Criminele netwerken kiezen hun positie vanuit West-Brabant Grepen drugbende en politie naast de buit? DE STEM De bank,de DE STEM REGIO C5 Divisie zware en georganiseerde criminaliteit groeit naar ruim zeventig man Justitie Breda speelt open kaart met verbaal inkijkoperaties Innovatieprijs VRIJDAG 9 DECEMBER 1994 Hoofd van de divisie zware en georganiseerde criminaliteit is D. van Dop. foto de stem/ben steffen LANDELIJK en Euro pees opererende crimine le organisaties proberen vanuit de regio West- en Midden-Brabant positie te kiezen tussen markt gebieden in de Randstad en Antwerpen en Brussel. Organisaties hebben in deze regio soms een on derkomen, ontmoeten hier hun zakenrelaties en zetten vanuit deze regio activiteiten op. Deze 'knooppuntcriminaliteit' bezorgt politieregio's veel werk. Daarnaast zijn in de re gio Midden- en West- Brabant enkele tientallen criminele netwerken ac tief, met ieder hun eigen specialismen. Boven die netwerken staat een be perkt aantal top-crimi- nelen dat naar behoefte gebruik maakt van die specialismen van de ver schillende netwerken. Voor de bestrijding van cirminele netwerken wordt hard getrokken aan de uitbouw van de divisie zware en georga niseerde criminaliteit. Die divisie moet eind 1995 bestaan uit 93 men sen. Aan het hoofd ervan staat D. van Dop. Van onze verslaggever René Kloeg De georganiseerde misdaad kiest de regio vaak als ontmoetingsplaats of plaats van handelen voor activiteiten. Een recente schietpartij bij het Novotel in Breda is daar een voorbeeld van. Inzittenden van een Porsche beschoten daar met zware wapens een rode Mercedes. foto de stem/johan van gurp VAN DOP was tot voor zijn benoeming als hoofd van de di visie commissaris van de ge meentepolitie in Roosendaal. Daarvoor was hij actief in een politieteam dat landelijk milieu fraude moest opsporen. In die functie rook hij al aan de wereld van de zware criminele jongens en witte-boordencriminaliteit. Dat zijn divisie snel en volledig moet worden opgetuigd staat voor hem buiten kijf. „De zware criminaliteit heeft miljarden guldens tot haar beschikking. Met dat geld dringt de onderwe reld in de bovenwereld door en vormt zo een rechtstreekse be dreiging voor onze democratie," aldus Van Dop. Nog niet zo lang geleden vroegen burgemeesters in déze politiere gio zich openlijk af tot welke prijs de divisie zware en georga niseerde criminaliteit voor het opvullen van vacatures prioriteit moest krijgen. Naast afspraken over het gefaseerd invullen van de vacatures heeft hebben Van Dop en waarnemend korpschef A. Spel de burgemeesters een toelichting gegeven over de wij ze van werken van georgani seerde criminaliteit. Van Dop zegt het zelf niet, maar het ver haal heeft wel zo verhelderend gewerkt dat de kritiek is ver stomd. Infiltreren Van Dop vindt ook dat de parle mentaire commissie, die de op sporingsmethoden van de politie onderzoekt, een uitspraak moet doen of politiemensen binnen mogen dringen in op het oog legale bedrijven. Politiemensen zouden bij voorbeeld als chauf feur in dienst moeten kunnen treden bij afval- of transportbe drijven. Van Dop speekt overi gens tegen dat de regiopolitie Midden- en West-Brabant op dit moment al met deze methode werkt. Bij transportbedrijven circuleren namelijk namen van mensen die bij sollicitaties niet in dienst moeten worden geno men, ondat ze politie-infiltran- ten zouden zijn. Knooppuntcriminaliteit De voorbeelden voor knooppunt criminaliteit in deze regio liggen voor het oprapen. De recente vondst van 500 kilo cocaïne in een loods in Breda bewijst dat deze regio voor de georgani seerde misdaad van vitaal be lang is. Het in Wernhout ge strande transport van 18.000 ki lo Colombiaanse marihuana heeft dat nog eens onderstreept. Maar, om het buiten de drug handel te zoeken, het geldt ook voor de ondersteuning die de divisie gaf aan een landelijk on derzoek naar de activiteiten van een internationaal opererende bende diamantdieven. Een ander voorbeeld van knoop puntcriminaliteit is het oprollen van een internationale fraude met olie en diesel. Daarnaast kiest de georganiseerde misdaad de regio vaak als ontmoetings plaats of plaats van handelen voor activiteiten, waar de divisie niet mee te maken krijgt. Een recente