'Renovatie Antonius nodig' DE STEM Luxor verkocht: Terneuzen heeft geen bioscoop meer Scheepvaart uren gestremd door schip Kookboek met buitenlandse recepten voor Kerst s KORT GENDA Geraamde investeringen voor ziekenhuis Oostburg: 14,5 miljoen gulden Terneuzenaar: handen af van het kantongerecht Raad Borsele keurt deal provincie over WOV goed DE STEM ANDEN ACATURES^ Bent u één van de operators die Hero Nederland B.V. zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures EMBER 1994 B] ekerfinale e/Ploegaert betwisten ale van de bekercom- n Gent. Deze finale eentelijke sporthal, n om door te dringen et veel moeite, in een ow met 7-5 terug te oeite om de eindstrijd en. Na de reguliere trafschoppen kwalifj. Pielaet Ue shorttrackster uit ijdens wedstrijden in Liedekerke, tijdens de ze knap tweede. Daar op de 500 meter met de wedstrijden stil tot want zij moet aan een aanderen yclub Graeve Jan uit bi] Axel de thuishaven e tweede wedstrijd van n pony's omvat vier ten meetellen voor het in ieder geval deel te 'n 100 combinaties aan 'den twee parcoursen: rrageritten worden er twee combinaties, te irl in de C-categorie en de D-categorie, beiden klasse paarden starten e Zwinruiters, Harold ~o de Loos met Factiee net met Camiel van de aasse met Erano van rus van Sint Agatha. In ngstelling uit naar het H van De Zwinruiters. n om 10.00 uur en het r. ale beker -Zeeuws-Vlaamse KN- ntwerk. In de competi- h in de middenmoot e zich tegen Frietstal,. ZAVIO-beker. eerde, maar verdiende n Quekelberghe (2x) en t vond. De andere halve Verduin leverde geen der problemen met 3-1. sen Bron en Zeemeeuw ardoor Zeemeeuw weer outs 6-7, Verduin 6-7, De Populierenhof 6-3, Zee- it Goes houdt zondag 11 'Gouddoppertje-zwem wedstrijd van het jaar e ploegen van Scheldes- en De Stormvogel tegen tevorm wordt gezwom- se Boys Al 2-1 A8: RIA Al-Biervliet Al IOREN divisie C: LRC Bl-WSE BI "iddelburg Bl-RCS BI 2-1, uzen Bl-Spartaan'20 BI eyenoord Bl-Excelsior'20 Soccer Boys BI-Neptunes 1, Zwart Wit'28 Bl-DFC BI tieklasse: Middelburg B2- zee BI 1-7, Walcheren Bl- endaele BI 2-2, Kapelle Bl- ens BI 7-1. B9: Sluiskil BI-Oostburg WS'92 2-Wea/Mevo'80 e divisie mannen), sporthal enburg Vlissingen, aanvang uur. •iet: Savok-Morres 2 (pro- ^eklasse vrouwen), sporthal /laanderen Sas van Gent, ang 16.15 uur. Scheldes- •De Kikkers (promotie- e mannen), sporthal Oude •t Terneuzen, aanvang 15.30 Voorwaarts-Savok (promo- asse mannen), sporthal 't uus Axel, aanvang 16.00 CVC-YVC (eerste klasse wen), sportzaal Clinge, aan- 16.30 uur. TENNIS lag 11 december, Zeeuwse orcompetitie: Schouwen eland 1-Hulster Ambacht 1 inen eerste klasse), Den aert Hulst, aanvang l50® Schouwen Duiveland SF 1 (mannen tweede klas- Racketcentrum Terneuzen, ang 11.00 uur. Tebo nimo 2 (mannen derde klas- Racketcentrum Kapelle, vang 12.00 uur. De Schelde LTC 2 (mixed eerste klasse), ketcentrum Kapelle, aan- 15.00 uur. SJEF 1-Goblin 1 xed derde klasse), Racket- trum Terneuzen, aanvang )0 uur. De Schelde 5-'t Halve ntje 1 (mixed vierde klasse), ketcentrum Kapelle, aan- 15.00 uur. g J BADMINTON erdag 10 december: Schepnet "ierikzee 2, sportzaal De Vlie- 51uis van 13 00 tot 17.00 uur ttul 1-Asterix 1, Sjuttul )en Ossaert 1, Sjuttul —Itenge 5, sporthal Noorddijk dzand van 13.00 tot 17.00 ndag 11 december: Groot Sas ^.stroiden 5, Vlanderenhal Sas i Gent van 10.00 tot 13.00 r. Terneuzen 3-Zierikzee 1. rneuzen 5-Netwerk 1, Terneu- 6-Zierikzee 7, Terneuzen >inar 2, sporthal Oude Vaart rneuzen