Heffingen waterschap omhoog Steltkluut kraakt beheersplan Groot en Klein Eiland DE STEM Wijn en jenever drinken voor behoud basiliek Boete, cel en werkstraf voor handelen in drugs Modder uit de Schelde goed voor 'groene long' van Doel nheid Istenbosch Stijging is noodzakelijk om traditionele taken te kunnen bekostigen ALLE FOTO'S 2x AFGEDRUKT DAG KLAPPER lieren 1RTING Iliciteerd tember |Drs. CLAUD Goede morgen opa Looymans 70e verjaardag tot straks! Louiske «jS&ë. DE STEM ZEELAND C2 Duiventoppers op Hulster kampioenendag Axelaar koninklijk onderscheiden Straf voor Goesenaar veel hoger dan eis Kadavers jagen Hulst op kosten Storm en regen Veel bewolking Cijfers November x 84 je, jubileum, verloving, ie, examen, nz. 1.09 incl. BTW, 'cht. Foto of 5 x 40 mm ige tarieven op orden niet rd. ef uw tekst af bij één van lijke opgaven epteerd indien zijn, ook indien oegd is. ht voor teksten en te weigeren, hten bereiken st behoudt de or om de naam kend te maken. lie we niet vergeten zijn. leeft een hart van goud. bkeline, Anita, Angelina, hneke, Rini, Sjan, Paul', ^aul, José, Leo, Twan, [Anton, Mark, Moniek, Ipeniek, Noud, José, Ikie. Set feest!! Isch in Breskens, in Bergen op Zoom, vrgen op Zoom, fsdonksveer. pt in Sprundel Is niet van gisteren, feteren was 't wel gezellig, fcrtstikke bedankt he meid Z'o, en dat wilden wij nou effe kwijt! i». /anavond zijn we er alle maal. Fam. Vrienden. Proficiat met uw uud, Annemieke, Mariëlle, /liranda, Sander, Michael, Marloes en Suzanne. ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 Van onze verslaggever Hulst - De door de Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu (SBNL) gemaakte beheer splannen voor het Groot en Klein Eiland kunnen beter de prullenmand in. Volgens na tuurbeschermingsvereniging De Steltkluut is een optimale bescherming van de natuur gebiedjes verder weg dan ooit. In een artikel in het ledenblad van De Steltkluut laat Rob Rem- merts geen spaan heel van de beheersplannen. Het rapport stelt dat de gebieden het best in particuliere handen kunnen blij ven. Maar dat is volgens Rem- merts volstrekt in strijd met het. regeringsbeleid. In het Natuur beleidsplan wordt het Groot Ei land als een belangrijk kernge bied genoemd. Beheer daarvan is een dermate specifieke aangele genheid dat verwerving van het gevied door een gespecialiseerde natuurbeschermings organisatie wordt voorgestaan. Volgens Remmerts boezemt het SNBL-beheersplan weinig ver trouwen in. Zo wordt er gespro ken over balangrijke natuur waarden in het gebied, zoals het voorkomen van brandnetel, dauwbraam en harig wilgeroos je. „Dat zijn beslist geen bota nisch hoogstandjes," stelt Rem merts, die er op wijst dat de vogelgegevens dateren van twin tig jaar geleden. Inmiddels heb ben tellingen van de laatste ja ren laten zien dat het met de vogels in het gebied achteruit loopt. Dat SBNL stelt dat natuurbe heer beter en goedkoper is uit te voeren door particuliere eigena ren bestrijdt Remmerts. „Als SBNL al geen flauw benul heeft vannatuurwaarden, hoe kunnen we dat dan wel van een particu lier als 'leek' verwachten? Beter beheer kun je dus wel vergeten." Remmerst wijst daarbij ook op allerlei fieten die de laatste paar jaar geconstateerd zijn. Zoals vee dat rondloopt in het broed- seizoen, jagen in het broedsei- zoen, ongelimiteerde onttrekking van grondwater en het gebruik van speedboten en