Bosnië splijtzwam topoverleg Met Di Pietro verliest Italië zijn 'schone handen' Ziekt? Er zijn medicijnen die niet van melk houden. Nederland en Jordanië vieren samen het feest van de vrede W///M Rusland blokkeert tijdens CVSE-beraad veroordeling Servische agressie Familiebezoek voor fundamentalist KORT J Werkgevers ei R. Dreesma Crisis Ierland verscherpt na afketsen van coalitie DE STEM BUITENLAND DE STEM 6 Bittere nasmaak na aftreden' 'Spaarzegels benzinepomp afschaffen' WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 A4 Van onze correspondente Willy Werkman Amman - Dit keer waren het de Nederlandse vlaggen, die in het Midden-Oosten de vrede vertolkten. Ze wapperden fier in de bijna Nederlandse vries kou op het internationale Alia-vliegveld bij de Jor daanse hoofdstad, toen koningin Beatrix en prins Claus daar gistermorgen arriveerden. Ze versierden de stad, waar trouwens hier en daar nog steeds sneeuw ligt en ze hingen hoog in de mast, broederlijk naast de Jordaanse nationale kleuren bij het Hashimiyah-paleis, waar het vor stenpaar gisteravond de kleine Nederlandse ge meenschap in Jordanië ontving. De ongeveer zeventig Nederlanders die in Amman en omgeving wonen, mochten daar van de vorstin horen dat haar staatsbezoek aan Jordanië wel de gelijk te maken heeft met de nieuwe Israëlisch- Jordaanse vrede, zeker ook omdat na dit bezoek aan het hasjemitische koninkrijk nu ook een lang verwacht bezoek aan Israël - in maart volgend jaar - mogelijk is geworden. Met een echt stukje Nederlandse kaas en een va derlands glas bier in de hand konden de landgeno ten in Amman zien hoe dankbaar de koningin is over de nieuwe vredessfeer, die ze in Jordanië heeft aangetroffen. En hoewel zij zich verre hield van uitspraken over de zo gevoelige politieke ontwikkelingen in het Midden-Oosten, gaf zij blijk van haar belangstel ling voor dit deel van de wereld. En prins Claus zei dat hij zelf wel eens een taxi zou willen nemen om in een land als Jordanië poolshoogte te kunnen ne men. Binnen een strikt schema en omgeven door scherpe veiligheidsmaatregelen, moesten de Nederlandse hoge gasten zich gisteren wijden aan hun formele plichten: een bezoek aan het oorlogsmuseum waar koning Hoessein's grootvader Sherif Hoessein Ben Ali begraven ligt en het begieten van een olijf boompje - 'de boom van het leven' - ter nagedach tenis van de Jordaanse gevallenen in de Israëlisch- Jordaanse oorlogen. Nederland vierde gisteren met Jordanië de vrede met Israël, die nog zo kort geleden gesloten was. Met de belofte van de minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo - ook in Amman - om 'eens te gaan kijken' naar gezamenlijke Jordaans-Neder- landse ontwikkelingsprojecten en een uitbreiding van de bilaterale handel. Met een galadiner gisteravond in het Basman-pa leis, waarbij de koningin de vrede een kroon noem de op het levenswerk van koning Hoessein. En ontroerender nog dan alles: met de tranen van Suheil Andeweg, nu een genaturaliseerde Neder lander, maar jaren geleden een doof Libanees kind dat is opgevangen door de Nederlandse pater André de Carpentier. Suheil werkt nu als techni cus van gehoorapparatuur in pater Carpentier's school voor doven in het Jordaanse plaatsje Salt. Gisteravond mocht hij even met de koningin pra ten. Hij had tranen in zijn ogen. „Ik zal haar nooit vergeten," zei hij ontroerd. „Ik vind haar zo lief!" Van onze correspondent Stevo Akkerman Boedapest - Het topberaad van de Conferentie voor Vei ligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in Boedapest is gisteren geëindigd met een emotionele