er 'Wöltgens geen fractievoorzitter' Hij komt! 06-8877 79° Voormalig CD A-dissident Scholten wil voor PvdA in senaat tmmsws KRO 'bezet' de brug bij Grave Ac Beter maar duurder 'Paars niet exporteren naar de derde wereld' uw profiteer korting A2 DE3 STEM BINNENLAND A3 PvdA-voorzitter Rottenberg bij presentatie kandidatenlijst Eerste Kamer: Verhoging van collegegeld in etappes DE STEM COMMENTAAR Controle: 21 dronken rijders Pax Christi zwaait Ernst en Schmitz uit Twee gewonden busongeluk naar huis BINNENLAND KORT KNIPKORTING VAN JAC.HERMANS OP MAANDAG, DINSDAG EN WOENSDAG Rundergehakt :MBER 1994 ter een kaars aan te steken rsternis te vervloeken, hinese spreekwoord heeft International geïnspireerd iezen van haar beeldmerk; met het prikkeldraad er e Sané FOTO AP een paar Europese mach- Mijn vader moest onder m in de Tweede Wereld- uitsers te vechten. Mijn eft in de Eerste Wereld- fde gedaan. Je kunt in enden en duizenden gra- n Senegalese soldaten die .kende, verre, patrie zijn r een internationale wet echten die zegt dat iedert en dezelfde rechten heeft. in Europa kan nog men- a zomaar naar een front lijk, er blijven conflicten, p de wereld neemt toe en st van de Derde Wereld ls je de zaken vanuit een rspectief bekijkt hebben eel vooruitgang geboekt." ar geleden was marteling n geaccepteerd als onder- juridische systeem. Dood- s. Dat verandert allemaal. en proberen die evolutie e maken. Daarom is het ook zo belangrijk dat nu gen een man als Savimbi dat hij geen kinderen moet r. gelden hadden de gene- 'ns-Amerika toch volstrekt rotesten. Nu schermen lan- bia of Peru met een grote nbureaucratie om hun chermen - ook al doden ze nog steeds hun burgers. egeringen die de mensen- treden zijn tegenwoordig inp ing door de internationale linie gedrukt. Het maakt 1 in vele landen gelukkig iter." MAANDAG 12 DECEMBER 1994 Den Haag (anp) - Het gewe zen cd A-kamerlid Jan-Nico' Scholten doet voor de tweede achtereenvolgende keer een gooi naar een PvdA-zetel in 'de volgend jaar te kiezen nieuwe Eerste Kamer. Scholten is op de zaterdag vast gestelde concept-lijst door de PvdA-top een vijftiende plek toegedacht. Dat biedt een gerede kans op een verkiesbare plaats. Het PvdA-congres velt op 21 januari een definitief oordeel. Scholten opteerde ook bij de vorige verkiezingen voor de Eer ste Kamer, van 6 maart 1991, voor een senatorzetel maar maakte uiteindelijk geen schijn van kans. Scholten, thans voor zitter van Vluchtelingenwerk Nederland, redde het toen niet in een poging via een van de PvdA- gewesten een verkiesbare plaats te bemachtigen. De gigantische electorale dreun voor de sociaal democraten bij de Statenverkie zingen resulteerde vervolgens in een teruggang van 26 naar 16 zetels in de Eerste Kamer. Scholten trad begin jaren '80 met veel misbaar samen met compaan Stef Dijkman uit het CDA. Hij maakte sinds septem ber 1970 deel uit van eerst de ARP-club en later de christen democratische fractie in de Tweede Kamer. Een knallende ruzie met de rest van de frac tie(top) over de plaatsing van de kruisraketten in ons land, alsme de verlaging van de sociale uit keringen en ambtenarensalaris sen, leidde op 8 december 1983 tot het vertrek van Scholten en Dijkman uit de CDA-fractie. Tot grote woede van toenmalig fractieleider Bert de Vries en partijvoorzitter Piet Bukman stelden Scholten en Dijkman hun zetels niet beschikbaar, maar vormden de fractie 'Stef en