"Ik ben altijd een organisatieman geweest' SPORT IN HET KORT ZAKEN NIEUWS MÊÊÊÊÊÊ UITSLAGEN Piet de Koning kampioen van visclub De Wielingen ZEELAND C4 I Verdacht van het invloed heeft de West-Zeeuws- |proces verbaal op- gen een 44-jarige hoondijke. De man biddag met zijn au- Éandstraat in Oost- ■demanalysetest gaf NIEUWS kil Afscheid vice-voorzitter M. Leenhouts van Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouw EXAMENS Kerstactiviteiten De Veerhoek IBER 1994 C3 DESTEM DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 Ldijk in zijn woon- Jijl hem de rijbe- Itot het besturen Ito door de reeht- Itzegd. «vloed |- Gisternacht zijn aan de Schorren- Ie Philippine gepar- |de personenauto vieldoppen ont- le benadeelde, een (rouw uit die plaats an gisteren aangifte tie. Ill |eet lent - Gistermorgen ur brak brand uit in Ikeet op een terrein lerf aan de Werven- 1 van Gent en brand- uit. Het interieur uit tafels en stoelen bij in vlammen op. Iweer van Sas van Ireed het vuur met lenheden. De schade rnkele tienduizenden bok tal van persoon leren kwamen in de om. De oorzaak was Bijk kortsluiting. lolen Gistermorgen werd at was ingebroken in fintiewomng aan het fht te Sluiskil. Uit eigendom van een ^t het Duitse Gelsen- werden een televi- len een videorecorder faart - Bij een kop- sing op de Buitenha- pneuzen werden gis- twee per'sonen- |bschadigd, doch liep enig letsel op. Een I vrouw uit Terneuzen lar voertuig af, wat te gezien door een haar komende personen- ;uurd door een auto- uit Hoek. in met JUS Gistermorgen om- 9.30 uur raakte een man uit Hulst op N6X de macht over kwijt nadat hij met elbus in de berm was Het voertuig werd aan de linkerzijde ijk beschadigd. De ïer kwam met de Tij. Het verkeer op de ondervond geruime der van' het ongeval, gekantelde bus één blokkeerde. Het ;rkeer werd door de mgeleid via de polder de - Bijna dertig pro- de dinsdagavond tus- n en negen uur op de gsestraat te Zuidzan- de politie gecontro- utomobilisten reed te aarbij een automobi- met een snelheid van meter per uur door het isde, terwijl maximaal eter per uur is toege- e politie controleerde nd in Zuidzande 161 en, waarvan er 46 op verden geslingerd. KLUUT - Op maandag mber is er in centrum lengat te Sluiskil een vergadering van De nut. De vergadering be- 19.30 uur. Tijdens ergadering zal er, naast aishoudelijke gedeelte, istuursverkiezing plaats Tineke Postma uit jzen is bereid toe te tre- bestuurslid. Ook ande- angstellenden kunnnen ij het bestuur opgeven en bestuursfunctie. Na ize zal er aan de hand a's een lezing worden gd over de werkzaam- van de Stichting Land- verzorging Zeeland. De wordt gehouden door Calle en Peter Maas. Er waren tijden dat ie rond de veertig bestuurs functies had in de bouw. Vanwege die verdienste werd hij kortgeleden be vorderd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Nu, aan het eind van zijn carrière, is aannemer M. Leenhouts (67) uit Sluis de meeste en meest tijd rovende functies kwijt. Deze maand vertrekt hij met pijn in het hart als vice-voorzitter van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouw (NVOB). „Ik ben altijd een organisatieman ge weest." Bij het afscheid van een hbs'er met eelt op zijn handen. Van onze verslaggever Frank Deij Zijn drijfveer om de belangen van de bouw in een groter ver band te behartigen, was in 1949, toen hij bij zijn vader in Sluis de zaak kwam, het slechte imago van de bouw. „Aannemers wer den veelal gezien als profiteurs en er gebeurde