en dramatische confrontatie tussen Rusland en de overige 51 lidstaten. De Russen blokkeerden een ver klaring, waarin de Servische agressie in Bosnië werd veroor deeld. Een veel vagere oproep aan het adres van alle partijen in het Joegoslavische conflict stuit te vervolgens op een veto van Bosnië zelf. De Bosnische delegatie, die er veel aan gelegen was om Rusland voor het oog van de wereld te brandmerken als grote dwarslig ger, legde de CVSE-staten een voorstel voor, waarin de 'schen ding van de VN-veilige haven Bi- hac' en van de 'internationale grens van Bosnië-Herzegowina en Kroatië' sterk werd veroor deeld. De Serviërs werden in deze tekst met naam en toenaam genoemd als de agressors. Voor de Russen ging dat te ver en omdat alle be sluiten binnen de CVSE volledig unaniem genomen moeten wor den waren zij in staat deze ver klaring te blokkeren. Op initiatief van de Duitse bondskanselier Kohl diende daarna de Hongaarse voorzitter van de vergadering een voorstel in, waarin werd opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Bosnië en een onbelemmerde doorgang voor humanitaire hulptranspor ten. „Terwijl de kerstdagen naderen, worden 300 kilometer van hier meer dan 200.000 mensen be dreigd door honger en geweld," zei Kohl. „Ik kan het de jonge mensen in mijn land niet uitleg gen, als ik straks terugkeer, dat wij hier niet in staat zijn geweest onze bezorgdheid daarover te ui ten. Natuurlijk is de tekst niet ideaal, er wordt geen onderscheid gemaakt tussen daders en slacht offers, maar we mogen ons niet in formuleringen laten verstrik ken." De Bosnische ambassadeur bij de CVSE weigerde echter tegemoet te komen aan Kohls oproep om genoegen te nemen met een zwakke en algemene formule ring. „Om verdere barbarij te voorkomen, is meer nodig dan humanitaire hulp." De sfeer op de conferentie van Boedapest deed oudgedienden uit de 'Helsinki-periode' van de CV SE denken aan de tijd van de koude oorlog. De term die de Russische president Jeltsin eer gisteren zelf gebruikte, namelijk die van een 'koude vrede' werd als tekenend beschouwd. Het zijn, werd in de wandelgan gen gezegd, de Russische militai re top en de nationalistische poli tici van het kaliber Zjirinovski die achter de rug van Jeltsin aan de touwtjes trekken. Het Westen dient zich te beraden op de con sequenties daarvan voor de ont wikkeling van de relatie met Rus land. Eén van de zestien verdachten van de mislukte moordaanslag in oktober op de Egyptische schrijver Maguib Mahfouz kreeg gisteren in de militaire gevangenis van Cairo bezoek van familieleden. foto epa Van onze correspondent Aart Heering Rome - Antonio Di Pietro was 'schone handen'. De plompe magistraat met zijn boerse, Zuiditaliaanse accent is de verpersoonlijking van het an dere, eerlijke Italië dat een jaar geleden nog de overhand leek te krijgen over het Italië van vriendjespolitiek en cor ruptie. Ook na de stembusoverwinning van Berlusconi, die groot is ge worden in de lagen en listen van de Eerste Republiek, leek zijn po sitie aanvankelijk nog onaantast baar. Maar een maandenlange hetze campagne tegen hemzelf en zijn collega's is ook Di Pietro te veel geworden. En daarmee is Italië zijn 'schone handen' kwijt. De 44-jarige Di Pietro is een self made man. Als boerenzoon uit het gehucht Montenero di Bisac- cia in het arme gewest Basilicata volgde hij de middelbare school bij de paters. Na korte tijd als schoonmaker in Duitsland te hebben gewerkt, werd hij politieagent in het noor delijke Brescia, waar hij in de avonduren rechten studeerde. In 1981 werd hij als rechter-com- mtssaris