N ederlandse waarnemers Bosnië vrij 'Meer Eerst Essen en dan aan het werk is het motto van de Eurotop Rusland en Tsjetsjenië gaan toch weer praten Zeven jaar Intifada Franse villa kost Belgische minister z'n baan Nobelprijswinnaars hebben geen reden voor feest 'Slachtvee n lang in vrac Vaccins zijn mogelijk de oorzaak Golf-syndroom DE STEM BUITENLAND pE STEM Kroonprins stelt bezoek aan Bosnië uit provincie Antwer] 'Kerstgeur' moet omzet V&D verhogen VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 Van onze correspondent Bert Schampers Essen - Het Duitse EU-voor- zitterschap stelde inhoude lijk dan wel niet zoveel voor, organiseren kunnen ze wel, die Duitsers. Vanochtend begint in Essen de Europese top van regeringslei ders. Gisteravond was er ander 'Essen', zoveel dat het je oren uitkwam. „Ik vind dit wel een beetje deca dent, zo'n eet- en drinkfestijn. Maar misschien is dat wel ty pisch Nederlands, om zo te den ken," merkt een collega zuinig op. Hal 7 van het tentoonstellingen complex in Essen is omgetoverd tot een Europese kerstmarkt, met eten en drinken uit vijftien Europese lidstaten. Er lopen sneeuwmannen rond, kerstman nen, zelfs een Duitse versie van Sinterklaas en Zwarte Piet, een waagzegster, acrobaten. Er is een glasblazer en een me vrouw die handgemaakte kerst versieringen beschildert. Een meisjeskoor met kerstkransen op het hoofd, en daarin bran dende kaarsen, brengt religieuze liederen en een zigeunerorkest vermaakt de gasten bij het Ap- felstrudelbanket. „Wat is dit in godsnaam", vraagt een binnenkomer zich vertwij feld af. Honderden anderen la ten zich met hem overrompelen of grijpen naar de zaktelefoon om het spektakel voor het thuis front 'live' te verslaan. De Duitsers laten in Essen, met steun van talrijke sponsors, zien dat zij het belangrijkste Europe se land zijn. Superlatieven schieten te kort. Rendiervlees uit Scandinavië, Brussels lof èn ge haktballen uit Holland. De meer dan duizend journalis ten lopen hier rond met draagt assen vol folders, boekwerken, floppy's, agenda's, cd's en lokale bieren in geschenkverpakking. Het is graaien in de grote grab belton. „Oh, maar dit is heel normaal in Duitsland", zegt iemand die het allemaal al eens mee heeft ge maakt. „Nee hoor, elk partijcon gres is hier een soort jaarmarkt. Bij zo'n Europese top pakken ze dan nog eens extra uit." EU-voorzitter Duitsland zal het ongetwijfeld allemaal goed be doeld hebben, al bevestigt het festijn aan de vooravond de top de reputatie van de Unie als geldverspillende instelling. Maar goed, niemand die daar hier van wakker ligt. Eerst het 'Essen' en dan het werk, is het motto. Vanochtend ontvangt bondskanselier Kohl zijn gasten in het kasteel Hugenpoet en van avond biedt hij ze een vorstelijk diner aan de de Villa Hügel, het voormalige woonhuis met bijge bouwen van de familie Krupp. En morgen doen ze dat nog eens over. Alleen jammer dat het zo stormt. Van onze redactie buitenland Den Haag - Vijf Nederlandse waarnemers, die sinds zaterdag onder 'huisarrest' waren geplaatst, zijn gisteren vrijgelaten. Servische eenheden verhinder den de afgelopen dagen dat de militaire waarnemers, twee luchtmacht- en drie landmacht officieren, hun werkplekken in Mokro, Lukavica en Blazai kon den verlaten. Vier van hen verblijven inmid dels op het hoofdkwartier van de VN-vredesmacht in Sarajevo. De vijfde heeft besloten in Mokro te blijven. Drie waarnemers hadden afgelopen dinsdag afgelost moe ten worden. Met de vrijlating van de vijf waarnemers zijn alle Nederland se militairen die door de Bosni sche Serviërs werden vastgehou den, weer op vrije voeten. Vorige week vrijdag mochten de 90 verlofgangers van het Dutch- bat hun weg vervolgen, nadat ze bij Zvornik waren