Ziekteverzuim is fors gedaald ..Bij een flink bedrag hoort een flinke rente." KORT Philips: verkoop cd-i beneden verwachting Vierdaagse werkweek is populair bij Shell R. Dreesmann eist kapitaal van Vendex-top Werkgevers enthousiast over geprivatiseerde arbodiensten ïrscherpt coalitie DE STEM ECONOMIE A5 'Spaarzegels benzinepomp afschaffen' Stroppenpot ECONOMIE KORT Aandeelhouders Air Holland willen claim tegen ABN Amro Een thuisbankier pakt 5,25%, zonder zijn geld vast te zetten. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 erhuis gevoelige nederlaag an zijn eigen Conser- abour-oppositie te huisbrandstof naar grijke stemming met annië is de afgelopen hoging. De nederlaag Major, die nu boven- egroting. 140 miljoen et medewerking van n 124 kilo heroïne ter omen. Bij deze groot- ~e verdachten aange- n op een vissersboot. Amerikaanse en Ne- uden trawler was op uden worden overge- nigde Staten zou va- ïeten amenei benoemd tot d. Ayatollah Moham- zei tegen het Engels- de hele wereld groot- ekozen van de vorige root-ayatollah Araki. dt van oudsher geko- verbonden aan semi- ajaf in Irak. slavinnen' schadevergoeding aan de Wereldoorlog door dwongen. Volgens een van Juristen heeft het .000 vrouwen tot seks and, China, Filipijnen, pan stelt zich op het erstelbetalingen, aan et vredesverdrag van anse Ereschulden, die zegt zich niets aan te weer thuis n tachtig Nederlandse ip Achille Lauro zijn op eigen grondgebied, chiphol aangekomen, mist. Een 74-jarige ge- mkwaal op een tanker ombasa. De geredden van de media. Tijdens ssagiers de kritiek op Die hadden ze al eer- De kapitein zelf heeft naar Burundi luchtelingen zijn de af- buurland Burundi ge- eldde gisteren de VN- e Unhcr bevinden zich in Burundi.De nieuwe se regio's Gikongoro en en zuidoosten van Ru in de voormalige Fran- ten hebben onlangs de door grote groepen een "en. .am oplossen' gisteren besloten hun lossen. De Tsjetsjeense van Defensie Gratsjov leger niet zal jngrijpen. aire acties van Rusland in leidende politici van in van de crisis in 1991, lijk verklaarde. oor walvissen i Nieuw-Zeeland en de e jacht op grote walvis- iatste kans op overleven r van de Nieuwzeeland- s gezegd. De maatregel [eveer negentig procent e maatregel is het resul- or milieubeschermers in steerd tegen het walvis- Düsseldorf (anp) - De inter actieve cd-speler (cd-i), die Philips een leidende positie moet geven in de consumen tenelektronica, lijkt niet he lemaal aan te slaan. De prog nose dat er eind dit jaar één miljoen apparaten zijn ver kocht, wordt volgens vice- president H. Bodt van Philips net niet gehaald. Het streefcijfer zal begin vol gend jaar wel bereikt worden. Bodt blijft, ondanks de lagere groei, vol vertrouwen in zijn Philips-systeem. „Het is niet zo relevant of het ons nu wel of niet lukt om dat miljoen te halen. We zitten er niet ver vandaan. Vol gend jaar halen we het streefcij fer zeker," zei de Philips-topman tijdens het vijfde wereldcongres voor cd-i in Düsseldorf. Niet alleen de consument ook de concurrentie is afwachtend. De grote Japanse elektronica-con- cerns toonden zich in Düsseldorf nog terughoudend over de cd-i, waarbij de gebruiker zelf beel den, muziek of informatie kan oproepen. Sony biedt de cd-i voorlopig alleen aan op de pro fessionele markt. „De consument is er in onze ogen nog niet aan toe," aldus T. Ihashi van Sony. Alleen de Koreaanse producent Goldstar, op cd-i gebied nu al actief in de Verenigde Staten en Azië, zal het apparaat vanaf vol gend jaar over de hele wereld aanbieden. Matsushita (producent van on der meer Technics en Panasonic) en JVC zien evenals Sony voor lopig alleen perspectieven voor het afspeelsysteem cd-video. De ze cd is niet of nauwelijks inter actief. De