schietpartij bij het No votel in Breda is daar een voor beeld van. Inzittenden van een Porsche beschoten daar met zware wapens een rode Merce des. Volgens Van Dop moet de aan dacht niet te veel gericht zijn op de drughandel, want dat is maar een deel van het totale werkter rein van de divisie. Die bestrijdt ook milieufraude, fraude met af- valtransporten en EG-subsidies, grote series autodiefstallen, dief stal van containers vol met goe deren en georganiseerde inbra ken. „De slag om drugs uit te bannen als gevaar voor de volksgezond heid hebben we al lang geleden verloren. We houden ons nu meer bezig met de bestrijding van de gevolgen ervan en dus met wat er gebeurt met de finan ciën. Zonder bedragen over deze regio te noemen, weten we dat er heel veel geld in omgaat. Die financiën wenden criminelen aan om hun machtspositie in de bovenwereld verder uit te bou wen. Het blijft namelijk niet bij dure auto's, villa's en reisjes. Ze kopen horecagelegenheden op, transportbedrijfjes, carrosserie bedrijfjes of kopen aandelen daarin. Ook kopen ze fitness- en sportcentra. Dat leidt tot een gigantische oneerlijke concur rentie. Een transportbedrijf kan niet op tegen een bedrijf dat wordt gesponsord met zwart geld," aldus Van Dop. Hij, als voormalig lid van een opsporingsteam naar milieufrau de, weet als geen ander dat de grens tussen onder- en bovenwe reld in de afvalbranche vaag is. „Wat1 denk je dat het je als afvalmakelaar oplevert om de herkomst-papieren van afval te vervalsen, zodat je het kunt stor ten in een provincie waar de tarieven veel lager zijn? Het geld ligt voor de handige afvalmake laar voor het oprapen." Van Dop vult aan dat de overheid daarbij ook goed moet opletten. Het is al gebeurd dat een bedrijf, dat zich volop bezighield met illegale handelingen (bijvoorbeeld che-' misch afval) toch miljoenen sub sidie in de wacht sleepte. De divisie heeft een redelijk beeld van de zware criminelen en de samenstelling van de net werken. Er zijn nog enkele witte vlekken in West-Brabant en het is zaak dat die zo snel mogelijk in kaart worden gebracht. „We weten ook vrij goed hoe de zwa re jongens werken en hoe ze de bestaande netwerken gebruiken. Veel criminelen, soms ook uit het buitenland, verrichten klussen -afhankelijk van het werkaan bod- voor meer dan één net werk. Boven de netwerken staan soms managers met 'schone han den'," aldus Jan Reijers. Hij is waarnemend hoofd van de divi- Vuile werk Voor het vuile werk huren zij mensen in met bepaalde specia lismen, maar ook voor het plaat sen van een advertentie om vopr de chauffeur van een drugtrans port een 'echtgenote' te zoeken. Het gebeurt gewoon naar be hoefte. Ze hebben specialisten voor inkoop van materiaal, koe riersdiensten en voor het vast stellen van hun marktpositie. Wanneer een organisatie handelt in amfetamines en xtc dan heb ben ze mensen voor de inkoop van grondstoffen en mensen met deskundigheid op het gebied van de produktie. Bendes, die grote partijen goede ren stelen, zorgen zo ook vooraf voor een afzetmarkt. Vroeger liepen ze bij gebrek aan een afzetmarkt nog weieens tegen de lamp, omdat spullen te lang moesten worden opgeslagen. Of ze moesten hun waar laten staan omdat bijvoorbeeld een partij televisietoestellen alleen ge schikt bleek voor de Engelse markt. Tegenwoordig hebben or ganisaties zoveel deskundigheid dat die fouten vrijwel niet meer voorkomen. Criminaliteitsbeeld In de eerste fase van de oprich ting van de divisie is vooral veel tijd gestoken in het maken van een nieuw criminaliteitsbeeld van de regio. Op die manier moet het mogelijk worden om in beeld te brengen hoe bepaalde criminele netwerken actief wor den. Informanten, misdaadana lyse en de recherche-ondersteu ning spelen daarin een belangrij ke rol. Daarnaast moet de infor matiestroom van de politiemen sen op straat naar de divisie nog worden verbeterd. De divisie moet volgens Van Dop en Reijers veel aandacht beste den aan het grijze gebied tussen de onder- en de bovenwereld. Je praat dan over seks- en relax huizen, poolcafés, koffieshops, maar ook wisselkantoren die re cent zijn aangepakt. En soms heb je het ook over de transport wereld en niet te vergeten de autohandel. Daarnaast moet de divisie proberen in