gestrand. Zon dag volgde de vrijlating van de 20 militairen van het brandstofkon vooi die in Pakraca vastzaten. Volgens eerdere berichten heb ben de Serviërs de Nederlandse VN-waarnemers goed behandeld. Zo mochten ze elke morgen enke le boodschappen doen. De gevechten in het crisisgebied gaan inmiddels onveranderd door. Het presidentieel paleis in Sarajevo is gisteren opnieuw ge- Den Haag (anp) - Het be zoek dat kroonprins Wil- lem-Alexander de tweede helft van deze maand aan Bosnië wilde brengen, is om veiligheidsredenen uitgesteld, heeft de Rijks- voorlichtingdienst giste ren bekendgemaakt. Op advies van minister Voor hoeve (Defensie) is besloten van de reis af te zien. De be doeling was dat de kroon prins tijdens zijn verblijf in Bosnië een kijkje zou nemen op het VN-hoofdkwartier in Sarajevo en bij enkele Ne derlandse VN-onderdelen. Ook de Verenigde Naties ra den mensen inmiddels aan Bosnië te mijden. De veilig heidssituatie in het oorlogs gebied is te zeer verslechterd na het Servische offensief te gen de Bihac-enclave en de recente provocaties tegen VN-personeel. Om deze re den heeft ook de Vaste Ka mercommissie voor Defensie afgezien van een werkbezoek aan Bosnië medio december. Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Rusland gaat maandag onderhandelen met regering én oppositie in Tsjetsjenië. Dat is gisteren afgesproken. Gisteren leken de standpunten van alle partijen in het conflict zich nog te verharden vanwege een Russische eis voor ontwape ning van alle strijdgroepen in Tsjetsjenië. De besprekingen zijn in het kunstmuseum van Vladikavkaz, de hoofdstad van de naburige re publiek Noord-Ossetië. Aan de onderhandelingen nemen een twaalf man sterke Russische re geringsdelegatie, negen vertegen woordigers van de regering van president Doedajev en drie leden van de Tsjetsjeense oppositie deel. Op de agenda staan punten als het beëindigen van de vijan delijkheden, het neerleggen en overdragen van wapens en het normaliseren van de betrekkin gen tussen Rusland en Tsjets jenië. Het gevaar van een Russische mi litaire interventie in Tsjetsjenië lijkt hiermee weer voor een aan tal dagen van de baan. Ondertus sen gaan de voorbereidingen op een mogelijke Russische aanval op de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny gewoon door. Gisteren werden de toegangswe gen tot de hoofdstad ondermijnd en bruggen voorzien van explo sieven. Vrijwilligers groeven aan de rand van de stad loopgraven. Ondertussen bespraken in Mos kou zowel de Federatieraad als de Staatsdoema - de Russische eerste en tweede kamer - de si tuatie rond Tsjetsjenië. Vrijwel alle partijen in de Doema zijn het erover eens dat de Russische re gering te weinig heeft gedaan om de crisis in Tsjetsjenië met poli tieke middelen te bezweren. Tegelijkertijd werd een oproep gedaan aan Tsjetsjenië om zo snel mogelijk vrije verkiezingen te or ganiseren. troffen door een raket die kenne lijk door de Bosnische Serviërs was afgeschoten. De VN probeerden gisteren weer garanties los te krijgen van de strijdende partijen in Bosnië voor de veiligheid van de ongeveer 400 Bengalese vredessoldaten die ze willen terugtrekken uit de regio Bihac in het noordwesten. De VN willen de Bengalezen overbrengen naar de Kroatische hoofdstad Zagreb. Om Zagreb te bereiken moeten ze door gebied reizen dat in handen is van de Kroatische Serviers. Volgens nog onbevestigde berichten hebben de Serviërs de Bangalezen echter de doortocht belet. De problemen met de terugtrek king zijn terug te voeren op de Servische beschuldiging dat de Bengalezen van plan waren hun wapens achter te laten voor het Bosnische regeringsleger. VN- functionarissen zeiden eerder dat slechts een op de zes Bengalese blauwhelmen in het bezit was van een geweer. De mogelijke terugtrekking van de VN-troepen uit Bosnië - woensdag en gisteren opnieuw gesuggereerd door de Franse mi- 1 nister van Defensie Juppé - bete kent niet automatisch dat ook al le hulpkonvooien zullen stilval len. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR), dat de humani taire konvooien in Bosnië ver zorgt, is van plan ook na vertrek van de beschermingsmacht te blijven rijden. Woordvoerster Nishimura van het UNHCR-hoofdkantoor in Belgrado ziet een eventueel ver trek van de VN-vredesmacht somber in. Volgens de UNHCR is het onmogelijk om alle van de konvooien afhankelijke Bosniërs van voedsel te blijven voorzien, als de blauwhelmen het verdeel de land hebben verlaten. Terugtrekking van de VN-troe pen hoeft niet te betekenen dat er een einde komt aan de bemoeie nissen van de Navo met Bosnië. Tijdens de evacuatie zullen luchtaanvallen nodig zijn om de VN-troepen te vrijwaren van Servische aanvallen. Daarna zal, om te voorkomen dat de Bosni sche Serviërs hun tegenstanders blijven bestoken met artillerie vuur en de bevolking het slacht offer blijft, een serie luchtaanval len noodzakelijk zijn. Met het vernietigen van Servi sche stellingen na terugtrekking van de VN-troepen wordt ook ge hoopt de Bosnische Serviërs als nog aan de onderhandelingstafel te krijgen om een vrede te aan vaarden. Leden van het Palestijnse Bevrijdingsfront kwamen gisteren bijeen op het terrein van de universiteit van Bethlehem om de zevende verjaardag van de Intifada te vieren. Voor de gelegenheid droegen ze maskers. foto epa Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De Belgische minister van De fensie Delcroix heeft gisteren ontslag ge- Be^nstendemocraat is in opspraak geraakt, nadat het weekblad Humo had geschreven dat Delcroix zijn villa in Zuid-Frankrijk met zwart geld had betaald. Zijn partijgenoot Pinxten is de nieuwe bewindsman op Defen sie. In het Zuidfranse Bormes-les-Mimomas kocht Delcroix enkele jaren geleden een bui tenverblijf in het exclusieve domein van Cap Bénat. Daartoe nam Delcroix eerst een lege Franse vennootschap over van twee Vlaamse broers - 'vrienden uit Limburg' - die inmid dels zelf in een financieel schandaal zijn ver wikkeld. Het weekblad Humo beweert dat Delcroix via de vennootschap de fiscus omzeilde en zo doende de bouw van zijn villa deels met zwart geld kon betalen. Volgens de jaarrekening van de vennootschap kostte het optrekje 407.000 gulden. Kenners noemen dat een be lachelijk laag bedrag voor een villa aan de Ri- vièra. Delcroix beweert dat hij later nog eens 275.000 gulden heeft betaald en dat boven dien alles uit eigen middelen, weliswaar met hulp van zijn schoonfamilie, is bekostigd. De vennootschap was volgens hem geen fiscale Delcroix foto anp dekmantel, maar een manier om als buiten lander in Frankrijk gemakkelijk aan een bouwvergunning te komen. Op een persconfenrentie woensdag kon de minister echter de beweringen van Humo niet helemaal weerleggen. Hij gaf toe de kwestie wat 'onhandig' te hebben gespeeld. Delcroix had bovendien de fout gemaakt eerder dit jaar tegenover journalisten van Humo te ont kennen dat hij een villa bezat in het buiten land. in. De druk op de bewindsman in de publieke opinie om af te treden was zo groot geworden, dat hij gisteren dan zelf maar om zijn ontslag vroeg. Delcroix is alweer de zesde bewinds man in het kabinet-Dehaene die voortijdig opstapt of het veld moet ruimen. De vroegere secretaris van de christendemo cratische CVP was ook vice-premier. In zijn eigen provincie Limburg was Delcroix heel populair. Bij de afgelopen Europese verkie zingen kreeg hij als 'lijstduwer' 120.000 voor keurstemmen. Bij de top van de Belgische krijgsmacht was Delcroix