van 10.00 tot 14.00 Zeeland VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Terneuzen - Terneuzen heeft i bioscoop meer. Het Luxortheater aan de West- kolkstraat is gistermorgen door eigenaar De Koning van Engeland in Hulst verkocht aan Westkolk bv, een onder deel van projectontwikkelaar Proverko in Terneuzen. De transactie betekent dat met directe ingang het vertonen van films gestopt is. „Maar wees nou eerlijk, praktisch niemand ging meer naar het Luxortheater om een film te zien. Ze gaan alle maal naar Hulst of Gent. Het verdwijnen van deze bioscoop betekent echt geen verlies voor Terneuzen," aldus directeur P. Verdunnen van Proverko. Proverko is al vanaf 1987 eige naar van het daarnaast gelegen vervallen Grand Hotel Rotter dam. Op het Luxortheater, dat onderdeel uitmaakt van het ge hele pand, berust het zogenaam de appartementsrecht. „Dat be tekent dat we niets met het hotel kunnen doen zolang we het thea ter niet in ons bezit hebben. Vandaar dat we het theater heb ben gekocht. We willen simpel weg het hele pand in ons bezit hebben. En dat is nu gelukt. We noemen dat strategisch aanko pen." De projectontwikkelaar wil het gehele pand slopen. Proverko onderzoekt momenteel de moge lijkheid voor de bouw van een nieuw theater met appartemen ten op de plaats van hotel Rot terdam. „We hebben het theater niet gekocht vooruitlopend op de bouw van het nieuwe theater. Want dat is nog lang niet zeker. We willen gewoonweg het hele pand in ons bezit hebben zodat we verder kunnen. Maar een stadstheater aan de Westkolks- traat is natuurlijk wel een schit terende locatie. Een theater hoort nu eenmaal in de binnen stad. Maar dan moet natuurlijk wel het hele achterliggende ver pauperde gebied worden aange pakt," aldus Verdurmen. „Want dat gebied is nu een enorme puinhoop." Volgens Verdurmen wordt, als de tijd daar is, het hele pand gesloopt. De markante gevel wordt niet gerestaureerd. „Er blijft niets van het hotel over. Het hele pand is immers zo rot als een peer." Proverko heeft nog niet met de gemeente gesproken over de bouw van een nieuw theater op die plaats. „Natuurlijk hebben we op gezette tijden overleg met elkaar maar niet expliciet over het nieuwe theater aan de West- kolkstraat. Want zover is het nog lang niet. We bekijken heel voorzichtig of een nieuw theater op die plaats mogelijk is. De studie verkeert nog in de onder zoekende fase." Van onze verslaggever Terneuzen - Het Antoniusziekenhuis in Oostburg moet grondig worden gerenoveerd om een kwalitatief goede gezondheidszorg te kunnen blijven bieden. De directie van de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen overlegt momenteel met de provincie om toestemming te krijgen voor de geraamde investering van 14,5 miljoen gulden. Ook wordt met de provincie overlegd om zo snel mogelijk te kunnen beginnen met de bouw van de dagverpleging naast de polikliniek in Hulst. De directie maakt dit bekend in de herziene versie van het strate gisch beleidsplan. Het gaat om een grondige renovatie van vier verpleegafdelingen, te weten de snijdende en de niet-snijdende afdelingen, een korte-verblijfs- duur afdeling inclusief dagbe handeling en een verblijf bij voorbeeld voor een Geriatrische Afdeling Algemeen Ziekenhuis (GAAZ) of een functie in het kader van de Geestelijke Ge zondheidszorg (GGZ). Verder wordt de polikliniek met twee units uitgebreid. Om een kwalitatief goede zie kenhuisgezondheidszorg te kun nen blijven bieden is de directie ook