De lange adem va Zuid-Chem C3 DE STEM ZEELAND C4 itroles JWS Ictie voor it Bosnië en fusie t in stijl l «-< A.," 994 ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 lw uit St.- It winkelen pt beroofd nee. Daarin In honderd l9-jarige ei- foom aan de Terneuzen Itie in zijn Ofte van het fs bankbiljet frank. drie donder- Inelheidscon- leuws-Vlaan- I automobilis- feens te hard toles vonden feerstraat in veg N60 te veg N61 bij hoogstgeme- liten een be- ledroeg 118-, silometer per Iwerden 1468 ntroleerd. - De groep houdt zater- |r in het Neder- Kerkcentrum 17.00 uur een worden onder nsen verkocht, lotjes jam, guir- lerk. Ook kun- spelletjes ge- De opbrengst is Roemenië. Iw langszij: 4-4. j er met een wed- Igespeeld relatief 1 voor in poule C. Jertig P lus-Vogel- hxel United-Door- LVogelvlucht 2 6-2, Lwse Meppers-Doe- Acciivity-Club'86 frent 2-16, Dream en Vogelvlucht 1 lited 3-10, Doorzet- Tjshots 2-6, Veertig 1-4. 2-14, Abeel 3-13, 12, De Lelies 2-11, Kenhof 2-9, De Poo- ylucht 2 2-2, Axel 1 luwse Meppers 3-15, T De Vlasbloem 2-12, Club'86 3-10, Doe- Acclivity 2-7, La- k, die in de kerstva- fcn voor de 12-jarige Igen ligt momenteel pats waar Besselink een been. Afgelopen Ibeeld. list. Hij kwam meteen (Centrum Revalidatie lij een dokter hoe die let advies mee iets te Ituatie daar ter plekke 1 wel bereid om mee te verwerven. Bij haar I koningin Beatrix om :ert volgende week ijezen, voortgetrok- luderwetse boeren- Cornelia de Poorte ar. details is gedacht om ïlijkspaar een geluk- comst te garanderen, enaar van de burger tand fungeert C. van het Regionaal isch Centrum Zeeland Bij de fusieproces was. p begeleider. Is zijn de uitnodigin- ir de hutvelijksplech- verzonden. Precies de etiquette. Deftig op t papier en in oud- Is schrift: 'De heer en w De Poorte hebben de :ennis te geven van het ïomen huwelijk van achter...'. En: gepaste (stijl: boerenbruiloft) Kunstmestfabrikant Zuid-Chemie in Sas van Gent overleefde twee wereldoorlogen. Bleef overeind in een moordende concur rentiestrijd op de wereldmarkt, die op veel plekken in West-Europa tot de sluiting van fabrieken leidde. Zag het personeelsbestand teruglopen van 330 naar 140 werknemers. En bleef ook buiten schot bij ingrijpende saneringsprogramma's van het Franse moe derbedrijf Elf Atochem. Zuid-Chemie fa briceert 75 jaar kunstmest en neemt uitge rekend in het jubileumjaar afscheid van de rode cijfers. t: ■yp'- i XX iZ - XX Van onze verslaggever Frank Deij In zijn sober kantoor aan de Westkade in Sas van Gent doet directeur ir. K. Horstra (60) beschei den over de jongste re sultaten. Vorig jaar nog dik in de rode cijfers, nu quitte. Horstra: „We praten over de nul-lijn, om dat we niet al te enthousiast willen doen, maar eerlijk gezegd hoop ik dat we boven de nul uitkomen." De resultaten over de laatste vijf jaar spreken een eigen taal. In 1989 min vier miljoen, in 1991 min zes miljoen, in 1992 min 2,5 miljoen en in 1993 min drie miljoen gulden. „1990 sprong daar met een positief resultaat van 1,9 miljoen gulden uit, maar die winst is toe te schrijven aan de Golfcrisis, de inval van Sa- dam Hussein in Koeweit," zegt M. Moeys, hoofd personeels- en juridische zaken van Zuid-Che mie. „De prijzen schoten om hoog en wij hebben daar de laatste maanden van het jaar ons voordeel mee kunnen doen." 