een stuk minder geliefd. Kort na zijn aantreden in maart 1992 kwam Delcroix met een ambitieus herstructureringsplan voor het Belgische leger. Hij is de minister geweest die de opkomst plicht heeft afgeschaft. De overgang naar een beroepsleger en vooral de beperkte financiële middelen die de minister daarvoor had, gaven regelmatig aanleiding tot problemen met de chefstaf van de Belgische strijdkrachten. De opvolger van Delcroix, Karei Pinxten (42), is burgemeester van de Limburgse gemeente Overpelt en parlementslid sinds 1991. Rabin, Arafat en Peres overstelpt door problemen in eigen land Tel Aviv (ap) - De Israëlische premier Rabin, minister van Buitenlandse Zaken Peres en de Palestijnse leider Arafat krijgen morgen in Oslo de No belprijs voor de Vrede uitge reikt. Voor de prijswinnaars is er echter weinig reden tot feestvreugde. Ze komen thuis, als gevolg van ter roristische aanslagen van mos lim-extremisten en een kwakke lende economie, steeds meer on der druk te staan. Bij optredens in het openbaar maakt Rabin een ongeduldige en strijdbare indruk. De doelwitten van zijn uitvallen variëren van kabinetsleden tot de hele Israëli sche bevolking, die weinig waar dering voor Rabins sneren kan opbrengen. Rabin bevindt zich in een lastig parket. Hij moet het vredesproces met de Palestijnen en de Syriërs op gang houden, maar mag bij de Israëliërs niet de indruk wekken dat hij tegenover de Arabieren Sinterklaas speelt. Nu er dit jaar alleen al 70 Israëliërs zijn gedood door Palestijnse moslim-funda mentalisten, de meeste in Israël zelf, staat Rabin onder druk om het vredesproces te vertragen. Uit een deze week gehouden opi niepeiling blijkt dat slechts 34 procent van de Israëliërs vindt dat Rabin en Peres de Nobelprijs in ontvangst moeten nemen. In commentaren van kranten wordt gezegd dat het sturen van een zestig leden tellende delegatie naar Oslo niet strookt met de stemming in het land. Arafat doet het niet veel beter in de Gazastrook. Hij nam het ge bied samen met de stad Jericho op de westelijke Jordaanoever in mei over als een eerste stap op weg naar een Palestijnse staat. „Arafat heeft slechts een beperk te autoriteit en kan zijn mensen niets tastbaars bieden," zegt de voormalige Paletijnse onderhan delaar Khatib. „Zijn populariteit is sterk afgenomen." Israël verwijt Arafat onmacht in het bestrijden van het moslim extremisme, getuige de bloedige aanslagen van de afgelopen tijd. Bij twee aanslagen van de funda mentalistische Hezbollah in de Israëlische veiligheidszone in Zuid-Libanon zijn gisteren op nieuw acht doden en vijf gewon den gevallen. Het Israëlische kabinet heeft gis teren na beraad van drie dagen wel besloten vast te houden aan het vredesakkoord met de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie. Het akkoord kwam door het aan houdende geweld onder grote druk te staan. Nadat een Palestijnse fundamen talistische leider bij een aan Is raël toegeschreven aanslag met een autobom werd gedood, werd Arafat bij de begrafenis van het slachtoffer door een menigte een moskee uitgewerkt. Zijn geruite hoofddoek werd daarbij afgesla gen. Vorige maand kreeg hij felle De voormalige aartsrivalen Arafat en Rabin tonen zich een drachtig na onderhandelingen eerder dit jaar over Palestijnse au tonomie. foto ap kritiek te verduren nadat zijn or detroepen op een menigte funda mentalistische demonstranten schoten en vijftien van hen dood den. Arafat, eerder door Rabin van zijn veronderstelde demonische trekken is ontdaan, heeft nu felle kritiek op de Israëlische premier. Vele Israëliërs zijn bang dat het geweld in Gaza pas goed los brandt als Arafat ten val zou worden gebracht. Daarmee zou het vredesproces om zeep worden gebracht. De tegenstelling