Het Europa van Jacques Delors 'Briljante top-advocaat' voor de rechter Arts i Rechters Inspraak -DE STEM- DESTEM Een man, ee DE STEM BINNENLAND BUITENLAND OndersteBO VEN Afscheid van de architect die het Europese huis in de steigers zette Op verdenking van valsheid in geschrifte voor miljoenen-witwas druggeld DE STEM Regeringsparti Poot verliest zaak tennishallen Het tijdschrift heet 'OndersteBO- VEN'. Het ver schijnt vier keer per jaar. Het is van DISK, is het landelijke orgaan van het arbeidspasto raat, waarin de katholieke en een stel protestantse kerken samenwerken. Tegenwoordig wordt gespro ken van arbeidspastoraat, in het verleden zijn termen ge bruikt als bedrijfsapostolaat en industriepastoraat. De nieuwe naam dekt de lading veel beter: DISK opereert niet alleen meer in de indus triële sector, maar ook in de zorg- en de agrarische sector. Daarenboven is DISK pasto raal werkzaam onder werklo zen en arbeidsongeschikten. Die naam van dat tijdschrift, daar is iets mee. Je leest er in eerste instantie misschien over heen. Och, denk je wel licht als je er nog eens naar kijkt, typografisch grapje zo als ze die naam hebben ge schreven. Maar als je jezelf de vraag stelt waarom déze typo grafische vorm is gekozen, realiseer je je dat er meer mee aan de hand is. Ik vind het altijd weer een knap staaltje taalkunst, als men in een naam of in één woord een wezenstrek of program tot uitdrukking weet te brengen. 'OndersteBOVEN' is onmis kenbaar meer dan zomaar een naam. Het drukt kernach tig het ideaal uit, dat het ar beidspastoraat voor ogen heeft. Je associeert de naam makkelijk met de evangelie passage 'de laatsten zullen de eersten zijn'. Zo ver wil 'OndersteBO VEN', lijkt me, niet gaan. Maar het arbeidspastoraat wenst wel dat mensen die aan de onderste sport van de eco nomische ladder bungelen, de kans krijgen zelf naar boven te klauteren of naar boven geholpen worden. Minstens zover naar boven, dat ze ge woon een fatsoenlijk leven kunnen leiden. Het recht op bestaanszeker heid, daarvoor komt het ar beidspastoraat op. En van wie dit recht geschonden of be laagd wordt door allerlei ont wikkelingen, met hen wil het arbeidspastoraat solidair zijn, hen geestelijk steunen en stem geven. Maar de bijbelse gerechtig heid - want dat is inspiratie bron en richtsnoer - reikt ver der. Binnen de kerken heeft zich de laatste jaren een dui delijke stroming gemanifes teerd die zich toelegt op de relatie tussen geloof en eco nomie. DISK is daarvan een belicaaming. Vanuit het geloof worden de ontwikkelingen in het ar beidsbestel en in de economie gemeten met maatstaven van rechtvaardigheid, menselijk heid, eerbied voor het gescha pene. Dit hele complex van denken en handelen wordt vier keer per jaar in 'Onder steBOVEN' ter kennisneming gebracht van ieder die er maar kennis van wil nemen. Voor drie tientjes per jaar een gids om ook met ogen van geloof te leren kijken naar arbeid, werkloosheid en eco nome. Het arbeidspastoraat bestaat als gespecialiseerde vorm van kerkewerk nog maar betrek kelijk kort. De kerken hielden zich tot aan de Tweede We reldoorlog vooral de arbei ders bezig wat hun woonsitua tie betreft, met het gezin dus. De situatie waarin de kost verdiend moest worden, viel buiten het pastorale gezichts veld. Die zaak werd overgela ten aan de confessionele vak bonden. Maar in de jaren veertig van deze eeuw groeit bij H. Beel, dan aalmoezenier van sociale werken in de Zuidlimburgse mijnstreek en later hulpbis schop van Roermond, het in zicht dat de wereld van de arbeid een verregaande