'Kinkel zal vandaag opstappen' Braziliaans surfersprotest: Geen bescherming tegen haaien Van Mierlo bloost om begeerte Oostblok AMNESTY WAAKT l JOY Privf ...7 Na lawine van verwijten FDP Rabin, Peres, Arafat bepleiten in Oslo vrede AMNESTY WAAKT Eenzame wolf Doedajev leeft voor Tsjetsjenië iratis telefoonsex voor vrouwen |06-4311 of 4611 I Homosex voor 2 DE STEM BUITENLAND A4 040-571818 013-390290 Je huis in de krant brengt mensen over de vloer. Comeback van 33-toerenplaat Israël en Jordanië openen ambassades Word lid. Bel 06-321 22 50. Opdracht Trots Politie Beveiliging auto's BUITENLAND KORT x 51 |6 25 Winkelmeisje,* h en verlegen op A' Fsex! v.a. 18 jr.! Igpm 1 larde sex 06.97.94"iujT| fen huiver naar wildèl Lwen 1gpm ruige pornn f JRSCHAKELSEX! [7 live naar 'n vrouw jsje thuis doorverbinden! I Em. 06.9779. :l Tel. 01608-36854. Ass. gevraagd. hete sex, nymfomanbl (jwtjes direct apart!! a 34035080 (50cphm) Jinen bellen voor 1p/m l Ifoonsex O6-95951 1 direct O6-95191 contact 06-9845 1 meiden 06-9785 1,- p.m.l Ik off pfoonsex laai eerst 06-320 I voor 2 MAANDAG 12 DECEMBER 1994 pex Jvestie Identen ïk room Jigens-sex ■y Super Inssexueel lek off privé yysex Brabart 06-9735 06-9835 en dan. 325.10 323.36 325.09 327.56 324.16 325.19 329.16 321.36 321.16 325.73 BELLEN Cray 26, 5653 LD Eindhoven Jules Verneweg 114 5015 BM Tilburg Van onze correspondent Frans Lindenkamp Sao Paulo - Een paar honderd sur fers hebben dit weekeinde in de Noord-Braziliaanse kuststad Recife geprotesteerd tegen de laksheid van de autoriteiten, die in hun ogen niets ondernemen om hen te be schermen tegen aanvallen van haaien. In de afgelopen twee jaar zijn alleen al in de deelstaat Pernambuco zestien planksurfers ten prooi gevallen aan de vraatzuchtige beesten. Het jongste inci dent vond vorige week plaats, toen een haai met één flinke hap het linker been van de 21-jarige Claudemilson Lima praktisch geheel amputeerde. De jonge sportman overleed enkele uren later in een ziekenhuis aan zijn verwon dingen. Lima was het tweede dodelijke slachtoffer in evenzoveel maanden tijd. Begin november spoelde het hevig tóe- getakelde lichaam van een surfer aan op een verlaten strand nabij de stad Sao Luis. Voor de manifestanten - die hun surf planken als 'spandoek' meedroegen en het verkeer op de mondaine boulevard Boa Viagem gedurende een half uur stil legden - is de maat nu écht vol. Zij eisen dat de Braziliaanse overheid het voorbeeld van de Verenigde Staten en Australië volgt. Daar heeft de kust wacht op tal van plaatsen onder de waterspiegel voor drukbezochte stran den ijzeren gordijnen laten spannen. Deze netwerken moeten de zwemmers beschermen tegen de agressieve mon sters. Ook wijzen zij erop dat geen enkel strand langs de kust van Pernambuco waarshuwingsborden heeft, die recre anten attent maken op het haaienge- vaar. De demonstranten - een tiental onder hen toonde woedend hun litte kens - dreigen het gemeentehuis te bezetten, indien de autoriteiten geen thuis geven. Biologen - verbonden aan de Federale Universiteit van Pernambucu - vermoe den dat vooral de tijgerhaai verant woordelijk moet worden gehouden voor de bloedbaden. In het volwassen sta dium kan dit beest een lengte van zes meter bereiken. De deskundigen ver moeden dat de haaienpopulatie zich prima thuis voelt op de relatief diepe zandgronden voor de kust bij de stad Recife. hzame hete vrouwen bken anoniem-sexkon- t Bel 06-9511 (75cpm) baren vrouwen 40 jaar eken se<kontakt t350.290.42 (75cpn) buwen van 35 jr er ouder lien direkt-sex. Bel :e zelf Tlis op 06-9604 (75cpn) PPELLIJN eenzame buwtjes zoeken 'n v.jq- Brtje? 