Studie naar verplaatsing zwartgoedsector Terneuzen Bietenvervoerders beteren leven Met spoken, duivels en mysteries in Zeeuws-Vlaanderen de winter in Woonl POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT College Aar< Suikerunie: slechts twee uitsluitingen door overtreding regels Boete voor parkeren niet verzekerde auto Geen hogere b 4Dringend ondei vervuiling Antwe Kinderopvang naar vroegere DE STEM ZEELAND C3 Kerstmarkt op Scheldeschool Kerstmarkt in Sas van Gent Filmavond jongeren GS: korting op RBA's is desastreus DE STEM Creatief met textiel to Aardenburg I WOENSDAG 7 DECEMBER 1994 Middelburg - De Grontmij voert nog dit jaar een voor studie uit naar de verplaat singsmogelijkheden van de zwartgoedsector in Terneu zen. Het gaat om het ko- lenoverslagbedrijf Ovet. Het onderzoek kost 43.475 gul den. Het bedrag wordt verdeeld over de provincie, de gemeente Terneuzen en Ovet. Gedeputeer de Staten zijn bereid het aandeel van 14.491 gulden voor rekening te nemen. Burgemeester en wet houders van Terneuzen lieten eerder weten hetzelfde bedrag beschikbaar te stellen. De verplaatsingsmogelijkheden van de zwartgoedsector is onder deel van het Plan van Aanpak Kanaalzone, bedoeld om het wo nen, werken en de natuur van elkaar te scheiden en op elkaar af te stemmen. Voor de uitvoe ring van deze studie is een pro jectgroep gevormd en tevens een begeleidingscommissie. Op ver zoek van deze commissie heeft de projectgroep offertes ge vraagd voor de uitvoering van de voorstudie. Aan de Grontmij is opdracht gegeven voor de uit voering van deze studie. De voorstudie omvat een ver kenning van de ontwikkelingen in de zwartgoedsector, het ont wikkelen van toetsingscriteria voor de vestiging van zwart- goedactiviteiten en de beoorde ling van drie locaties aan de toetsingscriteria. De drie locaties zijn de huidige locatie van Ovet in Terneuzen, Sluiskil-Noord en de Autriche- polder. Het concept-rapport is naar verwachting eind dit jaar gereed. De overeenkomst tussen de be trokken gemeenten, provincie en het Rijk voor het Kanaalzone project voorziet niet in de finan ciering van deze studie. Omdat het Rijk geen bijdrage levert is 'door de begeleidingscommissie voorgesteld eenderde deel van de kosten voor rekening te laten komen van Ovet (samen met de Cokesfabriek), eenderde deel voor de gemeente Terneuzen en eenderde deel voor de provincie. De provincie verstrekt de op dracht. De gemeente Terneuzen en Ovet maken hun bijdrage over aan de provincie. Van onze verslaggever Terneuzen/Dinteloord/Breda - Zowel politie als suiker fabrieken zijn tevreden over de manier waarop de bietenvervoerders zich houden aan het maximum-laad- gewicht. Er zijn zowel in Zeeuws-Vlaanderen als West- Brabant processen-verbaal opgemaakt, maar aanmerke lijk minder dan in voorgaande jaren. '„Wij hebben een meevallertje gehad," zegt inspecteur F. de Smet van de politie Zeeland. „Er is weliswaar niet uiterst streng gecontroleerd, maar een wagen waarop de bieten in 'torentjes' lagen, kon rekenen op controle." Toegestaan gewicht is 50 ton, waarbij vijf ton overwicht door de vingers wordt gezien. i„De projectmatige aanpak die wij een paar jaar geleden begon nen, werpt zijn vruchten af," zegt woordvoerder T. de Haan, van de politie West-Brabant. „We hebben processen-verbaal opgemaakt, maar de zeer extre me overbeladingen van een aan tal jaren terug, komen we niet Terneuzen - De Stichting Vrien den