in vloed heeft op het hele leven van elke mens, dus ook op zijn inzichten en geloof. Mgr. Beel legt in 1943 in Ker- krade de eerste kiem van het rooms-katholieke bedrijfsa postolaat. Over de opkomst van dat bedrijfsapostolaat in ook de andere bisdommen is onlangs het boek 'Pendelen tussen werk en kerk' versche nen. Het is geen wetenschappelijke verhandeling, maar het zijn de nog in leven zijnde pioniers die hun verhaal vertellen. Zo vertelt oud-hoofdaalmoeze nier J. van der Meer a.a. van het bedrijfsapostolaat in het bisdom Breda wat hem ertoe bracht een tijdlang als haven arbeider in Rotterdam te gaan werken. En pater Jan van Berkel vertelt over zijn ervaringen in het Bredase be drijfsleven van de jaren vijftig en zestig. Naast deze twee komen nog eens vijftien pio niers aan het woord. Zonder meer boeiend. 'OndersteBOVEN', uitgave DISK, 29,50 Hub Crijns, Herman Noorder- graaf, Eef van Vilsteren: 'Pende len tussen werk en kerk. Verha len rond de opkomst van het bedrijfsapostolaat'. Uitgeverij Narratio en DISK, 20, De stad zorgt goed voor haar burgers. Ligt er een voorstel op tafel, mag elke belanghebbende zijn zegje doen. Vreest hij nog niet genoeg gehoord te zijn, mag hij aan het begin van de raadsvergade ring nogmaals het woord doen. Valt het besluit in het nadeel van een burger uit, kan hij nog naar de rechter. Een heel circuit van informeren, inspreken, beïnvloeden en protesteren is in het Nederlandse besluitvormingsproces ingebouwd. Desondanks is de stad er niet gerust op dat de burger tevreden gesteld is. Er wordt gedacht over hoe de invloed van de bewoner te vergroten. Ambtenaren schrijven een notitie. De raad vergadert over het plan en vervolgens komen er avonden in alle wijken en buurten over hoe de inspraak te verbeteren. Inspraak over inspraak, het is zoiets als ruiken aan je eigen neus. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-1782' Goes, Klokstraat 1S 01100-28030, fax 01100-2192^. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-1969 Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01 .20-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01l50-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax P1184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur S 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Door onze correspondent Bert Schampers Brussel - Op de Europese top in Essen, vandaag en morgen, is de Fransman Jacques De- lors voor het laatst aanwezig in zijn functie als voorzitter van de Europese Commissie. In januari treedt Delors terug om, is de verwachting, mee te doen aan de race om het Franse presidentschap. Steeds als Jacques Delors de Europese journalisten in Brussel toespreekt of een verklaring komt afleggen, verschijnen er eerst twee of drie lijfwachten in de perszaal van het Breydelge- bouw, waar de Commissie zetelt. Hun aanwezigheid onderstreept dat de voorzitter van de Europe se Commissie een belangrijk per soon is. Het is Delors zelf die zijn functie de afgelopen tien jaar heeft op gewaardeerd en dat blijkbaar zo overtuigend heeft gedaan, dat in juni van dit jaar de premiers van twee lidstaten bijna letterlijk om zijn stoel vochten. De 69-jarige Delors, minister in drie opeenvolgende regeringen van de socialistische premier Pierre Mauroy en zoon van een bode van de Franse nationale bank, zegt van zichzelf dat hij vooral een ingenieur en tacticus is, veel meer dan de denker en filosoof waarvoor sommigen hem houden. De Britse journalist Charles Grant schreef eerder dit jaar een biografie over Delors en diens