DE STEM Bergkamp blijft lekker verkopen Succesvol debuut voor "Wolfman' lekuur Jm Dertig piek verloren en nog geen bal geraakt 6Schoppen heeft tegen Ajax geen enkel nut' rzekeringsbank waren erzekeringsbank Ham 'Er heeft zich nog nooit een club bij mij gemeld' Van Vossen lost Taument af bij Oranje B Louis van Gaal hekelt beleid bij PSV Goud en brons voor Seriese Publiek en pers in Engeland sluiten John de Wolf nu al als held in de armen 1994 X 53 enpensioen laarspensioen ensioen) 3ER AFSPRAAK 5TRAAT 5», TERNEUZEN Huur uw persi vrachtwagen bi. .(Bel voor info SI m Sport Door Chris van Nijnatten Breda - Een tijdelijk geblesseerde Dennis Bergkamp blijft goed verkoopbaar, zowel voor zijn club Internazionale Milaan als voor de venters van Latijnse sportdagbladen. Vandaar dat e^p mogelijke transfer van de Amsterdammer wederom in de Zuid- europese zaterdagkranten is verschenen. Zo zou Barcelona tien miljoen dollar klaar hebben liggen voor de aankoop van de spits. Daar van zou acht miljoen in de kas van Inter moeten vloeien en twee miljoen als salaris in de knip van Bergkamp. De Roemeen Hagi dient uit Camp Nou te verdwij nen ten faveure van Bergkamp, die in feite de met het vertrek van Michael Laudrup ontstane vaca ture moet vervullen. Een en an der werd zaterdag gemeld in Ita liaanse en Spaanse kranten en vervolgens verspreidden het ANP en de tv-zender RTL het nieuws verder. Johan Cruijff bevestigde zijn in teresse: „Ik heb president Nunez gevraagd om met Inter contact op te nemen over een transfer van Bergkamp. Het is niet de bedoe ling dat Bergkamp dit seizoen nog naar Barcelona komt. Ik blijf van mening dat hij te vroeg naar Italië is gegaan. Hij was nog niet volwassen genoeg voor zo'n dure transfer. Nu is hij rijper gewor den. Barcelona kan hem goed ge bruiken als nieuwe leider in het veld." Bergkamp weigert sinds kort ca tegorisch serieus in te gaan op de transfernieuwtjes rond zijn per soon. „Wat moet ik ermee? Er Van een verslaggever Noordwijk aan Zee - Peter van Vossen zal woensdag, als wissel speler, toch deel uitmaken van de selectie van het Nederlands voet balelftal. De reserve van Ajax werd gisteren aangewezen als vervanger van de geblesseerde Gaston Taument. De keuze voor Van Vossen stond al vast voordat Glenn Helder, de linksbuiten van Vitesse, gisteren onder het oog van assistent-bondscoach Rinus Israel de show stal tegen Willem II. „Helder speelde echt goed, maar met hem erbij zouden we niemand voor de rechtervleugel achter de hand hebben wanneer er iets met Overmars gebeurt. Van Vossen kan op beide flanken worden ingezet," aldus Israel. Taument verliet zaterdag al voortijdig het trainingskamp van Oranje in Noordwijk aan Zee. De 24-jarige Feyenoorder liep vorige week zondag een spierblessure I op in de competitiewedstrijd te gen Vitesse (0-3). Daarna heeft hij niet meer getraind. Bij afwe zigheid van KNVB-arts Frits Kessel oordeelde bondsarts Han Inklaar dat het zinloos was Tau ment nog tij d te gunnen voor her stel. heeft zich nog nooit iemand bij mij gemeld. Hoeft ook niet, want ik wil nog steeds per se slagen bij Inter," aldus Bergkamp telefo nisch vanuit zijn woonplaats Lecco. „Dat karwei van mij is nog niet klaar hier. Ik geef niet zomaar op, dat is toch bekend?" Zijn zaakwaarnemer Rob Jansen van de spelersvakbod VVCS vindt het begrijpelijk dat Berg kamp de belangstelling van di verse clubs niet serieus neemt. „Wij horen namelijk niks, dus kan Dennis niet echt reageren. Daarnaast is het voor Dennis he lemaal geen optie om een nog an derhalf jaar lopend contract met Inter te onderbreken." Jansen vindt de werkwijze van clubs als Bayern München en la ter Barcelona een tikje vreemd. „Als de verhalen kloppen, dan hebben die clubs contact gezocht met Inter en onmiddellijk een bod uitgebracht. Maar het zou toch logischer zijn als ze, nog