06-9530(75cpm) JlONIEME sexdating sël intakt met eenzam? puwen 06-9706(1 OOcpm) /l-VOOR-2* lelie SMkontaktenl! l-320.329.99(75cpm) 1.9870 Lekker live met pllige vrouwen! 1gpm. pk dating en Grieks! Ipe Vrouwen Privelijn! 1.95.23 Direct privé 1 |m. Hier spreken rijpe buwen hete fantasieën in! Jets de "0" dan wordt je doorverbonden. ouwen gratis! 06.95.23. i*95*92 VrouwenGrieks bkker doorgaan! 1 gpm. pm maar, ga door! Joepsexlijn! Live, duo, trio, Vartet 1 gpm. p.320.323.76. Livesex pting.afluisterlijn. >.98.38 De hele.dag Live let een verpleegster! Of |ekem afluisteren! 1 gpm. |ener-Dating 06.32032363 willen Grieks!Bel! i wachten op jou! 1 gpm. lieuwe Rage 06.96.53 preek 'n leuke boodschap Luister naar die van hderen. Vind jij 'n leuk Imand of iemand jou, dan lirect 'n Live Privegesprek. 1 gpm. Vrouwen gratis! puis privé sex 06.9652 lek- ere meisjes hebben be- loefte aan spk maar wel liscreet hun telnr in onze lomputer ze stellen zich lerst voor toets dan 3 v.'n [vegesprek 1 gpm 06.9652 fcex op spannende plekken! 16.320.320.19 pm 1g. In de Juto vrijen we hevig! live met rijpe-dames! Nu lok meeluisteren of groeps lex 1 gpm. 06-320.320.63. |6.320.323.13 Hardlesbii gebruiken de wildste niddelen! Gluur mee! 1gpm Hulpstukkensex 1 gpm. Nieuw! Kies 1. Elektr. en 2 v.handmatig 06-320.325.59 Nieuw 1 gpm 06-320.326.17 Sex in het openbaar! Lift, oilet, trein, bus, tram. iabbel Doorschakel Prive- iox! Meer dan 100 vrou- ven zoeken mannen voor n gezellige spannende iabbel! luister wat hun vensen zijn. Vind je n leuke dan draait onze lomputer hun privé tel.nr. Teheel discreet kun je van lies doen! 1 gpm 06.95.22._ Uw huis op dit formaat m de krant kost meestal minder dan een maand hypotheekrente en verkoopt sneller, want Van onze correspondent Frans Wijnands Gera - Vandaag wordt het aftreden verwacht van Klaus Kinkel als partijvoorzitter van de Duitse liberale FDP. Het is nog onduidelijk of hij ook zijn functie als minister van Bui tenlandse Zaken en vice-bonds- kanselier neerlegt. Op de giste ren (zondag) begonnen bijzonde re partijdagen van de liberalen in Gera, heeft Kinkel een lawine van verwijten over zich heen gekregen, in het bijzonder van Oost-Duitse partijgenoten. Kinkel - bekend om zijn emotio nele uitvallen - stond gistera vond al op het punt zijn functies neer te leggen. Maar hij heeft zich onder andere door Hans Dietrich Genscher laten overha len over dat (eventuele) besluit nog een nachtje te slapen. Vandaag komt in de partijdag een zeer omstreden principebe sluit van een vorige bijeenkomst van de liberalen aan de orde en in stemming. Daarin staat dat (FDP-)ministers niet tegelijk Bondsdagafgevaardigde kunnen zijn. Kinkel is tegenstander van die scheiding en zal dat dan ook als argument voor zijn terugtre den gebruiken. Het bestuur van de FDP wil Kinkel op dit moment niet laten vallen, maar zal hem evenmin tegenhouden, als hij zelf besluit om terug te treden. De meerder heid van de partijdag schijnt er evenwel voorstander voor te zijn, dat hij als minister van Buiten landse Zaken aanblijft. Boe-geroep „In geen twintig jaar heb ik zo'n slechte rede gehoord." Die onge zouten kritiek op Klaus Kinkel was gisteren in het Congrespa