Ik'. In april 1985 hield 'Stef' het na een mislukt avontuur van hun nieuwe Basisbeweging voor Vre de en Solidariteit voor gezien en stapte bij wijze van parlementair unicum over naar de toenmalige PPR. Scholten bleef tot aan de verkiezingen van mei 1986 als eenmansfractie over en meldde zich vervolgens aan als lid van de PvdA. Scholten is overigens de tweede ex-overioper die voor de PvdA verkiesbaar staat voor de Eerste Kamer. Voormalig PPR-kamer- lid Erik Jurgens staat genoteerd voor de elfde plek op de con cept-lijst. Hij stapte na zijn PPR-periode en een periode als NOS-voorzitter over naar de Pv dA en verwierf vervolgens na mens die partij in 1986 een plaats in de Tweede Kamer. Ju rist en staatsrechtdeskundige Jurgens was bij de kamerverkie zingen van mei dit jaar niet herkiesbaar. Van onze Haagse redactie Amsterdam - PvdA-partijvoorzitter Felix Rottenberg vindt het beter als Thijs Wöltgens geen voorzitter wordt van de. pieuwe PvdA-fraetie in de Eerste Kamer. Rottenberg noemt het 'verwar rend' als Wöltgens, die fractie voorzitter was in de Tweede Ka merfractie van de PvdA, bij zijn overstap ?aar de Eerste Kamer meteen fractievoorzitter zou worden.,' Volgens Rottenberg vergt "het burgemeesterschap van Ktfkrade ook de nodige tijd' van Völtgens, die de Tweede Kamer eind augustus verliet. Rot/enberg luidde het vertrek va)< Wöltgens uit de Tweede Ka- n«r vorig jaar in. In september 1)93 twijfelde de partijvoorzit tér openlijk over de terugkeer van fractievoorzitter Wöltgens, Van onze Haagse redactie Den Haag - Het collegegeld wordt de komende jaren geleide lijk verhoogd tot 3250 gulden per jaar. Dit studiejaar bedraagt het col legegeld nog 2150 gulden. Dat wordt volgend jaar 2250 gulden, in 1996 2750 gulden en vanaf 1997 3250 gulden per jaar. Dat levert een besparing op van 400 miljoen gulden per jaar. Ouders van studenten met een belast baar inkomen tot 60.000 gulden krijgen deze verhoging weer ge compenseerd via de aanvullende beurs. Die compensatie kost 200 miljoen. Per saldo bespaart het kabinet vanaf 1997 jaarlijks 200 .miljoen. die daarop zelfs overwoog om meteen op te stappen. Wöltgens staat vijfde op de kan didatenlijst voor de nieuwe Pv- dA-fractie in de Eerste Kamer. Deze lijst werd afgelopen zater dag gepresenteerd en wordt door het PvdA-congres in Maastricht op 4 maart vastgesteld. De PvdA heeft nu zestien zetels en hoopt door middel van de Statenver kiezingen van 8 maart twintig zetels te halen. De nieuwe lijst wordt aange voerd door Kamervoorzitter Herman Tjeenk Willink. Hij is een van de slechts vier senatoren die terugkeert. Tweede op de lijst staat senator Joop van den Berg, die volgens Rottenberg ge schikt is om voorzitter van de nieuwe fractie te worden. De huidige fractievoorzitter Ger Schinck, burgemeester in St.Michielsgestel, is geen kandi-, daat voor een nieuwe termijn. Opvallende namen op de kandi datenlijst zijn de oud-staatsse cretarissen Job Cohen (zesde) en Elske Ter Veid (tiende). Cohen bedankte voor een post in het nieuwe kabinet. Ter Veld werd vorig jaar door de PvdA-fractie tot aftreden gedwongen vanwege een gebrek aan communicatie. Volgens Rottenberg mag de kan didatuur van Ter Veld be schouwd worden als een morele genoegdoening van de PvdA aan Ter Veld. Een andere opvallende nieuweling is oud-CDA-kamer- lid Jan Nico Scholten. De voor zitter van Vluchtelingenwerk staat vijftiende op de kandida