weinig vanuit de branche zelf om dit beeld te veranderen." Er is inmiddels wel het een en ander veranderd. De arbeidsom standigheden en opleidingen zijn verbeterd. De bouwwereld is be ter georganiseerd. Toch lijkt het (vijfenveertig jaar later met mo menten alsof het imago van de bouw nog net zo veel te lijden heeft als vroeger. De bouwfrau de in Limburg is zo'n moment. „Het gaat om incidenten," be zweert M. Leenhouts, mede-di recteur van Leenhouts Aanne- mings Bedrijf (LAB) in Sluis bij zijn nakende afscheid van de NVOB, „maar de hele bouw wordt ervoor aangekeken." Hij heeft er mee moeten (leren) le ven. Lobby Hij weet dat de bouw een we reldje is waar het krijgen van opdrachten nauw samenhangt met goede contacten en dat aan nemers, met wisselende inzet en middelen, er veel aan doen om die contacten te onderhouden. Het hoort bij de bouw, vindt hij. Hij heeft zelf ook vaak genoeg aan de dis gezeten met zijn op drachtgevers. „Ik weet niet wat je onder lobby verstaat, maar ik praat over hele normale dingen. Die verhalen over steekpennin gen in de bouw zijn ook vaak indianenverhalen. Het komt wel eens voor. Maar het is echt niet zo dat iedere aannemer' via steekpenningen aan zijn werk komt. Ook in Limburg niet, hoor. Als iemand meegenomen wordt om ergens naar een pro ject te gaan kijken en hij krijgt zijn reiskosten vergoed en een dineetje dan is dat volgens mij heel oirbaar. Ik kan u vertellen, dat zijn normale dingen in het zakelijk leven. Maar niet alleen in de aannemerij. Als iemand een auto wil kopen, wordt ie toch ook gefêteerd. En als ie mand dure gebruiksartikel wil kopen en zich oriënteert wordt ie toch ook goed ontvangen. Zo werkt dat nu eenmaal. Daar is op zich niets tegen in te bren gen." „Tja, hoe komt je als aannemer aan werk. Vooropgesteld, je moet je werk goed doen. Maar je moet er wel achter aan gaan. Steeds je gezicht laten zien. Pro- heren afspraakjes te maken met mensen die beslissingen moeten nemen en vertellen wat je kunt en wilt. Inschrijven op openbare aanbestedingen, maar dat ge beurt tegenwoordig niet meer." Wisselwerking Leenhouts heeft altijd in een wisselwerking geloofd. „Je moet ook wat teruggeven. In de vorm dat je je inzet voor verenigingen en organisaties, waardoor na tuurlijk ook weer contacten ont staan, En naarmate je bedrijf meer gaat betekenen in een regio wordt je ook meer gevraagd voor bestuurlijke functies." öjn vader zette in 1918 het bedrijf op. De oude Leenhouts was wagenmaker. Het echte handwerk. „Dat vak paste in een streek met veel landbouw." In de j laren dertig ging het vak ter t'ele. De landbouw schakelde over op machines. Er kwamen tractoren. Het werd voor Leen houts uitkijken naar ander werk. -Sommigen werden carrosserie- houwer, mijn pa ging timmeren. begon op kleine schaal met woningbouw in combinatie met metselaars. De tijd was heel an- ers toen. Er was werk zat na de oorlog. Sluis was platgebombar- eerd. En aannemers kregen in 'e dagen vooral werk in de 'Ben streek. Tegenwoordig moet Je vleugels uitslaan." Bouwvakkers moeten er zelf voor zorgen dat ze in goede conditie blijven, vindt Leenhouts. Zo kan het ziekteverzuim worden teruggedrongen. FOTO WIM KOOYMAN „Als iemand een auto wil kopen, wordt ie toch ook gefêteerd... De jonge Rinus kwam in 1949 in het bedrijf met vijf jaar hbs op zak. Maar aan dat papiertje had hij die eerste jaren niet veel. „Als je dan toch aannemer wilt worden, dan dien je daar wat aan te doen. De theoretische kant heb ik schriftelijk