jetski's. Nog tien jaar op de huidige manier doorgaan betekent vol gens Remmerts 'zonder meer een doodsteek voor het gebied. Veel natuurliefhebbers willen een goede bescherming van het unie ke gebied. „Als het aan SBNL ligt wel, als het aan de eigenaren ligt zal het niet zo zijn," conclu deert Remmerts. „Zij hebben de illusie en de arrogantie te den ken dat ze het zelf het beste kunnen." Van onze verslaggever Hulst - De in de loop van dit jaar ingevoerde omslaghef fing voor alle ingezetenen van het waterschap Hulster Ambacht gaat volgend jaar met ruim tien procent flink omhoog naar 133,63 gulden. De heffing gebouwd gaat naar 4,66 gulden per 3.000 gulden waarde en aanslag ongebouwd (eigenaar plus gebruiker) stijgt naar 128,95 gulden. De stijgingen zijn nodig om de traditionele taken van het wa terschap te kunnen bekostigen. Het gaat daarbij om de waterke ringen, waterbeheersing en de wegen. De waterschapsbelastin gen hadden nog veel hoger kun nen uitpakken, maar door links en rechts zo'n vier ton te bezui nigen is een nog forsere stijging voorkomen. Zo wordt er geen zestig kilome ter sloot uitgediept, maar slechts de helft. Dat was vorig jaar ook al het geval. Het gevolg daarvan is wel dat de doelstelling om binnen tien jaar alle sloten op diepte te krijgen niet zal worden gehaald. Ook de ramingen voor distelbestrijding zijn terugge bracht. Het waterschap rukt al leen nog maar uit als er een melding binnen komt. Het dagelijks bestuur heeft ook meer dan twee ton gesneden in 'de minimaal noodzakelijke ra ming voor wegverbeteringen. De verbetering van het resterend gedeelte van de Cambron- sestraat wordt namelijk nog een jaartje uitgesteld. Verder is de herinplant van bomen aan de Plattedijk en Hogeweg geschrapt en is er gesnoeid in de post voor belijning van wegen. Van onze duivensportmedewerker Hulst - Postduivenvereniging De Herleving te Hulst houdt morgen m café De Herleving haar jaar lijkse kampioenendag van post- duivenhouders. Met een deelname van ruim vijf tig - veelal prominente - Zeeuw se liefhebbers kan deze 38e uit gave al bij voorbaat geslaagd worden genoemd. Zij hebben aan de organisatie een bon ge schonken die recht geeft op een jonge duif, broed 1995. Deze bonnen zullen 's-middags om 14.00 bij opbod worden ver kocht. De opbrengst dient als bijdrage in de onkosten. Wethouder B. Picavet reikt om half twee de prijzen uit aan de winnaars van de in dit seizoen gehouden wedvlucht Groot Hulst. Verder ontvangen uit banden van de heer R. Vermor- ken de kampioenen van de kring Oost-Zeeuws-Vlaanderen het daarvoor beschikbaar gestelde eremetaal. He kampioenendag wordt om elf uur geopend door kringvoorzit- 'er E. van der Walle en duurt tot 11.00 uur. EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraét 32, 'el. 01150-18924, fax 01150- 36554. Redacteuren: Peter Oggel (editie- jjbef), Frank van Cooten, Frank veij, Theo Giele, Rein van der Helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. lees: Klokstraat 1tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- eieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- W51, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten W. editiechef). Advertentieverkoop jerneuzen: Zuidlandstraat 32, el 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, Vertegenwoordigers: tddy van den Brande, ™wian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, tel- 076-236454. Telefoonnummers en openings- "Iden van overige afdelingen op Pagina A2. 