tenlijst. STUDENTEN BETALEN de hoge rekening voor het doorbreken van de impasse tussen minister Ritzen en de universiteiten en hogescholen. Want de bezuinigingen op dat hoger onderwijs worden via een forse verhoging van de collegegelden groten deels afgewenteld op de studenten, cq hun ouders. De studenten voelen zich verraden door universiteiten en hogescholen. Begrij pelijk - wekenlang trokken zij immers gezamenlijk ten strijde tegen de 'onaanvaardbare' aanslag van 500 miljoen op het hoger onderwijs. Het resultaat is niettemin een knappe prestatie van Ritzen: de paarse plannen om een half miljard te schrappen op het hoger onderwijs, bedacht op een achternamiddag in augustus, zijn voor deze kabinetsperiode volledig van tafel. Sterker nog, universitei ten en hogescholen krijgen tussen 1998 en 2000 vijfhonderd miljoen om reorganisaties zo soepel mogelijk te laten verlopen. Die reorganisaties zijn het onherroepelijke gevolg van een ingrijpende hervorming van het hoger onderwijs. De uniforme studieduur gaat op de helling, studenten gaan in de 21ste eeuw gemiddeld een half jaar korter studeren en de verscheidenheid in opleidingen wordt groter. Dat alles moet ervoor zorgen dat de overheidsbijdrage aan het hoger onderwijs op termijn jaarlijks tweehonderd miljoen gulden lager wordt. Als uitkomst van het akkoord nemen de studenten nog eens 400 miljoen (naast de één miljard op de studiefinanciering) extra .voor hun rekening. Volgens Ritzen verdedigbaar, omdat met de voorgenomen hervorming de kwaliteit van het onderwijs verbe terd wordt. Maar die hervorming zal pas na de eeuwwisseling haar beslag krijgen, terwijl de studenten al vanaf 1996 meer moeten betalen. °ie rekening loopt bovendien nog fors op vanwege de invoering van de prestatiebeurs in 1995. Dat betekent dat zij geld moeten lenen om te studeren. Die lening wordt achteraf deels omgezet in een beurs als blijkt dat studenten snel genoeg en voldoende studieresultaten hebben geboekt. In wezen introduceert Ritzen een verkapt leenstelsel. Maar de wijze waarop - via het uitkleden van het 'oude' beurzenstelsel - js dubieus. Studenten weten nu absoluut niet meer waar ze aan oe zijn. Het zou eerlijker van Ritzen zijn om nu meteen een teenstelsel in te voeren. Op zich is zo'n stelsel verdedigbaar, want het is billijk om mensen die dank zij een studie een goed aetaalde baan krijgen, daarvoor een prijs te vragen. (ADVERTENTIE) Haarlemmermeer (anp) - In een gezamenlijke actie hebben de politie Haarlemmermeer, het Korps Landelijke Politiediensten afdeling Randstad en justitie Haarlem in de nacht van zaterdag op zondag bij 21 automobilisten geconstateerd dat zij te veel hadden gedronken. Zij kregen allen een dagvaarding uitgereikt. De actie werd uitgevoerd tussen negen uur 's avonds en vier uur 's ochtends, op diverse lokaties in de Haarlemmermeer. Vijftig mensen van politie en justitie namen eraan deel. In totaal werden 2710 voertuigen gecontroleerd. Acht overtreders kregen een transactie van 320 gulden aangeboden, in het kader van het lik-op-stuk-beleid bood justitie zeven personen een transactie van 600 gulden aan en twee een van 800 gulden. Van vier mensen werd het rijbewijs ter plaatse ingenomen, één automobi list werd ingesloten, omdat hij weigerde zijn identiteit bekend te maken. Alle overtreders kregen een dagvaarding mee naar huis. Indien zij de boetes niet betalen, zullen zij in maart volgend jaar