gedaan. De praktische kant in het be drijf." Veel keus had ie niet. „Als je in een bedrijf komt waar twee mensen zitten, is de enige moge lijkheid dat je ook een overall aantrekt. Zo lang er niemand nodig was om op het kantoor te zitten heb ik meegewerkt. Na verloop van tijd kon hij zijn overall inruilen voor een colbert je. „Ik was niet naar de hbs geweest om hele dagen in de grond of op de bouwplaats te werken. Je probeert er dan toch iets meer van te maken. De basis voor groei lag er. We hadden een goede naam. En er was volop werk in de streek." Al snel groeide Leenhouts tot vijftien man. Later ging LAB de wegenbouw, utiliteitsbouw en de natte betonbouw (viaducten, poldergemalen) doen. „We zijn altijd een algemeen aannemings bedrijf gebleven. We pakten al les wat er op de markt was." Het bedrijf groeide uiteindelijk uit tot 100 werknemers. Functies Met het werk groeiden ook de bestuurlijk functies. Hij schudt de belangrijkste moeiteloos uit zijn mouw. De Verenigde Zeeuwse Aannemers, het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, De Raad van Arbitrage in de bouw, het Centraal Orgaan voor Algemene Bouwdoeleinden, de Kamer van Koophandel. „Ik ben altijd een organisatieman geweest." Anno 1994 is het voor de aanne merij een constante strijd om zich staande te houden. Sociale woningbouw is er nauwelijks. „Zeker in deze streek. Er zit geen groei in de bevolking. Het is in feite beheren en vervangen. Voor de rest gebeurt er eigenlijk niets. Er zit wat verschuiving in de soort woning. Er wordt wat meer gebouwd voor ouderen. Maar grote werken zijn er toch niet meer." Concurrentie Het werk moet veelal komen van de industrie en de particuliere sector en juist op dat laatste front lijkt de concurrentie uit België en van projectontwikke laars meedogenloos. De Bel gische aannemers pakken in Zeeland meer dan twintig pro cent van het werk af, denkt hij. Daar hebben zowel de grote als de kleine aannemers last van. „Ik ken geen aannemer in Zee land die zich niet met kleine werken bezig houdt. Allemaal hebben ze een onderhoudsafde- ling. En dat is toch wel eens anders geweest." „Belgen," zegt hij, „hebben de naam goedkoper te zijn. Maar wat is goedkoper? Dat is zo betrekkelijk. Is zo'n overeen komst all-in of is het een con tract met open einden. Ik weet wat een Belgische bouwvakker kost en als aan alle verplichtin gen voldaan wordt, is dat ver schil niet zo groot. Maar ik kan niet kijken hoe die Belgische bedrijven verder in elkaar ste ken. Hoe staat het met de af dracht van sociale lasten en zo. Dat is nogal ondoorzichtig. Er zijn zoveel vragen die een goede vergelijking moeilijk maken. Hoe is 't met de rechtspositie van de klant als er problemen ko men. Hoe is het met de kwaliteit. Dat kan pas na verloop van tijd beantwoord worden." Arbeidsomstandigheden Het leed voor de Zeeuwse aanne mers zou al veel verzacht wor den als Belgische aannemers in Nederland aan dezelfde ver plichtingen moeten voldoen. „De voorwaarden waaronder wij moeten werken zijn hele andere dan waaraan de Belgen moeten voldoen. Ik noem alleen nog maar de arbeidsomstandigheden en voorzieningen op de bouw plaats. In Nederland is het bij voorbeeld verplicht een schaftlo kaal op de bouwplaats te heb ben. Wij hebben daar investerin gen voor gedaan. Nederlandse bouwvakkers pikken het sowieso niet als er geen goede en veilige voorzieningen op de bouw zijn. Tja, in België gaan ze daar iets gemakkelijker mee om. De regels zijn daar ook wel hoor, maar als