Brusselse hofhouding. Grant stak zijn neus in het Huis dat Jacques bouwde en toonde zich vol bewondering voor de man die Europa handen en voeten gaf. Na tien jaar aan het hoofd van de Europese Commissie is Delors het symbool geworden van de idealen van een generatie van Europese federalisten. Delors heeft als geen ander zijn stempel gedrukt op Europa en weet zich daarmee op hetzelfde voetstuk geplaatst als de grondleggers van het verenigd Europa, Robert Schumann en Jean Monnet. Denkers Delors staat boven de politici en zo gedraagt hij zich ook. Hij Jacques Delors voelt zich naar eigen zeggen niet echt thuis binnen de partijpoli tieke structuren. Hij is meer de man die hoopt bij te dragen aan de welvaart van de Europeanen door denkers samen te brengen en zich vervolgens onder hen te begeven. Duidelijk is dat Delors niet meer zo optimistisch is over Europa. Toen hij aantrad in januari 1985 waren de vooruitzichten voor in tegratie een stuk gunstiger. Het was de tijd dat in 1988 onder Duits voorzitterschap plannen werden gemaakt voor een Euro pese munt en onder Frans voor zitterschap over een sociaal handvest werd gesproken. Delors beseft als geen ander dat die momenten van euforie in feite misleidend zijn. Het Ver drag van Maastricht, waaraan hij had meegewerkt, kon niet rekening op veel enthousiasme bij de burgers. De Fransen keur den het nog maar net goed, de Denen verwezen het naar de prullebak en stemden later pas in met een op maat gesneden herziene versie. Een van de stokpaardjes van Delors is om de nationale parle menten meer te betrekken bij wat zich op Europees niveau afspeelt. Delors weet donders goed dat de burgers niet wakker liggen van zijn Europa, dat in hun ogen te weinig dynamisch is, politiek geen vuist kan maken en waaraan bovendien een luchtje hangt van fraude en geldverspil ling. Standbeeld Heeft Delors dan geep stand beeld verdiend? Misschien wel, maar voorlopig kan worden vol staan met een fors uitgevallen kleurendia in het Brusselse me trostation Schumann, vlak onder het leegstaande Berlaymontge- bouw, waar asbest de Eurocra- ten uit heeft verdreven. Wellicht dat in de buurt van de Europese instellingen en het Schumann- plein nog wel een plantsoen de naam zal gaan dragen van 'Union Jacques'. trr" V In de tièj. jaar van zijn bewind heeft Delors zich namelijk wel gemanifesteerd als de dirigent van het Europees orkest, dat helaas niet. altijd de maat kon houden. De Fransman heeft gro te invloed gehad op het pro gramma dat moest leiden tot de interne markt in 1992, de finan ciering van de EU, de Europese monetaire en politieke unie. Daarbij kon hij steeds terugval len op de steun van zijn vriend en geloofsgenoot Helmut Kohl. Geluk In 1988 had Delors Kohl ge vraagd zijn schouders onder de plannen voor de Europese munt te zetten. Delors op zijn beurt steunde de Duitse eenmaking. De tot Europese Unie omge doopte Europese Gemeenschap is onder Delors zo'n succes ge worden, dat tal van landen aan klopten met de vraag lid te mo gen worden. Per 1 januari komen Oostenrijk, Finland en Zweden erbij. Misschien heeft Jacques Delors vooral geluk gehad en was het niet alleen zijn persoonlijke ver dienste dat de EU zo belangrijk werd, al wekt hij soms wel eens die indruk. De opvolger van Delors heet ook Jacques en komt uit Luxemburg. De christendemocraat Jacques Santer - in Brussel spottend Jac ques Digestif genoemd - zal het niet gemakkelijk hebben in de voetsporen van Delors te treden. Toch heeft de Luxemburger bij de verdeling van de portefeuilles onlangs wel aangetoond