gebruiker kan daarbij hooguit de keuze van ondertitels bepalen. Afgelopen zomer intro duceerden zij dit systeem, samen met andere producenten als Mitsubishi en Hitachi, op de Ja panse markt. Volgens Ihashi is er nu al sprake van een doorslaand succes. Wellicht dat de Japanners later toch kiezen voor een opwaarde ring van cd-video naar cd-i. De in Düsseldorf aanwezige grote drie hielden echter de boot af. Veel hangt in hun ogen af van de ontwikkeling van het onderwijs. Sony, Panasonic en JVC zien cd-i vooral als educatief hulp middel. Groot voordeel van de cd-video is de relatief goedkope produk- tie. Met name de software (de beeldplaatjes) zijn tegen lage kosten te vervaardigen. Zonder extra investeringen kunnen schijfjes worden geperst op de bestaande machines voor audio- cd's. Cd-i vergt wel hoge inves teringen. Nan onze verslaggever Breda - Als gevolg van de nieuwe geprivatiseerde aanpak door vrij in de markt opererende arbodiensten, zou het ziekteverzuim landelijk dit jaar al anderhalf procent lager liggen dan in 1993. Na aanvankelijke aarzelingen en in geheel Zuid-West-Nederland bedenkingen kunnen de werkge vers daarom goed leven met de herziene Arbowet (Wet Arbeids omstandigheden) en de Wet Te rugdringing Ziekteverzuim, vooral omdat dat ziekteverzuim merkbaar terugloopt. Dat was de kern van de bood schap die NCW-voorzitter J. Blankert gistermiddag bracht bij de officiële opening van het re giokantoor Breda van De Twaalf Provinciëen Landelijke Arbo- dienst bv, van waaruit bedrijven Rotterdam (anp) - Het af schaffen van spaarzegels en andere spaarsystemen aan de benzinepompen scheelt al gauw een cent per liter. Voor zitter Berkman van de branche-organisatie Novok vindt het hoog tijd dat de spaarsystemen verdwijnen. Eén cent per liter is genoeg geld voor zo'n drieduizend eenvoudi ge banen aan de benzinepompen. Werklozen en gedeeltelijk ar beidsongeschikten kunnen daar dan terecht voor werkzaamhe den als het zemen van ramen, het controleren van de banden spanning en het inspecteren van accu's. Dat hield Berkman gisteren zijn leden voor tijdens de jaarverga dering van de Novok. Berkman presenteerde geen kant en klaar banenplan. Wel riep hij de hele branche, waaronder de grote oliemaatschappijen, op daarover afspraken met de Novok te ma ken. Alle zeven jaar dat hij Novok- voorzitter is, ergert Berkman zich aan de spaarsystemen. „Wij overschreeuwen elkaar, het grote weggeven gaat onverminderd door. Laten we tot een benade ring komen die bijdraagt aan vermindering van de werkloos heid," aldus Berkman. bediend worden. Een woordvoerder van De Twaalf Provinciën maakte zelfs gewag van bedrijven die hun ziekteverzuim in amper een jaar tijd dankzij de aanpak van de geprivatiseerde arbodienst met maar liefst vijftig procent heb ben teruggebracht. Het 'eerste- dag-huisbezoek' aan de zieke werknemer is een speerpunt in die nieuwe strategie. „Niet al leen om meteen streng te contro leren," aldus de woordvoerder van de arbodienst. „Ook om snel een relatie te kunnen leggen tus sen het verzuim aan de ene en het management en het perso neelsbeleid aan de andere kant." NCW-voorzitter Blankert meld de dan ook dat de werkgevers tevreden zijn met de ontwikke lingen in 'deze nieuwe markt'. „Er is een gezonde onderlinge concurrentie en werkgevers kun nen kiezen uit een ruim aan bod." Toch heeft de voorman van de werkgevers ook kritiek. Zo duurt volgens hem de certificerings procedure (nodig voor erkenning door de overheid) van de dien sten veel te lang en worden aan de arbo-deskundigen 'lachwek kend hoge opleidingseisen' ge steld. Blankert: „Personeelsfunc tionarissen met tientallen jaren ervaring moeten terug naar de collegebanken, terwijl ze zelf heel