aangesteld bij de recht bank van Milaan. Vier jaar later werd hij hier als officier van jus titie belast met de onderzoeken naar misdrijven tegen het open baar bestuur. Als kenner en lief hebber van computers ontwik kelde hij als eerste in Italië een programma dat het hem mogelijk maakte om talloze gegevens over gevallen van corruptie (en ver moedens daarvan) op te slaan en met elkaar in verband te brengen. In 1988 leidde hij al een gerucht makend proces tegen een groot scheepse handel in valse rijbewij zen. Maar hij zou wereldberoemd worden als gangmaker van het onderzoek 'schone handen', dat een politieke klasse die het land tientallen jaren had geregeerd, aan de schandpaal nagelde. Op 17 februari 1992 werd op be vel van Di Pietro de socialist Ma rio Chiesa gearresteerd. Chiesa was niet alleen directeur van een gemeentelijk rusthuis, hij was ook een van de voornaamste smeergeldophalers van zijn par tij. Toen Chiesa begon te praten, werd een kettingreactie in wer king gezet, waarin eerst tiental len, toen honderden en uiteinde lijk duizenden ondernemers het bestaan toegaven van een stelsel van algemene politiek-zakelijke corruptie waarbij ieder jaar mil jarden guldens terechtkwamen op geheime rekeningen in Zwit serland, Luxemburg en de Baha ma's. Vrijwel alle overheidsbedrijven bleken illegale bronnen van in komsten voor politici en partijen. Topondernemingen als Fiat, Fer- ruzzi en Olivetti bleken fikse steekpenningen te hebben be- Di Pietro. taald om lucratieve overheidsop drachten in de wacht te slepen. Mateloos populair werd Di Pietro eind vorig jaar als openbare aan klager in het proces tegen Sergio Cusani, de financier die verant woordelijk was voor de verdeling van circa 200 miljoen gulden aan smeergeld onder de voornaamste politici van toen. Het beeld van Di Pietro die als een Engel der Wrake met wappe rende toog en wild gesticulerende handen zijn toorn liet nederdalen op de gevallen heersers, maakte voor de meeste Italianen een ein de aan de Eerste Republiek. Een jaar later blijkt die echter plaats te hebben gemaakt voor een Tweede Republiek waarin de premier zelf beschuldigd wordt van een lange reeks gevallen van corruptie. Daarmee was de basis geschapen voor een institutioneel conflict dat uiteindelijk heeft ge leid tot het afscheid van Di Piet ro. De groep magistraten die in Mi laan het onderzoek 'schone han den' leidden - hoofdofficier van justitie Borrelli, zijn adjunct D'Ambrosio en hun medewerkers Di Pietro, Davigo, Colombo - is van meet af onder vuur genomen door de getroffen politici. In augustus 1992 schreef Bettino Craxi een serie lasterlijke artike len tegen Di Pietro waarin hij be weerde bezwarende gegevens over hem te bezitten. Er bleek niets van waar te zijn. Craxi is gi steren veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf jaar wegens corruptie. In maart 1993 trachtte de toen malige regering-Amato per de creet een einde te maken aan de strafbaarheid van illegale finan ciering van politieke partijen. Na massale protesten en de weige ring van president Scalfaro om het decreet te ondertekenen werd het ingetrokken. Een maand later weigerde de Kamer toestemming te verlenen tot vervolging van Craxi. Dat veroorzaakte zo'n im mense verontwaardiging, dat zij in de volgende gevallen wel werd verleend, zodat de ex-premier zich genoodzaakt zag om naar Tunesië te vluchten. In juli 1993 pleegden twee voor aanstaande verdachten, de direc teur van het staatsenergiebedrijf Gabriele Cagliari en Ferruzzi- chef Raul Gardini, zelfmoord. Andere aangeklaagden en politici startten daarop een felle