Criminelen terroriseren officier FEEST PAKKETTEN Het extraatje van Croky. Veel meer misdrijven met geweld KERST MARKT HULST Veronica/Endemol komt terug op deal Makers van illegale videofilms ontmaskerd Ulvenhouts paar prijst bemanning cruiseschip 0 Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl Bredase raadsfractie: Belast hond per pond 'Milieuschade verdieping compenseren' Goeree niet bij Zeeland Ajax blijft ongeslagen 'Klootzak' is geen belediging Serviërs eisen garanties van VN Pobs mogelijk tegen rampen Gorbatsjov wil terug in Kremlin Helemaal "vergeten en' altijd te druk? Afslanken is obsessie in VS Niets is te dol in restaurant Scala Vooral stijging buiten Randstad Vrijdag 9 december Markt en winkels open tot 24 uur Reynaertstad even tijd I TE LEZEN? Vergeet dan niet de Kleintjes" door te f N r nemen. Er staat vast iets 4Jg van uw gading bij. Ook vandaag 134e JAARGANG Stormbal gehesen De wind gaat vandaag flink tekeer. Dat kan uitmonden in een zuidwester storm. Er is bovendien veel bewolking en van tijd tot tijd valt er regen. Het blijft zacht. Honden aan de lijn! DE STEM Vlissingen - De schade die het milieu ondervindt door de ver dieping van de Westerschelde moet worden goedgemaakt. De Vlaamse minister-president L. Van den Brande zegt dat wat hem Betreft milieumaatregelen in het verdrag over de verruiming van de vaargeul naar Antwerpen worden opgenomen. ZIE ZEELAND - C1 Den Haag/Middelburg - Goeree- Overflakkee komt niet bij Zee land. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben de knoop doorgehakt en dit gisteren mee lid. Het Zeeuws provincie bestuur, dat Goeree volgaarne in de armen had gesloten, noemt het nieuws 'teleurstellend'. Al enkele jaren liep er een discussie over de toekomst van het voormalige ei land. ZIE ZEELAND - C1 Amsterdam - Dankzij een simpe le 2-0-zege op AEK Athene heeft het reeds geplaatste Ajax onge slagen de kwartfinale van de Champions League bereikt. Tarik Oulida maakte beide treffers. Ook Milan, Barcelona en Bayern haalden op de slotdag van de groepswedstrijden de laatste acht. De enige favoriet, die voor tijdig sneuvelde, was Manchester United. I ZIE SPORT -B1 Leeuwarden - Het woord 'kloot zak' is geen belediging in de zin van artikel 266 van het Wetboek van Strafrecht. Dat vindt het ge rechtshof in Leeuwarden, dat om die reden een vonnis van de rechtbank in Groningen vernie tigde. De politierechter veroor deelde eerder dit jaar een 25-jari- ge Utrechter tot 150 gulden boete of twee dagen cel omdat hij twee keer het woord 'klootzak' tegen I iemand had gebruikt. Het hof acht eenvoudige belediging ech ter niet bewezen. Sarajevo - De Bosnische Serviërs willen van de VN keiharde ga- ranties dat de Navo geen aanval- meer op hen zal uitvoeren, s dan zijn ze bereid om het vliegveld van Sarajevo te herope nen en beter samen te werken met de VN. Intussen wordt de reep om terugtrekking van de blauwhelmen steeds luider. ■ZIE BUITENLAND-A4 Van onze verslaggever Amsterdam/Den Haag - Mr. J. Valerate, de Amsterdamse offi cier van justitie die de zware criminaliteit bestrijdt, is meermalen bedreigd en geter roriseerd door criminelen. Er zijn aanslagen op zijn leven gepleegd, hem werd verscheidene keren onder bedreiging met de dood duidelijk gemaakt zijn strijd tegen de misdaad te staken en op verschillende manieren is geprobeerd hem te intimideren. Het Openbaar Ministerie (OM) in Amsterdam heeft bevestigd, dat mr. Valente de afgelopen maan den doelwit is geweest van aan slagen. Deze zomer werd bekend, dat - vermoedelijk namens een of meer drugbendes - bij de officier thuis in Wilnis tijdens diens vakantie was ingebroken. Daarbij werden zijn computer en diskettes met gegevens bestanden buit ge maakt. Het OM sprak aanvanke lijk over vijf computerschijfjes 'zonder vitale informatie'. Eind vorige week onthulde de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking dat de buit minstens vijftig diskettes geweest moet zijn. Het merendeel betreft privé-informatie over hobbies als het fokken van Portugese rashon den, belastingaangiftes, medi sche gegevens, bankafschriften en correspondentie van hem en zijn vrouw. Mogelijk zat op