17-10-94 Ook op het gebied van wa terkwaliteitsbeheer wordt vol gend jaar bezuinigd, door ver schillende onderhoudswerken aan de zuiveringsinstallaties en rioolpersgemalen uit te stellen. Verder is besloten de investering voor de fosfaat- en stikstofver wijdering een paar jaar op te schuiven. Daardoor kan de stij ging van de verontreinigingshef fing worden beperkt tot zes pro cent. Dat tarief gaat van 116 naar 123 gulden per vervuiling seenheid. Dat betekent dat een gezin volgend jaar aan deze ver ontreinigingsheffing 369 gulden kwijt is. De stijging is vooral te wijten aan slibverwerkingskosten, die volgend jaar met 280.000 gulden stijgen. Dat komt volgens het dagelijks bestuur vanwege de 'exorbitant hoge stijging van de stortkosten van de stortplaats'. Van onze verslaggeefster Axel - P. Esselbrugge (61) uit Axel kreeg gistermiddag uit handen van burgemeester W. de Graaf de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Esselbrugge was op 27 november veertig jaar in dienst van Cito Holding B.V. en geeft in zijn huidige functie als directeur lei ding aan zo'n vijftig mensen. Hij kreeg de onderscheiding vanwe ge zijn grote inbreng in de lei ding van Cito, dat door de bur gemeester 'een van de toonaan gevende bedrijven van Axel' werd genoemd. Het bedrijf legt zich de laatste jaren steeds meer toe op het verzorgen van vakan tiereizen. Vorig jaar had Cito een omzet van 9,4 miljoen gulden. Esselbrugge begon op 21-jarige leeftijd als monteur bij Cito. Daarna kwam hij in het maga zijn terecht, werd vervolgens schade-taxateur en kon zich vanaf 1975 samen met zijn neef directeur noemen. Naast zijn werk bij Cito heeft Esselbrugge vele jaren het secreteriaat van Tennisvereniging Axel beheerd. Van onze correspondente Hulst - De inwoners van het Land van Hulst kunnen door het drinken van basiliekwijn en -jenever meehelpen aan de actie 'Redt de basiliek'. De restauratie kost enkele mil joenen guldens en heel wat instanties en verenigingen ontplooien activiteiten om de actie te ondersteunen. Theo Mattheeuws en Paul Stockman van AH-Hulst zijn echte verdedigers van de Hulster historie. Stockman schreef het spraakmakende boek 'Vlieg- hende Vaendels' waarin het on bekende Hulst uit 1596 wordt beschreven naar aanleiding van de herontdekking van twee schilderijen van Wenceslas Co- bergher die het beleg in dat jaar van Hulst weergeven. Een detail van een van de schilderijen prijkt op de etiketten die de flessen basiliekwijn en -jenever sieren. Het etiket is verzorgd door E. Stockman. Op het etiket is de basiliek te zien met de toren met galmgaten die er in 1596 af geschoten is. Verder nog het H. Geesthuis en het Recollec- tenklooster dat op het huidige 's Gravenhofplein stond. „Een verdwenen stukje Hulst op een etiket, voor verzamelaars een hebbedingetje. Er boven de zin: Wij handhaven 't erfdeel onzer vaderen. En per fles één gulden naar het restauratiefo nds. En dat is niet alles. Ik verdubbel het bedrag van de actie, zodat er een aardig bedrag naar het restauratiefonds gaat," vertelde Theo Mattheeuws, de voorzitter van Hulst Reynaert- stad. Hij ontkurkte gisteren de eerste fles en burgemeester A. Kessen dronk het eerste glas van de basiliekwijn als voorzitter van de commissie basiliek. Een torenhoge stapel flessen wacht op