goed vóór die banken zou den kunnen staan om vanuit hun rijke ervaring over hun vakge? bied te doceren." Amsterdam (anp) - Banken moe ten al binnen een a twee jaar de omvang van hun stroppenpot vrijwillig publiceren en niet wachten tot 1998, wanneer dat wettelijk verplicht wordt. Dat zei ABN Amro-topman P. Kalff gisteren in een toespraak. De suggestie kan op steun reke nen van de andere banken. Bin nen het bestuur van de Neder landse Vereniging van Banken zou er al overeenstemming over zijn, en nog deze maand spreekt het bestuur zich erover uit. Werknemers in de chemische industrie, ook bij Shell Moerdijk, willen graag vier dagen in de week gaan werken. FOTO COR VIVEEN Van onze verslaggever Rotterdam - Invoering van een vierdaagse werkweek voor personeel van Shell dat in dagdienst werkt, zal hoog op de agenda staan bij de cao-gesprekken die de Indus triebond FNV bij Shell gaat voeren. Werken op zaterdag wordt afgewezen. Verder mag voor de mensen die in ploe gendienst werken niet gemor reld worden aan de werktij den en zeker niet aan de toeslagen. Dat zei districtsbestuurder G. Deley gisteren in Rotterdam bij de presentatie van een enquête over flexibel werken die de In dustriebond gehouden heeft on der ruim 3000 werknemers in de chemische industrie. Bijna de helft van de onder vraagden werkt bij Shell. Van de vestiging Pernis reageerden ruim 1300 werknemers, van Moerdijk waren dat er 208. Verder deden er mensen van 21 andere bedrij ven uit Rotterdam en omgeving mee aan de enquête. Dat de enquête een hoog 'Shell- gehalte' heeft is niet vreemd. Shell stelde onlangs in een noti tie o.a. de hoogte van de ploe- gentoeslag ter discussie. Ook werd aan langere werkdagen voor de ploegenwerkers gedacht. Na boze reacties van vakbonden en werknemers, haalde Shell de plannen weer van tafel. Onderscheid Volgens Kramer ehemie-coördinator K. van de Industriebond ver een nieuwe coalitie Fail zijn gisteren op het katholieke priester die tucht met kinderen wordt :ht, maanden hebben ver- et afbreken van de coali- irekingen houden politieke emers steeds meer reke- net vervroegde verkiezin- iniepeilingen blijkt echter meeste Ieren er weinig 'oelen nog voor Kerstmis stembus te gaan. begon gisteren wel be rgen met de leider van de te oppositiepartij Fine Ga- ruton, over een coalitie lan ook de andere opposi- tij, Democratisch Links, .oeten deelnemen, ie partijen hebben samen 85 in het 165 zetels tellende ment in Dublin. Maar vol- rolitieke bronnen is de kans dat Labour het met de an- rartijen eens wordt over een ie. ifbreken van de coalitiebe- ingen schept een vacuüm aar wordt aangenomen tot rging zal leiden in het nog Noordierse vredesproces, eesd wordt dit dat tot nieuw ld zou kunnen leiden. Door Jan Smit Amsterdam (anp) - De kans dat het ooit weer goed komt tussen neef Rein en oom An ton Dreesmann is uiterst klein. Zeker nu Rein vijftien huidige en voormalige be stuurders van Vendex Inter national, onder wie oom An ton, de voormalige godfather fan het warenhuisconcern, voor de rechter heeft gesleept wegens nalatigheid. Hein Dreesmann wil dat de di recteuren en commissarissen ■tem uit eigen zak 8,4 miljoen Sulden betalen. Inclusief rente wordt het 15 miljoen gulden. De trim acht miljoen komt overeen Jtet de schade die hij zegt te 'ebben geleden door het doorha- van optierechten in 1978. I 'Olgens Rein hebben de bestuur- s in 1978 op 'uiterst dubieuze iridische gronden' opties ge- 1 ;i>yeerd die Vendex Internatio- I Jtal (VI) had op aandelen Vendex I een vennootschap waarin de I -amilie een deel van haar belan- I Sffl had ondergebracht. 