WOV 200 miljoen goedkoper ,50 ansen bv. DE STEM NOIJE Prijzen voor WN, school en wijkraad in Hulst Zuid-Chemie in Sas uit de rode cijfers SPORTPOINT-KLAASSEN l! Minister wil speciale tolwet voor Zeeland indienen om btw te 6ontduiken' limiet ook kilo ig het iets Ier zijn??? 5rie Ruim twee ton schade door brand in Zeelandhallen Goes Jongmans en Everaers solliciteren niet naar de post Aardenbnrg-Sluis Vissers zijn niet blij met verdieping Westerschelde 'Hulst wordt vrijplaats voor koffieshops' Veel vraag naar 'kleiner kamperen' x 7 T AANBÏËblNG^ ~~j 'Z&alvoetbalschoenen van Adidas voorde jeugd .1, van maat 30 t/m 39 a ,z& mg jK Normaal 59.93 JQ fl% Bij inlevering van deze bon W 10 W Passage - Axel - 01155-61781 sj Zeeland ZATERDAG 3 DECEMBER 1994 DEEL 5 aardig iergevoel !nd ;ht ophoping et kuren nieuwe energie jk in, 2x daags en half glas water al v gewicht 31178-61582 In de kalender voor 1995 van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland staat onder andere de tekening van Mirza Rustemovic uit Sas van Gent. FOTO WIM KOOIJMAN Terneuzen - Het Voorlichtingsteam Zeeuwsch-Vlaanderen van Veilig Verkeer Nederland, school De Brug in Hulst en de Wijkraad Binnenstad Hulst zijn bij de Zeeuwse winnaars van de aanmoedigingsprijzen Ver keersveiligheid Zeeland 1994. Voor de achtste achtereenvolgende maal reikt het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland deze prijzen uit. Hier mee wil het ROVZ opvallende initiatie ven/inspanningen en ideeën om de ver keersveiligheid terug te dringen belo nen. Zeeuwsvlaamse winnaars ook bij de te kenwedstrijd Kind en Verkeersveilig heid. De tekeningen van Laura van Remóortere uit Sint Jansteen, Mirza Rustemovic uit Sas van Gent en Maar ten Koehof uit Hulst sieren straks de ROVZ-kalender 1995. De betrokken scholen kunnen elk een bedrag van 750 gulden tegemoet zien. Het tien dames sterke WN-team, dat zich onder leiding van Marijke Hemel- soet inzet voor een verkeersveiliger Zeeuws-Vlaanderen, mag een bedrag van 1500 gulden tegemoet zien. De Wijkraad Binnenstad Hulst, die een zelfde bedrag ontvangt, krijgt zijn prijs voor de voorstellen die zijn gedaan om de verkeersveiligheid in de binnenstad te verbeteren. School voor speciaal voortgezet onder wijs De Brug in Hulst heeft zich de afgelopen drie jaar extra ingezet voor een permanent verkeerseducatie. Dat leidde uiteindelijk tot een verkeerspro- ject gedurende het hele schooljaar, waarbij de eerste twee leerjaren de fiets centraal staat, in de volgende twee jaar de bromfiets en de laatste twee jaar de auto. Daarnaast doet de school mee aan een landelijk project voor de ontwikke ling van een bromfietsmodule voor het Voortgezet Speciaal Onderwijs. Voor de tekenwedstrijd waren rond 300 basisscholen in de provincie benaderd.- Uiteindelijk dienden 85 scholen tien tekeningen in. Het Zeeuws Jeugd Verkeersveiligheid- parlement kon dit jaar niet van de grond komen. Veertig scholen waren benaderd om hieraan deel te nemen, uiteindelijk zegden slechts vier scholen hun mede werking toe. „Wegens gebrek aan be langstelling is het project stopgezet," meldt het ROVZ. (ADVERTENTIE) inlays steunzolen Orthopedisch schoefitechnikus bekroond in duitsland en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. teteringsedijk 60 breda 076-148168/223475 fax: 200729 Van onze correspondent Goes - Bij een brand in de Zeelandhallen te Goes is gistermorgen een kermisatractie geheel verwoest. De schade ^draagt ruim tweehonderdduizend gulden. De oorzaak van de brand is niet bekend. Omstreeks half elf gistermorgen werd ontdekt dat een grote kermis sen in brand stond. De brandweer van Goes was snel ter plaatse en bestreed het vuur met vier bluseenheden, maar kon niet voorko men dat de attractie geheel in vlammen opging. Bij de brand liep ook net dak van hal 2 rook- en roetschade op. oor de technische recherche is een onderzoek ingesteld naar de van de brand maar daarover was gisteravond nog niets slt C'e dlussingswerkzaamheden werd met man en macht aan de onmaak van de hal begonnen. Een bedrijf uit Goes werd te hulp geroepen om het vele achtergebleven bluswater uit de hal te pompen, 's doe mensen