voor de rechter moeten verschijnen. DE NlHl'WE TELEKADO-BEWAARGIDS. Let deze week extra op uw brievenbus. Want vandaag of morgen kunt u de nieuwe TELEKADO-Bewaargids ontvangen met meer dan 160 originele ideeën om iemand anders te verrassen. Voor u het weet is er weer zo'n moment om uw familie, vrienden of kennissen met een TELEKADO te verblijden. Bijvoorbeeld bij een jubileum, een verhuizing of een verjaardag. U hoeft alleen maar even te bellen. Wij regelen dan dat uw cadeau feestelijk wordt ingepakt en van uw persoonlijke boodschap wordt voorzien. Waarna wij het binnen 24 uur op het door u opgegeven adres bezorgen, waar ook in Nederland. Heeft u volgende week nog geen TELEKADO-Bewaargids ontvangen, vraag hem dan meteen gratis aan. Bel: 06-8877 (20 ct. per minuut) TELEKADO. De leukste manier om iemand anders te verrassen! Bisschop Ernst en staatssecretaris Schmitz nemen afscheid van Pax Christi Nederland. foto anp Van onze redacteur geestelijk leven Utrecht - De beoogde vernieuwing van de Nederlandse buitenlandse politiek mag zeker niet inhouden, dat er minder geld wordt uitgetrokken voor ontwikkelingssa menwerking. Want dat zou het paard achter de wagen spannen betekenen. Die vernieuwing mag evenmin inhouden, dat ontwikkelings samenwerking een 'paarse mentaliteit' gaat exporteren naar het zuidelijk halfrond. Want daar is religie nog wel degelijk een belangrijk ele ment in het geheel van de samenleving. Beide geluiden kwamen zater dag in Utrechtse Pieterskerk naar voren op een forum van Pax Christi Nederland. Het forum ging over vernieuwing van de buitenlandse politiek en de rol van kerken en kerke lijke organisaties daarin. Met het forum, een muziekuit voering en een receptie nam Pax Christi afscheid van bis schop H. Ernst die 17 jaar lang voorzitter is geweest van deze katholieke vredesorgani satie, en van staatssecretaris Elizabeth Schmitz van Justi tie, die acht jaar lang vice- voorzitter is geweest. Mgr. Ernst wordt opgevolgd door bisschop drs. A. van Luyn van Rotterdam. Zater dag heeft ook de eerste moslim zijn intrede gedaan in de be- stuursgelederen van Pax Chri sti: de 31-jarige Coskun £örüz, consulent bij het Am sterdamse Centrum voor Bui tenlanders en voorzitter van de Bijzondere Leerstoel Islam aan de Universiteit van Am sterdam. De staatssecretaris die nu het vluchtelingenbeleid onder haar hoede heeft, werd eraan herinnerd dat zij ais vice- voorzitter van Pax Christi haar voorganger Kosto uit drukkelijk had gevraagd om veel meer Bosnische vluchte lingen in ons land op te ne men. Of zij daar nu liever niet aan herinnerd wilde worden, luidde de vraag. „Als het goed is," antwoordde zij, „blijft men mij achtervol gen met wat ik vroeger bij Pax Christi gezegd en gedacht heb. Mijn idealen zijn echt niet verdwenen. Het liefst zou ik tegen iedereen willen zeggen: kom allemaal binnen, we heb ben plaats en kansen voor u. Maar dat is niet zo. Ik zal dus wel eens dingen moeten doen die me pijn en moeite kosten." Op het forum kwam ook uit-, voerig aan de orde dat er in de hele samenleving nog veel te weinig is nagedacht over alle voors en tegens en de effecten van VN-vredesoperaties. De laatste handeling van mgr. Ernst als voorzitter van Pax Christi was zaterdag dan ook de ondertekening van het for mele verzoek aan de Katho lieke Universiteit Nijmegen tot oprichting van een bijzon dere 'Pax Christi'-leerstoel voor 'Beleidsmatige en