'Wie blijft zwijgen neemt een groot risico VVD speelt met maatschappelijk draagvlak asielbeleid Wederhoor -DE STEM- 'Winkeliers openingsti DESTEM Wanorde DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Antwerpse joden komen langzaam in verzet tegen Vlaams Blok DE STEM Tegenstelling Porseleinkast Toekomst Fabrikanten v Volgens een beroem de versregel van Vergilius is de moe der het eerste wat een kind met een glimlach herkent. Te genwoordig volgt niet lang daarna Nijntje, de onvolpre zen schepping van Dick Bru- na, het dierfiguurtje dat in zijn simpele lijnen en met zijn sprekende kleuren in kinder ogen over de hele wereld een glans van herkenning op roept, lang voordat de peuter een werkelijk konijn heeft ge zien. Pas later merkt het kind dat het wollige knuffelbeest dat met zijn gevoelige snuffel- neusje en zijn flaporen achter de tralies van een hok in de kinderboerderij zit, eruit ziet als Nijntje. Het is ermee als met het eer ste woord dat een kind op school leert schrijven en le zen, het kent de lettertekens en de daarmee aangeduide klanken van het woord boom, voordat het beseft dat een eik, een den, een spar en een linde allemaal bomen zijn. Maar er is een periode in het leven van opgroeiende kleu ters waarin de werkelijkheid nog niet geheel en al in de wereld van plaatjes is binnen gedrongen en de voorwerpen die in het prentenboek staan afgedrukt eigenzinnige kleu ren krijgen, die niet aan de natuur zijn ontleend, zoals we dat uit het werk van Mare; Chagall en Franz Mare wel kennen: een schilder met een grasgroene wang, paarden met diepblauwe flanken. Want al hebben op het voor beeld in het prentenboek de tol en de teddybeer en de bal en het schepje realistische kleuren, het kind wijkt daar met een bewonderenswaar dige creativiteit van af en steelt alle kleuren van de re genboog om die, weinig be kommerd om de loodstrip- zware omtreklijnen, met on beheerste armgebaren aan de overeenkomstige voorwerpen op de andere bladzijde toe te kennen. Want wat is er in kinderogen mooier dan een paarse teddybeer of een he melsblauwe priktol? Dit coloristische geweld pro beert men intussen al vlug te beteugelen en in te tomen. In de prentenboeken, die overi gens in de speelgoedwinkel in groter aantallen en duidelij ker verscheidenheid zijn aan te treffen dan in de boekhan del, worden de eerste kleur- voorbeelden al vlug gevolgd door modellen waarbij de kleuterhand alleen maar stip peltjes met elkaar hoeft te verbinden om een varken of een ar op papier te krijgen. Ook kan het dikgedrukte af beeldingen op een doorschij nend velletje overtrekken en op die manier de parmantige tekenaar van een zeilschip of een ouderwetse locomotief menen te zijn. Gelukkig laat de kinderlijke verbeelding zich niet zo ge makkelijk aan schoolse ban den leggen. Want op de blan co pagina's die meestal in een prentenboek ook nog zijn te vinden, tekent de kleuter, niet, gehinderd door voorbeeld of kleurmodel, zijn kopvoeters met aardappelhoofden en harkhanden, die onder rode, wascowolken in een groene zee staan, waaruit spichtige paarse gewassen opschieten. De dichter Bert Voeten heeft ooit in het gedichtje 'Marine' treffend geschetst hoe zijn dochtertje een schip tekende vol huizen en bomen. Kom daar in een prentenboek eens om! Prentenboeken Gelukkig wordt er ook nog wel een beroep gedaan op de kinderlijke fantasie in de prentenboeken waarin met gekleurde platen, die soms zelfs gedeeltelijk naar voren opklappen, een sprookjesach tig verhaal zichtbaar wordt gemaakt vol kastelen, paar den en draken, waar echter wel de vertellende stem van vader of moeder bij nodig is. Want meer nog dan gezien, moeten de lotgevallen van Hans en Grietje en van Rood- kopje en de wolf ademloos beluisterd worden. Geleidelijk gaat daarna het verhaal zich losmaken van de afbeeldingen en spelen kinde ren met poppen en blokken, oude lappen en een karton nen doos de verhaalde ge schiedenis a en, vertolken zij vrijmoedig de hoofdrollen uit het prentenboek. Niet veel la ter voltrekt zich het wonder dat door lettertekens een hele wereld voor kinderogen open- waaiert. Van Gulliver en Ro binson Crusoë. En- van het Schatteneiland. Daar zijn dan geen prenten meer voor no dig. Een boze meneer aan de telefoon: „Dat stukje in de krant van vanochtend, daar deugt niets van." „Hoezo?" is de reactie. „Het is eenzijdig, een aantal feiten klopt niet en mijn kant van de zaak komt helemaal niet aan bod. „Bent u gisteren door ons niet gevraagd om informatie en commentaar?" „Jawel.