leis van het Oostduitse Gera openlijk te horen. De meeste gedelegeerden op de bijzondere partijdag van de FDP konden geen waardering voor hun voorzitter opbrengen en eis ten persoonlijke consequenties. Voor zijn toespraak kwam geen van de meer dan 600 gedelegeer den van zijn of haar stoel om hoog. De moeite niet waard. Een matte, saaie en duidelijk Washington (afp) - De goeie ouwe elpee komt terug. Voor het eerst in lange tijd stijgt de verkoop van 33-toerenplaten weer in de Verenigde Staten. Van de elpee 'Vitalogy' van Pearl Jam gingen in enkele dagen 35.000 vinyl-exemplaren oyer de toonbank en de hip- hopgroep Arrested Develop ment richtte een actiegroep op voor de zwarte plaat. De eerste 'zes maanden van 1994 nam de verkoop van elpees met 80 procent toe, blijkt uit cijfers van de Ver eniging van de Amerikaanse platenindustrie (RIAA). Verscheidene platenmaat schappijen zijn weer de oude vinylschijven gaan drukken. Verscheidene ar tiesten zoals Neil Young, Johnny Cash en Sonic Youth brachten eerst een 33-toerenplaat uit alvorens met een cd te komen. De grote platenmaatschap pijen zijn echter niet onder de indruk. „Er is niet veel Seld te verdienen met de vinylplaat," zei een functio naris van Geffen Records. De liefhebbers, in Amerika althans, nemen echter ook net prijsverschil mee: een 33-toerenplaat kost ruim 18 gulden, een cd 29 gulden. vermoeide Kinkel - zo vlak na de Europese top in Essen - kreeg geen vat op de bomvolle con greszaal. Waar hij kennelijk ap plaus had verwacht bleef dat uit of hoorde hij gelach, boe-geroep en gejoel. De baldadig-strijbare partijdag bracht Klaus Kinkel duidelijk van zijn stuk. Zijn rede werd bijna een fiasco. Ondanks alle zelfkritiek in verband met de reeks dramatische verkie zingsnederlagen van de laatste tijd, bleef en blijft hij voor een groot deel van de partij de zon debok. Van het voorgenomen gezellige samenzijn kwam helemaal niets terecht, omdat het tot in alle hoeken en gaten van het Con grespaleis gonsde van verkapte ruzies, samenzweringen en be schuldigingen. De bijzondere partijdag was bedoeld om de eigen fouten te analyseren en een energieke koers voor de toe komst uit te zetten. Vlagvertoon, na de catastrofale nederlagen bij de jongste verkiezingen. Want de FDP is langzamerhand een partij die alleen nog in de Bodsdag zit, en niet meer in gemeenteraden en de zeer belangrijke deelstaat parlementen. Vooral in oost- Duitsland glijdt de partij hulpe loos en hopeloos af. Tel Aviv/Amman (rtr/afp/dpa) - Zes weken na de ondertekening van hun vredesverdrag hebben Israël en Jordanië gisteren hun ambassades in respectievelijk Amman en Tel Aviv geopend. Daarbij spraken vertegenwoor digers van beide landen de hoop uit dat deze stap leidt tot vrede in het hele Midden-Oosten. In de Jordaanse hoofdstad Am man werd zondagochtend voor de eerste maal de vlag met de davidster gehesen voor de Israë lische missie. De ambassade is voorlopig provisorisch onderge bracht in het Grand Hotel in Amman en een ambassadeur is nog niet benoemd. Ook de nieuwe Jordaanse am bassade is voorlopig in een hotel in Tel Aviv gevestigd. De eerste ambassadeur van het koninkrijk wordt Marwan Muasher, die ook woordvoerder van de Jordaanse delegatie was bij de vredeson derhandelingen met Israël. Hij is echter nog niet in functie. Jordanië is, na Egypte (in 1979), het tweede Arabische land dat een vredesverdrag heeft gesloten met