campag ne tegen het vermeende misbruik van voorarrest door Di Pietro, die ook daarna geregeld weer zou op flakkeren. Na de stembusoverwinning van Berlusconi werd de situatie al ras grimmiger. De nieuwe premier had zich in de campagne al woe dend uitgelaten over het 'machts misbruik' van de Milanese rech ters, die het gewaagd hadden om zijn broer te arresteren en huis zoeking te verrichten bij zijn Fi- ninvest-concern. Maar eerst pro beerde Berlusconi de populaire Di Pietro voor zich te winnen door hem officieus een minister schap aan te bieden. De magis traat weigerde en daarop veran derde de aanvankelijke vriende lijkheid in een meedogenloos ge vecht tussen regering en rechter lijke macht. In juli van dit jaar dreigde een decreet een einde te maken aan de strafbaarheid van politieke corruptie. Maar nadat Di Pietro en zijn collega's voor de televisie camera's op de televisie hun ont slag hadden aangekondigd en burgers in het land massaal de straat opgingen, werd het decreet ingetrokken. Het bleek een tactische terug tocht, want in de volgende maan den werden Di Pietro en zijn col lega's het mikpunt van een goed georkestreerde hetze-campagne. Na de vele uitingen van steun aan Di Pietro hielden de politieke medestanders van Berlusconi de afgelopen dagen de eerste de monstraties tegen Di Pietro, die daarmee meer dan ooit een speel bal in het politieke spel werd. Zijn besluit om zich daaraan te onttrekken en zo de rust binnen de instituties te helpen herstel len, is begrijpelijk. Het is echter ook een overwinning voor Ber lusconi, die nu een geduchte te genstander kwijt is. (ADVERTENTIE) Moet je medicijnen nu met melk of met water innemen? Dat zit zo. In enkele geval len is, om maagproblemen te voorkomen, melk beter. Maar sommige antibiotica bijvoorbeeld kunt u beter niet met melk in nemen. Want dan werken ze niet. Praktisch altijd is het innemen met water - neem minstens een half glas - het beste. Heeft u vragen over medicijnen, of hoe u ze het beste kunt innemen? U kunt altijd bij ons terecht. APOTHEEK Gevoelig verlies Major in Lagerhuis Londen - De Britse premier Major heeft een gevoelige nederlaag geleden in het Lagerhuis. Een tiental leden van zijn eigen Conser vatieve partij stemden gisteravond met de Labour-oppositie te gen een omstreden verhoging van de btw op huisbrandstof naar 17,5 procent. De regering verloor de belangrijke stemming met 319 tegen 311 stemmen. In heel Groot-Brittannië is de afgelopen maanden fel geprotesteerd tegen de btw-verhoging. De nederlaag betekent nieuw gezichtsverlies voor premier Major, die nu boven dien ruim twee miljard gulden mist in zijn begroting. Thailand: heroïne vangst van 140 miljoen Bangkok - De Thaise drugpolitie heeft met medewerking van Amerikaanse en Nederlandse functionarissen 124 kilo heroïne ter waarde van 140 miljoen gulden in beslag genomen. Bij deze groot ste drugvangst van dit jaar zijn negen Thaise verdachten aange houden. De heroïne werd zondag aangetroffen op een vissersboot. De Thaise autoriteiten waren getipt door de Amerikaanse en Ne derlandse narcotica-diensten. De aangehouden trawler was opl weg naar Vietnam, waar de illegale drugs zouden worden overge bracht op een groter schip dat naar de Verenigde Staten zou va- Khamenei geestelijk leider shi'ieten Nicosia - Iran heeft zijn geestelijk leider Khamenei benoemd tot hoogste leider van alle shi'ieten in de wereld. Ayatollah Moham med Yazdi, het hoofd van de Iraanse justitie, zei tegen het Engels talige dagblad Iran News dat moslims over de hele wereld groot ayatollah Khamenei als opvolger hadden gekozen