namen daarna dweil en bezem ter hand om de rest he kermis in de Zeelandhallen, die nog tot 11 decemeber duurt, kon ede dankzij de inzet van velen gistermiddag om half twee tn^u gewoon van start gaan. Van onze verslaggever Sluis - De huidige burge meesters van Aardenburg en Sluis, de twee gemeenten die vanaf 1 januari 1995 de nieu we gemeente Sluis-Aarden- burg vormen, hebben niet ge solliciteerd naar de functie van burgemeester. „Beide burgemeesters zijn niet in de race," zei gisteravond Commissaris der Koningin, drs. Burgemeester E. Jongmans van Aardenburg. W. van Gelder, tijdens een ver gadering van de nieuwe raad waarop de profielschets van de nieuwe burgemeester werd be sproken. De mededeling sloeg in als een bom. Alleen de Sluisse wethou der J. du Fosse was, zij het op een zeer laat tijdstip vlak voor de vergadering, door zijn burge meester M. Everaers op de hoog te gesteld. „Dit wordt een extra belasting voor de nieuwe raad," zei CDA- fractievoorzitter en huidig wet houder van Aardenburg, R. van de Wijnckel. „De nieuwe burge meester springt op een rijdende trein," zei hij, doelend op de fusie tussen beide gemeenten waaraan al veel werk is verzet. Burgemeester Everaers zei dat de belangen van de nieuwe ge meente Sluis-Aardenburg het best zijn gediend met een van buiten komende burgemeester. „De gemeente is het beste af met iemand die geen 'verleden' heeft. Als vroegere burgemeester van een der twee fusiegemeenten kun je gauw, bij bepaalde beslissin gen, gevoelens oproepen in de zin van: zie je wel, altijd Sluis. Voor dat soort discussies pas ik. Ik heb ook altijd gezegd dat het persoonlijk belang, van wie dan ook, ondergeschikt moet zijn aan dat van de gemeente. Mijn be slissing niet te solliciteren is best een r-^eilijke geweest. Wij heb ben het hier goed naar onze zin, maar straks moet hier een bur gemeester zitten die onbevangen leiding geeft aan de integratie van beide huidige organisaties," aldus Everaers. Wat de toekomst voor hem in petto heeft is hem op dit moment nog onbekend. Zijn Aardenburgse collega bur gemeester E. Jongmans was gis teravond uitstedig en niet be reikbaar voor een toelichting. ZIE OOK ZEELAND -C3- Burgemeester M. Everaers van Sluis. Door onze redacteur Cees Maas Middelburg - De toltunnel onder de Westerschelde, de WOV, is voor de tweede keer deze week een stapje dichterbij. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is bereid een speciale tol wet in te dienen, waardoor er geen btw over het 1,17 miljard gulden kostende project moet worden be taald. Dit betekent een be sparing van grofweg 200 miljoen gulden. Dat staat in een lang verwachte voortgangsrapportage van Gede puteerde Staten waar de Staten van Zeeland zich maandag 12 december in een vergadering met drie statencommissies over bui gen. Eerder deze week werd bekend dat de aannemerscombinatie, Kombinatie Middelplaat Wester schelde, bereid is de boorrisico's voor eigen risico te nemen. Hier-' mee verviel een belangrijke po tentiële kostenpost, en stegen de kansen voor de tunnel aanzien lijk, vertelde WD-gedeputeerde Hennekeij (Waterstaat) in deze krant. Twee problemen bleven over, de btw en het vinden van een finan cier en exploitant, nadat het Zeeuwse energiebedrijf Deltan voor die eer had bedankt. De btw is dus opgelost, blijkens de overeenkomst. Deze krant meldde al eerder dat het provin ciaal bestuur de mogelijkheden van een speciaal op de tunnel toegesneden tolwetje onderzoekt omdat dan, simpel gezegd, een rijksverbinding ontstaat waar over geen btw hoeft te worden betaald. Uit de rapportage blijkt dat de Zeeuwse actie vruchten heeft af geworpen. Hennekeij meldt in de notitie met nogal omslachtige taal dat 'door tussenkomst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat bekend is geworden, dat bij het ministerie van Finan ciën de bereidheid bestaat in relatie met een (onder verant woordelijkheid van de minister van Verkeer en Waterstaat) in te dienen tolwet voor de WOV, een adequate oplossing voor het btw-probleem wordt gevonden.' Met andere andere woorden: de twee ministeries zijn het er dus over eens dat een tolwet kan worden ingediend waardoor