Geschikte VYD'er maakt kans Del ade Zuid-C Amnesty Zeeland voert actieve campagne onder jongeren TELEFONEREN Sloop 'asbestlokaal' in Breskens Concert in Arsenaal in Vlissingen voor Unicef POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws SPORT in het kort Bestemmingsplan legt uitbreiding aan banden w Ruim twintig kandidaten voor functie van burgemeester Sluis-Aardenburg DE STEM ZEELAND C3 Vrijwilligers Zeeland bijeen in Middelburg Andere huisarts Juf Marijke viert zilveren jubileum bij St. Bavoschool 'WG ASBEST WKRZftftMHEDEH «ebbopeh toegang asbest werkzaamheden wmde» toegang asbest werkzaamheden met een SIEMENS S3 GSM-telefoon Hardrijders Schade Zakkenroller Vals geld Snelheidscontroles Sas van Gent Hoek Vrouwen-tennis Hulst Protesten van boeren uit Oostburg Aardenburger voert actie voor een gewonde jongen uit Bosnië Kust-WV krijgt 'bijles' van Texel Scholen Sluis vieren fusie met boerenbruiloft in stijl DE STEM 'Siamese tweeling ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 Van onze correspondente Hulst - De Amnesty-afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen voert samen met andere afdelingen een jonge rencampagne. Dit naar aanleiding van het feit dat vijf jaar geleden het VN-verdrag over de Rechten van het Kind is opgesteld. Het jubileum wordt onderstreept door een wereldwijde campagne tegen de schendingen waarvan jaarlijks tiendui zenden jongeren en kinderen het slacht offer worden. Deze schendingen varië ren van gevangenschap, marteling, ver krachting, politieke moord, verdwijning en doodstraf. In de jaren vijftig erkenden de Verenig de Naties dat jongeren een kwetsbare groep vormen en bescherming nodig hebben. In 1959 werd daarom de Ver klaring Rechten van het Kind opge steld. Aanvankelijk betrof het artikelen als recht op onderwijs, eten en huisves ting. In de loop der jaren kwamen er vele artikelen bij: welke rechten hebben kinderen in oorlogstijd', kunnen zij in erbarmelijke omstandigheden te werk worden gesteld, enzovoort. Het verdrag dat door bijna alle landen in 1989 is ondertekend, kent meer dan vijftig arti kelen. In de campagne staan acht slachtoffers van specifieke schendingen centraal: uit Brazilië en Burundi twee jongeren die om politieke redenen zijn vermoord, uit Bulgarije een geval van marteling, uit China een jongere in gevangenschap, in Frankrijk een geval van mishandeling, in Venezuela een verdwenen jongere en in Pakistan en de Verenigde Staten twee met de doodstraf bedreigde jonge- Jongeren uit heel Zeeland maakten affi ches over de Rechten van het Kind. Ook op diverse scholen in Hulst en West- Zeeuws-Vlaanderen doen kinderen mee aan deze actie. Om jongeren in staat te stellen de Rechten van het Kind goed uit te beelden, hebben werkgroepen van Amnesty scholen bezocht om informatie te verstrekken of een lespakket aan te bieden. Een selectie van de gemaakte affiches wordt tentoongesteld in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg van 6 tot 10 december. Een jury (kinderrechter B. Meulenbroek, redacteur A. Oosthoek en een 19-jarige uit het AZC) beoordeelt de affiches. De prijsuitreiking is 10 december om 11.00 uur in de biblio theek. Er is ook een publieksprijs inge steld en deze wordt door de bezoekers van het museum bepaald. Jongeren kunnen ook meedoen aan de landelijke affiche-wedstrijd, deze in zendingen moeten vdór 1 januari bin nen zijn. Zij die meer inlichtingen wil len of zich willen aansluiten bij