beeld te krij gen in welke mate kleine ac countantskantoren,' notarissen en advocaten worden benaderd door criminelen. Mogelijkheden Door de reorganisatie heeft de politie volgens Van Dop meer mogelijkheden gekregen om de georganiseerde criminaliteit aan te pakken. Vroeger gebeurde dat vanuit de gemeente- en rijkspo litiekorpsen. Nu is het in handen van één grote organisatie. „We zijn bij de aanpak van de drug handel steeds aan de verliezende hand geweest. Nu zie je dat we enige grip beginnen te krijgen op de drugcriminaliteit. Daar 'is weer overleg over nodig, omdat de collega's op straat het daar door weer drukker krijgen. Drugs worden duurder en dus moet er meer worden gestolen," aldus Van Dop. De divisie wordt op dit moment uitgebreid naar zeventig mensen. Daarvoor zijn recent zeventien functies opengesteld. De belang stelling daarvoor is groot. Naast managementsfuncties is de divi sie verdeeld in een A- en een B-sectie. De A-sectie werkt met een jaarplanning aan grote, langdurige onderzoeken. In nauw overleg met Justitie wordt besloten welke zaken worden aangepakt. De B-sectie richt zich op onderzoeken, die de divi sie een beter beeld moeten geven op de criminaliteit in de regio. Deze sectie ondersteunt de poli tiedistricten in de regio bij gro tere onderzoeken. IRT Van de divisie zijn ook negen mensen gedetacheerd bij het In terregionaal Recherche Team (IRT). Van Dop vindt Nederland te klein om naast de IRT's ook nog een landelijk rechercheteam samen te stellen. „Wil je een landelijke recherche dan moet je de IRT's opheffen. We hebben met de divisies en de IRT's goed draaiende clubs op poten gezet. Ga je aan landelijke recherche beginnen dan room je de IRT's weer af. Dat levert regionaal twee jaar vertraging op." DE DIVISIE georgani seerde criminaliteit heeft nationaal en internatio naal een zware slag toe gebracht aan de georga niseerde misdaad. Aan houdingen in Nederland, België en Portugal, inval len op 26 plaatsen en anderhalf miljoen gulden cash geld in beslag geno men. Alles in verband met oprollen van een grote internationaal ope- rende drugbende, die zijn hoofdzetel in West-Bra bant had. Van onze verslaggever René Kloeg ZO BEGON in juni van dit jaar een persbericht van de divisie georganiseerde criminaliteit in de regio Midden- en West-Bra bant. Het onderzoek naar de bende was in september 1992 op gang gekomen en had volgens de politie het team op het spoor gezet van een jacht dat vanuit het Caraïbisch gebied onderweg was naar Europa met verdoven de middelen. Het jacht is bin nenste buiten gekeerd, maar er zat geen gram drugs in. Volgen de week komt de zaak voor de rechter. Breda - De divisie georgani seerde criminaliteit van het politiekorps Midden- en West-Brabant en justitie in Breda zijn genomineerd voor de zogeheten politie innovatieprijs. Naast de di visie zijn nog drie andere korpsen genomineerd. Minister Dijkstal van Bin nenlandse Zaken reikt de prijs volgende week donder dag uit tijdens een twee daagse conferentie in de RAI in Amsterdam over ver nieuwing van het politie werk en de kwaliteit bij de Nederlandse politie. De vraag rijst in ieder geval of de politie naast de buit heeft gegrepen na twee jaar intensief onderzoek. De vraag rijst ook of de drugbende zelf misgegrepen heeft, want justitie stelt dat de bende om en nabij 800.000 in de deal heeft geïnvesteerd en betaald aan een Colombiaanse organisatie. Tot slot is er sprake van drie inkijkoperaties in een pand in Ulicoten. Gezien wat daar bij die legale inbraken is gevonden, rijst ook de vraag of eerder optreden misschien niet meer rendement zou hebben ge had en minder zou hebben ge kost aan politie-inzet. Natuurlijk was het voor justitie en het onderzoeksteam van de divisie georganiseerde criminali teit een forse teleurstelling toen de Portugese autoriteiten in juli van dit jaar moesten melden dat het criminele jacht Maracana volstrekt clean was. In het eerste persbericht werd gesteld dat een team van twintig rechercheurs over de reorganisatie heen tus sen september 1992 en juni 1994 heeft gewerkt aan het in kaart brengen van de leden van de criminele organisatie, hun acti viteiten en het geld dat de bende investeerde. De politie meldt in het persbericht vervolgens