voor ze gaan loven en" bieden, eens bij Dennis peilen of er inte resse is?" Van belangstelling bij Bergkamp is geen sprake. „Nee," bevestigt Jansen. „Dennis wil nog steeds blijven waar-ie zit. Aan de ande re kant weet ik wel dat Inter geld wil hebben, de club is in proble men. De club staat zelfs te koop. Pellegrini (de voorzitter, CvN) kan dat ontkennen, maar via mijn eigen contacten in Italië heb ik begrepen dat dat wel degelijk het geval is. In zo'n precaire si tuatie ligt het voor de hand om met je duurste speler te handelen. Zo'n transactie kan in één klap veel geld in kas brengen. Van daar dat Dennis onderwerp van gesprek is. Hij vindt het buiten gewoon eervol dat hij nhg zo goed in de markt ligt." De situatie kan nu ontstaan, dat de club het zijn vedette moeilijk gaat maken, teneinde een voortij dig vertrek te forceren. „Dat kan," zegt Jansen, „alles is moge lijk in deze sfeer. Maar voorlopig ligt Dennis erg goed binnen de club. Ik zie niet een-twee-drie wie hem het leven zuur zou dur ven maken. Aan de andere kant weet je het in Italië natuurlijk nooit. Er kan ergens buiten je waarnemingsveld een onbekende stroming ontstaan, die langzaam aan je poten gaat zagen." Of in dat geval Barcelona een goed alternatief is voor Berg kamp, weet Jansen nog niet. „Barcelona met Cruijff is top, ab solute top. Maar hoe lang blijft Cruijff daar nog? Het antwoord op die vraag is zeer relevant bij de overweging of Barcelona een geschikte club is. Aan de andere kant weet ik dat Dennis zeer graag onafhankelijk van wie dan ook wil slagen. Daarom piekert- ie nu nog niet over een transfer." FOTO GERRIT DE HEUS Youri Mulder (links) en Pierre van Hooijdonk rekken en strekken in een hal van hun hotel in Noordwijk. Pierre van Hooijdonk één dag bij Oranje Door Chris van Nijnatten Noordwijk - Pierre van Hooijdonk werd nog niet echt ontgroend bij Oranje. Hij heeft er geen bal aange raakt. Zijn kennismaking met de selectie van het Ne derlands elftal duurde alles bij elkaar niet eens een volle dige werkdag. Qua arbeid kon al evenmin van werken gesproken worden; wat eten, beetje wandelen, potje kaarten, uitlopen, sauna in, eten, kaarten, kletsen en weer naar huis. „Na Heerenveen uit begon het voor mij pas te spelen," zei Van Hooijdonk. Eigenlijk pas ter hoogte van Zwolle, of daarom trent. „Eerst hebben we ons in de bus suf gepraat over die wed strijd. Waarom moesten we nou met 4-3 de boot ingaan?" Daar na begonnen zijn collega's van NAC hem langzaam wat te dol len met zijn entree in de selectie van Dick Advocaat. Wat ze zei den? Hij wist het niet meer. Thuis in Breda ging hij met Ton Lokhoff mee naar huis, naar Prinsenbeek. Met een biertje er bij werden de videobeelden van Heeren veen-N AC nog eens be keken. „Beetje analyseren, beet je mauwen, relaxed, doen we wel vaker samen." Om drie uur 's nachts was hij thuis, dacht-ie. Hij gleed tussen de lakens in de geruststellende wetenschap, dat zijn moeder hem tijdig zou wekken. Per tele foon, dat wel. Om half acht bel de ze, een uur later startte hij zijn auto en om kwart voor tien, een kwartier te vroeg, reed hij in Noordwijk het parkeerterrein van Grand Hotel Huis ter Duin op. „Ik meldde me bij de receptie, wat een schitterend hotel. Ik hoefde weinig te zeggen. U komt zeker voor de voetbal, zeiden ze. Ze wezen me de weg en daar za ten ze, allemaal aan het ontbijt. Dick Advocaat feleciteerde me met mijn selectie." De buikschuiver van Breda gaf ie dereen een hand en schoof aan tafel bij Witschge, de De Boer tjes, Blind en Valckx, toch gauw vier a vijf basisspelers dus. Hij moest zijn hotelkamer delen met Youri Mulder, maar die kwam later pas. Op zijn kamer paste hij zijn spullen, alleen zijn trainingsbroek was te klein. Een bondskostuum hing er nog niet. „Daarna gingen we een strand wandeling maken, koffie drin ken en weer wat kletsen