Israël. Via zogenoemde be- langenbureaus onderhoudt Israël op het laagste niveau ook be trekkingen met Tunesië en Ma rokko. Ook Koeweit zou daar voor belangstelling hebben. (ADVERTENTIE) Aandachtig luisterend tijdens de plechtigheid in Oslo: van links naar rechts Arafat, voorzitter Sjersted van het Nobel Comité, Peres, Rabin en nog twee leden van het Nobel Comité. foto epa Oslo (rtr/afp/dpa) - De Israë lische premier Yitzhak Rabin, zijn minister van Buitenland se Zaken Shimon Peres en de leider van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO, Yasser Arafat, hebben zater dag in de Noorse hoofdstad Oslo de Nobelprijs voor de Vrede 1994 gekregem Het drietal ontving de prijs voor hun 'historische' vredesakkoord dat beperkte Palestijnse autono mie in Jericho en de Gazastrook mogelijk maakte. De gouden medailles werden in een officiële ceremonie in het stadhuis van Oslo uitgereikt door de voorzitter van het Noor se Nobel Comité, Francis Sejer- sted. Aan de prijs is bovendien een geldbedrag van zo'n 1,6 mil joen gulden verbonden dat de drie staatslieden moeten delen. „Door de akkoorden kan een einde komen aan de vicieuze cirkel waarin geweld leidt tot geweld en is er een mogelijkheid voor vreedzame co-existentie," aldus Sejersted. Twee maanden geleden werd al bekend dat Ra bin, Peres en Arafat de vrede sprijs zouden krijgen. De drie Nobelprijswinnaars pleitten vervolgens voor ver sterkte inspanningen voor vrede in het Midden-Oosten. Premier Rabin zei dat 'elk alternatief alleen maar slechter is en dat het werk vastberaden moet worden voortgezet, ondanks moordend terrorisme en fanatieke vijan den'. Peres verklaarde te blijven uitzien naar een Midden-Oosten 'zonder oorlog'. „Er is geen an dere keuze." PLO-leider Arafat zei dat 'als de vrede niet wordt versterkt, het hele proces ernaar toe in gevaar kan komen'. Arafat en Peres vervolgden za terdag in Oslo hun beraad over voortzetting van het proces. Centraal stonden de kwestie van het tijdstip van verkiezingen in de autonome Palestijnse gebie den en de verdere terugtrekking van de Israëlische troepen uit bezet gebied. In de Gazastrook protesteerden zaterdag zo'n drieduizend Pales- tijnen tegen de uitreiking van de Nobelprijs aan Rabin, Peres en Arafat. Tegelijkertijd trokken in Jeruzalem honderden rechtse Is raëliërs door het centrum. Ook zij keerden zich tegen de uitrei king zaterdag in de Noorse hoofdstad Oslo. De joodse demonstranten droe gen portretten met zich mee van 101 Israëliërs die volgens hen door Palestijnen zijn gedood sinds de ondertekening van het vredesverdrag tussen Israël en de PLO. Het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina van leider Habbasj riep op tot de demon stratie in de Gazastrok. Habbasj liet in een tijdens de demonstra tie voorgelezen verklaring weten dat de door Israël en de PLO ondertekende akkoorden de 'zio nistische bezetter' dienen. Door ftnze correspondent Bert Schampers Essen - „Ik bloosde bij het aanschouwen van zoveel be geerte. Daaraan kun je een gevoel van eigenwaarde ont lenen." Minister van Buitenlandse Za ken Hans van Mierlo toonde zich zaterdag in Essen zeer on der de indruk van het 'gepassio neerde verlangen' van de Oos- teuropese landen om bij het 'echte' Europa te horen. De strategie voor toetreding van Polen, Tsjechië, Slowakije, Hongarije, Bulgarije en Roeme nië, waarover de regeringslei ders van de Europese Unie