'Siamese tweeling' Zuid-Chemie kwam in het begin van deze eeuw als buitenpost van de Franse St. Gobain Groep naar Sas van Gent. De bouw van Directeur ir. K. Horstra: FOTO WIM KOOYMAN wat toen heette 'De Nieuwe Ne derlandse Maatschappij tot ver vaardiging van spiegelglas, gla zen voorwerpen en chemische produkten' was in 1914 voltooid. Buurman Sas Glas hoorde er toen ook nog bij. De 'Siamese tweeling' werd in 1962 geschei den. Eerst werd er niet veel gewerkt. „Toen de laatste steen was ge legd, brak de Eerste Wereldoor log uit. De fabriek heeft toen vier jaar als opvangcentrum voor Belgische vluchtelingen ge diend." Er stond een superfosfaatfabriek en een zwavelzuurfabriek met opslagloodsen. En de kade, zoals die er nu nog ligt, dateert ook van die tijd. Later kwamen daar de fosforzuurfabriek, mengmest- stoffenfabrieken en een alumi- niumsulfaatfabriek bij. Zuid-Chemie maakt, na ver schillende fusiegolven in de Franse chemische industrie, nu deel uit van de kunstmestdivisie Grande Paroisse, onderdeel van Elf Atochem. Zuid-Chemie maakt enkelvoudige kunstmest stoffen en mengmeststoffen en heeft daarvoor grondstoffen en halffabrikaten nodig zoals zwa velzuur, fosforzuur, ruw fosfaat en ammoniak. Op het fabrieksterrein is nog een andere Franse dochter actief, Rhone Poulenc Chemische Fa briek (RPCF), dochter van Rhöne Poulenc. Hier wordt aluminium sulfaat en aquaienc gemaakt. Beide produkten vinden hun toe passing bij de waterzuivering en papierfabricage. Strategisch belang De keus voor Sas van Gent des tijds, aan diep vaarwater en dicht bij het afzetgebied, is anno 1994 een van de belangrijkste redenen waarom Zuid-Chemie bij allerlei Franse saneringspro gramma's buiten schot is geble ven. „We zijn van strategisch belang. Onze markten zijn de Benelux, de Scandinavische landen. We zijn logistiek naar buiten ge keerd, terwijl onze Franse part ners op de binnenmarkt zijn ge richt en veelal op het spoor zijn aangewezen," zegt Moeys. Het hoofdstuk Horstra begint precies 25 jaar geleden. Ir. K. Horstra, afgestudeerd aan de Landbouw Hogeschool in Wage- ningen, komt bij Zuid-Chemie binnen als verkoper. Hij was voorbestemd om de toenmalige directeur-generaal Neeteson op te volgen. Het waren de gouden jaren van de kunstmestindustrie. „Je leefde In een sfeer van: het gaat steeds beter. Er was we reldwijd een groot tekort aan voedsel en de kunstmest moest daarvoor een oplossing bieden." Zuid-Chemie groeide snel, maar eind jaren zeventig was de rek eruit. Het was het begin van een omschakelingsproces. „Van half fabrikaten en bulk naar meer specialiteiten." De fosforzuur- en zwavelzuurfabriek gingen dicht omdat de inkoop van deze grondstoffen op de wereldmarkt uiteindelijk goedkoper bleek. Het personeel halveerde. Een pijnlijk proces?. „Ja," be aamt Horstra, maar diepe sporen heeft het in zijn persoonlijk le ven niet getrokken. „Op een ge geven moment komt de verplich ting om kosten terug te dringen. En dan is de vraag: of je neemt afscheid van tien procent of de tent gaat dicht voor honderd procent. Dat vereenvoudigt de keuze al. Als het dan lukt om mensen te laten vertrekken die zich het gemakkelijkst kunnen aanpassen (57 jaar en ouder), dan is dat proces minder pijn lijk. Zoals