Scheldeschool houdt vrijdag 9 december een kerstmarkt in de Scheldeschool aan de Jacob Catsstraat in Terneuzen. Tijdens deze kerstmarkt worden kerst bomen en door leerlingen en vol wassenen gemaakte werkstukjes verkocht. Bovendien wordt er diverse ke ren aan het Rad van Avontuur gedraaid. Ook de kerstman is aanwezig. De kerstmarkt begint om 18.30 uur en wordt om streeks 21.00 uur afgesloten. In Serviceflat Residentie Ter neuzen aan Stuvesande 80 in Terneuzen wordt op vrijdag 16 december (van 14.00 tot 20.00 uur) en zaterdag 17 december (van 10.00 tot 16.00 uur) een kerstmarkt gehouden. Bezoekers kunnen op deze kerstmarkt ge nieten van glühwein, warme chocomel en kerstlekkernijen. Sas van Gent - De Senioren Aktiviteiten Vereniging Sas van Gent houdt het komend weekend twee activiteiten. Zaterdag 10 december is er in De Engelen roos een kerstmiddag met mede werking van conferencier Frans de Schepper. De middag begint om 14.00 uur. Zondag 11 december is er in cultureel centrum De Speye van 12.30 tot 17.00 uur een kerst markt. De middag wordt muzi kaal aangekleed door het jeugd- korps van de Showband Sas van Gent. Terneuzen - De Stuurgroep Jongerenpastoraat van de pa rochies in Groot-Terneuzen houdt vrijdag 9 december een filmavond voor jongeren tus sen 15 en 25 jaar. Bekeken en besproken wordt de film 'Der Himmel über Berlin' van W. Wenders. De film wordt gedraaid in de vergaderruimte van de Trini- teitskerk aan de Albert Thijm- straat. De start is om 19.00 uur met een inleiding. Er wordt na gepraat met een hapje en een drankje. Het einde is om onge veer 23.30 uur. meer tegen. Ook blijkt uit cijfers van de fabrieken dat de gemid delde beladingsgraad afneemt. Zeer bemoedigend, zeker in een sector waarbij elke kilo die ver voerd kan worden is meegeno men." De Suikerunie in Dinteloord heeft van de 200 wagens, die de bieten dagelijks aanvoeren, er slechts twee voor een paar dagen moeten uitsluiten, omdat die het maximumgewicht dat de fabriek hanteert (60 ton treingewicht) overschreden. „Wij zijn geen politie-agent maar hebben als fabrieken toch onze maatschappelijke verant woordelijkheid," zegt hoofd agrarische zaken van Suikeru nie. Een paar jaar geleden beslo ten zowel Suikerunie als CSM te gaan optreden tegen het voort durend te zwaar beladen van bietenwagens. „Wij hebben de zaak nu goed onder controle, al zijn er altijd wel een paar die er zich weinig van aantrekken. Daarom dat wij onlangs twee wagens een paar dagen buiten spel hebben gezet." Ook tevreden geluiden bij het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland. „Tot nu toe geen enkel dodelijk ongeval waarbij een bietenwagen is be trokken," zegt A. Lodder. De Bruijne is zeer tevreden over de huidige campagne. De op brengsten zijn wel aan de mage re kant, gemiddeld 54,5 ton per hectare, tegen 64 ton vorig jaar. „Dat komt door de late zaaida- tum, door het natte voorjaar zo'n drie weken later dan gebruike lijk. Daarbij kwamen nog de slechte structuur van de grond en de droge en hete zomer. Niet bevorderlijk voor de groei. Boe ren hebben minder C-bieten, dus merken dat in de opbrengsten. Daar staat tegenover dat de bie ten een relatief hoog suikerge halte hebben. Wij schatten die rond 16,30 procent. Geen grote bieten dus, eigenlijk kleine sui kerbolletjes." De campagne begon dit najaar onder slechte omstandigheden, zo'n tien dagen later dan ge woonlijk. Dankzij het uitzonder lijk mooie