c Vaststellen tarieven giswerk 6Kerstmis in de grensstreek' ECHT Eerste krant Zeeuwse vrijwilligers enheid Instellingen Hontenisse vangen bot bij gemeente College Hontenisse: moeilijk onderscheid te maken bij afvalstoffenheffing DE STEM DAG klapper PLAATSELIJK nieuws iodefroy Abraham DE STEM ZEELAND C2 ïulieren f geef uw tekst pg af bij één van lelijke opgaven bccepteerd indien jd zijn, ook indien Bevoegd is. jecht voor teksten lenen te weigeren, achten bereiken ekst behoudt de Ivoor om de naam (bekend te maken. ORTING Geld voor uniformen EDITIE ZEELAND Vijf gemeenten presenteren brochure over kerstmis Geschenken voor blaauwe Hoeve Hontenisse koopt weiland Expositie in basiliek korter CC O O JA Leef je uit! x 69 DONDERDAG 8 DECEMBER 1994 i (f V flnkje, jubileum, k, verloving, atie, examen, I enz. J 1.09 incl. BTW, (plicht. Foto of 135 x 40 mm erige tarieven op (worden niet eerd. leven ons (o)ma [is vandaag jarig. i week vrijdag. Hartelijk si, Corina, Silvia, Moniek. jliciteerd verjaardag Brenda, Wendy Eliza (eliciteerd i in Lewedorp. Wie? Ik? Ja, Henk H.G. Riek, Riky-Renata-Asia, Helma en Jurgen Koningsplein 12 rdam: Meent 75, 772-124216 rt 23 tel. 071 -120365 Van onze verslaggever Kloosterzande - Een aantal instellingen heeft voor vol gend jaar tevergeefs bij de gemeente Hontenisse aange klopt om subsidie. B en W stellen de gemeenteraad voor subsidieverzoeken van de Stichting Verkeersbrigadiers, de Pressiegroep Kinderen Voorrang en het Buro voor vrouwenhulpverlening Arte- mis af te wijzen. De Stichting Verkeersbrigadiers probeert al heel wat jaren een bedrag van 75 gulden los te peuteren in Hontenisse. Maar sinds er in de gemeente geen verkeersbrigadiers meer actief zijn wordt de aanvraag ieder jaar weer afgewezen. Dat zal ook nu weer niet anders zijn. De Pressiegroep Kinderen Voor rang wil graag 250 gulden voor de organisatie van de zesde na tionale Straatspeeldag op 17 mei. In Hontenisse gebeurt er echter in dat kader niets. B en W zijn van oordeel dat er voor de gemeente geen taak als geld schieter is weggelegd. Ze vindt dat organisaties zoals het Natio naal Jeugdfonds en hef Juliana Welzijn Fonds dan eerder in aanmerking komen als subsidie verstrekker. Voor het eerst ligt er een aan vraag op tafel van het Buro Artemis dat actief is op het ter rein van vrouwenhulpverlening. Volgens het Hontenisser college zijn de acticiteiten van deze in stelling echter dubbelop. Voor problemen en hulpverlening van velerlei aard kunnen vrouwen immers terecht bij een hele reeks al bestaande instellingen. Onder andere de GGD-Zeeland, het ZCAD, Buro Slachtofferhulp Zeeland, het maatschappelijk werk en de stichting Thuiszorg. Hontenisse stelt zich op het standpunt dat het niet wenselijk is om naast de reguliere instel lingen nog eens een apart bureau speciaal voor vrouwen met ge meentelijke subsidie in stand te houden. Dat kan op den duur namelijk leiden tot een versnip pering van geldmiddelen. Van onze verslaggever Kloosterzande - Het han teren van verschillende ta rieven voor de afvalstof fenheffing aan de hand van gezinsgrootte blijft natte vingerwerk. Die con clusie trekken burgemees ter en wethouders van Hontenisse in hun voorstel om de tarieven voor vol gend jaar vast te stellen. Bij de begrotingsbehandeling was al aangekondigd dat B en W een onderscheid willen maken tussen eenpersoons- en meerper- soonshuishoudens. De