het bij ons ging, is het niet iets waarbij ik schuldgevoe lens heb. Punt is om ze te bege leiden. Horen dat je niet meer welkom bent, is een nare erva ring. We hebben altijd getracht ze duidelijk te maken dat zij een offer brengen voor jongeren die door kunnen gaan." Horstra denkt dat hij daar rede lijk in is geslaagd. „Op de jaar lijkse bijeenkomst van perso neelsleden komen veel oud-me dewerkers. Daar heersen geen onlustgevoelens." Hijzelf is al die tijd gebleven. Binnen het concern was er jaren terug geen politiek om mensen snel over te plaatsen. „Nu wel, maar ik zit niet meer in een leeftijdsgroep dat me dat zou interesseren." Er waren andere factoren. „Ik ben van huis uit landbouwkundige. Dan ligt je belangstelling heel sterk bij het aan landbouw gebonden be drijfsleven. Je kunt overstappen, maar dan doet de vraag zich gewoon voor: wat heb ik hier, wat krijg je daar? Die kans deed zich enkele keren voor, de ver bondenheid met het metier naar toelevering van de landbouw heeft me hier gehouden. En ach," lacht hij mild, „de eindver antwoordelijkheid dragen over een niet zo groot bedrijf heeft zijn charmes. In een regio als Zeeuws-Vlaanderen kun je -je in vertegenwoordigende functies uitleven. En dat vind ik leuk." Vertrouwen Zijn voorzitterschap van de Ka mer van Koophandel en andere nevenfuncties zag hij niet als afleiding voor de struggle for life die hij in eigen huis dagelijks moest leveren. „Die combinatie mag je zo niet leggen," zegt hij. „Ik heb altijd met mensen mo gen werken die heel goed in staat waren hun werk te doen. Mensen die je kunt vertrouwen. Als er wederzijds vertrouwen is, heb je de tijd om je met dat soort dingen bezig te houden." De verbondenheid van Zuid- Chemie met Sas van Gent is niet te vergelijken met de relatie die bijvoorbeeld Dow Chemical met Terneuzen heeft. Burgemeester Barbé, maar ook zijn voorganger Ockeloen had er een handje van, laat weinig gelegenheden voor bijgaan om Dow de hemel in te prijzen. Bestuurders in Sas van Gent zijn minder uitbundig over Zuid-Chemie. Horstra: „Ik vind dat niet jam mer. Wij hebben goede relaties met het gemeentebestuur, maar zij hoeven geen propaganda voor ons te maken. Wij zijn een klei nere vestiging en zitten hier sa men met anderen. Dus het is niet de naam van één industrie die je hier hoort." Maar een band is er wel. „Wij sponsoren een paar projecten. Ik vind het goed dat men weet in het dorp, dat ze ook profijt en niet alleen sikkeneur hebben van het bedrijf. Maar ik zit er niet op Anno 1994 laden er nog steeds schepen aan de kaai van Zuid-Chemie. te wachten dat mensen zeggen: wij houden van Zuid-Chemie." Stank Zuid-Chemie is onlangs een on derzoek gestart naar de moge lijkheden om de stank terug te dringen. Heeft Zuid-Chemie wel geld om in het milieu te investe ren? Zo'n vetpot is het de afgelo pen tien jaar niet geweest. Horstra: „Je kunt altijd wat. Het hoeft ook niet altijd geld te kos ten. Als de werknemers zich rea liseren waarmee ze bezig zijn en ze werken milieubewust bij de controle op de processen, dan is er al veel bereikt. Daarnaast blijven investeringen, ook voor het milieu, nodig. Anders stort de boel in elkaar. Je kunt niet blijven doorgaan met stinken. Dat is voor niemand acceptabel. De vraag is wat wijs is, ook