaargeul verwijderd is. Toch was er in 1983 op nagenoeg dezelfde plaats ook een flinke schadeva- ring. Daarbij ontstond nog een groter gat in de dam dan nu. Evenals nu was ook toen de dader onbekend en kon die uit eindelijk niet meer achterhaald worden. Van onze verslaggever Emmadorp - Het gaspla teau in het oostelijk deel van Saeftinghe is de meest aangewezen plaats voor de bouw van een bezoekers centrum voor het natuur gebied. Dat is de mening van oud schaapherder S. Cleiren, die daarmee de vastzitten de discussie over het be zoekerscentrum wil open breken. De stichting Het Zeeuwse Land schap wil het bezoekerscentrum realiseren bij Emmadorp, maar zowat de gehele bevolking van deze buurtschap is daar tegen in opstand gekomen. De inwoners vrezen voor grote overlast van de te verwachten vele duizenden bezoekers. Met het bezoekers centrum wil het Zeeuwse Land schap de excursiedruk op het natuurgebied verminderen. Het door Cleiren bedoelde gas plateau is circa tien hectare groot. Het ligt ongeveer vier me ter boven het maaiveld en be staat uit opgespoten zand. Een vier kilometer lange leidingsdam verbindt het plateau met de del- tadijk. Deze dam kan volgens Cleiren als veilige aanvoerweg, maar ook als excursiepad wor den gebruikt. De meest aange wezen weg om bij het plateau te komen is een driehonderd meter lange verbindingsweg, maar die wil bij hoog water nog wel eens onder water staan. Vanaf het plateau vertrekt een derde dam die door het natuur gebied richting schaapskooi loopt. Deze dam komt normaal gesproken niet onder water te staan. De dam is volgens Cleiren de meest aangewezen weg om als excursiepad gebruikt te worden, om het gebied te bezoeken met een minimum aan verstoring. Inplanting van het bezoekers centrum op het gasplateau heeft volgens Cleiren als voordeel dat de bezoeker zich meteen in het natuurgebied waant. De locatie ligt bovendien op veilige hoogte en is te allen tijde toegankelijk. Rond het gasplateau is geen en kele accommodatie of bewoning aanwezig, zodat volgens Cleiren niemand door de bouw van een bezoekerscentrum bevoor- of be nadeeld zal worden. Door de dam naar de Noord als excursieweg te gebruiken kun nen de bezoekers volgens Cleiren alle facetten van Saeftinghe te zien krijgen. „Als dan ook de schaapskudde nog terug zou ke ren zou het voor de bezoekers helemaal prachtig zijn." Van onze verslaggever Westdorpe - Er komt geen alge heel parkeerverbod aan een zijde van de Graafjansdijk in West dorpe. Wel komt er een parkeer-1 verbod ter hoogte van Concor dia, omdat de lijnbussen daar problemen ondervinden. De busmaatschappij ZWN had om zo'n verbod gevraagd. De Sasse Welzijnsraad had een ver zoek ingediend om een verbod op de hele Graafjansdijk in te stellen. Volgens de politie doen Zich behalve bij Concordia geen problemen voor, zodat B en W de gemeenteraad voorstellen het verzoek van de Welzijnsraad af te wijzen. Van onze verslaggever Goes - Drie maanden nadat de eerste gemeenten in Zeeland begonnen met ge scheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinaf val is de eerste Zeeuwse gft-compost gereed. Het is een produkt van uitsteken de kwaliteit geworden. Meteen is een monster door een grond-, gewas- en milieu laboratorium geanalyseerd op het gehalte aan organische stof en aan zware metalen, de beperkende factor voor de ma te van gebruik op het land. Uit deze analyse blijkt dat de Zeeuwse gft-compost van pri ma kwaliteit is. De analysere sultaten liggen ruimschoots binnen de normen die voor 'schone' compost zijn opge steld. Zo bedraagt het orga nisch stof gehalte 42 procent. Nu deze resultaten bekend zijn staat volgens de Compos- tering Zeeland niets meer een zinvol gebruik in de weg. in dat kader heeft fruitkweker Buysrogge