„En wat hebt u toen gezegd?" „Dat ik niet met de krant wilde praten. Dat hebben we toch in het stukje geschreven? En hebben wij u gisteren niet uitgelegd dat als u geen inlichtingen wilde verstrekken, dat de kans dan groot zou zijn dat er een eindprodukt uit komt dat in uw ogen teveel overhelt naar het standpunt van de tegenpartij? „Dat moet ik toegeven," zegt de boze man. „Dat is allemaal zo gezegd.Maar wat klaagt u dan nog? Er is precies gebeurd wat wij aangekondigd hebben. „Ik ben boos omdat u niet objectief bent en ik heb van deze hele zaak geleerd dat mijn oorspronkelijke idee klopt en waarom ik niet wilde praten: journalisten zijn niet objectief.(CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Braderen D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37?53. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-178?' Goes, Klokstraat 1, S 01100-28030, fax 01100-2192^. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-196L Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01 ,c0-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01660-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur S 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Van onze verslaggever Theo Giele „Als je een jood op zijn hoofd spuwt, dan denkt hij dat het regent." De Antwerpse Anne- Marie Verhertbruggen haalt dit gezegde aan als illustratie van het grote zwijgen van de meeste joden over de op komst van het Vlaams Blok in de Vlaamse havenstad. „Het rabbinaat wil er niets over weten. Ze steken hun hoofd in het zand. Het is de wil van God, zeggen ze." Veel joodse Antwer penaren zijn volgens haar bang voor het rechts-extremisme, maar houden hun mond om niet de aandacht op zich te vestigen. In Antwerpen wonen zo'n 15.000 mensen met een joodse achter grond. Eén op de vijf is ortho dox. In de Diamantwijk, gelegen tussen het Centraal Station en het Stadspark wordt het straat beeld bepaald door meestal haastig lopende mannen met lange zwarte jassen, zwarte hoe den, baarden en jongens met de' typische pijpekrullen. Ze maken van Antwerpen het Jeruzalem van het Noorden. Anne-Marie Verhertbruggen woont midden in de joodse wijk. Zelf is ze niet-joods, ze komt uit een Brusselse katholieke familie. Maar het wonen tussen de ortho doxen heeft bij haar een grote belangstelling voor het joodse leven gewekt. In haar etagewo ning hangen door haar zelf ge maakte schilderijen met als overheersend thema de strenge orthodoxe joden. Angst In de Diamantwijk werd tot voor kort gezwegen over de opkomst Een Antwerpse traiteur, gespecialiseerd in koosjere meeneem-maaltijden. van het Vlaams Blok. Althans naar buiten toe. Maar volgens mevrouw Verhert bruggen is er wel degelijk sprake van angst voor de opkomst van extreem-rechts. Vlaams-Bloklei- der Filip Dewinter heeft steeds beweerd niets tegen de joodse gemeenschap te hebben, maar in hun hart geloven velen hier wei nig van. De mensen zijn bezorgd. Heel bezorgd. Veel joden zijn bang. Het Vlaams Blok ageert nu eerst tegen de Marokkanen en de Tur ken, maar daarna zullen de jo den volgen en daarna weer een andere groep en weer een ande re, tot alleen nog Vlaams-Blok kers overblijven, redeneren ve len. „Ik sprak laatst een joodse vrouw. Zij wil het liefst vertrek ken, maar ze blijft hier vanwege haar ouders. 'Oude bomen moet ge niet verplaatsen,' zei ze, .'maar anders was ik al uit Ant werpen vertrokken'." „Anderen zeggen zich geen zor gen te maken omdat ze toch altijd wegkunnen. 