kopers. Er boven hangt een bord met het vignet van de actie 'Redt de basiliek' dat ont worpen is door Ronny Ivens. De wijn kost 6,95 en de jonge dubbele graanjenever in een am bachtelijke stenen kruik 19,95. Paul Stockman en Theo Mat theeuws verwachten dat er bin- Voor de actie 'Redt de basiliek' zijn voor de wijn en jenever speciale etiketten gemaakt. FOTO WIM KOOIJMAN nen korte tijd 2000 flessen aan snel rekensommetje leert dat er liek dan weer 4000 gulden meer de man gebracht worden. Een voor de restauratie van de basi- beschikbaar zijn. Van onze correspondente Middelburg - Voor het bezit van 1200 gram hasj op 10 december van het vorig jaar is de 37-jarige Terneuzenaar H. S. door de Middelburgse rechtbank conform de eis veroor deeld tot een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met daarnaast een boete van tweeduizend gulden. ADVERTENTIE de gehele 2e set voor maar 25 cent per foto 'Terneuzen Noordstraat 6 01150 21575 (v.h Foto But) Hulst 's-Gravenhofplein '8 01140-16162 FOTO VERSCHOORE P. Esselbrugge uit Axel. FOTO WIM KOOIJMAN De hasj werd aangetroffen in een woning, van waaruit het spui ook werd verkocht. De recht bank stelt dat, een mogelijk ge doogbeleid in de toekomst hoe dan ook zal uitgaan van streng gereglementeerde koffieshops. Particuliere woningen zijn hier van ook volgens de landelijke richtlijnen zonder meer uitgeslo ten. De 21-jarige Goesenaar J.J., die samen met drie andere mannen uit 's-Gravenpolder, Heinkens- zand en Kapelle gedurende zes maanden amfetamine en xtc-pil- len had verkocht bij discotheken en tijdens houseparty's, is bedui dend zwaarder dan geëist ver oordeeld tot twee jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk. A. de K. kreeg achttien maanden opgelegd waarvan zes voorwaar delijk, H. v.d. B, (21) moet 240 uur dienstverlening verrichten en kreeg daarnaast zes weken voorwaardelijk, terwijl P.A. (23) ervan af komt met een boete van vijfhomderd gulden plus een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken. Van onze verslaggever Hulst - De nieuwe Destructiewet, waarin regels staan met betrekking tot dode huisdieren en kadavers, jaagt de gemeen te Hulst op extra kosten. Er moet namelijk voor ruim 16.000 gulden een koelunit worden aangeschaft. Volgens de nieuwe wet moet destructiemateriaal voortaan recht streeks worden afgegeven aan de destructorondernemer. Dat bete kent dat het destructiegebouwtje in de Waterstraat kan worden opgedoekt. De gemeente blijft echter wel belast met het innemen van dode huisdieren en het opruimen van kadavers op gemeentewegen. De kosten van het opheffen van het desctructiegebouwtje heeft de gemeente bij het ministerie van WVC gedeclareerd, maar het is nog niet zeker over men daar over de brug komt. De gemeente moet voor het tijdelijk bewaren van dode huisdieren en kadavers wele en opslagplaats hebben. Volgens B en W kan die gerealiseerd worden in het gemeentelijk milieupark aan de Absdaal- seweg. Om stankoverlast te voorkomen is de aanschaf van een koelunit het best. Behalve de aanschaf zit de gemeente ook nog met 3.000 gulden exploitaitiekosten. Van onze verslaggever Doel - Een hoop van 150.000 ton gedroogde modder uit de Schelde wordt omgetoverd tot de 'groene long' van Doel. Het gaat om een uit nood geboren proefproject, want sinds Nederland het baggerslib niet meer terug in de Schelde wil hebben zitten de Belgen met