van de vorige week overleden hoogste shi'itische leider groot-ayatollah Araki. De hoogste shi'ietenleider of marja ala wordt van oudsher geko zen door en uit de groot-ayatollahs die zijn verbonden aan semi naries in de heilige steden Qom in Iran en Najaf in Irak. Geen schadevergoeding 'seksslavinnen' Tokio - De Japanse regering betaalt geen schadevergoeding aan zogeheten seksslavinnen die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Japanse soldaten tot prostitutie zijn gedwongen. Volgens een rapport van de Internationale Commissie van Juristen heeft het Japanse leger systematisch 100.000 tot 200.000 vrouwen tot seks gedwongen. Het waren vrouwen uit Nederland, China, Filipijnen, Indonesië, Korea, Maleisië en Taiwan. Japan stelt zich op het standpunt dat de kwestie van zogeheten herstelbetalingen, aan staten en aan slachtoffers is geregeld in het vredesverdrag van San Francisco uit 1952. De Stichting Japanse Ereschulden, die zich inzet voor betaling aan de slachtoffers zegt zich niets aan te trekken van de Japanse beslissing. Nederlanders Achille Lauro weer thuis Schiphol - Met de aankomst gisteravond van tachtig Nederlandse opvarenden van het vergane passagiersschip Achille Lauro zijn alle Nederlandse overlevenden weer terug op eigen grondgebied. Maandag waren al acht Nederlanders op Schiphol aangekomen. Een 73-jarige man uit Breda wordt nog vermist. Een 74-jarige ge redde vrouw uit Vught overleed aan een darmkwaal op een tanker op weg naar de Kenyanse havenplaats Mombasa. De geredden werden, op drie na, volledig afgeschermd van de media. Tijdens een persconferentie herhaalden de drie passagiers de kritiek op met name de Italiaanse kapitein en zijn staf. Die hadden ze al eer der van incompetent optreden beschuldigd. De kapitein zelf heeft dat ontkend. Ruandezen vluchten massaal naar Burundi Bujumbura - Zo'n tienduizend Ruandese vluchtelingen zijn de af gelopen weken vanuit Ruanda naar het buurland Burundi ge vlucht. De exodus duurt nog steeds voort, meldde gisteren de VN- vluchtelingenorganisatie Unhcr. Volgens de Unhcr bevinden zich al zo'n 200.000 Ruandese vluchtelingen in Burundi.De nieuwe stroom vluchtelingen kwam uit de Ruandese regio's Gikongoro en Kibungo, respectievelijk in het zuidwesten en zuidoosten van Ru anda. Gikongoro is één van de drie regio's in de voormalige Fran se veiligheidszone. De Ruandese autoriteiten hebben onlangs de kampen in de zone 'schoongemaakt', waardoor grote groepen een heenkomen zochten naar diverse buurlanden. 'Conflict Tsjetsjenië vreedzaam oplossen' Moskou - Rusland en Tsjetsjenië hebben gisteren besloten hun onderlinge conflict zonder geweld op te lossen. De Tsjetsjeense leider Doedajev en de Russische minister van Defensie Gratsjov vertelden na overleg dat het Russische leger niet zal jngrijpen. Maandag nog sloot Gratsjov nieuwe militaire acties van Rusland in het gebied niet uit. Het gesprek tussen leidende politici van beide landen was het eerste sinds het begin van de crisis in 1991, toen Tsjetsjenië zich eenzijdig onafhankelijk verklaarde. Zeegebied Zuidpool veilig voor walvissen Wellington - Een groot zeegebied tussen Nieuw-Zeeland en de Zuidpool is sinds gisteren gesloten voor de jacht op grote walvis sen en dwergvinvissen. Het betekent de laatste kans op overleven voor de grote walvissen, heeft de directeur van de Nieuwzeeland- se afdeling van het Wereld Natuur Fonds gezegd. De maatregel beschermt de voedingsgronden van ongeveer negentig procent van de nog resterende grote walvissen. De maatregel is het resul taat van dertig jaar campagne voeren door