inter- nationaal-rechterlijke aspec ten van VN-operaties' bij de Faculteit der Beleidsweten schappen. De theorievorming van VN- operaties moet wetenschappe lijk hoognodig ontwikkeld worden, want ondanks het toegenomen aantal operaties in de afgelopen jaren verkeert dit instrument van conflictbe heersing in de wereld nog al tijd in een experimenteel sta dium. Een Duitse soldaat staat zon~ dag op de brug over de Maas bij Grave. De brug was het hele weekend afgesloten voor verkeer omdat de KRO opna men maakt voor de serie De Bospartizanen. foto anp Utrecht (anp) - Van de vijf ernstig gewonden van het busongeluk in Duitsland die waren opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU) zijn er twee naar huis gestuurd. Zowel zij als de drie achterblij vers in het calamiteitenhospitaal maken het volgens een woord voerster van het ziekenhuis vrij goed. Psychisch hebben de slachtoffers nog veel te verwer ken, maar dat geldt eigenlijk voor heel Elburg, waar de slachtoffers vandaan komen, al dus de woordvoerster. Of de vijf gewonden in het Duit se ziekenhuis waar zij lagen de gevreesde ziekenhuisbacterie mrsa hebben opgelopen, is pas vandaag of morgen vast te stel len. Het is in Nederlandse zie kenhuizen gebruikelijk dat pa tiënten, die in een buitenlands hospitaal hebben gelegen, wor den geïsoleerd en onderzocht op de mogelijke aanwezigheid van de bacterie. De bacterie kan bij mensen met een verzwakt af weersysteem voor gezond heidsproblemen zorgen. De inzittenden van de veronge lukte Nederlandse bus waren le den van een koor uit Elburg. In Duitsland zijn twee zwaarge wonden achtergebleven. De stof felijke overschotten van de zes ongekomen koorleden worden niet eerder dan dinsdag naar ons land overgebracht. Kinderjury kiest dagbladfoto '94 De persfoto 'Noodsprong van stier in publiek' is zaterdag door de Kinderjury van de Nederlandse dagbladen gekozen tot krantenfoto van het jaar. De foto werd gemaakt door de Spaanse fotograaf Julio Munoz. Tbc asielzoekers door slechte ventilatie Nijmegen - Gebrekkige behuizing met slechte ventilatie en weinig daglicht heeft bijgedragen aan de snelle verspreiding van tuberculose (tbc) onder asielzoekers in het Nijmeegse pre-op- vangcentrum Waalhaven. Ook de trage opsporingsmethode is een oorzaak. Tot die conclusies komt longarts en sociaal-genees kundige J. van Loenhout-Rooyackers, werkzaam bij de GGD in de regio Nijmegen. Het onderzoek is zaterdag gepubliceerd in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. In de periode november '93-april '94 zijn 928 aspirant-asielzoe kers opgevangen op drie cruiseschepen. De vakantieboten zijn niet geschikt voor permanente bewoning en bieden ieder normaal plaats aan ongeveer 100 mensen. Van Loenhout consta teert dat de ventilatie op de boten slecht was; zowel in de slaaphutten als in de eetzaal. Uiteindelijk is bij vier mensen open tbc geconstateerd. Zestien mensen, onder wie 14 medewer kers, raakten daardoor geïnfecteerd. 