afgestapt van het voorne men operatieve ingrepen en traumatologisehe opvang buiten kantooruren en tijdens het weekend weg te halen uit het Oostburgse ziekenhuis. Die zou den dan worden geconcentreerd m streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Dat was een van de uitgangspunten van het strate gisch beleidsplan in 1992. Onrust Maar dit plan zorgde voor veel onrust onder medewerkers, huis artsen en de bevolking van West-Zeeuws-Vlaanderen. Ook provincie, ziektekostenverzeke raars en inspectie volksgezond heid hadden bedenkingen ten aanzien van het niet garanderen van 24-uurs ziekenhuiszorg in Oostburg. De directie van de Ziekenhuis- groep zag zich hierdoor genood zaakt tot een herbezinning op het strategisch beleidsplan. Van- haar dat de 24-uurs zorg in Oostburg wordt gecontinueerd, onder andere met ondersteuning van wacht-artsen. „Dat zijn niet-specialisten die de medische zorg in de gaten houden," licht G Ramaekers, directeur patiën tenzorg, toe. Verloskunde Daarnaast blijft de eerste-lijns verloskunde gehandhaafd in Oostburg. Specialistische verlos kunde blijft geconcentreerd in Terneuzen, omdat hier ook faci liteiten voor pasgeborenen aan wezig zijn. In de tijd tussen het beleidsplan van 1992 en de herbezinning waren de ziektekostenverzeke raars bereid de meerkosten, die ontstonden door het uitstellen van de invoering van het strate gisch beleidsplan, te dekken. In die tussentijd werd duidelijk dat de financiële situatie van de Zie kenhuisgroep beter is dan in '92 werd verwacht waardoor de 24-uurs zorg in Oostburg ge waarborgd kan blijven. De di rectie gaat ervan uit dat de fi nanciële ondersteuning, in sa menspraak met de ziektekosten verzekeraars, kan wórden voort gezet. „Wij zien dit als een dui delijke erkenning van de meer kosten als gevolg van het werken op meerdere locaties. Wij gaan ervan uit dat de verzekeraars de meerlocatieproblematiek blijven erkennen." Samenwerking Bovendien wordt volgens de di rectie een nauwere samenwer king tussen alle partijen in de gezondheidszorg noodzakelijk, mede ten gevolge van de teruglo pende financiële middelen op termijn en de toenemende vraag. Het gaat dan om een intensieve re samenwerking tussen bijvoor beeld ziekenhuis, verpleeghui zen, thuiszorg, huisartsen en de geestelijke gezondheidszorg. Naast het Antoniusziekenhuis wordt ook De Honte aangepast. Zo worden de gebruiksmogelijk heden van de poliklimek-units vergroot en worden de opvang mogelijkheden voor psychiatri sche patiënten uitgebreid. De directie verwacht de komen de maanden, in het overleg met onder andere de provincie, de ziektekostenverzekeraars en in spectie volksgezondheid, de no dige steun te vinden om dit her ziene strategisch beleidsplan te realiseren. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij de uitvoering van het stadsvernieuwings plan Steenen Beer in Terneuzen moet het gebouw van het kantongerecht aan de Markt zijn typische karakter be houden. Dat drukt binnenstadbewoner P. Clijsen burgemeester en wet houders en de gemeenteraad in een brief op het hart. Het kantongerecht is een van de weinige gave oudere gebouwen die Terneuzen nog bezit, schrijft Clijsen. „Een typische repre sentant van de justitiële architectuur van rond de eeuwwisse ling. De symmetrische gevel met zijn torenachtige middenop- bouw geeft het de benodigde statuur, terwijl de sobere ambach telijke detaillering het gebouw verder karakteriseert." Dat moet zo blijven, vindt de Terneuzenaar. Daarom