eerste be talen volgend jaar 275 gulden en de tweede 298 gulden. Dat leidde tijdens de vorige raadsvergade ring al tot kritiek van verschil lende zijden. In hun voorstel geven B en W toe dat het moeilijk is een goede onderbouwing tegeven welke tariefsdifferentiatie de meest correcte is. Dat komt omdat er volgens het college nauwelijks betrouwbare gegevens beschik baar zijn of daadwerkelijk een eenpersoonshuishouden veel minder afval aanbiedt dan een meerpersoonshuishouden. Ook een telefoontje naar andere ge meenten en de Vereniging Ne derlandse Gemeenten bracht weinig licht in de zaak. „Hieruit blijkt dat vele gemeenten een arbitraire keuze hebben ge maakt," aldus het college. Hontenisse houdt het voorlopig op twee verschillende categorie- en. Nog meer is wel mogelijk, maar dan stijgen meteen de kos ten vanwege extra werk, vele extra tussentijdse ontheffingen en meerdere aanslagen. Wat de hoogte van de tarieven in Honte nisse betreft betekent de diffe rentiatie dat elke gulden tariefs verlaging voor eenpersoonshuis houdens een tariefsverhoging voor meerpersoonshuishoudens betekent van ongeveer een kwartje. In principe krijgt ieder adres in de gemeente een 240 liter contai ner voor overig afval en een exemplaar van 140 liter voor gft-afval. De mogelijk bestaat om daarnaast nog extra contai ners te krijgen. Een voor gewoon afval kost 218 en eentje voor gft kost 142 gulden. Van onze verslaggever Kloosterzande - De Koninklijke Harmonie St. Cecilia uit Kloos terzande krijgt van de gemeente Hontenisse een bijdrage van 2,100 gulden voor de aanschaf van 12 nieuwe uniformen. Voor de harmonie betekent de aanschaf van de nieuwe pakken een investering van 7.000 gul den. Volgens de gemeentelijke subsidieverordening kunnen mu ziekgezelschappen aanspraak maken op een gemeentelijke bij dragen van 175 gulden per te nue. Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie- dief), Frank van Cooten, Frank 0ei|, Theo Giele, Rein van der helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. Soes: Klokstraatl, tel. 01100- «030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- Wverslaggever). duist: Steenstraat 14, tel. 01140- ■8751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten PV. editiechef). Advertentieverkoop emeuzen: Zuidlandstraat 32, 'el. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers, "ulst: Steenstraat 14, tel. 01140- '"51. Vertegenwoordigers: fddy van den Brande, Parian Verstraeten. erkoopleider: Harry Muurmans, 'el. 076-236454. Telefoonnummers en openings- wen van overige afdelingen op Pagina A2. i7-,0-94 De eerste krant wordt met belangstelling bekeken, onder meer door wethouder Stahl (midden). FOTO JAAP WOLTERBEEK Van onze verslaggever Middelburg - De Terneuzense PvdA- wethouder Stahl (volksgezondheid) heeft gisteren in Middelburg het eerste exemplaar van de Vrijwilligerskrant in ontvangst genomen. De krant, een periodiek van het Coördina tiepunt Vrijwillige Thuiszorg Zeeland, is gemaakt door een groot aantal vrijwilli gers in de thuiszorg en wordt in een oplage van 5000 exemplaren over de provincie verspreid. De bijeenkomst droeg een feestelijk karak ter, want gisteren was het de Internationa le Vrijwilligersdag waarbij wordt stilge staan bij het werk dat velen belangeloos voor de thuiszorg verrichten. Alle 2500 Zeeuwse vrijwilligers hebben in dat kader een prentbriefkaart met de tekst 'Dankzij U'ontvangen. Naast een'aantal toespraken van stafleden van verschillende instituten, verzorgde de Zeeuwse liedjeszanger Peter Dieleman een optreden. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Stekene/Hulst - De vijf ge meenten van het Interge meentelijke Overleg hebben een nieuw gezamenlijk pro ject ontwikkeld. Dinsdaga vond werd in het gemeente huis in Stekene de kerstbro chure 'Kerstmis in de grens streek' gepresenteerd. Volgens burgemeester H. Rollier van Stekene grijpen de vijf ge meenten, die steeds vaker grens overschrijdende activiteiten ont plooien, terug naar de oude tra ditie. Vijf jaar geleden lanceerde schepen P. van Gucht het idee om, naar het voorbeeld van de kerststallen in de Antwerpse Kempen ook een stal te bouwen op de Markt in Stekene. De belangstelling was groot en er werden meer plannen gesmeed. Dit jaar pakken de vijf gemeen ten uit met een primeur voor Waasland en Oost-Zeeuws- Vlaanderen: de mogelijkheid 28 kerststallen te bezichtigen in vijf gemeenten aan beide zijden van de grens. P. van Gucht onderstreepte dat de periode van de donkere we ken een aparte sfeer heeft. „Het is niet altijd gemakkelijk om de levende dieren te vinden. In Ste kene hebben we mensen die de os, schapen en lammetjes leve ren. De ezel is moeilijker, daar voor moeten we naar de Kruis straat bij Koewacht. Het sprook jesachtige sfeertje met verlich ting trekt mensen aan, daarom hebben we een grensoverschrij dende tocht voorgesteld. Wij hebben niet gewacht tot het wegvallen van de binnengrenzen om als gemeenten te gaan sa menwerken. Wij zijn Europea nen avant la lettre," verklaarde de schepen. De kerststal in Stekene waar levende dieren bij komen. De kerststal in Sint Jansteen. Het boekje is samengesteld door Dagmar Vermorken van de afde ling Burgerzaken in Hulst. Zij verzamelde alle gegevens over de kerststallen, concerten, kerst markten en andere kerstactivi teiten in de vijf gemeenten en maakte een overzichtelijke bro chure met een fel rode kaft. Wethouder Paul Weemaes ontra felde de vormen van het toeris me die de beide landen de afge lopen jaren te verwerken kregen. Via het drugs-, rampen-, forma tie-, afval-, ontslag- en kooptoe- risme kwam hij bij het grens overschrijdend toerisme dat bin nenkort een nieuwe vorm: het kerststallentoerisme krijgt. „Het samenwerkingsverband tussen de vijf gemeenten Beveren, Sint Gillis, Stekene, Axel en Hulst wil zich presenteren naar de be volking van alle plaatsen en de cultuur is als geen enkel ander onderwerp super geschikt om bij de hoorns te vatten," aldus P. Weemaes. Hij verzuimde niet te melden dat de kerststallen in Zeeuws- Vlaanderen bijna allen 80 tot 100 jaar oud zijn. Deze van de Hulster basiliek is van 1892. Een. afbeelding van de rekening aan het kerkbestuur meldt dat deze op 12 december geleverd is voor 130 gulden. Het 'Kerstboekje' is gratis bij de VW-kantoren en de Diensten voor Toerisme en de gemeente huizen te verkrijgen. In Hulst is het vrijdagavond te verkrijgen op de Kerstmarkt. In de brochure worden alle ope ningstijden vermeld en de perio de waarin de kerststallen te be zichtigen zijn. Grofweg zijn de meeste stallen te bezichtigen tussen 20 december en 6 januari. Opvallend is dat de beeldengroe pen in Zeeuws-Vlaanderen meestal ondergebracht worden in de kerken, terwijl in het Waasland de stallen buiten wor den opgetrokken. De te bezichtigen