de in tentie te hebben krachtdadig lei ding te geven aan de Commissie. In het boek van Charles Grant over Delors wordt nogal nadruk kelijk gewezen op de invloed van diens hofhouding. De staf van Delors, rond diens gewezen ka binetschef Pascal Lamy, heeft een grote invloed op het beleid en aarzelde in het verleden niet werk uit handen van de commis sarissen te nemen. Volgens Delors en zijn medewer kers is kordaat optreden de eni ge manier om niet te verzanden in het bureaucratische spinne- web, dat elke vooruitgang tegen houdt. Exclusief Ondanks een staf van briljante ambtenaren en adviseurs, nam Delors het zekere voor het onze kere. Hij verscheen op vergade- ritrgeii fiihèStal beter voorbereid dan de ministers of collega-com missarissen. Avonden en week ends heeft Delors opgeofferd om stukken voor te bereiden en ideeën uit te werken. De Fransman leidt een normaal leven, ondanks een salaris van 380.000 gulden per jaar. Hij mijdt gala's en recepties zoveel mogelijk, al kan hij daar nu en dan niet onderuit. Het Europees Parlement gaat Delors een cadeau aanbieden. Hij krijgt een bundeling van zijn toespraken in een exclusieve op lage van 1000 stuks, gebonden in een lederen kaft. En dat ondanks het verzet van de Franse neo- gaullisten in het EP, die het fotoepa geschenk vooral zagen als een ondersteuning voor de presi dentscampagne van Delors. In alle hulde, die de ambitieuze Delors over zich heen heeft ge kregen en de komende weken nog zal krijgen, wordt een beetje vergeten dat de voorzitter van de Europese Commissie toch ook veel weerstanden heeft opgeroe pen door zijn optreden en wijze van regeren. Twijfel groeit Hij heeft Europa dichter bij el kaar gebracht, maar het werk is nog lang niet af en de twijfel over dat grotere Europa neemt met de dag toe. Daarnaast is het nog het ongenoegen over het functioneren van de instellingen en het gebrek aan democratie. Delors wordt bestempeld als een ongemakkelijk en vasthoudend man, wiens politieke - ego even groot is als zijn tenen lang zijn. Hij kan niet tegen zijn verlies en kritiek op 'zijn' Europa'duldt hij al evenmin, zoals vorige week nog bleek tijdens een persconfe rentie na het referendum in Noorwegen. In de geschiedenisboekjes zal het beeld uiteindelijk positief ge kleurd zijn. Ook al was hij niet echt geliefd, Jacques Delors wordt alom gerespecteerd. Zijn reputatie is onaantastbaar en met dat beeld wil hij de presi dentsverkiezingen ingaan. Als Delors het redt krijgt Frank rijk een echte Europese staats leider, die de komende jaren ook telkens weer aanschuift bij een Europese top en daar ongetwij feld de vinger aan de pols zal houden. Van onze verslaggever Rinze Brandsma Amsterdam - Zijn arrestatie in maart wekte al sensatie. Zijn proces, waarvan van daag de eerste zittingsdag is voor de Amsterdamse recht bank, geldt bij voorbaat als een van de meest geruchtma kende van deze maanden. Terwijl, voor de rechtbank en het gerechtshof in de hoofdstad, de processen tegen kopstukken van drugbendes en hun handlan gers toch al over elkaar lijken te tuimelen. De van valsheid in geschrifte verdachte advocaat Oscar H. heet hier voluit mr. O. Hammer- stein. In en om de hoofdstad is hij te bekend om het preuts bij een initiaal te houden, in inter views wordt hij ook bij name genoemd en zelf zegt hij geen kwaad geweten te hebben. Ook tegen foto's in de rechtzaal heeft hij geen bezwaar. 