Weekend larlijks worden er in ons land zo'n 25 neisjes met de Turner-ziekte geboren Elke nieuwe techniek lijkt nieuwe vragen met zich mee te brengen 'Ik hoef nergens te vertellen wat voor werk ik doe. Tilburg staat goed op de kaart' dat is 'In mijn tijd werd de provincie niet slechter bestuurd dan nu. En een ment' DE STEM E3 feeds ouders die niet wille foto de stem/ben steffe dat het syndroom eerder zal herkend, zodat op tijd hor- kunnen worden toegediend, dien vindt ze het de hoogst* at Turnervrouwen iets van iten horen. Heftig: „De maat- )ij is hard voor mensen met wijking. Maar wij zijn net zo aard als andere vrouwen. We oneren net zo goed als ieder We zijn goed bij ons hoofd. Elke morgen denkt hij: het zou toch fijner zijn om nog lekker in bed te blijven. Desondanks is Gerrit Brokx (61) altijd vroeg uit de veren. Werkweken van 90 uur zijn voor hem normaal. Hij heeft het druk als een klein baasje. Brokx roert zich als kritisch lid van het zwalkende CDA, vecht tegen het onwillige provinciebestuur, maar is bovenal burgemeester van Tilburg. Oosterhoutse Gerrit maakt zijn carrière af in de 'schoonste stad van kt land'. Hier blijft hij tot zijn 65e. „Ja, dat kunt u gerust opschrijven." Door Carl Mureau Rond het Tilburgse stad huis verdient de aanne- merij een aardige bo terham. Het grote voor plein gaat voor enkele miljoenen op de schop. De stad leeft, werkt aan zijn toe komst. Burgemeester Brokx blikt van twee-hoog trots naar buiten. Zes jaar zwaait hij nu de scepter in Tilburg, dat hij lanceerde als mo derne industriestad. Niet zonder succes. „Ik hoef nergens te vertel len wat voor werk ik doe. Dat weten ze overal. Tilburg staat goed op de kaart." Voor wie het nog niet weten mocht: Gerrit Brokx is pleitbezorger voor een groot en sterk Tilburg. Want gaat het de stad goed, dan gaat het met de hele regio goed. Grote ste den zijn de dragers van welvaart en welzijn. Die boodschap draagt Brokx uit waar dat maar kan. Met warme instemming neemt hij deze (woensdag)ochtend kennis van het nieuws dat het paarse kabinet kiest voor grootschalige herindeling rondom Den Bosch, dat zowel Ros malen als Heusden mag inlijven. Hij leest gretig het stuk van staats secretaris Van de Vondevoort, dat de verslaggever toevallig in zijn tas heeft. Vraagt om een kopietje en stelt dan vast: „Dit is het beste bewijs dat het beleid gewijzigd is." Verrast is hij niet. „Ik had het al zien aankomen via mijn eigen BVD in Den Haag." Bovendien had de staatssecretaris onlangs op een bij eenkomst van het IPO (Interpro vinciaal Overleg) in Groningen al duidelijk haar voorkeur voor grootschaliger herindeling aange geven. „Dat blijken geen loze woorden te zijn." De burgemeester is tevreden. Het belang van de stad wordt erkend ea dat moet consequenties hebben voor de herindeling rond die ande re grote steden van Noord-Bra bant. Breda? Dat zal er in zijn ogen, naast Bavel en Teteringen, toch ook wel Ulvenhout en Prin senbeek bij krijgen. En Tilburg? Daarvan ronden Provinciale Staten op 16 december hun werk af, waar na de plannen naar 'Den Haag' gaan. Brokx heeft nu alle vertrou wen dat het voor zijn stad goed- komt. Dat gebeurt dan op de val reep. Zoals de kaarten nu op tafel liggen, kan Tilburg nog slechts rekenen op hoewel veel mensen je niet vol aanzien omdat je klein Nu nog adviseer ik Turner wen die gaan solliciteren hui jking te verzwijgen. He kt de werkgever af. Ik heb hel pas kort geleden tegen mijn verteld. Hij reageerde laeo- 'Je bent gewoon Astrid, en je je werk goed'. Maar wat zou ezegd hebben bij mijn sollicl nut toe ontwikkelt Cécile, de r van Peter en Esther van n, zich volgens het verwach- spatroon. Diepgaande onder en hebben inmiddels uitgewe- dat het meisje geen bijkomende jkingen heeft. Vanaf haar ede jaar zal ze dagelijks een ;tie met groeihormonen krij-1 De