op dit gebied. Er moeten keuzes worden gemaakt. Je kunt niet zeggen: er is geen geld, we doen niets. Maar je kunt ook niet steeds verder gaan. Het is met eisen stellen telkens een afwe ging maken tussen kosten en resultaten." Er zijn twee klachten over Zuid- Chemie. Stankoverlast en, bij tijden, een dampprobleem, als het weer zodanig is dat de uit stoot van de fabriek neerslaat. Voor zover Horstra weet, is er geen bedreiging voor de gezond heid. „Anders dan dat je je er geweldig aan kunt ergeren. Je kunt van chagrijn een maag zweer krijgen." De herkomst van die stankover last in Sas, dat letterlijk onder de rook van de Gentse industrie ligt, is niet altijd te duiden. Hor stra: „Ik denk dat wij nu ook klachten krijgen die niet aan ons te wijten zijn. Maar ja, je kunt het een beetje beoordelen aan de windrichting. Voor ons is van belang dat de bevolking niet het idee heeft: daar zitten mensen die zich van ons niets aantrek ken. Ik heb tien jaar dicht bij de fabriek gewoond. Ik weet wat voor stank het Is. Ik weet dat het ook maar een deel van de tijd is, We hebben daar ook vrolijk in de tuin kunnen zitten en romme len. Het wordt je ook wel aange praat, dat het in Sas zo stinkt. Maar bij mij is de ergernisfactor lager dan bij iemand die niet aan Zuid-Chemie verbonden is. Daarom is het voor ons ook De kademuur van Zuid-Che mie tijdens de bouw in de jaren 1914 tot 1916. FOTO ALEX BRATSCH belangrijk dat we duidelijk kun nen maken waar we mee bezig zijn. Vandaar ook de contacten met het verenigingsleven en de sponsoring van bijvoorbeeld THOR (Tot Heil Onzer Ribbe kast). Dat is geen omkopen, maar trachten begrip te kweken voor wat ons werk is. Dan is het psychologisch makkelijker te aanvaarden voor de mensen als er eens wat langswaait." Over water De toekomst ziet er voor Zuid- Chemie gunstig uit en daarbij speelt de WOV, door bestuurlijk Zeeland van levensbelang ge acht, geen enkele rol. Tachtig procent van het vervoer gaat over water. De rest over de weg, maar die route gaat naar het zuiden. „Er is een tijd geweest, dat de ontsluiting voor Zeeuws-Vlaan- deren met een grotere mate van betrouwbaarheid dan de boten gewenst was. Maar met de ver binding via Antwerpen en de Liefkenshoektunnel is dat een stuk minder geworden. De Lief kenshoektunnel, daar schiet je toch naar en van Zeeuws-Vlaan- deren als een speer doorheen." Althans, personenauto's. Het Nederlandse vrachtverkeer mijdt de tunnel, omdat vrachtwagens in België minder vracht mogen vervoeren. Dat probleem moet volgens Horstra met een beetje goed wil van beide regeringen opgelost kunnen worden. Het is zo simpel. „Maak van het stuk van het kanaal Gent-Ter- neuzen (een stuk Tractaatweg en een stuk van de Expressweg, red.) tot de aansluiting met de Zoomweg-Zuid voor vrachtwa gens een uitzondering op het Belgische verkeersreglement, zo dat de Nederlandse vrachtwa gens door de tunnel kunnen. Dat is leuk voor Zeeuws-Vlaanderen, dat zo een goede ontsluiting via het zuiden heeft. En leuk voor de Liefkenshoektunnel, die in fi nanciële problemen zit. Maar goed, binnenkort valt de beslis sing over de WOV. Als het Rijk de financiering kan garanderen, dan is een WOV nooit weg. Het blijft veruit de beste verbin ding." FOTO WIM KOOYMAN

de Stem | 1994 | | pagina 19