'Anders dan in de jaren dertig hebben we nu toch een land, Israël, waar we naar toe kunnen als het nodig', hoor je dan. Maar iedereen heeft toch het recht hier te blijven, hier in Antwerpen." Actie Het behalen van ruim een kwart van de stemmen, 28 procent, door het Vlaams Blok bij de gemeenteraadsverkiezingen, was voor Verhertbruggen het sein om actie te ondernemen. Ze heeft het comité 'Bemin uw naaste als uzelf opgericht met een aantal gelijkgezinden uit haar wijk. Onder hen ook ortho doxe joden en dat is uniek. „Tot foto de stem/johan van gurp voor een paar weken waren ze terughoudend. Nu gebeurt er iets en dat is nieuw." De orthodoxe joden die zich nu, zij het zeer voorzichtig, te weer stellen tegen het racistische ge- dachtengoed zijn onderwerp van kritiek door de geestelijke lei ding, aldus Verhertbruggen. „Ze zijn werkelijk in conflict, vooral met het rabbinaat. Om niet te veel te provoceren ben ik, als niet-joodse, als woordvoerster naar voren geschoyen. De ande ren kunnen zich dan wat ver schuilen achter mijn rug." Voor de joden is het opkomend racisme niet alleen het percenta- Tijdens de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen ageerde een groep Antwerpen intellectuelen tegen de opmars vanextreem-rechts. Daartoe werden affiches opgehangen waarop een parallel getrokken werd tussen de opkomst van Hitier en diens nazi-aanhang en het Vlaams Blok. fotoanp ge dat het Vlaams Blok haalt bi; de verkiezingen. „We maakten het onlangs no( mee toen in de Nationalestraal stickers op een winkelruit wer den geplakt met de tekst 'Wij zijn terug. Koop niet bij joden'. Er doen zich ook steeds vake: incidenten voor. Uiterst rechts wordt steeds brutaler. 'Smerige joden', wordt geroepen. Kinde ren die met plastic kogels wor den beschoten. Tegen de deuren van synagogen getrapt," Verhertbruggen als voorbeeld. Het pas opgerichte comité richt zich niet alleen op de gemeenschap. Het moet een mul ticulturele beweging worden van iedereen die door het Blok be dreigd wordt: islamieten, joden, Chinezen, Afrikanen, Het comité wil, als niet politiek gebonden organisatie, de strijd tegen het racisme aanbinden. Van de tien Antwerpenaren stemden er drie op' het Vlaams Blok. Met wat voor blik bekijkt Verhertbruggen haar stadsgeno ten? „Ik spreek mensen op hun stem gedrag aan. Ze zeggen dan dat ze op het Blok stemden omdat zi tegen abortus zijn. Of als protest tegen de traditionele partijen. I' geloof daar niets van. Er waren genoeg andere partijen die t abortus zijn of tegen de bestaan de partijen." Basis voor het succes van hel Vlaams Blok is volgens Verhert bruggen toch het racisme, anti-semitisme dat nu aan dt oppervlakte komt. De vraag of ze niet bang is voor haar eigen veiligheid nu ze ziek openlijk teweersteld tegen het Vlaams Blok, beantwoordt ze met een wedervraag: „Als je dal risico nu niet neemt, wat gebeurt er dan over tien jaar? Wie nu zwijgt, neemt oók een groot risi- -CO." WAT HEEFT de WD bewogen om juist op het gevoelige punt van de rechtsomgang met asiel zoekers de verhoudingen bin nen de regeringscoalitie in de Tweede Kamer op het spel te zetten? Wanneer we de WD mogen geloven heeft ze dat risi co willens en wetens genomen om in het asielbeleid een extra element in te bouwen dat asiel zoekers moet afschrikken. Door in de wet neer te leggen dat een vreemdeling die vanuit een veilig derde land naar Ne derland komt hier geen asiel mag aanvragen, denkt de WD te bereiken dat de toestroom van vluchtelingen verder wordt ingeperkt dan met het wets voorstel van de regering al het geval zou kunnen zijn. Voor goed begrip een korte sa menvatting van de kern van het wetsvoorstel zoals dat door staatssecretaris Schmitz (Justi tie) werd verdedigd en van het wijzigingsvoorstel waarvoor de WD donderdagnacht een klei ne meerderheid in de Tweede Kamer vond. In het voorstel van de staatsse cretaris kan een vluchteling die vanuit een veilig derde land naar Nederland komt hier asiel aanvragen. Over die aanvraag wordt binnen 24 uur beschikt. Is de beschikking negatief dan kan de aanvrager daartegen in beroep gaan bij de Vreemdelin genkamer, die binnen negen dagen uitspraak doet. De WD zette