verwachting is dat ze daat' ergens tussen de drie en acht imeter zal groeien. sther: „Het kan het verschil J zijn tussen wel of niet bij de bel kunnen. Tussen een kin- -i dermaat of een damesmaat- ;e kinderarts reageert negatief, vindt het de moeite niet. Na- rlijk zetten we vraagtekens bl] toedienen van hormonen, er n nog geen meisjes rond die :i dan tien jaar groeihormonen ben gehad, dus je weet niet hes wat de gevolgen zullen zijn- ir als we het niet doen, zal ze ons misschien later verwijten, als we het wel doen, kunnen we ;r zeggen: wij vonden het toen jou het beste." er. lenselijke Ameri- zijn suc- :tober '93 ;hur Ca- Centrum iversiteit fel van die ma- 'proef- ;etten, om 'alt. Zo ja, een gene- de diep- an de slag eriaal dat tegemoet zelfs de 'xtra kind orgaan Ethici i Groot als over te eicel- Als ik vrienden zou maken dan zou mi] dat welkom zijn. Ma({waarc)i_ hier om mijn werk te doen. Het gaat mij altijd om de zaak, nooi^^y persoon." overle- uitbreiding met de kern Berkel-En- schot plus enkele grenscorrecties (onder meer met Gilze en Rijen). Twee weken geleden zette 'Gerrit de Landveroveraar' een slotoffen- sief in. Met steun van zijn gemeen teraad pleitte Brokx voor annexa tie van Berkel-Enschot, Udenhout, Goirle en eventueel ook Riel („maar als ze de kern Riel naar de grote groene gemeente doen, dan mag dat van ons best"). De regio stond op zijn achterste poten. „Brokx is een ordinaire straatvechter," klonk het in buur gemeente Goirle. „We moeten maar eens geurvlaggen gaan uitzetten," riep men in het nog niet bedreigde Loon op Zand. Zulke verwijten deren Brokx niet. „Ik zit hier niet om vrienden te maken." Het gaat hem om de zaak: de toekomst van Tilburg. En die is bij paars waarschijnlijk in goede handen. GS en Provinciale Staten kunnen nu niets anders doen dan hun voorstellen aanpassen, vindt Brokx, maar vooralsnog lijken GS daartoe niet bereid. Brokx begrijpt dit niet. „Ze sluiten zich af op een onbewoond eiland. Ze staan los van de realiteit en blijven in de lucht zweven. Als ik gewoon Sta tenlid was, dan zou ik toch tegen GS zeggen: wijzig uw standpunt." Veel vertrouwen heeft hij daarin niet. Het CDA, Brokx' bloedeigen CDA, heeft in Provinciale Staten bijna een absolute meerderheid (37 van de 79 zetels). Maar de steun die hij als grote stad (met 164.000 inwoners nummer zeven van Ne derland) nodig heeft, krijgt hij niet van zijn eigen partij, daarvoor moet Gerrit dus aankloppen in Den Haag, bij de paarse CD A-loze coa litie. Is dat niet wat wrang? „Waar het om gaat, is dat de bal onder de lat en tussen de palen gaat, dan heb je een doelpunt," zegt de oud-speler van het Ooster houtse TSC. Het is een van zijn vaak geciteerde levenswijsheden. „Wie hem erin schopt, dat doet mij niets. Als paars de goal maakt, dan zal ik daarvoor applaudisseren. Op dit punt prijs ik het paarse kabinet ook." Het kabinet van premier Wim Kok is nu ruim honderd dagen aan de slag. Voordat 'paars' een feit was, sloeg Brokx nog luidkeels alarm. Hij verwachtte weinig goeds van een kabinet met een hoog Rand stad-gehalte. Nu is hij opvallend mild. „Ja, ho even. We moeten wel oppassen. Als Melkert geld verdeelt voor extra banen, dan gaat wel 70 procent naar de Randstad. Datzelf de gebeurt met de 100 miljoen voor extra veiligheid." Om maar aan te geven dat waakzaamheid geboden is. Maar verder laat de oud-staatsse cretaris zich lovend uit over deze club van 'frisse' bewindslieden. Hij rekent erop dat het kabinet-Kok niet snel zal sneuvelen. „Van bin nenuit zal dat niet gebeuren. Daar is geen van de partijen bij gebaat. En van buiten het kabinet is er niemand die het kan laten vallen, ook het CDA met." Het Christen Democratisch Appel. Jarenlang de machtigste partij van het land. Met Ruud Lubbers aan het roer kon niemand om het CDA heen. Sinds een jaar zit de