tussen de voor zichtige Rabin, die voornamelijk vaart op adviezen van zijn mili taire adviseurs, en de visionaire Peres, die tot meer risico's bereid is, draagt bij aan de verwarring. Op een bijeenkomst van parle mentariërs van Rabins Arbei derspartij, die maandag werd ge houden, heerste ronduit een graf stemming. Enkele aanwezigen riepen Rabin zelfs op de plechtig heid te boycotten. „Ga niet naar Oslo meneer de premier," riep de parlementariër Shlomo Buhbut. „Ons huis staat in brand. Blijf hier en blus de brand." Chinese veerboot zinkt na aanvaring Hongkong - Voor de kust van Hongkong is gisteren een veerboot gezonken. De boot was in de mist en regen op een andere veerboot gevaren. Vijf mensen worden vermist. De gezonken veerboot had 67 passagiers en acht bemanningsleden aan boord, van wie de meesten werden opgepikt door de andere veerboot. Die raakte op drift nadat de motor was uitgevallen. Beide veerboten hebben Chinese eigenaars. yan onze redactie economie Arnhem - De energie-distri- l//^DT I butiebedrijven willen IyUK I 1 voortaan zelf uitmaken op welke nieuwe terreinen ze zich begeven. De grenzen voor activiteiten op bijvoor beeld het gebied van telecom municatie, afvalverwerking 0f milieu-adviezen moeten niet door de overheid worden aangegeven. Major tracht gat begroting te dichten Londen - De accijns op tabak, alcohol en motorbrandstof in Groot-Brittannië gaat per 31 december omhoog. De Britse minis ter van Financiën, Clarke, heeft hiertoe besloten om een nieuw 1 gat in de begroting te dichten. Dat gat was ontstaan doordat dins dag een voorgenomen verdubbeling van de btw op huisbrandolie j in het parlement werd weggestemd. De accijnsverhoging levert ongeveer 800 miljoen pond sterling (f 2,2 miljard) op. Het extra gat was ongeveer een miljard pond (f 2,76 miljard) groot. Motorbrandstof wordt 1 pence per liter duur- i der, sigaretten 6 pence per pakje, een pint bier 1 pence, een fles wijn 5 pence en een fles whisky 26 pence. Kaifu leider oppositie Japan Tokyo - Oud-premier Kaifu is gisteren gekozen tot voorzitter van I de Partij van de Nieuwe Grens (PNG) in Japan. In de partij gaan negen oppositiegroepen samen. Kaifu (63)> versloeg oud-premier Hata bij een stemming onder de parlementsleden van de partij, die morgen haar oprichtingsvergadering houdt. De jurist en poli- I ticoloog Kaifu zit sinds 1960 in het parlement en was niet verwik- i keld in de corruptieschandalen van de jaren tachtig. De Beer ambassadeur Zuid-Afrika Pretoria - De voormalige leider van de kleine Democratische Par tij in Zuid-Afrika, Zach de Beer, wordt de nieuwe ambassadeur van zijn land in Nederland. President Mandela maakte gisteren de benoeming van De Beer en vijftien andere ambassadeurs be kend. Zij zijn de eerste vertegenwoordigers van hun land in het tijdperk na de apartheid. De 66-jarige De Beer volgt ambassadeur Nothnagel op. Nederlandse militair in Sinaï verongelukt Nuweiba - Een 32-jarige wachtmeester van de marechaussee is I gisterochtend door een verkeersongeval nabij Nuweiba in het zui den van de Sinaï-woestijn om het leven gekomen. Het voertuig waarin hij zat raakte bij een inhaalmanoeuvre van de weg en sloeg over de kop. Een 33-jarige collega van het slachtoffer uit Vlissingen raakte bij het ongeval gewond, evenals een militair van de Fiji-eilanden. De slachtoffers maakten deel uit van een multi nationale eenheid die toeziet op de handhaving van de vrede in het gebied tussen Israël en Egypte. Belgen toch eens over 'flitstrein' Brussel - De hogesnelheidslijn zal in België nu toch zo snel moge lijk verder worden aangelegd. De Waalse en Vlaamse regering hebben beloofd opnieuw bouwvergunningen te verstrekken, maakte de federale minister van Verkeer Di