Israël en Jordanië dromen van Rivièra van het Midden-Oosten Na vredesakkoord moet toerisme de kip met de gouden eieren worden is! JW DE STEM SURPLUS <en 1 ek? Uw hui- oversluiten? IET LENING dietservice Speerpunt Profijtelijk Verbijsterd Gouden tijden Hoeren Combinatiereizen Busonderneming t VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 e o Bij de grensovergang Eilat een bord met 'peace', vrede, in drie talen. ld: we noemen Ie 440/460. lat nü komen Het op 26 oktober onderte kende vredesakkoord tussen Israël en Jordanië heeft bin nen de toerisme-industrie van beide landen hoogge spannen verwachtingen ge wekt. Er wordt nu al hardop gedroomd over de 'Rivièra van het Midden-Oosten' die moet ontstaan rond de Golf van Akaba, waar Israël, Jor danië en Egypte samenko men. Door Johan van Grinsven Amman/Jeruzalem - De formali teiten aan de Jordaans-Israëli- sche grens tussen de badplaatsen Akaba en Eilat kosten zo'n an derhalf uur en een vuistvol dol lars. Aan beide kanten is de grenspost nog provisorisch. Aan Israëlische zijde zijn al compu ters geïnstalleerd en is de veilig heidscontrole veel strenger; aan Jordaanse kant worden de toe risten nog met de hand in- en uitgeschreven in een gastenboek. Hier was tot voor kort geen grensovergang, enkele weken ge leden werd op deze plek de vrede getekend tussen koning Hoessein van Jordanië en premier Rabin van Israël. Prikkeldraad, anti tankgracht, uitkijkposten en ge wapende militairen illustreren dat de vrede tussen de buurlan den nog jong is. Het eerste (of laatste) eettentje op Israëlische grondgebied heeft sinds kort een 'peacebuffet' op het menu. De vredesopwinding is groot. Niet alleen bij vertegenwoordi gers van beide ministeries van i wij de hypotheek omzei len veel lagere maandlast dit voordeel laten lopen- guldens per maand. Ook jnnen we meefinancieren. itedingspatroon drastisch een goedkope manier zijn 3 realiseren. an wij nog steeds een zeer ibieden. Bel vrijblijvend- eijden, 01693-1551. 150,- per maand er maand nelle afwikkeling. 13906 toerisme, ook bij reisorganisaties in de buurlanden èn in Neder land. Autoriteiten aan beide kanten van de grens voorspellen dat over enkele jaren rond de Golf van Akaba de 'Rivièra van het Midden-Oosten' is gecreëerd. Optimisten zeggen zelfs dat die Rivièra tot diep in het zuiden van de Sinaï zal lopen. Directeur F. van Steenis van Holland In ternational, de grootste reisorga nisatie van Nederland, deelt het optimisme. „Deze regio wordt in de winter absoluut de grootste concurrent van de Canarische Eilanden." „Het beeld van het Midden-Oos ten verandert", vertelt M. Bena- ri, directeur internationale rela ties van het Israëlische ministe rie van toerisme. „Het is geen strijdtoneel meer. Maar de vrede is nog kwetsbaar, daarom moet die worden verankerd in econo mische samenwerking. Toerisme wordt daarin hèt speerpunt. Simpelweg omdat daarmee voor iedereen het meeste te verdienen Er komt een masterplan - mede- gefinacieerd door de Wereld bank - voor het grensgebied van Israël en Jordanië. Er zijn plan nen voor (attractie)parken, snel wegen, spoorlijnen en een geza menlijk regionaal vliegveld bij de zuidelijke badplaatsen Eilat en Akaba. Benari realiseert zich dat het nog zo'n tien jaar kan duren voor de plannen ook werkelijk heid worden. „Om te beginnen moet er een driepartijen-overleg komen tussen Israël, Jordanië en de Palestijnen om het toerisme in de regio gezamenlijk te pro moten." Hij overlegt nu al fre quent met zijn Jordaanse ambt genoot. „We hebben grote parti culiere investeringen nodig, want als overheid zijn onze mo gelijkheden beperkt." Als gevolg van de nieuwe poli tieke situatie in de regio kan Israël diplomatieke betrekkin gen aangaan èn nieuwe markten aanboren, aldus Benari. Marok ko, Tunesië, Maleisië en Indone sië bijvoorbeeld. „Jeruzalem is na Mekka en Medina de derde heilige stad voor moslims. Daar om verwachten wij zeker uit die landen de komende jaren veel gasten. Dus de vrede brengt ons veel goeds." Binnen vier jaar moet het aantal beschikbare toeristenbedden in Israël dan ook worden verhoogd van 35.000 nu tot 50.000. In 1993 trok het land 2 miljoen toeristen (waaronder 56.446 Nederlan ders); het jaar daarvoor 1,8 mil joen. Benari: „Toerisme is de meest profijtelijke industrie, want netto blijft er nergens zo veel over van elke binnenkomen de dollar". Is het gemakkelijk om samen te werken met mensen die 46 jaar lang 'de vijand' waren? „Sinds de zesdaagse oorlog in 1967 was het weliswaar geen vrede, maar ook geen echte oor log met Jordanië. Met de Pales tijnen zal de samenwerking min der gemakkelijk zijn." Wat denkt Israël te winnen in de samenwerking met Jordanië. Benari: „Geld!". Zijn tegenvoeter A. Muhtadi van het ministerie van toerisme