partij echter goed in de versukkeling. Het verhaal van de keiharde verkie zingsnederlagen is bekend. Op zoek naar vernieuwing moest Lubbers' kra>-velrisrbS,lco Brinkman het veld de toegang tot verisikéiingen voor al vragen rond rechtvaardigheid oproept, omdat deze kan leiden tot een duurzame (definitieve) tweede ling in de samenleving tussen men sen bij wie een ernstig genetisch risico is aangetoond en mensen die ofwel minder ernstige ofwel onbe kende genetische risico's met zich meedragen.' Een ander aspect dat direct met de genetische 'screening' samenhangt, „Ik heb het jaren terug al geschreven en gezegd: de grote steden zijn de dragers van welvaart en welzijn. Gaat het met Tilburg of Breda slecht dan gaat het met Prinsenbeek, Teteringen en Nieuw-Ginneken ook slecht.foto's de stem johan van gufd posten. Of het nu nog wel goed komt met het CDA? „Ongetwijfeld. Vergeet niet dat we nog steeds de tweede partij van het land zijn. Maar je moet er wel rap bij zijn. Je mag geen kansen en tijd laten liggen. Dat gebeurt nu wel." En zo voorspelt Brokx ook bij de Statenverkiezingen in maart 1995 opnieuw een fikse nederlaag voor het CDA, zeker in Brabant, waar hij zijn eigen partij veel verwijten maakt, omdat ze zich niet sterk genoeg maakt voor die grote stad. „Ik heb het jaren terug al geschre ven en gezegd: de grote steden zijn de dragers van welvaart en welzijn. Gaat het met Breda slecht, dan gaat het met Prinsenbeek, Teterin gen en Nieuw-Ginneken ook slecht. Toen heb ik al gezegd dat het CDA ook grote-stadspartij zou moeten worden. Er is niet naar me geluis- politieregio) en zelfs met de bemin nelijke commissaris der koningin Frank Houben vocht hij publieke lijk een vete uit. „Ik zit hier ook niet om vrienden te maken," zo meldt hij steeds maar weer. Het lijkt soms wel of Brokx juist van conflicten geniet. „Als ik vrienden zou maken dan zou mij dat welkom zijn. Maar ik zit hier om mijn werk te doen. Het gaat mij altijd om de zaak, nooit om de persoon." Wat drijft hem om zich zo druk te maken over van alles en nog wat? „Die drijfveer komt voort uit mijn functie en mijn aard. In die volgor de. Als ik mij niet meer kwaad maak om 'futiliteiten', dan moeten ze mij een waarschuwing geven, want dan houd ik ermee op, dezelf de dag nog. Ik ben een perfectio nist, alles moet honderd procent. Dat is mijn verantwoordelijkheid. Daarmee is niet alles goed wat ik doe, ik ben ook maar een mens van vlees en bloed. Maar dat is in elk geval mijn instelling, mijn mentali teit. Ik lijd er nog niet onder. Ik ga ermee door tot mijn 65e, want daarna mag het niet meer." Blijft Brokx dus tot zijn pensione ring - op 22 juni 1998 wordt hij 65 - burgemeester van Tilburg? In het individuele vrije k gemakkelijk tot een sociai. ke of financiële regel uitgroëTTK. Veel van de ethische dilemma's die voortkomen uit de nieuwe geneti sche mogelijkheden zijn preventief: niet voor een kind kiezen of het aborteren als het genetische 'man kementen' vertoont. Nu het mense lijke genoom in kaart is gebracht zal er steeds vaker actief worden ingegrepen. Gentherapie staat op het punt om door te breken. Daar mee kunnen niet alleen genetische defecten worden hersteld, maar het wordt ook steeds meer mogelijk om nuttige genen in te bouwen die een mens of dier van huis uit niet heeft. Genen van een krop sla, een mus kiet, een denneboom of een mens gehoorzamen allemaal aan dezelfde DNA-code. Wanneer de mens voor deel zou kunnen hebben van een bepaald gen van een krop sla, dan kan dat gen in principe bij de mens worden ingebouwd. Nu al lopen dieren met menselijke en plantaar dige genen rond. Mensen met dier lijke en plantaardige genen zijn Er ligt een enorme toekomst in de uitzien. ook mogelijk. Maar durven we daar wel aan? Botsen we daar niet op sterke ethische grenzen? Als het gaat om het