de btw niet hoeft te worden be taald. Uit het rapport blijkt tevens dat de laatste hand wordt gelegd aan het oprichten van een ex ploitatiemaatschappij, zodat ook dat probleem uit de wereld is. Daarvoor bestaan diverse moge lijkheden, de overheden kunnen samen een vennootschap of een stichting oprichten, de aannemer kan deelnemen of zelf een maat schappij instellen, begin komend jaar in elk geval, hoopt Henne keij hier definitieve duidelijk heid over te hebben. In de rapportage wordt ook mel ding gemaakt van het feit dat het technisch beter is de inrit van de tunnel bij Terneuzen tweehonderd meter naar het zui den te verschuiven. Dat moet omdat de aannemer na de grondboringen besloten heeft de tunnel dieper onder de Pas van Terneuzen te laten doorlopen. Met een tunnelingang verder naar het zuiden komt het met de veiligheidseisen ook wat gemak kelijker te liggen, omdat de tun nelingang nu verder weg ligt van de ethyleen-oxide-fabriek van Dow, wat een zeker risico bete kende. Het zonnetje schijnt dus weer volop voor de WOV, de tunnel waar al bijna 65 jaar plannen voor worden gemaakt. Temeer omdat aan de hand van nieuwe gegevens ook de verkeersprog- noses (in verband met de tolop- brengsten) op de lange termijn voordeliger zijn dan wat ze wa ren. Voor de periode na het jaar 2010 wérd geen groei meer in het verkeersaanbod voorsteld, nieu we prognoses wijzen nu op een gematigde groei van twee pro cent. Nadat de Staten op 12 december deze zaken hebben besproken, akkoord zijn gegaan met zes maanden uitstel van het nemen van een definitief besluit en drie ton aan nieuwe voorbereidings- kosten hebben gefiateerd, gaat Hennekeij in januari 1995 in bestuurlijk overleg met minister Jorritsma. Van onze verslaggever Sas van Gent - Kunstmestfabriek Zuid-Chemie in Sas van Gent verwacht dit jaar voor het eerst sinds lange tijd uit de rode cijfers te komen. Volgens directeur ir. K. Hor stra speelt het bedrijf aan het eind van het jaar quitte. Vori ge jaar leed Zuid-Chemie een verlies van drie miljoen gul den. Het gunstige resultaat valt in het jubileumjaar van Zuid- Chemie dat 75 jaar produ ceert. Er zijn meerdere oorza ken voor de opleving, die een duurzaam karakter lijkt te hebben. Van invloed is de sterk ver minderde concurrentie op de Westeuropese markt vanuit Oost-Europa. De concurrentie uit die hoek, met verkoopprij zen beneden de Westeuropese grondstofprijzen, maakte de laatste jaren dat vrijwel alle inspanningen van Zuid-Che mie om kosten in de hand te houden niet tot een beter re sultaat konden leiden. Tegelijkertijd is de vraag op de wereldmarkt, met een sterk verhoogde belangstelling van onder andere China, toegeno men. „Dat betekent een verbe tering van de vraag en aan bodverhouding die geleidelijk aan tot hogere prijzen leidt. In dat prijsverhogende traject zitten we nu," zegt ir. K. Hor stra. Die ontwikkeling stelt het be drijf in de gelegenheid de vruchten te plukken van vier opeenvolgende reorganisaties, waarbij meer dan de helft van het personeel afvloeide. „Je kunt de kosten terugdraaien zo veel je wilt. Maar als de markt steeds verder terugzakt, en dat is de laatste jaren het geval geweest, schiet je daar niet zoveel mee op. Wij reor ganiseerden en verlaagden de kosten maar daar ging de prijs in mee zodat je steeds op het zelfde niveau bleef zitten. We zitten nu op de laagste kosten. Als de prijzen nu gaan stijgen kun je profiteren van de kos tenreducties in de voorbije ja ren," aldus Horstra. ZIE OOK ZEELAND-C4- Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De Zeeuwse vissers zitten bepaald niet te wachten op de verdieping van de Westerschelde, wat Neder land en Vlaanderen eergisteren zijn overeengekomen. Zevibel, de Zeeuwse visserij-organisatie, vreest aantasting van de visgronden, en het gaat hierbij niet om dubbeltjes. De economische waarde van tong alleen al wordt geschat op 35 miljoen gulden jaarlijks. „Verdieping zal er geen goed aan doen, en we zijn ook bevreesd waar de bagger gedumpt wordt," zegt Zevibel-bestuurslid De Baare. De Zeeuwse PvdA-gedeputeerde Bruinooge (Economie) presen teerde gisteren een visserij-noti tie over de Westerschelde, waar