de Jongerengroep van Amnesty Oost- Zeeuws-Vlaanderen kunnen bellen naar •Yolanda Picavet, telefoon 01142-528. Van onze verslaggever Sluis - Ruim twintig kandidaten zijn beschikbaar voor de per 1 januari volgend jaar beschikbaar komende functie van burgemeester van de nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg. Onder hen zegge en schrijve een vrouw. De kandidaten variëren in leef tijd van 42 tot 59 jaar en zijn afkomstig uit overheidsdienst, bedrijfsleven, onderwijs of thans werkzaam vooral in de gemeen telijke politiek. Qua politieke herkomst zijn zes kandidaten van het CDA, vijf van de WD, vijf van de PvdA, een van RPF, een van D66 en een Van onze verslaggever Middelburg - De rond 2500 Zeeuwse vrijwillig(st)ers worden 7 december, de Internationale Vrijwilligersdag, in de bloeme tjes gezet. Op die dag krijgen ze van het Coördinatiepunt Vrijwil ligerswerk Thuiszorg Zeeland een prentbriefkaart 'Dankzij U'. Tevens wordt die dag een feeste lijke bijeenkomst gehouden in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg. Na twee korte lezingen over het inzetten van een betaal de coördinator in Vlissingen en over het reilen en zeileri van de Meldpunten volgt een optreden van de Zeeuwse zanger Pieter Dieleman. Tijdens de bijeenkomst reikt me vrouw Stahl-Hemelsoet de eerste exemplaren uit van de Vrijwilli- gerskrant. Het is een uitgave van het Coördinatiepunt. De krant, met een oplage van 5000, wordt in heel Zeeland verspreid. Hoek/Philippine - In plaats van dokter H. Nijsten uit Hoek draait dit weekend dokter Nee- teson uit Philippine weekend dienst in Sluiskil, Philippine en Hoek. Van onze correspondent Oostburg - Juffrouw Ma rijke Lampaert vierde gisteren haar 25-jarig ju- bileum aan de rooms katholieke basisschool St. Bavo in Oostburg. Gistermorgen kreeg de jubilaris een feestelijke ontvangst op school. De leerlingen van de school hadden een erehaag ge vormd en nadat juf Marijke onder de boog was doorge lopen kon het feestgedruis beginnen. Eerst werd ze toegesproken door directeur J. Steyaert. Daarna kreeg juf Marijke geschenken aan geboden van de leerlingen en haar collega's en werd een begin gemaakt met de Vlaamse kermis. Gistermiddag waren de groepen vijf tot en met acht actief in sporthal De Veer- hoek waar ze zich konden uitleven in een spelcircuit. Om de feestelijkheden af te sluiten kregen ze allemaal nog een traktatie van de juffrouw. „In 1990 zat ik 25 jaar in het onderwijs. Ik ben op jonge leeftijd begonnen bij de school in Eede. Ik had toen een klas van veertig kinderen. Op 1 december 1969 ben' ik gestart bij de St. Bavoschool," aldus juf Marijke tijdens de druk be zochte receptie in de school. „Ik ga natuurlijk nog door. Zonder de steun van mijn man was me dit echter alle maal niet gelukt." van RPF. Commissaris der ko ningin W. van Gelder zei dat er nog enkele sollicitaties zouden binnenkomen. Hij vond de in breng van WD-zijde wat ma gertjes, reden waarom hier en daar wat visjes zijn uitgeworpen. Tijdens een eergisteren gehou den vergadering van de nieuwe gemeenteraad werd een profiel schets op schrift gesteld. Het gebruikelijke schaap met de vijf poten werd gezocht. „Gezien de verkiezingsuitslag verwachten wij dat de nieuwe burgemeester de VVD-signatuur draagt," zei huidige wethouder J. du Fosse, straks aanvoerder van de groot ste fractie in de nieuwe gemeen teraad. Voor het CDA, evenals de PvdA is een WD-kandidaat niet bij voorbaat uitgesloten en