milieubeschermers in de hele wereld. Japan heeft al fel geprotesteerd tegen het walvis reservaat in Antarctica. Londen (rtr/afp) - De besprekingen over een nieuwe coalitie van de Ierse Labour-partij en Fianna Fail zijn gisteren op het laatste nippertje afgebroken. VERVOLG VOORPAGINA Aan het einde van zijn toespraak - waarin hij gevangenisstraffen eis te van tien maanden tot drie jaar voor voormalige bewindslieden als Craxi, De Michelis, Martelli, Forlani, en Pomicino, - legde hij in een dramatisch gebaar de toga af. Volgens premier Berlusconi laat het aftreden van Di Pietro 'een bitte re nasmaak na, ook voor wie bepaalde aspecten van zijn onderzoek twijfelachtig heeft gevonden'. Hij voegt eraan toe dat we nu 'moeten nadenken over de fouten die in de afgelopen twee jaar hebben geleid tot een onaanvaardbaar fanatis me tegen publieke persoonlijkheden en de magistraten in de rol van diva's hebben gedrongen'. Voor de van corruptie beschuldigde premier is dit dus het einde van het onderzoek Schone Handen. Borrelli, die al enkele maanden op voet van oorlog staat met Berlusco ni, denkt daar echter anders over. „Ondanks het klimaat van toene mende en beledigende vijandelijkheid sta ik er garant voor, dat het onderzoek voortgaat," zei gisteren de hoofdofficier die daarmee ge ruchten ontzenuwde dat ook hij zou willen opstappen. Daarmee is de politieke crisis in Ierland, drie weken geleden ont staan na het ontslag van de rege ring Reynolds, verscherpt. Ver kiezingen lijken nu de enige ma nier om uit de impasse te komen. De politieke crisis in Ierland zou nadelige gevolgen kunnen heb ben voor het prille vredesproces in Noord-Ierland. Labour-leider Spring trok zich gisterochtend terug uit de onder handelingen met de Fianna Fail over een nieuwe regering. Dat ge beurde slechts enkele uren voor dat het parlement Fianna Fail- leider Ahern zou kiezen tot nieu we premier. Spring, in het vorige kabinet mi nister van Buitenlandse Zaken, zag geen basis meer voor de on derhandelingen na nieuwe be schuldigingen aan het adres van de Fianna Fail. Deze partij is be trokken bij het toedekken van een ontuchtzaak met kinderen en zou het parlement daarover mis leid hebben. De Labourpartij stapte vorige maand uit de regering, met de Fianna Fail uit protest tegen de benoeming van opperrechter Whelehan. Die zou de uitlevering aan Noord-Ierland van een rooms-katholieke priester die van ontucht met kinderen wordt verdacht, maanden hebben ver traagd. Door het afbreken van de coali tiebesprekingen houden politieke waarnemers steeds meer reke ning met vervroegde verkiezin gen. Uit opiniepeilingen blijkt echter dat de meeste Ieren er weinig voor voelen nog voor Kerstmis naar de stembus te gaan. Spring begon gisteren wel be sprekingen met de leider van de grootste oppositiepartij Fine Ga- el, Bruton, over een coalitie waaraan ook de andere opposi tiepartij, Democratisch Links zou moeten deelnemen. De drie partijen hebben samen 85 zetels in het 165 zetels tellende parlement in Dublin. Maar vol gens politieke bronnen is de kans klein dat Labour het met de an dere partijen eens wordt over een coalitie. Het afbreken van de coalitiebe sprekingen schept een vacuüm dat naar wordt aangenomen tot vertraging zal leiden in het nog prille Noordierse vredesproces. Gevreesd wordt dit dat tot nieuw geweld zou kunnen leiden. Düsseldorf (anp) - De inter actieve cd-speler (cd-i), die Philips een leidende positie moet geven in de consumen tenelektronica, lijkt niet he lemaal aan te slaan. De prog nose dat er eind dit jaar één miljoen apparaten zijn ver kocht, wordt