het in Essen eens werden, was een van de schaarse hoogtepunten van een top, die uitblonk in het doorschuiven van allerlei moei lijke kwesties, zoals Europol en de Spaanse vis. Na afloop gaf bondskanselier Kohl van gastheer Duitsland toe dat niet alle ambities, die er bij het begin van het Duitse voorzitterschap waren, zijn waargemaakt. Als oorzaak voor dit falen noemde hij de verkie zingen in zijn land. Volgens Ko hl is het niet ideaal het roule rend voorzitterschap van de Eu ropese Unie te combineren met nationale verkiezingen. Kohl, hier in gezelschap van EU-voorzitter Delors: 'Voorzit terschap niet te combineren met nationale verkiezingen'. foto epa Duitsland had zichzelf een half jaar geleden eigenlijk maar één belangrijke opdracht meegege ven, namelijk de weg bereiden voor het EU-lidmaatschap van de Midden- en Oosteuropese landen. Dat dit een langdurig proces is met grote financiële consequenties, dat stond al lang vast. Misschien had Kohl vooraf méér toezeggingen willen doen dan wat nu een spoorboekje zonder aankomsttijden is ge worden. Polen en Hongarije toonden zich teleurgesteld dat in het slotdocument van de top geen streefdatum was opgenomen voor hun lidmaatschap. De Eu ropese leiders hebben dat zorg vuldig vermeden. In Essen is op het hoogste niveau dan wel de eerste stap gezet naar een EU van meer dan twintig lidstaten. Maar hoe deze Unie vorm moet krijgen, dat zal in grote lijnen worden bepaald in 1996 wan neer de Europese verdragen worden herzien. Pas daarna kan opnieuw worden onderhandeld met nieuwe lidstaten. De regeringsleiders van de Mid den- en Oosteuropesé landen en hun ministers van Buitenlandse Zaken gingen zaterdag deson danks glunderend van trots op de foto met de prominenten van de huidige EU. Het podium in Essen bezweek bijna onder het politieke gewicht van dit heren gezelschap. De toekomst zal le ren wat dit historische familie portret waard is en of het een plekje verdient in de ere-galerij van de naoorlogse Europese ge schiedenis. Uiteindelijk draait het toch om de centen en de vraag: hoe fi nancieren we dit allemaal? Op aandringen van Nederland be sloot de Europese raad in Essen alvast tot een onderzoek naar wat de uitbreiding betekent voor de nationale begroting van de lidstaten. In de huidige om standigheid zou uitbreiding met zes landen een verdubbeling van de EU-begroting noodzake lijk maken, van 150 miljard nu naar 300 miljard gulden. In de ongezonde lucht van het Ruhrgebied, ooit de krachtige en soepel draaiende motor de Duitse economie, stonden 8.000 politiemensen in voor de veilig heid en en ongestoorde verloop van de Europese top. Het ten- toonstellingencomplex in Essen was voor een kapitaal vertim merd om het de regeringslei ders, delegaties en de paar dui zend journalisten naar de zin te maken. Die organisatie en het almaar groter wordende media-circus gaven deze Europese top in Es sen uiteindelijk meer gewicht dan het verdiende. Terwijl een betoging in het centrum van Essen tegen de kosten voor dit Europese samenzijn en het toe nemende misbruik van Europe se belastinggelden door de poli tiemacht in de kiem werd ge smoord, besloten ironisch ge noeg de staats- en regeringslei ders de strijd tegen fraude en verspilling van EU-middelen op te voeren. Hypocriet tot slot is een Duits voorstel voor een Europese maatregel om elke nieuwe auto in de Unie verplicht uit te rus ten met een systeem dat