de harde schijf van zijn gestolen computer nog informatie over justitiezaken waar mr. Valente eerder thuis aan heeft zitten werken, zo werd verondersteld door het Utrechtse OM, dat het onderzoek naar deze en andere inbraken bij kopstuk ken van justitie en politie ter hand nam. Sinds de inbraken is herhaalde lijk informatie over onderzoeken naar drugbendes opgedoken bij dagbladen en advocaten van ben deleiders, tijdens lopende straf processen. Mr. Vrakking meldde vorige week dat mr.Valente (46) aangeslagen en overspannen thuis zit: „Criminelen hebben hem geestelijk geknakt. Zij heb ben een voortreffelijk officier van justitie gesloopt." De misdaatibestrijder is maan denlang persoonlijk door crimi nelen op de korrel genomen. Bij het trimmen op een polderweg in de buurt van zijn huis reed een auto tot tweemaal toe op hem in. Beide keren kon hij in de berm of in het weiland springen. Bij een andere gelegenheid werd hij door drie man van zijn fiets getrokken en in een sloot ge gooid. Daarbij kreeg hij te horen, dat hij de aanpak van de crimina liteit zou moeten opgeven. VERVOLG OP PAGINA A2 Valente al eerder door criminelen bedreigd - Mensen die denken I,ast te krijgen van rampen als I aardbevmgen, aanslagen door terroristen, overstromingen en I wolkbreuken, kunnen zich daar I Wdelijk tegen verzekeren. I jörekeringsmaatschappij Lugt I s°bbe Co introduceert per 1 ja- rauri de Catastrofe Risico Polis. I enkele verzekeringsmaat- I schappij heeft dit tot nu toe aan- I ?edurfd Na de overstromingen 1ian de Maas kwam de discussie I f ëang over de wenselijkheid I ;an een rampenverzekering. De I °-erheid en het verzekeringswe- I te" overleggen er nog altijd over 191 z'jn er nog niet uit. Van onze verslaggever John Lazaroms Halsteren - De Halsterse poli tie heeft gisteren een complete video-kopieerinrichting in beslag genomen in een schuurtje in Bergen op Zoom. Tevens werden op drie andere plaatsen in Bergen op Zoom, Oud-Vossemeer en Halsteren duizenden videobanden en een partij vuurwerk in beslag geno men. De politie verrichte nog geen aanhoudingen, maar denkt dat binnenkort wei té kunnen doen. „De bewoners van de pan den waar we zijn binnen gegaan hebben in elk geval een uitnodi ging gehad van Buma Stemra om eens te komen praten," aldus P. Jobse van het team Halste ren/Bergen op Zoom-Noord. De politie stelt dat ze met de in val de video-kopieerstraat van de grootste leverancier van illegale videofilms in de regio te pakken heeft. De illegale video's worden met name op markten en brade rieën verkocht. 1 De invallen, waarbij de politie assistentie verleende aan de op sporingsdienst van Buma Stem ra, werden gedaan naar aanlei ding van een eerdere vondst van videobanden in Halsteren. Daar werden vorige week 509 illegale videobanden aangetroffen. Mede naar aanleiding van informatie van Buma Stemra en de vondst van de ruim 500 videobanden werd gistermorgen vroeg op vier plaatsen een inval gedaan. Dubai (rtr) - Miehail Gor batsjov, de voormalige presi dent van de Sovjetunie, wenst in het Kremlin terug te keren en Boris Jeltsin op de hoogste post te vervangen na de presidentsverkiezingen van 1996. Hij zei dat op een persconferentie in Dubai. Gevraagd in wat hij zal ver schillen van Jeltsin zei hij: „Dat zult u wel zien als ik in zijn schoenen sta." Gorbatsjov trad af als presi dent van de Sovjetunie toen het land in 1991 uiteenviel. Jeltsin bleef president van Rusland. Ooit waren de twee leiders bondgenoten, maar de afgelopen jaren heeft Gorbatsjov voortdurend scherpe kritiek op Jeltsin ge uit. Ondernemers bellen nu één van de zeven Makro showrooms in Nederland: Amsterdam Delft Breda Nuth 020 015 076 045 6630071 616125 711861 245451 Best Duiven Hengelo 04998 08303 074 93055 12969 428327 Makro biedt u ruime keuze in Feestpakketten zowel in prijs als assortiment. De politie in Halsteren laat de buit zien van de invallen in Bergen op Zoom, Oud-Vossemeer en Halsteren: een groot aantal illegale vi deobanden en omslagen. foto ruben schipper Washington - Afslanken is voor de Amerikanen de obsessie num mer een, zowel bij volwassenen als jongeren. Om een paar kilo kwijt te raken besteedt de bevol