stallen in de gemeenten zijn: Hulst, Clinge, Graauw en Sint Jansteen; Axel, Koewacht en Zuiddorpe; Beve ren (4), Doel, Kieldrecht, Melsele (3), Verrebroek en Vrasene; Sint Gillis Waas (2), Sint Pauwels (2), Meerdonk en De Klinge; Stekene (2), Klein Sinaai en Kemzeke. Daarnaast wordt melding ge maakt van vele kerstevocaties, concerten en markten. Niet ver meld is de kerstfeërie van de plaatselijke middenstand in Sint Gillis Waas op 25 december. Daar wordt de straatverlichting om 19.00 uur gedoofd en roepen de bewoners door het plaatsen van kaarsen aan deuren en ra men een speciale kerstsfeer op. Een vaste route is niet gemaakt. De liefhebbers kunnen zelf een route samenstellen. Van onze correspondente Hulst - De bewoners van de verschillende afdelingen van het verpleeg- en verzorgingshuis de Blaauwe Hoeve in Hulst ontvin gen tijdens een ontspannings middag enkele geschenken. Zo was er voor de deelnemers van het project de Linde een televisie. Voor de afdelingen Es doorn en Elzeboom een aantal informatieborden. Op deze afde lingen worden psycho-geriatri- sche patiënten verpleegd en der gelijke informatieborden hebben een belangrijke functie als 'ge heugensteuntje' voor de bewo ners. Voorzitter H. Suy van de Stich ting Vrienden van de Blaauwe Hoeve deelde de cadeau's uit. Deze stichting stelt zich tot doel om voor bewoners van de Blaau we Hoeve extra voorzieningen ter beschikking te stellen, die buiten het normale pakket van •voorzieningen vallen. Zo is door de stichting in het verleden de radiokamer opnieuw ingericht en schonk het bij het 25 jarig bestaan van het huis het kunst werk de 'Twee Windgodinnen'. Van onze verslaggever Kloosterzande - Burgemeester en wethgouders van Hontenisse stellen de gemeenteraad voor een ruim twee hectare groot wei land langs de Groenendijk aan te kopen van de Dienst Domeinen. Voor de lap grond moet alles bij elkaar een prijs worden betaald van 80.000 gulden. In het kader van de grondver werving voor het uitbreidings plan Westhof in Kloosterzande is al een schadevergoeding betaald voor de pachtbeëindiging op het betrokken perceel. Nu de ge meente het perceel pachtvrij heeft gemaakt heeft die ook het eerste recht tot koop. B en W willen daarvan gebruik maken. Het weiland zal in gebruik wor den gegeven aan de ruitersport vereniging de Hontenruiters. Die heeft al herhaaldelijk laten we ten interesse te hebben voor het perceel. De vereniging heeft on derdak in een nabijgelegen ma nege, maar die accommodatie is te klein. Het is de bedoeling dat de leden van de vereniging op de wei hun paarden kunnen laten grazen. Hulst - De tentoonstelling in het Hulster stadhuis over de basiliek van Hulst wordt eerder gesloten dan gepland. In verband met de Hulster kerst markt moet de ontmoetings ruimte vrijdagmiddag al ont ruimd worden. De expositie, sa mengesteld door Hulstenaar Ed dy Taelman is nog geopend tot vrijdag 12.00 uur. Nu de goedheiligman zich als een gewijde Dracula heeft te ruggetrokken in de kelders van de plaatselijke winkeliers vereniging, denk ik weemoe dig terug aan mijn recente ontmoeting met de eminentie, op een avond in hotel De Roode Leeuw. De Sinterklaas die daar ver moeid en mat binnentrad had een ongewone mijter bij zich. Een half-hoog model, zoals snelle bischoppen dragen als zij voor sluitingstijd nog even een priester moeten wijden. „Zware dag geweest?" vroeg ik deelnemend. „Wat