1 ®dex bv, tot 1978 Vedefund hjffleten, vormde in de jaren I '<8-1985 de spil in een inge- I ukkelde constructie. Die was 1 Woeld om de morrende fami- Aandeelhouders jarenlang I een belastingvrije dividend- I --tKering te laten genieten. VI pompte in de jaren 1978-1985 st 360 miljoen gulden in Ven- et bv Gevolg: het eigen vermo- -U van Vendex bv steeg van 20 I *j)oen tot ongeveer 380 miljoen J en. Aandeelhouders VI had- r® het nakijken. Tussen de be- I van beide vennootschap- bestond een personele unie. r veel familie-aandeelhou- iJ was er niets aan de hand. 1.1 Participeerden zowel in VI 1 m Vendex bv. Wat VI in Harde daalde, werd direct ge- I Penseerd door de waar- 'Oom' Anton Dreesmann destijging van hun bv-belangen. Slechts een minderheid van de VI-aandeelhouders, onder wie Rem Dreesmann en een groot deel van de aangetrouwde fami lie Vehmeijer, viel min of meer buiten de boot. Rein, die een klein belang in VI bezat, besloot daarop zijn aandelen in 1980 en 1983 te verkopen aan Vede bv en het Zwitserse Retail Holding, een door Anton opgeduikelde concern vennootschap FOTO ANP Rein over het motief voor de verkoop: „Ik wist op dat moment niet wat ik daartegen kon doen en had er geen idee van hoeveel geld er uiteindelijk van Vendex International naar de Vendex bv zou worden overgeheveld. Het kon 300 miljoen gulden zijn, maar evengoed een veelvoud. Mijn VI-stukken werden steeds minder waard. Bovendien kreeg ik als 'gewone' aandeelhouder ook al nauwelijks dividend. Dat was weggelegd voor bezitters van 'leuke aandelen' en die zaten in Vendex bv." Voor de gedupeerde VI-aandeel houders werden de druiven nog zuurder. In 1985 kocht het de tailhandelsconcern de Vendex bv-aandeelhouders uit. VI be taalde met preferente aandelen. De Vendex bv-aandeelhouders hapten gretig toe. Niet in de laatste plaats wegens de prijs (170 gulden per aandeel van 1 gulden nominaal) en het fiscaal- vriendelijke karakter van deze prefs. Ook Anton Dreesmann profiteerde volop. De voormalige Vendex-topman incasseerde ruim 50 miljoen gulden. Daarop daagde Rein het detail handelsconcern in 1985 tever geefs voor de rechter, tot aan de Hoge Raad toe. Inmiddels heeft Rein zijn pijlen gericht op de voormalige directeuren en com missarissen, die in zijn ogen ver antwoordelijk zijn voor het doorhalen van de optierechten en het overhevelen van kapitaal naar Vendex bv in de periode 1978-1985. Vier van de vijftien aangeklaag de bestuurders zijn nog steeds bij Vendex in dienst. Drie als commissaris: president mr. drs. H. Langman, vice-voorzitter prof. dr drs. Anton Dreesmann en prof. mr. J. Maeijer. En één als lid van de hoofddirectie: drs. S, van der Kaaij. Zij voelen zich niet aangespro ken door Dreesmanns klacht. In tegendeel. Zij hebben de rechter op 18 november geantwoord dat de zaak verjaard is omdat zij niet eerder door Rein persoonlijk ter verantwoording zijn geroe pen. Gedaagden, van wie er in middels vijf zijn overleden, vin den de dagvaarding 'ongepast en onnodig grievend, vooral omdat Dreesmann al in de eerste helft van 1978 in kennis is gesteld van de voorgenomen besluitvorming omtrent de optierechten'. FNV zijn de voorstellen van Shell geen geïsoleerd verschijn sel. „Ook elders staan flexibele arbeid en andere beloningsvor- 'men ter discussie. Vandaar dat we in deze enquête ook werkne mers van andere bedrijven in de chemie benaderd hebben." De enquête maakt een duidelijk onderscheid tussen werknemers in dagdienst en ploegendienst. Met name de laatsten vinden dat ze al flexibel genoeg werken, zo blijkt uit de enquête. De meer derheid van de ploegenwerkers heeft absoluut geen behoefte aan andere roosters, wil niet in deel tijd werken en wil geen werk week van 3x12 uur. De enige vorm van flexibilise ring die ploegendienders wel zien zitten, is een verbreding van hun taken, zodat ze op ook an dere