uit 's Gravenpolder de primeur. Hij is de eerste die de eerste Zeeuwse compost heeft mogen ontvangen. Van onze correspondente Ossenisse - Het was bomvol in het Hof ter Nesse waar vrijdagavond de documentaire in twee delen Het geheim van Ossenisse werd getoond aan medewerkers en genodigden. De documentaire is gemaakt door Hans Heijnen die drie maanden filmopnamen maakte in en rond Ossenisse. Vrijdag bleek dat iedereen nieuwsgierig was, wat hij er van gebrouwen had. De organisatie had vijftig aanwezigen verwacht, er kwa men er ruim 175. De spanning was voelbaar. Het geheim bleek hem te zitten in het feit dat er in Ossenisse twee partijen zijn: de ploeg van het dorpshuis van bur gemeester Bert den Belg en de partij van het café. In het eerste deel van de film werd het af en toe akelig stil. De aanwezigen voelden dat er nogal wat steken onder water gegeven werden en dat leverde toch wat pijnlijke momenten op. Maar de muisstille momenten werden af gewisseld met bulderend gelach. Het publiek genoot. Na' afloop was men het er over eens. Het was een mooi documentaire en het leven in en rond Ossenisse wordt goed weergegeven. Het eerste deel, Het Dallas van Zeeuws-Vlaanderen, schetste het dorpsbeeld en de feesten en eve nementen die in Ossenisse plaatsvinden, inclusief de dans avond en de optredens van Piet Brakman en Ambras. Het tweede deel, De Autochtonen, sprak het publiek enorm aan. Hierin ver tellen de vrijgezellen Fons, Frank en Lieske over vroeger en nu. Die mooie oude tijd en de realiteit van het heden worden haarfijn verteld. Vooral het men selijke aspect trof de gevoelige snaar. De twee documentaires, die alle bei vijftig minuten duren, wor den zondag 8 januari vertoond op Nederland 3. Het eerste deel om 17.00 uur en het tweede deel om 21.00 uur. Sas van Gent - Het stadskantoor in Sas van Gent wordt beter toegankelijk voor gehandicap ten. De buitendeur wordt vervangen door een glazen schuifpui en de binnendeur krijgt een automati sche deuropener. De klantvriendelijke voorzienin gen kosten 19.500 gulden en B en W willen die betalen met geld dat er dit jaar over is van het potje voor de uitvoering van de Wet Voorzieningen Gehandicap ten. Nu er toch geklust wordt, willen B en W bij de entree ook meteen een nieuw tijdregistra tie-systeem voor de ambtenaren aanbrengen. Van onze verslaggever Hulst - Stadswachten die op vrijdagavond in de Hulster binnenstad surveilleren mogen geen enkel risico lopen ver zeild te raken in vechtpartijen en dergelijke. Burgemeester A. Kessen zei dat raadsleden eens te zijn. „Stads- in de commissie financiën naar aanleiding van door W. Kayser (WD) en F. de Vries (onafhan kelijk raadslid). De gemeente wil dat de stads wachten op vrijdagavond wat langer in Hulst vertoeven. Kay ser stelde in de commissieverga dering het niet verantwoord te vinden dat deze mensen dan risi co lopen. Immers, ze zijn er niet voor opgeleid om zich te mengen in eventuele schermutselingen. „Ze hebben ook geen enkele be voegdheid," aldus De Vries. „Maar ze dragen wel een uni form en dat kan reacties oproe pen". Kessen zei het volledig met de wachten mogen beslist niet inge zet worden bij vechtpartijen. Ze hebben louter een signalerende functie. Zodra er wat loos is moeten ze vanop een afstandje via hun portofoon de politie waarschuwen." Kessen wees er op dat er sinds de reorganisatie van de politie meer mogelijkhe den zijn om reservepolitie in te zetten. „Maar als we dat willen doen zullen we daar wel voor moeten betalen." Overigens is het de laatste tijd betrekkelijk rustig op vrijdagavond in de Hulster binnenstad. „Het is nog geen honderd procent," aldus Kessen. „Maar wel een heel stuk beter dan bijvoorbeeld een jaar geleden."

de Stem | 1994 | | pagina 7