je praat over naleving, controles en sancties. Dat is minder." Het advies aan Zeeuwse aanne mers om de Belgische markt op Vrouwentennis Terneuzen Terneuzen - In de vrouwen- tenniscompetitie in het Ter- neuzense Racketcentrum deel den in poule 3 Fourty Love en Nouwen de punten. Janny Nouwen en Trudy Roth zege vierden met 12-6 over Fineke Mol/Marja Koster, terwijl de combinatie Ann van de Berg/ Corrie Ysebaert met 10-5 te sterk bleek voor Lien Hame- link/Corrie Klaassen. UITSLAGEN Poule 1: Baronie-Moerbeke 2-2, De Kort-Tolhoek 2-2. Poule 2: Everling-Timmerman 2-2, Van Riet-Bakker 2-2. Poule 3: Fourty Love-Nouwen 2-2, Leeuw-Sponselee 2-2. Poule 4: Dees-De Vin 4-0, Schaart-De Meisjes 2-2. Poule 5: Hokke-De Waal 4-0, Bommelijn-Vinke 2-2. Bedrijfstennis Racketcentrum Terneuzen - In de Terneuzense bedrijfstenniscompetitie won in poule 2 Van Driel met 6-2 van HCG. De combinaties Jannie Huisman/Marijke van Driel, Marijke van Driel/Jan Huisman en Jannie Nouwen/ Jaap van Driel waren alle suc cesvol ten koste van achter eenvolgens Trudy Blokland/ Jeanine van de Broek (6-5), Jeanine van de Broek/Han Blokland (7-6) en Trudy Blo- kland/Mike Fischer (6-5). Door een 6-5-zege van Mike Fischer en Han Blokland op Jan Huisman/Jaap van Driel kon HCG wat terugdoen. UITSLAGEN Poule 1: De Zeeuw-Roctus 1-7. Poule 2: Van Driel-HCG 6-2. Poule 3: ISM 2-Elopak 5-3 Poule 4: Bachten Dieke-HCG 2 1-7. Tennis mannen Terneuzen Terneuzen - In de tenniscom- petitie voor mannen te Ter neuzen versloeg in poule 5 Deij/Vogels met 4-2 Roth/Juf- fermans. In de singles won Jürgen Roth met 6-5 van Tiny Vogels, terwijl Rinie Deij een 6-4-overwinning boekte op Hans Juffermans. Doorslagge- vens was derhalve de positieve 9-7-score van de dubbelcom- binatie Deij/Vogels op Roth/ Juffermans. UITSLAGEN Poule 1: Veraart/Kommers-Bley- enberg/Jongsma 4-2. Poule 2: Erpelink/Kint-Van Amersfoort/Lokken 2-4. Poule 3: Heye/Antheunis-Grob/ Hamelink 2-4. Poule 4: Agterhuis/Van Kerkho- ven-Körner/Van de Zeijst 0-6, Mol/Blokland-Ysebaert/Peters 6-0 Poule 5: Balzereit/Meyer-Pieters/ Witte 0-6, Deij/Vogels-Roth/Juf- fermans 4-2. Poule 6: Bae/Van Hemert-Aarts/ Vennix 5-1, Michielsen/Bommel- ijn-Neve/Roelofs 4-2. Poule 7: Verschelling/Louwerse- Van Doeselaar/De Jonge 4-2. Poule 8: Roose/De Reus- Loonstijn/Proost 2-4. Poule 9: Simpelaar/Van de Peijl- Van de Velde/Visser 1-5 Een van de tientallen bestuurlijke functies van M. Leenhouts is lange-baanwedstrijden organiseerde in het kanaal van Damme naar Sluis. dat hij als voorzitter van zwemvereniging 't Vrije FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE te gaan is te simpel. Aan de andere kant van de grens treedt dan een beschermend mechanis me in werking. „Wij hebben ook een poot in België. Maar wat je dan ziet, is dat de controles op de bouwplaats enorm streng zijn. Een zeker chauvinisme is er wel." En de concurrentie van de pro jectontwikkelaars, zowel de gro te als de kleinere? De onderne mer in Leenhouts neemt de tijd voor zijn antwoord. „Dat is... Hoe moet ik het zeggen... Ik denk dat het voor de doorsnee uitvoerende bouwer niet positief is. Want je ziet nu dat die hele grote concerns, de Hollandse Be ton Groep, de Stevingroep, een projectontwikkelingsmaatschap- ij aan hun bedrijf koppelen. Die grote jongens pakken een hele wijk in een keer aan, met alles erop en eraan. Dat betekent dat aannemers in de omgeving die het van de markt moeten hebben niet meer aan bod komen, want die projectontwikkelaars laten het eigen