vreest hij dat de in het plan Steenen Beer voorgestelde ombouw van het gebouw desastreuze gevolgen heeft. Hij doet dan ook een beroep op college en raad uit het oogpunt van cultuurbehoud behoed zaam om te springen met eventuele veranderingen aan het kantongerecht. Over Steenen Beer merkt Clijsen verder nop op dat de gemeente er goed aan zou doen de plannen, art-impressions en eventueel maquettes te exposeren in de hal van het stadhuis of de bibliotheek. In andere steden, zo weet hij, is dat tegenwoordig niet ongebruikelijk. De bevolking krijgt zo tijdig duidelijke informatie over het verbeteringsplan voor de Terneuzense binnenstad. De brief van Clijsen staat op de lijst van ingekomen stukken voor de gemeenteraadsvergadering van donderdag 15 december. Toltunnel zorgt voor veel beroering Van onze verslaggever Heinkenszand - Een sterk verdeelde gemeenteraad van Borse le heeft gisteren in een roerige vergadering de overeenkomst met de provincie over aanleg van de toltunnel WOV goedge keurd. Althans, dat was de politieke peiling bij het ter perse gaan van deze krant, want de vergadering duurde tot in de kleine uurtjes. i Sleepboten konden voorkomen dat het schip met lading, waaronder enkele auto's, onder water verdween. foto ruben schipper Van onze verslaggevers Terneuzen/Antwerpen - Het Russisch containerschip Pioner Onegri is gister middag op de Westerschelde ter hoogte van Bath bijna geheel gekapseisd. 27 containers zijn gisteravond van het schip geslagen. Omdat een deel ervan in de Westerschelde ronddreef, is het scheepvaartverkeer stilgelegd. Sleepboten voorkwamen gistermiddag dat het schip zonk. Ze zetten de Rus, die meer dan 50 graden slagzij maakte, op een zand plaat aan de rand van de vaargeul ten noord-westen van het Verdronken Land van Saeftinghe. Dezelfde sleepboten haalden 26 bemanningsleden van het schip af. Bleek en aangeslagen arriveerden ze gister middag bij het Zeemanshuis in Antwerpen. „We vertroetelen ze hier," aldus Richard Asseloos. Over de oorzaak van het ongeval wilden ze weinig kwijt. De harde wind? „Nee," aldus de eerste stuurman, „motorpech." Van hun rederij, Northern Shipping in Moermansk, kregen de zeelieden strikte or ders om hun mond te houden. „Kwestie van verzekering!", aldus de eerste stuurman. Door het ongeluk was de scheepvaart op de Westerschelde gistermiddag al enige uren gestremd geweest. Aan het einde van de middag werden de schepen een voor een langs de Pioner Onegri geleid. De losgesla gen containers maakten een nieuw ingrijpen van Rijkswaterstaat noodzakelijk. De IJmuidens berger Wijsmuller heeft het contract voor de berging gekregen. Het schip is inmiddels onder de Wrakkenwet geplaatst. Van de bemanning bleven alleen de kapitein, de stuurman en de loods aan boord toen het schip naar de zandbank werd versleept, waarna ze het schip verlieten. De kapitein keerde gisteravond terug om de toestand van zijn schip in ogenschouw te nemen. Het schip kwam omstreeks 11.45 uur in het Nauw van Bath in de problemen. Nadat alarm was geslagen kwam de reddingsactie op gang. Er werd een arts naar het schip gebracht omdat een van de bemanningsleden hartklachten kreeg. De Kustwacht hield he likopters paraat om eventueel de bemanning van boord te halen, maar een ontsnapping via de lucht bleek niet nodig te zijn. Over de oorzaak kon Rijkswaterstaat giste ren geen uitsluitsel geven. „We weten dat boei 75 weg is en dat er een harde zuiden wind stond. Het kan zijn dat het schip op