met el kaar. Daarna zijn we gaan kaar ten." Kaarten? „Ja, eenenderti gen." Hij deed het met Witschge, de De Boertjes, Overmars en See- dorfZonder gebruik van een jo ker. „Ik was de joker," zei hij nog. Dat klopte. Van een op zo'n manier bezette kaarttafel neem je geen winst mee. Het viel mee. „Ik heb dertig piek verloren." Na de lunch sprak hij nog met de inmiddels gearriveerde Mulder. Over Schalke'04 uiteraard, want naar die club had hij ook ge kund. „Ik volg Schalke goed, ken de club een beetje." Hij heeft geen spijt dat hij er des tijds niet naartoe is gegaan. „Mulder is er blij, die heeft het naar zijn zin." Toen de anderen gingen trainen, holden Mulder, Van Hooijdonk en fysiotherapeut Rob Ouder- land het duin af, het strand op. „Lekker uitgelopen, het waaide verschrikkelijk hard. Een paar surfers vlogen over de golven." In het hotel hebben ze gedrieën wat gerekt, wat gestrekt, een sauna gepakt en daarna wat ge zwommen. Met de rest van de groep aten ze vervolgens wat broodjes. „Die dag was zo. voorbij. Nee, het was geen verloren dag. Ik was erbij, heerlijk." Hij heeft nog geen enkele bal getrapt, maar wat maakte hem dat nou uit? Niks. Met Numan en Over mars heeft hij op buitenlandse wedstrijden gegokt. De winst zouden ze samen delen. Zelf won hij niet, maar van Overmars wist hij nog dat-ie Motherwell een rare wedstrijd had laten winnen. Verlies of winst regelt Numan, die onderhield het contact met het wedkantoor. „Advocaat heb ik verder niet veel gesproken. Het programma voor maandag ken ik niet. Het laatste dat de bondscoach tegen me zei, was dat ik om elf uur aanwezig moet zijn in Noord wijk. Als ik te laat ben, moet ik honderd gulden boete betalen." Toen reed hij weer naar Breda, hij dacht dat-ie wel op tijd zal zijn. MAANDAG 12 DECEMBER 1994 DEEL Door Henk Mees Amsterdam - „Vroeger was dit een kerk. Menig pastoor heb ik hier zeer warm horen preken. Louis van Gaal deed me daaraan denken." In de Olofskapel, zoals die zaal van het Amsterdamse Barbizon-hotel nu heet, kon Rinus Michels alleen maar snerend spreken over Louis van Gaal. De succesvolle coach van Ajax maakte zaterdag een one-man- show van het symposium van de coaches betaald 'voetbal. 'Presteren, punten halen of aantrekkelijk spelen', luidde het thema. „Het moet samen gaan", betoogde Van Gaal. Hij was nauwelijks tot bedaren te brengen. „Als ik Hans Kraay voor de tv hoor oproepen tot strijd, tot het onderuitvegen van tegenstan ders, dan moet ik lachen. Het grappige is dat ik als coach van Ajax altijd de strijd probeer te ontlopen doordat bij ons tech niek en tactiek voorop staan met de bedoeling de tegenstan der geen mogelijkheid te geven steeds weer duels aan te gaan. Schoppen wordt dan vanzelf nutteloos." Van Gaal verder: „Qua tech niek en tactiek is de Neder landse competitie sterker dan alle landen om ons heen. Aan de persoonlijkheid kun je de mentale weerbaarheid afme ten. Strijd is kenmerkend voor Engeland. Bij Ajax zullen tech niek en tactiek altijd voorop staan." In deze tijd van Ajax-hoogcon- junctuur voelt Van Gaal zich in zijn element. „Nu krijg ik het verwijt dat ik gemakkelijk pra ten heb. Tja, ik ben gelukkig dat ik als leraar lichamelijke opvoeding nog een ander be roep kan aanpakken. Als het niet zou gaan zoals ik wil, stop ik er mee. Ik heb ook bij AZ ge traind en dezelfde manier van voetballen uitgedragen als ik nu doe. Bij AZ heb ik zelf ont slag genomen omdat het niet strookte met mijn visie toen voorzitter Mouthaan mij voor stelde twee weken vakantie te nemen. Ajax heeft wel altijd vi sie gehad. Daarom moést Ivic destijds weg als trainer. Onder zijn leiding werden volop pun ten behaald, maar het stadion stroomde leeg. Punten alleen moeten niet zaligmakend zijn, wil ik er maar mee zeggen. Als we elkaar aanpraten dat het al leen om de punten gaat, zullen er nooit