Rupo gisteren be kend. Wallonië eiste eerder van Vlaanderen garanties dat het tr acé voor de verbinding Brussel-Keulen via Luik er komt. Om die eis kracht bij te zetten weigerden de Walen al enige tijd nieuwe bouwvergunningen af te geven voor de viaducten en bouwwerken op de lijn Parijs-Brussel. Het hele hsl-project - ook de verbinding met Nederland - heeft daardoor vertraging opgelopen. Brazilië: amnestie corrupte politici Brasilia - De Senaat van het Braziliaanse parlement heeft een al gehele amnestie afgekondigd voor corrupte politici uit haar eigen midden. Met 41 tegen één stem besloot de Senaat alle beschuldi gingen wegens corruptie tegen vertegenwoordigers van de, deel staten in te trekken. Het Lagerhuis en president Franco nioeten zich nog over het wetsvoorstel uitspreken. Vooral Senaatsvoorzitter Lucena zou van deze maatregel profite ren. Het Hooggerechtshof had hem zijn mandaat afgenomen, om dat hij de staatsdrukkerij gratis honderdduizenden verkiezings brochures voor hem had laten drukken. Ook 13 senatoren zouden misbruik hebben gemaakt van de staatsdrukkerij. Bloedbad in Brits warenhuis Birmingham - Een wild met een mes om zich heen stekende klant heeft gisteren paniek veroorzaakt onder het winkelend publiek in een warenhuis in Birmingham. De man stak in op hals en gezicht van om hem heen staande vrouwen. Zeker veertien mensen raak ten gewond. Honderden mensen lieten de kerstinkopen voor wat ze waren en vluchtten in paniek het gebouw uit. „De man was eerst rustig, sloeg op tilt en stak met een groot mes om zich heen. Overal was bloed," zei een ooggetuige. Frankrijk presenteert EU-agenda Parijs - Frankrijk heeft gisteren zijn agenda gepresenteerd voor het eerste half jaar van 1995, wanneer Parijs het voorzitterschap van de Europese Unie bekleedt. Het accent zal komen te liggen op zaken als werkgelegenheid, economische groei en institutionele hervormingen die uitbreiding van de unie mogelijk moeten ma ken. Met ingang van 1 januari treden Oostenrijk, Zweden en Fin land toe, waardoor er veel in de EU zal veranderen. Protest tegen veroordeling Koerden Den Haag - Minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo dient binnen enkele dagen een protest in bij de Turkse ambassadeur in Den Haag, heeft hij gisteren de Tweede Kamer beloofd. De minis ter geeft met deze stap de verontwaardiging van de regering weer over de veroordeling van acht Koerdische parlementsleden tot celstraffen variërend van drie to vijftien jaar. Van Mierlo wil ook een veroordeling van het Turkse Koerdenbeleid op laten nemen in het slotcommuniqué van de Eurotop in Essen. pie boodschap gaf directeur R. van 't Hullenaar van EnergieNed gii ni! Za da En tie ele Va gei le; zir als Volgens een rapport van de Se naatscommissie voor veteranen is destijds in strijd met de voor schriften nagelaten de soldaten te waarschuwen voor de gevaren van de vaccins en werd er ge dreigd met straffen voor soldaten die de vaccinaties zouden weige ren. Ook zouden soldaten het be vel hebben gekregen met nie mand over de inentingen te pra ten. De vaccins zouden de soldaten volgens het rapport waarschijn lijk niet eens bescherming heb ben geboden tegen chemische en biologische wapens. Het ministe rie van Defensie is trouwens tot de conclusie gekomen dat de Ira kezen tijdens de Golfoorlog geen chemische en biologische wapens hebben ingezet. Commissievoorzitter Rockefeller Van onze verslaggever Antwerpen - Het akkoord over Westerschelde zorgt voor een sr samenwerking in de Rijn-Schelde missaris der Koningin mr. F. Hou termijn een groot aantal concrete jecten tussen Vlaanderen en Lim van start kan gaan. st; no mi na D< pr Ri on da sn se VI W „I de d( k\ ov H re Pe provincie Antwerpen heeft gisteren