in ook hij meldt dat verdieping een 'mogelijke bedreiging' voor de visstand vormt. Die notitie was aangevraagd door de SGP en heeft niet direct te maken met de verdieping. De SGP wilde weten wat de (toe- komstjmogelijkheden van de vis serij in de Westerschelde zijn. Bruinooge antwoordt daarop dat Goes - De vraag naar kleinscha lig kamperen in Zeeland stijgt. Dat leidt de Provinciale VW af aan de onlangs afgesloten Kam peer Caravan Rai. De ruim 80.000 bezoekers aan de kampeerbeurs liepen ook langs de stands van de Zeeuwse VW, die onder het thema 'ruimte, rust en natuur' Zeeland heeft gepro moot. De VW noemt het opvallend dat heel vaak, meer dan anders, werd gevraagd naar vormen van kleinschalig kamperen, op klei nere campings, natuurcampings of bij de boer. uitbreiding van de beroepsvisse rij alleen kan als de waterkwali teit beter wordt. Wat de teelt van schelpdieren betreft zijn de verwachtingen van Bruinooge niet hoog gespannen. Zijn notitie biedt echter een beeld van het economisch en ook het ecologisch belang van de riviermond. En grootschalige uitdieping tot 48 voet, wat gaat gebeuren, zal het onderwatermi lieu langdurig in beweging bren gen en voor verstoring zorgen. Jaarlijks wordt er door de gar nalenvisserij voor miljoenen gul dens aan garnalen bij Breskens aan land gebracht. Daarnaast wordt er gevist op zaaigoed van kokkels en in minder mate op sprot, paling en harders. Als 'kraamkamer' is de Wester-, schelde echter belangrijker. Vooral jonge tong en garnalen groeien er in op. 18 procent, aldus de notitie, van alle jonge tong in de Nederlandse wateren, bevindt zich in de Westerschel de, dat vertegenwoordigt een ge schatte economische waarde van 35 miljoen gulden per jaar. Door de slechte waterkwaliteit is de kustvisserij in de Schelde door de jaren heen verschoven naar de monding. Daar wordt dan ook het meest gevist. Bruin- moge kondigt in zijn notitie maatregelen aan tegen de kok kelvissers rond het natuurgebeid De Hooge Platen, maar daar loopt volgens De Baare nog overleg met de sector over. Van onze verslaggever Hulst/Middelburg - Door een eigen, streng drugbeleid te willen voeren loopt de gemeente Hulst groot risico in de toekomst juist een vrijplaats te worden voor zogenaamde koffieshops waarin drugs worden verhandeld. Dat voorspelt Burgemeester C. Rut ten van Middelburg, tevens korpsbeheerder politie Zeeland. Rutten reageert daarmee op uitspraken van de Hulster burge meester A. Kessen, dat niemand zich moet bemoeien met het drugbeleid in Hulst en dat Hulst het eigen straatje wel schoon zal vegen. Kessen zei dat op zijn beurt weer na kritiek van de overige Zeeuwse burgemeesters. „Natuurlijk heeft Hulst een eigen verantwoordelijkheid op het gebied van openbare orde en veiligheid," stelt Rutten. „Maar het op eigen houtje sluiten van koffieshops is gedoemd te misluk ken. Als er geen goede afspraken zijn tussen politie, openbaar ministerie en de lokale overheid zijn er geen mogelijkheden om justitioneel op te treden tegen koffieshops. Dat houdt in dat Kessen en Hulst straks de rekening gepresenteerd krijgen." Rutten wijst er op dat men druk bezig is in Zeeland afspraken te maken over het te voeren beleid. Vanwege het landelijke gedoogbeleid is een totaalverbod op koffieshops niet haalbaar. Het is echter wel mogelijk om af te spreken hoeveel er maximaal mogen zijn in bijvoorbeeld Zeeuws-Vlaanderen. „Maar dat wil Kessen niet. Kessen wil helemaal geen gedoogbe leid. Hij komt dan ook niet op onze vergaderingen. Daar zien we hem nooit. Het betekent wel dat als er straks afspraken worden gemaakt Hulst daar niet bij is. Dus is er voor Hulst een maximum bepaald en dus kan iedereen die zo'n koffieshop wil beginnen zich straks vrijelijk in Hulst vestigen. Hulst is dan nog de enige plek waar ze naar toe kunnen. Kortom, wat Kessen nu doet is heilloos. Hij bereikt juist het tegenovergestelde. We hebben Hulst uitgenodigd zich alsnog bij ons aan te sluiten. Ons advies is op een haar na gereed. Kessen wil echter van geen gedoogbeleid horen. Maar doet de gemeente niet mee, dan staat Hulst straks buitenspel," aldus Rutten.

de Stem | 1994 | | pagina 15