de boei gevaren is en daarbij lekgeslagen is. Maar mogelijk is de boei van zijn plaats geraakt en is men het spoor bijster geraakt," aldus J. Geluk van Rijkswaterstaat. Wel vreesde de dienst even voor olievervui ling. Maar Rijkswaterstaat heeft de indruk dat de brandstoftanks niet kapot zijn. Er is een oliebestrijdingsvaartuig in de buurt van het schip. Ondertussen zijn extra vaartuigen ingezet om de containers te vinden en op een ponton te zetten. De Pioner Onegi is honderddertig meter lang en meet 4800 bruto registerton. De contai ners zijn geladen met droge stof. In een container zou een vloeibare brandstof zitten, maar volgens de politie te water is van direct gevaar geen sprake. Rond middernacht beraadde het college van B en W zich nog in een schorsing over een amende ment van het CDA waarin een aantal aanvullingen waren opge nomen op het pakket voorzie ningen dat Borsele krijgt van de provincie voor medewerking. Met het CDA als grootste fractie in de raad, werd een belangrijk politiek blok over de streep wor den getrokken en dat was be langrijk voor het college omdat de PvdA en D66 in een vroeg stadium lieten weten de overeen komst niet goed te zullen keuren. Voor het eerst sinds het eind van de jaren tachtig brak de unani miteit in deze raad. Het conflict is bekend: de voor standers van de overeenkomst vinden dat Borsele met tien mil joen gulden voor een bos, een bedrijventerrein en vijftien wo ningen extra het maximaal haal bare heeft gehaald uit de onder handelingen met Middelburg. De tegenstanders zijn van me ning dat Borsele met een fooi is afgescheept. Immers, het eerste pakket voorzieningen waar het college van Borsele voor opteer de kostte de provincie 340 mil joen gulden. Middelburg komt er nu met een koopje vanaf, vonden de PvdA met haar wethouder VoIIaard, D66 en een hele zaal vol met tegenstanders van alle actiegroepen die er in de streek tegen de WOV bestaan. Vollaard speelde eigenlijk een hoofdrol gisteren. Hij is immers de enige wethouder die voet bij stuk heeft gehouden en niet bij draaide, zoals burgemeester Mandos en de wethouders Elen- baas (CDA) en Van Wingerden (WD) deden. Mandos sprak echter van de pro vincie 'die 90 graden onze kant op is gedraaid', maar Vollaard sprak dat tegen door te zeggen dat Middelburg wellicht 90 gra den is omgedraaid, maar Borsele zeker 180. Volaard, die de hele avond met een gekweld gezicht de stand punten aanhoorde, verklaarde zijn minderheidsstandpunt door te zwaaien met eerdere besluiten van de raad. Vollaard: „In 1988 nam deze raad unaniem een CDA-motie aan dat het tracé alleen aanvaardbaar was als dat ten westen van het dorp Borssele zou lopen, en nu laat u dat harde standpunt dat we zoveel jaar verdedigd hebben vallen. Ik kan dat niet. Temeer omdat we bijna niets teruggekregen hebben, al lijkt het nog heel wat. Wat er nu ligt is onvoldoende, dat kan ook het maximaal haalbare zijn, wat de voorstanders steeds aanhalen, maar ik zeg: we moeten niet akkoord gaan met het maximaal haalbare." (ADVERTENTIE) Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Kloosterzande - Het enthou siasme is duidelijk. De ogen in het donkere gelaat lichten op als hij trots, na een half uur inspanning, een recept inlevert. Iets speciaals uit zijn geboorteland, pittig en apart voor Nederlanders. In het klaslokaal werken ande ren gestaag door. Er wordt drif tig geschreven en een meisje zit zachtjes te oefenen met een kop telefoon over haar kunstig in elkaar