voor lijst Rammelaere maakt de signatuur niets uit. „Hij/zij moet goed zijn en voldoen aan de profielschets," zei Rammelaere. Eensgezind waren zowel WD/ Gemeentebelangen als de PvdA over een kandidaat van D66. Die zou niet in aanmerking komen, gezien de manier waarop deze partij zich D66 heeft opgesteld bij de fusiebesprekingen tussen Aardenburg en Sluis. „Die partij heeft zijn verantwoordelijkheid ontlopen," zei W. van Helden. En wat de PvdA betrof was ook een CDA-mens uitgesloten. „Die partij is binnen Zeeuws-Vlaan- deren al oververtegenwoordigd." Kwaliteit Van Gelder hoorde al deze zaken aan. Hij relativeerde het uitslui ten van kandidaten van een be paalde signatuur. „De kwaliteit moet voorop staan," meende hij. Binnenkort krijgt de vertrou wenscommissie uit de raad, be staande uit Du Fosse, Van de Wijnckel, A. Scheppers (die in de raad komt in plaats van de door ons gemelde Van Bellegem) en J. Boogaart, acht kandidaten door de commissiaris doorgestuurd. De verzuchting van Du Fosse, dat vooral behoefte was aan een burgemeester die de regels vol gens de geest maar niet volgens de letter moest uitvoeren, vond geen genade bij Van Gelder. De opmerking dat enige soepelheid in Sluis-Aardenburg nodig was, ook al gezien de ligging vlakbij de zuiderburen, weerlegde hij door erop te wijzen dat Sluis- Aardenburg een stuk van Neder land is. „Wat de regels betreft: we lezen wat er staat," aldus Van Gelder. 9 december heeft de vertrou wenscommissie gesprekken met de geselecteerde kandidaten. „Komt er een eensgezinde aan beveling dan heb ik geen moeite mee daarbij aan te sluiten en de aanbeveling door te sturen naar de minister," aldus de commis saris. Aan het begin van de vergade ring had Van Gelder de nieuwe gemeenteraadsleden gefelici teerd met hun benoeming. „U gaat een beoeiende periode tege moet, waarbij u een heleboel ervaring opdoet die in de verdere toekomst gebruikt kan worden," zei hij, daarbij onmiskenbaar doelend op een nog verdergaan de gemeentelijke herindeling die Zeeland te wachten staat. Zoals gemeld zijn Sluis en Aardenburg samen gegaan om aan fusie met Oostburg te ontsnappen. Van onze correspondent Breskens - Deze week is aan- nemings- en sloopbedrijf A. Vermeulen uit Breskens be gonnen met het opruimen van het het noodlokaal op het schoolplein van de openbare basisschool van Breskens. In de wanden van het zoge naamde Jarino-lokaal werd asbest gevonden, waarna de gemeente Oostburg besloot tot sloop. Door een televisie-uitzending van een soortgelijk lokaal in Vel- zen, werd het lokaal nader on derzocht. Hoewel luchtmonsters geen gevaar voor de gezondheid opleverden, werd toch besloten om de zaak op te ruimen. Daar is een bedrag van 21.000 gulden mee gemoeid. De kinderen hebben vanwege de sloop twee dagen niet buiten kunnen spelen. Verder verliep het lesprogramma normaal. Vol gende week zal het opruimen nog enkele dagen in beslag ne men. De Algemene Woningstichting (ADVERTENTIE) GRENZELOOS bereikbaar in heel Europa een begrip in service en de elektronica van morgen.... Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 Boeren die iets op het vlak van intensieve veehouderij willen, mogen - als zij thans al stallen hebben - maximaal tweeduizend vierkante meter nieuwbouw ple gen. Boeren, die momenteel geen veestal hebben, mogen tot maxi maal duizend vierkante meter gaan. Bezwaren zijn ingediend door individuele landbouwers uit Zuidzande, IJzendijke en Hoofd plaat en door het Land bouwschap, Gewestelijke Raad voor Zeeland. „Als het plan wordt goedge keurd is het onmogelijk in de toekomst over te schakelen op grootschalige intensieve vee- telt," zegt een gemeentelijk voorlichter. „De protesten wor den waarschijnlijk ingediend omdat men zich in zijn toe komstplannen beknot ziet." Gevraagd wordt de gemeente- Van onze verslaggever Vlissingen - Krijn Dobbelaar uit Sas van Gent en Terneu- zenaar Frank van den Berge' zijn twee van de negen Zeeuwse zangers en zange ressen die vanavond optreden in het Arsenaal Theater in Vlissingen. De opbrengst van deze avond is bestemd voor Unicef. De organi- satie is in handen van het Kevin Village Project. In november vo rig jaar werd met dit project begonnen. Dat gebeurde op ini tiatief van de Goese zanger Ke vin Village (Kees van Vredegem) en Jan van Nieuwkoop, eveneens uit Goes. Zij begeleiden beginnende ar tiesten en krijgen daarbij steun van platenmaatschappij Dureco en het nieuwe label Patty Boom Music. Artiesten uit heel Neder land werkten mee aan een cd waarvoor Kees van Vredegem,' Piet Leendertse en Meindert In- derwisch de meeste liedjes schreven. De cd heet Music round the world. Naast het uitbrengen van die cd werd er met alle artiesten ook een single op cd gezet. Onder de naam Kevin Village Friends is die cd op de markt gebracht en heet Peace on earth. Met dat nummer werd reeds opgetreden in het televisieprogramma Tele lens van de NOS. Vanavond worden de cd's op Zeeuwse bodem gepresenteerd. De avond begint om 20.00 uur. Alle artiesten, die meegewerkt hebben aan het tot stand komen van de cd's, treden in het Arse naal Theater op. De toegangs kaarten kosten tien gulden. L Aardenburg - Bij een gisteren tussen 10.00 en 14.00 uur op de Draaibrugseweg te Aarden burg en de Nieuwstraat in Oostburg gehouden snelheids- controles zijn 98 automobilis ten bekeurd wegens het ove- treden van de maximum snel heid van 80 kilometer per uur. Gecontroleerd werden 928 voertuigen met als hoogstge- meten snelheid 140 kilometer per uur. Hulst - Een 24-jarige vrouw uit Sint Gilles Waas parkeerde gistermorgen haar auto aan de Steenstraat te Hulst. Toen ze het portier opende om uit te stappen werd ze gepasseerd door een personenauto, be stuurd door een 72-jarige vrouw uit St.-Jansteen, die te gen het geopende portier aan reed. Daarbij ontstond aan zienlijke schade aan beide voertuigen. Hulst - Gistermiddag werd een 36-jarige vrouw uit St.- Jansteen tijdens het winkelen in de Gentsestraat beroofd van haar portemonnee. Daarin zat een bedrag van honderd gulden. Terneuzen - Een 49-jarige ei genaar van lunchroom aan de Noordstraat te Terneuzen deed bij de politie in zijn woonplaats aangifte van het ontvangen van vals bankbiljet van 5000 Belgische frank. Terneuzen - Bij drie donder dag gehouden snelheidscon troles in Oost-Zeeuws-Vlaan deren werden 69 automobilis ten bekeurd wegens te hard rijden. De controles vonden plaats op de Veerstraat in Zaamslag, rijksweg N60 te Terhole en rijksweg N61 bij Vogelwaarde. De hoogstgeme- ten snelheid buiten een be bouwde kom bedroeg 118-, daarbinnen 81 kilometer per uur. In totaal werden 1468 voertuigen gecontroleerd. SOOS - De soos voor alieen- standen van de Kanaalzone en omgeving houdt zaterdag 3 december een dansavond in cultureel centrum De Speye. De muziek wordt verzorgd door het Jumbo Trio. Er wordt bingo gespeeld en er wordt een verloting gehouden. Aan vang 20.00 uur. KERSTMARKT - De