een serieus ber gingsprobleem. Het intensief uitbaggeren van de Schelde is van levenbelang voor de bereikbaar heid van de Antwerpse haven. In België wordt nog steeds koortsachtig gezocht naar mogelijkheden om de bagger op land te bergen. Het proefproject landschaps bouw nabij Doel is zo'n mogelijkheid. Voordat het slib bij de Verkortingsdijk werd gestort is het versneld gedroogd in zogenaamde laguneringsbekkens. Het re- 1 sulteerde uiteindelijk in een heuvel van 850 meter lang en 65 meter breed. Behal ve groenaanplant komt er ook een fiets pad en zitbanken. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan een beplantingsontwerp voor de groene long van Doel. Daarbij zijn specialisten van de Gentse universiteit ingezet om te onderzoeken welke planten en bomen het best gedijen op het Schel- deslib. Volgend jaar wordt met de be plantingen gestart. Volgens J. Van den Broecke van de Dienst voor Ontwikkeling van de Linker-Schel- deoever (Dolso) toont het project aan dat er met het droge slib toch iets nuttigs kan worden gedaan. Het groene scherm tus sen het dorp Doel en de industrie op de linkeroever heeft ruim veertig miljoen frank, ruim twee miljoen gulden, gekost. i DE kou van gisteren is alweer verdwenen, vandaag komen we onder invloed van depressies die hun kans waarnemen nu het hogedrukgebied zich steeds verder naar het oosten verplaatst. Dat betekent naast hogere temperaturen ook regen en vooral maandag zuid-wester storm. Vandaag zijn we nog redelijk begonnen, maar de wolkenvelden zijn in aantocht en bereiken ons in de namiddag, daar zal hier en daar regen uit vallen. De middagtemperatuur loopt echter op naar 10 tot 11 graden. Morgen ook véél bewolking en nu en dan regen, maar ook dan is de middagtemperatuur 11 graden, 's Nachts blijft het gemiddeld 5 tot 6 graden, door de aanwakkerende wind is de mist dan verdwenen. Maandag is het ook nog bewolkt maar de regenkan sen zijn dan miniem, overdag wordt het 8 graden, 's nachts 6 graden. Waar we wel rekening mee moeten houden is een korte maar venijnige stormachtige wind en dat vooral (zoals het er nu voor staat) in de latere morgenuren. Daarbij mag toch aan een 6 tot 7 Beaufort gedacht worden. Vanaf dinsdag keert de zon terug, dan is de regen weg en is het ook rustiger geworden, ovredag blijft het wel 8 graden maar het wordt in vergelijking met de eerstkomende dagen een stuk aangenamer. In cijfers weergegeven mogen we verwachten, vandaag overdag 10 graden, bewolkt met later regen, komende nacht wordt het 4 graden, wind zuid-west 5 Beaufort. Zondag bewolkt, regen bij een temperatuur van 10 graden, 's nachts 5 graden, wind west 4 Beaufort. Maandag bewolkt minder kansen op regen, 's morgens aanwakkerende wind neigt naar stormachtige 7 Beaufort, deze wind komt uit het zuid-westen, overdag 8 graden, 's nachts 5. Dinsdag en de verdere rest van de week opklaringen, nu en dan wolkenvelden, wind zuid-west 3 tot 4 Beaufort, overdag 8 graden, 's nachts 5 graden. Hoe was het weer vorig jaar op 3 december Overdag was het maximaal 8.8 hraden, 's nachts vroor het 1.2 graden, het regende 1.5 mm en de zon scheen helemaal niet. De extreme temperatu ren in deze eeuw op 3 december: in 1973 vroor het 7.3 graden en in 1975 was het 14.1 graden warm I Het weer in november: het regende 48 mm, normaal is 68 mm, vorig jaar 88 mm. De zon scheen 60 uur, normaal is 58 uur en vori