weer is de campagne vrijdag 16 december afgelopen. „Toch weer een halve week eer der dan aanvankelijk gepland," zegt een tevreden De Bruijne. Middelburg - In een brief aan minister Melkert protesteren Ge deputeerde Staten van Zeeland tegen diens plannen 1,6 miljard gulden te korten op de budget ten van de Regionale Bureau's Arbeidsvoorziening. GS noemen het voornemen 'desastreus voor een goede taakuitvoering van Arbeidsvoorziening, juist nu reo- ganisaties in die sector zijn afge rond en voorzieningen zijn ge troffen om de werkloosheid te bestrijden worden ingrijpende bezuinigingsplannen gelan ceerd'. GS wijzen op de manier waarop het RBA-Zeeland de langdurige werkloosheid aan pakt en schrijven dat het provin ciebestuur er goede erveringen mee heeft. Lezing over het paranormale in Terneuzen Van onze verslaggever Terneuzen - In de Openbare Bibliotheek in Terneuzen houdt H. Gerding op donder dag 15 december een lezing over paranormale verschijnse len. Het gaat hierbij onder meer om voorspellende dro men, het zien van geesten, bijna-dood ervaringen en uit tredingen. Al deze fenomenen worden verzameld, opgetekend en ge analyseerd. Daarnaast worden er in laboratoria wetenschap pelijke experimenten gedaan, waarbij proefpersonen onder gecontroleerde omstandighe den hun paranormale vermo gens gebruiken. H. Gerding is filosoof en para psycholoog. Hij is onderzoeks leider van het Parapsycholo gisch Insituut in Utrecht, re dacteur van het tijdschrift Prana en auteur van diverse boeken op het gebied van de parapsychologie. De lezing op donderdag 15 december begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. i Ook bij bij meetstations is de beladingsgraad vaker in overeenstemming met het toegestane. Van onze correspondent Hulst - Het nieuwe boek 'Spoken, dui vels en mysteries in Zeeuws-Vlaande ren' van George Sponselee is versche nen. Het eerste deel van de vierdelige serie brengt negentien boeiende, soms griezelige streekverhalen. De auteur verzamelde deze vertelsels en ze werden opgetekend in een unieke serie. Aangenaam nieuws voor degenen die graag tijdens de winteravonden wegduiken in ver telsels die de lezers meevoeren in een wereld vol spanning, avontuur en bijgeloof. Men wordt meegenomen naar vroeger tijden, tij dens waarin de mensen de werkelijkheid wellicht heel anders zagen dan de mensen nu. Zo komt men terecht in Kampen waar 'Ree van den alf verleed' werd, of in de bossen van De Klinge waar het doolkruid voor ernstige .ongeregeldheden kon zorgen. De zwarte kunst in Zaamslag en de legende van Het Verdronken Land van Saeftinghe vorm den eveneens bronnen van inspiratie. En wie heeft niet van groot- of overgrootouders het verhaal gehoord van mensen die 'met een helm' geboren waren, of van de vlassers uit Koewacht, St.-Jansteen en Heikant? De nieuwsgierigheid wordt zeker opgeroe pen als men het verhaal van Fariel de brouwersknecht leest. Fariel die ervan over tuigd is dat men met gewoon werken niet' rijk kan worden, maar zijn er nog andere manieren om toch rijk te worden? Het is te lezen in het verhaal 'Dat is teveel gevraagd van ne mens'. Onder invloed Hulst - De politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen heeft maandag een 47 inwoner uit Hulst geverbaliseerd wegens het rijden onder invloed. De man reed met zijn personen-' auto over de Grote Bagijn-' straat in zijn woonplaats met een alcoholpromillage van ruim 1 procent. Hij kreeg