heet?" reageerde hij. „Na zo'n dag als vandaag denk ik er sterk over om maar helemaal met dit werk te stoppen." Hij zette zijn half-hoog mijtertje op ta fel en vertelde dat hij juist een werkbezoek aan een familie in een nieuwe buitenwijk ach ter de rug had. „D'r zouden op het adres waar ik gevraagd was, een paar gezinnen tegelijk aanwe zig zijn," vertelde hij. „En dat bleek ook wel te kloppen. Ik trof er een stuk of tien kinde ren en vier echtparen aan. Nou had ik, wat wij noemen, voorinformatie ingewonnen en zodoende wist ik. dat een van Afke's tiental een onge hoorzaam kreng moest we zen. Hij heette Dustin. Lek ker ruig. Zeven of acht jaar was-ie. Afijn, ik word daar keurig onder Sinterklaasgezang uit zo'n karaoke-apparaat inge haald, zoals dat tegenwoordig gaat. Ik ga zitten op hun Ikea- bankje en ik roep meteen die Dustin bij me. „Wat hoor ik?" vraag ik, terwijl ik kwansuis in m'n klachtenboek kijk, „ben jij altijd zo ongehoorzaam te gen je vader en moeder?" Weet u wat ie zei? Hij vroeg welke vader en moeder ik bedoelde. Zijn echte of zijn nieuwe. Al die kinderen in de kamer begonnen te ginnegap pen. „Wat is daar zo lollig aan?" vroeg ik met de nodige strengheid aan een ander jog- gie. Die zei: „Sinterklaas, we hebbe hier allemaal ouwe en nieuwe vaders en moeders." Ik snapte er niks van. Maar toen legde ene Bianca, een jonge griet met van dat lange, zwarte haar, me uit dat ik hier op een soort reünie van ge scheiden echtparen was! Ze hadden een soort stuivertje wisselen gespeeld. Ouwe en LU F— X u ui Ir CU? _i -n? y 2 Q Door Tom Koopman nieuwe relaties waren broe derlijk verenigd aanwezig met hun totale kroost! Het werd me keurig uitge legd. Die Bianca was aan het hokken met ene Herman, een klein kereltje met een bril. Herman was eerst getrouwd met ene Karin, bij wie hij drie kinderen had. Karin zelf was weggelopen bij Jan-Joost, maar ze had van d'r zelf ook drie kinderen gehad, die met Jan-Joost waren meegegaan toen die ging samenwonen met ene Chantal. Chantal was voorheen getrouwd met een zekere Frits, die ooit bij Kora had gehoord, waarbij hij twee kinderen had. Die ene rotzak Dustin. was de oudste uit dat gezin. Frits leefde nu samen met een vriend. Hij ontbrak op het feestje, maar de hele rest zat broederlijk verenigd in de doorzonkamer. Geen leuker spel dan overspel, heb ben ze zeker gedacht. „Ach," zei die Bianca, „Wij zeggen altijd: ,,'t Moet kun nen." Iedereen beaamde dat, tot mijn verbazing. Maar on verwachts begon een van die vaders, ik meen dat het Jan- Joost was, te griepen. Hij dacht dat-ie met Chantal toch in een verkeerde relatie zat, zei-ie. Nou, en toen brak daar de hel los. Iedereen begon na een tijdje tegen iedereen te schelden, want ze zaten vol met oud zeer. Op het end begonnen die kinderen te jan ken. Ik was blij toen ik weg kon. Ik kreeg geeneens een fooi in de gang. Een verloren avond! Enfin, ik weet nou tenminste waarom André Hazes zo'n succes heeft met dat nieuwe nummer van hem: 'Leef je uit zoals je wilt....!' Dat is hele maal van deze tijd, meneer!" MARKTEN GRIJPSKERKE Christmas Fair - met demonstraties en workshops - tevens tentoonstel ling 'Water over Walcheren' - Imkerij Poppendamme Poppendamseweg 3 - di t/m vr 12.00-17.00 uur - za 10.00-17.00 uur (gratis) (donderdag t/m woendag) AXEL Veejaarmarkt - Citohallen Buiten weg KLASSIEK VLISSINGEN Het Kleinkoor Toonkunst - Ba- rokorkest Concerto '91 - St. Ja- cobskerk - 20.15 uur 30) DIVERSEN GOES Kermis - Zeelandhallen (van don derdag t/m zondag) AXEL Open-deur en kerstnachtshow - binnenstad - 17.00-24.00 uur EEKLO (B) Lezing Buchi Emecheta - Nigeri- aanse schrijfster over de rol van de vrouw - De Media - 20.30 uur (Bf 200) CLINGE Malpertuus - KBO - 15.00 uur, ouderengymnastiek Malpertuus - ANBO - 13.30 uur dansen en bingo HEIKANT 't Heike - KBO -13.30 uur schieting SAS VAN GENT De Regenboog - ANBO -14.00 uur bingo en verloting GRAAUW Gemeenschapshuis -13.45 uur bie den HENGSTDIJK 't Jagershuis -14.00 uur vleeskaar- ting KLOOSTERZANDE Café de Kastanje -19.30 uur kaar ting LAMSWAARDE Café de Vier Jaargetijden - 13.30 uur schieting voor bejaarden FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur De Leeuwekoning HULST De Koning van Engeland 20.00 uurTimecop 20.00 uur Only you 20.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur Blown away 20.00 uur The specialist VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur The Lion King 20.00 uur Pulp fiction 20.00 uur The specialist 20.00 uur Only you KNOKKE Beverly Screens 20.00 uur Timecop 20.00 uur Leon 20.00 uur I love trouble 20.00 uur Pulp fiction Axel TWEEKAMP - Leden van de hengelsportverenigingen GOA (Geduld Overwint Alles) uit Axel en 'De Clingse Henge laars' visten een zogenaamde Koppelwedstrijd. Die werd gehouden in de Westerschelde op het parkoers gelegen tussen De Griete en Ossenisse. Er waren 45 deelnemers. De vangsten waren matig, voor namelijk werd kleine vis ge vangen. Na afloop werden in het clublokaal van GOA, café Sonnehoeck in Axel de prijzen aan de winnende koppels uit gereikt. 1. R. de Block-F Lippens. 159 centimeter aan gevangen vis, 2. R„ van Wael-J. Aerens, 156cm, 3 M. van Duyse-R. Six, 85cm, 4. G. Verdurmen-R. Ferket, 37cm, 5. W. Aerens-R. Betram, 36cm. Axel BEURS - Vrijdag 16 decem ber, zaterdag 17 en zondag 18 december wordt er in de Cito hallen voor de vijfde keer de Auto- en Vakantiesalon ge houden. Vrijdag opent om 13.00 uur burgemeester W. de Graaf de beurs, die een initia tief is van het overlegplatform Axel-promotie. Aan de Salon doen twintig ondernemers mee. Zaterdag is de Salon van 10.00 tot 21.00 uur open en zondag van 12.00 tot 18.00 uur. Graauw OUD PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Graauw ha len zaterdag 10 december weer oud papier op. Clinge GEZELSCHAPSSPELEN - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen hield in gemeenschapscentrum Mal pertuus een gezelschapsspe lenmiddag. Uitslag. dames 1. v. Dörselaer-Clinge-715 punten 2, Boussen-Kapelle- brug 698 punten, 3. Wage- naer-Hulst 655 punten. Heren 1. Ras-Clinge 725 punten, 2 de Witte-Clinge 699 punten, 3. Saman-Kapellebrug 659 pun ten. ROMMEL - De fanfare Wel doen door Vermaak uit Clinge haalt zaterdag 10 december tussen 10.00 en 12.00 urn- spullen op voor de rommel markt. Wie wat heeft wordt gevraagd even contact op te nemen met de familie Stienen. Nieuw-Namen KVO - De dames van de KVO gaan op donderdag 8 decem ber aanstaande om 19.30 uur kerststukjes maken in het ver enigingsgebouw De Kauter. De leiding wordt verzorgd door mevrouw Ilse Leeraert- Palmkoeck. OUD PAPIER - Leden van 'de muziekvereniging „De Schel- dezonen,, halen zaterdag 10 december vanaf 9.00 uur oud papier op. De ophaling begint in de Hulsterloostraat. f

de Stem | 1994 | | pagina 19