'Geef dieren plaats in grondwet' Utrecht - Dierenmishandeling is nog beter aan te pakken, als in de grondwet komt te staan dat dieren eigenwaarde hebben en als levend wezen gerespecteerd moeten worden. Tweede-Kamer lid B. van den Bos (D66) zei dit zaterdag in Utrecht, waar de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren hem be noemde tot Dierenbeschermer van 1994. Hij deelt de titel met het Eerste-Kamerlid T. Pitstra van GroenLinks. Van den Bos zei dat de mens tweeslachtig is als het gaat om de gezondheid en het welzijn van dieren. „Het principe dat dieren als levend wezen gerespecteerd moeten worden, wordt wei erkend in de wet voor 'gehouden dieren'. Maar het hoort natuurlijk evenzeer thuis in de flora- en faunawet. Bejaarde dieren en uitheemse soorten hebben net zo goed hun eigenwaar de." Om daar niet steeds opnieuw over te hoeven discussiëren, wil Van den Bos dat er een passage over dieren komt.in de grondwet. Bisschoppen: Huwelijk zeer waardevol - Utrecht - Met een lied van Huub Oosterhuis besluiten de Nederlandse bisschoppen hun herderlijk schrijven over het huwelijk. Daarin benadrukken ze het sacramentele karakter van het huwelijk. 'In God verbonden', geschreven in het kader van het Internationaal jaar van het gezin, wordt deze week in alle parochies verspreid. De bisschoppen willen geen schets van de situatie van het huwelijk in Nederland presenteren. „Hoewel we weten dat er in onze samenleving ook problemen zijn rond het huwelijk - scheidingen, gebroken gezinnen, geweld in het huwelijk -, concentreren we ons hier op de geloofsachtergronden. We willen aantonen dat de rijkdom van ons geloof veel kan betekenen voor gezinnen." Vijf winnaars Poetry Park Poëzieprijs '94 Rotterdam - Vijf dichters hebben gisteren de Poetry Park Poëzieprijsvraag van 1994 gewonnen. Zij mogen als beloning op 11 juni in Rotterdam, tijdens het festival Poetry Park, voordra gen uit eigen werk. De winnaars zijn de Turkse Nurten Dogan met haar gedicht Biz, de Ghanees K. Osei-Boahene met The gifted linguist, de Marokkaan Mahjoub Benmoussa met Vrouw uit Meknes, de Surinamer Guiliaume Pool met Ze zullen nooit weten waarom en de Amerikaan Steven Daniels met Inside Blues. Hun werken waren volgens de jury het beste op het gebied van originaliteit, zeggingskracht en taalgebruik. De organisatoren van de prijsvraag zijn de Rotterdamse Kunst stichting, de Stichting LIFT en de Stichting Kunstzinnige Vorming Rotterdam. Zij beogen door de wedstrijd inzicht krijgen in de kwaliteit van dichters uit andere culturen. Douane vindt Ghanees cultureel erfgoed Rotterdam - De douane in Rotterdam-Botlek heeft in een container, afkomstig van het onder Liberiaanse vlag varende schip Kuhawa, voorwerpen gevonden die "behoren tot het culturele erfgoed van de West-Afrikaanse staat Ghana. Een groot deel van de lading had niet uit dit land geëxporteerd mogen worden, zo meldde de Ikon-radio. De lading was bestemd voor een Nederlandse kunsthandelaar. Bij de lading trof de douane onder meer een servies aan, dat afkomstig is uit een koningsgraf. Volgens de Afrika-conservator van het Tropenmuseum in Amsterdam Harry Leyten zijn de schalen illegaal opgegraven en hadden ze het land nooit uit gemogen. Hoe hoog de marktwaarde van de goederen is, wilde Leyten niet zeggen. (ADVERTENTIE) Wederom deze week extra knipkorting bij Jac.Hermans. Met de inlevering van deze advertentie ontvangt u op maandag, dinsdag of woensdag nog eens ƒ7.00 extra profiteerkorting op een kilopakket rundergehakt. Dal is nog n's profiteren! I per pakket circa 1000 gram I Normaal 14.99 BAA L NU SLECHTS f W Bel voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans winkel: 02154-83333 Deze aanbieding is geldig van: 12 dec. t/m 14 dec. 1994 Tegen inlevering van deze advertentie. Alleen geldig op maandag^ dinsdag en woensdag

de Stem | 1994 | | pagina 3