een dagvaarding uitgereikt. Flessen weg Terneuzen - Bij een groothan del aan de Lange Reksestraat te Terneuzen werden elf krat ten met lege flessen ont vreemd. Waarde ongever 140 gulden. Een 47-jarige man uit IJzendijke deed hiervan aan gifte bij de politie in Terneu zen. Aanrijding Terneuzen - Een 21-jarige au tobestuurder uit het Britse Gourock is gisterochtend op de Guido Gezellestraat op een auto voor hem gebotst. De 36-jarige automobilist uit Sluiskil reed voor de Brit en stopte voor een overstekende voetganger. De Britse bestuur der zag dat te laat en knalde achterop de auto van de man uit Sluiskil. De betrokkenen bleven ongedeerd, de auto's liepen blikschade op. Snelheidscontrole Terneuzen - Bij een snelheids controle gisterochtend tussen 10.00 en 12.00 uur heeft de politie zes bestuurders be keurd. Er passeerden 632 voertuigen. Een van de over treders reed vijfentwintig ki lometer te hard. Auto gestolen Terneuzen - In de nacht van zondag op maandag is aan de Amstelstraat de auto van een 36-jarige Terneuzense gesto len. Terneuzen THEE-DANSANT - In het Zuidlandtheater wordt zondag 11 december weer een thee dansant gehouden van 14.00 tot 17.00 uur. De entree be draagt vijf gulden, voor perso nen beneden de achttien jaar een rijksdaalder. GESPREKSWEEKEINDE - De Stuurgroep Jongerenpasto raat van de parochies in Groot-Terneuzen houdt 27, 28 en 29 januari een gespreks- weekeinde voor jongeren tus sen de 15 en 25 jaar. De drie daagse wordt gehouden in de Belgische Ardennen. In een prachtige omgeving wordt na gedacht over innerlijke krachtbronnen, leven na de dood en beelden van God. Als leidraad wordt een boek van Eigentijdse Jeugd gebruikt: 'Steek jezelf voorbij - een jon- gerenboek over weerbaarheid'. Bedrijfscompetitie squash Terneuzen - In sportcentrum Foaks te Terneuzen werden de laatste wedstrijden voor de plaatsingsronde gespeeld. Het werden verrassende ontwikke lingen. Zo miste Elocoat/Ver- straeten net een plaats in de eerste klasse door een 4-0-ne- derlaag tegen een ontketend Pannenschuur, dat zijn plaats in deze klasse overtuigend af dwong. Flying Dutchman dwong eveneens respect af door beide wedstrijden, tegen Yellow Dot en Union 1, overtuigend te winnen. Het verdrong hier door Petrus Paulus van de tweede plaats. ING bleek een stabiel team en nestelde zich op de vijfde plaats. Union 1 en Union 2 hadden een moeilijk begin, maar zullen in de twee de klase zeker nog punten ha len. Op 9 december zal de eerste ronde in de eerste klas se van start gaan. UITSLAGEN Elocoat/Verstraeten-Pannensc- uur 4-0, Union -2-Radio Zee land 1-3, Politie-Elocoat/Ver- straeten 2-2, Union 2-Wout Jeans 0-4, Foaks 2-Radio Zee land 4-0, Flying Dutchman- Yelllow Dot 3-1, Flying Dutch man-Union 1 4-0, Foaks 2-Union 1 4-0, Yellow Dot-Ra dio Zeeland 2-2, Politie-Pan- nenschuur 0-4. EINDSTAND Plaatsingsronde: 1. Foaks 1 13-48, 2. Flying Dutchman 13-36, 3. Petrus Paulus 13-35, 4. Taxicentrale/Avis 13-33, 5. ING 13-31, 6. Pannen- schuur 13-30, 7. Wout Jeans 13-28, 8. Foaks 2 13-26, 9. Elo- coat/Verstraeten 13-25, 10 Poli tie Z-Vlaanderen 13-24, 11. Yellow Dot 13-20, 12. Radio Zeeland 13-15, 13. Union 2 13-11,14. Union 1 13-7. Recreatief volleybal Cadzand Cadzand - In de A-poule van de recreatieve volleybalcom petitie in Cadzand moest GSV Sluis, door een zware blessure van een van de spelers, een punt laten liggen tegen C1000. W Tack en 't Zwin wonnen hun wedstrijd van