daar tegenover: de vluchteling die uit een veilig derde land naar Nederland komt, kan geen asiel aanvra gen. Hij wordt uitgezet naar het veilige derde land van waaruit hij kwam. Tegen die uitzetting kan hij in kort ge ding in beroep gaan bij de gewone, civiele rechter. De vluchteling mag in Nederland de uitspraak afwachten. In beide gevallen wordt de vluchteling, wanneer hij in be roep gaat, niet meteen uitgezet. Het was uitgerekend het CDA dat, in strijd met het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens, zelfs ook nog wilde tor nen aan het recht van vluchte lingen om hier de behandeling van hun beroepsprocedure af te mogen afwachten. Gelukkig was voor dat standpunt in de Tweede Kamer geen meerder heid te vinden. Maar het feit dat het CDA die kant uit wilde, legt niettemin een smet op het christelijk gehalte van die par tij. De door de WD gecreërde te genstelling binnen de coalitie gaat in feite nergens over. De drie regeringspartijen waren en zijn het erover eens dat vluch telingen die eerst enige tijd in een veilig land hebben verble ven in beginsel naar dat land moeten worden teruggezonden. Door de inrichting van drie aanmeldcentra - in Rijsbergen en Zevenaar en binnenkort Schiphol - en centralisatie van en afspraken met de vreemde lingenrechter, schiep staatsse cretaris Schmitz de mogelijk heid om procedures van deze Frits Bolkestein, fractievoorzitter VVD groep asielzoekers correcter af te werken. Daarom wijzigde zij het wets voorstel van haar voorganger Kosto. Omdat er nog geen aan meldcentra waren, wilde Kosto aan vluchtelingen uit derde veilige landen het recht op het doen van een asielaanvraag ontnemen. Dat stond op ge spannen voet met het beginsel van humaniteit dat elke vluch teling recht geeft op een indivi duele beoordeling van zijn mo tieven. Maar Kosto kon zich nog beroepen op een geval van 'nood breekt wet'. Voor de WD faalt dat beroep vanwege de veranderde organi satie van de eerste vluchtelin genopvang. Het beroep dat de WD doet op het regeerakkoord - waarin inderdaad staat dat het wetsvoorstel veilige derde foto de stem/ben steffen landen aanvaarding door het parlement verdient - snijdt geen hout omdat de omstandig heden in gunstige zin zijn ver anderd. Wie een regeerakkoord hanteert als een vierjarig ver bod op nadenken en inspelen op nieuwe ontwikkelingen, de gradeert zich tot een bekla genswaardige formalist. De bedoeling van het veilige- landenconcept is het indammen van de stroom asielzoekers. Aan verscherping van het toe latingsbeleid valt niet te ontko men wanneer we dat beleid willen toespitsen op die vluch telingen die echt zijn aangewe zen op onze gastvrijheid. Slechts een helder en humaan beleid, waarmee de bokken en de schapen op rechtvaardige wijze van elkaar worden ge scheiden en zo kort mogelijke procedures kunnen een maat schappelijk draagvlak voor het vluchtelingenbeleid in stand houden. Over de noodzaak om het toela tingsbeleid te verscherpen en de procedures te verkorten, is de politiek het eens. Deste on begrijpelijker is het dat de WD meent met bootlaarzen door deze porseleinkast te moeten banjeren. Onbegrijpelijk omdat het aan genomen WD-voorstel' het risi co in zich bergt dat procedures worden verlengd in plaats van verkort. Want het is niet on denkbaar dat er een groot aan tal beroepen in kort geding wordt aangespannen tegen uit zetting. Met het risico van file vorming bij de gewone, civiele rechter, die toch al te zwaar belast is. Waarom zocht de WD deze confrontatie met de coalitie partners? Liet zij zich ertoe verleiden uit populistische overwegingen? De coalitiepart ners houden het het op doodge wone pesterij, die haar oorzaak vindt in de nog niet overbrugde tegenstellingen op dit punt tus sen de WD en de PvdA in de vorige periode. D66 noch pre mier Kok slaagden er deze week in een brug te slaan tus sen de voormalige tegenstan ders. Is dit gevaarlijk voor de toe komst van deze coalitie? Zij beroept zich graag op haar 'open onderlinge verhoudingen. Maar het kan ook te ver gaan, zoals in dit