volgens vice- president H. Bodt van Philips net niet gehaald. Het streefcijfer zal begin vol gend jaar wel bereikt worden. Bi g' PI re lu ge fe ti; vc N cc Van onze verslaggever Breda - Als gevolg van de aanpak door vrij in de markt zou het ziekteverzuim landeli procent lager liggen dan in 199: Na aanvankelijke aarzelingen en in bedenkingen kunnen de werkge vers daarom goed leven met de herziene Arbowet (Wet Arbeids omstandigheden) en de Wet Te rugdringing Ziekteverzuim, vooral omdat dat ziekteverzuim merkbaar terugloopt. Dat was de kern van de bood schap die NCW-voorzitter J. Blankert gistermiddag bracht bij de officiële opening van het re giokantoor Breda van De Twaalf Provinciëen Landelijke Arbo- dienst bv, van waaruit bedrijven be E< T\ ge zii tij ge m be da Wl di lei le: Rotterdam (anp) - Het af schaffen van spaarzegels en andere spaarsystemen aan de benzinepompen scheelt al gauw een cent per liter. Voor zitter Berkman van de branche-organisatie Novok vindt het hoog tijd dat de spaarsystemen verdwijnen. Eén cent per liter is genoeg geld voor zo'n drieduizend eenvoudi ge banen aan de benzinepompen. Werklozen en gedeeltelijk ar beidsongeschikten kunnen daar dan terecht voor werkzaamhe den als het zemen van ramen, het controleren van de banden spanning en het inspecteren van accu's. Dat hield Berkman gisteren zijn leden voor tijdens de jaarverga dering van de Novok. Berkman presenteerde geen kant en klaar banenplan. Wel riep hij de hele branche, waaronder de grote oliemaatschappijen, op daarover afspraken met de Novok te ma ken. Alle zeven jaar dat hij Novok- voorzitter is, ergert Berkman zich aan de spaarsystemen. „Wij overschreeuwen elkaar, het grote weggeven gaat onverminderd door. Laten we tot een benade ring komen die bijdraagt aan vermindering van de werkloos heid," aldus Berkman. ee se he ne NI de te lil „I co ne bc Tc pr de st< de ke St( tie er co he de ri; bi Ar te: on vr w< we ze gh De ne ne la: zo zij he Door Jan Smit Amsterdam (anp) - De kans dat het ooit weer goed komt tussen neef Rein en oom An ton Dreesmann is uiterst klein. Zeker nu Rein vijftien huidige en voormalige be stuurders van Vendex Inter national, onder wie oom An ton, de voormalige godfather van het warenhuisconcern, voor de rechter heeft gesleept wegens nalatigheid. Rein Dreesmann wil dat de di recteuren en commissarissen hem uit eigen zak 8,4 miljoen gulden betalen. Inclusief rente wordt het 15 miljoen gulden. De ruim acht miljoen komt overeen met de schade die hij zegt te hebben geleden door het doorha len van optierechten in 1978. volgens Rein hebben de bestuur ders in 1978 op 'uiterst dubieuze luridische gronden' opties ge royeerd die Vendex Internatio nal (VI) had op aandelen Vendex bv, een vennootschap waarin de familie een deel van haar belan gen had ondergebracht, vendex bv, tot 1978 Vedefund geheten, vormde in de jaren 1978-1985 de spil in een inge wikkelde constructie. Die was bedoeld om de morrende fami- he-aandeelhouders jarenlang Van een belastingvrije dividend uitkering te laten genieten. VI Pompte in de jaren 1978-1985 [eist 360 miljoen gulden in Ven- ex bv. Gevolg: het eigen vermo gen van Vendex bv steeg van 20 ®ujoen tot ongeveer 380 miljoen gilden. Aandeelhouders VI had- en het nakijken. Tussen de be uren van beide vennootschap- Pen bestond een personele unie. oor veel familie-aandeelhou- rs was er niets aan de hand. .1 Participeerden zowel in VI s in Vendex bv. Wat VI in «J! daalde, werd direct ge- mpenseerd door de waar- 'O de Sh VI Re de lie bu kl< da 19 he ee] co: iV///; ff/ 'M

de Stem | 1994 | | pagina 4