plekken in het bedrijf inzet baar zijn. Inmiddels is bij Shell Moerdijk de bereidheid op dit punt flink teruggelopen, is de ervaring van A. van de Berg van de Industriebond FNV in Ooster hout. „De plannen van Shell hebben averechts gewerkt op de werknemers. Waren ze eerst be reid hun functies te verbreden, ■nu zijn ze teruggekeerd in de loopgraven," aldus Van den Berg. Werknemers in de dagdienst staan welwillender tegenover 'flexi-werken', zo leert de enquê te. Werken op zaterdag is taboe maar met name een werkweek van 4 maal 9 uur wordt door velen als positief ervaren. Dat zou voor Shell betekenen dat de werkweek terugloopt vari 38 naar 36 uur. „Die twee uur zijn wisselgeld voor de langere en dus zwaardere dagen die men maakt én het is goed voor de werkgelegenheid," aldus Deley. Achterban Een werkweek van 3 x 12 uur wijzen de dagdienders in de che mische industrie af. Wel zien ook deze werknemers het zitten om hun takenpakket te verbreden. De Industriebond zal de enquête gebruiken voor zijn arbeidsvoor waardenbeleid. Het is geen blauwdruk voor de cao-onder- handelingen. Chemie-coördma- tor Kramer: „Hoewel de resulta ten bij alle 23 bedrijven groten deels overeenkomen, kent elk bedrijf zijn eigen problematiek." Bij Shell beginnen in januari de cao-gesprekken. Daarin zullen punten uit de enquête - met name de vierdaagse voor dag dienders - een belangrijke rol spelen De Industriebond kan in elk geval rekenen op een grotere achterban sinds Shell de notitie over flexibeler werken het licht deed zien; de afgelopen weken kreeg de bond er 300 nieuwe leden bij in Pernis, en 60 in Moerdijk. Belg voorzitter bij Van Gansewinkel Maarheeze - De Belg J. Cornillie (43) is met ingang van 1 januari benoemd tot voorzitter van de Algemene Directie van de Van Gansewinkel Groep inMaarheeze. Hij is nu nog werkzaam als kabinetschef van de minister-president van de Vlaamse rege ring. De huidige directievoorzitter, L. van Gansewinkel, wordt voorzitter van de Raad van Commissarissen. De Van Gansewinkel Groep is in de Benelux actief op het gebied van integraal afvalbeheer: inzamelen, overslag, storten, verwer ken en recyclen. De groep telt ongeveer 1300 medewerkers. De jaarlijkse omzet bedraagt 400 miljoen gulden. Benzine en diesel 1 cent goedkoper Rotterdam - De prijs van benzine en dieselolie gaat morgen 1 cent per liter omlaag. Dat heeft marktleider Shell Nederland bekendgemaakt. De adviesprijs bij het zelftankstation wordt: super plus loodvrij 1,92 gulden, euro loodvrij 1,86, superbenzine met lood 2,03 en autogasolie ƒ1,312. De prijsverlaging is volgens Shell het gevolg van de ontwikkeling van de internatio nale produktnoteringen omgerekend in guldens. Overname Tankcleaning Amsterdam nabij Amsterdam - Het Duitse concern Ruhr Kohle UmweltGmbH neemt waarschijnlijk het afvalverwerkingsbedrijf Tankcleaning Amsterdam (TCA) over. Een woordvoerder van TCA, onderdeel van de Langeberg Groep, heeft bevestigd dat de onderhandelin gen in een vergevorderd stadium zijn. Ruhr Kohle heeft al een intentieverklaring afgegeven. Het bedrijf heeft ook interesse een meerderheidsbelang te nemen in Euroclean, een onderdeel van de Langeberg Groep dat gespecia liseerd is in transport van afval. Ruhr Kohle Umwelt is een van de grootste ondernemingen in Europa op milieugebied. Er werken ongeveer 4000 mensen. Een ander onderdeel van de Langeberg Groep, het van milieufraude verdachte Tankcleaning Rotterdam, is inmiddels overgenomen door Verstraeten en Verbrugge. Iberia gaat noodplan doordrukken Madrid - De bijna failliete Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia zal deze week noodmaatregelen doorvoeren om het bedrijf te redden. Daartoe werd besloten na het mislukken van overleg