geval. Het asielbe leid ligt in de samenleving uir terst gevoelig. Juist daarom zouden de coalitiepartijen het uiterste moeten doen om op dit terrein eensgezind op te treden. Voorkomen moet worden dat de inrichting van het asielbe leid afhankelijk wordt van een verwerpelijke partij als Jan maats Centrumdemocraten of van een los-zandgezelschap als het AOV. Door, om welke reden dan ook, onnodig voor deze schijnoplos sing te kiezen, heeft de VVD een groot risico genomen. Bin nen de coalitie leeft de overtui ging dat de nu vastgelegde ver scherpingen van de wetgeving binnen niet al te lange tij» onvoldoende zullen blijken orn de toestroom in te dammen. Te vrezen valt dat de VVD, door nu ruzie te zoeken, het draag vlak in de coalitie voor nog verdergaande verscherpingen heeft aangetast. Daarin schuilt het gevaar voor de coalitie. Den Haag - Het kabinet wi het tijdelijk werken in d landbouw aantrekkelijk ma ken. Uitkeringsgerechtigde! worden daartoe gedurend vier weken per jaar vrijge steld van het betalen van pre mies voor werknemersverze keringen. De regeling ka ook gelden voor studentei Den Haag (anp) - De overh geneesmiddelen onderhande nen. Tot nu toe bepaalde de prijzen van geneesmiddelen zijn dan in andere Europese besluit gisteren na afloop va> Maandag brengt minister Bor: van Volksgezondheid de apothf kersorganisatie KNMP officie op de hoogte van het besluit. KNMP is zelf groot voorstand* van ingrijpen door de overhei en toonde zich aangenaam vei rast. Kok kondigde aan dat er nc voor de begrotingsbehandelir van Volksgezondheid (dinsd; en woensdag) een brief naar i Tweede Kamer gaat over pogir gen de kosten van geneesmidd len te beperken. De ministe president zei daarbij te denke aan het Franse model. Dat houdt in dat overheid farmacie onderhandelen over i prijs. Criteria zijn ontwikk lingskosten, de lengte van octrooi, het aantal mensen het middel kan gebruiken en i afweging of het middel wel echte aanwinst op de markt is. Den Haag (anp) - Winkelier deuren open zijn. Wel kunnen gemeenten besluiti dat de winkels 's nachts (tuss< twaalf en zes uur) dicht moet blijven. Alleen de zondagmorg blijft taboe. Op die dag mog de winkels om één uur op< maar het is aan de gemeent om te bepalen of en in hoeve: ze later op de dag de deur openen. Dat adviseert een ambtelij werkgroep aan minister Wijl van Economische Zaken. De 1 windsman huldigt het begin 'vrijheid, blijheid', maar kw: in botsing met premier Kok terughoudend is om de wink ook op zondag open te houden Ruimere openingstijden waren aangekondigd in het regeer: koord. Allereerst buigen nu ministers die zich bezighouc met het onnodig snoeien regels (deregulering), onder 1 VIJFTIG JAAR geleden hoof andere vormen van staats zouden gaan behoren. De b de lag klaar op de tekentafe wereld was veel minder ver werd aangenomen. Er kwarr Oorlog tussen het vrije We: blokken. De val van de Berlijnse Mut en andere communisten mo en de vorige Amerikaanse enthousiast alweer een niei de rijen eindelijk sluiten. De Navo de grote en kleine brat zo vond Bush, een glansri Verenigde Staten, de enif Rusland gedegradeerd were De Golfoorlog werd de teste en omdat daar nogal wat ol en de VS dat niet over hun aan mensen en materieel Hussein klop en Europeane achterover. De tirannen en zich voortaan tweemaal bec Inmddels weten we beter. Op de verschillende contir oorlogen. Ze hebben zo'n hele wereld doen uitzwei ontheemden zwerven door Europa, de VS, de VN en d te kunnen veranderen. Zij wordt door de omstandig tegenstanders. Ze worden net dezelfde oorlogshitsers voor gek zetten door lieden spelletjes speelt bij de gre hangen naar meneer Kara< een nieuw Vietnam en zijn laat gijzelen. Van de door Bush aangekc Golfoorlog weinig te mer optreden zoals dat mislukt serij tegen, dwerg Haïti, 'htegendeel, de Amerikar onderlinge gekrakeel van wisselende combinaties vo hu gaat om Bosnië of om landen van het vroegere W< Dat heeft niet veel van do velen al een halve eeuw o wanorde in het denken va velen van huis en haard vei

de Stem | 1994 | | pagina 2