king van de Verenigde Staten jaarlijks ruim 58 miljard gulden aan diëten en cursussen. Volgens onderzoekers van de Universiteit van Californië is in Amerika 35 procent van de vrouwen en 31 procent van de mannen te dik. VANDAAG IN DEZE KRANT Menukaarten van twee meter, wc's met micro foons, vuilnisbakken als garderobe, drankjes in vogelkooitjes, niets is de uitbaters van restaurant Scala te Gent te dol om de gasten te vermaken. Het loopt er dus storm. ZIE UIT GIDS-DEEL D (ADVERTENTIES) Croky Ribbelchips zijn knapperkrakend vers, hebben een lekkere smaak en charmante ribbeltjes. Ze zijn er weer volop, nü in een nieuwe verpakking. En deze week zijn ze in onze winkels wel héél voordelig. Croky Ribbelchips, naturel of paprika, zak 120 Aanbieding geldt tot en met zaterdag 10 december a.s.. Van onze verslaggever Kees den Exter Ulvenhout - Buitengewoon monter zit het echtpaar Melief in de Ulvenhoutse huiskamer. Hem (67) en haar (65) is niet aan te zien dat ze een week vol ontberingen achter de rug hebben, als passagiers tijdens de allerlaatste cruise van de Achille Lauro. Dinsdagavond keerde het echt paar na een vermoeiende vlucht vanuit Mombassa huiswaarts. Maar een goede nachtrust heeft wonderen gedaan. Beiden hoes ten regelmatig, een gevolg van de rookvergiftiging die ze hebben opgelopen op het brandende schip. Maar dat is ogenschijnlijk het enige lichamelijke gevolg. Mevrouw Melief vreest dat het avontuur haar nog wel eens een nachtmerrie zal opleveren of een trauma. Maar de heer des huizes praat over de ramp van het crui seschip als over een spannende voetbalwedstrijd. In de nacht van dinsdag op woensdag werd het echtpaar Me lief, zoals zovele passagiers, met harde bonzen op de deur gewekt. De heer Melief: „Je denkt eerst nog aan een grappenmaker. We waren al tien dagen aan boord en hadden nog al wat kennissen ge maakt. Het was de avond van het captain's dinner en ik dacht dat er iemand was die niet genoeg kon krijgen van het feest. „Toen de deur open was merkte ik meteen dat het mis was. Op de gang zag ik rook en vuur. Ik ben de hut terug ingesneld en heb mijn vrouw gezegd dat we snel weg moesten. Er gilde een vrouw die klem 'zat tussen een schuif deur. Met veel moeite heb ik haar kunnen bevrijden. Daar ben ik blij om dat ik dat heb gedaan, want achteraf zou ik het me nooit vergeven hebben als ik dat in pa niek niet had gedaan. Vervolgens ben ik met mijn vrouw op weg ge gaan naar het bovendek. „Plotseling realiseerde ik me dat we onze reddingsvesten vergeten waren. Ik heb mijn vrouw gezegd verder naar boven te gaan. Toen gebeurde wat ik het meeste vreesde. De verlichting viel uit. Op de tast heb ik de vesten ge vonden. Maar het duurde wel een half uur voordat ik mijn vrouw gevonden had." De rest van de nacht brachten het echtpaar en vrijwel alle passa giers door op het bovendek van het al hevig slagzij makende schip. In de loop van de woens dagochtend was er geen ontko men meer aan. De reddingssloe pen, met telkens een stuk of zes tig passagiers erin, moesten wor- 71031 000218' I I I I I DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Door Marianne Wuite Den Haag - Het aantal misdrijven waarbij geweld wordt ge bruikt en mensen gewond raken is vorig jaar flink toegenomen. In kleine gemeenten (minder dan 50.000 inwoners) is het aantal overvallen, moorden en pogingen tot moord en doodslag sinds 1990 zelfs meer dan verdubbeld. Ook in de steden tot 250.000 in woners is nemen de geweldsmis drijven toe. In totaal is het aantal zware geweldsmisdrijven de af gelopen drie jaar met 56 procent gestegen. De meeste criminaliteit (25 pro cent) komt nog steeds voor in de Randstad, maar in de rest van het land en dan vooral in de provin cies Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel stijgt de criminali teit het meest. Dat blijkt uit hét rapport 'Crimi naliteitsbeeld in Nederland' van het ministerie van Justitie dat ie der jaar gemaakt wordt op basis van politie-gegevens en slachtof fer-enquêtes. In internationaal verband scoort Nederland met de totale criminaliteit behoorlijk hoog, aldus het rapport. In het Justitie-rapport, dat pas vandaag openbaar wordt gemaakt, wordt