de motor blokkeert bi] diefstal. De machtige Duitse automobiel producenten hebben een derge lijke effectieve en simpele voor ziening steeds tegen gehouden. Pas nu autobezitters in Duits land sinds enkele jaren steeds vaker het slachtoffer zijn van de georganiseerde criminaliteit, komen er alsnog maatregelen in Europees verband. Het symboli seert een beetje hoe Europa in elkaar zit. Namibische president wint verkiezingen Windhoek - President Nujoma van Namibië en zijn SWAPO- partij hebben een verpletterende overwinning behaald in de presidents- en parlementsverkiezingen van afgelopen woensdag en donderdag, zo bleek zaterdag uit de eerste officiële uitslagen. Toen 92 van de 95 kiesdistricten waren geteld, stond SWAPO volgens de kiescomissie op 70,1 procent en haar voornaamste rivaal, de Democratische Turnhalle Alliantie (DTA), op 22,51. Nujoma had toen 70,18 procent van de stemmen voor het presidentsambt, zijn rivaal Muyongo 27,01. Bergwandelaars komen om in lawine Appenzell - Een sneeuwlawine in Oost-Zwitserland heeft giste ren 10 bergwandelaars bedolven. Zes van hen wisten zich te bevrijden, drie mannen en een vrouw slaagden daar niet in. Reddingswerkers hebben hun lichamen uitgegraven, aldus de politie. Het ongeluk gebeurde op de helling van de 2500 meter hoge berg Saentis. Coalitie splinterpartijen Slowakije rond Bratislava - Na tien weken touwtrekken heeft de voormalige Slowaakse premier Vladimir Meciar gisteren met linkse en rechtse splinterpartijen een akkoord gesloten over een nieuwe coalitieregering. Het wordt de derde regering-Meciar. Als leider van de populistische Beweging voor een Democratisch Slowakije (HZDS) ondertekende Meciar een coalitieovereen komst met leiders van de radicale linkse Arbeiderspartij (ZRS) en de extreemrechtse, nationalistische Slowaakse Nationale Partij (SNS). Maandag wil de met de regeringsformatie belaste Meciar aan president Michal Kovac de lijst van kabinetsleden voorleggen. De nieuwe regering steunt op 83 van de in totaal 150 zetels in het parlement in Bratislava. Libanon: Soldaat en 4 Palestijnen gedood Marjayoun - Minstens één Israëlische soldaat is gisteren in het zuiden van Libanon door een bomaanslag om het leven geko men. In de schietpartij met het Isrëlische leger die op de aanslag volgde, vonden vier Palestijnen de dood. De bom was geplaatst door de pro-Iraanse beweging Hezbollah. Het explosief ging af toen een Israëlische patrouille het plaatsje Marjayoun in de door Israël ingestelde veiligheidzone in Zuid- Libanon passeerde. Drie soldaten raakten gewond door de explosie. De Israëlische soldaten openden het vuur op leden van de Hezbollah en doodden vier Palestijnen. Noodlanding vliegtuig na explosie Tokyo - Een passagiersvliegtuig van Philippine Airlines heeft gisteren na een bomaanslag een noodlanding gemaakt op het vliegveld van Okinawa. Een van de 302 Inzittenden kwam hierbij om het leven, tien passagiers raakten gewond. Het gaat om Japanners. De Filipijnse moslimgroepering Abu Sayyaf heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag later opgeëist. Het Vliegtuig was op weg van Manila naar Tokyo. Zeven moslim-extremisten Algerije gedood Algiers - Algerijnse veiligheidstroepen hebben zeven moslim guerrillastrijders gedood, onder wie een die zondag een echtpaar en hun kind in gijzeling had genomen. Het jongste geweld begon toen een gewapende moslim in de westelijke stad Souidania