Truus en Hoge Springer. In de B-puole zakt VCG, door verlies tegen YVC, van de der de naar de vijfde plaats. Hier door komt YVC steviger op de tweede plaats, na DSV, dat van Krikje won. P H stijgt een plaatsje door winst op ING. UITSLAGEN A-poule: GSV Sluis-ClOOO 2-1, W Tack-Truus 3-0, Hoge Springer-Zwin 0-3. B-poule: P H-ING 2-1, YVC- VCG 3-0, Krikje-DSV 0-3. STANDEN A-poule: GSV Sluis 5-13, Zwin 5-11, Tack 5-10, Truus 5-5'/4, C1000 5-5'/2, Hoge Springer 5-0. B-poule: DSV 5-14, YVC 5-914, P H 5-614, ING 5-6, VCG 5-514, Krikje 5-214. Bedrijf stennis in Hulst Hulst - In de bedrijfstennis- competitie in Den Dullaert te Hulst is V en K alleen aan de leiding gekomen in poule D door een 5-3 zege op De Plak kers. Na de singles zag het er minder rooskleurig uit voor de nieuwe koploper, want Brigit te Morres kwam niet verder dan een 5-5 gelijk spel tegen Lieneke Schanssema, terwijl Wim Pollet met 9-6 zijn meer dere moest erkennen in Jean de Bruin. Vervolgens keerde het tij, want het mixedkoppel Brigite Morres/Eddy Schelf hout versloeg met 11-5 Liene ke en Aafko Schanssema. De dubbelcombinatie Wim Pollet/ Eddy Schelfhout was met 8-6. succesvol tegen Jean de Bruin/ Aafko Schanssema. UITSLAGEN Poule A: KCS-Jansenius 4-4, De Ruysscher-Zaman Sport 1-7, Lybeert Verstraeten-Del- forge 8-0, Dagmarkt-Abab 6-2. Poule D: Bellamy-Vael 2-6, De Plakkers-V. en K. 3-5, De Schrijver-Het Bonte Hert 6-2. Poule E: Polydesign-Rabo Kloosterzande 2-6, Wabeko- Rabo Hulst 2 6-2, Van Seume- ren-Eurogroen 6-2. STANDEN Poule A: Lybeert Verstraeten 4-25, Zaman Sport 4-24, De Boy 3-20, Kojo 3-17, Jansenius 4-16, Delforge en De Ruysscher 4-12, Abab en KCS 4-8. Poule D: V. en K. 4-23, HAS 4-22, Vael 4-20, Het Bonte Hert 4-15, Bleyko en De Schrijver 3-14, Leeraert 4-12, Medico Fit 3-11, De Plakkers 4-11, Bel lamy 4-10, Rabo Hulst 1 3-8. Poule E: Van Seumeren 4-26, Wabeko 4-21, Roctus 3-19, Ra bo Hulst 2 4-17, Cerestar 3-16, Rabo Kloosterzande 4-15, Eu- rogroen 4-9, Van Wesemael 3-8, Polydesign 4-8, Stuntmarkt 3 3-5. Van onze verslaggever Terneuzen - De kantonrechter in Terneuzen heeft F.V. uit Oostburg een boete opgelegd van vierhonderd gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, omdat V.'s auto niet verzekerd was. De man had in juni van vorig jaar een andere auto gekocht en de verzekering van zijn oude voertuig over laten schrijven op het nieuwe. De oude auto stond toen weliswaar stil, maar onverze kerd aan de Zuidzandsestraat. V. zei niet geweten te hebben dat hij daarmee in overtreding was. Hij had de auto dan ook meteen na de bekeuring laten slopen. Dat hij desondanks toch een boete kreeg, vond hij niet fair. Om die reden had hij de schikking niet betaald. De officier van jusititie kon zich dat enigszins voorstellen, verhoogde de boete dan ook niet, maar eiste het schikkingsbedrag van vierhonderd gulden. De kantonrechter deed daar dus nog wat van af. Van onze verslaggever Aardenburg - Burgemeester en wet-| houders van Aardenburg komen te gemoet aan de klachten van bewo ners van de Herendreef over wa teroverlast en de slechte toestanc van de weg. Het college vraagt de gemeenteraad hei benodigde geld voor de aanpassinger Van onze verslaggever Aardenburg - Het nieuwe woon: burg staat op zeer losse schroeve is niet bereid meer dan de al t gulden bij te dragen in de stiel geen gebruik gemaakt worden v reserves van Coensdike. In een brief aan het bestuur van heel het centrum