aan Houben bericht nu de intentieverklaring voor de Rijn-Schelde-Delta te willen on dertekenen. Dat gebeurde bij de opening van de BeNeContaet- dagen in Antwerpen, waar twee honderd bedrijven uit Vlaande ren en Brabant zich gezamenlijk presenteren. Maandag zullen onder leiding van de Vlaamse minister-presi dent L. Van den Brande de Com missarissen van Zeeland, Bra bant en Limburg rond de tafel gaan zitten met hun collega's van Antwerpen, Oost- en West- Vlaanderen. Zij zullen projecten op het gebied van milieu, wel zijn, gezondheid, cultuur en ruimtelijke ordening bespreken. Het doel is om van de Europese Unie subsidies uit het Interreg- fonds te peuren om de economi sche samenhang van het gebied te versterken. „De grensregio zien we als een laboratorium proef voor de samenwerking op nationaal niveau," zegt Houben. Ook staat op de agenda het af stemmen van procedures voor milieu-effect-rapportages. Van den Brande onderstreept dat de autonomie van Vlaande ren het grensoverschrijdende be stuur makkelijker en effectiever Van onze Haagse redactie Den Haag - Te transporteren opgesloten worden in vrachtwage twaalf uur onafgebroken verv Daarna mag de reis opnieuw twaa Dat is de strekking van een com promis, waarmee Nederland, België en Luxemburg de patstel ling in Europa over diertrans- port willen doorbreken. Nederland hield tot nu toe vast aan een totale maximale ver- voersduur van twaalf uur voor slachtvee. Dat betekent in feite dat het vervoer van Nederlandse varkens naar Italië verboden wordt. Minister Van Aartsen van Landbouw heeft die norm van twaalf uur nu losgelaten. Het compromis van de Benelux moet de zuidelijke landen, die geen behoefte hebben aan beper kende regels, over de streep trekken. Het wordt maandag be sproken door de Europese minis- n h Washington (ap) - Vaccins die Amerikaanse soldaten tijdens de Golfoorlog moesten beschermen tegen de gevolgen van even tuele chemische en biologische wapens zijn mogelijk de oor zaak van mysterieuze ziekteverschijnselen, gezamenlijk aange duid als het Golfoorlog-syndroom. vergeleek het gebruik van de vac cins tijdens de Golfoorlog met gaskamerexperimenten die in de jaren '40 werden uitgevoerd op matrozen en soldaten, tussen de jaren '40 en '60 uitgevoerde stra lingsexperimenten en experi menten met LSD in de jaren '60. Woordvoerder Jim Turner van het Pentagon zei nog geen kennis te hebben genomen van het rap port en wilde daarom geen com mentaar geven. De meest voorkomende kwalen waarover de 150 Golfoorlog-ve teranen klagen zijn vermoeid heid, huidproblemen, geheugen verlies, achteruitgang van het ge zichtsvermogen, gewrichtspijn, stijfheid, hoofdpijn, veranderin gen in de persoonlijkheid, diar ree, kortademigheid, bloedingen en koorts. Van onze verslaggeefster Amsterdam - Eucalyp tus- en bloemengeuren om de concentratie te verhogen, vanille om tot rust te komen, mint en lelie om alert te blijven. Reukwaarneming heeft ver schillende uitwerkingen op mensen. V&D gaat vanaf morgen als eerste in Neder land 'kerstgeur' gebruiken om de omzet te verhogen. In het filiaal aan de Kalver- straat te Amsterdam zijn drie 'geurzuilen' geïnstal leerd. Twee ruiken naar dennebomen, de derde naar glühwein. „Een aangename geur stemt het publiek positief, iemand die zich op zijn gemak voelt wil langer blijven en zal waarschijnlijk meer kerstin kopen doen," aldus een woordvoerder van V&D. Het is de eerste keer dat V&D een experiment met geuren doet. Andere grote bedrijven.zijn nog niet over tuigd van de werking. Dat is wel importeur De Rijk uit Veenendaal. Hij heeft, naast dennebomen en glühwein, ook zuilen met de geur van frisse was, voor jaar, een nieuwe auto en van leer in de aanbieding. 1

de Stem | 1994 | | pagina 4