'FIOD arresteert twee top-advo- caten Op verdenking van wit wassen druggeld', schreeuwden de koppen toen Hammerstein en zijn collega mr. B. van der G. ('alias Bob van der Poen') uit Soest - kantoren in Amsterdam, Brussel, Parijs, Londen en Düs- seldorf - werden aangehouden en in hun kantoren en woonhui zen door de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst huiszoekin gen werden verricht. Vooral de aanhouding van Ham merstein kreeg uitbundige publi citeit: hij was vennoot van het chique, gerenommeerde advoca ten- en notarissenkantoor Boe kei de Nerée in Amsterdam. Met gretigheid werd vermeld dat me de-vennoot mr. Frits Salomon- son niet alleen 'een intieme vriend' van H. was, maar tevens huisadvocaat van het Koninklijk Huis ('juridisch adviseur', beves tigde de Rijksvoorlichtings dienst). En hij woonde 'in een kapitaal pand aan de Keizers gracht'. Hammerstein (40) gold als jong, briljant, maar ook scherp en ar rogant, 'de Tijl Uilenspiegel van de advocaten'. Hij groeide op in Maastricht, waar zijn vader ook een vermaard strafpleiter was. In korte tijd had hij zich ontwik keld tot succesvol verdediger en adviseur van steenrijke onderne mers en zakenlieden, aan wiens reputatie nog wel eens een lucht je zat. De verdenking is dat Hammer stein - naast collega Van der G. - geholpen heeft met het opstellen van een valse verklaring voor de herkomst van een vermogen waar justitie beslag op had ge legd. Volgens justitie behoorde het geld, ruim 17 miljoen, druggeld, toe aan de grootste hasjbende van Nederland, het Octopus-syndicaat, zoals de co denaam van justitie luidde. De advocaat had de Surinaamse multimiljonair/rijst- en hout handelaar Shyam Guptar, al lange tijd cliënt van hem, gehol pen met een document dat de 17 miljoen aan Guptar toebe hoorde en 'aantoonbaar afkom stig' was uit transacties met rijst en hout: liquide overschotten, winsten dus, en werkkapitaal voor de handel. 'Rijstbaron' Guptar zou het geldQ tijdelijk geparkeerd hebben via de Ne derlandse Femisbank in Baarle- Nassau en Zeist en banken in Zwitserland en Liechtenstein. Later ontkende Guptar weer, dat het geld van hem was. Hammerstein had Guptar al va ker verdedigd als deze weer eens beschuldigd was van valse factu ren bij commissiebetalingen en provisies in de rijst- en houthan del - steekgeld en zwarte beta lingen, meende justitie dan. Volgens justitie was Guptar he lemaal niet de feitelijke eigenaar van het vermogen, maar werkte deze mee aan een omvangrijke witwas-operatie. De Octopus bende zou met slinkse transac ties de winst uit de drughandel onder willen brengen bij Gup- tars bedrijfsadministratie, om het zo te 'witten' als zijn inko- men. Bij die operatie zouden de advocaten creatief meegedacht en -gewerkt hebben om de mil joenen weg te sluizen. Volgens een getuige, de eerder dit jaar veroordeelde Alkmaarse belas tingadviseur Rob B., was Ham merstein juist een van de breinen achter de witwas-operatie, be trokken bij de opzet daarvan. B. is veroordeeld tot een lichte straf van twee jaar cel en een boete: hij heeft bekend de Octopus- bendetop geassisteerd te hebben bij het witwassen. Hammerstein ontkent zijn boze opzet en rol. Hij heeft niet gesjoemeld, zegt hij. Hij zegt, zich achteraf te hebben gereali seerd 'ordinair in de maling te zijn genomen' door Guptar en B. Ook zegt hij achteraf toch twijfel te hebben gekregen waar de 17 miljoen mee verdiend was. Zo wist hij dat een schip als de Pacific Tide, gebruikt voor ver voer van partijen hasj, op naam van Guptar stond. De Surinaam se rijsthandelaar is partner in een vloot van eigen schepen. Naar zijn kantoor zou hij toege geven hebben, op zijn minst naïef te hebben gehandeld. Ook zou het de advocaat