niet zomaar dat men uit de analyse van de informatie 'wist' dat de Maracana met drugs vanuit het Caraïbisch gebied onderweg was naar Europa, Nederland om iets exacter te zijn. In Galder stond namelijk een laboratorium in clusief noodzakelijke grondstof fen klaar voor de bewerking van ruwe cocaïne. Justitie en politie willen inhou delijk niet over de zaak en dus ook niet over de lege boot pra ten. Dat zou tot gevolg hebben dat een deel van het proces al in de krant wordt gevoerd. Bekend is echter dat zij op het standpunt staan dat het voor het oprollen van een criminele organisatie niet noodzakelijk is dat er ook een grote vondst wordt gedaan. Maar, het was natuurlijk wel makkelijk geweest. In de twee jaar onderzoek is de politie wel gestuit op 216 kilo amfetamine. Die zou van de kopstukken van de bende zijn, de uit Roosendaal afkomstige en in Willebrord wo nende J. van Z. en de in Rijsber- gen wonende W.W. Daar staat tegenover dat er een verklaring is afgelegd door de vriendin van W., mevrouw S.J., dat die amfe tamine van haar was, maar dit' terzijde. De politie verklaarde destijds dat de amfetamine ge vonden was in een bosperceel in Baarle-Nassau, begraven in ton nen. De politie heeft verschillende reizen van de kopstukken van de organisatie naar Colombia geob serveerd. Geobserveerd hoe het jacht is gekocht en geobserveerd hoe in België een schip is ge huurd om op volle zee de drugs over te nemen. Daarnaast zijn talloze ontmoetingen in binnen- en buitenland bespied. En als een grote drugvangst niet nood zakelijk is voor het oprollen van een organisatie dan is het op zijn zachtst gezegd opmerkelijk dat justitie besluit tot ingrijpen wanneer de Maracana onver wacht de steven wendt en koers zet naar Portugal, in plaats van naar wateren voor de Neder landse kust. Desondanks staan op dé zitting van volgende week dinsdag de twee hoofdverdachten en vijf medeverdachten terecht op ver denking van het leiden van een criminele organisatie, handel in drugs, het voorbereiden van een drugtransport en het bezit van een wapenarsenaal. De inkijkoperaties die de politie met toestemming van de officier van justitie heeft verricht in een pand van de vriendin van W. in Ulicoten, krijgen mogelijk een ander gewicht nu er geen drugs gevonden zijn. Een arrestatie team heeft in opdracht van de criminele inlichtingendienst tot drie keer ingebroken in het pand in Ulicoten. De eerste keer was half juni 1992, nog voor het onderzoek op gang was geko men. Bij die inbraak stuitte een arrestatieteam op een hennep kwekerij. De tweede keer ge beurde het in november, kort nadat het onderzoek op gang was gekomen. Kort voor die in braak was er veel vrachtverkeer rond het pand en constateerde de politie tijdens observaties dat alle ramen open stonden, on danks het herfstweer. Binnen hing een sterke aceton- geur. Aceton wordt gebruikt bij het raffineren van onder andere cocaïne. Monsters van een wit poeder bleken achteraf die drug te bevatten. In april 1993 is de derde politie-inbraak gepleegd. Die keer vond de politie grond stoffen en een installatie die ge schikt was voor het vervaardigen van amfetamine. Op vragen hierover wilden be handelend officier mr G. Bou- man en hoofdofficier van justitie mr J. Wabeke deze week niet ingaan. „Het debat voeren''bui ten de rechtszaal om ondergraaft de rechtspraak. De rechter moet onafhankelijk kunnen beslis sen," aldus mr. Wabeke. Zij zeiden wel dat van de inkij koperaties verslag is gedaan in een proces verbaal en dat er toestemming voor is gevraagd aan de officier van justitie. Niets illegaals aan, want artikel 9 uit de Opiumwet geeft de politie de ruimte voor inkijkoperaties. Voor het opmaken van dat ver baal is pas op 13 oktober 1994 opdracht verleend, een jaar na de laatste inkijkoperatie. Gisteren volgde alsnog een pers bericht van de hoofdofficier, waarin hij de data, het resultaat en het rendement bekend maak te van de inkijkoperaties. Name lijk dat bij de inkijkoperaties onvoldoende relevant bewijs is gevonden. De politie mag volgens dat arti kel panden betreden, niet zijnde woningen, indien bekend is of het vermoeden bestaat dat er handelingen plaatsvinden in strijd met de Opiumwet. Het proces verbaal zit ook gewoon bij de stukken. „Justitie