groep Koffie Kreatief houdt zater dag 10 december in het Neder lands Hervormd Kerkcentrum tussen 10.00' en 17.00 uur een kerstmarkt. Er worden onder meer kerstkransen verkocht, kerstkaarten, potjes jam, guir landes, aardewerk. Ook kun nen er diverse spelletjes ge daan worden. De opbrengst is bestemd voor Roemenië. Deze week is begonnen met de sloop van het noodlokaal van de openbare basisschool in Breskens omdat er asbest gevonden werd. foto wim kooijman Zeeuws-Vlaanderen is momen teel druk doende om ongeveer tweehonderd schuurdaken van hun huurhuizen te venieuwen. Ook in de daken was het gevaar lijke asbest geconstateerd. Di recteur J. de Rechter vertelt dat er meteen een stukje renovatie plaatsvindt en de daken opge ruimd worden om problemen voor te zijn. Hulst - In poule C van de vrouwen-tenniscompetitie in Den Dullaert te Hulst speelde Doeterniettoe verdienstelijk met 4-4 gelijk tegen lijstaan voerder Graauwse Meppers. In de eerste partij waren Tilly van Waardenburg en Lilian van Geertruy van het team uit Graauw met een 8-5-score succesvol. Dankzij een 8-3-zege op Marianne d'Hondt en Miriam Steyaert kwam Doetterniettoe echter langszij. Vervolgens boekten Marian d'Hondt en Cecile de Waal namens Graauwse Meppers een 9-5-overwinning. Door een benauwde 7-6-winst op Tilly van Waardenburg/Mi- riam Steyaert kwam Doeter niettoe opnieuw langszij: 4-4. Spagaat staat er met een wed strijd minder gespeeld relatief het gunstigste voor in poule C. UITSLAGEN Poule A: Veertig Plus-Vogel- vlucht 1 2-6, Axel TJnited-Door- zetters 2-6. Poule B: TZN-Vogelvlucht 2 6-2, Abeel-HAK 2-6. Poule C: Graauwse Meppers-Doe- terniettoe 4-4, Acclivity-Club'86 0-8. .STAND Poule A: Tefrent 2-16, Dream 2-12, Deltour en Vogelvlucht 1 2-10, Axel United 3-10, Doorzet ters 3-8, Dropshots 2-6, Veertig Plus en TAH 2-4. Poule B: TZN 2-14, Abeel 3-13, Lappetem 2-12, De Lelies 2-11, HAK 3-11, Eikenhof 2-9, De Poo- ter 2-8, Vogelvlucht 2 2-2, Axel 1 2-0. Poule C: Graauwse Meppers 3-15, Spagaat 2-14, De Vlasbloem 2-12, Perdaen 2-10, CIub'86 3-10, Doe terniettoe 2-9, Acclivity 2-7, La- mir 2-3. Van onze verslaggever Oostburg - Bij het gemeentebestuur van Oostburg zijn diverse bezwaren binnengekomen tegen het ontwerp bestemmings plan Buitengebied 8H. De voorgenomen wijziging legt de uitbreiding van landbouwbouwbedrijven in het buitengebied aan banden. raad, die volgende week donder dagavond bijeenkomt, de bezwa ren in handen te geven van het college voor nader advies. Van onze correspondent Aardenburg - Aardenburger Ton Besselink, die in de kerstva kantie naar Bosnië gaat, wil zich inspannen voor de 12-jarige Bosnische jongen Malkic Kenan. Deze jongen ligt momenteel in het streekziekenhuis van Zenica, de plaats waar Besselink ook naar toe gaat. Bij gevechten verloor de jongen twee armen en een been. Afgelopen •dinsdag stond hij in deze krant op een foto afgebeeld. Die foto beroerde de Aardenburgse vredesactivist. Hij kwam meteen in actie en belde onder andere met het Centrum Revalidatie Geneeskunde Goes. Daar won hij advies in bij een dokter hoe die jongen het beste te helpen was. Hij kreeg het advies mee iets te regelen waar hij zich mee kan voortbewegen. „Belangrijk is, dat ik moet bekijken hoe de situatie daar ter plekke is. Dat is de maatstaf. De artsen in Goes zijn wel bereid om mee te denken," vertelt Besselink, die fondsen wil verwerven. Bij haar werkbezoek aan Aardenburg vroeg hij ook koningin Beatrix om