concern bouwen." Maar ook de kleinere in de streek romen de markt af door combinaties met aannemers te vormen en zo de markt af te schermen voor anderen. „Je kan wel binnen komen maar, als je voor niets of voor minder dan niets wilt bouwen. Vooral in tij den van laagconjunctuur spelen ze aannemers tegen elkaar uit. Daar zijn bedrijven de dupe van geworden. Kijk maar naar aan nemingsbedrijf Lambert." Ziekteverzuim Slechte betaling en het hoge ziekteverzuim worden vaak ook in een adem met de bouwwereld genoemd. „Als je ziet wat een man kost en wat ie er zelf van overhoudt, is dat voor verbete ring vatbaar. Het verschil tussen bruto en netto is te groot we zullen hard moeten werken om die wig kleiner te maken. Maar de eerste zaak die we moeten aanpakken is het ziekteverzuim. De laatste vijftien jaar zijn we wat te gemakkelijk met het ziek zijn omgesprongen. Als iemand zich op maandag niet al te lek ker voelt omdat ie is doorgezakt, vermoeid is door zijn sport of gewoon ruzie had met zijn vrouw meldde ie zich ziek en bleef ie een paar dagen thuis. Er is in deze tijd met al die nacht programma's een chronisch ge brek aan nachtrust. Een bouw vakker moet zorgen dat ie in goede conditie blijft. Dat bete kent dat ie niet in april bij de eerste zonnestralen half naakt op de steiger moet gaan staan. Bouwvakkers droegen niet voor niets een lang hemd tot aan de knieën toen er nog geen ziekte wet was. Hij moet zorgen dat ie uitgerust op het werk komt. Het eerste wat dokters vaak voor schrijven, is rust. Dat moet dan toch een soort geneesmiddel zijn." Rust. Dat schrijft Rinus zichzelf nu ook voor. Hij houdt nog een. paar bestuursfuncties over en bemoeit zich steeds minder met de dagelijkse gang van zaken bij LAB. Maar of hij er ooit hele maal van zal loskomen? Hij is nog steeds mede-directeur. En woont nog steeds vlak naast de zaak. Gratis make-up advies Axel - Op vrijdag 9 en zaterdag 10 december kan men bij drogist Doolaege aan het Szydlowskiplein in Axel terecht voor een gratis persoonlijk make-up advies. Daarvoor is beide dagen een adviseuse van het make-up merk Gemey Paris in de zaak aanwezig. Gemey Paris organiseert dit jaar een 'vriendinnenac- tie'. Bij aankoop van één produkt van Gemy Paris krijgt men het tweede (zelfde) produkt cadeau. Promotie Rotterdam - Theo Roelandt (33), geboren te Sas van Gent, promoveert vandaag tot doc tor in de economische weten schappen aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam. Zijn proefschrift 'Verschei denheid in ongelijkheid' gaat over de etnische stratificatie (onderverdeling in sociale klassen) en de onderklasse vorming in de Nederlandse sa menleving. K0ERSBAL Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1:1. L. de Bot/C. Kegels, 2. R. van Itegem/M. de Vos. Mat 2: 1. C. Kegels/G. de Smet, 2. T. Herman/ L. Kegels. Terhole - Dorpshuis, KBO: 1, A. Lauwers, 2. C. Freijzer-van Hoeij, 3. M. Freijser-Sponselee. Lamswaarde - KBO, zaal De Lui fel: 1. E. van Driessche/L. Sala, 2. G. de Schrijver/J. Plat jouw, 3. A. van Driessche/L. Platjouw-van Poele. Clinge - Zaal Malpertuus, zeven tien personen. Mat 1: 1. L. Kegels, 2. J. Boonman. Mat 2: 1. P. van Broeck/M. van Vlierbergen, 2. M. Deyaert/C. van Gijsel. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, elf personen: 1. A. Mannaert, 2. J. de Waal-Haemelink/R. de Waal- Cambeen, 3. A. Rottier/J. Schrau- wen. Sas van Gent - Zaal De Roselaer, twaalf personen: 1. P. de Bruyn/ A. de Maerschalk, 2. A. Vervaet/ mevrouw Vale, 3. L. Coone/J. de Pan. v*0 Westdorpe - Zaal Concordia, ne gentien personen. Mat 1: 1. R. Janssens/G. Spuessens, 2. A. Janssens/H. van Geetsum. Mat 2: 1. E. Dhaene, 2. O. de Kever/M. de Bakker. Heikant - 't Heike, KBO, 31 per sonen. Groep 1: 1. L. Ferket/me- vrouw Jonkers, 2. E, Jonkers/E. Weemaes. Groep 2: 1. I. Lernout/ J. Bouvre, 2. M. Ferket-de Beule/ E. de Betue. KAARTINGEN Nieuw-Namen - Uitslag van de kaarting bij Moed en Geduld: 1. A. de Maayer en S. Blomberg, 2. L. Timmermans en A. Thiele- man, 3. J. van Campen en A. van den Berghe Uitslag van de kaarting bij De Verenigde Kaarters: 1. G. de Maayer en E. de Kind, 2. R. Sturm en R. Smet, 3. A. Ver- gauwen en A. Thieleman, 4. G. Bogaert en K. Waterschoot. Cadzand - Het clubkampioenschap bij de Zeehengelvereni- ging De Wielingen is dit jaar gewonnen door Piet de Koning uit Breskens. Dit na een spannende strijd met Joop Souvain uit Oostburg, die met een achterstand van slechts drie punten beslag legde op de tweede plaats. Derde werd zijn plaatsge noot Lou Overbeeke. Winnaar van de achtste tevens beslissende wedstrijd werd Lou Overbeeke met een totaal van 1649 gram aan gevangen vis. Van de overige 36 deelnemers wisten er dertig een of meerdere vissen aan de haak te slaan. De wedstrijd werd gehouden in de Noordzee voor de kust van Cad zand. De leden van De Wielingen ko men dit jaar nog een keer in actie tijdens de op zondag 10 dedember te houden zogenaam de Wildwedstrijd, waarbij alle deelnemers een prijs (je) in een vleessoort zullen ontvangen. Aan deze wedstrijd, die om 11.30 uur begint, en wordt gehouden op het bekende Noordzee parkoers, kan ook worden deelgenomen door diegenen die zich voor de aanvang van de wedstrijd aan melden als lid van de vereniging. Na afloop van deze wedstrijd zal de kampioen worden gehuldigd en de verschillende bekers aan de winnaars hiervan worden uit gereikt. Uitslag achtste wedstrijd: 1. Lou Overbeeke, Oostburg, 16149 gram aan gevangen vis, 2, Izaak Dierkx, Cadzand, 1442 gram, 3. Sjaak de Lijser, Cadzand, 1310 gram, 4. Piet de Koning, Breskens, 1299 gram, 5. Phiel van Broeck, Clinge met 1165 gram. Eindstand clubkampioenschap 1994 1. Piet-de Koning, Breskens, 496 punten, 2. Joop Souvain, Oostburg, 493, 3. Lou Overbeeke, Oostburg, 488, 4. Geert Annicaert, Aarden burg, 476, 5. Rudi van Hee, Aarden burg, 470, 6. Alex de Ridder, Philip pine, 470, 7. Phiel van Broeck, Clin ge, 469, 8. Cor van Dinteren, Ter neuzen, 466, 9. Carlos Mariman, Breskens, 464, 10. Frank de Reu, Philippine met 463 punten. Oostburg - De gemeente Oostburg organiseert in de kerstva kantie weer de nodige activiteiten. Op woensdag 28 december wordt de bekende sport- en spelinstuif voor de West Zeeuws Vlaamse jeugd georganiseerd. De kinderen van 6 tot en met 9 jaar starten 's morgens van 9 tot 12 uur. De jeugd van 10 tot en met 12 jaar hebben 's middags hun programma van 13.30 tot 16.30 uur Tijdens het morgenprogramma wordt een spellencircuit in het zwembad gehouden, 's Middags is dat weer kanoën en duiken. In de sporthal kan weer kennisgemaakt worden met verschillende balsporten, het springkussen en diverse gezelschapspelen. Verder een muurkrant en de leeshoek. De kaarten ook in de voorverkoop) kosten 4 gulden. Op donderdag 29 december kan weer meegezwommen worden om het jaar uit te zwemmen. Voor volwassenen is dat van 20.00 tot 21.30 uur. Op die avond kan tevens kennis gemaakt worden met aqua- joggging. Het uitzwemmen kost 3,50 gulden.

de Stem | 1994 | | pagina 23