gevlochten haar. Vanaf de wanden kijken plastic kerstman nen vrolijk neer op de studeren de mensen die zich het Neder lands meester maken. De recepten worden verzameld Een man uit Bangla Desh geeft uitleg over een kruid dat in een van de gerechten wordt verwerkt. foto wim kooijman en straks in een boekje uitgege ven. Het eerste exemplaar met de smakelijke naam 'Mondiaal Kokkerellen; gerechten uit de wereld om U heen' wordt 22 december om 11.00 uur in het gemeenschapshuis Sint Martinus (Groenendijk 11) aan burge meester Th. Steenkamp over handigd. De exotische recepten met soms. sprookjesachtige namen van ge rechten zijn door de cursisten uitgeschreven. Het is opvallend dat er vrij weinig taalfouten in staan. Na correctie worden de recepten uitgetikt en klaarge stoomd voor het boekje. Recepten „Er komen ongeveer dertig re cepten in. Sommigen maakten een overzicht van de totale eet gewoonten in hun land, maar wij sorteren en kiezen. Zo wordt het een boekje met voor-, hoofd- en nagerechten en enkele tussen doortjes," legt Nicolien van Dijk uit, docente van ROC (Regionaal Opleidingen Centrum) Wester schelde. Het eerste ROC in Zuid Nederland verzorgt volwasse neneducatie en beroepsonder wijs in verschillende sectoren. De cursus van de sector VAVO (dag- en avondonderwijs) en ba siseducatie is in de gemeente Hontenisse 1 februari 1994 van start gegaan en loopt in 1995 gewoon door. Educatie werker Mario Haanraads en docente Ni colien van Dijk werken vijf och tenden in de week met mensen die na een procedure nu status houder zijn en intensief meewer ken aan de taalcursus en de lessen Maatschappelijke Oriën tatie. „Hier leren ze volgens een spe ciale methode, waarin luisteren, lezen, spreken en schrijven ge lijktijdig aangeleerd wordt, alles over de taal en ook over de Nederlandse leefgewoonten, de maatschappij en de cultuur. Wij stomen hen klaar voor deelname aan het arbeidsproces of voor een beroepsopleiding," vertelt Mario Haanraads. De kinderen van de deelnemers, ongeveer 30 verdeeld over twee groepen, worden beneden in een lokaal opgevangen en aange naam beziggehouden. Een bijna drie meter hoge kerstboom wordt binnengebracht en even later wordt in vier talen, maar hoofdzakelijk Nederlands, uitge legd hoe de boom versierd wordt en Wat het betekent ais lampjes seriegeschakeld zijn. Geboorteland Het is een bont gezelschap met mensen uit Somalia, Sri Lanka, China, Angola, Bosnië, Rusland, Macedonië, Irak, Iran, Zaïre, Su riname, Frankrijk en Duitsland. Ze vertellen elkaar graag over hun geboorteland en nemen af en toe een speciale lekkernij mee die ze zelf gekokkereld hebben. Omdat beide dames de recepten ook wel eens wilden uitproberen, ontstond het idee om het exoti sche kookboekje samen te stel len. De cursisten leggen in vier talen door elkaar uit dat het een leuk geschenk is voor kerst. Een presentje voor vrienden en fami lie. Nu al blijkt dat ook van buitenaf er belangstelling is voor het kookboekje. „Als er veel aanvraag komt dan maken we er boekjes bij. De opbrengst wordt dan besteed aan het project. De cursisten, tussen 18 en 53 jaar, hebben een voorkeur voor 'hete' en hartige zaken én extra zoete tussendoor tjes. Zij die een boekje willen, moeten bellen naar de Centrale Stichting Basiseducatie in Ter neuzen (telefoon 01150-16336). Alle ingrediënten die in de re cepten staan, zijn te verkrijgen in de winkels hier in Neder land," legt de docente uit. LEES VERDER OP REGIO C-4

de Stem | 1994 | | pagina 9