maakt hier geen geheim van. En zal alle openheid .betrachten," aldus Bouman. Volgens hem en Wabeke is dit helemaal niet nieuw. Bij stukken van strafzaken zitten zo vaak processen verbaal van inkijkope raties. Advocaten en andere goed ingewijden hebben daar een iets genuanceerdere mening over. Justitie zou juist vaak vol- Hoofdofficier mr. J. Wabeke: 'Bij de inkijkoperaties is onvol doende relevant bewijs gevonden.' foto de stem/johan van gurp staan met de voor verdedigers oncontroleerbare melding dat 'uit CID-informatie is gebleken etcetera'. Naast de inkijkoperaties speelt mogelijk ook het fenomeen kroongetuige een rol in het pro ces. Formeel bestaat de kroonge tuige nog niet in Nederland. In een pro forma zitting tegen de hoofdverdachten noemde offi cier van justitie mr. Bouman de vriendin van J. van Z., de 41-jarige M.T., kroongetuige in het proces. Hij vroeg en kreeg toen aanhouding in het belang van het onderzoek. Hij zei die dag dat de vriendin het crimine le bedrijf zou hebben opge biecht. Volgens Bouman is de vrouw gaan praten omdat zij zich na een aantal luxe jaren in de steek gelaten voelt. Goed in gewijden verklaren dat T. ge woon meer geld wilde en niet kreeg en daarom uit jaloezie naar de politie is gestapt. Het is nog niet bekend of T. voor haar aandeel wordt vervolgd. De rechtbank besteedt volgende week twee zittingsdagen (13 en 14 december) aan de zaak. In totaal moeten mogelijk acht ver dachten verschijnen. Zelfportret van Michael Ryan uit Door onze redacteur Dirk Vellenga In Gorkum had de Amerikaan Michael Ryan had zijn eerste buitenlandse tentoonstelling. Binnen drie uur verkocht hij negen schilderijen en kreeg hij vijftien opdrachten voor por tretten te noteren. De Ameri kaan wordt sindsdien gekoes terd door vermogende Neder landers die een mooie plaats in hun living hebben voor de dromerige kleurenpracht van Michael Ryan. Hij is boven dien de lievelingsbelegging van de ING-Bank. Bij de opening van de overzicht- stentoonstelling van het werk van Michael P. Ryan (41) in Het Markiezenhof in Bergen op Zoom kunnen de volgelingen de mees ter aanraken. Goed geconser veerde dames ritselen naar voren en drukken hem de hand. „O Mi chael, we love love." Michael is als een kunstenaar in een roman tische tv-film, een knappe, don kere man met het haar in een staartje, charmant, openlijk be wonderd en stilletjes bemind. Een artiest die zonder schaamte gelooft in schoonheid en fier po serende vrouwen en kinderen eeuwige lieflijkheid schenkt aan de wand boven de schoorsteen mantel. Een gedreven kunstenaar die geknuffeld en gesponsord moet worden door mensen die graag willen tonen dat ze heus wel een neus voor schone kunsten hebben. Michael laat de aanbidding ge duldig over zich heen komen. Hij is beleefd, zo is hij grootgebracht. Hij groeide op in een katholieke doornsee-familie en tekende de koppen van de Beatles in een hoekje van de slaapkamer die hij deelde met twee oudere broers. Op zijn 18e voelde hij voor het eerst de magie van het museum en daarna studeerde hij in Mem phis en New York. Michael Ryan legde zich toe op de oude mees ters en produceerde behoorlijke Door onze redacteur Hans Rooseboom Een bezoek aan het Arnhems Ge meentemuseum, dat betekende altijd: Dick Ket. Hoe vaak je zijn schilderijen ook zag, de fascina tie bleef, werd zelfs iedere keer groter. Ook als kind raakte je onmiddel lijk in de ban van deze schilder, wiens werk met dat van niemand anders te verwarren is. Het Arnhemse museum is de thuishaven van het werk van Dick Ket. Vroeger hingen er al veel. Dick Ket was de permanente trots van het museum, en het vi sitekaartje. In recenter tijd is het museum op de hoge Rijnoever zich gaan toeleggen op de com plete Ket-collectie. Dick Ket, je wilde het steeds op nieuw zien. Dat emaillen bakje, nat stenen kommetje, dat schrift, uie fles met kurk, die geblokte theedoek, die eieren, die vingers, xe alpinopet, en vooral: die Meu nen, dat onwerkelijke perspectief waarin al die nauwkeurige af beeldingen geplaatst waren, die nele sfeer van benauwdheid, van bedompt binnenhuis, van lijden en dood. Dick Ket vertelde een verhaal dat je niet begreep, maar wel aanvoelde. .^vistdatDick Ket heel erg ziek

de Stem | 1994 | | pagina 14