een lid van de veiligheidstroepen doodschoot. Hij vluchtte een huis in en nam de drie bewoners in gijzeling. Troepen bestormden later de woning, schoten de fundamentalist dood en bevrijdden de ongedeerd gebleven gijzelaars. Zes fundamentalisten kwamen om het leven bij operaties van veiligheidstroepen in de westelijke stad Oued Berkeche, 415 km van Algiers. Drie extremisten werden verdacht van betrokken heid bij verscheidene moorden. President Turkmenistan wint verkiezingen Asjchabat - Verkiezingen voor een nieuw, kleiner parlement in de Centraalaziatische republiek Turkmenistan hebben, zoals verwacht, een overwinning voor de 'communistische' president Saparmoerad Nijazov opgeleverd. Er waren 50 kandidaten voor 50 zetels, bijna allen van Nijazovs Democratische Partij. Volgens de voorzitter van de kiescommissie, Aleksandr Dodon- ov, is het 'zeer waarschijnlijk' dat ze alle 50 in het parlement komen. Sommige kandidaten haalden zelfs 99,8 procent van de stemmen in hun district. Twee uur voordat de stembussen sloten, had 98,3 procent van de twee miljoen kiezers zijn stem al uitgebracht. Dit soort percentages werden in de communistische tijd ook gehaald. Nijazov leidt Turkmenistan sinds 1985, toen hij leider van de communistische partij werd van de toenmalige Sovjetrepubliek. Den Haag (anp) - „We moeten leven als de wolf, trots en eenzaam." Dzjochar Doedajev heeft deze stelregel doorge voerd in het onafhankelijke Tsjetsjenië; tot op de vlag van het bergstaatje, waarop een wolvekop prijkt. Gisteren stuurde de Russische president Jeltsin zijn troepen naar het gebied om de Tsjetsj eense afscheiding terug te draaien. De Tsjetsjenen hebben een reputatie als krijgshaftig volk hoog te houden, en Doeda jev doet daar dan ook aan mee. „Hij is een patriot op het fana tieke af," zegt zijn dochter. Volgens Moskou is het onafhan kelijke Tsjetsjenië één groot roversnest. Wie Doedajev ziet met zijn gleufhoed, krijtstreep- jespak en dunne snor, zou hem inderdaad aanzien voor een ele gante Siciliaanse maffioso. Maar de laatste tijd is hij vooral te zien in zijn generaalsuniform, klaar om zijn land te verdedigen. Doedajev is getekend door de geschiedenis van zijn volk. Hij werd geboren in 1944, het jaar dat Stalin besloot alle Tsjetsje nen te deporteren omdat ze met de nazi's zouden heulen. Van de 800.000 verdrevenen stierven er onderweg 239.000. De eerste 13 jaar van zijn leven bracht Doedajev als balling in Kazachstan door, totdat de Tsjetsjenen naar hun land moch ten terugkeren. Volgens zijn dochter had hij gezworen dat hij zich zou wreken op Rusland. Zijn levensdoel werd de onaf hankelijkheid van Tsjetsjenië. En om dat te bereiken meldde hij zich aan bij het Sovjet-leger. Met lede ogen moest Moskou toezien hoe hij de afgelopen drie jaar protestbetogingen, moord aanslagen en gewapende aanval len van de oppositie wist te over leven. Als het aan Doedajev ligt, hebben de Russen nog zeker een jaar met hem te maken: „Mijn mandaat loopt in 1995 af, tot die tijd ben ik de rechtmatige presi dent." (ADVERTENTIE) Word lid. Stuur deze bon in een envelop (postzegel hoeft niet, mag wel) naar: Amnesty International, Antwoordnummer 10840, 1000 RA AMSTERDAM. Of bel 020 - 626 44 36 (overdag). De bijdrage is 52,50 per jaar. Ben je jonger dan 19, dan betaal je 17,50. IK word nü lid. Voorl:Naam: Straat: Postc./plaats: Geboortedatum:. _m/v

de Stem | 1994 | | pagina 5