bestuursleden opstaan die beseffen dat er meer is." Met de trainers, scheidsrech ters, bestuursleden en sponsors uit het betaald voetbal als ge hoor, wond Van Gaal er geen doekjes om. „Alles begint bij de visie die een club ontwikkelt. Van Doorneveld als trainer bij Haarlem wegsturen en op dat zelfde moment al de naam van zijn opvolger klaar hebben (Piet Schrijvers), zonder solli citatieprocedure, dat getuigt niet van visie. De aanstelling van een trainer moet passen bij de visie van de club." „Neem ook PSV. Een topclub, nou laten we zeggen een top- 'club in potentie", vervolgde Van Gaal, gloedvol sprekend en gebarend, vanaf zijn kansel. „Ook Aad de Mos is daar niet geslaagd. Zo gemakkelijk is het dus niet altijd voor een coach bij een topclub. Ligt dat aan Aad de Mos? Of misschien aan de structuur van de organisa tie, aan de invulling van de technische staf, aan de spelers kwaliteiten? Allemaal zaken waaraan je de visie van de club kunt herkennen. Maar als Aad de Mos dan wordt wegge stuurd, moeten ze een oude man van 68 jaar uit Frankrijk halen omdat hij de enige is die een A-trainerslicentie heeft. Is dat nieuw beleid? Is dat het hoogste kader bij PSV." Zijn toehoorders werden er bij na stil van. Zijn collega-spre kers Rinus Michels, Hans Kraay en Rob Baan hadden er nauwelijks iets aan toe te voe gen en trapten voornamelijk open deuren in. Vanuit de zaal roerden Wim Rijsbergen (Vol- endam), Jan Reker (Willem II), Hans Westerhof (FC Gronin gen) en Hans Dorjee (TOP) zich nog wel. Van Feyenoord en PSV was niemand aanwezig om Van Gaal van repliek te dienen. Fukuoka (anp) - Angelique Seriese heeft bij het internationale judo toernooi voor vrouwen in Fukuoka een uitstekende prestatie geleverd. De Nederlandse veroverde zaterdag brons in de klasse boven 72 kilo gram en toonde zich een dag later in de finale van de open klasse de sterkste. Monique van der Lee eindigde in de open klasse als vijfde. Seriese, die door een overwinning op beslissing op de Chinese Yanyan Cun in de finale was gekomen, versloeg in de strijd om het goud Jose phine Horton. De Engelse raakte tien seconden voor het einde van de partij in een houdgreep. De Nederlandse judoka's behaalden ook nog een zilveren medaille. In de klasse tot 66 kilogram verloor Claudia Zwiers de finale tegen de Cubaanse Odalis Reve. UITSLAGEN Tot 48 kg: Meijer in voorronde uitgeschakeld; 1. Tamura (Jap), 2. Nagai (Jap), 3. Ai- yua Li (Chi). Tot 52 kg: 1. Verdecia (Cub), 2. Takeda (Jap), 3. Yabushita (Jap). Tot 56 kg: Jessica Gal in voorronde uitgeschakeld; 1. Tatemo (Jap), 2. Nizoguchi (Jap), 3. Ueda (Jap). Tot 61 kg: Jenny Gal (Ned) in voorronde uitgeschakeld; 1. Vandeca- veye (Bel), 2. Arad (Isr), 3. Sugimura (Jap). Tot 66 kg: 1. Reve (Cub), 2. Zwiers (Ned), 3. Kimoto (Jap) Tot 72 kg: Kienhuis in voorronde uitgeschakeld; 1. Wer- brouck (Bel), 2. Tanabe (Jap), 3. Limin Zhao (Chi). Boven 72 kg: 1. Anno (Jap), 2. Yanmin Quiao (Chi), 3 Seriese (Ned) Open klasse: 1 Seriese (Ned), 2. Horton (GBr), 3. Yanyan Sun (Chi), 5. Van der Lee (Ned). Van onze verslaggever Jacques Hendriks Wolverhampton - 'De-light for De Wolfman' ('De Wolf man in verrukking'), 'Wolf man: New leader of the pack' j'Wolfman: de nieuwe bende leider'). De Engelse kranten, zoals de Express and Star, de lokale krant, die amper een uur na de wedstrijd in de First Divi sion (eerste divisie) tussen Wolverhampton Wanderers en Idotts County al te krijgen was, waren het over één ding eens: het debuut zaterdag van John de Wolf voor de Wolves was een groot succes. lamvege zijn charisma onmid dellijk tot nieuwe aanvoerder ge bombardeerd, was de ex-Feye- ooorder dan ook de rots in de branding van de Wolves-defen- Sle- die voor het eerst in zeventien eompetitiewedstrijden de nul 'as' hield. Omdat spits Steve doll kort na rust de enige treffer maakte, wonnen de Wolves met '■0 en klommen naar de tweede P aats, kort achter koploper Mid- dksborough. jr> de week voorafgaand op 'Het Uf"buut' hadden de Engelse jour nalisten de fans van de Wolves al lekki er gemaakt met hun prachti ge volzinnen. 