hulp. Van onze verslaggever Nieuwvliet - De Kust-WV West-Zeeuws-Vlaanderen wil best wat bijleren. Daarom zal op de algemene ledenverga dering, 8 december in recrea tie-centrum De Pannen- schuur, met aandacht geluis terd worden naar de initia tiefnemer van de WV Texel, M. Warnaar. „De WV Texel is het voorbeeld van een goed functionerende WV. Wat kan de Kust-VW daarvan leren," staat op de uit nodiging voor de vergadering te lezen. Tijdens het huishoudelijk deel van de vergadering wordt als nieuwe voorzitter door het be stuur J. Smits uit Zuidzande voorgedragen. De bestuursleden, mevrouw N. van Akker, A. Cau- wels, P. Provoost en A. v.d. San- de, zijn aftredend en herkies baar. Bestuurslid W. v.d. Voorde (werkgroep Cadzand) treedt op eigen verzoek af. Voor de hier door ontstane vacature wordt B. Strenger voorgedragen. De ver gadering begint om 20.00 uur. Van onze verslaggever Sluis - Bij het Belfort in Sluis arriveert volgende week vrijdag tegen half vier een stoet van sjezen, voortgetrok ken door paarden. Het gaat om een ouderwetse boeren bruiloft: het huwelijk van Pieternella Cornelia de Poorte en Johan Hendrik van Dale. Maar het is daar in Sluis niet zomaar een huwelijk. De Poorte en Van Dale staan voor respectievelijk de protestants- christelijke basisschool en de openbare basisschool. Beide scholen zijn enkele maanden geleden al gefuseerd, maar op vrijdag 9 december wordt de verbouwde school aan de Kloosterstraat officieel hero pend. En daarmee wordt de samenvoeging officieel be krachtigd. En dat vraagt om een feestje. Vernuftige geesten bedachten vervolgens een heuse boeren bruiloft, gevolgd door een re ceptie na de huwelijksvoltrek king. Het feest begint met de onthulling van het nieuwe lo go van de school door het bruidspaar. Aan alle details is gedacht om het huwelijkspaar een geluk kige toekomst te garanderen. Als ambtenaar van de burger lijke stand fungeert C. Zweistra van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). Bij de fusieproces was. Zweistra begeleider. Inmiddels zijn de uitnodigin gen voor de huwelijksplech tigheid verzonden. Precies volgens de etiquette. Deftig op geschept papier en in oud- Hollands schrift: 'De heer en mevrouw De Poorte hebben de eer U kennis te geven van het voorgenomen huwelijk van hun dochter...'. En: gepaste kleding (stijl: boerenbruiloft) gewenst. Kunstmestfabrikant van Gent overleefde I Bleef overeind in een rentiestrijd op de werj plekken in West-Euro fabrieken leidde. Zag teruglopen van 3301 En bleef ook buiten s saneringsprogramma'^ derbedrijf Elf Atochi briceert 75 jaar kunst rekend in het jubileuij rode Van onze verslaggever Frank Deij In zijn sober kantJ de Westkade in f Gent doet direcj K. Horstra (60) den over de jonj sultaten. Vorig jaar nog rode cijfers, nu quitte. „We praten over de nul-ll dat we niet al te entj 'willen doen, maar eerlijk hoop ik dat we boven uitkomen." De resultaten over de lad jaar spreken een eigen 1989 min vier miljoen, min zes miljoen, in 1992 miljoen en in 1993 miljoen gulden. „1990 j daar met een positief van 1,9 miljoen gulden die winst is toe te schrik de Golfcrisis, de inval dam Hussein in Koeweii M. Moeys, hoofd person; juridische zaken van Zu mie. „De prijzen scholj hoog en wij hebben laatste maanden van het voordeel mee kunnen dof Zuid-Chemie kwam in 1 van deze eeuw als bu van de Franse St. Gobai] naar Sas van Gent. De I Directeur ir. K. Horsi foto wim X

de Stem | 1994 | | pagina 18