met piloten over een salarisverlaging van 15 procent. Het noodplan plan voorziet in het schrappen van 5.200 arbeids plaatsen en de verkoop van enkele bedrijfsonderdelen. Directeur Javier Salas zei dat nachtelijk overleg met de piloten over een reorganisatieplan was mislukt. De dreigende invoering van het noodplan leidde vorige maand tot een wilde staking van een dag waarbij Spaanse vliegvelden werden gesloten. De vakbonden hebben nog niet gereageerd op de laatste ontwikke lingen bij Iberia. HI vervoert 10 procent meer klanten Rijswijk - Holland International heeft dit jaar 560.000 vakantie gangers vervoerd. Dit is een stijging van 10 procent vergeleken met 1993. De omzet steeg met 8 procent tot het recordbedrag van 1.795 miljoen gulden. Ook de winst steeg en wel van 23 miljoen vorig jaar tot 33 miljoen in 1994. De omzet werd behaald in de reisbureaus in Nederland (965 miljoen), reisbureaus in België (317 miljoen), touroperating (483 miljoen) en overige inkomsten (30 miljoen). Het bedrijf verwacht dat reizen naar bestemmingen langs de Middellandse Zee volgend jaar gemiddeld 2 procent duurder worden. Griekenland, Spanje en Portugal worden 5 procent duurder, terwijl met name Turkije (min 4 procent) en Israël (min 10 procent) goedkoper worden. 'Besteding automatisering groeit in '95' Breda - Het bedrijfsleven gaat in 1995 fors meer investeren in de automatisering. Na enkele jaren waarin de bestedingen mede door de recessie terugliepen, wordt verwacht dat de uitgaven volgend jaar met ruim 8 procent zullen stijgen tot 13,1 miljard. Dit blijkt uit een onderzoek bij ruim 1250 bedrijven door het Bredase onderzoeksbureau Heliview. De uitgaven voor automatisering staan al sinds 1990 onder druk. Tot dat jaar gingen de bedragen nog gestaag omhoog. Maar van 1990 tot en met 1994 hielden de ondernemers hun hand op de portefeuille. Dit jaar zakten de uitgaven voor de aanschaf van computers en software, en het onderhoud van de systemen, met 6,6 procent tot 12,1 miljard. Heliview verwacht dat 1995 wel een goed jaar wordt. Amsterdam (anp) - De Belangenvereniging Air Holland studeert op een claim tegen ABN Amro. De aandeelhouders van de 'oude' in november 1991 gefailleerde luchtvaartmaatschappij Air Holland voelen zich bekocht omdat zij bij de beursgang van de onderneming een naar hun oordeel te hoge prijs hebben betaald. Air Holland werd in 1989 door Amro Bank naar de beurs gebracht. Inmiddels is de zaak gestuit, zodat geen verjaring van de aanspraak kan optreden, aldus secretaris J. Dijkstra van de vereniging. Al in 1992 overwoog de belangenvereniging stappen tegen ABN Amro, maar „we hebben eerst maar eens de co-op-zaak afgewacht", zegt Dijkstra. In die zaak oordeelde de Hoge Raad vorige week dat ABN Amro volledig verantwoordelijk is voor de emissieprospectus sen die onder haar leiding in 1987/88 werden uitgebracht. Er dreigen voor ABN Amro nog meer claims. Ook de DAF-obligatiehouders hebben een vordering in voorbereiding. (ADVERTENTIE) inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,75%* is. Girorekening- houders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis D e Postbank Kapitaalrekening met bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs een eerste minimum inleg van f25.000,- een bedrag boven de f25.000,-, als u dit biedt de ideale combinatie van zeer hoge een maand van tevoren reserveert. doen. Gewoon via hun giroboekje. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Postbank Sparen: rente (nu 5,25%*) én alle opnamevrijheid. Hetzelfde principe geldt ook voor het nummer U kunt er namelijk elk willekeurig de Leeuwrekening, waarbij het minimum (020) 591 82 00. "Rentevergoeding per 23 september 1994.

de Stem | 1994 | | pagina 5