'The Wolfman is co ming and he won't be dressed in sheep's clothing' ('De Wolfman komt eraan en hij zal geen schaapskleren dragen'), 'He's big, brave, bearded and lion-hearted' ('Hij is groot, dapper, bebaard en heeft een leeuwehart'), 'He has a blue-eyed stare that might send a cold shiver down the spine of weaker-minded opponents' ('Met zijn blauwe ogen kan hij mentaal zwakkere tegenstanders de rillin gen door de ruggegraat bezor gen'), viel er in de poëtische voor beschouwing in Express and Star te lezen. Door alle belangstelling van de Britse en Nederlandse pers, de nieuwe omgeving, het vette En gelse eten en de andere manier van trainen, voelt De Wolf zich zaterdagochtend voor de match een beetje moe maar vooral be hoorlijk nerveus. „Hij is zenuw achtiger dan voor zijn eerste ere divisiewedstrijd destijds bij Sparta," zegt zijn vrouw Ingrid vertederd. Vanwege zijn debuut en omdat haar man die dag zijn 32e verjaardag viert, is zij vrij dagavond samen met haar schoonvader Hans naar Wolver hampton gevlogen. John de Wolf vertrekt 's ochtends om een uur of tien al samen met de andere kersverse aankoop, ex- Sunderland-spits Don Goodman, uit zijn tijdelijke verblijfplaats, het sfeervolle Mount-hotel, een oud landshuis in de mooiste wijk van de stad. De twee moeten zich melden... voor de ochtendtrai ning. „Dat is normaal hier voor een wedstrijd. Rek- en strekoefe ningen, even de ledematen wat losmaken," verklaart de Enge landvaarder. Rond de klok van drie uur is het fonkelnieuwe Molineux Ground practisch helemaal vol. Zo'n 26.000 toeschouwers zijn op de derby tussen Notts (Nottingham) en de Wolves afgekomen en ne men plaats op de gouden en zwarte stoelen. Alles in en om Molineux Ground is 'gold and black', de clubkleuren. De wedstrijd staat op punt van beginnen. Aanvoerder De Wolf komt met zijn medespelers het veld op. Hij zwaait naar het dol enthousiaste publiek en je ziet hem denken: „Dit is het, dit is mijn jongensdroom, voetballen in Engeland. Het verschil op de ranglijst mag groot zijn - de Wolves staan dan nog derde, terwijl Notts hekke- sluiter is - in Engeland wil dat weinig zeggen. Ook al niet omdat de Wanderers van Graham Tay lor de laatste weken letterlijk aan het dolen zijn geslagen en erg veel punten hebben laten liggen. Reden waarom Taylor driftig met de portemonnee heeft mogen wapperen. Dat hij een buitenlan der mocht kopen van zijn presi dent Jack Hayward is opmerke lijk. Sir Jack is namelijk een ech te patriot en eerbiedigt al tien jaar de slogan 'Buy British' ('Koop alleen Britse artikelen'). „Maar een Nederlander mag ook wel, want in de Tweede Wereld oorlog waren er Hollandse solda ten in Wolverhampton gestatio neerd," is het opmerkelijke ex cuus dat de president gebruikt voor zijn 'vreemd gaan'. De wedstrijd is matig, een beves tiging van de vooroordelen van het Engelse voetbal. Veel pittige, maar faire duels, lange halen, weinig verfijnde hoogstandjes. De Wolves hebben in Buil en nieuwkomer Goodman twee goe de spitsen, maar lijken met name op het middenveld dringend ver sterking nodig te hebben, willen ze promoveren. Bovendien maakt rechtsback James Smith een wel erg onbeholpen indruk. Toch vindt het publiek alles prachtig en beloont iedere tackle met een applaus. Als John de Wolf zijn eerste duel overtuigend wint, krijgt de Nederlander een ovatie: 'Come on, Wolfman.' Bij aanvang van de tweede helft zullen de 26.000 zelfs luidkeels 'Happy Birthday' voor hem zingen. VERVOLG OP SPORT 3 De Wolfstrakke blik, borst vooruit, betreedt Molineux Ground. FOTO THEO VAN ZWAM 1HB

de Stem | 1994 | | pagina 13