wel bekend zijn geweest, bij zijn eer ste gesprek met B., Van der G. en zijn cliënt Guptar, dat de laatste beschuldigd werd van criminele activiteiten. De fiscalist B. ver klaart zelfs dat juist Hammer stein hem er op wees dat de 17 miljoen uit hasjhandel afkomstig was, Volgens hem heeft de advo caat zelf ook aan de witwas-ope ratie verdiend. Maar, verklaarde Hammerstein later in een inter view, 'ik onderzoek in beginsel niet hoe een cliënt aan zijn geld komt; ik ben gewoon de mond van mijn cliënt'. In het proces zal de rechtbank moeten vaststellen of hem die opstelling heeft opgebroken. Volgens ingewijden heeft Ham merstein zich in de verhoren steeds beroepen op zijn beroeps geheim en voornamelijk gezwe gen. In oktober figureerde hij in een uitgebreide reconstructie an nex interview in het opinieweek blad Vrij Nederland: hij getuigde van rehabilitatie en scheldpar tijen op de FIOD. In een inter view met het ANP zei Hammer stein gisteren zijn proces vol ver trouwen tegemoet te zien. In beide interviews ging hij ook in op zijn persoonlijke omstan digheden: homoseksueel, lijdend aan aids, met het perspectief niet lang meer te leven te hebben. In de dikke maand dat hij tijdens het onderzoek vastgezet was in het Huis van Bewaring voerde hij correspondentie met pater Jan van Kllsdonk over zijn uit vaart. De gevangenschap en de affaire heeft zijn broze gezond heid verder ondergraven, zegt hij. De publiciteit is er mede een reden voor geweest dat Boekei de Nerée hem een week na zijn aanhouding op staande voet ont sloeg. Volgens het advocaten kantoor had Hammerstein 'zich zelf, de maatschap en de hele advocatuur in discrëdiet ge bracht'. Tegen dat ontslag heeft de Orde van Advocaten in Amsterdam wel geprotesteerd: de waarne mend deken noemde het 'op zijn zachtst gezegd ongebruikelijk, niemand is schuldig totdat de rechter daarover heeft geoor deeld'. De deken van de Orde moet zwijgen in Hammersteins zaak - zij is kantoorgenoot bij Boekei de Nerée. De bloedige aanslag met een handgranaat op de Amsterdamse kunstenaar Rob Scholte op 24 november bracht Hammerstein opnieuw in het nieuws. Zelf ver klaarde hij, via zijn advocaat mr. Gerard Spong, dat de bom misschien voor hem bestemd was geweest. Hij heeft immers een identieke BMW met een bijna gelijk kenteken, geparkeerd in dezelfde buurt. De afgelopen weken was hij enkele keren tele fonisch met de dood bedreigd. De vraag is echter waarom de onderwereld de advocaat uit de weg zou willen ruimen: heeft hij niet steeds1 verklaard, niets van de witwas-operatie van de drug bende geweten te hebben? Er wordt gespeculeerd dat justi tie moeite heeft met het 'rond breien' van zijn zaak, zoals zij zich ook bij herhaling verslikt in het Octopus-syndicaat. Voor het Openbaar Ministerie (OM) is het een prestigezaak. Het durft het aan, beweerde kopstukken en handlangers van grote drugben des nu voor de rechter te bren gen, ondanks hun maatschappe lijke status, opdat de 'grote vis sen' niet vrijuit gaan. Enkele hoofdverdachten zijn dit jaar in een reeks processen al wel ver oordeeld, andere kopstukken lo pen nog vrij rond wegens gebrek aan bewijs. In hoger beroep lo pen de strafprocessen nog. Ook bij het berechten van deze bende struikelde het OM over het mo gelijk gebruik van ongeoorloofde opsporingsmethoden. De Octopus-bende moet voor een waarde van meer dan 1 miljard aan hasj de hele wereld over getransporteerd en verhan deld hebben, aangevoerd uit Azië (met name Pakistan) naar Nederland en Canada. Dat ge beurde met eigen schepen, waar onder de