in het Hashemitische koninkrijk Jordanië, is het daar helemaal mee eens. Hij voorspelt dat toe risme binnen afzienbare tijd de belangrijkste industrie in het land wordt. Maar men is ook bang dat het allemaal tè snel gaat, aldus Muhtadi. „We kunnen het bijna niet meer aan. Wij moeten onze infrastruc tuur verbeteren, zorgen voor meer hotels, meer en betere transportfaciliteiten. En dat moet snel gebeuren, want de recente toename van het aantal toeristen heeft ons verbijsterd." Vorig jaar kwamen 151.475 be zoekers (toeristisch èn zakelijk) uit Europa naar Jordanië. Het aantal Nederlanders dat Jorda nië bezoekt, stijgt de laatste ja ren weer: van 1.555 in 1991 naar 4.646 in 1993. Voorspellingen voor de toekomst durft Muhtadi niet te geven. „Zo ongewis. Maar het zullen er veel meer dan nu zijn." Zeker in het zuiden van beide landen, bij de zonovergoten bad plaatsen Akaba en Eilat, worden gouden tijden verwacht. Eilat is al veranderd in een bouwput; allemaal hotels in aanbouw. Twee jaar geleden telde Eilat - dat in 1948 door uit Nederland afkomstige kolonisten werd ge sticht- nog maar 3.500 hotelka mers. Nu 5.500 en binnen enkele jaren moet dat aantal groeien tot 8.000 9.000 kamers. Ook de Jordaanse badplaats Akaba moet de komende jaren fors uit dijen. Nu zijn er 900 hotelka mers, dat moeten er binnen een paar jaar 7.000 worden. Naast de voorbeeldige samen werking die iedereen probeert uit te stralen in de buurlanden, is ook het onderlinge vliegen-af- vangen al begonnen. Jordaniër Muhtadi: „Mensen zullen in Akaba verblijven, want aan onze kant van de grens is het goedko per, we hebben betere zand stranden en mooiere koraalrif fen. Natuurlijk zullen onze gas ten naar Eilat gaan voor him vertier, dat is daar inderdaad nog beter. Wij hebben al honder den aanvragen voor de bouw van hotels en horecagelegenheden in Akaba. Die moeten we rustig bekijken, niet dat we van alles toestaan waar we later spijt van krijgen." Aan de jonge vrede zitten ook nadelen. De ontwikkelingen gaan eigenlijk te snel om na te denken, wordt in beide landen gezegd. Maar er zijn ook prakti sche problemen. In de haven van Akaba werken zo'n 15.000 tot 18.000 arbeiders, mannen uit di verse landen. Die zijn er alleen, de hele week. Nu de passage tussen Jordanië en Israël steeds vrijer wordt, trekken alle hoeren uit Israël naar Eilat. Benari: „En helaas vallen ze daar ook toeris ten lastig". Directeur W. Heere van de Ne derlandse reisorganisatie Isropa Reizen, marktleider voor reizen naar het Heilige Land, verwacht veel profijt van de nieuwe vrede. Vooral voor Jordanië, omdat dat land het onbekendst is. Voor zijn bedrijf verwacht Heere volgend jaar een verdubbeling van het aantal boekingen voor Jordanië (dit jaar zo'n duizend) en een groei van 10 tot 15% voor Israël (nu jaarlijks zo'n 15.000 boekin gen). „Maar de grote groei zit 'm in combinatiereizen, Israël èn Jordanië", aldus Heere. „Het toerisme heeft hier - door zon en bezienswaardigheden - nooit be tere kansen gehad. Als ér niets geks gebeurt tenminste." Maar Heere tempert ook de Jor daanse euforie. „Ik heb het ge voel dat ze hier denken: 'Er is vrede, dus de buit is binnen'. Maar nu begint het werk pas. Jordanië is eerlijk gezegd nog niet klaar voor de grote stap voorwaarts; er zijn nog te weinig hotels en het vervoer is onvol doende". Z. Dakkak, president-directeur van Dakkak Tours Travel, een van de leidende toeristische bedrijven in Jordanië, is het daar mee eens. Daarom start zijn be drijf met een eigen busonderne ming op het moment dat de overheid het staatsmonopolie op transport loslaat. „Wij kunnen het duidelijk beter dan het enige staatsbedrijf. Wij kennen de wensen van toeristen beter dan mensen die de hele dag achter een bureau zitten." Als de parti culiere sector de vrije hand krijgt om te investeren, is de Jordaanse toerisme-industrie binnen vijf tot tien jaar op wes terse standaard gebracht, aldus Dakkak. Hij illustreert de toeristische verwachtingen voor zijn land aan de hand van zijn eigen be drijf. Dat had in 1993 8.000 buitenlandse klanten. Dit jaar denkt hij op 12.000 uit te komen en volgend jaar verwacht hij 24.000 gasten. „Het vredesak koord heeft Jordanië weer op de toeristische kaart gezet". In Jordanië zijn ze dan ook blij met het staatsbezoek van konin gin Beatrix, dat van 6 tot en met 8 december plaats vond. „Toen kwamen we flink in de belang stelling te staan in Nederland, een belangrijke markt voor ons", is overal te horen. Ëtoverzekering Amazon. RGSEDIJK 2, TEL.: 01621-T3650 I 0 De Jordaanse kant van de grensovergang tussen Akaba en Eilat. Kijkje in de Israëlische grensterminal bij Allenbybridge, de brug over de Jordaan ten oosten van Jericho. foto s johan van grinsven

de Stem | 1994 | | pagina 27