geconcludeerd dat de criminali teit in totaal vorig jaar nauwe lijks is toegenomen. In de grote vier steden, Amsterdam, Utrecht, Den Haag en Rotterdam, is het aantal zeer ernstige geweldsmis drijven gelijk gebleven en nemen de overvallen zelfs af. Een grote toename van overval len in 1993 wordt geconstateerd in het noorden, oosten en westen van Brabant en in Limburg. Het aantal inbraken in woningen stijgt vooral in Gelderland, het noorden en oosten van Brabant en het noorden van Limburg. Brabant en Gelderland zorgen ook voor de landelijke groei van het aantal autodiefstallen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Hilversum - De combinatie Veronica/Endemol heeft gister avond de onderhandelingsdelegatie van het NOS-bestuur laten weten dat zij terugkomt op drie overeenkomsten met de publie ke omroep. INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deel D RTV-programma's D5 Van onze verslaggever Leo Nierse Breda - Lange rijen hondenbezitters die wachten tot zij met hun huisdier(en) op de gemeentelijke weegschaal kunnen? De Bredase gemeenteraadsfractie Parel van het Zuiden wil toe naar een nieuwe berekening van de hondenbelasting. Volgens het jongste Parel-pleidooi betaalt de schatplichtige zo onge veer per kilo huisdier, een systeem waarbij de pondjes van het hondje flink kunnen aantikken. Viervoetertjes van ongeveer één kilo zouden eigenlijk in het geheel niet belast horen te zijn, vindt de fractie. De jonge honden in de Bredase raad hebben deze week een verlang lijstje toegestuurd aan de andere partijen. Daarop prijkt ook versoe peling van de hondenbelasting. Het duurbetaalde hondegewicht ligt de Parel zwaar op de maag. Het Bredase tarief - 'één van de hoogste in het land' - moet 'sowieso omlaag', schrijft de oppositiepartij. Zou het idee voor 'gratis' twee-ponds hondjes niet haalbaar zijn, dan moeten er maar twee belastingtarieven komen: een hondenschaal tot 5 kilo en één voor zwaardere viervoeters. Zou de partij haar idee door gevoerd zien, dan wordt het in Breda nog lonend om de honden voort durend aan hun 'lijn' te houden. Dat betreft het leveren van pro gramma's aan de publieke om roep, het uitwisselen van pro grammagegevens en het samen werken op het terrein van de sportrechten. Als reden gaven Joop van den Ende, John de Mol en Joop van der Reijden op dat de leiding van het Luxemburgse sta tion RTL4 en RTL5 een aanbod heeft gedaan dat voor Veroni ca/Endemol aantrekkelijker is. De onderhandelingsdelegatie van het NOS-bestuur, bestaande uit drs. Ijl. van Dam en mr. B. Geer- sing,'vergezeld door mr. R. van den Dolder, zegt met verbijste ring kennis te hebben genomen van het gemak waarmee Veroni ca/Endemol op de afspraken te rugkomt. Zij zal vanmorgen ver slag uitbrengen aan het dagelijks bestuur van de NOS. Dat zal zich beraden op nadere stappen. Staatssecretaris Nuis (Cultuur) wilde gisteravond nog niet reage ren op de jongste ontwikkelin gen. Zijn woordvoerder zei dat Nuis afwacht totdat het NOS-be stuur is geïnformeerd: „Maar ook al veranderen de omstandighe den in Hilversum, de opdracht van de staatssecretaris blijft het zelfde, namelijk het zorgen voor een zo sterk en herkenbaar moge lijk publiek televisiebestel." (ADVERTENTIES) den gestreken. Geen sinecure op een overhangend schip. In de Nederlandse media zijn al veel tegenstrijdige verhalen op gehangen over het optreden van de bemanning. De lezing van het echtpaar Melief: „Het merendeel van de bemanningsleden heeft zich ontzettend ingespannen." Een uur of zes nadat ze in de sloe pen waren gegaan verscheen aan de einder een schip, een Paname se tanker. „Dan kun je het wel uitschreeuwen van vreugde." Het meest angstige moment be leefden de Meliefs en de andere passagiers toen de sloepen een maal langszij lagen bij de tanker: „Mijn vrouw en alle anderen moesten aan een touwladder om hoog. Dat was vreselijk." Een dag later gingen ze aan boord van de Russische tanker Spirit, waar ze vorstelijk werden behandeld. VIDEO'S Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar f Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 2 Ll DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1