Coral Sea. De bende wordt ook verdacht achter de aanslagen op de Amsterdamse officier van justitie mr. J. Valen- te te zitten. Ook zijn collega mr. J. Wortel', aanklager in de Octo pus-processen, zou deze zomer met de dood zijn bedreigd. Mr. Oscar Hammerstein ver wacht vrijspraak, als hij van daag kan vertellen hoe hij erin geluisd is. Maar zijn reputatie is inmiddels wel te grabbel ge gooid: Den Haag (anp) - De Neder landse Vereniging voor Rechtspraak gaat met het de partement van Justitie over leggen over een betere bevei liging van rechters en recht banken. Dit naar aanleiding van de com-j motie over de manier waarop zware criminelen justitie- en po litiemensen terroriseren en on derzoeken weten te dwarsbo men. „Hoewel nog slechts sprake isj Van onze Haagse redactie Den Haag - Huisartsen moetl voorschrijven. Het minister daartoe maatregelen afdwing KNMP en de Landelijke Huis Dat hebben regeringspartijeij PvdA, WD en D66 gisteren geëist van minister Borst (Volks gezondheid). De kamermeerder heid wil dat huisartsen goedkope alternatieven van bepaalde me dicijnen kiezen of alleen de stol aangeven. In dat laatste geval bepaalt de apotheker welk medi cijn hij aflevert. Daarmee gaar de regeringsfracties verder dar Borst van plan was. Eerder deze week kondigd Borst al aan dat ze werk gaa maken van een lagere medicijn prijs. Die is in Nederland ve hoger dan elders in Europ Van ónze correspondent Den Haag - De Hoge Raa heeft de Nuenense zakenmaf A.F. Poot definitief in hi ongelijk gesteld in de recht: zaak die hij in 1988 is begor nen tegen het ABP, waari hij 24 miljoen gulden eiste. Poot beschuldigt het Algemee Burgerlijk Pensioenfonds Heerlen ervan dat het zijn fai| lissement heeft veroorzaakt do zeven tennishallen in 1980 aan te kopen terwijl hij dat nal zijn zeggen wel mocht verwacf ten. Poot had een overeenkor Imet het ABP over het bouwen exploiteren van de hallen. De zeven hallen, waarvan een Etten-Leur en een in Bergen Zoom, werden Poots onderganl De Zwolse rechtbank en het h in Arnhem wezen Poots eis) eerder al af. De Hoge Raad zei dat de Nuenenaar geen feite heeft aangevoerd waaruit blij' dat het APB onrechtmatig hea gehandeld. Ldi IQ AFSPRAAK IS afspraak, denk staan nog niet alle komm overeenkomst is rechtsgeldij niet. Joop van den Ende, het grq manssmaak, en Joop van symbool van burgerhandelsj omroep gegeven woord inl combinatie Endemol/Veronic in medialand en om maxin) praatje voor de vaak gewees Samen met de commercie! sterker worden dan in het e\ verband met Hilversum en eerste combinatie. Het klinkt als een ramp. De sterren en dus een deel vaij en adverteerders en moet' minder mensen toe. De put worden. Het is mogelijk, maar een ar Terecht hebben de stroming* geprobeerd in de kijkcijferr? ook enigszins, was de ste massamedia en die moeti publieksgroepen. Vandaar d zeer hun best doen de sporti De vraag is echter of door eigenlijke karakter van eei waarom van financiering uil beantwoord kan worden dat Televisie heeft twee hoofj divertissement. Tot nu toe de nadruk op ontspanning, en in het kielzog daarvan over voor informatie, achtej en cultuur. Bij de Hilvers meeste geld, en terecht id amusement. Nu hoeft dat niet meer. R"1 staat om zonder openbare mate en naar ieders smae Publieke omroep kan zich zonder subsidie kunnen be' geld en alle zendtijd aan be) hun doel beantwoordende) en de EO, is er nu kans 'op uitdieping van het nieuws, en verkondiging. Dat zou winst kunnen zijn.' geofferd moeten worden boterham het betreft, mae Hilversum.

de Stem | 1994 | | pagina 2