wijzen GS er boven- den. dien op dat de gebruikelijke medl structurele jaarlijkse bijdrage gek( van 15.000 per bewoner bedoeld kort is voor dekking van de kosten- onts van daadwerkelijke zorgverle- nu ning. Die kan niet worden aan- te le gewend voor dekking van de Aan investeringslasten van het woon- bere zorgcentrum. bij t De huidige opzet, waarbij het een centrum in plaats komt van het teer huidige bejaardenoord Coensdi- verl ke, laat een tekort zien van 3,2 vooi miljoen gulden. Met de provincie van- is veelvuldig overleg geweest, dag: „Regelmatig is aangegeven dat zelf: de realisatie van een woonzorg- Proi centrum niet identiek is aan de dat bouw van een aangepast bejaar- schi denoord met daarbij een aantal „Wi aanleunwoningen," constateren geer GS in hun brief. den „Om u moverende redenen, hebt van u gemeend aan de onzerzijds hogi gemaakte opmerkingen geen uit- de voering te moeten geven. Het wod behoort uiteraard tot uw be- kun voegdheid om een plan op te tie, stellen en daarbij aan te geven of welke voorzieningen in dit ge- plar Ossendrecht - De effecten van de lt het Antwerps industriegebied op Zuidwesthoek moeten dringend ond .Er komen ter hoogte van het wori meetpunt in Ossendrecht name- pelw lijk zoveel potentieel schadelijke lijki: stoffen in de lucht voor dat het land verstandig is tg. bestuderen of state dat kwaad kan voor mens en dat natuur. luch Die conclusie is gisteravond ge- nu c trokken op een informatiebijeen- trial komst in Ossendrecht voor een nog vertegenwoordiger van de pro- invl vincie Noord-Brabant tekst en zonc| uitleg gaf over het meetregistra- 'tieprogramma rond het Ant- Met; werps industriegebied. reel Volgens burgemeester G. Swil- pog. lens is er thans geen reden om uit j dramatisch te doen over de lieu^, luchtverontreiniging. „De ge- krijl middelde waarden die gemeten mee Sluis - De kinderopvang in Sluis v<j Groote Markt naar het complex school De Poorte. De commissielede] Besuutrlijke Coördinatie gingen gi; dit voorstel. Dit ondanks dat d achterblijft bij de verwachtingen. Met name wat de verkoop van den bedrijfsplaatsen betreft wil het niet echt vlotten. Er zijn er twee verkocht en dat zouden er vol gens de maatstaven acht moeten zijn. Toch wil men na een jaar van verkenning deze proef ver lengen. Op dit moment heeft ook de peuterspeelzaal al haar on derkomen in het gebouw van de voormalige basisschool maar met wat aanpassingen (de kosten worden geraamd op 5000 gul den) moet daar ook de kinderop vang in geplaatst kunnen wor den. Be gemeente Sluis heeft ook mo gelijkheden gecreerd om nog mnnen de wallen woningbouw te realiseren. Men heeft overeen- stemminëe bereikt met de eige naren van de volkstuintjes aan beZuiddijkstraat om hun gron- jWdenburg - In De Hof van toe te Eede exposeert zater- ag 10 december Ria Versig- J samen met haar cursisten. an 11-00 tot 17.00 uur zijn tonijnwerpers gericht op palief met textiel'. ,P deze tentoonstelling zijn on- I andere handgemaakte samp s'dutsen, guiltapplicaties, lam- ?PPen> knuffels, luxe dozen rat; Ussens met sjabloneerdeco- les le bewonderen. gulq ten per met! m. Het Bee| doo geri hied men kozi cial] aard Datl vind bekl zord Dab mea mot senl Beid pro| tev in vool CO] ont: het een BV POS1 er tingl af c| jard den de f ter den Bij controle van bietenvervoer blijken extreme overladingen niet meer zo vaak voor te komen. FOTO'S DE STEM DICK DE BOER

de Stem | 1994 | | pagina 16