jaar was dat 86 uur. Het was gemiddeld 102. graden warm, normaal is 8.9 graden, vorig jaar 4.6 graden. November is daardoor de warmste maand sinds 1703 geworden, trouwens 1994 wordt één van de vier warmste jaren van de 20e eeuw De weerspreuken: 'Draagt de haas haar winterkleed, de winter is nog niet gereed' en 'De dag aan Sint Cecilia gewijd (vandaag), .is de maatstaf voor de wintertijd'. ZATERDAG MARKTEN EN BEURZEN MIDDELBURG Rommelmarkt 8.00-12.00 uur Vischmarkt THEATER TERNEUZEN Antwerps Travestie Theater - 'Troubles at sea' - Zuidlandtheater - 20.00 uur KLASSIEK HULST Die Jahreszeiten - van Haydn door Dordt Kamerorkest, Hulster Ge mengd koor en solisten o.l.v. Jo Ivens - Noordhal den Dullaert - 20.00 uur MIDDELBURG Lorre Lynn Trytten - Concertzaal Singelstraat 13 - 20.00 uur 20) Don Kozakkenkoor - Nieuwe Kerk Abdij - 20.00 uur 30) POP EN JAZZ VLISSINGEN In Geval van Noot (Nederlandsta lige rock) - De Piek Hellebardier- straat 13 - 22.00 uur 5) SPORT COLIJNSPLAAT Viswedstrijd - Café Juliana - 12.30 uur Zeilwedstrijd - Goofy's race - Haven -12.00 uur DOMBURG Winterserie wandeltocht - 5/10/15 km - Café Tramzicht Stationsstraat 8 - 11.00-13.00 uur DIVERSEN AXEL Gregoriuscentrum - PV Verwach ting - 20.00 uur bieden en jokeren TERNEUZEN Café Du Commerce - De Vogel vrienden -14.00 uur kaarting HENGSTDIJK Café 't Jagershuis - 13.30 uur biefstukkaarting SLUIS Dorpshuis -19.30 uur kaarting KIELDRECHT De Gouden Pluim/'t Sleepbootje/ Terminus - 15.00 uur koningsschie- ting KLOOSTERZANDE 't Molenhof - 19.30 uur biefstuk kaarting LAMSWAARDE FILMS WEEKEND GOES Grand Theater 14.00, 19.00 en 21.30 uur De Leeu wekoning HULST De Koning van Engeland za/19.30 en 22.00 uur; zo/13.45, 16.15,19.00 en 21.30 uur Time Cop za/14.00, 19.30 en 22.00 uur; zo/13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur De Leeuwekoning za/19.30 en 22.00 uur; zo/13.45, 19.00 en 21.30 uur Blown away za/22.00 uur; zo/13.45, 16.15 en 19.00 uur When a man loves a woman za/22.00 uur; zo/16.15, 19.00 en 21.30 uur The specialist za/14.00 en 19.30 uur; zo/13.45 en 16.15 uur The mask za/19.15 uur; zo/21.30 uur Forrest Gump OOSTBURG Ledeltheater 20.00 uur Clear and present danger VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 en 16.00 uur (Ned. versie), 19.00 en 21.30 uur The Lion King 19.00 en 21.30 uur Pulp fiction 14.00 en 19.00 uur The mask 14.00 uur Baby's day out 21.45 uur The specialist 21.45 uur When a man loves a woman 19.00 uur Blown away KNOKKE Beverly Screens 15.00 en 17.30 uur De Leeuweko ning 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Time Cop 20.00 en 22.30 uur The specialist 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur I love trouble 15.00 en 20.00 uur Blown away 17.30 en 22.30 uur Suite 16 ZONDAG MARKTEN KASTERLEE Multi-Culturele Kerstmarkt Markt - 10.00-18.00 uur KLASSIEK HULST Recital - door Robert Groslot (piano) en Walter Boeykens (klari net) - Baudeloozaal -15.00 uur POP EN JAZZ SLUIS Case Crosshead - café Boo - 16.00 uur (gratis) DIVERSEN CLINGE Café de Landbouw - 10.30 uur hoktentoonstellin HENGSTDIJK Camp. de Vogel - 10.00 uur prijs- kaarting KIELDRECHT 't Sleepbootje 15.00 uur schieting LAMSWAARDE Café de Lamsoren - 14.30 uur schieting GRAAUW Café Van Grol -13.00 tot 18.00 uur hoktentoontelling BIERVLIET Café Lippens -14.00 uur kaarting GOES Kermis - Zeelandhallen

de Stem | 1994 | | pagina 17