manipuleren van dieren zijn we in elk geval minder terughoudend. Stier Her man is misschien wel het bekendste voorbeeld van een transgeen dier, een dier met genen van een ander organisme. Een van de meest re cente voorbeelden is het varken, dat menselijke genen kreeg inge- zwembaden, de wijk Reeshof komt tot volle wasdom. Enzovoort en meer, zegt de burgemeester. „Wij werken aan de toekomst van de stad." De Tilburger moet weer met zijn kop omhoog kunnen lopen, zo zei Brokx eens. Is dat gelukt? Zijn de Tilburgers (weer) trots op hun stad? „Toen ik hier kwam, was er misschien wel zelfrespect, maar men droeg dat onvoldoende uit. Daar is enige wijziging in geko men. Of de Tilburger trots is op zijn stad? Dat zullen ze nooit zo gauw zeggen, maar ik weet zeker dat ze het vinden." Trotse Tilburgers dus. Dat is nog eens wat anders dan brommende Bredanaars De Baroniestad stoeit met zijn schouwburg en het stads bestuur, of wat daarvan nog over is, oogst veel hoon. Brokx sprak laatst met lie een maatje belangenstrijd van Brabant, d: Ed. als je it, dan hoor ik was meer een ook in Tilburg n moet je het II vernieuwen, genen verborgen. F. >eter naar de n? Dat kan je Vaarom is er bracht om zijn afw* aal ,n° P® 'menselijk' te makei vin(p dat c'a' Doel van dit alles is a n van donorharten en nai{en- organen die niet met dt Brokx, dat worden afgestoten. I een gunstig cesje is al geboekt. Tt. Voldoende jaar geleden werd b ïfrastructuur menselijke genen g'ingen op het varkenshart in een,port, natuur, plaatst. In vergelijkinen meer. „Je varkensharttransplan moet zorgen dat je bij de tijd bent. want dan houd je draagvlak." Dan komen (en blijven) de mensen er met plezier wonen en willen bedrij ven zich graag vestigen. „Dat is belangrijk. Dan kan de universiteit hoogleraren benoemen die hier ook willen blijven en medisch specialis ten zeggen: nou, in dat ziekenhuis wil ik wel carrière maken. Dat is van belang. Daarmee houd je de stad overeind. En dat heeft Breda ook heel goed in de gaten." Gerrit Brokx. Zijn wieg stond in Oosterhout, waar hij in 1962 na mens de KVP in de gemeenteraad belandde. Vier jaar later was hij wethouder en werd hij lid van Provinciale Staten. Van 1970 tot '78 bestuurde hij Brabant als een van de gedeputeerden, waarna hij naar Den Haag vertrok. Opvallend is het dat juist hij, als oud-gedepu teerde, zo hard tegen dat huidige provinciebestuur aanschopt. „In mijn tijd werd de provincie niet slechter bestuurd dan nu. En dat is een understatement." De oorzaak? „De positie van de grote stad was toen gewaarborgd. Nu niet." Na zoveel jaren is Gerrit Brokx, bestuurder pur sang, nog altijd bijzonder gedreven. Alsof hij de hele wereld wil laten zien dat ze niet om hem heen kunnen. Zo stort hij zich met evenveel energie op een zakenreis naar Japan als op een gevecht om de Floriade naar Tilburg te halen. Oprecht is dan ook zijn woede en teleurstelling als dat niet lukt. Gerrit de Regelaar, Maestro van de Wandelgangen. Dat zijn zo van die bijnamen die hij in de loop der jaren opgeplakt kreeg. Gerrit de vechtersbaas, die kan tegen een stootje. Van vermoeidheid is bij Brokx op zijn 61e ('normaal ben je op die leeftijd al afgeboekt') niets te merken. Hij werkt negentig uur in de week. De burge meester is dol op nevenfuncties Zijn laatste bijbaan: het voorzitter schap van de Vereniging van Af valverwerkers. „Ik probeer zo effi ciënt mogelijk te werken, da's een En twee: ik werk hard." Het druk ke bestaan is voor hem volslagen vanzelfsprekend. „Ik werk elke dag alles af." Natuurlijk heeft hij wel eens een dagje dat hij eigenlijk liever op bed zou blijven liggen „Dat denk ik bijna elke morgen Maar ik sta toch weer op en ga aan de slag." Onverdroten. ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 Gerrit Brokx, stadsbestuurder

de Stem | 1994 | | pagina 31